Γιατί ενοχλούν τα άτομα με αρκετά υψηλή αυτοπεποίθηση;

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
εμενα δεν με ενοχλούν, επειδη και εγω την εχω αρκετα υψηλη....:whistle::rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αυτό όντως δεν έχει να κάνει με αυτοπεποίθηση αλλά συγχέεται με την αναισθησία!:P
Για μένα η αυτοπεποίθηση δεν πρέπει να συγχέεται με τον ναρκισσισμό!;) Η αυτοπεποίθηση για να υπάρχει προϋποθέτει μία καλή γνώση του εαυτού, μία συχνή και εποικοδομητική αυτοκριτική. Γνωρίζοντας τον εαυτό σου, αποδέχεσαι το Εγώ σου και προσπαθείς να διορθώσεις όλα αυτά τα στοιχεία που δεν σου αρέσουν, να τα βελτιώσεις, έτσι ώστε να εξελιχθείς και σαν άνθρωπος.
Αυτοί είναι οι άνθρωποι που για εμένα έχουν και υψηλή αυτοπεποίθηση. Γνωρίζουν τον εαυτό τους και προσπαθούν να τον εξελίξουν. Αυτό για κάποιους είναι εκνευριστικό διότι πολύ απλά δεν έχουν όλοι την ικανότητα να προχωρήσουν σε κάτι τέτοιο.
Όπως άλλωστε σοφά έχει πει και η Misskit η αυτοκριτική είναι κάτι που σπανίζει στις μέρες μας!;)
Ισως εννοω τους αλλους εγω,με την επιφανειακη αυτοπεποιθηση που περιεγραψαν προηγουμενως τα παιδια.
Δεν νομιζω πως η αυτοκριτικη συνεπαγεται και υψηλη αυτοπεποιθηση.Για να κανεις αυτοκριτικη χρειαζεται να εισαι ρεαλιστης και κατι τετοιο νομιζω πως μειωνει την υπερβολικη αυτοπεποιθηση.Δεν υπαρχει λογος να εχεις τοση αυτοπεποιθηση οταν ξερεις τι σου συμβαινει γυρω σου.Σιγουρα ειναι απαραιτητη για να εχεις καλη ψυχολογια και να σε κραταει δραστηριο αλλα οχι σε μεγαλες δοσεις.

Δεν νομιζω να ειναι θεμα ζηλιας.Οσοι δεν εχουν την δυνατοτητα να προχωρησουν σε κατι τετοιο δεν πιστευω πως μπορουν να το κατανοησουν κιολας οποτε δεν το σκεφτονται καν.Στο θεμα ζηλειας ισως μπαινουν οι αεριτζηδες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ares

Νεοφερμένος

Ο Ares αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
εμενα δεν με ενοχλούν, επειδη και εγω την εχω αρκετα υψηλη....:whistle::rolleyes:
Ε, ναί κοίτα μία ερώτηση μόνο.
Αυτή η αυτοπεποίθηση είναι αποτέλεσμα βαθιάς συνειδητοποίησης το τί πραγματικά είσαι η όπως είπε κάποιος-κάποια έχεις δημιουρήσει ένα δικό σου δωμάτιο τον δικό σου κόσμο που λέμε?
Γιατί έτσι και ο οποιοσδήποτε μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι άτομο με αυτοπεποίθηση.
Σημειώνω δέ ότι αρκετές γυναίκες ειδικά δίνουν την εντύπωση ότι έχουν αυτοπεποίθηση όμως αυτό που πραγματικά έχουν είναι αυτό που συναντάς σε γυναίκες παγκοσμίως να γελούν και να χαχανίζουν χωρίς πολλές φορές να υπάρχει εμφανής λόγος.
Μου αρέσει αυτό προσωπικά σε γυναίκες αλλά αυτό είναι μακαριότητα απο άλλον λόγο και όχι απο αυτοπεποίθηση.

συμφωνω.οι ανθρωποι με υψηλη αυτοεκτιμηση δεν εχουν αναγκη να το επιδειξουν,αυτοι ειναι αεριτζηδες...κ φυσικα καταρρεουν πολυ ευκολα.

Ναί έτσι ακριβώς.
Άτομα με υψηλή αυτοπεποίθηση συνήθως δεν κάνουν πολύ θόρυβο-απλά δημιουργούν και επηρεάζουν καταστάσεις χωρίς πολλές τυμπανοκρουσίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα η αυτοπεποιθηση, ηταν που ηταν ψηλα, αλλα τωρα τελευταια πιστευω οτι εχω αγγιξει την τελειοτητα.

Καθε μερα ολο και πιο πολυ με θαυμαζω.

Τι να κανω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ββStyle™

Νεοφερμένος

Ο ββStyle™ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα η αυτοπεποιθηση, ηταν που ηταν ψηλα, αλλα τωρα τελευταια πιστευω οτι εχω αγγιξει την τελειοτητα.

Καθε μερα ολο και πιο πολυ με θαυμαζω.

Τι να κανω;

Να βρεις γκομενο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα η αυτοπεποιθηση, ηταν που ηταν ψηλα, αλλα τωρα τελευταια πιστευω οτι εχω αγγιξει την τελειοτητα.

Καθε μερα ολο και πιο πολυ με θαυμαζω.

Τι να κανω;

ελα κακιες

απλα ερωτευθηκες το πιο σημαντικο ατομο στη ζωη σου

καλώς τα ψώνια μας τα δυο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οταν η αυτοπεποιθηση πηγαζει απο κατι ουσιαστικα "δυνατο" ειτε προκειται για γνωση ειτε οτιδηποτε αλλο ,τοτε νομιζω οτι ειναι στη φυση του ανθρωπου να απορριπτει ο.τι αντιτιθεται στην,ενδεχομενως,δικη του μετριοτητα...Καποιοι βεβαια γεννιουνται με αυτον τον αερα κ ισως τελικα δεν ειναι τοσο ενοχλητικοι απλα τους αποδεχομαστε ως "αερατους"... Παντως δεν θα πρεπει να συγχεεται με τον κομπασμο που ουδεμια σχεση εχει με την αυτοπεποιθηση που προυποθετει κ αυτογνωσια..Δεν υπηρετω το δογμα "Η μετριοφροσυνη ειναι για τους μετριους" αλλα ο Αριστοτελης ειχε πει "να φοβασαι τους υπερβολικα μετριοφρονες"!Ισως τελικα η αυτοπεποιθηση να ειναι κατι που δεν θα πρεπε να ενοχλει....ισως ειναι χαρακτηριστικο μιας ακομπλεξαριστης προσωπικοτητας που υποσυνειδητα ξυπνα βιαια τα δικα μας ταμπου κ συνδρομα!
Αλλωστε φανταζεστε ενα φοβισμενο Φροιντ η Σωκρατη ?Αν δεν ειχαν αυτοπεποιθηση κ πιστη σ'αυτο που υπηρετουν(παρα τα σκωπτικα σχολια των συγχρονων τους) η ψυχαναλυση κ η φιλοσοφια θα ειχαν τελματωσει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

just smile!

Δραστήριο μέλος

Η just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μακροχώρι (Καστοριά). Έχει γράψει 442 μηνύματα.
Συμφωνω με την ναγια απολυτως. Και για να πω κι εγω το λογακι μου σαυτην την επικοδομητικη συζητηση συνεχιζω λεγοντας πως η αυτοπεποιθεση δεν υγινεται να υπαρχει σε ολους τους τομεις αλλιως σημαινει πως εχεις καβαληκει το καλαμι πετας κιολας κι εχεις φτασει στα νησια μπορα μπορα συζητωντας μακαριως με τον εαυτο σου ποσο τελειος εισαι. Εν ολίγοις αυτοπεποιθεση ειναι να ξερεις την ικανονοτητα σου σε καποιος τομεις ψωνιο ειναι να θεοποιεις τις ικανοτητες σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Επειδή είναι εκνευριστικά όπως και ο τρόπος που δρουν και υπάρχουν ανάμεσά μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

odytheology

Νεοφερμένος

Ο Menandros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Α υπάρχουν και άλλοι; Ποιος νοιάζεται γιαυτούς.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamer_SW

Διάσημο μέλος

Η Dreamer_SW αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,832 μηνύματα.
Α υπάρχουν και άλλοι; Ποιος νοιάζεται γιαυτούς.....


Μας νοιάζει γιατί μας χαλάει την ζωή μας ο ναρκισισμός τους γιατί σε τέτοια επίπεδα φτάνουν :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η αυτοπεποιθηση δεν συναδει συχνα με την σοφια,την εμπειρια και την γνωση,αλλα ιδιως στην εποχη μας με την αμετροεπεια και την αγνοια,που γεννα ο ναρκισσισμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Η υπερβολική αυτοπεποίθηση συνήθως συμβαδίζει με την αλαζονεία.
Παραταύτα κάποτε συμβαίνει να την παραβλέπουμε, όταν η προσωπικότητα του ατόμου είναι σε τέτοιο βαθμό γοητευτική, ώστε να την επισκιάζει.
Ειδάλλως, το άτομο είναι απλά αντιπαθητικό και... απωθητικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,493 μηνύματα.
Γιατι έχουμε μάθει να ασχολουμαστε περισσοτερο με τους άλλους παρα με τον εαυτο μας ... και τι με νοιάζει εμενα αν ο άλλος ή η άλλη έχει μεγάλη αυτοπεποιθηση;! ας έχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Γιατι έχουμε μάθει να ασχολουμαστε περισσοτερο με τους άλλους παρα με τον εαυτο μας ... και τι με νοιάζει εμενα αν ο άλλος ή η άλλη έχει μεγάλη αυτοπεποιθηση;! ας έχει.
Είναι κι αυτή μια σωστή άποψη με την οποία συμφωνώ αλλά η ερώτηση λέει "γιατί ενοχλούν τα άτομα... κλπ" οπότε θεωρείται δεδομένο από την ερώτηση οτι έχεις ήδη ασχοληθεί με τον άλλον. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,610 μηνύματα.
Η αυτοπεποίθηση δεν είναι κακό πράγμα. Τουναντίον είναι καλό να υπάρχει, γιατί και η ανασφάλεια είναι συχνά κουραστική.
Το θέμα μας είναι όχι γιατί ενοχλεί τους άλλους όταν κάποιος έχει υπερβολική αυτοπεποίθηση (με γεια του με χαρά του), αλλά πώς εκφράζεται (αν εκφράζεται) "εκκωφαντικά" σε όλες του τις εκδηλώσεις. Π.χ. βρίσκεται σε μια παρέα και επιδιώκει να μονοπωλεί την κουβέντα, να είναι το επίκεντρο, μην αφήνοντας κανέναν άλλον να μιλήσει, ή γίνεται κάτι σαν αυτόκλητος "αρχηγός" σε μια ομάδα κλπ. οπότε λογικό κι επόμενο να ενοχλεί. Εκεί κάπου νομίζω η υπερβολική αυτοπεποίθηση συναντά τον αντίποδά της, την ανασφάλεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
θα κάνω μία ερώτηση κι όποιος θέλει ας απαντήσει. όσοι ψέγουν τους ανθρώπους με "υψηλή" αυτοπεποίθηση ως εγωκεντρικούς και νάρκισσους, έχουν σκεφτεί ότι είναι ακριβώς αυτοί οι ίδιοι που είναι εγωκεντρικοί και νάρκισσοι? ή ότι απλά τους φθονούν επειδή δεν έχουν την προσοχή που θα ήθελαν να έχουν για τους εαυτούς τους? το να κουνάμε το δάχτυλο στους δυναμικούς ανθρώπους που παίρνουν αυτό που θέλουν απλώς επειδή τολμάνε (πάνω κάτω σε αυτά τα πλαίσια ορίζω και την αυτοπεποίηθηση) δείχνει μόνο κρυμμένες ανασφάλειες. το ότι κάποιος κατορθώνει να προβάλλεται σε μία δεδομένη κατάσταση/ συζήτηση/ you name it δεν είναι απόρροια της αλαζονείας του αλλά της δικής μας αδυναμίας να πάρουμε κι εμείς την προσοχή και το σεβασμό που θα θέλαμε.
γενικά μιλώντας, λίγη αυτοκριτική, όσο κι αν πονάει, κάνει καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι έχει σχέση η δυναμικότητα και η τόλμη με την υψηλή αυτοπεποίθηση. Όπως ξέρετε είναι τρομερά εσωστρεφής, αντικοινωνική και δε μου αρέσει καθόλου να τραβάω την προσοχή πάνω μου. Παρ' όλα αυτά όταν χρειαστεί να κάνω κάτι για να κερδίσω κάτι μια χαρά τα καταφερνω, πχ στην τράπεζα ή στο σούπερ μαρκετ έχω πει μπροστα σε 30 ανθρώπους "βάλτε κι άλλο ταμείο να μην περιμένει ο κόσμος" και εχω τσακωθει κλπ. Αυτό δε με κάνει άτομο με αυτοπεποίθηση (φεύ!) αλλά άτομο με δυναμικότητα εκεί που τη χρειάζομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top