• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κράμπα - καράμπα

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Θα ρωτήσω κάτι πάρα πολύ σοβαρό... :P

Ετοιμαστείτε!

Το πρωί που ξυπνάω έχω κράμπες στις γάμπες (ο ποιητικός μου οίστρος είναι για πέταμα). Δε θέλω να μου πείτε που οφείλεται, αλλα τι κάνει κανείς όταν έχει κράμπες, επαναλαμβάνω στις γάμπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ το είχα παλιά. Μάλιστα μερικές φορές ξυπνούσα μες στη νύχτα...

Εκείνη την ώρα δεν μπορείς να κάνεις πολλά.

Γενικά: ΜΑΓΝΗΣΙΟ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Tί είναι το Μαγνήσιο, κάποιο στοιχείο του περιοδικού πίνακα του πλανήτη ζιον?
Που το βρίσκω στη γη, σε ποια φαγητά κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κι εγώ ρε παιδιά παθαίνω συχνά κράμπες. Όχι μόνο στις γάμπες, μέχρι και στα δάχτυλα των ποδιών έχω πάθει! :blink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Α, οκ, άρα έχεις ΟΝΤΩς έλλειψη μαγνησίου!!

Πηγές:
Κρέας, ειδικά το κόκκινο και ειδικά το συκώτι.
Μπανάνες.
Ξηροί καρποί.
Σπανάκι.
Όσπρια.

Ψάξτο λίγο.

Έντιτ:
Κι εσύ Μισέλ μου, μήπως σου λείπει λίγο μαγνήσιο;
Εγώ πλέον δεν έχω καθόλου κράμπες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Το μαγνήσιο το πουλάνε και στα φαρμακεία. Επίσης εκεινη την ώρα βοηθά να λυγίσεις την πατούσα σου προς τα μπρος (νι, θα ουρλιάξεις!). Κι εγω το παθαίνω αυτό καμιά φορά - πολύ σπάσιμο και όλο δαγκωνα τα μαξιλάρια να μη φωνάζω και τρομάξουν οι δικοί μου!

ΥΓ: Εγώ πάλι άμα μασάω και κάποιος πει ενα αστείο και γελάσω, παθαίνω κράμπα στο ..μάγουλο! :blink: (μη γελάς, σε βλέπω!! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Oι κραμπες μπορει να οφειλονται και σε ελλειψη ορισμενων αλατων.
ΠΧ, αν καποιος πινει πολλα υγρα (κυριως νερο, εννοειται) χωρις ομως την απαραιτητη ληψη αλατιου, τοτε ειναι πολυ πιθανο να εχει συχνα κραμπες.

Γνωστος μου, την ειχε πατησει απο τις πολλες μπυρες που επινε.

Γενικα ο κανονας ειναι περιπου 1 κουταλια του γλυκου αλατι για καθε 4 λιτρα νερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ όντως πίνω πάρα πολύ νερό (γύρω στα 7-8 λίτρα), αλλά μου αρέσει πολύ και το αλάτι οπότε δεν νομίζω να είναι αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ω!
Εγώ δεν τρώω αλάτι, δε μου αρέσει!
Και πίνω πολύ νερό!
Και πολλές μπύρες!

(επ, τι κάνεις, είσαι κυρία μην τα λές αυτά!)

Εεε μπύρες δεν πίνω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NINJAKI

Περιβόητο μέλος

Η ΧΑ!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,052 μηνύματα.
Eγώ δεν έχω πάθει ποτέ κράμπα οπότε δε ξέρω πως είναι για να σε πω!
Αλλά η κολλητή μου φιλεναδίτσα έχει πάθει πολλάκις και κατά διαστήματα έπινε σίδηρο. Προφανώς πρέπει αν πας στο γιατρό. Αν δε το έχεις κάνει ήδη σφάλλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

misslittledevil

Επιφανές μέλος

Η misslittledevil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 8,197 μηνύματα.
ΥΓ: Εγώ πάλι άμα μασάω και κάποιος πει ενα αστείο και γελάσω, παθαίνω κράμπα στο ..μάγουλο!


:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kakerlak

Περιβόητο μέλος

Η Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 6,204 μηνύματα.
Στον στιβο οταν παθεναμε κραμπες ο προπονητης μου μου ελεγε οτι πρεπει να τεντονουμε τον μυ... δηλ.γαμπα αν εχεις το κρεβατι κολλημενο με τον ντοιχο βαλε το πανω,μισελ στα δαχτυλα με το χερι τραβα τα δαχτυλα προς τα πανω να τεντοθει ο μυς....ποναει αλλα φευγει ποιο γρηγορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Stand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dr Gregory House αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 852 μηνύματα.
Διατάσεις (τεντώματα δηλαδή)

νομίζω πως εκτός από την έλλειψη μαγνησίου,και η έλλειψη καλλίου (το σκότωσα?) προκαλέι κράμπες.

Είναι αληθινά φριχτό να ξυπνάς στις 4 το πρωί σφαδάζοντας από τον πόνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Όταν ήμουν έφηβος είχα και εγώ 1-2 κάθε βράδυ. αυτό που έκανα ασυναίσθητα είναι ότι και οι αθλητές.

Πρέπει να τεντώσεις το πόδι και να πιέσεις τα δάχτυλα του ποδιού προς στα εσένα. Βέβαια οι αθλητές του το κάνει κάποιος. Εγώ μπορούσα εύκολα καθώς το κρεβάτι είχε κάτι παραδίπλα που όσο δύναμη και να του έβαζα ίσως να κουνιόταν το κρεβάτι τελικά.
Στην αρχή πόναγα πολύ αλλά μετά που το βρήκα το κόλπο απλά μου χαλούσε τον ύπνο γιατί κρατάει κανά 10-15 δευτερα έτσι μου φαινόταν δλδ το βράδυ.
Κάτι αντίστοιχο πάθαινα και στην θάλασα μέσα και η μόνη σωτηρία να πατήσω στο βυθό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Ξέθαμα,

Οι κράμπες επέστρεψαν!
Την ίδια περίπου εποχή που άρχισα να τις έχω και πέρισυ!
Είναι πιθανόν να έχουν σχέση με τον καιρό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Γυμνάζεσαι καθόλου? Εγώ ξέρω οτι από την αγυμνασία παθαίνουν κράμπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Τρως αυτά που λέγαμε; Χλωμό να φταίει ο καιρός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Κρέας δεν τρώω σχεδόν ποτέ.
Όλα τα υπόλοιπα ναι.
Το ζήτημα είναι ότι η διατροφή μου είναι η ίδια γενικά, αλλά πάλι με ξαναπιασάν.

Βλακεία θα πω, αλλά τα παπούτσια που φοραει κανείς επηρρεάζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Η κραμπες δεν εχουν να κανουν με την κυκλοφορια του αιματος? Η μαμακιες λεω...???
Γμτ κανα γιατρονι δεν υπαρχει να πει κατι υπευθυνο?!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
όταν ήμουν έγγειος πάθαινα κράμπες και μου είχε πει ο γυναικολόγος μου ότι είχα έλλειψη μαγνησίου και καλίου και γι αυτό, μου έγραψε μαγνήσιο και κάλιο όταν άρχισα να τα παίρνω δεν είχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top