Κοινό ταμείο ή όχι;

Κοινό ταμείο ή όχι;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοινό Ταμείο - Όσα έχουν σε ένα λογαριασμό και κάλυψη των αναγκών από εκεί

  • Ο καθενας τα δικά του - Ο καθένας το λογαριασμό του και διαίρεση των εξόδων δια δύο

  • Να πληρώνει μόνο ο ένας - Αυτός που παίρνει τα περισσότερα χρήματα

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
να μην ξεχνάμε ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη μας και την διάρκεια της σχέσης - συμβίωσης....
αλλιώς είναι να ζεις με κάποιον 2 μήνες κι αλλιώς 2 χρόνια
Είμαι σύμφωνη με τη Youki πάντως....
Εγω παράδειγμα έχω πάγια έξοδα γύρω στα 100 ευρώ το μήνα για κομωτήρια αισθητικούς για αποτρίχωση κλπ.... ο άντρας μου δεν τα είχε ποτέ τέτοια έξοδα...
Ποτέ δεν τέθηκε όμως θέμα, "εσύ ξοδεύεις περισσότερα από μένα το μήνα... " κι όταν ήρθε η ώρα να σκάσουμε μαζεμένα κάτι χρήματα για το αμάξι του που πλέον είναι αμάξι μας, πάλι δεν τέθηκε ζήτημα...

όμως όπως λέει και η Youki, πρέπει να υπάρχει και απ τους δύο η ίδια λογική στο τι είναι απαραίτητο και τι είναι πολυτέλεια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ποτέ δεν τέθηκε όμως θέμα, "εσύ ξοδεύεις περισσότερα από μένα το μήνα... " κι όταν ήρθε η ώρα να σκάσουμε μαζεμένα κάτι χρήματα για το αμάξι του που πλέον είναι αμάξι μας, πάλι δεν τέθηκε ζήτημα...
Αυτό είναι το θέμα...
Οταν ζεις με κάποιον (μιλάω για μένα τουλάχιστον) δεν υπάρχουν δικά μου και δικά σου. Το αμάξι είναι αμάξι μας, ασχέτως του ποιανού ήταν πριν τη συγκατοίκηση. Και δεν εννοώ ότι περιμένω να το γράψει στο όνομά μου, αλλά εφόσον το χρησιμοποιούμε και οι 2 (και μαζί και ανεξάρτητα) θεωρώ αυτονόητο να το πληρωνουμε και οι 2. Ακόμα και τον υπολογιστή του...μπορεί να τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για το internet, αντε και το office, και να μη με νοιαζει αν θα έχει την τελευταίας τεχνολογίας κάρτα γραφικών, αλλά θα την πληρώσουμε μαζί όπως μαζί θα πληρώσουμε και όσα κάνω μόνο εγώ (πχ όπως ανέφερε η Κακή Επιρροή, κομμωτήρια κλπ)

Δεν θα μπορούσα να είμαι στη φάση μισα-μισά. Αλλά είναι και στον άνθρωπο αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

briki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η briki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Κι εγώ είμαι του κοινού ταμείου αν και δεν έχω παντρευτεί ακόμη, μου ακούγεται πιο "υγειές" σε μμια σχέση. Ελπίζω ο άντρας που θα αποφασίσει να με παντρευτεί, χωρίς να θέλω να φανώ φιλάργυρη, ούτε ότι θα παντρευόμουν κάποιον με χρήματα οπωσδήποτε, να είναι αν όχι ευκατάστατος, τότε πολύ καλός διαχειριστής των οικονομικών μας, γιατί δεν έχω καμμία αίσθηση του χρήματος και είμαι εξαιρετικά σπάταλη...τσκ τσκ τσκ...φτου μου....27 έφτασα και ακόμη δε ξέρω πότε πρέπει να ξοδεύω και πότε όχι...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα...
Οταν ζεις με κάποιον (μιλάω για μένα τουλάχιστον) δεν υπάρχουν δικά μου και δικά σου. Το αμάξι είναι αμάξι μας, ασχέτως του ποιανού ήταν πριν τη συγκατοίκηση. Και δεν εννοώ ότι περιμένω να το γράψει στο όνομά μου, αλλά εφόσον το χρησιμοποιούμε και οι 2 (και μαζί και ανεξάρτητα) θεωρώ αυτονόητο να το πληρωνουμε και οι 2. Ακόμα και τον υπολογιστή του...μπορεί να τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά για το internet, αντε και το office, και να μη με νοιαζει αν θα έχει την τελευταίας τεχνολογίας κάρτα γραφικών, αλλά θα την πληρώσουμε μαζί όπως μαζί θα πληρώσουμε και όσα κάνω μόνο εγώ (πχ όπως ανέφερε η Κακή Επιρροή, κομμωτήρια κλπ)

Δεν θα μπορούσα να είμαι στη φάση μισα-μισά. Αλλά είναι και στον άνθρωπο αυτό...


επειδη βλεπω χρησιμοποιησες και δικο μου παραδειγμα, να σε ενημερωσω (για να κατανοησεις καλυτερα, οτι οταν το ανεφερα δεν ειχα ατο νου μου αυτο το κλασσικο οικογενειακο αυτοκινητο,ενδεχομενως με το παιδικο καθισματακι απο πισω, αλλα το κλασσικο φτιαγμενο αυτοκινητο που καποιοι εχουν ως χομπι να επενδυουν πολλα χρηματα πανω του, με απωτερο και απιθανο στοχο καποτε να πηγαινει μεχρι το διαστημα και να παραγει και πρωτης ποιοτητας καφε ο οποιος θα ψηνεται και θα σερβιρεται κιολας, σε ειδικη υποδοχη 62 cm διπλα απο το χωρο υποδοχης των καλεσμενων του πισω καθισματος.

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΟΜΠΙ η τελοσπαντων εκει που τη βρισκει κανεις. αλλος τη βρισκει με αυτοκινητα διαστημοπλοια, αλλος ταξιδευοντας, αλλος με μαστερ σε κουλο αντικειμενο εξ αποστασεως και σε απευθειας συνδεση με μποστον γιουνιβερσιτι και τιμη ευκαιριας μονο 24 χιλιαδες ευρω για 3 χρονια, αλλος περνωντας τη μερα του στο κομμωτηριο και στο μανικιουριστηριο (κουε δε μιλαω για σενα:P). ρε παιδια, αυτα δεν πανε στο κοινο ταμειο...!!!!

Κι εγώ είμαι του κοινού ταμείου αν και δεν έχω παντρευτεί ακόμη, μου ακούγεται πιο "υγειές" σε μμια σχέση. Ελπίζω ο άντρας που θα αποφασίσει να με παντρευτεί, χωρίς να θέλω να φανώ φιλάργυρη, ούτε ότι θα παντρευόμουν κάποιον με χρήματα οπωσδήποτε, να είναι αν όχι ευκατάστατος, τότε πολύ καλός διαχειριστής των οικονομικών μας, γιατί δεν έχω καμμία αίσθηση του χρήματος και είμαι εξαιρετικά σπάταλη...τσκ τσκ τσκ...φτου μου....27 έφτασα και ακόμη δε ξέρω πότε πρέπει να ξοδεύω και πότε όχι...:whistle:

απολυτα δεκτη αποψη, αν και νομιζω οτι εχεις γενικευσει πολυ...
επειδη θεωρεις οτι δεν εχεις αισθηση του χρηματος, εισαι σπαταλη κλπ κλπ, δε σημαινει οτι ειναι καλο / καλυτερο/ καλλιστο το κοινο ταμειο....

σημαινει οτι το κοινο ταμειο ειναι η ιδανικη λυση για την περιπτωση σου :)


ολα αυτα τα λεω τελειως φιλικα, μην παρεξηγηθει κανεις, τον εσφαξα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Embrance

Νεοφερμένος

Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Κοινο ταμειο φυσικα.Αν δεν μπορεις να μοιραστεις λεφτα,σιγα μην πορεσεις να μοιραστεις και ολη την ζωη σου με "αλλο σου μισο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
επειδη βλεπω χρησιμοποιησες και δικο μου παραδειγμα, να σε ενημερωσω (για να κατανοησεις καλυτερα, οτι οταν το ανεφερα δεν ειχα ατο νου μου αυτο το κλασσικο οικογενειακο αυτοκινητο,ενδεχομενως με το παιδικο καθισματακι απο πισω, αλλα το κλασσικο φτιαγμενο αυτοκινητο που καποιοι εχουν ως χομπι να επενδυουν πολλα χρηματα πανω του, με απωτερο και απιθανο στοχο καποτε να πηγαινει μεχρι το διαστημα και να παραγει και πρωτης ποιοτητας καφε ο οποιος θα ψηνεται και θα σερβιρεται κιολας, σε ειδικη υποδοχη 62 cm διπλα απο το χωρο υποδοχης των καλεσμενων του πισω καθισματος.

ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΧΟΜΠΙ η τελοσπαντων εκει που τη βρισκει κανεις. αλλος τη βρισκει με αυτοκινητα διαστημοπλοια, αλλος ταξιδευοντας, αλλος με μαστερ σε κουλο αντικειμενο εξ αποστασεως και σε απευθειας συνδεση με μποστον γιουνιβερσιτι και τιμη ευκαιριας μονο 24 χιλιαδες ευρω για 3 χρονια, αλλος περνωντας τη μερα του στο κομμωτηριο και στο μανικιουριστηριο (κουε δε μιλαω για σενα:P). ρε παιδια, αυτα δεν πανε στο κοινο ταμειο...!!!!


το δικό μας αμάξι που ουσιαστικά είναι του άντρα μου είναι ακριβώς τέτοιο...
το χόμπι του όταν τον γνώρισα ήταν να ξεσκονίζει με τη γλώσσα το αμάξι του :P
όπως είπα όμως κι εγώ (γιατί κι εγώ χρησιμοποίησα το παράδειγμα του αυτοκινήτου)... έχω ΚΙ ΕΓΩ ενδιαφέρον για το αυτοκίνητο... άλλωστε σε club του αυτοκινήτου μας που ήταν ίδια μάρκα τον γνώρισα ;) μαζί πηγαίναμε σε αγώνες, σε εκδρομές και σε drifts :P μαζί βάζαμε τα αμάξια μας σε... πίστα :redface:
άρα... έχουμε αυτό που λέμε, κοινή λογική στο τι είναι απαραίτητο...
Ναι μαζί συζητάμε αν θα το τουρμπίσουμε που κοστίζει 2000 και αποφασίσαμε να το αφήσουμε για αργότερα μήπως τελικά απλά αλλάξουμε αμάξι που θα χωράει καλύτερα το καροτσάκι στο πορτ παγκάζ ;):P

και ναι ρε συ, η μανικουρίστα πάει στο κοινό ταμείο.. αφού κι αυτός γουστάρει να ΧΑΙΡΟΜΑΙ που φτιάχνω τα νύχια μου ;)
γουστάρει να με βλέπει φρεσκοχτενισμένη - κουρεμένη....
γουστάρω να τον βλέπω να τρίβει το αμάξι με μια καινούργια αλοιφή και να γίνεται ο ίδιος αλοιφή απ τη χαρά του σαν μικρό χαζό παιδί :P

το θέμα ΟΛΩΝ είναι να υπάρχει ΚΟΙΝΗ ΑΠΟΨΗ για το τι είναι αποδεκτό ή όχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
α εσεις ειστε παλαβοι με το αμαξι :P
για μενα αποτελουσε καπως ακραιο παραδειγμα, νομιζω δε μπορω να τα βαλω μαζι σας που τουρμπιζετε και κατεβαζετε αμαξια σε λεσχες και πιστες.

ειναι σημαντικο και αποδεκτο ο καθενας να κανει πραγματα που τον ευχαριστουν, και ο αλλος να χαιρεται με τη χαρα του αλλου!
καμια διαφωνια σε αυτο:)

μαλλον εμενα δεν μου φαινεται λογικο- αποδεκτο το αμαξι με καφετιερα και το νυχι με φωτακια χριστουγεννιατικου δεντρου απανω...:P

γενικα, δε μου αρεσουν οι υπερβολες..
αλλα και σε σε πιο μεμονωμενες περιπτωσεις, νομιζω οτι αυτο θα ταν το ιδανικο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Καταρχάς η δική μου άποψη για το τι χρειάζεται το αμάξι δεν είναι ίδια με της Κακής Επιρροής. Να το τουρμπίσουμε? :worry: Εγώ μίλαγα για τα κλασσικά, αλλαγή λαδιών, service, κλπ.
Αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα, καταλήγουμε και πάλι σε αυτό που είπα περί κοινών απόψεων. Αν κι εμένα ο άντρας μου ήθελε να "τουρμπίσει" το αμάξι ενώ εγώ θεωρούσα περιττό έξοδο ακόμα και τους καινούργιους υαλοκαθαριστήρες όχι κοινό ταμείο δεν θα είχαμε...ούτε καν θα ζούσαμε μαζί.
Αλλά εντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε στα 100€ π.χ. το μήνα που θέλει ο καθένας για τα απολύτως προσωπικά του έξοδα(όποια κι αν είναι αυτά)

ΥΓ: Ευτυχώς που τα δικά μας χόμπι είναι πιο φθηνά!!!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ειναι σημαντικο και αποδεκτο ο καθενας να κανει πραγματα που τον ευχαριστουν, και ο αλλος να χαιρεται με τη χαρα του αλλου!
καμια διαφωνια σε αυτο:)

αυτό ακριβώς είναι το σημείο κλειδί....
για σένα παράδειγμα είναι χαρά το θέμα "ταξίδι".... καλό θα ήταν ο σύντροφος σου να μοιράζεται το ίδιο ενδιαφέρον μιας που είναι ακριβούτσικο χόμπυ :P
έτσι δεν υπάρχει ζήτημα για διαφορετικό ταμείο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Καταρχάς η δική μου άποψη για το τι χρειάζεται το αμάξι δεν είναι ίδια με της Κακής Επιρροής. Να το τουρμπίσουμε? :worry: Εγώ μίλαγα για τα κλασσικά, αλλαγή λαδιών, service, κλπ.
Αλλά για να επανέλθουμε στο θέμα, καταλήγουμε και πάλι σε αυτό που είπα περί κοινών απόψεων. Αν κι εμένα ο άντρας μου ήθελε να "τουρμπίσει" το αμάξι ενώ εγώ θεωρούσα περιττό έξοδο ακόμα και τους καινούργιους υαλοκαθαριστήρες όχι κοινό ταμείο δεν θα είχαμε...ούτε καν θα ζούσαμε μαζί.
Αλλά εντάξει, δεν θα τα χαλάσουμε στα 100? π.χ. το μήνα που θέλει ο καθένας για τα απολύτως προσωπικά του έξοδα(όποια κι αν είναι αυτά)

ΥΓ: Ευτυχώς που τα δικά μας χόμπι είναι πιο φθηνά!!!! :P

ε οχι και να μη ζω μαζι του επειδη εχει διαφορετικο χομπι απο εμενα.
απλα, ας το συντηρει αυτος, οχι εγω.

παντως μπαινεις λιγο σε αυτο που ελεγα.

αυτό ακριβώς είναι το σημείο κλειδί....
για σένα παράδειγμα είναι χαρά το θέμα "ταξίδι".... καλό θα ήταν ο σύντροφος σου να μοιράζεται το ίδιο ενδιαφέρον μιας που είναι ακριβούτσικο χόμπυ :P
έτσι δεν υπάρχει ζήτημα για διαφορετικό ταμείο ;)

το θεμα ειναι τι γινεται αν ο αλλος ΔΕΝ γουσταρει καθολου μα καθολου τα ταξιδια.
τι γινεται τοτε? παιρνω απο το κοινο μας ταμειο (του οποιου την υπαρξη επικροτω λεμε, αλλα ΜΕ ΟΡΟΥΣ) και κανω αυτο που γουσταρω? επειδη αυτο με κανει ευτυχισμενη, ο συζυγος μου θα μου το πληρωνει? οχι ρε παιδια... ειναι κατι δικο μου, και το χρηματοδοτω εγω...!
κι εκεινος φυσικα δε μου λεει μην πας εδω, μην κανεις αυτο η το αλλο, γιατι ξερει οτι εγω γινομαι πολυ πολυ χαρουμενη μεσα απο αυτο! θα το εβρισκα πολυ λογικο παρολαυτα να μου θεσει τους δικους του περιορισμους αν τα χρηματα για να κανω εγω το χομπι μου ηταν ...δικα του!

ναι στο κοινο ταμειο, αν αφορα τη συμβιωση...ακομα και αν μιλαμε για μετακινηση, προφανως! (με αυτοκινητο, οχι διαστημοπλοιο..)
αλλα οχι, η με προυποθεσεις, αν λεμε οτι ο αλλος θελει να κανει το κεφι του...

κουε μου, ειναι οντως πως το βλεπει ο καθενας...:)
εσυ το χεις δεδομενο το κομμωτηριο και καλα κανεις. μια πελατισσα μου στην πολιτεια, εχει δεδομενο το μηνιαιο σπα καπου στην ουγγαρια. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Αν κι εμένα ο άντρας μου ήθελε να "τουρμπίσει" το αμάξι ενώ εγώ θεωρούσα περιττό έξοδο ακόμα και τους καινούργιους υαλοκαθαριστήρες όχι κοινό ταμείο δεν θα είχαμε...ούτε καν θα ζούσαμε μαζί.

ε οχι και να μη ζω μαζι του επειδη εχει διαφορετικο χομπι απο εμενα.
απλα, ας το συντηρει αυτος, οχι εγω.

το θεμα ειναι τι γινεται αν ο αλλος ΔΕΝ γουσταρει καθολου μα καθολου τα ταξιδια.
Είχα γράψει ένα κατεβατό και πάει...το πήρε ο αέρας....:/:
Για να μην πολύλογώ, θα τα γράψω με λίγα λόγια.
καταλήγουμε και πάλι σε αυτό που είπα...αν ο άντρας μου θεωρούσε ανάγκη να τουρμπίσει το αμάξι κι εγώ πολυτέλεια, ε, μάλλον δεν θα ήταν άντρας μου.
Και επειδή ανέφερες τα ταξίδια (και από το λίγο που συμμετέχω στο σάιτ έχω καταλάβει ότι είναι ΠΟΛΥ σημαντικά για σένα), θα μπορούσες να είσαι με κάποιον που δεν θα του άρεσαν ΚΑΘΟΛΟΥ?
Και δεν μιλάω απλά για σχέση, εννοώ να πάρεις την απόφαση να μείνετε μαζί (εντός ή εκτός γάμου - το χαρτί λίγη σημασία έχει)

Και κάτι ακόμα που το ξέχασα (ατιμα γεράματα).
Οσοι είστε κατά του κοινού ταμείου, τι διαφορά έχει το "παίρνω 1000 ? τα βάζω στο κοινό μας ταμείο και χρησιμοποιω τα χ για τις δικές μου ανάγκες" από το "παίρνω 1000 ? και βάζω στο κοινό μας ταμείο τα 1000-χ"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
καλο μου, εχεις δικιο ως προς αυτο που καταλαβες, ειναι σημαντικο για μενα το ταξιδι, ναι.
ευτυχως, ειναι και του φιλου μου. αν ομως δεν ηταν, δε θα τον εστελνα εξαιτιας αυτου...

το θεμα εδω δεν ειναι να προσωποποιουμε καταστασεις και να μιλαει ο καθενας για τον εαυτο του...
ετσι νομιζω τουλαχιστον...
ναι, σιγουρα να λεμε την εμπειρια μας, την αποψη μας...

:)

αυτο με το 1000 και το 1000 πλην, δε το καταλαβα. :) το εξηγεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
το θεμα ειναι τι γινεται αν ο αλλος ΔΕΝ γουσταρει καθολου μα καθολου τα ταξιδια.
τι γινεται τοτε? παιρνω απο το κοινο μας ταμειο (του οποιου την υπαρξη επικροτω λεμε, αλλα ΜΕ ΟΡΟΥΣ) και κανω αυτο που γουσταρω? επειδη αυτο με κανει ευτυχισμενη, ο συζυγος μου θα μου το πληρωνει? οχι ρε παιδια... ειναι κατι δικο μου, και το χρηματοδοτω εγω...!
κι εκεινος φυσικα δε μου λεει μην πας εδω, μην κανεις αυτο η το αλλο, γιατι ξερει οτι εγω γινομαι πολυ πολυ χαρουμενη μεσα απο αυτο! θα το εβρισκα πολυ λογικο παρολαυτα να μου θεσει τους δικους του περιορισμους αν τα χρηματα για να κανω εγω το χομπι μου ηταν ...δικα του!

ναι στο κοινο ταμειο, αν αφορα τη συμβιωση...ακομα και αν μιλαμε για μετακινηση, προφανως! (με αυτοκινητο, οχι διαστημοπλοιο..)
αλλα οχι, η με προυποθεσεις, αν λεμε οτι ο αλλος θελει να κανει το κεφι του...

κουε μου, ειναι οντως πως το βλεπει ο καθενας...:)
εσυ το χεις δεδομενο το κομμωτηριο και καλα κανεις. μια πελατισσα μου στην πολιτεια, εχει δεδομενο το μηνιαιο σπα καπου στην ουγγαρια. ;)


είναι γεγονός αυτό που λες... τι γίνεται στην περίπτωση που ο άλλος έχει ένα Χ χόμπυ που είναι και ακριβούτσικο και ο άλλος ουδεμία σχέση με το αντικείμενο δεν έχει....
ειλικρινά δεν ξέρω :/:
Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές...
ή αρχής εξ αρχής δεν είσαι με κάποιον που, ενώ κάτι είναι τόσο σημαντικό για σένα για αυτόν είναι αδιάφορο... ή όντως το χρηματοδοτείς μόνος σου...
αλλά τι αξία μπορεί να έχει ένα χόμπυ όταν δεν μπορείς να το μοιραστείς με αυτόν που αγαπάς? :/: (ξέφυγα πολύ ε?)
μήπως μετά ξεκινάνε οι ύπουλοι συμβιβασμοί που μας οδηγούν σε μια δεκαετία να ωριόμαστε ότι "χάσαμε τον εαυτό μας σε αυτή τη σχέση"? (ω ναι, ξέφυγα πάρα πολύ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
μπορει να ξεφυγες αλλα με καταλαβες λιγο και χαρηκα :)

σιγουρα καποιος θα αναρωτηθει "τι δουλεια εχει η Gio να παντρευτει το σπιτογατο με την τεραστια ουρα.." οπως διαπιστωσε και η φιλη μας που ελαχιστα με ξερει, και μαλιστα μονο διαδικτυακα...

αλλα τι να κανουμε, ετσι ειναι αυτα... μπορει τα ετερωνυμα οντως να ελκονται καποιες φορες...

ευτυχως με το μπεμπε μου εχουμε πανω κατω (και δεξια αριστερα, μπρος πισω)ιδια γουστα οποτε μαλλον κοινο,θεωρητικα και μελλοντικα μιλωντας.

αλλα αν δεν τα ειχαμε, δεν θα τον επιβαρυνα ουτε λιγο για τα δικα μου :)
αλλα τα παμε, μη τα ξαναλεμε :P

εσυ παντως πολυ γκαζιαρα μας βγηκες ωρε, αραγε ο μπεμπης σου θα βγει κι αυτος τουρμπινας? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
το θεμα εδω δεν ειναι να προσωποποιουμε καταστασεις και να μιλαει ο καθενας για τον εαυτο του...
ετσι νομιζω τουλαχιστον...
ναι, σιγουρα να λεμε την εμπειρια μας, την αποψη μας...

αυτο με το 1000 και το 1000 πλην, δε το καταλαβα. :) το εξηγεις?
Εχεις δίκιο και κακώς που προσωποποίησα τόσο πολύ, αλλα μου είναι πιο εύκολο να γράφω με συγκεκριμένα παραδείγματα. :redface:
Αυτό που εννοούσα είναι το εξής...παίρνεις 1000€ το μήνα και χρειάζεσαι για τα προσωπικά σου έξοδα (=οτιδήποτε ΔΕΝ αφορά τον άλλον, ρούχα, καλλυντικά ταξίδια κλπ) 100€ το μήνα. Είτε κρατήσεις λοιπόν τα 100 € και δώσεις στο κοινό ταμείο τα υπόλοιπα 900 είτε δώσεις και τα 1000 και χρησιμοποιήσεις τελικά τα 100 μόνο για την πάρτη σου, ποια η διαφορά?

είναι γεγονός αυτό που λες... τι γίνεται στην περίπτωση που ο άλλος έχει ένα Χ χόμπυ που είναι και ακριβούτσικο και ο άλλος ουδεμία σχέση με το αντικείμενο δεν έχει....
ειλικρινά δεν ξέρω :/:
Φαντάζομαι ότι δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές...
ή αρχής εξ αρχής δεν είσαι με κάποιον που, ενώ κάτι είναι τόσο σημαντικό για σένα για αυτόν είναι αδιάφορο... ή όντως το χρηματοδοτείς μόνος σου...
αλλά τι αξία μπορεί να έχει ένα χόμπυ όταν δεν μπορείς να το μοιραστείς με αυτόν που αγαπάς? :/: (ξέφυγα πολύ ε?)
μήπως μετά ξεκινάνε οι ύπουλοι συμβιβασμοί που μας οδηγούν σε μια δεκαετία να ωριόμαστε ότι "χάσαμε τον εαυτό μας σε αυτή τη σχέση"? (ω ναι, ξέφυγα πάρα πολύ!)
Συμφωνώ και εκεί ακριβώς θα το πήγαινα με την ερώτηση για τα ταξίδια.

σιγουρα καποιος θα αναρωτηθει "τι δουλεια εχει η Gio να παντρευτει το σπιτογατο με την τεραστια ουρα.." οπως διαπιστωσε και η φιλη μας που ελαχιστα με ξερει, και μαλιστα μονο διαδικτυακα...
Αυτό ακριβώς αναρωτήθηκα!!! :redface::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
κι εμεις κοινο ταμειο εννοειται;) καθε φορα που πληρωνομαστε βγαζουμε τους λογαριασμους που εχουν ερθει, νοικι κλπ και απο κει και περα φροντιζουμε τα προσωπικα μας εξοδα με τα υπολοιπα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
απο τη στιγμη που παντρευεσαι καποιον δεν υπαρχει δικο σου και δικο μου. στα αυτια μου ηχει ψευτικη μια τετοια σχεση.
κοινο ταμειο λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
απο τη στιγμη που παντρευεσαι καποιον δεν υπαρχει δικο σου και δικο μου. στα αυτια μου ηχει ψευτικη μια τετοια σχεση.
κοινο ταμειο λοιπον.

Ακριβώς!!Και όχι μόνο όταν παντρεύεσαι αλλά και όταν συζείς(γνώμη μου)..Ειναι το άλλο μου μισό,πως μπορώ να έχω δικα σου και δικα μου?Αφού όλα μαζί τα κάνουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε παιδιά.. τι εννοούμε κοινό ταμείο;
Γιατί φαντάζομαι πως πριν παντρευτείς, θα έχεις σίγουρα επαγγελματική εμπειρία τουτέστιν έναν προσωπικό λογαριασμό στον οποίο θα γίνεται η μισθοδοσία σου.
Θα αλλάξετε και εσείς και ο άντρας σας αυτόν τον λογαριασμό προκειμένου να γίνει κοινός; :worry:
Δεν καταλαβαίνω..


Εγώ το έχω στο μυαλό μου πρακτικά ότι το ζευγάρι θα έχει 2 διαφορετικούς λογαριασμούς, από τους οποίους θα τραβάνε χρήματα για προσωπικά αλλά και για κοινά έξοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kristy314

Νεοφερμένος

Η kristy314 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Εμείς(αν και δεν δουλεύουμε ακόμα)έχουμε ο καθένας τον λογαριασμό του στον οποίο βάζουν οι γονείς λεφτά και όποιος έχει εύκαιρα λεφτα στο πορτοφόλι πληρώνει.Προσωπικά έγω όταν μου βάζουν λεφτά τα τραβάω και τα βάζω στο πορτοφόλι του Δημήτρη.Και αν είναι να πάει κάπου και να μείνω μόνη κάποιες ώρες κρατάω 20 ευρω για οτιδήποτε χρειαστεί.
Βασικά συνήθως ποτέ δεν έχουμε και οι 2 λεφτα.Αρχικά π.χ. έχω εγώ 200 ευρώ,τα χαλάμε και την άλλη βδομάδα παίρνει αυτός και τρώμε τα δικά του.Αλλιώς,αν έχουμε και οι 2,απλά τα συγχωνεύουμε και έχουμε στο πορτοφόλι του 400 και για τους 2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top