H μάχη της αναθεώρησης του DSM-5

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Το πασίγνωστο εγχειρίδιο ταξινόμησης των ψυχικών διαταραχών DSM φαίνεται πως δημιουργεί εντάσεις ανάμεσα σε επιστήμονες ψυχικής υγείας.Κυρίως μεταξύ μιας μερίδας Ψυχολόγων και του Αμερικανικού Ψυχιατρικού Συλλόγου.

Η νέα έκδοση του ,το λεγόμενο DSM-5 αναμένεται να δoθεί στη δημοσιότητα στις αρχές του 2013 και ήδη έχει προκαλέσει μια αντιπαράθεση μεταξύ των Ουμανιστικών Ψυχολόγων και Ψυχιάτρων.Στη επιστολή τους το Society for Humanistic Psychology αναφέρει πως τα κλινικά threshold σε πολλές διαταραχές θα πέσουν σημαντικά με κίνδυνο κάποιες φυσιολογικές συμπεριφορές να εμπίπτουν πλέον στα κλινικά κριτήρια.

Σε απάντηση του ο Αμερικανικός Ψυχιατρικός Σύλλογος αναφέρει πως ήδη υπάρχουσες ψυχικές διαταραχές ερευνώνται συστηματικά στα field trials με προεξέχοντα μέλη Ψυχολόγους από όλη την Αμερική και καθησυχάζουν πως η πιο ''ανθρωποκεντρική'' ματιά της Ψυχολογίας λαμβάνεται υπόψη.

Παρόλα αυτά πρέπει να τονιστεί πως οι ενστάσεις που εκφράζουν οι Ουμανιστικοί Ψυχολόγοι δεν αποτελούν την mainstream άποψη της Ψυχολογίας καθώς σε απάντηση του ο Αμερικανικός Ψυχολογικός Σύλλογος φαίνεται πως συντάσσεται με τον Αμερικανικό Ψυχιατρικό Σύλλογο σε ότι αφορά την ορθότητα του revision του DSM-5.

Πάντως οι Ουμανιστικοί Ψυχολόγοι φαίνεται πως έχουν δημιουργήσει ένα κλίμα αμφισβήτησης της διαδικασίας που έχει συσπειρώσει μια μερίδα ειδικών ψυχικής υγείας ,από counselors μέχρι Ψυχιάτρους και ήδη πλέον από 11.000 Ψυχολόγοι από όλο τον κόσμο έχουν υπογράψει για την εγκατάληψη της ιδέας του lowering των thresholds που ενδεχομένως να στιγματίζει με ψυχοπαθολογία διάφορες φυσιολογικές απόψεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Προσωπικά ως Ψυχολόγος δεν έχω πειστεί ότι οι αλλαγές που προτείνουν κρύβουν ένα τέτοιο ενδεχόμενο και έτσι έχω επιλέξει να συνταχτώ προς το παρόν με την mainstream άποψη της Ψυχολογίας.Έσεις τι λέτε ; Πιστεύετε πως η ''αυστηρή'' ταξινόμηση των ψυχικών διαταραχών τόσο από το DSM όσο και από το ICD-10 ,υπερβαίνει τα εσκαμμένα ;

Γενικά πως βλέπετε την προσπάθεια συστηματοποίησης και ταξινόμησης της ανθρώπινης συμπεριφοράς με όρους ''φυσιολογικότητας'' ;

Πάντως όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να δεί στην αρχική σελίδα που δίνω πιο πάνω τα ανοιχτά σχόλια που αφορούν κάθε διαταραχή ξεχωριστά και μπορεί μάλιστα και να σχολιάσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Δεν το καταλαβα καλα... το προβλημα ειναι οτι τα ορια διαφορων δεικτων θα "πεσουν", κ ετσι υπαρχει κινδυνος να μπουν πολλοι φυσιολογικοι ανθρωποι στην κατηγορια του ψυχασθενους?
ή η κατηγοριοποιηση η ιδια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δεν το καταλαβα καλα... το προβλημα ειναι οτι τα ορια διαφορων δεικτων θα "πεσουν", κ ετσι υπαρχει κινδυνος να μπουν πολλοι φυσιολογικοι ανθρωποι στην κατηγορια του ψυχασθενους?
ή η κατηγοριοποιηση η ιδια?


Ναι κυρίως το πρώτο διατείνεται το Division of A.P.A ,Society for Humanistic Psychology .Λένε με σχετικά δραματικούς τόνους πως πολλές φυσιολογικές εκφράσεις της ανθρώπινης συμπεριφοράς θα περάσουν στη σφαίρα της ψυχοπαθολογιας.

Σε ότι αφορά την κατάταξη αυτή καθέ αυτή έχουν προταθεί νέες διαταραχές καθώς και το merge του Asperger's με τον Αυτισμό.Επίσης υπάρχει η σκέψη για αφαίρεση της Ναρκισσιστικής Διαταραχής Προσωπικότητας από τις διαταραχές προσωπικότητας και αντ' αυτού ο ναρκισσισμός να περιγράφεται με βάση τη βαρύτητα των συμπτωμάτων και να εξετάζεται σε συνάρτηση με την λειτουργικότητα του ατόμου.Επίσης διάφορες αλλαγές αλλά γενικά συνεχίζει να βρίσκεται σε εξέλιξη η διαδικασία άρα δε γνωρίζουμε ποιά θα είναι η τελική μορφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Προτού πάρετε θέση, αν σας ενδιαφέρει το θέμα, παρακολουθήστε τα παρακάτω ντοκιμαντέρ.

ΠΟΥΛΩΝΤΑΣ ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑ ΦΑΝΤΑΣΙΑΝ ΑΣΘΕΝΕΙΣ

Πώς συνεργάζονται οι ψυχίατροι, οι φαρμακευτικές εταιρείες και οι εταιρείες μάρκετινγκ για να πουλήσουν την ιδέα της ψυχικής ασθένειας στο ευρύ κοινό;

Ο Carl Elliot, ειδικός βιοηθικής στο πανεπιστήμιο της Μινεσότα, είπε: "Για να πουλάς ψυχοφάρμακα πρέπει να πουλάς ψυχική ασθένεια". Αυτό επιτυγχάνεται μέσω του Διαγνωστικού και Στατιστικού Εγχειριδίου Ψυχικών Διαταραχών της Ψυχιατρικής΄(DSM), ενός εγχειριδίου που κατατάσσει τις ανεπιθύμητες συμπεριφορές ως "ψυχικές ασθένειες" για τις οποίες μετά μπορούν να συνταγογραφηθούν ψυχοφάρμακα.

Σύμφωνα με έναν ειδικό του μάρκετινγκ: «Δεν υπάρχει πιο ασαφής κατηγορία ασθένειας απ' αυτή του άγχους και της κατάθλιψης, όπου σπάνια βασίζεται σε μετρήσιμα σωματικά συμπτώματα κι έτσι μπορεί να ερμηνευτεί μόνο ως έννοια που δεν είναι κάτι χειροπιαστό ή αποδείξιμο».


Και πιάνει. Οι ψυχίατροι και οι φαρμακευτικές εταιρείες έχουν δημιουργήσει μια κερδοφόρα γωνιά στην αγορά που προσφέρει πάνω από 150.000 δολάρια κάθε λεπτό.

Μάθετε τους μηχανισμούς του μάρκετινγκ που χρησιμοποιούνται για τη διεύρυνση των πωλήσεων των ψυχοφαρμάκων σε νέες αγορές διαδίδοντας την ύπαρξη νέων "ψυχικών ασθενειών".

Κεφάλαιο 4 - Από το ντοκιμαντέρ της Επιτροπής Πολιτών για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα (CCHR) - "Το μάρκετινγκ της Τρέλλας":



Και μια playlist 12 9λεπτων βίντεο πάνω στο ίδιο θέμα:
https://www.youtube.com/watch?v=4kaFpYUzmMk&list=PL6DE4AC97277EC87E&feature=plpp_play_all
Όλα τα παραπάνω βίντεο έχουν Ελληνικούς υπότιτλους.

Αν μη τι άλλο η ψυχιατρική έχει πολλές εξηγήσεις να δώσει και καλά θα κάνει να είναι πειστικές. :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εδώ καλύτερα η άποψη των Ουμανιστικών Ψυχολόγων

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μια αληθινή ιστορία:

[...] Παρακινήθηκα από μια συζήτηση που είχα με μια υπέροχη γυναίκα, την οποία οι περισσότεροι άνθρωποι δεν έχουν ακούσει ποτέ, λέγεται Τζίλιαν Λιν, την έχετε ακούσει; Κάποιοι την έχουν. Είναι χορογράφος και όλοι ξέρουν τη δουλειά της. Έκανε τις «Γάτες» και «Το Φάντασμα της Όπερας» Είναι καταπληκτική. Η Τζίλιαν κι εγώ γευματίσαμε και τη ρώτησα: «Τζίλιαν, πώς και έγινες χορεύτρια;» Και μου απάντησε οτι ήταν ενδιαφέρον, όταν ήταν στο σχολείο, ήταν πραγματικά σε απελπιστική κατάσταση. Και το σχολείο, τη δεκαετία του 30, έγραψε στους γονείς της και τους είπε:«Πιστεύουμε ότι η Τζίλιαν έχει μαθησιακά προβλήματα». Δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί, ήταν νευρική. Νομίζω ότι τώρα θα έλεγανπως έχει το σύνδρομο Ελλειμματικής Προσοχής και Υπερκινητικότητας. Σωστά; Αλλά ήταν τη δεκαετία του 30 και αυτό το σύνδρομο δεν είχε ακόμα ανακαλυφθεί. Δεν ήταν διαθέσιμη ασθένεια. (Γέλια) Ο κόσμος δεν ήξερε ότι μπορούσες να το πάθεις αυτό.


Τέλος πάντων, πήγε να δει κάποιον ειδικό. Έτσι βρέθηκε σε αυτό το δωμάτιο με τη δρύινη επένδυση και καθόταν εκεί με τη μητέρα της, και την οδήγησαν να καθίσει σε μια καρέκλα στο βάθος. Καθόταν εκεί, πάνω στα χέρια της για 20 λεπτά ενώ αυτός ο άντρας μιλούσε με τη μητέρα της για τα προβλήματα που είχε η Τζίλιαν στο σχολείο. Και στο τέλος - επειδή ενοχλούσε τους άλλους, πήγαινε τις εργασίες της πάντα αργά κλπ, ένα οκτάχρονο κοριτσάκι - στο τέλος ο γιατρός πήγε και κάθισε δίπλα στη Τζίλιαν και της είπε: «Τζίλιαν, άκουσα όλα αυτά που μου είπε η μητέρα σου και θα ήθελα να της μιλήσω ιδιαιτέρως». Της είπε: «Περίμενε εδώ, θα γυρίσουμε, δε θ' αργήσουμε». και έφυγαν αφήνοντάς την πίσω. Αλλά βγαίνοντας από το δωμάτιο, άνοιξε το ραδιόφωνο που ήταν πάνω στο γραφείο του. Και όταν βγήκαν, είπε στη μητέρα της: «Απλά κάτσε και παρακολούθησέ τη». Και μόλις έφυγαν από το δωμάτιο, μου είπε ότι πετάχτηκε όρθια και κουνιόταν στο ρυθμό της μουσικής. Την παρακολούθησαν για λίγα λεπτά και μετά γύρισε στη μητέρα της και της είπε: «Κυρία Λιν, η Τζίλιαν δεν είναι άρρωστη, είναι χορεύτρια. Πηγαίνετέ τη σε μία σχολή χορού».

Τη ρώτησα: «Τι έγινε τελικά;» Μου είπε: «Το έκανε. Δεν μπορώ να σου περιγράψω τι υπέροχα που ήταν. Μπήκαμε στο δωμάτιο και ήταν γεμάτο με ανθρώπους σαν κι εμένα. Ανθρώπους που δεν μπορούσαν να σταθούν ακίνητοι. Ανθρώπους που έπρεπε να κινηθούν για να σκεφτούν». Έκαναν μπαλέτο, κλακέτες, τζαζ, μοντέρνο χορό, σύγχρονο χορό. Τελικά έδωσε εξετάσεις για τη Βασιλική Σχολή Μπαλέτου, έγινε σολίστας, είχε μια θαυμάσια καριέρα στο Βασιλικό Μπαλέτο. Αποφοίτησε από τη Βασιλική Σχολή και ίδρυσε τη δική της εταιρία, το Θίασο Χορού της Τζίλιαν Λιν και γνώρισε τον Άντριου Λόιντ Γουέμπερ.Ήταν υπεύθυνη για κάποιες από τις πιο επιτυχημένες θεατρικές παραγωγές στην ιστορία, έδωσε χαρά σε εκατομμύρια ανθρώπους, και είναι πολυεκατομμυριούχος. Κάποιος άλλος μπορεί να της έδινε φάρμακα και να της έλεγε να ηρεμήσει.

~Sir Ken Robinson
από ομιλία του στο TED
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Προσωπικά ως Ψυχολόγος δεν έχω πειστεί ότι οι αλλαγές που προτείνουν κρύβουν ένα τέτοιο ενδεχόμενο και έτσι έχω επιλέξει να συνταχτώ προς το παρόν με την mainstream άποψη της Ψυχολογίας.Έσεις τι λέτε ; Πιστεύετε πως η ''αυστηρή'' ταξινόμηση των ψυχικών διαταραχών τόσο από το DSM όσο και από το ICD-10 ,υπερβαίνει τα εσκαμένα ;
Ναι, το έχω παρατηρήσει γενικά, ότι πάντοτε επιλέγεις να ταχθείς με την mainstream άποψη, κυρίως επειδή είναι mainstream. Το έχεις ελέγξει; Πολύ φοβάμαι ότι πιθανώς να πάσχεις κι εσύ από μια πολύ σοβαρή διαταραχή, την επονομαζόμενη MPMOD (Mouthnin Platitudes of Mainstream Opinions Disorder - Διαταραχή Παπαγάλισης Κοινότοπων Δημοφιλών Απόψεων), η οποία επρόκειτο να ενταχθεί στο DSM VI, μετά από μια παράξενη ξαφνική παρόρμηση αυτοκριτικής και αντικειμενικότητας η οποία κατακυρίευσε παροδικά ένα τμήμα των ψυχολόγων και ψυχιάτρων της παγκόσμιας "επιστημονικής" κοινότητας. Δυστυχώς όμως, η πλειοψηφία των ψυχιάτρων (μιας και το DSM συντάσσεται κατόπιν ψηφοφορίας κι όχι επιστημονικής τεκμηρίωσης) αποφάσισε αντ' αυτής να εντάξει μια άλλη διαταραχή-φόβητρο για όσους παθαίνουν κρίσεις ειλικρίνειας: ACHD (Accute Crisis of Honesty Disorder - Διαταραχή Οξέων Κρίσεων Ειλικρίνιας). :crazy: :hehe: :loltooth:

Σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες, τις οποίες πράκτορες του Χάους μεταμφιεσμένοι σε mainstream ψυχιάτρους μου μεταφέρουν, τόσο η Ψυχιατρική, όσο και η Ψυχολογική ένωση των ΗΠΑ, αντιμετώπισαν από κοινού ένα σοβαρό πρόβλημα: Το DSM είχε αρχίσει να γίνεται με τα χρόνια τόσο μεγάλο, ογκώδες και βαρύ, που τους έσχιζε τις ιατρικές τους τσάντες, κατά συνέπεια η περαιτέρω επέκτασή του θα ήταν ιδιαζόντως προβληματική. Μάλιστα, κάποιος από τους συνέδρους επισήμανε το ενδεχόμενο οι αγανακτισμένοι πελάτες τους να τους το φέρουν κατακέφαλα, πράγμα που ενώ πριν μια δεκαετία πιθανώς θα επέφερε κάποια ελαφρά διάσειση, τώρα πια θα ενείχε τον κίνδυνο φρικτού θανάτου, περίπου σαν αυτόν που υπέφεραν τα θύματα της 9/11, όταν δύο ουρανοξύστες έπεσαν από πάνω τους. Μπροστά σ' αυτόν τον τεράστιο κίνδυνο που θ' αντιμετώπιζε η "επιστημονική" κοινότητα των ψυχολόγων και ψυχιάτρων, ο δόκτωρ Leath Argos (ελληνικής καταγωγής) έδωσε ευτυχώς την απόλυτη λύση, η οποία χαιρετίστηκε με ενθουσιασμό και ανακούφιση: Το οριστικό κλείσιμο του DSM, με την προσθήκη της απόλυτης διαταραχής, η οποία ονομάστηκε LODD (Lack of Other Disorders Disorder - Διαταραχή Έλλειψης Άλλων Διαταραχών). :rofl:

Ρε Πάνο, φυσικά και θα ταχθείς υπέρ της mainstream άποψης, αφού σε συμφέρει επαγγελματικά και οικονομικά. Θα έχεις πιο πολλούς πελάτες να κουράρεις, άρα για ποια αντικειμενικότητα μιλάς;

Η ψυχιατρική είναι ψευδοεπιστήμη, όπως αποδεικνύει το βίντεο που ανάρτησε παραπάνω η Ίσι, αλλά και όπως συχνά έχει δηλώσει ο γνωστός ψυχίατρος Κλεάνθης Γρίβας, αλλά και ο ερευνητής-συγγραφέας Πέτρος Αργυρίου. Πρόκειται για άλλο ένα εξουσιαστικό τέχνασμα, το οποίο μάλιστα έχει χρησιμοποιηθεί από τις υπερδυνάμεις κατά την διάρκεια του ψυχρού πολέμου αφειδώς. Όταν καταφέρετε να υποστηρίξετε με πραγματικά, αντικειμενικά φυσιολογικά ευρήματα τις "διαταραχές" σας και την διαφοροδιάγνωσή τους από τις φυσιολογικές καταστάσεις, πράγμα που όλη η υπόλοιπη ιατρική επιστήμη έχει καταφέρει για σχεδόν όλες τις ασθένειες που αντιμετωπίζει, τότε ελάτε να μας "θεραπεύσετε" από τον διαταραγμένο εαυτό μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ναι, το έχω παρατηρήσει γενικά, ότι πάντοτε επιλέγεις να ταχθείς με την mainstream άποψη, κυρίως επειδή είναι mainstream. Το έχεις ελέγξει; Πολύ φοβάμαι ότι πιθανώς να πάσχεις κι εσύ από μια πολύ σοβαρή διαταραχή, την επονομαζόμενη MPMOD (Mouthnin Platitudes of Mainstream Opinions Disorder - Διαταραχή Παπαγάλισης Κοινότοπων Δημοφιλών Απόψεων), η οποία επρόκειτο να ενταχθεί στο DSM VI, μετά από μια παράξενη ξαφνική παρόρμηση αυτοκριτικής και αντικειμενικότητας η οποία κατακυρίευσε παροδικά ένα τμήμα των ψυχολόγων και ψυχιάτρων της παγκόσμιας "επιστημονικής" κοινότητας. Δυστυχώς όμως, η πλειοψηφία των ψυχιάτρων (μιας και το DSM συντάσσεται κατόπιν ψηφοφορίας κι όχι επιστημονικής τεκμηρίωσης) αποφάσισε αντ' αυτής να εντάξει μια άλλη διαταραχή-φόβητρο για όσους παθαίνουν κρίσεις ειλικρίνειας: ACHD (Accute Crisis of Honesty Disorder - Διαταραχή Οξέων Κρίσεων Ειλικρίνιας). :crazy: :hehe: :loltooth:


Ρε Πάνο, φυσικά και θα ταχθείς υπέρ της mainstream άποψης, αφού σε συμφέρει επαγγελματικά και οικονομικά. Θα έχεις πιο πολλούς πελάτες να κουράρεις, άρα για ποια αντικειμενικότητα μιλάς;


Βασικά όταν μιλάω για τη ψυχολογία και ως διάκονος της προτιμώ να είμαι αρκετά προσεχτικός μιας και υπάρχει αρκετός κόσμος που διαβάζει και φυσικά είμαι και υπόλογος αλλά και δέσμιος αν θέλεις ως ένα βαθμό από τον Κώδικα Δεοντολογίας του επαγγελματός μου.Δεν θεωρώ σοφό ούτε να μπαίνω επί της ουσίας σε θέματα ανταγωνιστικής λογικής που μπορεί να αφορούν την Ψυχολογία ούτε σε απευθείας διάλογο με το γενικό κοινό για θέματα που κρίνω δεν βοηθούν την προαγωγή της Ψυχολογίας,αλλά η παρουσία μου έχει περισσότερο να κάνει με την έναρξη διαλόγου γύρω από διάφορα ζητήματα.Ξέρεις ως σφιγγόμετρο και ως προσπάθεια εμπλουτισμού του φόρουμ.

Απλά να σημειώσω ότι δεν εργάζομαι κλινικά ή συμβουλευτικά αλλά είμαι Εργασιακός Ψυχολόγος και έτσι είναι σαφές ότι το ''κουράρισμα'' δεν είναι στο remit μου.

Πάντως γενικά να πω ότι συμμετοχή μου στο φόρουμ είναι για εμένα κάτι που κάνω προς τέρψη και χαλάρωση κι επεμβαίνω σε θέματα που θεωρώ πως χρειάζονται ουσιαστική βοήθεια ειδικού ή είναι επιβεβλημένη η συμμετοχή μου κατά τη κρίση μου. Με τιμά που ζητάτε ή προκαλείτε τη γνώμη μου και θέση μου αλλά προς το παρόν δε θεωρώ πως χρειάζεται η δική μου παρέμβαση ή τοποθέτηση πέραν φυσικά των όσων έχω ήδη πεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ωραία, τα δέχομαι όλα αυτά, αν και δεν κατανοώ πώς γίνεται να επιλέγεις να μην μπεις σε συζήτηση με το ευρύ κοινό, όταν τη συζήτηση την έχεις προκαλέσει εσύ, παρουσία ευρέως κοινού. Γενικά η ψυχολογία ως επιστήμη δεν τα πάει καλά με την τέχνη της τεκμηρίωσης, οπότε το αφήνω κι εγώ εδώ.

Μια απορία μόνο, μιας που είμαι άσχετος: Τι είναι Εργασιακός Ψυχολόγος; Μήπως εκείνος που επιστρατεύουν στις μεγάλες επιχειρήσεις για να αναλάβει ν' ανακοινώσει τις απολύσεις στους εργαζόμενους ή εκείνος στον οποίον παραπέμπονται οι απολυμένοι από τον manager, όταν τους απολύει; Το ρωτώ επειδή το έχω δει σε κάποιες ταινίες κι αναρωτιέμαι...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Μια απορία μόνο, μιας που είμαι άσχετος: Τι είναι Εργασιακός Ψυχολόγος; Μήπως εκείνος που επιστρατεύουν στις μεγάλες επιχειρήσεις για να αναλάβει ν' ανακοινώσει τις απολύσεις στους εργαζόμενους ή εκείνος στον οποίον παραπέμπονται οι απολυμένοι από τον manager, όταν τους απολύει; Το ρωτώ επειδή το έχω δει σε κάποιες ταινίες κι αναρωτιέμαι...:hmm:

Ένα σχετικά άσχημο και μικρό κομμάτι των υποχρεώσεων μου αλλά και πάλι όχι ακριβώς όπως το περιγράφεις.Ουσιαστικά εξαρτάται από την επιχείρηση που εργάζεσαι.Θα έλεγα είμαι σχετικά τυχερός και έχω ενα πολύ καλό upper management team και έτσι δεν έχω κληθεί να μπώ σε τόσο άσχημες διαδικασίες.Μερικές από τις υποχρεώσεις μου αφορούν ψυχομετρικές δοκιμασίες,επιθεώρηση και επίβλεψη επιλογικών διαδικασιών,outsourcing and assessment centers,συνεργασία με τη Βρετανική Κυβέρνηση ως liaison της εταιρείας μου και ad hoc counseling when and if required σε σχέση με το ανθρώπινο δυναμικό μας κτλ. Γενικά εργάζομαι πολύ στενά με το management.

Αρκετά όμως με εμένα ακούω τις γνώμες σας για το DSM-5

ΥΓ.Επίσης κάτι άλλο που δε μπορεί να μείνει ασχολίαστο αφορά τις μεθόδους τεκμηρίωσης της ψυχολογίας.Είναι σαφές πως η Ψυχολογία χρησιμοποιεί όλους τους ενδεδειγμένους τρόπους επιστημονικής έρευνας και τεκμηρίωσης και έχει στη φαρέτρα της διάφορες επιστημονικές μεθοδολογίες να προσεγγίσει ζητήματα που αφορούν την μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς.

Καταννοώ ότι υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και ενστάσεις που ενδεχομένος να οφείλονται σε άγνοια,παραπληροφόρηση ή κριτική ''για την τιμή των όπλων'' και είναι πολύ σημαντικό η ψυχολογία να γίνεται αντικείμενο κριτικής και γόνιμου διαλόγου,παρόλα αυτά ή σύγχρονη ψυχολογία δεν έχει ανάγκη ούτε απολογητές της ούτε σαφώς υποδαυλίζει τον λαικισμό.Η ψυχολογία είναι μια επιστήμη με ευρείες πρακτικές εφαρμογές στην κοινωνία και εργάζεται συστηματικά για την βελτίωση της ποιότητας της ζωής του ανθρώπου σε όλα τα walks of life.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Εδώ αυτό που έλεγα για το streamlining του Αυτισμού σε ότι αφορά το DSM-5 από την οπτική μιας ασθενούς.Πολύ ενδιαφέρον

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έσεις τι λέτε ; Πιστεύετε πως η ''αυστηρή'' ταξινόμηση των ψυχικών διαταραχών τόσο από το DSM όσο και από το ICD-10 ,υπερβαίνει τα εσκαμμένα ;
Η ψυχιατρική είναι ένα επικίνδυνο επάγγελμα. Και να μην παρεξηγηθώ, όχι ότι δεν είναι χρήσιμοι αλλά οι χειρισμοί τους πρέπει να είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ διστακτικοί, προσεχτικοί και αυστηροί. Ακριβώς όπως ένας χειριστής πυρηνικού εργοστασίου. Πλέον ασχολούνται με πράγματα τα όποια δεν είναι αντικειμενικά. Δεν ασχολούνται μόνο με "φωνές", με διπλές και τριπλές προσωπικότητες και με γονείς που μπορεί να ξεχνούν τα παιδιά τους. Πλέον μιλάνε για αυτούς που είναι υπερκινητικούς, για αυτούς που ελλειμματική προσοχή και για αυτούς που έχουν απάθεια. Το αν ακούει κάποιος φωνές ή νομίζει ότι βλέπει την πεθαμένη μητέρα του είναι πρόβλημα. Αντικειμενικό πρόβλημα. Τι κακό έχει κάποιος ότι είναι υπερκινητικός; Τι σημαίνει ότι είναι υπερκινητικός; Υπερκινητικός με βάση ποίον; Και το κυριότερο από πότε η έννοια της ανθρωπότητας είναι ένας ΜΟ με αποδεκτά όρια +-5%;

Εγώ νόμιζα ότι αυτή είναι η διαφορά μας από τα ζώα. Πάνω κάτω όλες οι γάτες είναι το ίδιο. Κοιμούνται πολλές ώρες, τρώνε και κυνηγάνε ότι μικρό κινείται. Οι άνθρωποι όμως ... άλλος είναι επιστήμονας, άλλος είναι καλλιτέχνης, άλλος θέλει να είναι το επίκεντρο της showbiz και άλλος θέλει την ησυχία του σε κάποια επαρχιακή πόλη. Άλλοι πολιτισμοί ενδιαφέρονται για πνευματικά, άλλοι πολιτισμοί για το χρήμα και άλλοι τις επιστήμες.

Η μητέρα μου διδάσκει σε πανεπιστήμιο των ΗΠΑ. Μου έλεγε για έναν φοιτητή όπου "χαπακώνεται" για να μπορεί να διαβάσει. Αλλιώς χάνει γρήγορα το ενδιαφέρον του. Του τα έδωσε ο ψυχολόγος του. Αναρωτιέμαι, ένα σχολείο συνήθως έχει 5-10-15 κατευθύνσεις/διαστάσεις. Ειδικότερα δε στην Ελλάδα που η πλειοψηφία των σχολείων και σχολών έχουν σχεδόν κοινές αντιλήψεις αν όχι και πεδία. Τι λογικό να υπάρχουν 5-10-15 μαθητές που δεν τους ενδιαφέρουν αυτά. Για παράδειγμα ένας μαθητής στην Ελλάδα που τον ενδιαφέρουν τα θεία, οι θρησκευτικές και γενικότερα έχει πνευματικές αναζητήσεις. Αυτός ο μαθητής τι πιο λογικό στο σημερινό ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα να θεωρείτε κακός μαθητής. Από που και ως που αυτό είναι θέμα που πρέπει να χειριστεί ψυχίατρος-ψυχολόγος και εν τέλη ένα φάρμακο;

Ο ψυχίατρος λοιπόν ασχολείται με τελείως αφηρημένες έννοιες. Και μάλιστα επιβάλει πράγματα. Να πω την αλήθεια, δεν έχω καταλάβει τον σκοπό τους. Νοιάζονται για το άτομο; Για την κοινωνία; Με πια λογική λένε αυτή η συμπεριφορά είναι "κακή" και πρέπει να βάλουμε το χεράκι μας; Όπως και να έχει πριν βάλουν κάπου το χεράκι τους απαιτώ από αυτούς να είναι παρά πολύ αυστηροί ή εκτός ο άλλος ακούει φωνές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
εκεινο που εχω να πω ετσι λακωνικα αλλα πολυ περιγραφικα,

ειναι πολλα τα λεφτα αρη....

Οσο για τα περι ψυχολογιας και τεκμηριωσης,
θα ειχα παρα πολλα να προσθεσω αλλα προτιμω να το αφησω ετσι, δεν κανει να σφαζομαστε ετσι προ ταραμα :D
Ειναι ενα κομματι το οποιο παλευω οπως μπορω τουλαχιστον μια δεκαετια, και η υποθεση θα τελειωσει οταν τελειωσω και εγω....


ασχετο, αλλα ειναι η αγαπημενη κουβεντα με ψυχολογους.... :whistle:

"πως ερμηνευεται το οτι η αλεπου οταν μπαινει στο κοτετσι, σκοτωνει ολες τις κοτες, ενω θα της αρκουσαν μια η αντε δυο??
εχει καποιο συνδρομο? ειναι απληστη? μπορουμε να μπουμε στην ψυχολογια της και να κανουμε υποθεσεις?
Αν ναι, ποιες? αν οχι γιατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Κοίτα Πάνο,θα σου πω περίπου το ίδιο που είπα και στο υστερόγραφο μου στον Χάος σε ότι αφορά την Ψυχολογία και τις μεθόδους τεκμηρίωσης της.Ειναι σαφές πως δε μιλάω εξ ονόματος της Ψυχιατρικής τώρα αλλά τουλάχιστον σε ότι αφορά την Ψυχολογία η αναθεώρηση του DSM-5 γίνεται με αντικειμενικές μεθόδους ψυχολογικής και ψυχιατρικής έρευνας.Το να μπούμε σε κυκλική συζήτηση για το αν οι επιστημονικές μεθόδοι που χρησιμοποιούν η ψυχολογία και η ψυχιατρική είναι ''αντικειμενικές'' ή όχι μου φαίνεται εντελώς αντιπαραγωγικό και για να γίνει διάλογος θα πρέπει να περάσουμε σε συγκεκριμένη ακαδημαική κριτική των μεθοδολογικών εργαλείων που χρησιμοποιούν οι Ψυχολόγοι και Ψυχίατροι στα field trials και τότε δε θα τελειώσουμε ποτέ.Έχεις κάποια συγκεκριμένη κριτική σε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο της Ψυχολογίας στα field trials του DSM-5 και ποιά είναι αυτή;

Ένας από τους λόγους λοιπόν που βρίσκω παρατραβηγμένη την άποψη των Ουμανιστικών Ψυχολόγων είναι το γεγονός ότι δεν ασκούν ακαδημαική/επιστημονική κριτική σε μεθοδολογικά flaws των όσων κάνουν οι Ψυχολόγοι και Ψυχίατροι στα field trials.

Το να κάτσω να λέω γενικά και αόριστα η Ψυχολογία/Ψυχιατρική δε ξέρει να τεκμηριώνει είναι αυθαίρετη,αφηρημένη κτλ...ε,χαίρω πολύ.Δώσε μου ακαδημαικό αντίλογο σε συγκεριμένο μεθοδολογικό flaw in the field trials και θα σε προσέξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχεις κάποια συγκεκριμένη κριτική σε κάποια συγκεκριμένη μέθοδο της Ψυχολογίας
Ναι και το έχω ξανά γράψει.
Ότι χρησιμοποιούν την ψηφοφορία.
Αλλά η ουσία δεν είναι αυτή ...

Το να κάτσω να λέω γενικά και αόριστα η Ψυχολογία/Ψυχιατρική δε ξέρει να τεκμηριώνει είναι αυθαίρετη,αφηρημένη κτλ...ε,χαίρω πολύ.Δώσε μου ακαδημαικό αντίλογο σε συγκεριμένο μεθοδολογικό flaw in the field trials και θα σε προσέξω.
Αυτό ακριβώς. Η ψυχολογία και ψυχιατρική είναι ακαδημαϊκή. Ο άνθρωπος δεν είναι ακαδημαϊκός. Ο άνθρωπος είναι ζωή, σκέψεις, συναισθήματα, εμπειρίες και περιπέτειες. Ο άνθρωπος μπορεί να πηγαίνει σε ακαδημίες αλλά δεν είναι ακαδημαϊκός. Μπορεί να έχει ακαδημαϊκές γνώσεις. Η ψυχιατρική και ψυχολογία μιλούν για τον ανθρώπους με όρους ακαδημαϊκούς. Βλέπεις το λάθος;

Κάποιος μπορεί μιλήσει για την μουσική με όρους μαθηματικούς. Μπορεί να μιλήσει για της αριθμητικές αποστάσεις μεταξύ των νότων και να κάνει αριθμητικές πράξεις. Κάποιος μπορεί να μιλήσει για την μουσική με όρους φυσικής. Μπορεί να μιλήσει για την φύση των χορδών και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Όμως αυτοί σκοτώνουν την μουσική. Κανένας δεν θα ενδιαφερθεί και πολύ θα κάνει.

Οι ψυχολόγοι και οι ψυχίατροι μιλούν για πράγματα τα όποια αμφιβάλλω αν έστω και οι μισοί έχουν ζήσει έστω και τα μισά από αυτά που λένε. Ομολογώ ότι έχετε να πείτε πολλά πράγματα για αυτά που λέτε, περισσότερα και από κάποιον που τα ζει. Γράφεται βιβλία για αυτά, κάνετε διαλέξεις και ομιλίες, τα διδάσκετε και σε πανεπιστήμια αλλά δεν τα ζείτε. Διάβαζα μια βιογραφία του Καββαδία. Ο Καββαδίας ήταν ένας ναυτικός που έγραφε πολύ ποίηση. Σε ένα ταξίδι του στο Νότο γνώρισε μια πουτάνα και μιλάει για αυτήν. Μιλάει για τον χρόνο που περνούσε μαζί της, πως τον ερωτεύτηκε και πως την ερωτεύτηκε. Είμαι σίγουρος ότι έχετε πει πολλά για τις ιερόδουλες και έχετε προσάψει πολλές διαταραχές σε αυτές. Από την ασφαλή θέση της ακαδημίας ή της δερμάτινης πολυθρόνας μιλάτε και γενικεύετε για όλες τις ιερόδουλες του κόσμου. Και σε ρωτάω πες μου έναν λόγο για τον όποιο είναι σοφό είναι να ακούσω την ψυχολογία και την ψυχιατρική και όχι τον Καββαδία για το θέμα των ιερόδουλων.

Μιλάμε για τον άνθρωπο και μου ζητάς να μιλήσω με ακαδημαϊκούς όρους. Δεν είναι παρανοϊκό αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Ε,καλά Πάνο την ψήφιση των συμπερασμάτων των επιστημονικών Συλλόγων της Ψυχολογίας/Ψυχιατρικής την κάνουμε άνθρωποι ειδικοί ,άρτια εκπαιδευμένοι στη μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς,προσωπικότητας και ψυχοπαθολογίας...Δε την κάνει η γιαγιούλα του χωριού

Φυσικά και θέλουμε ακαδημαικό αντίλογο βρε Πάνο,μια επιστήμη πας να χτυπήσεις και να κριτικάρεις ,πως θα το κάνεις δηλαδή;Με τα 2 ντοκιμαντέρ που είδες στο YT με την ανάγνωση 2-3 sensationalism blogs και με κουτουρου γενικεύσεις; Δε νομίζω ότι έπιασες ακριβώς τι εννοώ και τη φιλοσοφία που χρειάζεται για να ασκήσης κριτική σε μια επιστήμη ή έναν κλάδο.Υποθέτω ένας μέσος απόφοιτος Πανεπιστημιακής εκπαίδευσης καταννοεί πως ακαδημαικά θα πρέπει να μου ''χτυπήσεις'' συγκεκριμένα ζητήματα μεθοδολογικών προβλημάτων που χρησιμοποιεί τόσο η Ψυχολογία όσο και η Ψυχιατρική.Γενικά μιλάω τώρα Πάνο δεν αναφέρομαι σε έσενα προσωπικά απλά δίνω την κατεύθυνση που θα ήθελα να κινηθεί η συζήτηση μιας και είδα ότι απλά εκφράζονται ''γενικές'' θέσεις χωρίς το απαιτούμενο ακαδημαικό αντίλογο.Οκ φυσικά είναι πολύ εξειδικευμένο το νήμα οπότε δε περιμένω σόνυ και καλά όλοι να μπαίνουν στη δική μου λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ε,καλά Πάνο την ψήφιση των συμπερασμάτων των επιστημονικών Συλλόγων της Ψυχολογίας/Ψυχιατρικής την κάνουμε άνθρωποι ειδικοί ,άρτια εκπαιδευμένοι στη μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς,προσωπικότητας και ψυχοπαθολογίας...Δε την κάνει η γιαγιούλα του χωριού
εδώ που τα λέμε, εγώ θα προτιμούσα να μιλήσω στην γιαγιούλα του χωριού... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamStealer

Δραστήριο μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 745 μηνύματα.
άρτια εκπαιδευμένοι στη μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς,προσωπικότητας και ψυχοπαθολογίας...

Δηλαδη για να μιλησουμε ψυχρα,
μπορει καποιος να πιστευει οτι υπαρχει κατι τετοιο?
Κατα προσεγγιση μπορω να υποθεσω οτι γινονται εκτιμησεις, αλλα μεχρι εκει.

Αμφιβαλλω αν ποτε επιστημη θα μπορεσει να κατανοησει τον ανθρωπινο εγκεφαλο.
Σαν αποτελεσμα αυτου, ας μου επιτραπει να εχω την αποψη, οτι η ψυχιατρικη στερείτε χλιομετρων στο να αποκαλειται επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Θυμᾶστε τὸ θέμα ποὺ ὑπάρχει γιὰ τὴν κοινωνία ποὺ προέβλεψε ὁ Orwell καὶ ὁ Huxley; Οἱ ψυχολόγοι φαίνεται ὅτι θὰ πραγματοποιήσουν τὶς προβλέψεις τοῦ Orwell. Στὸ τέλος, ὅσους δὲ δεχόμαστε τοὺς γάμους τῶν ὁμοφυλοφίλων καὶ θεωροῦν τὴν ὁμοφυλοφιλία ἀνώμαλη κατάσταση, θὰ μᾶς θεωροῦν ψυχικὰ ἄρρωστους καὶ θὰ μᾶς κλείνουν στὰ ψυχιατρεῖα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,792 μηνύματα.
Θυμᾶστε τὸ θέμα ποὺ ὑπάρχει γιὰ τὴν κοινωνία ποὺ προέβλεψε ὁ Orwell καὶ ὁ Huxley; Οἱ ψυχολόγοι φαίνεται ὅτι θὰ πραγματοποιήσουν τὶς προβλέψεις τοῦ Orwell. Στὸ τέλος, ὅσους δὲ δεχόμαστε τοὺς γάμους τῶν ὁμοφυλοφίλων καὶ θεωροῦν τὴν ὁμοφυλοφιλία ἀνώμαλη κατάσταση, θὰ μᾶς θεωροῦν ψυχικὰ ἄρρωστους καὶ θὰ μᾶς κλείνουν στὰ ψυχιατρεῖα...
Ναι, και θα μετατραπούμε σε μία κοινωνία όπου η ομο και αμφι-φυλοφιλία θα κυριαρχεί, όλοι θα κάνουν σεξ με όλους με λαγνεία και διαστροφικές μεθόδους, οι ανθρώπινες σχέσεις θα έχουν χάσει τη συναισθηματική τους υπόσταση και η αναπαραγωγή μας θα γίνεται σε ειδικά εργαστήρια. Όσοι αδυνατούν να προσαρμοστούν σε αυτό το νέο ΥΠΕΡΣΥΓΧΡΟΝΟ μοντέλο, θα κλείνονται σε ψυχιατρεία. :clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top