Θέλετε η γυναίκα σας να μην δουλεύει;

Θέλετε η γυναίκα σας να δουλεύει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 78)
  • Ναι, επειδή φοβάμαι ότι δεν θα την εκτιμώ αν δεν δουλεύει

    Ψήφοι: 9 11.5%
  • Ναι, επειδή δεν θέλω να της στερήσω την δημιουργία

    Ψήφοι: 27 34.6%
  • Ναι, επειδή αλλιώς θα υπάρξει οικονομικό πρόβλημα

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Ναι επειδή στο σπίτι σίγουρα είναι βαρετά και φοβάμαι ότι θα αποκτήσει νεύρα.

    Ψήφοι: 3 3.8%
  • Όχι, επειδή κάποιος πρέπει να καθαρίζει το σπίτι

    Ψήφοι: 4 5.1%
  • Όχι, επειδή τα λεφτά που βγάζω αρκούν.... γιατί να κουράζεται και αυτή;

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι δεν θα αντέχω τον ανταγωνισμό

    Ψήφοι: 1 1.3%
  • Όχι επειδή φοβάμαι το κέρατο

    Ψήφοι: 5 6.4%
  • Δεν με νοιάζει, ό,τι αποφασίσει....

    Ψήφοι: 25 32.1%

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ισότητα ή ομοιότητα;:P

Δεν ξέρω, το να προσπαθούμε να νικήσουμε την φύση και να γίνουμε όμοιοι για μένα δεν είναι το ιδανικό.
Ισότητα. Το είπες και μόνη σου πριν: "επι ίσοις όροις".
Κατ εμέ δεν είναι καθόλου ίσοι όροι η σημερινή κατάσταση με τη γυναίκα να σκοτώνει τον εαυτό της μόλις κάνει παιδιά. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι φύση ή ένστικτο, it just doesn't feel right.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Ισότητα. Το είπες και μόνη σου πριν: "επι ίσοις όροις".
Κατ εμέ δεν είναι καθόλου ίσοι όροι η σημερινή κατάσταση με τη γυναίκα να σκοτώνει τον εαυτό της μόλις κάνει παιδιά. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι φύση ή ένστικτο, it just doesn't feel right.

Δεν ξέρω, εγώ θα ήθελα να βιώσω την εμπειρία της εγκυμοσύνης. Από την άλλη αυτό που λες είναι σεβαστό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Ισότητα. Το είπες και μόνη σου πριν: "επι ίσοις όροις".
Μήπως εννοείς "ομοιότητα"? Το οτι είμαστε ίσοι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είμαστε όμοιοι...
Γιατί αλήθεια θέλεις κάποια στιγμή να κάνεις παιδί? Θα μπορούσες κάλλιστα να υιοθετήσεις και έτσι να αποφύγεις το "ρίξιμο" της εγκυμοσύνης και του θηλασμού σχετικά με τον άντρα, οπότε θα μιλάμε για πλήρη ομοιότητα. Ή μήπως τα ένστικτα άλλα κελεύουν?
Θα μπορούσε εύκολα ο άντρας με ένα ψεύτικο στήθος να θηλάζει το παιδί. Είσαι όμως σίγουρη οτι είναι μόνο αυτό ο θηλασμός? Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο πολύ πιο ικανές από τους άντρες στη μή λεκτική επικοινωνία?(απτική, εκφραστική)
Άποψή μου (προς το παρόν πάντα) είναι πως καλό είναι να μην εργάζεται κανένας γονιός αλλά να ασχολούνται με δημιουργικές ενασχολήσεις (μεταξύ των οποίων και ενασχόληση με το παιδί μέχρι τα 10 του χρόνια). Αν αυτό δεν είναι εφικτό και πρέπει να εργαζεται τουλάχιστον ένας τότε θα πρέπει αν παίρνουν τον ίδιο περίπου μισθό να είναι κοντα στα παιδιά η μητέρα (ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό! σε όλα τα είδη του ζωϊκού βασιλείου κοντά στα παιδιά είναι η μητέρα...). Αν η αμοιβή του πατέρα δεν επιτρέπει τη σωστή διαβίωση και ανατροφή ενώ της μητέρας επαρκεί τότε θα πρέπει να εργάζεται η μητέρα και μένει σπίτι ο άντρας. Αν επαρκεί η αμοιβή του ενός όμως αλλά εργάζεται και ο άλλος απο επίλογή του τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μήπως εννοείς "ομοιότητα"? Το οτι είμαστε ίσοι δεν σημαίνει απαραίτητα οτι είμαστε όμοιοι...
Είπα και πριν οτι δεν εννοώ ομοιότητα, αλλά ισότητα. Αυτά τα περι ομοιότητας είναι κλασσικό "επιχείρημα" διαφόρων (αντρών και γυναικών, άλλωστε κατ'εμε οι γυναίκες έχουν πολύ μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης για την ανισότητα που υπάρχει σήμερα) για να απαξιώσουν την ισότητα. Δεν πιάνει.
Γιατί αλήθεια θέλεις κάποια στιγμή να κάνεις παιδί? Θα μπορούσες κάλλιστα να υιοθετήσεις και έτσι να αποφύγεις το "ρίξιμο" της εγκυμοσύνης και του θηλασμού σχετικά με τον άντρα, οπότε θα μιλάμε για πλήρη ομοιότητα. Ή μήπως τα ένστικτα άλλα κελεύουν?
Η απλή λογική, όχι τα ένστικτα. Θέλω το παιδί μου να έχει τα δικά μου γονίδια.
Θα μπορούσε εύκολα ο άντρας με ένα ψεύτικο στήθος να θηλάζει το παιδί. Είσαι όμως σίγουρη οτι είναι μόνο αυτό ο θηλασμός? Γιατί οι γυναίκες είναι τόσο πολύ πιο ικανές από τους άντρες στη μή λεκτική επικοινωνία?(απτική, εκφραστική)
Τι σχέση έχει η μη λεκτική επικοινωνία με τον θηλασμό;
(ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό! σε όλα τα είδη του ζωϊκού βασιλείου κοντά στα παιδιά είναι η μητέρα...).
Ας μην πιάσουμε καλύτερα το ζωικό βασίλειο, υπάρχουν τόσες διαφορετικές περιπτώσεις που δεν σε συμφέρει. Όπως και επίσης σε κάποια είδη οι μητέρες κάνουν κακό στα παιδιά τους. Αλήθεια, το ζωικό βασίλειο πότε μας πήρε ως παράδειγμα; Εμείς γιατί να το κάνουμε;
τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.
Πρώτον, γιατί κοιτάς μόνο τα άκρα; Δηλαδή ή θα σκοτώσει η μητέρα τον εαυτό της για να ασχολείται με το παιδί της ή θα το "εγκαταλείψει";;
Δεύτερον, γιατί υποτιμάς τόσο τη δουλειά; Δηλαδή η δουλειά είναι αποκλειστικά και μόνο μια αγγαρεία για να βγάζεις χρήματα ώστε να ζήσεις; Όσοι δουλεύουν πολύ το κάνουν για τα χρήματα και μόνο;
Αν έχεις τέτοιες απόψεις, θα σου πρότεινα να αλλάξεις δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
είναι πως καλό είναι να μην εργάζεται κανένας γονιός αλλά να ασχολούνται με δημιουργικές ενασχολήσεις
Η εργασία δεν μπορεί να είναι δημιουργία; :worry:

τότε θα πρέπει να εξηγήσει κάποια στιγμή στο παιδί του τί ήταν τόσο σημαντικό στη δουλειά του που το εγκατέλειψε στα χέρια μιας πληρωμένης ξένης για να ασχοληθεί με την δουλειά του.
Θα το καταλάβει μόνο του όταν ανακαλύψει την δημιουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Είπα και πριν οτι δεν εννοώ ομοιότητα, αλλά ισότητα.
χμμμ....μάλλον έχουμε διαφορετική ορολογία..Για να δούμε..Ας θεωρήσουμε κάποιον ψηλό-σωματαρά-κούκλο και από την άλλη ένα κοντό-χοντρό-καραφλό-ασχημο (εμένα δηλ). Εϊναι ίσοι? Είναι όμοιοι?
Θέλω το παιδί μου να έχει τα δικά μου γονίδια
Δεκτόν.
Τι σχέση έχει η μη λεκτική επικοινωνία με τον θηλασμό;
Το παιδί τα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν επικοινωνεί λεκτικά με το περιβάλλον του. Θέλω να πώ οτι εκείνα τα χρόνια είναι προτιμότερο να βρίσκεται κοντά του κάποιος με ανεπτυγμένη ικανότητα στη μη λεκτική επικοινωνία.
Αλήθεια, το ζωικό βασίλειο πότε μας πήρε ως παράδειγμα; Εμείς γιατί να το κάνουμε;
Δεν πρόκειται για άλλο βασίλειο. Ανήκουμε σε αυτό. Γιατί κατ΄αρχήν είμαστε ζώα. Απλώς με αφαιρετικό εγκέφαλο. Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε απόρριψη της ζωώδους μας φύσης. Για να απορρίψουμε ένα κομμάτι θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι γι΄αυτό. Κάποιοι που το προσπάθησαν, αρνούμενοι το σεξ ή το καλό φαγητό δεν νομίζω οτι βγήκαν κερδισμένοι
Αν έχεις τέτοιες απόψεις, θα σου πρότεινα να αλλάξεις δουλειά.
Λοιπόν θα το ήθελα είναι αλήθεια αλλά με τη δουλειά συμβαίνει κάτι περίεργο: Δεν σε πληρώνουν για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ή αυτό που θεωρείς εσύ δημιουργικό αλλά αυτό που αρέσει σε αυτούς! Και αδιαφορούν τελείως αν αυτό το θεωρείς εσύ δημιουργικό ή όχι. Στα παλιά τους τα παπούσια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
χμμμ....μάλλον έχουμε διαφορετική ορολογία..Για να δούμε..Ας θεωρήσουμε κάποιον ψηλό-σωματαρά-κούκλο και από την άλλη ένα κοντό-χοντρό-καραφλό-ασχημο (εμένα δηλ). Εϊναι ίσοι? Είναι όμοιοι?
Προφανώς είναι ίσοι και όχι όμοιοι. Που θες να καταλήξεις;
Το παιδί τα πρώτα χρόνια της ζωής του δεν επικοινωνεί λεκτικά με το περιβάλλον του. Θέλω να πώ οτι εκείνα τα χρόνια είναι προτιμότερο να βρίσκεται κοντά του κάποιος με ανεπτυγμένη ικανότητα στη μη λεκτική επικοινωνία.
Όταν όμως η γυναίκα νιώθει άσχημα και έχουν σπάσει τα νεύρα της επειδή μένει συνέχεια στο σπίτι, αυτό ειδικά λόγω αυτής της της ικανότητας, θα περνάει και στο παιδί. Τι να κάνουμε, δεν μπορούμε να έχουμε και την πίτα ολόκληρη (η μητέρα κοντά στο παιδί) και το σκύλο χορτάτο (να είναι και ευτυχισμένη και να το μεγαλώνει σωστά)
Δεν πρόκειται για άλλο βασίλειο. Ανήκουμε σε αυτό. Γιατί κατ΄αρχήν είμαστε ζώα. Απλώς με αφαιρετικό εγκέφαλο. Αλλά αυτό δεν πρέπει να μας οδηγήσει σε απόρριψη της ζωώδους μας φύσης. Για να απορρίψουμε ένα κομμάτι θα πρέπει να είμαστε πολύ σίγουροι γι΄αυτό. Κάποιοι που το προσπάθησαν, αρνούμενοι το σεξ ή το καλό φαγητό δεν νομίζω οτι βγήκαν κερδισμένοι
Το "πρόβλημα" όμως αν πας να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο επιχείρημα είναι "σε ποιό ζώο αντιστοιχεί ο άνθρωπος;". Εσύ μπορείς να μου φέρεις ένα είδος ζώου που "αποδεικνύει" αυτά που πιστεύεις και εγώ να σου φέρω ως παράδειγμα ένα άλλο που τα καταρρίπτει. Με την ποικιλία που υπάρχει στο ζωικό βασίλειο δεν θα τελειώσει ποτέ αυτή η συζήτηση. Οπότε καλύτερα να μην κάνουμε τέτοιες συγκρίσεις και να εξετάζουμε τον άνθρωπο σαν ξεχωριστό είδος. Δεν θυμάμαι ποτέ άλλωστε η γάτα μου να κοίταξε τι κάνω εγώ για να αποφασίσει τι θα κάνει :P
Λοιπόν θα το ήθελα είναι αλήθεια αλλά με τη δουλειά συμβαίνει κάτι περίεργο: Δεν σε πληρώνουν για να κάνεις αυτό που σου αρέσει ή αυτό που θεωρείς εσύ δημιουργικό αλλά αυτό που αρέσει σε αυτούς! Και αδιαφορούν τελείως αν αυτό το θεωρείς εσύ δημιουργικό ή όχι. Στα παλιά τους τα παπούσια!
Ας είχες το θάρρος να πάρεις το ρίσκο να ανοίξεις δική σου επιχείρηση. Δεν σου φταίει κανείς αν δεν μπορείς. Ας είχες το θάρρος να ψάξεις άλλη δουλειά έστω. Επειδή σου άρέσει το βόλεμα δεν σημαίνει οτι όλες οι δουλειές είναι μη δημιουργικές. Ξέρεις, υπάρχουν άνθρωποι που η δουλειά τους είναι το πάθος τους. Να μην κάνουν παιδιά; Ή να κάνουν και να γίνουν δυστυχισμένοι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή, μια γυναίκα που έχει σπουδάσει και έχει φτάσει σε μια σχετική θέση επαγγελματικά, να τα παρατάει όλα για να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώνει παιδιά. Η επαγγελματική καταξίωση είναι αυτή που ανοίγει τους ορίζοντες ενός ανθρώπου δίνοντας του προοπτικές για καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, αντίθετα με τη μούχλα και τη ρουτίνα της κλεισουρας σε 4 τοίχους.
Επίσης η εργασία εκτός από όλα τα παραπάνω, προσφέρει και οικονομική ανεξαρτησία στη γυναίκα, πράγμα που το θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό αφού μόνο έτσι δεν θα είναι δέσμια κανενός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου φαίνεται αδιανόητο στη σημερινή εποχή, μια γυναίκα που έχει σπουδάσει και έχει φτάσει σε μια σχετική θέση επαγγελματικά, να τα παρατάει όλα για να κλειστεί σε ένα σπίτι και να μεγαλώνει παιδιά. Η επαγγελματική καταξίωση είναι αυτή που ανοίγει τους ορίζοντες ενός ανθρώπου δίνοντας του προοπτικές για καλύτερο επίπεδο διαβίωσης, αντίθετα με τη μούχλα και τη ρουτίνα της κλεισουρας σε 4 τοίχους.
Επίσης η εργασία εκτός από όλα τα παραπάνω, προσφέρει και οικονομική ανεξαρτησία στη γυναίκα, πράγμα που το θεωρώ πάρα πολύ σοβαρό αφού μόνο έτσι δεν θα είναι δέσμια κανενός.
:worship: :worship:
Συμφωνώ απόλυτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης.

σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου, αλλά σε αυτό που υπογράμμισα αναρωτιέμαι αν για αυτήν η δουλεία της είναι σπουδαια.... δλδ εσύ μπορεί να μην την θεωρείς σπουδαία αλλά αυτή να την θεωρεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης.
Και ποια είναι αυτά τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα;
Εγώ ξέρω οτι μια γυναίκα που εργάζεται έχει οικονομική ελευθερία που σημαίνει οτι δεν είναι εξαρτημένη οικονομικά από κανέναν και μπορεί να προγραμματίσει τις αγορές της και τη ζωή της έτσι όπως η ίδια επιθυμεί.
Αντίθετα η οικονομική εξάρτηση είναι ισοδύναμη με την υποδούλωση, αν κάποιος εξαρτάται οικονομικά από σένα μοιραία γίνεται και υποχοίριο σου.
Αυτά όμως ευτυχώς συνέβαιναν τους προηγούμενους αιώνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μα το κριτήριο για το αν είναι σπουδαίο ή όχι είναι προσωπικό του καθενός γι αυτό το έθεσα έτσι και παρακάτω λέω ότι είναι ζήτημα κοινής απόφασης. Δεν υπάρχουν "σπουδαίες" και όχι "σπουδέες" δουλειές από μόνες τους. Είναι καθαρά υποκειμενικό το ζήτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εαν τη στιγμή που υπήρχαν παιδιά δεν υπήρχε οικονομικός λόγος θα προτιμούσα να μην εργάζεται καθώς θεωρώ το μεγάλωμα των παιδιών πολύ πιο σοβαρή εργασία από οποιαδήποτε άλλη ,πολύ περισσότερο εάν η δουλειά που έκανε δεν ήταν κάτι το σπουδαίο.
Πάντως μια τέτοια απόφαση θα πρέπει να είναι κοινή και αφού πρώτα υπολογιστούν τα υπερ και τα κατά.
Η "επαγγελματική καταξίωση" δεν είναι τίποτα περισσότερο για μένα από έναν μικροαστικό μύθο , εξ άλλου , ο οποίος παραμυθιάζει πολύ περισσότερο τις γυναίκες λόγω παιδείας (να είσαι "κάτι") ενώ επι της ουσίας δεν σημαίνει απολύτως τίποτε. Εργαζόμαστε για τα προς το ζειν ,εάν δεν είχαμε οικονομική ανάγκη δεν θα εργαζόμασταν.Αυτή είναι η μόνη πραγματικότητα.
Υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα που μπορεί να κάνει κάποιος από το να πουλά μέρος της ζωής του (συνήθως το μεγαλύτερο) για να αποκτά το αντίτιμο της επιβίωσης
.


Aν το βλεπεις έτσι θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημα. Ας πουμε ότι αν δουλεύεις αμοίβεσαι με 3000Ε/μήνα. Αν δουλεύει η γυναίκα σου αμοίβεται επίσης με 3000Ε/μήνα. Τα 3000 αυτά είναι υπεραρκετά (ας υποθέσουμε, δεν ξέρω τις ανάγκες σου) για να ζήσετε μια όμορφη ζωή εσύ και η οικογένεια σου (όπως την θέλεις τέσπα). Θα άφηνες εσυ τη δουλειά σου και να συνέχιζε η γυναίκα σου να δουλεύει για να φέρνει αυτά τα 3000?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Και ποια είναι αυτά τα πιο σημαντικά και ενδιαφέροντα πράγματα;
Εγώ ξέρω οτι μια γυναίκα που εργάζεται έχει οικονομική ελευθερία που σημαίνει οτι δεν είναι εξαρτημένη οικονομικά από κανέναν και μπορεί να προγραμματίσει τις αγορές της και τη ζωή της έτσι όπως η ίδια επιθυμεί.
Αντίθετα η οικονομική εξάρτηση είναι ισοδύναμη με την υποδούλωση, αν κάποιος εξαρτάται οικονομικά από σένα μοιραία γίνεται και υποχοίριο σου.
Αυτά όμως ευτυχώς συνέβαιναν τους προηγούμενους αιώνες.

Χιλιάδες πράγματα. Το ταξίδι στη γνώση και την δημιουργία ενδεικτικά και μόνο σου δίνει απεριόριστους ορίζοντες να ασχοληθείς σε αντιδιαστολή με οποιοδήποτε επάγγελμα που αναπόφευκτα καταλήγει τυποποιημένη καθημερινότητα. Μην ξεχνάμε ότι η δουλειά ως έννοια είναι παράγωγο
της δουλίας.
Η τέχνη ,η φιλοσοφία ,ο πολιτισμός , η κουλτούρα δεν αναπτύχθηκαν από μισθωτούς και ελ.επαγγελματίες.
Οπως προείπα το να μην εργάζεται προυποθέτει de facto μη οικονομική ανάγκη.Κατά τα άλλα η οικονομική εξάρτηση που ισοδυναμεί με υποδούλωση δεν διαφέρει καθόλου με την οικονομική εξάρτηση από το εκάστοτε αφεντικό που επίσης καθίσταται υποδούλωση ,άρα μάλλον είναι άτοπο το συγκεκριμένο επιχείρημα. Το να είναι ένα πρόσωπο αυτόνομο και ικανό για επιβίωση δεν ορίζεται σε καμμιά περίπτωση από το εκάστοτε επάγγελμα που μπορεί να ασκεί ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zanin

Διάσημο μέλος

Η zanin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 2,838 μηνύματα.
εγώ καταλαβα πως ο δημήτρης έλεγε πως αν δεν είχαμε ανάγκη τα λεφτά για να ζήσουμε, τότε δεν θα εργαζόμασταν και θα ξαπλώναμε όλη μέρα στα κρεββατάκια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Aν το βλεπεις έτσι θα ήθελα να μου απαντήσεις σε ένα ερώτημα. Ας πουμε ότι αν δουλεύεις αμοίβεσαι με 3000Ε/μήνα. Αν δουλεύει η γυναίκα σου αμοίβεται επίσης με 3000Ε/μήνα. Τα 3000 αυτά είναι υπεραρκετά (ας υποθέσουμε, δεν ξέρω τις ανάγκες σου) για να ζήσετε μια όμορφη ζωή εσύ και η οικογένεια σου (όπως την θέλεις τέσπα). Θα άφηνες εσυ τη δουλειά σου και να συνέχιζε η γυναίκα σου να δουλεύει για να φέρνει αυτά τα 3000?

Ναι αν και δεν νομίζω ότι θα τα κατάφερνα τόσο καλά στην ανατροφή των παιδιών όσο αυτή. Θα έπρεπε να ξεπεράσω 1.000.000 χρόνων δεξιότητες του homo sapiens για να το καταφέρω καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris athens

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dimitris athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
εγώ καταλαβα πως ο δημήτρης έλεγε πως αν δεν είχαμε ανάγκη τα λεφτά για να ζήσουμε, τότε δεν θα εργαζόμασταν και θα ξαπλώναμε όλη μέρα στα κρεββατάκια μας

Κάθε άλλο ,πιστεύω ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε χιλιάδες πράγματα πολύ πιο σημαντικά από αυτό που κάνουμε για να αποκτήσουμε τα χρήματα που χριαζόμαστε για να επιβιώσουμε.
Αν η εναλλακτική μας από την εργασία που κάνουμε είναι το να καθόμαστε ξαπλωμένοι στα κρεββατάκια μας αλλίμονο μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
ολα οσα γραφετε ειναι ομορφα και ειμαι συμφωνη περι ανεξαρτησιας, δημιουργικοτητας...κ.ο.κ...
αλλα για μια γυναικα ειναι δυσκολο να ειναι εργαζομενη, μητερα, νοικοκυρα και συζυγος....κατι εν τω μεταξυ στο δρομο θα χασει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα φυσικά και αν είχαμε τα χρήματα να ζήσουμε δεν θα εργαζόμασταν.
Και φυσικά συμφωνώ πως όλα αυτά τα ενδιαφέροντα που αναφέρει ο δημήτρης είναι πολύ σπουδαία, δεν σου προσφέρουν όμως οικονομικά.
Και φυσικά όταν δουλεύεις έχεις τα αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου, όταν όμως έχεις την τσέπη σου γεμάτη, είσαι αφεντικό του εαυτό σου, έστω και όταν φεύγεις μόνο από τη δουλειά.
Στην αντίθετη περίπτωση, πάντα κάποιος άλλος θα σε ορίζει, ο χρηματοδότης σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top