Καθυστερεί η μυϊκή γυμναστική την απώλεια κιλών;

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Κάθε εποχή που γυμνάζομαι, νοιώθω ότι καθυστερεί πολύ η απώλεια κιλών. Η κοιλιά μου σφίγγει και η ζυγαριά δεν δείχνει αλλαγή, ενώ δεν τρώω πολύ. Μήπως πρέπει πρώτα να χάσω 5 κιλά κι ύστερα να ξεκινήσω τους κοιλιακούς ? Κανένας ειδικός στο steki ? 'Εχω ακούσει ότι η αερόβια άσκηση είναι πολύ καλύτερη για όσους έχουν παραπάνω κιλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Οι μιες δεν ειναι φτιαγμενοι απο πουππουλα... Εφοσων μεγαλονουν οι μυες σου ζυγιζουν κιολας... Απλα αντι να εισαι χ κιλα με ψ% λιπος εισαι στα ιδια κιλα με λιγοτερο λιπος και ω% μυες;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
το οτι δεν κατεβαινει η βελονα στη ζυγαρια ενω σφιγγεις δεν εχει να κανει με τα κιλα... αφου δεν χανεις σε κιλα αλλα γυμναζεις τους μυς σου λογικο δεν ειναι;;)
αν κανεις και λιγο προσεκτικη διατροφη πιστευω οτι θα χασεις...
και ναι ειμαι της αποψης να χασεις πρωτα τα κιλα που θες και μετα να ξεκινησεις συσφιξη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
και ναι ειμαι της αποψης να χασεις πρωτα τα κιλα που θες και μετα να ξεκινησεις συσφιξη:)

Δεν μπορώ, έχω ανάγκη την γυμναστική τελευταία πάλι. Θα επιχειρήσω την σύσφιξη των μυών κι ύστερα την σύσφιξη των σχέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

suspiria

Διάσημο μέλος

Η ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,065 μηνύματα.
Αφού εσένα δεν σε ενδιαφέρει τι δείχνει η ζυγαριά κατά κύριο λόγο, νομίζω δηλαδή, αλλά το πως δείχνεις.

Η ζυγαριά δείχνει το ίδιο, αλλά όπως είπε ο κρόνος αλλάζει η αναλογία μεταξύ λίπους και μυών, πού είναι το πρόβλημα;

Επίσης, κάτι που έμαθα και έχει να κάνει με μυς και απώλεια κιλών..Μου είπε ένας γυμναστής, ότι όταν κάνεις "δική σου" δίαιτα, δηλαδή χωρίς κάποια καθοδήγηση διαιτολόγου, και δεν κάνεις παράλληλα γυμναστική, ο οργανισμός στην αρχή θα καίει λίπος και μετά θα αρχίσει να "τρώει" απο τους μυς, με αποτέλεσμα να καταλήξεις ένας πλαδαρός αδύνατος. Μου το είπε με αφορμή μία κοπέλα που ήταν στο σχολείο,η οποία είχε κάποια παραπάνω κιλά και ήθελε να τα χάσει. Σταμάτησε για ένα μήνα να τρώει εντελώς, και όντως τα έχασε, όμως είχε καταλήξει να είναι αδύνατη, και σε σημεία όπως μέση, χέρια και άλλα, να είναι "πλαδαρή".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Κάθε εποχή που γυμνάζομαι, νοιώθω ότι καθυστερεί πολύ η απώλεια κιλών. Η κοιλιά μου σφίγγει και η ζυγαριά δεν δείχνει αλλαγή, ενώ δεν τρώω πολύ. Μήπως πρέπει πρώτα να χάσω 5 κιλά κι ύστερα να ξεκινήσω τους κοιλιακούς ? Κανένας ειδικός στο steki ? 'Εχω ακούσει ότι η αερόβια άσκηση είναι πολύ καλύτερη για όσους έχουν παραπάνω κιλά.


Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα και κατά συνέπεια μεγαλύτερες καύσεις άρα και απώλεια βάρους
Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.
Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Εν συνεχεία, κάνεις το συσφικτικίο πρόγραμμα σου.

Το κακό με την γυμναστική γενικώς, είναι ότι επειδή καταναλώνεις αρκετή ενέργεια, φυσικά χρειάζεσαι και περισσότερη τροφή άκα θερμίδες, με αποτέλεσμα όταν κάνεις και δίαιτα επιπλέον, να έχεις εντονότερο το αίσθημα της πείνας και να καθίσταται πιο δύσκολο το να παραμείνεις πιστός και να μην κάνεις ατασθαλίες στη διατροφή σου.
Γιαυτό συνήθως λένε, χάσε πρώτα το βάρος σου (ειδικά όταν πρόκειται μόνο για 5 κιλάκια) και εν συνεχεία... πήγαινε και σφίξε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο μυϊκός ιστός είναι πιο βαρύς από το λίπος. Γι' αυτό δεν κατεβαίνει η βελόνα. Τελεία και παύλα.

Από κει και πέρα, το μαγικό είναι γυμναστική και λιγότερα ψωμιά (και ζυμοειδή γενικά, αλλά όχι και καθόλου άμυλο) και λιπαρά. Με φρούτα και λαχανικά καλύπτεις το αίσθημα πείνας της γυμναστικής. ;)

ΣΗμασία έχει να σφίγγεις, εγώ είμαι στα ίδια κιλά με παλιά, αλλά έσφιξα και τα ρούχα μου μού είναι πιο χαλαρά.

Επίσης, ΠΑΝΤΑ γυμναστική, παράλληλα με τη "δίαιτα", γιατί όντως, από κάπου πρέπει να φύγει το βάρος... κι αν δε συντηρείς το μυϊκό ιστό, θα χάσεις από κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα και κατά συνέπεια μεγαλύτερες καύσεις άρα και απώλεια βάρους
Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.
Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Εν συνεχεία, κάνεις το συσφικτικίο πρόγραμμα σου.

Με βλέπω να φτάνω Χριστούγεννα και να μην έχω συσφίξει ούτε τους μύες ούτε τις σχέσεις. :D Δεν είμαι χοντρός, απώλεια 5 κιλών είναι όντως πανεύκολο αλλά η σύσφιξη θέλει πολλά καψόνια και τα γυμναστήρια τα σιχαίνομαι. Κάνω βαράκια και κοιλιακούς μόνος μου και καμμιά φορά και κάμψεις. Ούτε στο στρατό να ήμουν, στερνή μου γνώση να σε είχα πάντα. Προσέχετε για να ...μην έχετε (κιλά). Οι χριστουγιεννιάτικοι κουραμπιέδες εκδικούνται τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Με βλέπω να φτάνω Χριστούγεννα και να μην έχω συσφίξει ούτε τους μύες ούτε τις σχέσεις. :D Δεν είμαι χοντρός, απώλεια 5 κιλών είναι όντως πανεύκολο αλλά η σύσφιξη θέλει πολλά καψόνια και τα γυμναστήρια τα σιχαίνομαι. Κάνω βαράκια και κοιλιακούς μόνος μου και καμμιά φορά και κάμψεις. Ούτε στο στρατό να ήμουν, στερνή μου γνώση να σε είχα πάντα. Προσέχετε για να ...μην έχετε (κιλά). Οι χριστουγιεννιάτικοι κουραμπιέδες εκδικούνται τώρα.

εμ πες το παιδί μου ότι κάνεις καταναγκαστικά έργα σαν όλους εμάς τους κοινούς θνητούς :P
χάσε τα κιλά σου σε ένα μήνα το πολύ και επιδόσου σε πιο ευχάριστα σπορ...
είναι ευκαιρία... θάλασσα κολύμπι κι αν έχεις και παρέα... σκίσου στις ρακέτες! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Επίσης, κάτι που έμαθα και έχει να κάνει με μυς και απώλεια κιλών..Μου είπε ένας γυμναστής, ότι όταν κάνεις "δική σου" δίαιτα, δηλαδή χωρίς κάποια καθοδήγηση διαιτολόγου, και δεν κάνεις παράλληλα γυμναστική, ο οργανισμός στην αρχή θα καίει λίπος και μετά θα αρχίσει να "τρώει" απο τους μυς, με αποτέλεσμα να καταλήξεις ένας πλαδαρός αδύνατος.
Aυτο λεγεται νηστεια, οχι διαιτα.

Ακριβώς
γιατί η αερόβια γυμναστική σου προκαλεί ίδρωση πολύ μεγαλύτερη απ ότι τα όργανα
Συγνωμη, σε ποια οργανα αναφερεσαι ;

Εσύ σαν άντρας, με μια δίαιτα τα 5 κιλά που λες θα τα χάσεις το ΠΟΛΥ σε ένα μήνα.Αν κάνεις και αερόβια γυμναστική, μιλάμε για το ΠΟΛΥ 3 βδομάδες.
Μη ξεχναμε οτι χανονται και πολα υγρα οποτε εχει σημασια να ζυγιζομαστε υπο τις ιδιες συνθηκες και για πολλες ημερες , ωστε να πουμε οτι σιγουρα χασαμε λιπος.

Με τους κοιλιακους μην χανεις πολυ χρονο, αμα δεν χασεις λιπος δε θα φαινονται ετσι κι αλλιως.

Δε ξερω τι γυμναστικη κανεις και σε ποση ενταση, αλλα οπως το ακουω, μου φαινεται οτι δεν ειναι πολυ βαρια. Θελει προσοχη γιατι μπορει απλα να ανοιγεις την ορεξη σου και να τρως παραπανω, χωρις να τα καις.

Θα σου προτεινα αεροβικη γυμναστικη κυριως, μειωσε λιγο τις θερμιδες, τρωγε 5 φορες την ημερα (απο το πιο βαρυ φαγητο προς το πιο ελαφρυ) και εχε υπομονη. Τα κιλα οταν φευγουν γρηγορα, ξαναρχονται γρηγορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Συγνωμη, σε ποια οργανα αναφερεσαι ;

για αυτά που είναι ουσιαστικά βάρη
όταν πας σε ένα γυμναστήριο κατά 90% θα σε χώσουν στα βάρη
ενώ στην πραγματικότητα όταν θες να χάσεις βάρος χρειάζεσαι μόνο τον διάδρομο και το ποδήλατο και aerobic κι άλλα τέτοια
εν συνεχεία περνάς στα μηχανήματα - βάρη ώστε να σφίξεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
για αυτά που είναι ουσιαστικά βάρη
όταν πας σε ένα γυμναστήριο κατά 90% θα σε χώσουν στα βάρη
ενώ στην πραγματικότητα όταν θες να χάσεις βάρος χρειάζεσαι μόνο τον διάδρομο και το ποδήλατο και aerobic κι άλλα τέτοια
εν συνεχεία περνάς στα μηχανήματα - βάρη ώστε να σφίξεις

Σηκώνω 280 φορές βάρη αυτή την εποχή, πρέπει να'ναι 12 -14 κιλά. 'Εχω δει κάποιο αποτέλεσμα στους ώμους και στα μπράτσα έστω κι αργά αλλά τίποτα το εντυπωσιακό. Το μόνο που κέρδισα είναι να έχω πολύ δύναμη στα χέρια για να ρίχνω μπουνιές άμα χρειαστεί :D 'Εχει δίκιο μου φαίνεται ο Lorien, χρειάζεται περισσότερο αερόβια στην περίπτωσή μου την αγιάτρευτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Σηκώνω 280 φορές βάρη αυτή την εποχή, πρέπει να'ναι 12 -14 κιλά. 'Εχω δει κάποιο αποτέλεσμα στους ώμους και στα μπράτσα έστω κι αργά αλλά τίποτα το εντυπωσιακό. Το μόνο που κέρδισα είναι να έχω πολύ δύναμη στα χέρια για να ρίχνω μπουνιές άμα χρειαστεί :D 'Εχει δίκιο μου φαίνεται ο Lorien, χρειάζεται περισσότερο αερόβια στην περίπτωσή μου την αγιάτρευτη.

γιατί... εγώ τι σου είπα? :P αερόβια δε σου είπα κι εγώ καλέ να κάνεις για να ιδρώνεις?? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι. Αλλα εγω ειμαι ο Lorien :P

Την αεροβια δεν την προτιμαμε επειδη θα ιδρωσουμε παραπανω. Αν ο ιδρωτας ηταν το θεμα, θα σημαινε οτι χασαμε υγρα και οχι λιπος. Την κανουμε γιατι οπως λεει και η λεξη, γινεται αεροβια καυση και ετσι μπορει το σωμα να χρησημοποιησει λιπος. Βασικοτατη ομως προυποθεση ειναι να μην ειναι πολυ μεγαλης εντασης και να ειναι μεγαλης διαρκειας. Διαφορετικα το σωμα θα χρησημοποιησει την "προχειρη" ενεργεια που βρισκεται στην κρεατινη των μυων, και το γλυκογονο (zip-αρισμενη ζαχαριτσα).

Προσωπικα οταν κανω ποδηλατο ή διαδρομο, κανω σε χαμηλη ενταση (πχ στο διαδρομο δε τρεχω, κανω πολυ γρηγορο περαπατημα) και το κραταω 1μιση 2 ωρες να ψηνεται. Επισης βοηθανε και καποια σπορ, γιατι ξεχνιομαστε και κανουμε ενα συνδυασμο αναεροβιας και αεροβιας γυμναστικης, και αν περναμε καλα σπρωχνουμε το σωμα μας να ασκηθει ισως λιγο παραπανω απο οσο αν βαριομασταν. Η παρεα στη γυμναστικη βοηθαει πολυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόβλημα αυτό το είχα εγώ, έκανα δίαιτα και κάνω φυσικά αλλα εκεί που έχανα με το που άρχισα γυμναστήριο κόλλησε η ζυγαριά, τελικά μου είπε ο γυμναστής πώς αν θέλουμε να χάσουμε κιλά αλλα να είμαστε και σφυχτοί πρέπει να κάνουμε μισή ώρα το λιγότερο αεροβική για να ετοιμάσουμε το σώμα μας για την γυμναστική και συγχρόνως να χάσουμε κάποιες θερμιδούλες που με τον καιρό γίνοντε χάσιμο κιλών, σε εναμιση μήνα έχασα 4 κιλά αλλα η διαφορά γεςνικά είναι τεράστεια, απλά θέλει υπομονή και επιμονή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόβλημα αυτό το είχα εγώ, έκανα δίαιτα και κάνω φυσικά αλλα εκεί που έχανα με το που άρχισα γυμναστήριο κόλλησε η ζυγαριά, τελικά μου είπε ο γυμναστής πώς αν θέλουμε να χάσουμε κιλά αλλα να είμαστε και σφυχτοί πρέπει να κάνουμε μισή ώρα το λιγότερο αεροβική για να ετοιμάσουμε το σώμα μας για την γυμναστική και συγχρόνως να χάσουμε κάποιες θερμιδούλες που με τον καιρό γίνοντε χάσιμο κιλών, σε εναμιση μήνα έχασα 4 κιλά αλλα η διαφορά γεςνικά είναι τεράστεια, απλά θέλει υπομονή και επιμονή;)

Τα κιλά δεν φαίνονται ότι χάνονται στη ζυγαριά, αλλά στα παντελόνια μου τους τελευταίους μήνες με συστηματική επίσκεψη στο γυμναστήριο. Αν γυμνάζεστε, και κάνετε δίαιτα ταυτόχρονα, να ξέρετε ότι ο μόνος αξιόπιστος κριτής είναι το παντελόνι. Η ζυγαριά είναι ένας ψεύτης και δεν δείχνει πολλά πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε συμφωνω απολυτα. Στο παντελονι μπορει να μην μπαινουμε λογω φουσκωματος, υγρων, περιεχομενου εντερου κλπ. Μια καλη ζυγαρια, με μετρησεις υπο ιδιες συνθηκες ειναι μια χαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Παντως, εαν γυμναζεσαι εντατικα, μπορει να μη δεις ιδιαιτερη απωλεια κιλων αλλα μεγαλη διαφορα στα ρουχα σου. Το λιπος ζυγιζει λιγοτερο απο τους μυς. Υπο αυτη την εννοια, το παντελονι ειναι καλυτερος κριτης. Βεβαια, η καλυτερη λυση ειναι ζυγαρια και λιπομετρητης, ωστε να παρακολουθεις το ποσο λιπος (σε κιλα αντι για ποσοστο) χανεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Να γυμναζεσαι εντατικά τρωγοντας παραπανω εννοεις ; Γιατι αν δε τρως παραπανω πχ πρωτεινες....αυξηση μυων δε θα δεις και πολλη, ωστε να χανεις λιπος και να μην χανεις βαρος. Αλλα οκ, αμα χτυπας σκονες, τοτε σιγουρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τα κιλά δεν φαίνονται ότι χάνονται στη ζυγαριά, αλλά στα παντελόνια μου τους τελευταίους μήνες με συστηματική επίσκεψη στο γυμναστήριο. Αν γυμνάζεστε, και κάνετε δίαιτα ταυτόχρονα, να ξέρετε ότι ο μόνος αξιόπιστος κριτής είναι το παντελόνι. Η ζυγαριά είναι ένας ψεύτης και δεν δείχνει πολλά πράγματα.
Ρίχνω τις τελευταίες μου ελπίδες σε αυτό. Στο ότι η ζυγαριά είναι ψεύτης :P


Πριν από 1 1/2 μήνα αποφάσισα να ρίξω από πάνω μου τα 3-4 κιλά που παίρνω κάθε χρόνο το χειμώνα και χάνω εύκολα κάθε χρόνο μέσα σε έναν με δύο μήνες την άνοιξη.
Φέτος μιας και έχω παραπάνω ελεύθερο χρόνο σκέφτηκα να ξεκινήσω ταυτόχρονα και γυμναστήριο. Εδώ και 1 1/2 μήνα λοιπόν πηγαίνω 5 μέρες την εβδομάδα επί 2 ώρες την ημέρα κάνοντας αεροβική και πιλάτες.

Το αποτέλεσμα; Η ζυγαριά στέκεται κολλημένη στα κιλά που ξεκίνησα, με μόνη εξαίρεση όταν επέστρεψα από τις διακοπές του πάσχα, στις οποίες δεν πρόσεχα τη διατροφή μου καθόλου και δε γυμναζόμουν και γύρισα πίσω 1.5 κιλό ελαφρύτερη. Άι στο διάβολο δηλαδή! :hehe:

Τη γυμναστική δεν την κόβω, γιατί μου αρέσει που έχω αποκτήσει τρελή αντοχή, που έχω δυναμώσει κλπ, αλλά υπάρχει ρε παιδιά περίπτωση να πέσει η ζυγαριά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top