Παιδεία, αύξηση ωραρίου και οι απολύσεις των καθηγητών

Παιδεία, αύξηση ωραρίου και οι απολύσεις των καθηγητών
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 37)
  • Αναβάθμιση της παιδείας

    Ψήφοι: 10 27.0%
  • Απολύσεις καθηγητών

    Ψήφοι: 27 73.0%

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι απαράδεκτο το υπουργείο να φέρνει τέτοια ρύθμιση ακριβώς πριν τις Πανελλαδικές, εσκεμμένα βέβαια, με σκοπό να εκβιάσει τους καθηγητές, προειδοποιώντας τους ότι αν αντιδράσουν, θα έχουν απέναντί τους την κοινωνία. Δεν είναι η πρώτη φορά που συμβαίνει.

Και δεν είναι μόνο αυτό.

Κατηγορούν τους καθηγητές ότι παρεμποδίζουν τις εξετάσεις, ενώ στην πραγματικότητα αυτός ήταν ο δικός τους σκοπός, καθώς ήξεραν από πριν την αντίδραση των εκπαιδευτικών. Τους κατηγορούν ότι δε σκέφτονται το μέλλον των παιδιών τους, την ώρα που η ανεργία έχει φτάσει το 64% από τις πολιτικές τους, κλείνουν βιβλιοθήκες και σχολεία λόγω κόστους και την ίδια ώρα οι καθηγητές αφιερώνουν ώρες σε ενισχυτική διδασκαλία, επιπλέον καθοδήγηση και έξτρα μαθήματα αφιλοκερδώς!

Και δεν είναι μόνο αυτό.

Τους επιστρατεύουν, πριν καν αποφασιστεί η απεργία, ποινικοποιώντας το δικαίωμά τους να αντιδράσουν!

Τους απολύουν, τους αναγκάζουν να μεγακινούνται συνεχώς ανά την Ελλάδα, τους εξασφαλίζουν τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη και οι καθηγητές θα κάτσουν στα αυγά τους μέχρι τον Σεπτέμβρη; Δεν το νομίζω...

Επιβάλλεται να στηρίξουμε όλοι την προσπάθεια των καθηγητών, αλλιώς θα έρθει και η σειρά μας σε λίγο...

Υ.Γ. Αλήθεια, τι φοβερή επίπτωση μπορεί να έχει η ολιγοήμερη καθυστέρηση των Πανελλαδικών δεν μπορώ να καταλάβω, ίσα ίσα περισσότερος χρόνος για προετοιμασία άμα το δούμε και έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Συγγνώμη επειδή αυτά είναι πραγματικά πρωτόγνωρα ....έχω μια απορία.
Αν οι εκπαιδευτικοί αρνηθούν την επιστράτευση, το κράτος θα απολύσει μαζικά 80.000 καθηγητές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Συγγνώμη επειδή αυτά είναι πραγματικά πρωτόγνωρα ....έχω μια απορία.
Αν οι εκπαιδευτικοί αρνηθούν την επιστράτευση, το κράτος θα απολύσει μαζικά 80.000 καθηγητές;

άλλο που δε θέλουν :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,355 μηνύματα.


Καθώς όμως απευθύνεσαι σε μένα στο υστερόγραφο σου, επέτρεψε μου μια διευκρίνιση σε αυτό το κομμάτι μόνο.

Ναι, παραβατική συμπεριφορά, αστική και ποινική κάποιες φορές, υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα. Φυσικά και στον ιδιωτικό τομέα. Μόνο που εκεί, όταν μιλάμε για εργαζόμενους, δεν έχουμε υπηρεσιακά συμβούλια, δεν έχουμε πρωτοβάθμια ή δευτεροβάθμια πειθαρχικά, τις περισσότερες φορές δεν έχουμε καν συνδικαλιστικό φορέα. Έχουμε κατευθείαν κυρώσεις, ή και απόλυση και όπου δει παραπομπή στη δικαιοσύνη. Άλλωστε τί συνδικαλισμό να κάνει κανείς σε μικρές επιχειρήσεις, ή και σε μεγαλύτερες όπου η εργοδοσία βρίσκει πάντα μια νομότυπη δικαιολογία για να απομακρύνει τους ενοχλητικούς πριν καν γίνουν ενοχλητικοί?

Επίσης, μπορείς σε παρακαλώ να με βοηθήσεις λίγο όταν λες ότι "σπάνια σας πιάνουν"? Τί εννοείς? :confused:

Τέλος, για να το εξηγήσω εκ νέου, αν ανοίξεις και το link που παρέθεσα, θα δεις ότι προσπαθώ να αποσαφηνίσω ακόμα μια φορά ότι Πρόκειται για κάτι σαν αυτό εδώ Δε μίλησα και δε μιλάω για όλα τα υπόλοιπα. Δεν χαρακτήρισα τους πάντες παραβάτες, απλά αναφέρθηκα σε παραβάσεις που έχουν σχέση με την άσκηση του λειτουργήματος του εκπαιδευτικού όπως και αυτό εδώ

Αυτά εννοώ ως παραβατική συμπεριφορά εκ μέρους εκπαιδευτικών. Ζητήματα που έχουν να κάνουν με τη δουλειά τους και με τα παιδιά. Γι αυτά προσωπικά τουλάχιστον έχω μια περισσότερη ευαισθησία και είμαι σίγουρη πως δεν είμαι μόνη μου σ' αυτό.

Dreamsrevenge μου.Σαφεστατα εχεις δικιο για αυτες τις περιπτωσεις,δεν αναφερομαι καν σε αυτες εγω.
Κοιτα κατι.Επρεπε να ηταν αυτονοητο οτι τετοιες περιπτωσεις κατευθειαν θα επρεπε(κατευθειαν με την εννοια βεβαια οτι η δικαιοσυνη θα τις διαλευκανε/οχι να γινει απλως μια καταγγελια..)να γινονται αυτα που πρεπει να γινονται και να απολυονται.
Για αυτο ομως ΠΟΙΟΣ φταιει;Οι καθηγητες;:confused:Να υποθεσω πως ως εχουσα σωας τας φρενας σου,θα πεις οχι.Μα σαφεστατα αυτα ειναι προβληματα της πολιτειας.Ομως γιατι παρουσιαζονται αυτα τα ακραια παραδειγματα,λες και φταινε οι καθηγητες επειδη το κρατος ειναι,ηταν..δεν ξερω θα δειξει αυτο,ανικανο και ηλιθιο να τα αντιμετωπισει αυτα;
Τετοιες περιπτωσεις επρεπε να ειναι δεδομενη η εξελιξη τους.

Το θεμα ομως ειναι φιλη μου,οτι αμεσως μετα την εξαγγελια του νομοσχεδιου,ακριβως στο Πασχα,ηρθε στο προσκηνιο ΚΑΙ αυτο.
Η αναξιοπρεπη συμπεριφορα ΕΚΤΟΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ.Και σας ερωτω.τι σημαινει αυτο;Καταρχην τι σχεση εχει η συμπεριφορα ΕΚΤΟΣ υπηρεσιας με το σχολειο;(Δεν μιλαμε βεβαια για καποια αξιοποινα αδικηματα του τυπου παιδεραστια,ετσι;Να συννενοουμαστε)
Τι σημαινει ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ;Ποιος καθοριζει την αξιοπρεπη;

Ε λοιπον ηδη η κυβερνηση το εφαρμοσε αυτο σε 3 περιπτωσεις.Σας τις αναφερω
Ξεσηκώνεται ο χώρος της εκπαίδευσης για άλλη μια φορά στην Ηλεία.

Αφορμή τώρα ο διωγμός ενός καθηγητή στο Λύκειο Πελοπίου, που τέθηκε σε αργία λόγω αναξιοπρεπούς συμπεριφοράς εκτός υπηρεσίας.
Μια οικονομική αντιδικία με ιδιώτη, πλημμεληματικού χαρακτήρα, πέρα από τα επαγγελματικά του καθήκοντα βάση των νέων νόμων που έφεραν τα μνημόνια, τον οδηγεί εκτός σχολείου.
Η ΕΛΜΕ Ηλείας αντιδρά, στηρίζει τον καθηγητή και ξεκινά κινητοποιήσεις για την δικαίωση του και σε ανακοίνωσή της αναφέρει τα εξής:
"Σήμερα Τετάρτη μάλιστα θα παραχωρήσει το ΔΣ συνέντευξη Τύπου για το θέμα, μαζί με το σύλλογο δασκάλων και εκπροσώπους άλλων σωματείων.
Εκφράζουμε την αμέριστη κι ανεπιφύλακτη συμπαράστασή μας στο συνάδελφο Δημήτρη Αχείμαστο, καθηγητή του Γενικού Λυκείου Πελοπίου, ο οποίος τέθηκε σε αργία με την κατηγορία της αναξιοπρεπούς συμπεριφοράς εκτός υπηρεσίας.
Συγκεκριμένα, η υπόθεσή του αφορά σε οικονομική αντιδικία με ιδιώτη, πλημμεληματικού χαρακτήρα και η οποία δεν έχει εκδικαστεί ούτε καν σε πρώτο βαθμό, λόγω αναβολής εξαιτίας αποχής των δικηγόρων – κι όχι από δική του υπαιτιότητα.
Η σχετική απόφαση στηρίζεται στο μνημονιακό νόμο 4093/ 2012 ο οποίος επιβάλλει την αυτοδίκαιη αργία για οποιοδήποτε δημόσιο υπάλληλο από τη στιγμή που παραπέμπεται στο πειθαρχικό συμβούλιο και μόνο.
Πρόκειται για κατάφωρη παραβίαση του συνταγματικά κατοχυρωμένου τεκμηρίου της αθωότητας, που στιγματίζει τον εργαζόμενο και θίγει την προσωπική του αξιοπρέπεια. Δημιουργείται έτσι ένα κλίμα φόβου, που δεσμεύει τον καθένα μας, καθώς αφορά στην καθημερινότητά μας και σε ζητήματα στα οποία θα μπορούσαμε ανθρωπίνως να εμπλακούμε όλοι.
Επιπλέον η κατηγορία της "αναξιοπρεπούς συμπεριφοράς" είναι εντελώς ασαφής και αυθαίρετη.
Η στήριξη, λοιπόν, στο συνάδελφο δεν αποτελεί συντεχνιακό αίτημα ούτε έχει προσωπικό χαρακτήρα. Δεν είναι καν θέμα συναδελφικής αλληλεγγύης. Θέτει ζήτημα αποκατάστασης του δικαίου και της προσωπικής αξιοπρέπειας. Υπερασπιζόμαστε με αυτό τον τρόπο δικαιώματα κατοχυρωμένα όχι μόνο από το Σύνταγμά μας αλλά και από την Ευρωπαϊκή Σύμβαση για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου. Με την εφαρμογή του μνημονιακού αυτού νόμου είμαστε όλοι υπό διωγμό!
[...] δασκάλα αποσπασμένη στο νομό μας, μητέρα ενός παιδιού, η οποία τέθηκε σε αργία με την κατηγορία της «αναξιοπρεπούς συμπεριφοράς εκτός υπηρεσίας», για υπόθεση που αφορά καθαρά προσωπικό της θέμα. Η σχετική απόφαση στηρίζεται στο μνημονιακό νόμο 4093/ 2012 ο οποίος επιβάλλει την αυτοδίκαιη αργία για οποιοδήποτε δημόσιο υπάλληλο από τη στιγμή που παραπέμπεται στο πειθαρχικό συμβούλιο και μόνο.
Πρόκειται για κατάφωρη παραβίαση του συνταγματικά κατοχυρωμένου τεκμηρίου της αθωότητας, που στιγματίζει τον εργαζόμενο και θίγει την προσωπική του αξιοπρέπεια.
Σκοπός του νόμου αυτού είναι να καλλιεργήσει κλίμα φόβου και τρομοκρατίας, γι” αυτό και κατηγορίες όπως αυτή της «αναξιοπρεπούς συμπεριφοράς» είναι σκοπίμως εντελώς ασαφείς και αυθαίρετες, ώστε να εμπεριέχουν από συνδικαλιστικές και πολιτικές διώξεις, μέχρι υπηρεσιακές ή προσωπικές αντιδικίες. Στόχος, επίσης, κεντρικής σημασίας είναι η «αιτιολόγηση» των δεκάδων χιλιάδων απολύσεων δημοσίων υπαλλήλων που ετοιμάζουν.
Θύελλα αντιδράσεων έχει ξεσπάσει για την πειθαρχική δίωξη εκπαιδευτικού από τη Λάρισα ,που συμμετείχε σε πορεία διαμαρτυρίας την 25η Μαρτίου. Ο εκπαιδευτικός, μάλιστα, κινδυνεύει με απόλυση.
Σε πειθαρχικό παραπέμπεται εκπαιδευτικός στη Λάρισα λόγω της συμμετοχής του σε διαδήλωση. Πιο συγκεκριμένα, σε πειθαρχικό παραπέμπεται ο Στέφανος Γκουλιώνης, εκπαιδευτικός στη Λάρισα, εξαιτίας της συμμετοχής του σε διαδήλωση της 25ης Μαρτίου.[...]
Δειτε ολο το λινκ για να καταλαβετε τι συμβαινει.
Καταλαβαινουμε τι σημαινει ΑΝΑΞΙΟΠΡΕΠΗ συμπεριφορα ΕΚΤΟΣ υπηρεσιας;
Δυστυχως βλεπουμε ενα εργο,που λιγοι μπορουν να το αντιληφθουν.Προσπαθουν να στρεψουν την μια κοινωνικη ομαδα εναντια στην αλλη,με διαφορα προσχηματα,με ψευδη,με λασπες κλπ,η πραγματικοτητα ομως ειναι αλλη.Οποιος δεν εχει δει το συγκλονιστικο ντοκιμαντερ του Στελιου Κουλογλου Oligarchy ,ας κανει τον κοπο να το δει.Θα πεσει η κουρτινα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Σε αυτό εδώ τουλάχιστον συμφωνούμε ως παραβατική συμπεριφορά?
Ή στα ιδιαίτερα σε μαθητές του ίδιου του σχολείου στο οποίο εργάζεται?
Όταν μιλάω για παραβατική συμπεριφορά αναφέρομαι σε ζητήματα που άπτονται της εργασίας του ή έστω για πολύ σοβαρά ποινικά αδικήματα, οι κλήσεις της τροχαίας είναι πρόβλημα ενός εκάστου που το δημιούργησε.
Ενώ εσύ πολύ καλά κάνεις και μιλάς για τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές, εγω θα σου πω οτι σήμερα υπάρχουν εκπαιδευτικοί (δάσκαλοι και καθηγητές) που τελούν σε διαθεσιμότητα, για διάφορους λόγους, όπως είναι ένας καυγάς με κάποιον έξω απο το σχολείο και μια μήνυση.

Υ.Γ. μετά απο έντονη συζήτηση που έκανα με κάποιον δημόσιο υπάλληλο, οφείλω να παραδεχτώ οτι η άγνοια που έχει ο μέσος Ελληνας για την παιδεία είναι αφάνταστη.

Σήμερα ο κάθε πικραμένος, γίνεται νομοθέτης.
Κουβέντες που είπε ο δημόσιος υπάλληλος:
1. και γιατί να μην τους απολύσουν, δεν το κατάλαβα...
2. και γιατί να μην αυξήσουν το ωράριο; Δεν το κατάλαβα γιατί να δουλεύω εγώ 8 ωρες

Ηθικό δίδαγμα είναι το :

καλά θα κάνουν να απολύσουν,:hmm:
πολύ καλά θα κάνουν να αυξήσουν το ωράριο, :hmm:
καλά θα κάνουν να θέσουν σε διαθεσιμότητα - απόλυση τους υπεραρθμους. :hmm:

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τόσο χαζόχορτο λέτε να μας ταϊζουν και γίναμε όλοι μας χαζοί;



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Όσες ημέρες συζητάτε το θέμα, δεν πήρα θέση διότι με ενδιέφερε να διαβάσω όλες τις απόψεις. Επίσης και σε άλλο παραπλήσιο θέμα (με τις αξιολογήσεις) πάλι δεν μίλησα. Θα ήθελα να μου επιτρέψετε να πω την γνώμη μου χωρίς να έχω επαγγελματική σχέση με τον χώρο της παιδείας. Αφορμή για να γράψω στάθηκαν τα δυο μηνύματα της Πουπουλίνας, η οποία έδωσε λεπτομέρειες για το τι ακριβώς περιλαμβάνει το νομοσχέδιο. Να ξεκαθαρίσω πως πάντα ήμουν υπέρ της αξιολόγησης των δασκάλων – καθηγητών. Είναι κάτι που θα έπρεπε να έχει ξεκινήσει προ αμνημονεύτων ετών και όχι ξαφνικά σήμερα αφήνοντας σε όλους την υποψία πως μόνο τυχαίο δεν είναι. Φυσικά μια αξιολόγηση θα πρέπει να γίνεται με μόνο σκοπό την βελτίωση των λειτουργών στην εκπαίδευση και κατά συνέπεια και της ίδιας της παιδείας και όχι να λετουργεί ως δαμόκλειος σπάθη.

Μόλις πριν λίγο διάβασα για την αναξιοπρεπή συμπεριφορά εκτός σχολείου και έχω μείνει άφωνος. Δεν έχω διαβάσει τίποτα πιο φασιστικό και άδικο. Να παρακολουθούν την ζωή ενός εκπαιδευτικού εκτός εργασίας και να τον τιμωρούν κατά το δοκούν, ούτε που μπορούσα να το φανταστώ. Δεν έχει καμιά λογική βάση και φυσικά καταδικάζεται εν τη γενέσει του. Όμως μιλήσατε για παραβατικές συμπεριφορές και είπατε πως δεν φταίνε οι καθηγητές. Θα μιλήσω λοιπόν βιωματικά και θα σας αφήσω να συμπεράνετε αν φταίνε ή όχι.

Για εμένα παραβατική συμπεριφορά είναι όταν οι βασικοί καθηγητές, φυσικής, χημείας, μαθηματικών, λατινικών, αρχαίων ελληνικών, οι οποίοι σου διδάσκουν στο σχολείο προσπαθούν να σε πάρουν και ιδιαίτερα στο σπίτι. (μην μου πείτε πως το ακούτε για πρώτη φορά?) Ναι συμβαίνει και μάλιστα επανειλημμένως. Και όταν τελικά δεν τους προτιμάς (γιατί το να δίνεις π.χ. ένα πεντοχίλιαρο την ώρα σου φαίνεται πολύ ) να σου βάζει 15 χημεία ενώ γράφεις για 18 και όταν λες μα γιατί? Να σου απαντά πως σε είδε να αντιγράφεις. Να το καταγγέλεις στην δευτεροβάθμια και να κάνουν ότι δεν σε ακούν και δεν σε βλέπουν. Και να σε συμβουλεύουν ότι με τον τρόπο αυτόν θα στρέψεις και άλλους καθηγητές (που κάνουν τα ίδια) εναντίον του μαθητή και να σε χτυπούν φιλικά στην πλάτη. Να είσαι β λυκείου (η αδελφή μου) και η καθηγήτρια αρχαίων (που ασχολείται και με τα πολιτιστικά) να σου λέει αν δεν έρθεις στο τάδε δημοτικό θέατρο να παίξεις πιάνο θα σου βάλω χαμηλή στα προφορικά και θα σου μειώσω τον μέσο όρο. Να πηγαίνεις στον διευθυντή του σχολείου για παράπονα και να διαπιστώνεις πως είναι ο άντρας της. Να υπάρχουν ομοφυλόφιλοι καθηγητές (δεν έχω τίποτα με τους ομοφυλόφιλους- αντίθετα τους εκτιμώ και έχω και φίλους) οι οποίοι στο διάλειμμα να προσπαθούν να προσεγγίσουν ερωτικά κάποια αγόρια, τα οποία από την αρχή έδειχναν πως δεν ενδιαφέρονται για τέτοιου είδους συναναστροφές. Φυσικά αυτό να είναι γνωστό σε όλους τους συναδέλφους τους, οι οποίοι για άλλη μια φορά δεν πήραν θέση για να μην γίνουν οι κακοί της υπόθεσης και οι μαθητές φοβούμενοι το κράξιμο δεν το ανέφεραν πιο πάνω.

Τέλος....ένα περιστατικό φίλου μου δάσκαλου, πριν από δυο χρόνια. Μετά από κάποια περιστατικά κατάθλιψης, κλείστηκε στα γραφεία των δασκάλων και απειλούσε να κάψει το κτίριο. Τον έβγαλαν σηκωτό και νοσηλεύτηκε για 1 μήνα. Τον ξαναδέχτηκαν στο σχολείο. Μετά από λίγο κλείστηκε στο σπίτι του και απειλούσε να κάψει το διαμέρισμα και την πολυκατοικία αν τον έβγαζαν από εκεί. Μεσολάβησαν οι συνάδελφοί του, οι γονείς του και η αστυνομία και με χαρτί εισαγγελέα τον έβγαλαν από το σπίτι. Οι γονείς του τον έστειλαν για 2 μήνες σε ιδιωτικη ψυχιατρική κλινική. Οι γιατροί του λοιπόν αποφάσισαν πως το άτομο αυτό χρειάζεται για το υπόλοιπο της ζωής του να ακολουθεί φαρμακευτική αγωγή, την οποία δεν πρέπει να παραμελεί. Θέλετε την συνέχεια? Τον μετέθεσαν σε ένα άλλο δημοτικό 40 λεπτά από το προηγούμενο. Σε ένα διπλανό χωριό. Συνεχίζει να διδάσκει παιδιά πρώτης και δευτέρας δημοτικού. Δηλαδή άτομα ανήμπορα να αντιδράσουν σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Θα μου πείτε τώρα…. elepan εδώ δεν έγινε κάτι συνειδητά. Δεκτόν. Γι αυτό και μέσα μου είπα, να μην καταστραφεί το παιδί και αφού είναι ενήμεροι στην πρωτοβάθμια να τον πάρουν έστω στα γραφεία και να τον απομακρύνουν από το δημοτικό. Αλλά δυστυχώς για άλλη μια φορά, δεν λειτούργησε τίποτα. Και σκέφτομαι πόσοι ακόμα μπορεί να είναι πραγματικά ακατάλληλοι και όμως να συνεχίζουν να έρχονται σε επαφή με μαθητές?

Και τελειώνω. Είπε ο φίλος Engineer πως υπάρχει σαπίλα. Υπάρχει και μάλιστα μεγάλη. Υπάρχουν κλίκες και καθηγητές που νοιάζονται μόνο για το τομάρι τους. Πιστεύω όμως και την Πουπουλίνα, όταν γράφει πως αγαπάει την δουλειά της, την κάνει με μεράκι και δένεται με τους μαθητές της. Δεν θα τους βγάλουμε όλους σκάρτους. Γι’ αυτό και είναι αναγκαίο να ξεκαθαρίσει η ήρα από το σιτάρι και να μείνουν όσοι πραγματικά αξίζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kwstasIdealism

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο kwstasIdealism αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.
Συγγνώμη επειδή αυτά είναι πραγματικά πρωτόγνωρα ....έχω μια απορία.
Αν οι εκπαιδευτικοί αρνηθούν την επιστράτευση, το κράτος θα απολύσει μαζικά 80.000 καθηγητές;
και θα τους βαλει 3 μηνες φυλακη,οπως αντιλαμβανεσαι εαν παρθει μαζικη αποφαση για αρνηση θα ειναι η αρχη του τελους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
.................. Γι’ αυτό και είναι αναγκαίο να ξεκαθαρίσει η ήρα από το σιτάρι και να μείνουν όσοι πραγματικά αξίζουν.
Αυτό συμβαίνει, όταν οι αναμάρτητοι μιλούν. :(:(:(
Αυτό συμβαίνει, όταν οι αυτοβαπτιζόμενοι ως νομοθέτες, καλούνται απο την συνείδηση τους, προς υπεράσπιση της Δημοκρατίας.:(:(:( Αλοίμονο σε εμάς που είμαστε αναγκασμένοι να τους διαβάζουμε...

Ενίοτε δε συμβαίνει και όταν τα εν γνώση τους ή εν αγνοία τους, παπαγαλάκια του συστήματος, ομιλούν.
Επι παντός επιστητού θα έλεγα.

Υ.Γ. είναι απορίας άξιο, το γεγονός οτι δεν αναφέρεσαι στην εκ των έσω αναμόρφωση της Παιδείας και ζητάς έτσι απλά «την κεφαλήν επι πίνακι». Μα έστω και ενός καθηγητή. (και δεν μιλάω για ανθρώπους με κανενός είδους παραβατική συμπεριφορά)
Γιατι δεν είναι δυνατό να μιλάς για καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα και να μην ρωτάς το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ, ποιά μέτρα έχει πάρει ως σήμερα;;;;;;;;;;;;;;

Το βρίσκω τουλάχιστον υποκριτικό και αυτό γιατι τους ψηφίζεις παράλληλα, άρα τους στηρίζεις.


Επίσης, δεν σχετίζονται οι καλοσχεδιασμένες απολύσεις με την αναβάθμιση της παιδείας.

Αυτό είναι ο εμπαιγμός και η υποταγή άνευ όρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Ωραία αντί να απαιτήσουμε καλύτερη δωρεάν εκπαίδευση προτιμάς να ιδιωτικοποιηθεί η παιδεία και να πληρώνεις;

Γιατί τωρα θεωρείς ότι έχουμε δωρεαν παιδεία; πληρώνοντας φροντιστηρια, βοηθηματα και ότιδηποτε άλλο πχ ξενες γώσσες, αθληματα, μουσική...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Γιατί τωρα θεωρείς ότι έχουμε δωρεαν παιδεία; πληρώνοντας φροντιστηρια, βοηθηματα και ότιδηποτε άλλο πχ ξενες γώσσες, αθληματα, μουσική...:worry:
Οχι μόνο δεν έχουμε δωρεάν παιδεία, αλλά αν προσπαθήσεις λίγο, θα δεις απο τις κινήσεις της κυβέρνησης ένα πλάνο που οδηγεί με μαθηματική ακρίβεια στην εξαθλίωση του ευρύτερου πληθυσμού, ρίχνοντας το βάρος στους εκπαιδευτικούς.

1. σήμερα δήλωσε ο κυβ. εκπρ. οτι θα εξοικονομήσουν 300 εκ. ευρώ, απο τις απολύσεις των αναπληρωτών.

Η απάτη βρίσκεται στον τρόπο που υπολογίζουν τα πράγματα.
Δηλαδή, εξοικονομούν έστω 300 εκ. ευρώ.
Αν αφαιρέσουμε την ζημιά που θα υποστούν τα ταμεία,
Αν αφαιρέσουμε την ζημιά που θα υποστεί το κράτος για να τους αποζημιώσει,
Αν αφαιρέσουμε την ζημιά που θα υποστεί η αγορά απο την αφαίρεση του ποσού που θα καταναλώνουν ως εργαζόμενοι,
Αν αφαιρέσουμε το ποσοστό της ύφεσης που θα υποστεί η χώρα μας λόγω της απόσυρσης 10.000 εκπαιδευτικών απο την ενεργό δράση στην ανεργία,
Αν υπολογίσουμε και την αιμοραγία άξιων νεαρών εκπαιδευτικών με την υποχρέωση τους σε μετανάστευση, ως μη έχοντες πλέον εργασία στην Ελλάδα και το δυσαναπλήρωτο κενό που θα αφήσουν πίσω, ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΝΤΙΛΗΦΤΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.

Υ.Γ. και βέβαια υπάρχουν τα νέα μέτρα που θα αναγκαστεί να πάρει η κυβέρνηση που θα είναι το 2016.

Αν ζούσε σήμερα ο ποιητής, πιστεύω οτι θα βροντοφώναζε ξανά και με όση δύναμη θα είχε το,

Οπου και να ταξιδέψω η Ελλάδα με πληγώνει.

Απο την μεριά μου, θα τολμήσω να προσθέσω μόνο ένα.

Μεγάλε ποιητή, μεγάλε Σεφέρη, αν όταν εμπνεύστηκες και έγραψες το ποίημα "η Ελλάδα σε πλήγωνε κάθε που ταξίδευες",
εμάς σήμερα δεν μας πληγώνει η Ελλάδα.:redface:

ΜΑΣ ΕΞΑΘΛΙΩΝΕΙ..:(.ΜΑΣ ΣΚΟΤΩΝΕΙ...:(ΜΑΣ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΕΣ..:(.(4.000 Ελληνες, περίπου μέχρι σήμερα που μιλάμε).:(

Και ακόμα χειρότερο είναι οτι δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης σε αυτή την μιζέρια που με έχουν υποχρεώσει να ζώ. :cold:

Η ζωή, φαντάζει τόσο βαριά, βαριά και ασήκωτη Γιώργο Σεφέρη...

Και μου λένε οτι θα με σώσουν!

Γιατί να μη μπορώ να τους πιστεψω, Γιώργο Σεφέρη...:(:(

Γιατί;;;:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάναμε 12 χρόνια καλλιτεχνικά ξέρουμε να χρησιμοποιούμε κάρβουνο, .
Καναμε στο λυκειο καλλιτεχνικα; :hmm:Ουτε που το θυμάμαι:confused:

ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΗΣΟΥΜΕ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Τόσο χαζόχορτο λέτε να μας ταϊζουν και γίναμε όλοι μας χαζοί;
Χαζοι; Μπα, δε νομίζω.. Χαμένα τα'χουμε..
Τι να πρωτοσχολιασεις, τι να καλοσκεφτεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Γιατί τωρα θεωρείς ότι έχουμε δωρεαν παιδεία; πληρώνοντας φροντιστηρια, βοηθηματα και ότιδηποτε άλλο πχ ξενες γώσσες, αθληματα, μουσική...:worry:
Επειδή η δωρεάν υγεία εξατμίζεται στα τροικανικά καζάνια της τρικομματικής σούπας έσπευσε η ελεύθερη αγορά εκεί που υπάρχει καπνός για να μας εφοδιάσει με κάρτες υγείας.
Λέτε να βγάλουν και κάρτες παιδείας;
Με 166 ευρώ ετησίως έχετε 4 επαναληπτικά τσεκ-απ σε αρχαία
4 επαναληπτικά τσεκ-απ σε μαθηματικά...
Λέτε να πουλήσω την ιδέα σε καμία εφημερίδα;

Κουπόνια για φαγητό.
Κουπόνια για θέρμανση.
Κουπόνια για καύσιμα.
Κουπόνια για υγεία.
Κουπόνια για παιδεία.

Τελικά με τόσο κουπόνια αντί για το η χούντα δεν τελείωσε το 73 θα έπρεπε να σκεφτούμε μήπως η κατοχή δεν τελείωσε το 44;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και ακόμα χειρότερο είναι οτι δεν υπάρχει ημερομηνία λήξης σε αυτή την μιζέρια που με έχουν υποχρεώσει να ζώ.


Ελα νταξ, υπερβολές, δεν είναι τοσο κακό να έχεις γεννηθεί :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
"Κανείς δεν μπορεί να παίζει με τα όνειρα και την αγωνία των παιδιών"
Ευάγγελος Βενιζέλος






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
"Κανείς δεν μπορεί να παίζει με τα όνειρα και την αγωνία των παιδιών"
Ευάγγελος Βενιζέλος

κι ελεγα αν ημουν η μονη που ειδε τη δηλωση που πλεον ανηκει στο τοπ 10 των πολιτικων δηλωσεων
με εστειλε εκεινη τη στιγμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
κι ελεγα αν ημουν η μονη που ειδε τη δηλωση που πλεον ανηκει στο τοπ 10 των πολιτικων δηλωσεων
με εστειλε εκεινη τη στιγμη
'Οχι,δεν ήσουν η μόνη....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aleχrapak

Νεοφερμένος

Ο aleχrapak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Προσωπικά, αν γίνει απεργία των καθηγητών στις Πανελλαδικές θα μου κακοφανεί πάρα πολύ. Η ΟΛΜΕ και οι καθηγητές μπορούν να κάτσουν στο τραπέζι των συζητήσεων μετά την διαδικασία των Πανελλαδικών ή με την νέα χρονιά και να συζητήσουν ή ακόμα και να προχωρήσουν οι καθηγητές σε απεργία ΤΟΤΕ όμως. Τα 2 βασικά επιχειρήματα για το "θέλουμε απεργία στις Πανελλαδικές" είναι:
1)Ότι στις Πανελλαδικές, θα ακουστεί η φωνή των καθηγητών περισσότερο. Αντικρούω: Ο Καθηγητής πάνω από όλα βάζει το συμφέρον του μαθητή του, όχι το δικό του.
2)Ότι και να δώσουν τα παιδιά Πανελλαδικές τι θα γίνει; Σαμπως θα εξασφαλίσουν το μέλλον τους; Αντικρούω: Αυτό είναι ένα απλώς ηλίθιο επιχείρημα. Δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα πια σε αυτήν την χώρα.

Οι καθηγητές έχουν σε πάρα πολλά δίκιο, αλλά δεν πρέπει να απεργήσουν μέσα στις Πανελλαδικές. Θα ήταν ένα χτύπημα, για τους ίδιους τους μαθητές, τους γονείς, την κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Προσωπικά, αν γίνει απεργία των καθηγητών στις Πανελλαδικές θα μου κακοφανεί πάρα πολύ. Η ΟΛΜΕ και οι καθηγητές μπορούν να κάτσουν στο τραπέζι των συζητήσεων μετά την διαδικασία των Πανελλαδικών ή με την νέα χρονιά και να συζητήσουν ή ακόμα και να προχωρήσουν οι καθηγητές σε απεργία ΤΟΤΕ όμως. Τα 2 βασικά επιχειρήματα για το "θέλουμε απεργία στις Πανελλαδικές" είναι:
1)Ότι στις Πανελλαδικές, θα ακουστεί η φωνή των καθηγητών περισσότερο. Αντικρούω: Ο Καθηγητής πάνω από όλα βάζει το συμφέρον του μαθητή του, όχι το δικό του.
2)Ότι και να δώσουν τα παιδιά Πανελλαδικές τι θα γίνει; Σαμπως θα εξασφαλίσουν το μέλλον τους; Αντικρούω: Αυτό είναι ένα απλώς ηλίθιο επιχείρημα. Δεν χρειάζεται να τα ισοπεδώνουμε όλα πια σε αυτήν την χώρα.

Οι καθηγητές έχουν σε πάρα πολλά δίκιο, αλλά δεν πρέπει να απεργήσουν μέσα στις Πανελλαδικές. Θα ήταν ένα χτύπημα, για τους ίδιους τους μαθητές, τους γονείς, την κοινωνία.
Ακου λοιπόν και την δική μου γνώμη.

Βρίσκομαι μαζί με εσένα και όλους τους Ελληνες, στο ίδιο καράβι.
Ολοι μας είμαστε οι κωπηλάτες. Εσείς και εγώ – εμείς οι καθηγητές.

Νοιώθω σαν να βιώνω την ταινία του «BEN HOUR».
Ιδιαίτερη σημασία η αναφορά μου σε αυτή την ταινία και ο νοών νοήτω.

Αλυσοδεμένος –οι, σερνόμαστε σαν να είμαστε εμείς αυτοί που έστειλαν το καράβι στα τάρταρα των αργυραμοιβών και της παγκοσμιοποίησης.

Είσαι σε θέση να μου απαντήσεις για την επιλογή στον χρόνο της κυβερνητικής επίθεσης στην παιδεία; Γιατι επίθεση κατά της παιδείας είναι αυτό που μας συμβαίνει.

Είσαι σε θέση να εξακριβώσεις την σπουδή αυτών των ενεργειών της κυβέρνησης, πού και πώς την απόκτησαν;

Εχει ιδιαίτερη σημασία και η ουσιαστική αποχή της κυβέρνησης από τον προτεινόμενο διάλογο από τους καθηγητές.

Ναι, σήμερα με έχουν βάλει απέναντι σου.
Ναι, σήμερα καλούμαι εγώ να σου εξηγήσω το γιατί για δύο ψωροώρες παραπονιέμαι και σε ταλαιπωρώ.

Η αλήθεια είναι ότι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΔΥΟ ΟΙ ΩΡΕΣ.
ΔΥΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΛΑΧΙΣΤΟ.

ΜΕΧΡΙ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ.

Οι μελέτες έχουν δείξει ότι από αυτή την ενέργεια και μόνο, στις πρώτη (1) του Σεπτέμβρη, κάποιες χιλιάδες(10-15.000) δεν θα βρίσκονται στις τάξεις.

Μετά από την οικονομική εξαθλίωση που μας έχουν επιβάλλει,
Ποιόν θα μπορέσουν να κινητοποιήσουν οι εν δυνάμει απολυόμενοι καθηγητές τον Σεπτέμβρη;

Αλλά και τα θέματα της παιδείας που εμείς (ίσως είμαστε ανάξιοι να συζητήσουμε με το Υπουργείο Παιδείας), όπως είναι το θέμα του ΕΚΜΟΝΤΕΡΝΙΣΜΟΥ ΤΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ (αφαιρώντας τα φωνήεντα), θαρρείς πως δεν έχουμε άποψη;

Η μήπως για το πατείς με πατώς σε, των μαθητών στα τμήματα δεν έχουμε γνώμη;

Και για το λυπηρότατο θέμα των παιδιών σε Λύκειο της Αθήνας που δεν έχουν κάνει μάθημα κατεύθυνσης (νομίζω χημεία), δεν έχουμε άποψη;

Κλείνω μη σε κουράσω και άλλο.
Επίσης κλείνω γιατι στερούμαι την ελευθερία μου σε ένα ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟΥ ΠΟΛΙΤΕΥΜΑΤΟΣ.
Στην χώρα που θυσίασε τον ΣΩΚΡΑΤΗ.

Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο σήμερα.
Αυριο δεν γνωρίζουμε τι θα ξημερώσει…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Ελα νταξ, υπερβολές, δεν είναι τοσο κακό να έχεις γεννηθεί :confused:
Μόλις σήμερα διαπίστωσα οτι στην Ελλάδα του σήμερα, είναι κακό να έχεις γεννηθεί,
κακό να έχεις κάνει οικογένεια, κακκό να δίνεις στα εγκόνια σου που είναι άνεργα βοήθεια, κακό να σου κάνουν δώρο στον γάμο σου (φορολογούνται όλα αυτά).

Μα πόση ανάγκη έχει αυτή η κυβέρνηση να μας τραβήξει την προσοχή μας
σε μέτρα που αποφεύγω να χαρακτηρίσω.
:hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm::hmm:

Μήπως δεν θέλει να δούμε τις αποκρατικοποιήσεις;
Μήπως ... μήπως...μήπως..................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Κάποια φορά, θα πρέπει να μάθουμε να κατευθύνουμε την σκέψη μας καλύτερα.

Κάποια φορά, θα πρέπει να μιλάμε, αφού έχουμε σκεφτεί τα πράγματα.

1. με απλά μαθηματικά, μπορούμε να βγάλουμε συμπέρασμα.
2. 80.000 εκπαιδευτικοί είναι ένας αριθμός που μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε σε πράξεις, γιατι οι εκπαιδευτικοί ειναι περισσότεροι, οπότε και το κλάσμα που θα προκύψει θα είναι σαφώς και αυτό μεγαλύτερο.

Ας υπολογίσουμε με αφετηρία τους 80.000 και ας πολλαπλασιάσουμε με τον ελάχιστο αριθμό των 2 (δύο) ωρών αύξησης του ωραρίου που μας επιβάλλουν οι Συνταγματάρχες του σήμερα, (συνειρμική η διασύνδεση τους με την δικτατορία, μιας και οι πράξεις τους είναι δικτατορικές).

80.000*2=160.000/20=8.000 είναι ο ασφαλής αριθμός των αναμενόντων την απόλυση εκπαιδευτικών, κατα την επόμενη σχολική χρονιά.

Εδώ να σημειώσω οτι ο αριθμός σε καμία περίπτωση δεν θα είναι μικρότερος και θα αυξηθεί αρκετά για δύο λόγους.
Ο ένας είναι οτι ο αριθμός των 2 (δύο) ωρών είναι ο ελάχιστος και η αλήθεια είναι οτι θα φτάσει ως τις τέσσερις ώρες, οπότε και το αποτέλεσμα του κλάσματος μεγαλώνει ανάλογα.
Ο άλλος λόγος είναι οτι ο αριθμός των εκπαιδευτικών είναι ίσως και κατα δέκα χιλιάδες μεγαλύτερος και αυτό γιατι ήθελα να προκύψει ο ελάχιστος αριθμός των τελούντων υπο απόλυση εκπαιδευτικών.

Αυτή είναι η πραγματική αλήθεια!
Τώρα ποιες είναι οι διαδικασίες της πλάνης που πρόκειται να δεχτούμε με τα κάθε μορφής προπαγανδιστικά στοιχεία για την εξομάλυνση των κυβερνητικών χειρισμών, αυτές ίσως και να μην είμαστε σε θέση να τις αντιληφτούμε.

Ο λόγος είναι οτι εμείς ενεργούμε ανακλαστικά, δηλ. μόλις αντιληφτούμε κάτι και αυτό είναι την στιγμή της υλοποίησης.
Ενώ οι κυβερνώντες ενεργούν κατόπιν σχεδιασμού, που κάποιες φορές έχει μεγάλο βάθος χρόνου, που υπερβαίνει την δυνατότητα ανάλυσης απο την μεριά μας.


Υ.Γ. κάπου άκουσα ότι έρχονται και αυξήσεις στον μισθό των εκπαιδευτικών.
Αφού απολύσουν, θα μπορούν και να τις κάνουν.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top