Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

valeria

Νεοφερμένος

Η ελλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
δεν ηξερα οτι ο Αντωνης Ρεμος ειναι ομοφιλοφιλοσ δεν του φενοταν:confused:

μα δεν μπορουμε να κρινουμε τις ερωτικες προτημισεις του καθενος:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JohnyTziEn

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Παιδιά τόσα πράματα πάνε κατα διαόλου στην κοινωνία και τις ζωές μας, τουλάχιστον ας αφήσουμε τον έρωτα έξω από την κριτική! Είναι κρίμα άνθρωποι να προσποιούνται συνεχώς ή να στιγματίζονται κοινωνικά για τον τρόπο που βιώνουν τον έρωτα... Όσο δε με ενοχλούν προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Τώρα όσες "είναι κραχτές" είναι τόσο ενοχλητικές όσο οι γυναίκες που διαλαλούν την σεξουαλικότητά τους από κόμπλεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Τώρα όσες "είναι κραχτές" είναι τόσο ενοχλητικές όσο οι γυναίκες που διαλαλούν την σεξουαλικότητά τους από κόμπλεξ.

όντως το πάρα πολύ κραχτό δεν μου αρέσει ούτε έμενα, τις περισσότερες φορές μάλιστα είναι και επιτηδευμένο....η σεξουαλικότητα άλλωστε είναι κάτι αυστηρά προσωπικό, και μιλώντας για εμένα με ενοχλούν απίστευτα και οι str8 άντρες που διαλαλούν "εγώ τις γκόμενες τις γ..αω 10-10" και οι γυναίκες που απαριθμούν υπερήφανα τους γκόμενους τους μπροστά σε όλους σε στυλ "χθες βγήκα με τον τάκη, προχθές με τον σάκη, αύριο βγαίνω με τον λάκη"....γιατί να κάνω εξαίρεση σε παρόμοια προκλητική συμπεριφορά από γκέι άτομα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι που ήθελα να γράψω από καιρό, εξ αφορμής μιας αναφοράς του Γκάνταλφ περί του πόσο δύσκολο είναι να είναι κανείς ομοφυλόφιλος, ως προς την αποδοχή του από το κοινωνικό περιβάλλον κλπ. Εάν μάλιστα δεν κάνω λάθος, τα ίδια έχουν ακουστεί κι από άλλους...

Όταν ήμουν σ' εφηβική-μετεφηβική ηλικία και παρά το γεγονός ότι είχα ξεκάθαρα αποφασίσει περί της σεξουαλικής μου ταυτότητας, με τους φίλους μου συχνά παριστάναμε τους ομοφυλόφιλους, αγκαλιαζόμασταν δημοσίως, κάναμε ερωτικά σχόλια μεταξύ μας παρουσία τρίτων κλπ. Ο λόγος γι' αυτό ήταν...χμμ είναι κάπως περίπλοκο και δεν ξέρω εάν μπορώ να το εξηγήσω ξεκάθαρα...

Ο λόγος λοιπόν ήταν η Κοινωνική Πρόκληση. Λόγω πολιτικών και κοινωνικών απόψεων, οι οποίες μας καθιστούσαν έτσι ή αλλιώς κοινωνικώς "μη αποδεκτούς" και πιθανώς "απόβλητους", θέλαμε να προκαλέσουμε και να γελοιοποιήσουμε κάθε μορφή κοινωνικής νόρμας, αποδοχής και ιδεολογικής ασφάλειας. Έτσι, βάζαμε στα βιβλία των θρησκευτικών σατανικούς στίχους Μέταλ συγκροτημάτων ως εξώφυλα, υπερασπιζόμασταν τον κομμουνισμό μπροστά σε ακροδεξιούς, τον καπιταλισμό μπροστά σε κομμουνιστές κλπ. Κάτι τέτοιο, όχι μόνο δεν μας έκανε κακό, όχι μόνο δεν μας δημιούργησε κανένα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι βρισκόμασταν μόλις στο μέσον της δεκαετίας του '80, όπου ο χαρακτηρισμός σου ως ομοφυλόφιλο ήταν στ' αλήθεια ένα σκέτο όνειδος, αλλά αντίθετα μας κατέστησε πρώτες μούρες σ' όλα τα μήκη και τα πλάτη της σχολικής μας κοινότητας. Θυμάμαι ότι είχε γίνει τέτοιο σούσουρο, που μ' έπιαναν φίλοι και μου έλεγαν πως η συμπεριφορά μου, εμού και της παρέας μου των "τοξικών απόβλητων" σχολιαζόταν εκτενέστατα στις τουαλέτες-καπνιστήρια, όπου εμείς δε συχνάζαμε.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπέλα, η οποία σε κάποια φάση που χαριεντιζόμασταν με το φίλο μου (σημειωτέον ότι είμαστε ακόμη μέχρι και σήμερα φίλοι), γύρισε και με ρώτησε μπροστά σ' όλη την τάξη: "Τελικά Χάος, είσαι όντως ομοφυλόφιλος;". Έκανα μια απλή παύση σ' ό,τι έλεγα, γύρισα και την κοίταξα με απορημένο ύφος σαν να με είχε ρωτήσει το προφανές, της έκανα ένα ξερό "Μα φυσικά!" και συνέχισα την κουβέντα μου χωρίς ν' αλλάξω καν ύφος. Ακόμη γελώ ενθυμούμενος το ύφος αμηχανίας της εν λόγω συμμαθήτριας...:hehe: Έμεινε κάγκελο μιλάμε!!

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος, ότι "εσείς δεν αισθανόσασταν έτσι, επειδή γνωρίζατε οι ίδιοι ότι δεν είσαστε ομοφυλόφιλοι κι απλά το παίζατε για δικούς σας (σωστούς ή λανθασμένους δεν το εξετάζω) λόγους". Ωστόσο θα ήθελα εδώ να πω, ότι εφόσον κανείς δεν μπορούσε να ξέρει τι κάναμε εμείς στα κρεβάτια μας, το να πιστεύουν όλοι ότι είμασταν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα ευθαρσώς δηλωθέντες, ισοδυναμούσε με το να είμαστε ομοφυλόφιλοι, σε ό,τι αφορούσε τις σχέσεις μας με το περιβάλλον μας!! Δηλαδή, είμασταν πρόθυμοι να υποστούμε όλες τις κοινωνικές διακρίσεις που μια τέτοια παραδοχή επέσυρε και ν' αντιμετωπίσουμε κατάματα και με attitude κάθε μορφής κοινωνικό ρατσισμό, διάκριση ή περιθωριοποίηση.

Μάλιστα, η στάση μου αυτή είχε ως αποτέλεσμα να μου την πέσει και ο διπλανός μου στο σχολείο, ο οποίος είχε μεν ομοφυλοφιλικές τάσεις, όμως "φυσικά" (δώστε βάση σ' αυτό το "φυσικά") δεν συμμετείχε στις εκδηλώσεις της υπόλοιπης παρέας. Όταν εγώ έκανα τον Κινέζο, προκειμένου να μην τον προσβάλλω, εκείνος απογοητεύτηκε τόσο πολύ που σταμάτησε τις διακοπές που κάναμε μαζί και μου ζήτησε να γυρίσουμε πίσω...

Δεν σας λέω τι έγινε όταν με είδαν για πρώτη φορά, αμέσως μετά το Λύκειο να κυκλοφορώ με μια ξανθιά κουκλάρα που έβγαζε μάτια. Όλοι οι και καλά "straight" χτυπούσαν τους πισινούς τους κάτω. Ακόμη κι εκεί που κάναμε διακοπές με την παρέα, μας είχαν βγάλει τ' όνομα και μάλιστα κάποιοι πήγαν και το είπαν στους γονείς ενός από τους συμμετέχοντες στο project, οι οποίοι φρίκαραν εντελώς, ήταν και δάσκαλοι οι ανθρώποι (sic) :loltooth:. Φέτος το καλοκαίρι που τον συνάντησα στο ίδιο μέρος, το θυμόμασταν και χτυπιόμασταν στο γέλιο...

Αναρωτιέμαι λοιπόν ποιος είναι ο λόγος που σας κάνει να διεκτραγωδείτε τόσο πολύ τη συνειδητοποίηση της ομοφυλοφιλίας σας και να νιώθετε τόσο άσχημα γι' αυτήν, ειδικά στις μέρες μας όπου οι ομοφυλόφιλοι φιγουράρουν σ' όλα τα ΜΜΕ ως εντελώς αποδεκτές μορφές και κανένας δεν τολμά να τους μεμφθεί. Ποιος είναι ο λόγος που δεν έχετε τα κότσια να σταθείτε και να υπερασπιστείτε αυτό που είσαστε και γιατί ακριβώς επιθυμείτε τόσο πολύ να είστε αποδεκτοί από μια κοινωνία της οποίας τις δομές εκ φύσεως αμφισβητείτε άμεσα;

Μήπως τελικά η ρίζα του προβλήματος δεν είναι το γεγονός ότι δεν σας αποδέχονται οι άλλοι, αλλά ότι εσείς αδυνατείτε ν' αποδεχτείτε τον εαυτό σας ως ομοφυλόφιλο; Μήπως εσείς και όχι ο περίγυρός σας νιώθετε μέσα σας "ανώμαλοι", ότι δηλαδή κάνετε κάτι κακό; Μήπως η ενοχή δεν πηγάζει από την κοινωνία αλλά από τα εσώψυχά σας; Αλήθεια, γιατί ο φίλος μου με τις πραγματικές ομοφυλοφιλικές τάσεις ήταν ο μόνος από την παρέα που απέφευγε το outing και για ποιο λόγο έγραψα παραπάνω το "φυσικά";

Θα ήθελα να παρακαλέσω θερμά, αυτές μου οι ερωτήσεις να μην αποτελέσουν γι' άλλη μια φορά εστία ανάφλεξης και σκληρής αντιπαράθεσης, αφού τουλάχιστον έχω το ελαφρυντικό ότι τις γράφω μετά από ενδελεχή εξέταση και πειραματισμό επί του ζητήματος και κατόπιν προσωπικών βιωμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πιστεύω χάος ότι το πρόβλημα δεν είναι το εάν τελικά φιγουράρουν σήμερα gay στα ΜΜΕ....αυτό δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο ότι οι Ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να αποδεχτεί τούς ομοφυλόφιλους...αλλά ούτε επίσης και αυτή η ομάδα είναι έτοιμη, αφού αποτελεί κομμάτι της εν λόγου κοινωνίας...
Όμως το εάν ένας ομοφυλόφιλος θα βρει τον δρόμο της αποδοχής....κρίνετε στην τελική από τις πράξεις του και από το πόσο διατεθειμένος είναι να δουλέψει με τον εαυτό του... αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους.
Η αυτό αποδοχή είναι τελικά μια προσωπική υπόθεση που έρχεται σε διαφορετικό χρόνο για τον καθένα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εγω συμφωνω στο θεμα της προβολης απο τα ΜΜΕ της ομοφυλοφιλιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Πιστεύω χάος ότι το πρόβλημα δεν είναι το εάν τελικά φιγουράρουν σήμερα gay στα ΜΜΕ....αυτό δεν αποτελεί αποδεικτικό στοιχείο ότι οι Ελληνική κοινωνία είναι έτοιμη να αποδεχτεί τούς ομοφυλόφιλους...αλλά ούτε επίσης και αυτή η ομάδα είναι έτοιμη, αφού αποτελεί κομμάτι της εν λόγου κοινωνίας...

Σε αντιδιαστολή με τα μέσα της δεκαετίας του '80 στην οποία αναφέρομαι, αποτελεί ένα στοιχείο προόδου. Σίγουρα δεν μπορεί να πει κανείς ότι το τότε ήταν πιο ανοιχτόμυαλο επί του θέματος από το τώρα. Εάν θεωρείς ότι σήμερα δεν είναι έτοιμη η κοινωνία, πόσο μάλλον εκείνη την εποχή, έτσι δεν είναι;

Όμως το εάν ένας ομοφυλόφιλος θα βρει τον δρόμο της αποδοχής....κρίνετε στην τελική από τις πράξεις του και από το πόσο διατεθειμένος είναι να δουλέψει με τον εαυτό του... αυτό ισχύει για όλους τους ανθρώπους.
Η αυτό αποδοχή είναι τελικά μια προσωπική υπόθεση που έρχεται σε διαφορετικό χρόνο για τον καθένα..;)

Να το εκλάβω αυτό ως θετική απάντηση στα ερωτήματα που θέτω; Διότι από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι πράγματι το ζήτημα δεν είναι το κατά πόσον είναι έτοιμη η κοινωνία να σ' αποδεχτεί, αλλά πόσο έτοιμος είσαι εσύ να αποδεχτείς τον εαυτό σου. Όπως είπες, αυτό χρειάζεται δουλειά του καθενός με τον εαυτό του (για όλα τα ζητήματα κι όχι μόνο της ομοφυλοφιλίας) και είναι κάτι που έρχεται σταδιακά, εξελικτικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Υπάρχει κάτι που ήθελα να γράψω από καιρό, εξ αφορμής μιας αναφοράς του Γκάνταλφ περί του πόσο δύσκολο είναι να είναι κανείς ομοφυλόφιλος, ως προς την αποδοχή του από το κοινωνικό περιβάλλον κλπ. Εάν μάλιστα δεν κάνω λάθος, τα ίδια έχουν ακουστεί κι από άλλους...

Όταν ήμουν σ' εφηβική-μετεφηβική ηλικία και παρά το γεγονός ότι είχα ξεκάθαρα αποφασίσει περί της σεξουαλικής μου ταυτότητας, με τους φίλους μου συχνά παριστάναμε τους ομοφυλόφιλους, αγκαλιαζόμασταν δημοσίως, κάναμε ερωτικά σχόλια μεταξύ μας παρουσία τρίτων κλπ. Ο λόγος γι' αυτό ήταν...χμμ είναι κάπως περίπλοκο και δεν ξέρω εάν μπορώ να το εξηγήσω ξεκάθαρα...

Ο λόγος λοιπόν ήταν η Κοινωνική Πρόκληση. Λόγω πολιτικών και κοινωνικών απόψεων, οι οποίες μας καθιστούσαν έτσι ή αλλιώς κοινωνικώς "μη αποδεκτούς" και πιθανώς "απόβλητους", θέλαμε να προκαλέσουμε και να γελοιοποιήσουμε κάθε μορφή κοινωνικής νόρμας, αποδοχής και ιδεολογικής ασφάλειας. Έτσι, βάζαμε στα βιβλία των θρησκευτικών σατανικούς στίχους Μέταλ συγκροτημάτων ως εξώφυλα, υπερασπιζόμασταν τον κομμουνισμό μπροστά σε ακροδεξιούς, τον καπιταλισμό μπροστά σε κομμουνιστές κλπ. Κάτι τέτοιο, όχι μόνο δεν μας έκανε κακό, όχι μόνο δεν μας δημιούργησε κανένα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι βρισκόμασταν μόλις στο μέσον της δεκαετίας του '80, όπου ο χαρακτηρισμός σου ως ομοφυλόφιλο ήταν στ' αλήθεια ένα σκέτο όνειδος, αλλά αντίθετα μας κατέστησε πρώτες μούρες σ' όλα τα μήκη και τα πλάτη της σχολικής μας κοινότητας. Θυμάμαι ότι είχε γίνει τέτοιο σούσουρο, που μ' έπιαναν φίλοι και μου έλεγαν πως η συμπεριφορά μου, εμού και της παρέας μου των "τοξικών απόβλητων" σχολιαζόταν εκτενέστατα στις τουαλέτες-καπνιστήρια, όπου εμείς δε συχνάζαμε.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά μια κοπέλα, η οποία σε κάποια φάση που χαριεντιζόμασταν με το φίλο μου (σημειωτέον ότι είμαστε ακόμη μέχρι και σήμερα φίλοι), γύρισε και με ρώτησε μπροστά σ' όλη την τάξη: "Τελικά Χάος, είσαι όντως ομοφυλόφιλος;". Έκανα μια απλή παύση σ' ό,τι έλεγα, γύρισα και την κοίταξα με απορημένο ύφος σαν να με είχε ρωτήσει το προφανές, της έκανα ένα ξερό "Μα φυσικά!" και συνέχισα την κουβέντα μου χωρίς ν' αλλάξω καν ύφος. Ακόμη γελώ ενθυμούμενος το ύφος αμηχανίας της εν λόγω συμμαθήτριας...:hehe: Έμεινε κάγκελο μιλάμε!!

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος, ότι "εσείς δεν αισθανόσασταν έτσι, επειδή γνωρίζατε οι ίδιοι ότι δεν είσαστε ομοφυλόφιλοι κι απλά το παίζατε για δικούς σας (σωστούς ή λανθασμένους δεν το εξετάζω) λόγους". Ωστόσο θα ήθελα εδώ να πω, ότι εφόσον κανείς δεν μπορούσε να ξέρει τι κάναμε εμείς στα κρεβάτια μας, το να πιστεύουν όλοι ότι είμασταν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα ευθαρσώς δηλωθέντες, ισοδυναμούσε με το να είμαστε ομοφυλόφιλοι, σε ό,τι αφορούσε τις σχέσεις μας με το περιβάλλον μας!! Δηλαδή, είμασταν πρόθυμοι να υποστούμε όλες τις κοινωνικές διακρίσεις που μια τέτοια παραδοχή επέσυρε και ν' αντιμετωπίσουμε κατάματα και με attitude κάθε μορφής κοινωνικό ρατσισμό, διάκριση ή περιθωριοποίηση.

Μάλιστα, η στάση μου αυτή είχε ως αποτέλεσμα να μου την πέσει και ο διπλανός μου στο σχολείο, ο οποίος είχε μεν ομοφυλοφιλικές τάσεις, όμως "φυσικά" (δώστε βάση σ' αυτό το "φυσικά") δεν συμμετείχε στις εκδηλώσεις της υπόλοιπης παρέας. Όταν εγώ έκανα τον Κινέζο, προκειμένου να μην τον προσβάλλω, εκείνος απογοητεύτηκε τόσο πολύ που σταμάτησε τις διακοπές που κάναμε μαζί και μου ζήτησε να γυρίσουμε πίσω...

Δεν σας λέω τι έγινε όταν με είδαν για πρώτη φορά, αμέσως μετά το Λύκειο να κυκλοφορώ με μια ξανθιά κουκλάρα που έβγαζε μάτια. Όλοι οι και καλά "straight" χτυπούσαν τους πισινούς τους κάτω. Ακόμη κι εκεί που κάναμε διακοπές με την παρέα, μας είχαν βγάλει τ' όνομα και μάλιστα κάποιοι πήγαν και το είπαν στους γονείς ενός από τους συμμετέχοντες στο project, οι οποίοι φρίκαραν εντελώς, ήταν και δάσκαλοι οι ανθρώποι (sic) :loltooth:. Φέτος το καλοκαίρι που τον συνάντησα στο ίδιο μέρος, το θυμόμασταν και χτυπιόμασταν στο γέλιο...

Αναρωτιέμαι λοιπόν ποιος είναι ο λόγος που σας κάνει να διεκτραγωδείτε τόσο πολύ τη συνειδητοποίηση της ομοφυλοφιλίας σας και να νιώθετε τόσο άσχημα γι' αυτήν, ειδικά στις μέρες μας όπου οι ομοφυλόφιλοι φιγουράρουν σ' όλα τα ΜΜΕ ως εντελώς αποδεκτές μορφές και κανένας δεν τολμά να τους μεμφθεί. Ποιος είναι ο λόγος που δεν έχετε τα κότσια να σταθείτε και να υπερασπιστείτε αυτό που είσαστε και γιατί ακριβώς επιθυμείτε τόσο πολύ να είστε αποδεκτοί από μια κοινωνία της οποίας τις δομές εκ φύσεως αμφισβητείτε άμεσα;

Μήπως τελικά η ρίζα του προβλήματος δεν είναι το γεγονός ότι δεν σας αποδέχονται οι άλλοι, αλλά ότι εσείς αδυνατείτε ν' αποδεχτείτε τον εαυτό σας ως ομοφυλόφιλο; Μήπως εσείς και όχι ο περίγυρός σας νιώθετε μέσα σας "ανώμαλοι", ότι δηλαδή κάνετε κάτι κακό; Μήπως η ενοχή δεν πηγάζει από την κοινωνία αλλά από τα εσώψυχά σας; Αλήθεια, γιατί ο φίλος μου με τις πραγματικές ομοφυλοφιλικές τάσεις ήταν ο μόνος από την παρέα που απέφευγε το outing και για ποιο λόγο έγραψα παραπάνω το "φυσικά";

Θα ήθελα να παρακαλέσω θερμά, αυτές μου οι ερωτήσεις να μην αποτελέσουν γι' άλλη μια φορά εστία ανάφλεξης και σκληρής αντιπαράθεσης, αφού τουλάχιστον έχω το ελαφρυντικό ότι τις γράφω μετά από ενδελεχή εξέταση και πειραματισμό επί του ζητήματος και κατόπιν προσωπικών βιωμάτων.

διάβασα με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον το post σου και ομολογουμένως μου προκάλεσε αρκετούς προβληματισμούς.
Θα σου απαντήσω άμεσα λοιπόν μιας και θεωρείς ότι γίνεται διεκτραγώδηση καταστάσεων.

Καταρχάς πώς μπορείς να συγκρίνεις την δικιά σου περίπτωση με τις κανονικές περιπτώσεις? Η δικιά σου περίπτωση ήταν- εν γνώσει σου αλλα και των φίλων σου μάλιστα- κάτι που γινόταν στα πλαίσια μιας πλάκας, ήξερες ότι ήταν κάτι περιστασιακό και γι'αυτό άλλωστε δεν σε πείραζε να υποστείς για κάποιο καιρό την αμφισβήτηση απτον κοινωνικό περίγυρο. Δεν ξέρω όμως αν θα αντιδρούσες έτσι αν ήξερες πως για μια ζωή δεν θα μπορείς να κάνεις οικογένεια, και πως όλοι οι υπόλοιποι με το που τους έλεγες ότι είσαι γκέι θα σε έβλεπαν ( έστω και πίσω απτην πλάτη σου) με μισό μάτι. Και μάλιστα, αν όλην αυτή την κατάσταση την αντιμετώπιζες μόνος (απότι κατάλαβα συμφωνήσατε με κάτι φίλους να κάνετε τους ομοφυλοφίλους). Και εγώ αν ήξερα άλλους πέντε ομοφυλοφίλους στο σχολείο μου και κάναμε παρέα δεν θα με πείραζε να υποστώ την κοινωνική κατακραυγή εφόσον θα ήξερα ότι θα είχα κάποιον να στηριχτώ. Άρα το ότι εσένα δεν σε πείραζαν τα σχόλια των άλλων δεν οφείλεται τόσο σε προσωπικά κότσια απότι αντιλαμβάνομαι αλλά στο γεγονός ότι εσύ αντιμετώπιζες μια κατάσταση από κοινού με μια παρέα (και μάλιστα πόσο διήρκεσε?? 2-3 χρόνια?) αφού στο λύκειο λες είχες την ξανθιά)

Όσο για το θέμα της προσωπικής αποδοχής, έχω αποδεχτεί 100% αυτό που είμαι, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι πέρασα μια κόλαση μέχρι να το αποδεχτώ. Τι να περιμένει κανείς από ένα 14χρονο? Να σηκώσει έτσι το βάρος του να μην μπορεί να ενταχτεί με τους συνομηλίκους του σε ένα θέμα όπως το σεξ?? Επαναλαμβάνω, εσύ είχες την παρέα σου, δεν είναι όμως αυτή η πραγματικότητα, και μου κάνει εντύπωση που δεν το συνειδητοποιείς.

Όσο για την προβολή απτο μ.μ.ε δεν το σχολιάζω καν, έχει χιλιοειπωθεί τι είδους προβολή είναι αυτή και δεν θα επανέρθω.

Θα έγραφα πολλά περισσότερα αλλά έχω ήδη αργήσει, έχω ραντεβού! :P αλλά δεν γινόταν να μην έγραφα και τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πάντως Great Chaos να ξέρεις ότι αυτές οι πλάκες με την σεξουαλικότητα δεν είναι αποτέλεσμα της συνειδητής επιλογής της ετεροφυλίας αλλά μάλλον το αντίθετο. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω μάλλον είσασταν στις αρχές, δεν είχατε βρει γκόμενες και δεν είχατε αυτοεπιβεβαιωθεί ακόμη :P. Μην το πάρεις προσωπικά αλλά το έχω δει το συγκεκριμένο φαινόμενο και συνήθως ήταν ανασφάλεια. Δύσκολα έβλεπα αγόρια στα 16-17 με σχέση να κάνουν κάτι τέτοιο

Τώρα, νομίζω ότι είναι πολύ πιο εύκολο για ένα πλούσιο να πάει να κάνει το ζητιάνο για πλάκα παρά για ένα φτωχό να πάει να γίνει ζητιάνος αφού θεωρώ ότι η ίδια απαξίωση θα υπήρχε στο ζητιάνο από την κοινωνία. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πόσο αποπνικτικό μπορεί να γίνει το περιβάλλον στις επιλογές σου και τις πεποιθήσεις που δεν ταιριάζουν με το καθώς πρέπει. Η γιαγιά μου δεν έμαθε ποτέ ότι είμαι άθεος, θα πέθαινε από τη στενοχώρια της, πιστεψέ με, δεν έχω ανασφάλειες για αυτό το θέμα αλλά θα χαλούσε το καλό πρόσωπο που είχα χτίσει. Και μερικές φορές ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τι λένε οι άλλοι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Υπαρχει καποιος που να μη θελει να γινεται αποδεκτος απο την κοινωνια μας ευρυτερα, αλλα και απο τις αλλες μικροτερες επι μερους κοινοτητες των οποιων ειναι μερος? Δηλαδη, να μην τον ενδιαφερει εαν θα γινεται αντικειμενο χλευασμου και εαν θα βρισκεται στο περιθωριο?
Ειμαι σιγουρη πως οχι...Απλως εκεινοι που εχουν κανει δουλεια με τον εαυτο τους, ισως να βρισκονται ενα βημα πιο μπροστα απο εκεινους που δεν εχουν συμφιλιωθει με αυτο που ειναι. Οσο και καλα να νοιωθεις με τον εαυτο σου, το περιβαλλον μπορει να κανει μεσα σου απο μεγαλο μεχρι μικρο κακο. Εκτος πια εαν αγγιζεις ή εχεις ξεπερασει τα ορια της αναισθησιας.Η απορριψη ποναει, ενοχλει, στενοχωρει, ειναι,τελος παντων, λογος δημιουργιας αρνητικων συναισθηματων και αντι να σε βοηθαει στην προσωπικη σου εξελιξη, σε κραταει στασιμο. Δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος θελει να αισθανεται "Αποβλητος".
Επομενως, ο τροπος που αντιμετωπιζει μια κοινωνια μια ομαδα ανθρωπων και το ποσο καλα αισθανονται αυτοι οι ανθρωποι για τη διαφορετικοτητα που τους διακρινει και καλως ή κακως κρινονται, συνδεονται μεταξυ τους.
Βεβαια ακομα και εαν καποιος τα εχει βρει με τον εαυτο του, αλλα ειναι μερος μιας κοινωνιας, εστω για παραδειγμα της δικη μας εδω στο Στεκι, της οποιας η πλειοψηφια των μελων της σε θεματα περι ομοφυλοφιλιας δεν εκανε τιποτα αλλο απο το να χλευαζει την εν λογω ομαδα, με ποση ανεση θα μπορουσε να παραδεχτει δημοσιως την σεξουαλικη του ταυτοτητα, ακομα και πισω απο την ανωμυμια που σου χαριζει αυτος ο τροπος επικοινωνιας?! Δεν ειναι ευκολη υποθεση. Ο αρνητισμος και η στενομυαλοσυνη ωθουν τον ανθρωπο σε απομονωση και ειναι επομενο να κλειστει στο καβουκι του.

Αλήθεια, γιατί ο φίλος μου με τις πραγματικές ομοφυλοφιλικές τάσεις ήταν ο μόνος από την παρέα που απέφευγε το outing και για ποιο λόγο έγραψα παραπάνω το "φυσικά";

Διοτι, ως γνωστον, "οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται"...Και εκεινος την ειχε, εσεις οχι...
Αυτη η συμπεριφορα δεν ειναι πρωτογνωρη, τη συνανταει κανεις και σε αλλες καταστασεις. Π.χ Οταν μια κοπελα γουσταρει καποιον μπορει να κομπλαρει με τον συγκεκριμενο, ενω με ολα τα υπολοιπα αρσενικα που δε γουσταρει να ειναι ανοιχτη και σιγουρη. Γιατι συμβαινει αυτο? Για τον ιδιο λογο που και ο ομοφυλοφιλος φιλος σου δε συμμετειχε στις δικιες σας πραξεις...Εσεις δεν ειχατε καμμια μυγα, ο,τι κανατε το κανατε για την πλακα σας, για αντιδραση κ.ο.κ, εκεινος ομως θα ηταν ο εαυτος του, ο οποιος ηξερε οτι δε θα γινοταν αρεστος ουτε αυριο ουτε μεθαυριο αλλα ουτε και του χρονου. Εσυ την επομενη χρονια εμφανιστηκες με μια ξανθια γκομεναρα και τελος. Για εκεινον ομως δεν θα ηταν το ιδιο...
Εκ του ασφαλους ολοι μπορουμε να κανουμε και να πουμε το "οτιδηποτε". Αλλιως ειναι οταν εισαι μεσα στο χωρο πραγματικα και αλλιως οταν κανεις πως χορευεις ή απλως βρισκεσαι απ΄εξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Πριν μερικές μέρες γνωστός γκέι καλλιτέχνης που είχα στο φεις γιατί τον εκτιμώ και
ως άνθρωπο και ως καλλιτέχνη έκανε το εξής ...
έβγαλε ανακοίνωση στο ντουβάρι του
να τον σβήσουμε από φίλο μας όλοι οι ετεροφυλόφιλοι και πως από δω και πέρα
θα δέχεται ως φίλους μόνο ομοφυλόφιλα άτομα …

Στη συνέχεια ακολούθησαν απαντήσεις που έφτασαν σχεδόν τις 100 στον αριθμό με τη
μειοψηφία να λέει πως δεν τον σβήνει και πως καταλαβαίνει την οργή του
( είχε προκύψει ένα θέμα σε μια ομάδα και αρκετοί τον χλεύασαν ενώ κανείς από τους φίλους του δεν τον υπερασπίστηκε )

Η πλειοψηφία των μηνυμάτων ήταν αρνητική , χλευαστική τον κατακεραυνωσαν ως έναν ακόμη

φασίστα και ρατσιστή πως ταχαμου υπερασπίζεται την διαφορετικότητα αλλά ο ίδιος είναι

το ίδιο ρατσιστής ….

Δεν σας το κρύβω πως και γω ενοχλήθηκα στην αρχή και το θεώρησα ένα
είδος ρατσισμου , αν και δεν έγραψα κανένα σχόλιο παρακολουθώντας το που
θα κατέληγε
Για να μην περιαυτολογώ , ο διάλογος συνεχίστηκε οι αιχμές , και η οργή
κάποιων που νιώσανε θιγμένοι από όλο αυτό , όλο και φούντωνε με
συνεχείς αντιπαραθέσεις .



Μετά από ώρα λοιπόν έγραψε το εξής ...

" Ήθελα να νιωσετε έστω και για μια στιγμή το φτύσιμο στα μούτρα σας , για ένα
τόσο ασήμαντο και ανόητο πράγμα όπως το να με έχετε φίλο στο φειςμπουκ
Εε , αυτό το φτύσιμο πολλαπλασιάστε το επί τοις 100 για κάθε μέρα της ζωής
σας σε όποιο χώρο κι αν βρίσκεστε , σε όποια κοινωνική εκδήλωση , σε όποια
δουλειά κι αν βρεθείτε , από την οικογένεια και τον περίγυρο ,
μέχρι το λεωφορείο , και νιώστε πως μπορεί να νιώθει ένας άνθρωπος που όλοι εσείς
οι ετεροφυλόφιλοι που το κάνετε μονο με το γνωστό τρόπο ενώ εμεις από κει
που ( .....ακολουθούσε κείμενο που δεν το αναφέρω αλλά το κατανοείτε ... )
ως "ανώτεροι άνθρωποι " τον "δέχεστε" αλλά είστε έτοιμοι μόλις τον δείτε
όχι μόνο να αρχίσετε τα ειρωνικά
σχολιάκα για αδελφές και συκιές αλλά και να τον απορρίψετε λόγω σεξουαλικότητας
με την πρώτη ευκαιρεία ....



*********************************************************************************************************

Οφείλω να ομολογήσω πως ακόμα κι εγώ που ποτέ δεν με ενδειέφερε το
τι κάνει ο καθένας στο κρεβάτι του και η μητέρα μου από παιδί , μου
έμαθε να κοιτώ μόνο το δικό μου
κρεβάτι( και δεν εννοώ το αν είναι στρωμένο ) ήταν ένα ράπισμα
έστω και ιντερντετικά ήταν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Ο λόγος λοιπόν ήταν η Κοινωνική Πρόκληση. Λόγω πολιτικών και κοινωνικών απόψεων, οι οποίες μας καθιστούσαν έτσι ή αλλιώς κοινωνικώς "μη αποδεκτούς" και πιθανώς "απόβλητους", θέλαμε να προκαλέσουμε και να γελοιοποιήσουμε κάθε μορφή κοινωνικής νόρμας, αποδοχής και ιδεολογικής ασφάλειας. Έτσι, βάζαμε στα βιβλία των θρησκευτικών σατανικούς στίχους Μέταλ συγκροτημάτων ως εξώφυλα, υπερασπιζόμασταν τον κομμουνισμό μπροστά σε ακροδεξιούς, τον καπιταλισμό μπροστά σε κομμουνιστές κλπ. Κάτι τέτοιο, όχι μόνο δεν μας έκανε κακό, όχι μόνο δεν μας δημιούργησε κανένα πρόβλημα, παρά το γεγονός ότι βρισκόμασταν μόλις στο μέσον της δεκαετίας του '80, όπου ο χαρακτηρισμός σου ως ομοφυλόφιλο ήταν στ' αλήθεια ένα σκέτο όνειδος, αλλά αντίθετα μας κατέστησε πρώτες μούρες σ' όλα τα μήκη και τα πλάτη της σχολικής μας κοινότητας. Θυμάμαι ότι είχε γίνει τέτοιο σούσουρο, που μ' έπιαναν φίλοι και μου έλεγαν πως η συμπεριφορά μου, εμού και της παρέας μου των "τοξικών απόβλητων" σχολιαζόταν εκτενέστατα στις τουαλέτες-καπνιστήρια, όπου εμείς δε συχνάζαμε.
Χάος, κατ' αρχάς αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να συνδέεις την 'προκλητική' συμπεριφορά σας, αυτή ενάντια στο κατεστημένο, με την συνειδητοποίηση της ομοφυλοφιλίας στο άτομο. Είναι φανερό, πιστεύω, οτι στα μέσα της δεκαετίας του '80, κανένας δεν έβγαινε έτσι ανοιχτά για να δηλώσει τις σεξουαλικές του προτιμήσεις, και ιδιαίτερα αν αυτές ήταν ομοφυλοφιλικές. Δεν συνειδητοποιείς, ότι ειναι αρκέτα πιθανόν (για να μην πω σίγουρο) ότι όλοι καταλάβαιναν ότι κάνατε πλάκα? Θεωρείς ότι σας σκέφτονταν ως μια 'παρέα ομοφυλόφιλων' που δήλωνε ανοιχτά τις σεξουαλικές τις προτιμήσεις?

Γιατί, αν νομίζεις ότι συνέβαινε αυτό, θα είχαν συμβεί τα ακόλουθα πράγματα. Πρώτον, τα περισσότερα (σχεδόν όλα), αγόρια του σχολείου, δεν θα σας πλησίαζαν. Όταν παιρνούσατε (εσύ και η παρέα σου) θα σας χλεύαζαν, θα σας σχολίαζαν ειρωνικά, θα γινόσασταν 'δακτυλοδεικτούμενοι'. Όπως μόνος σου ανέφερες, εκείνη την εποχή, το να είσαι ομοφυλόφιλος ήταν σκέτος όνειδος. Άραγε, γιατί δεν περάσετε αυτό τον όνειδο εσείς? Δεν είναι πιθανό να είχαι καταλάβει ότι είστε απλώς μια παρέα αντιδραστικών παιδιών που είχατε ως μοναδικό σκοπό να προκαλέσετε???

Θα μπορούσε να μου πει κάποιος, ότι "εσείς δεν αισθανόσασταν έτσι, επειδή γνωρίζατε οι ίδιοι ότι δεν είσαστε ομοφυλόφιλοι κι απλά το παίζατε για δικούς σας (σωστούς ή λανθασμένους δεν το εξετάζω) λόγους". Ωστόσο θα ήθελα εδώ να πω, ότι εφόσον κανείς δεν μπορούσε να ξέρει τι κάναμε εμείς στα κρεβάτια μας, το να πιστεύουν όλοι ότι είμασταν ομοφυλόφιλοι και μάλιστα ευθαρσώς δηλωθέντες, ισοδυναμούσε με το να είμαστε ομοφυλόφιλοι, σε ό,τι αφορούσε τις σχέσεις μας με το περιβάλλον μας!!
Όταν ο κόσμος έχει συνηθίσει με τους ομοφυλόφιλους να 'κρύβονται' (ακόμα και τώρα αλλά εντονότερα σε παλιότερες περιόδους) νομίζεις ότι σε πίστεψαν (έστω και αν δήλωναν αλλιώς) οτί τόσο εσύ όσο και ολόκληρη η παρέα σου είσασταν ομοφυλόφιλοι?


Δηλαδή, είμασταν πρόθυμοι να υποστούμε όλες τις κοινωνικές διακρίσεις που μια τέτοια παραδοχή επέσυρε και ν' αντιμετωπίσουμε κατάματα και με attitude κάθε μορφής κοινωνικό ρατσισμό, διάκριση ή περιθωριοποίηση.
Μάλιστα, δεν βλέπω πουθενά όμως το σημείο που λέει τι ακριβώς διάκριση αντιμετωπίσατε...

Αναρωτιέμαι λοιπόν ποιος είναι ο λόγος που σας κάνει να διεκτραγωδείτε τόσο πολύ τη συνειδητοποίηση της ομοφυλοφιλίας σας και να νιώθετε τόσο άσχημα γι' αυτήν, ειδικά στις μέρες μας όπου οι ομοφυλόφιλοι φιγουράρουν σ' όλα τα ΜΜΕ ως εντελώς αποδεκτές μορφές και κανένας δεν τολμά να τους μεμφθεί.
Χωρίς να βλέπω σχεδόν καθόλου τηλεόραση, έχω την εντύπωση ότι οι κραγμένες βγαίνουν στα ΜΜΕ, τους αποκαλούν (οι τηλεθεατές) αδερφές κτλ. Και πρώτη φορά ακούω να μην μέμφονται τις 'κραγμένες. Τόσο πολύ έχουμε προχωρήσει ως κοινωνία? ?Μάλλον έχω μείνει πίσω...:hmm::whistle:

Ποιος είναι ο λόγος που δεν έχετε τα κότσια να σταθείτε και να υπερασπιστείτε αυτό που είσαστε και γιατί ακριβώς επιθυμείτε τόσο πολύ να είστε αποδεκτοί από μια κοινωνία της οποίας τις δομές εκ φύσεως αμφισβητείτε άμεσα;
Μάλλον να σταθούμε και να θυσιαστούμε εννοείς. Να θυσιάσουμε την ψυχική μας υγεία και ισορροπία γιατί? Επειδή είναι κομπλεξικοί οι άλλοι και δεν μας αποδέχονται? Ή επειδή έτσι θα κάνουμε ένα 'βήμα προόδου'?

Μήπως τελικά η ρίζα του προβλήματος δεν είναι το γεγονός ότι δεν σας αποδέχονται οι άλλοι, αλλά ότι εσείς αδυνατείτε ν' αποδεχτείτε τον εαυτό σας ως ομοφυλόφιλο; Μήπως εσείς και όχι ο περίγυρός σας νιώθετε μέσα σας "ανώμαλοι", ότι δηλαδή κάνετε κάτι κακό; Μήπως η ενοχή δεν πηγάζει από την κοινωνία αλλά από τα εσώψυχά σας;
Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αρκετοί ομοφυλόφιλοι αποδέχονται 100% τον ευατό τους. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις (και πολλές μάλιστα:P) όπου δεν υπάρχει πλήρης αποδοχή, οπού νιώθουν ανώμαλοι κτλ κτλ. Γιατί όμως οι ομοφυλόφιλοι, που έχουν συμβιβαστεί με αυτή την πλευρά του ευατού τους (μην ξεχνάμε ότι η σεξουαλική προτίμηση είναι ένα απ' τα πολλά στοιχεία που συνθέτουν ένα χαρακτήρα) νιώθουν στο πετσί τους την γενική κατακραυγή?

Αλήθεια, γιατί ο φίλος μου με τις πραγματικές ομοφυλοφιλικές τάσεις ήταν ο μόνος από την παρέα που απέφευγε το outing και για ποιο λόγο έγραψα παραπάνω το "φυσικά";
Ο φίλος σου ήξερε ότι το δικό του outing θα ήταν μόνος μου. ΟΥΤΕ και εγώ θα έλεγα 'ξέρετε παιδιά εγώ είμαι πραγματικά ομοφυλόφιλος' σε μια παρέα παιδιών που κάνουν πλάκα με ένα τόσο σοβαρό θέμα όσο η ομοφυλοφιλία, που παριστάνουν τους ομοφυλόφιλους ενώ δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Έτσι, βάζαμε στα βιβλία των θρησκευτικών σατανικούς στίχους Μέταλ συγκροτημάτων ως εξώφυλα, υπερασπιζόμασταν τον κομμουνισμό μπροστά σε ακροδεξιούς, τον καπιταλισμό μπροστά σε κομμουνιστές κλπ.
Όπου Φυσάει ο Άνεμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Καταρχάς πώς μπορείς να συγκρίνεις την δικιά σου περίπτωση με τις κανονικές περιπτώσεις? Η δικιά σου περίπτωση ήταν- εν γνώσει σου αλλα και των φίλων σου μάλιστα- κάτι που γινόταν στα πλαίσια μιας πλάκας, ήξερες ότι ήταν κάτι περιστασιακό και γι'αυτό άλλωστε δεν σε πείραζε να υποστείς για κάποιο καιρό την αμφισβήτηση απτον κοινωνικό περίγυρο. Δεν ξέρω όμως αν θα αντιδρούσες έτσι αν ήξερες πως για μια ζωή δεν θα μπορείς να κάνεις οικογένεια, και πως όλοι οι υπόλοιποι με το που τους έλεγες ότι είσαι γκέι θα σε έβλεπαν ( έστω και πίσω απτην πλάτη σου) με μισό μάτι. Και μάλιστα, αν όλην αυτή την κατάσταση την αντιμετώπιζες μόνος (απότι κατάλαβα συμφωνήσατε με κάτι φίλους να κάνετε τους ομοφυλοφίλους). Και εγώ αν ήξερα άλλους πέντε ομοφυλοφίλους στο σχολείο μου και κάναμε παρέα δεν θα με πείραζε να υποστώ την κοινωνική κατακραυγή εφόσον θα ήξερα ότι θα είχα κάποιον να στηριχτώ. Άρα το ότι εσένα δεν σε πείραζαν τα σχόλια των άλλων δεν οφείλεται τόσο σε προσωπικά κότσια απότι αντιλαμβάνομαι αλλά στο γεγονός ότι εσύ αντιμετώπιζες μια κατάσταση από κοινού με μια παρέα (και μάλιστα πόσο διήρκεσε?? 2-3 χρόνια?) αφού στο λύκειο λες είχες την ξανθιά)

Κατ' αρχήν, δεν επρόκειτο καθόλου για "μια πλάκα". Ήταν μια κίνηση ξεκάθαρα πολιτική, με σθένος και με άποψη. "Τη σκέψη σας που νείρεται μέσα στο πλαδαρό μυαλό σας, [...] εγώ θα την τσιγκλίζω, φαρμακερός κι αγροίκος πάντα, ως να χορτάσω χλευασμό", όπως λέει και ο Μαγιακόφσκι. Τον χλευασμό τον είχαμε χορτάσει, είχαμε ζήσει όλη τη μέχρι τότε ζωή μας ως απόβλητα, όχι για σεξουαλικούς λόγους, κι αποφασίσαμε να κάνουμε κάτι γι' αυτό. Το γέλιο που ρίχναμε ήταν επειδή καταφέρναμε ν' αντιστρέψουμε την αμηχανία και να τους την τρίψουμε στα μούτρα. Ο Τομ Ρόμπινς είχε πλάσει έναν χαρακτήρα, ο οποίος είχε υιοθετήσει το όνομα Μαρξ Μάρβελους, το οποίο σημειολογικά σήμαινε κομμουνιστής και πούστης, για τον μέσο αμερικανό. Το ίδιο περίπου κάναμε κι εμείς: Αντίχριστοι, ναρκομανείς (έχω παίξει και τέτοιο ρόλο με μεγάλη επιτυχία), κομμούνια, αδερφές, ό,τι σιχαίνεστε περισσότερο καθάρματα, εμείς σας σιχαινόμαστε πιο πολύ αλήτες!!

Την αμφισβήτηση από τον κοινωνικό περίγυρο την έχω βιώσει μέχρι και σήμερα, ακόμη κι εδώ μέσα, μέχρι που έμαθα να τη βιώνω μ' ευχαρίστηση. Σε μια κοινωνία που σιχαίνομαι ως τα τρίσβαθα της ψυχής μου, της οποίας τις δομές αμφισβητώ σε βάθος και πλάτος, το να ήμουν αρεστός θα σήμαινε πως θα είχα αρχίσει να της μοιάζω. Το να με κοροϊδεύουν πίσω απ' την πλάτη μου (σάμπως δεν συμβαίνει αυτό και σήμερα, εδώ που μιλάμε; ), το να με κοιτούν με μισό μάτι, ήταν και είναι τιμή για μένα. "Μην κοιμάστε, τη δική μας τη φωνή να τη φοβάστε", όπως λένε κι οι Ενδελέχεια, ή με άλλα λόγια If you want blood, you' ve got it!! Γιατί να κάτσω να λυπηθώ για την κατακραυγή τους; Η δική μας κατακραυγή ήταν ισχυρότερη. Όσο για το αν θα έκανα οικογένεια; Εκείνη την εποχή δεν ήθελα να κάνω και όταν έκανα την έκανα με τη συμφωνία ότι δεν θα ήταν στα πρότυπα της πόρνης αστικής οικογένειας (Θάνατος στην αστική οικογένεια). Όταν η συμφωνία έσπασε, τη διέλυσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Η κόρη μου ποτέ δεν με φώναξε "μπαμπά". Πίστεψέ με, εάν ήμουν ομοφυλόφιλος θα είχα βρει τρόπο να τεκνοποιήσω, εφόσον ένιωθα πως το ήθελα τόσο πολύ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι η παρέα έπαιξε σημαντικό ρόλο για τη μαγκιά μας. Ωστόσο, μέχρι που μαζευτήκαμε κι αρχίσαμε να οργανωνόμαστε, ο καθένας ήταν μόνος του και πίστευε, όπως κι εσύ, ότι ΟΛΟ τους το περιβάλλον τους είχε απορρίψει. Η παρέα μας ήταν ένας πυρήνας τριών ατόμων, οι οποίοι τόλμησαν να υψώσουν τη φωνή και το ανάστημα απέναντι σε γόνους μεγαλοαστικών στρωμάτων. Σύντομα γύρω της συσπειρώθηκαν πολλοί και διάφοροι "απόβλητοι", για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Σύντομα τα πλουσιόπαιδα έφαγαν τη σκόνη μας. Καλύτερο από το να καθόμαστε και να κλαίμε για την κακή μας μοίρα που μας έκανε διαφορετικούς. Εμείς το είχαμε επιλέξει άλλωστε και είχαμε κάθε λόγο να αποδείξουμε ότι αυτό δεν έγινε τυχαία...

Όσο για το θέμα της προσωπικής αποδοχής, έχω αποδεχτεί 100% αυτό που είμαι, αλλά αυτό δεν αναιρεί το ότι πέρασα μια κόλαση μέχρι να το αποδεχτώ. Τι να περιμένει κανείς από ένα 14χρονο? Να σηκώσει έτσι το βάρος του να μην μπορεί να ενταχτεί με τους συνομηλίκους του σε ένα θέμα όπως το σεξ?? Επαναλαμβάνω, εσύ είχες την παρέα σου, δεν είναι όμως αυτή η πραγματικότητα, και μου κάνει εντύπωση που δεν το συνειδητοποιείς.
Για το γεγονός ότι το έχεις αποδεχτεί και μάλιστα πλήρως, να με συμπαθάς όμως δεν μ' έχεις ακόμη πείσει. Εγώ την έφτιαξα την παρέα μου, δεν μου την έστειλε ο ουρανός ή ο καλός θεούλης. Εάν έψαχνες καλύτερα, εφόσον ένιωθες εντάξει με τον εαυτό σου, είμαι βέβαιος ότι θα έβρισκες τα άτομα που θα σε αποδέχονταν, ακόμη κι αν δεν είχαν τις δικές σου σεξουαλικές προτιμήσεις.
Κάνετε το λάθος να πιστεύετε, όπως όλοι φυσικά οι άνθρωποι, ότι το δικό σας πρόβλημα είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί σε κάποιον. Ότι ο σημαντικότερος λόγος για να σε απορρίπτουν είναι η ομοφυλοφιλία, πίστεψέ με ότι σε πολλές περιπτώσεις αυτό είναι το λιγότερο. Το πόση απόρριψη ένιωσα στη ζωή μου δεν λέγεται. Εάν αισθανόσασταν εντάξει με τον εαυτό σας κι είσασταν σίγουροι ότι κάνατε το σωστό, ίσως να βιώνατε μια διαφορετική πραγματικότητα. Η πραγματικότητα είναι θέμα παρατηρητή κι ο καθένας από εμάς έχει τη δυνατότητα να πλάσει τη δική του, στα πλαίσια του δικού του μικρόκοσμου. Απορώ κι εγώ που δεν το έχεις συνειδητοποιήσει ακόμη...

Όσο για την προβολή απτο μ.μ.ε δεν το σχολιάζω καν, έχει χιλιοειπωθεί τι είδους προβολή είναι αυτή και δεν θα επανέρθω.
Εάν ισχύουν τούτα για σήμερα, πόσο μάλλον τότε...

Πάντως Great Chaos να ξέρεις ότι αυτές οι πλάκες με την σεξουαλικότητα δεν είναι αποτέλεσμα της συνειδητής επιλογής της ετεροφυλίας αλλά μάλλον το αντίθετο. Χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω μάλλον είσασταν στις αρχές, δεν είχατε βρει γκόμενες και δεν είχατε αυτοεπιβεβαιωθεί ακόμη :P. Μην το πάρεις προσωπικά αλλά το έχω δει το συγκεκριμένο φαινόμενο και συνήθως ήταν ανασφάλεια. Δύσκολα έβλεπα αγόρια στα 16-17 με σχέση να κάνουν κάτι τέτοιο

Δηλαδή τώρα τι μου λες; Ότι είμασταν κρυπτογκαίη και ότι αφού ακόμη δεν είχαμε αποφασίσει τι είμαστε, προτιμήσαμε να μας πάρουν όλοι για γνήσιους γκαίη για να καλυφθούμε; Να νιώσουμε απόβλητοι για να νιώσουμε ασφάλεια; Σοβαρολογείς;:confused:

Φυσικά και είχα γκόμενα, όμως δεν ήταν από το σχολείο και δεν την είχε δει ποτέ κανείς. Ακόμη όμως κι αν ίσχυε κάτι τέτοιο, ενισχύει την άποψή μου ότι ενώ υποψιαζόμασταν ότι μπορεί και να είμασταν ομοφυλόφιλοι, εφόσον τα είχαμε καλά με τον εαυτό μας, είχαμε το σθένος να το τρίψουμε στη μούρη των υπολοίπων. Δεν τρομοκρατηθήκαμε από τη σκέψη αυτή, δεν προσπαθήσαμε να το παίξουμε macho και να βρούμε κανέναν γκαίη να κοροϊδεύουμε για να καλύψουμε τα ...νώτα μας, δεν καταφύγαμε στην ομοφοβία, όπως κάνουν οι περισσότεροι κρυπτομοφυλόφιλοι. Κατά συνέπεια, υπάρχει μια διέξοδος, είπε ο παλιάτσος στο ληστή...

Τώρα, νομίζω ότι είναι πολύ πιο εύκολο για ένα πλούσιο να πάει να κάνει το ζητιάνο για πλάκα παρά για ένα φτωχό να πάει να γίνει ζητιάνος αφού θεωρώ ότι η ίδια απαξίωση θα υπήρχε στο ζητιάνο από την κοινωνία. Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πόσο αποπνικτικό μπορεί να γίνει το περιβάλλον στις επιλογές σου και τις πεποιθήσεις που δεν ταιριάζουν με το καθώς πρέπει. Η γιαγιά μου δεν έμαθε ποτέ ότι είμαι άθεος, θα πέθαινε από τη στενοχώρια της, πιστεψέ με, δεν έχω ανασφάλειες για αυτό το θέμα αλλά θα χαλούσε το καλό πρόσωπο που είχα χτίσει. Και μερικές φορές ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ τι λένε οι άλλοι. :P
Άλλο πράγμα είναι η πλάκα και άλλο η πολιτική στάση!! Επίσης, το παράδειγμά σου είναι άκυρο, εκτός εάν στα σοβαρά εννοείς ότι η φτώχεια είναι ντροπή και θα έπρεπε να κρύβεται. Στην Αραβία οι ζητιάνοι είναι περήφανοι και σου ζητούν χρήματα με ύφος, ως να ήσουν υποχρεωμένος να τους δώσεις.

Η γιαγιάδες μας μας νόμιζαν για αντίχριστους κι είχαν κάνει κι ευχέλαιο στην εκκλησία για να σωθεί η ψυχούλα μας.:clapup: Φυσικά και οι πεποιθήσεις μας δεν ταίριαζαν με τίποτε με το καθώς πρέπει και ήμασταν ιδιαίτερα περήφανοι γι' αυτό. Εάν το περιβάλλον σου είναι αποπνικτικό -και το δικό μου υπήρξε ιδιαίτερα τέτοιο- break on thru to the other side...

Υπαρχει καποιος που να μη θελει να γινεται αποδεκτος απο την κοινωνια μας ευρυτερα, αλλα και απο τις αλλες μικροτερες επι μερους κοινοτητες των οποιων ειναι μερος? Δηλαδη, να μην τον ενδιαφερει εαν θα γινεται αντικειμενο χλευασμου και εαν θα βρισκεται στο περιθωριο?

Ναι, υπάρχει, εκείνος που δεν γουστάρει το περιβάλλον του να είναι αποδεκτό από τον ίδιο. Υπερβατικά πράγματα λέω τώρα ε; Στο περιθώριο βάζουν όποιον αποδέχεται το ρόλο του περιθωριακού και πίστεψέ με αυτό μπορεί να γίνει για διάφορους λόγους, όχι μόνο από την ομοφυλοφιλία. Πολλή σημασία της έχετε δώσει κι αυτής τελικά...

Ειμαι σιγουρη πως οχι...Απλως εκεινοι που εχουν κανει δουλεια με τον εαυτο τους, ισως να βρισκονται ενα βημα πιο μπροστα απο εκεινους που δεν εχουν συμφιλιωθει με αυτο που ειναι. Οσο και καλα να νοιωθεις με τον εαυτο σου, το περιβαλλον μπορει να κανει μεσα σου απο μεγαλο μεχρι μικρο κακο. Εκτος πια εαν αγγιζεις ή εχεις ξεπερασει τα ορια της αναισθησιας.Η απορριψη ποναει, ενοχλει, στενοχωρει, ειναι,τελος παντων, λογος δημιουργιας αρνητικων συναισθηματων και αντι να σε βοηθαει στην προσωπικη σου εξελιξη, σε κραταει στασιμο. Δεν μπορω να πιστεψω οτι καποιος θελει να αισθανεται "Αποβλητος".
Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου! Αυτοί που έχουν συμφιλιωθεί με τον εαυτό τους, πράγματι βρίσκονται όχι μόνο ένα, αλλά πολλά βήματα μπροστά. Εάν εσύ πρώτος απορρίπτεις τα στραβά του περιβάλλοντός σου, σ' ενδιαφέρει να το δηλώσεις ευθαρσώς και να το παλέψεις μέχρι θανάτου, αλλιώς είσαι ένας μεμψίμοιρος, γεννημένος loser... Όλοι αισθανόμασταν απόβλητοι για διάφορους λόγους, βρήκαμε όμως τον τρόπο να κάνουμε το περιβάλλον μας να μας σεβαστεί, ...με το έτσι θέλω στην τελική.

Επομενως, ο τροπος που αντιμετωπιζει μια κοινωνια μια ομαδα ανθρωπων και το ποσο καλα αισθανονται αυτοι οι ανθρωποι για τη διαφορετικοτητα που τους διακρινει και καλως ή κακως κρινονται, συνδεονται μεταξυ τους.
Εάν έχεις επιλέξει τη διαφορετικότητά σου, τότε καλύτερα η κοινωνία να προσέχει το πώς σε αντιμετωπίζει, γιατί μπορεί να την αντιμετωπίσεις κι εσύ. Τα πρόβατα πάντοτε φοβούνται τους λύκους κι ας είναι αριθμητικά περισσότερα. Τη δική μας τη φωνή να τη φοβάστε...

Βεβαια ακομα και εαν καποιος τα εχει βρει με τον εαυτο του, αλλα ειναι μερος μιας κοινωνιας, εστω για παραδειγμα της δικη μας εδω στο Στεκι, της οποιας η πλειοψηφια των μελων της σε θεματα περι ομοφυλοφιλιας δεν εκανε τιποτα αλλο απο το να χλευαζει την εν λογω ομαδα, με ποση ανεση θα μπορουσε να παραδεχτει δημοσιως την σεξουαλικη του ταυτοτητα, ακομα και πισω απο την ανωμυμια που σου χαριζει αυτος ο τροπος επικοινωνιας?! Δεν ειναι ευκολη υποθεση. Ο αρνητισμος και η στενομυαλοσυνη ωθουν τον ανθρωπο σε απομονωση και ειναι επομενο να κλειστει στο καβουκι του.
Βρέθηκε όμως το συγκεκριμένο στέκι, το οποίο ενώ δεν αποτελείται κατά πλειοψηφία από ομοφυλόφιλους, εντούτοις είναι χώρος φιλικός προς εκείνους. Εάν τα παιδιά με τα οποία συζητάμε σήμερα, είχαν απογοητευτεί από ένα δύο φόρουμ όπου κυριαρχεί η καφρίλα και είχαν κλειστεί στο καβούκι τους, θα νόμιζαν ότι όλος ο κόσμος είναι έτσι και θα έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ. Αυτό είναι ακριβώς αυτό που είπα προηγουμένως στον Γκάνταλφ: "Εάν έψαχνες καλύτερα, εφόσον ένιωθες εντάξει με τον εαυτό σου, είμαι βέβαιος ότι θα έβρισκες τα άτομα που θα σε αποδέχονταν, ακόμη κι αν δεν είχαν τις δικές σου σεξουαλικές προτιμήσεις".



Διοτι, ως γνωστον, "οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται"...Και εκεινος την ειχε, εσεις οχι...
Ακριβώς!! Συνεπώς το πρόβλημα ξεκινούσε από μέσα του κι όχι απ' έξω του.

Εσεις δεν ειχατε καμμια μυγα, ο,τι κανατε το κανατε για την πλακα σας, για αντιδραση κ.ο.κ, εκεινος ομως θα ηταν ο εαυτος του, ο οποιος ηξερε οτι δε θα γινοταν αρεστος ουτε αυριο ουτε μεθαυριο αλλα ουτε και του χρονου. Εσυ την επομενη χρονια εμφανιστηκες με μια ξανθια γκομεναρα και τελος. Για εκεινον ομως δεν θα ηταν το ιδιο...
Κι εκείνος εμφανίστηκε με κάποια, την παντρεύτηκε, έκανε και δύο παιδιά και δεν τόλμησε ποτέ να εξωτερικεύσει τις τάσεις του. Το παιδί βασανιζόταν και ίσως μόνο εγώ να γνωρίζω το γιατί. Πιστεύω ότι δεν έγινε ποτέ πραγματικά ευτυχισμένος, εάν κρίνω από τη φάτσα του και τα όσα μου έλεγε όταν συναντηθήκαμε πρόσφατα. Εμείς δεν το κάναμε για την πλάκα μας, το κάναμε για την τιμή μας...

Χάος, κατ' αρχάς αδυνατώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να συνδέεις την 'προκλητική' συμπεριφορά σας, αυτή ενάντια στο κατεστημένο, με την συνειδητοποίηση της ομοφυλοφιλίας στο άτομο. Είναι φανερό, πιστεύω, οτι στα μέσα της δεκαετίας του '80, κανένας δεν έβγαινε έτσι ανοιχτά για να δηλώσει τις σεξουαλικές του προτιμήσεις, και ιδιαίτερα αν αυτές ήταν ομοφυλοφιλικές. Δεν συνειδητοποιείς, ότι ειναι αρκέτα πιθανόν (για να μην πω σίγουρο) ότι όλοι καταλάβαιναν ότι κάνατε πλάκα? Θεωρείς ότι σας σκέφτονταν ως μια 'παρέα ομοφυλόφιλων' που δήλωνε ανοιχτά τις σεξουαλικές τις προτιμήσεις?

Γιατί, αν νομίζεις ότι συνέβαινε αυτό, θα είχαν συμβεί τα ακόλουθα πράγματα. Πρώτον, τα περισσότερα (σχεδόν όλα), αγόρια του σχολείου, δεν θα σας πλησίαζαν. Όταν παιρνούσατε (εσύ και η παρέα σου) θα σας χλεύαζαν, θα σας σχολίαζαν ειρωνικά, θα γινόσασταν 'δακτυλοδεικτούμενοι'. Όπως μόνος σου ανέφερες, εκείνη την εποχή, το να είσαι ομοφυλόφιλος ήταν σκέτος όνειδος. Άραγε, γιατί δεν περάσετε αυτό τον όνειδο εσείς? Δεν είναι πιθανό να είχαι καταλάβει ότι είστε απλώς μια παρέα αντιδραστικών παιδιών που είχατε ως μοναδικό σκοπό να προκαλέσετε???

Νικόλα μου, το είχαν χάψει αμάσητο, μπέσα!! Άπαντες το πιστεύανε. Εσύ αδυνατείς να το πιστέψεις, επειδή θεωρείς ότι ο δικός σου τρόπος αντιμετώπισης είναι ο μόνος δυνατός κι αυτό ενισχύει ακόμη περισσότερο τα λόγια μου. Το Χάος και την παρέα του δεν τολμούσε κανείς να τη χλευάσει και να την ειρωνευτεί, τελεία και παύλα!! Ειδάλλως θα κάναμε κι εμείς το ίδιο και είχαμε πολλή διάθεση για τσαμπουκά ανά πάσα ώρα και στιγμή (ήταν όλοι κότες όμως κι εμείς ξέραμε να παίζουμε με τα όρια, οπότε δεν άνοιξε ούτε μύτη). Σιγά τους άντρες δηλαδής :hehe:

Όταν ο κόσμος έχει συνηθίσει με τους ομοφυλόφιλους να 'κρύβονται' (ακόμα και τώρα αλλά εντονότερα σε παλιότερες περιόδους) νομίζεις ότι σε πίστεψαν (έστω και αν δήλωναν αλλιώς) οτί τόσο εσύ όσο και ολόκληρη η παρέα σου είσασταν ομοφυλόφιλοι?
Το ξαναλές, προσπαθώντας να πείσεις τον εαυτό σου ότι κάτι τέτοιο δεν γίνεται. Μωρέ γίνεται, γίνεται σου λέω...


Μάλιστα, δεν βλέπω πουθενά όμως το σημείο που λέει τι ακριβώς διάκριση αντιμετωπίσατε...
Έτσι κι αλλιώς δεν μας πήγαινε η συντριπτική πλειοψηφία του σχολείου, πριν αρχίσουμε τα κόλπα που σας περιγράφω. Μας γυρνούσανε την πλάτη, μας κορόιδευαν, μας τη λέγανε, γελούσαν πίσω απ' την πλάτη μας...Μέχρι που οργανωθήκαμε και τους πατήσαμε κάτω! Από τότε πάλι δεν μας πήγαιναν, πάλι έλεγαν τα μύρια όσα πίσω απ' την πλάτη μας, όμως μόνο πίσω απ' την πλάτη μας τολμούσαν οι ...αδερφάρες:clapup::clapup: (συγνώμη για το αντεστραμμένο σωβινιστικό μου αστείο).

Χωρίς να βλέπω σχεδόν καθόλου τηλεόραση, έχω την εντύπωση ότι οι κραγμένες βγαίνουν στα ΜΜΕ, τους αποκαλούν (οι τηλεθεατές) αδερφές κτλ. Και πρώτη φορά ακούω να μην μέμφονται τις 'κραγμένες. Τόσο πολύ έχουμε προχωρήσει ως κοινωνία? ?Μάλλον έχω μείνει πίσω...:hmm::whistle:
Ναι; Πήγαινε πέστο στον Ψινάκη, το Λαζόπουλο και τον συγχωρεμένο τον Σεργουλόπουλο.

Μάλλον να σταθούμε και να θυσιαστούμε εννοείς. Να θυσιάσουμε την ψυχική μας υγεία και ισορροπία γιατί? Επειδή είναι κομπλεξικοί οι άλλοι και δεν μας αποδέχονται? Ή επειδή έτσι θα κάνουμε ένα 'βήμα προόδου'?
Ναι, το να πολεμήσεις για την αξιοπρέπεια αυτού που πρεσβέβεις μπορεί να σημαίνει και το να θυσιαστείς. Ειδάλλως δεν είσαι άξιος για ελευθερία και δίκαια σε καταπιέζουν, κι εγώ μαζί τους!! Την ιστορία του Milk την έχεις δει; Εκείνος πίστευε στα ίδια που σας τσαμπουνάω εγώ εδώ και τώρα, πολλά χρόνια πριν. Τελικά δολοφονήθηκε από κάποιον κρυπτογκαίη. Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία φίλε Νικόλα...

Μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι αρκετοί ομοφυλόφιλοι αποδέχονται 100% τον ευατό τους. Φυσικά υπάρχουν και περιπτώσεις (και πολλές μάλιστα:P) όπου δεν υπάρχει πλήρης αποδοχή, οπού νιώθουν ανώμαλοι κτλ κτλ. Γιατί όμως οι ομοφυλόφιλοι, που έχουν συμβιβαστεί με αυτή την πλευρά του ευατού τους (μην ξεχνάμε ότι η σεξουαλική προτίμηση είναι ένα απ' τα πολλά στοιχεία που συνθέτουν ένα χαρακτήρα) νιώθουν στο πετσί τους την γενική κατακραυγή?
Πολύ τραγικά μας τα λες, εγώ έχω πολλές εμπειρίες που μου λένε πως δεν είναι και τόσο γενική. Νιώθουν την κατακραυγή στο πετσί τους, επειδή δεν έχουν αποδεχτεί στ' αλήθεια τον εαυτό τους και η κατακραυγή μάλλον προέρχεται από μέσα τους. Εγώ όποιον ομοφυλόφιλο γνώρισα που είχε στ' αλήθεια αποδεχτεί τον εαυτό του, ζούσε μια χαρά και δεν ένιωθε καμμία κατακραυγή.

Ο φίλος σου ήξερε ότι το δικό του outing θα ήταν μόνος μου. ΟΥΤΕ και εγώ θα έλεγα 'ξέρετε παιδιά εγώ είμαι πραγματικά ομοφυλόφιλος' σε μια παρέα παιδιών που κάνουν πλάκα με ένα τόσο σοβαρό θέμα όσο η ομοφυλοφιλία, που παριστάνουν τους ομοφυλόφιλους ενώ δεν είναι.
Ο φίλος μου γνώριζε ότι σε πιθανό outing θα είχε εμάς δίπλα του. Ήξερε πως δεν άφηνα ποτέ τους φίλους μου αβοήθητους και πως θα ήμασταν όλοι στο πλευρό του. Ωστόσο, εκείνος μ' έπιανε και μου έλεγε: "Όλοι λένε για σένα πως είσαι πούστης, μην το κάνεις αυτό, εγώ ντρέπομαι που τ' ακούω". Για μένα ντρεπόταν άραγε;:hmm:

Συγνώμη για το φρικτό μου σεντόνι, είχα όμως ν' απαντήσω πολλά σε πολλούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Να το εκλάβω αυτό ως θετική απάντηση στα ερωτήματα που θέτω; Διότι από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι πράγματι το ζήτημα δεν είναι το κατά πόσον είναι έτοιμη η κοινωνία να σ' αποδεχτεί, αλλά πόσο έτοιμος είσαι εσύ να αποδεχτείς τον εαυτό σου. Όπως είπες, αυτό χρειάζεται δουλειά του καθενός με τον εαυτό του (για όλα τα ζητήματα κι όχι μόνο της ομοφυλοφιλίας) και είναι κάτι που έρχεται σταδιακά, εξελικτικά...
Να το εκ λάβεις ως θετική απάντηση ....ναι η ευθύνη της αυτό αποδοχής από κάποιο σημείο και μετά είναι προσωπική και όχι μαζική υπόθεση...αλλά μην ξεχνάς ότι είναι απίστευτα σκληρό και απάνθρωπο να μεγαλώνεις σε κάποια οικογένεια και αργότερα κοινωνία που αδυνατεί να σε αποδεχτεί θεωρώντας σε ανώμαλο αφύσικο....και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ωρε χαος, τωρα συγκρινεις τις "μαγκιες" και την επαρση μιας παρεας -υποτιθεται- αποβλητων παιδιων (επειδη καπνιζαν ή εκαναν ναρκωτικα; τι αλλο επαιζε δηλαδη να κανει εναν 17χρονο 'περιθωριο'?..) με μια πραγματικοτητα κι εναν φοβο που τα παιδια βιωνουν καθημερινα.
Και δεν ειναι παντα τοσο ευκολο το "βρες τα με τον εαυτο σου και θα τα βρουν οι αλλοι μαζι σου" που λεμε ετσι ανετα. Ενας ενηλικος συχνα τα χει χαμενα ή υπερβαλλει με την παραμικρη απαξιωση που θα νιωσει, ποσω μαλλον ενας εφηβος -που ειναι δεδομενο πως τα χει χαμενα- και που το θεμα του εχει να κανει με τη σεξουαλικοτητα του.

πς. Ο Σεργιανοπουλος συγχωρεθηκε, ο Σεργουλοπουλος ζει μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ωρε χαος, τωρα συγκρινεις τις "μαγκιες" και την επαρση μιας παρεας -υποτιθεται- αποβλητων παιδιων (επειδη καπνιζαν ή εκαναν ναρκωτικα; τι αλλο επαιζε δηλαδη να κανει εναν 17χρονο 'περιθωριο'?..) με μια πραγματικοτητα κι εναν φοβο που τα παιδια βιωνουν καθημερινα.
Και δεν ειναι παντα τοσο ευκολο το "βρες τα με τον εαυτο σου και θα τα βρουν οι αλλοι μαζι σου" που λεμε ετσι ανετα. Ενας ενηλικος συχνα τα χει χαμενα ή υπερβαλλει με την παραμικρη απαξιωση που θα νιωσει, ποσω μαλλον ενας εφηβος -που ειναι δεδομενο πως τα χει χαμενα- και που το θεμα του εχει να κανει με τη σεξουαλικοτητα του.

πς. Ο Σεργιανοπουλος συγχωρεθηκε, ο Σεργουλοπουλος ζει μεχρι αυτη τη στιγμη που μιλαμε :P

Ουπς, σόρρυ ρε παιδιά, πάντα τα μπέρδευα αυτά τα ονόματα. :redface:

Δεν καπνίζαμε και δεν κάναμε ναρκωτικά. Αυτά όλα τ' αρχίσαμε αργότερα...:clapup::clapup: Ωστόσο, μιλάμε για εφήβους που νιώθουν απόβλητοι επειδή είναι ομοφυλόφιλοι, οπότε νομίζω ότι το αντίστοιχο παράδειγμα θα έπρεπε να περιλαμβάνει εφήβους που ένιωθαν απόβλητοι γι' άλλους λόγους. Ειδικά όταν αυτοί οι έφηβοι μεγαλώνοντας, απέδειξαν ότι πίστευα απόλυτα αυτά που πρέσβευαν τότε. Οι φίλοι μου ζουν ακόμη αντισυμβατικά και αμφισβητώντας τους πυλώνες της κοινωνίας, την πατρίδα, τη θρησκεία και την οικογένεια, άλλωστε είμαι ο μόνος από τον πυρήνα της παρέας που εκανε παιδί.

Εάν λοιπόν όπως ομολογείς, θεωρείς ότι πράγματι ένας έφηβος υπερβάλει για την μη αποδοχή της σεξουαλικότητάς του, έστω κι αν το δικαιολογείς, θα σου πω ότι κι εγώ το δικαιολογώ, ωστόσο δεν βρίσκω κανένα λόγο να τους λυπάμαι. Σε κάθε "τραγωδία" υπάρχει και κάθαρση κι εγώ γι' αυτήν μιλώ σε τούτα τα ποστ. Εάν λοιπόν οι φίλοι μας είχαν την "μαγκιά", όπως την αποκαλείς, να δεχτούν τον εαυτό τους αντί να μεμψιμοιρούν, θεωρώ ότι θα κέρδιζαν τον κόσμο και πως θ' ανακάλυπταν ότι αυτό που τους φοβίζει δεν είναι παρά μία σκιά, μια ιδέα. "Για ένα πουκάμισο αδειανό, για μιαν Ελένη", όπως λέει κι ο Σεφέρης.

Η κοινωνία δεν είναι παρά ένα "συνονθύλευμα ερυθρών φλυαριών", όπως χαρακτήρισε κάποιος κάποτε το έργο του Καζαντζάκη. Ένας εσμός αδιάφορων κι αναποφάσιστων, που μεταξύ τυριού και αχλαδιού μπορεί να σχολιάσουν αρνητικά έναν γκαίη, να γελάσουν μ' ένα φρικιό ή να σαρκάσουν μια φεμινίστρια. Ο αποφασιμένος όμως, που παλεύει για τη ζωή του και για τα πιστεύω του, γνωρίζει πως η πίστεις τους σκορπίζουν σαν ξερά φύλα στον άνεμο (όπου αυτός φυσά). Ο αποφασισμένος θα επικρατήσει. Φαντάσου και τον Καζαντζάκη να μεμψιμοιρούσε και να κλαιγόταν επειδή οι φασίστες του στέρησαν το Νόμπελ, να διαμαρτυρόταν διεκτραγωδώντας ότι οι βαρετοί κι ατάλαντοι αδιάφοροι τον χαρακτήριζαν ως φλύαρο, να βαρυγκωμούσε επειδή "σαράντα σβέρκοι βοδινοί με λιγδωμένες μπούκλες" κατά το Βάρναλη τον είχαν αφορέσει. Εκείνος όμως τους έστειλε τα παπούτσια του, να τα καταραστούν κι αυτά για να μη λιώνουν. Ποιος άραγε ήταν τότε ο ηττημένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
πολύ πατριωτικά το είδες ρε chaos το θέμα :P
καταρχάς διάβαζα τα προηγούμενα post από τότε που πρωτοάρχισα να γράφω, να δω πού στο καλό μεμψιμοιρώ για το ότι είμαι gay και πού στο καλό εύχομαι να ήμουν αλλιώς. Αντίθετα αναφέρω σε προηγούμενο post
Όμως τότε ο gandalf συνειδητοποίησε και το εξής...πώς είναι δυνατον μια "διαστροφή" όπως την αποκαλούν, να τον ωθεί να νιώθει τόσο δυνατά και αγνά αισθήματα για τον φίλο του?? Για πρώτη φορά κατάλαβε πως η ομοφυλοφιλία είναι κάτι πολύ περισσότερο, πολύ ουσιαστικότερο και ανώτερο απο το "παρα φύσιν πρωκτικό σεξ" όπως θέλουν να το παρουσιάσουν ορισμένοι...πώς μπορεί αυτό να τον βλάπτει??? Η ομοφυλοφιλία τον έχει κάνει τον άνθρωπο που είναι, τον άνθρωπο που θα έδινε τα πάντα για τον φίλο του, για να βρίσκεται μαζί του, για να μιλάει μαζί του, η ομοφυλοφιλία τον έχει κάνει έναν άνθρωπο με αισθήματα, που πονάει και που κυρίως αγαπάει....η ομοφυλοφιλία τον έφερε στο σημείο που είναι, τον ώθησε να προβληματιστεί και να μάθει πραγματικά ποιος είναι και που πηγαίνει...και πως όταν το παίζει str8 είναι τόσο βαρετός!!!
διότι πολύ άπλά δεν του ταιριάζει, δεν έχει γεννηθεί για να είναι str8 όπως οι υπόλοιποι

οπότε αν στο τέλος αποβεί καλό η κακό το ότι είναι γκέι, καμμιά σημασία δεν έχει, γιατί δεν μπορεί να είναι αλλιώς

όσο για τα υπόλοιπα, ότι έκλαψα για τον φίλο μου και ότι όταν άρχισα να συνειδητοποιώ ότι διαφέρω από τους υπολοίπους ήμουν σε μαύρο χάλι, ε, αυτή είναι η πραγματικότητα, τί να κάνουμε?? Δεν ήμουν μάγκας σαν εσένα στα 14-15 μου! και όχι, δεν έχω καμμία ανάγκη να δεχτώ όλον τον κοινωνικό ρατσισμό στην μούρη όπως εσύ, δεν το θεωρώ αυτό αντίδραση στο κατεστημένο, μάλλον μαζοχισμό το βλέπω (και τα πράγματα περί αντίδρασης στο κοινωνικό κατεστημένο δεν είναι τόσο ιδανικά όσο τα παρουσιάζεις). Και το παραδέχομαι, δεν έχω το ψυχικό σθένος να γίνω milk ή οποιοσδήποτε άλλος ούτε ποτέ μου υπερηφανεύτηκα ότι είμαι αγωνιστής και επαναστάτης, ειδικά σε ότι αφορά την σεξουαλική μου ζωή.

Κατ' αρχήν, δεν επρόκειτο καθόλου για "μια πλάκα". Ήταν μια κίνηση ξεκάθαρα πολιτική, με σθένος και με άποψη.

πλάκα ξεπλάκα, ότι και να ήταν αυτό που κάνατε, ήταν κάτι που το κάνατε με επιλογή σας, να παριστάνετε τους ομοφυλόφιλους, ναρκομανείς τους σατανιστές και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο. Εγώ παρόλα αυτά δεν το επέλεξα, ήρθε από μόνο του, και δεν έχω κανένα κέφι να υποστώ κανενός είδους διάκριση για κάτι που δεν επέλεξα, γι'αυτό άλλωστε δεν το έχω πει σε κανέναν παρά μόνο στον φίλο μου. Εσύ μόνος σου ήρθες στην κατάσταση που περιγράφεις, μόνο σου επέλεξες να υποστείς με τους φίλους σου την κατακραυγή, και όση γενναιότητα και να δηλώνει αυτό εγώ ακόμη αγωνίζομαι στο μυαλό μου να καταλάβω τι εν τέλει καταφέρατε. Κερδίσατε με το έτσι θέλω τον σεβασμό, προκαλώντας φόβο στους άλλους, προσποιούμενοι κάτι που δεν είστε? Ευχαριστώ, αλλα δεν θα πάρω

Για το γεγονός ότι το έχεις αποδεχτεί και μάλιστα πλήρως, να με συμπαθάς όμως δεν μ' έχεις ακόμη πείσει. Εγώ την έφτιαξα την παρέα μου, δεν μου την έστειλε ο ουρανός ή ο καλός θεούλης. Εάν έψαχνες καλύτερα, εφόσον ένιωθες εντάξει με τον εαυτό σου, είμαι βέβαιος ότι θα έβρισκες τα άτομα που θα σε αποδέχονταν, ακόμη κι αν δεν είχαν τις δικές σου σεξουαλικές προτιμήσεις

ποσώς με ενδιαφέρει αν σε έχω πείσει ή όχι, και όσο για το ψάξιμο, πώς ακριβώς να ψάξω δλδ? να τριγυρνάω στο σχολείο και να λέω "γεια σου, είμαι gay, θες να τα φτιάξουμε?" Γιατί δεν ξέρω αν το χεις καταλάβει, εγώ μια σχέση θέλω να κάνω και αυτό είναι που με προβληματίζει περισσότερο αυτή την στιγμή. Αν δεν το λέω το ότι είμαι gay και σε άλλους είναι επειδή το θεωρώ αυστηρά προσωπικό και κάτι που μπορώ να το μοιραστώ μόνο με τους πολύ κοντινούς μου φίλους, και δεν θέλω να δίνω λαβές για σχόλια και για κουτσομπολιά (εμένα εν αντιθέσει με εσένα με πειράζει να λέγονται πράγματα πίσω απ'την πλάτη μου. Τι να κάνω, δεν μπορώ να κάνω την καρδιά μου πέτρα, σε κοινωνία ανθρώπων ζούμε, και ούτε έχω χρόνο να εξηγώ σε όλους τι εστί ομοφυλοφιλία, προτιμώ να μην το ξέρουν καθόλου ότι είμαι).

Για να στο κάνω λιανά, εμένα με απασχολεί κυρίως το θέμα των σχέσεων, ούτε μεμψιμοιρώ όύτε διεκτραγωδώ την κατάσταση μου, αναγνωρίζω ότι υπάρχουν εκατομμύρια άνθρωποι σε σαφώς χειρότερη κατάσταση από εμένα και απο κει και πέρα ό,τι ποστ έχω κάνει αφορά το ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι κάτι κακό και ότι είναι άδικο να ισχυρίζεται κάποιος ότι ομοφυλόφιλος=ανώμαλος. Απο πού συνάγεις ότι δεν έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου???? επειδή δεν βγαίνω να το διαλαλώ στην λαική??? δλδ όταν μια γυναίκα συνειδητοποιεί την θυληκότητά της βγαίνει και βροντοφωνάζει "είμαι γυναίκα, είμαι γυναίκα!!"??? θα φάει μια ντομάτα στην μούρη και με το δίκιο της


Τώρα έρχεσαι στα λόγια μου! Αυτοί που έχουν συμφιλιωθεί με τον εαυτό τους, πράγματι βρίσκονται όχι μόνο ένα, αλλά πολλά βήματα μπροστά. Εάν εσύ πρώτος απορρίπτεις τα στραβά του περιβάλλοντός σου, σ' ενδιαφέρει να το δηλώσεις ευθαρσώς και να το παλέψεις μέχρι θανάτου, αλλιώς είσαι ένας μεμψίμοιρος, γεννημένος loser... Όλοι αισθανόμασταν απόβλητοι για διάφορους λόγους, βρήκαμε όμως τον τρόπο να κάνουμε το περιβάλλον μας να μας σεβαστεί, ...με το έτσι θέλω στην τελική.

κατά την γνώμη σου δηλάδη το ότι υπάρχουν τόσες αυτοκτονίες εφήβων gay και ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δηλώνει ότι νιώθει περιθωριοποιημένο είναι αποκύημα της φαντασίας μας και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? Ή πιστεύεις ότι, σιγά το πρόβλημα που έχουν, όλοι τους είναι γεννημένοι loser, εκτός αν το παίξουn milk στην ηλικία των 15? Το ότι δεν έχουν όλοι το επαναστατικό αντιμεγαλοαστικό superman φρόνημά σου τους κάνει loser δλδ??? Μάλλον απλούς ανθρώπους τους κάνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Διότι από τα συμφραζόμενα προκύπτει ότι πράγματι το ζήτημα δεν είναι το κατά πόσον είναι έτοιμη η κοινωνία να σ' αποδεχτεί, αλλά πόσο έτοιμος είσαι εσύ να αποδεχτείς τον εαυτό σου.
Και ως γνωστον το ενα δεν εχει καμια σχεση με το αλλο o John Donne παροτι δεν τον παω το ειπε σωστα

No man is an island, entire of itself
every man is a piece of the continent, a part of the main

Και συγγνωμη αλλα το να συγκρινεις τις καφριλες που εκανες με τους φιλους σου με το τι πραγματικα περναει ενας gay ειναι απο ουτοπικο εως αυθαδες. Γιατι εσυ γκομενα ειχες και when all was said and done ειχες τον κοινωνικο σου κυκλο που ΔΕΝ σε εκρινε.

Ενα γνωστος ψυχολογος ειχε πει "happy is the man who makes a buck more than his friends", o gay δεν ανηκει εκ των πρωτερων σε μια παρεα που τον αποδεχεται πληρως, πρεπει να την φτιαξει, οπως εσυ εφτιαξες την δικια σου που μετα το επαιζε gay (totally not cool by the way). Ο gay ειναι gay απο γεννησιμιου του, εσενα η δικια σου παρεα το επαιζε gay απο 3 χρονων?

Ελεος, απλα ελεος. Ναι το προβλημα των gay ειναι οτι ειναι τοσο ανωριμοι και κενοι που δεν μπορουν να δεχθουν τον εαυτο τους.

How nice

κατά την γνώμη σου δηλάδη το ότι υπάρχουν τόσες αυτοκτονίες εφήβων gay και ότι το μεγαλύτερο ποσοστό δηλώνει ότι νιώθει περιθωριοποιημένο είναι αποκύημα της φαντασίας μας και δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα? Ή πιστεύεις ότι, σιγά το πρόβλημα που έχουν, όλοι τους είναι γεννημένοι loser, εκτός αν το παίξουn milk στην ηλικία των 15? Το ότι δεν έχουν όλοι το επαναστατικό αντιμεγαλοαστικό superman φρόνημά σου τους κάνει loser δλδ??? Μάλλον απλούς ανθρώπους τους κάνει
Mα τι λες τωρα? Το αγορακι 13 χρονων που ποθει τον ΦΙΛΟ του αυτο που θα επρεπε να κανει ειναι να αποδεχθει τον εαυτο του αντι να τρομαξει για το φαινομενικα ασυμβατο της συμπεριφορας του. Αν δεν μπορει να το κανει αυτο too bad, να μην ηταν γεννημενος βλακας.

Ο great chaos βασικα ανατρεπει ολες τις κοινωνιολογικες δομες που δρουν στην αναπτυξη της προσωπικοτητας ενος παιδιου γιατι αυτος και τα κωληταρια του παιζανε gay the masquarade χωρις τα δεκαεδρα αρα μπορει να καταλαβει.

[...]

Εάν έψαχνες καλύτερα, εφόσον ένιωθες εντάξει με τον εαυτό σου, είμαι βέβαιος ότι θα έβρισκες τα άτομα που θα σε αποδέχονταν, ακόμη κι αν δεν είχαν τις δικές σου σεξουαλικές προτιμήσεις
Ετσι ετσι οταν εισαι 10 και ολα τα αγορακια παιζουν το γιατρο με τα κοριτσακια εσυ πρεπει να πας στo gay playground (νομιζω ανοιξε ενα στο γκαζι) για να βρεις αλλα 10χρονα που σε αποδεχονται.

λολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top