Πόσους καφέδες πίνετε την ημέρα;

Πόσους συνήθως καφέδες ανά ημέρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 364)
  • Με το ζόρι έναν (σπάνια πίνω καφέ)

    Ψήφοι: 78 21.4%
  • Έναν - Δύο

    Ψήφοι: 132 36.3%
  • Τρείς - Τέσσερις

    Ψήφοι: 31 8.5%
  • Τέσσερις - Πέντε

    Ψήφοι: 13 3.6%
  • Περισσότερους

    Ψήφοι: 9 2.5%
  • Δεν πίνω καφέ

    Ψήφοι: 101 27.7%

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Πινω κι εγω 1-2 καφεδες την μερα, ειδικα τωρα στην γ λυκειου χρειάζεται! :P ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζελ

Νεοφερμένος

Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Οταν εχω σχολείο εναν το απογευμα και οχι καθημερινα, τα σ/κ 2 και παντα φραπε μετριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τι ειναι αυτο ;
Εμεις δεν πινουμε τετοια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τζελ

Νεοφερμένος

Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ξες τι ειναι ο φραπες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Τι ειναι αυτο ;
Εμεις δεν πινουμε τετοια!
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια
[FONT=&quot][/FONT]Ο καφές φραπέ είναι ένα Ελληνικής επινόησης αφρώδες κρύο ρόφημα. Τα βασικά συστατικά του είναι στιγμιαίος καφές, ζάχαρη, νερό και παγάκια. Η εφεύρεσή του έγινε τυχαία το 1957 από τον Δημήτρη Βακόνδιο στην Θεσσαλονίκη.
Παρασκευή
Τα συστατικά του φραπέ είναι στιγμιαίος καφές, νερό, ζάχαρη και προαιρετικά γάλα. Ο φραπέ χαρακτηρίζεται "σκέτος", "μέτριος" ή "γλυκός" ως προς τις αναλογίες των συστατικών του. Κατασκευάζεται βάζοντας την επιθυμητή αναλογία καφέ και ζάχαρης σε ένα ψηλό ποτήρι ή σε σέικερ. Προσθέτοντας νερό σε ύψος ενός εκατοστού από τον πάτο του ποτηριού το μείγμα χτυπιέται στο σέικερ ή με ηλεκτρικό αναδευτήρα (συνιστάται αναδευτήρας με μεγάλη περιστροφική ισχύ) μέχρι να σχηματιστεί σταθερός αφρός. Ακολούθως γίνεται προσθήκη πάγου και νερού και προαιρετικά γάλακτος. Σερβίρεται και πίνεται με καλαμάκι (σπαστό κατά προτίμηση). Ο φραπέ είναι ευχάριστος και δροσιστικός καφές, ιδίως το καλοκαίρι. Όμως είναι αρκετά διεγερτικός με υπακτική δράση.
Ιστορία
Η δημιουργία του φραπέ ήταν τυχαία. Κατά την διάρκεια της Διεθνούς Έκθεσης στη Θεσσαλονίκη το 1957, ο αντιπρόσωπος της ελβετικής εταιρίας Νεστλέ στην Ελλάδα Γιάννης Δρίτσας παρουσίαζε ένα νέο προϊόν για παιδιά, ένα σοκολατούχο ρόφημα που παρασκευαζόταν στιγμιαία αναμιγνύοντάς το με γάλα και χτυπώντας το με σέικερ.
Ο Δημήτριος Βακόνδιος, υπάλληλος του Δρίτσα συνήθιζε να πίνει Nescafé που ήταν στιγμιαίος καφές και παρασκευαζόταν από την Νεστλέ. Σε ένα διάλειμμα που έκανε κατά την διάρκεια της έκθεσης θέλησε να πιει καφέ αλλά επειδή δεν έβρισκε ζεστό νερό, σκέφτηκε να χρησιμοποιήσει το σέικερ για να φτιάξει τον καφέ του με κρύο νερό. Έβαλε καφέ, ζάχαρη και νερό, τα κούνησε και δημιούργησε τον πρώτο καφέ φραπέ της ιστορίας. Μετά από χρόνια δήλωνε ότι δε μπορούσε να συνειδητοποιήσει πως ένα απλό πείραμα τον οδήγησε στην εφεύρεση του διασημότερου ροφήματος στην Ελλάδα.
Γλωσσολογία του φραπέ
[FONT=&quot][/FONT]Η λέξη frappé είναι γαλλική και σημαίνει χτυπημένος ή ανακατεμένος. Ως ξένη λέξη κανονικά δεν κλίνεται (το φραπέ). Όμως, σε αντίθεση με τις περισσότερες γαλλικές λέξεις που έχουμε δανειστεί και παραμένουν άκλιτες, στην ονομαστική επικράτησε να αποκτά κατάληξη και να κλίνεται (ο φραπές, του φραπέ, οι φραπέδες κλπ.), κυρίως στην καθομιλουμένη. Άλλωστε αυτό παραπέμπει και στην κλίση της λέξης «καφές». Ενίοτε στον προφορικό λόγο απαντάται η μορφή "φραπεδιά" (π.χ.: "Πιάσε μια φραπεδιά") ή σπανιότερα "Φραπόγαλο", που είναι ο φραπές με γάλα. Επίσης "τουριστικός" ονομάζεται ο φραπέ γλυκός με γάλα, κυρίως σε τουριστικά θέρετρα της Ελλάδος από τον εντόπιο πληθυσμό, λόγω της συχνής κατανάλωσης του από τους τουρίστες. Ο φραπές χαρακτηρίζει την ειδική αυτή σχέση που έχει τις ρίζες της στην αρχαία επιθυμία για δημόσια συζήτηση και επικοινωνία, λόγω του γεγονότος ότι συνήθως πίνεται με παρέα, συζητώντας ή παίζοντας παιχνίδια μυαλού όπως είναι το τάβλι. Ο Φραπές πίνεται άλλοτε κάτω από συνθήκες εργασίας και άλλοτε "ανέμελα".
Στη Γαλλία frappé σημαίνει ένα παγωμένο ρόφημα που παρασκευάζεται επίσης χτυπώντας το σε σέικερ, αλλά από γάλα ή χυμό φρούτων χωρίς καφέ και δεν έχει σχέση με τον ελληνικό φραπέ.
Στην Ελλάδα το Νεσκουίκ της Νεστλέ λανσαρίστηκε και ως σκόνη για ανάμειξη με κρύο γάλα και χτύπημα σε σέικερ, με την ονομασία Νεσκουίκ Φραπέ.
Εξάπλωση - Διαθεσιμότητα στο εξωτερικό
Το προϊόν λανσαρίστηκε και έγινε επιτυχία σε όλη την Ελλάδα και καταναλώνεται όλο τον χρόνο. Από τη δεκαετία του '90 είναι το υπ' αριθμόν ένα ρόφημα και στην Κύπρο, όπου συνήθως σερβίρεται αδύνατος, χωρίς πολύ καφέ.
Εκτός Ελλάδας, ο καφές frappé μπορεί να βρεθεί σε όλες τις επίσημες ελληνικές υπηρεσίες και ελληνικές μόνιμες αντιπροσωπίες στο εξωτερικό, σε όλα τα υπό ελληνική σημαία εμπορικά πλοία καθώς και σε εκείνα των οποίων τα πληρώματα είναι Έλληνες. Επίσης στα αεροπλάνα των ελληνικών αεροπορικών εταιρειών και ξένων που προσεγγίζουν ελληνικά αεροδρόμια, καθώς και σε όλα τα «στέκια» των Ελλήνων του εξωτερικού. Τα τελευταία χρόνια υπάρχει σε αρκετά σουπερμάρκετ της Γερμανίας, ενώ ένα παρόμοιο ρόφημα με την ονομασία Frappucino σερβίρεται από την αλυσίδα Στάρμπακς σε επιλεγμένα σημεία. Φραπέ έχει βρεθεί να προσφέρεται στο Βουκουρέστι, στο Μπιλμπάο της Ισπανίας (απέναντι από το πανεπιστήμιο), όπως και στο Όσλο της Νορβηγίας (στο Μουσείο του Mουνχ) και στην Αγία Πετρούπολη. Αρκετοί καταστηματάρχες στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης έχουν πάντα διαθέσιμο φραπέ για τους Έλληνες τουρίστες-πελάτες τους. Τέλος, αξιοσημείωτο είναι ότι το περίπτερο της Nescafé στο Hip Hop Kemp, ένα φεστιβάλ hip hop μουσικής που γίνεται κάθε Αύγουστο στο Hradec Kralove της Τσεχίας, σερβίρει και αυτό φραπέ. Όμως σε πολλές περιπτώσεις στο εξωτερικό, παρόλο που πωλείται σαν frappé, παρασκευάζεται από άλλου είδους καφέ (συνήθως εσπρέσο) ή προσφέρεται με σαντιγύ.
Είναι πολύ δημοφιλής σε τουρίστες που επισκέπτονται την Ελλάδα, ορισμένοι εκ των οποίων, τον αναμειγνύουν με διάφορες χαρακτηριστικές ελληνικές γεύσεις, όπως π.χ. με ούζο.
Ο φραπέ πίνεται επίσης σε μικρές ποσότητες στην Ταϊλάνδη, στην Μαλαισία, ενώ τα τελευταία χρόνια οι βαλκάνιοι μετανάστες στην Ελλάδα τον μετέφεραν στις πατρίδες τους, αλλά με διαφορές (π.χ. στη Βουλγαρία πολλές φορές χρησιμοποιείται κόκα-κόλα αντί νερού, ενώ στη Σερβία προστίθεται πάντα παγωτό). Εισήχθη πριν κάποια χρόνια και σε άλλες μεσογειακές χώρες, όπως η Ισπανία.
Χαρακτηριστικό ίσως της εξάπλωσής του είναι το γεγονός πως βρέθηκε να προσφέρεται - διαφημιζόμενος μάλιστα στα Ελληνικά - ως και σε όαση ερήμου στην Τυνησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Κατά κανόνα, πίνω δύο καφέδες (νες ή φραπέ, είμαι λίγο κλασική στην επιλογή του καφέ, με την έννοια ότι δεν μου αρέσουν οι νοθευμένες γεύσεις τύπου καπουτσίνο, φρεντοτσίνο) την ημέρα. Επειδή μου είναι αδύνατο να κόψω τον καφέ, πίνω ένα χαρμάνι με 30% λιγότερη καφεΐνη, για να μην επιβαρύνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna....

Νεοφερμένος

Η anna.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν μου αρέσει ο καφές αλλά πίνω έναν nes ή ελληνικό ημερησίως γιατί με βοηθάει να βρίσκομαι σε πνευματική εγρήγορση καθώς λόγω σχολής έχω αρκετή μελέτη. Ωστόσο, πολύ καλό υποκατάστατο και πολύ περισσότερο υγιεινό είναι το μαύρο τσάι, όχι όμως το τυποποιημένο αλλά χύμα σε κόκκους ;) ..!Μπορείτε να βρείτε σε καταστήματα με ασιατικά προϊόντα και πιστέψτε με αξίζει να δοκιμάσετε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Συνήθως πίνω έναν τη μέρα, αν έχω ζόρικο πρόγραμμα ή αν τύχει μπορεί να πιω δεύτερο.. Παλιά έλεγα ότι δεν μου αρέσει ο καφές και αναρωτιόμουν πώς μπορούσαν να πίνουν αυτό το...πράμα, αλλά μου αρέσει πολύ τώρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

notis_19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Στατιστικολόγος και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,538 μηνύματα.
Κανέναν, δεν έχω πιει ποτέ στην ζωή μου. Δεν ξέρω καν τι είναι, τι γεύση έχει..τπτ για τους καφέδες.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Εγώ πίνω ελληνικό κυρίως αλλά όχι συχνά.Δηλαδή μπορεί να πιω 2-3 μέσα στην βδομάδα αν τύχει να έχω πολύ διάβασμα.Αλλά για να πω την αλήθεια δεν με κρατάει πάντα.Οπότε πίνω,δεν πίνω δεν έχει και μεγάλη διαφορά... :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Πινω 1 (οχι σε καθημερινη βαση) fredo espreso γλυκο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζει όταν λέω σε κάποιον ότι δε πίνω καφέδες και γυρνάνε και λένε ''AHΗΗ ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ".
Το ότι πίνουν οι περισσότεροι δε σημαίνει ότι είναι και κανόνας.
Ο καφές έχει απαίσια γεύση. :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φετος ξεκινησα να πινω σε καθημερινη βαση καφε με προφαση το διαβασμα (βλακειουλες) . Η αληθεια ειναι οτι απο μικρη μου αρεζε ο καφες σαν ροφημα οποτε περιμενα να ερθει η ηλικια που θα μπορω να πινω ...επισημα :P. Τις περισσοτερες φορες πινω εναν το πολυ δυο καφεδες την ημερα κυριως γαλλικο χωρις γαλα ή ελληνικο . Πιο πολυ αποτελει συνηθεια του πρωινου ή του απογευματος που καθομαστε για λιγο με τη μαμα και κουβεντιαζουμε παρα ... αναγκη για εγρηγορση.
Τωρα οταν βγαινω , τις κρυες μερες θα παρω γαλλικο με διαφορα αρωματα η σιροπι , αναλογως με το τι διαθετει η καθε καφετερια (η πιο περιεργη ηταν σιροπι βατομουρο και , αν και δε το περιμενα , μου αρεσε πολυ) και το καλοκαιρι κανενα φρεντο καπουτσινο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

quintana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 281 μηνύματα.
ναι και γω πιο πολυ τον βλεπω σαν κατι που μου αρεσει σαν γευση και κατι για να απασχολουμαι οταν διαβαζω πχ επειδη πινεται σιγα σιγα :P
οτιδηποτε αλλο ροφημα η αναψυκτικο θα το επινα γρηγορα ,ενω ο φραπες επειδη υποτιθεται οτι θα σε πειραξει στο στομαχι αν τον πιεις αμεσως , τον πινω σιγα σιγα και ευχαριστιεμαι :D
και φυσικα οταν ειμαι εξω με παρεα για αναψυχη..

ανομοια πραματα αλλα επειδη ειναι τα πιο συνηθισμενα για μια απογευματινη προς βραδινη εξοδο για μενα φρεντο εσπρεσο >>> μπυρα σαν γευση... ας ειχε αλκοολ η φραπα
για μενα το πλαστικο ποτηρι του φρεντο εσπρεσο ειναι ο,τι πιο ελληνικο υπαρχει για αυτην την εποχη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζει όταν λέω σε κάποιον ότι δε πίνω καφέδες και γυρνάνε και λένε ''AHΗΗ ΜΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ".
Το ότι πίνουν οι περισσότεροι δε σημαίνει ότι είναι και κανόνας.
Ο καφές έχει απαίσια γεύση. :pfff:
Οι αρχαίοι Έλληνες είχαν αντίθετη γνώμη από σένα...
...έλεγαν: <<ΚΑΦέΣ ΕΥΦΡΑίΝΕΙ ΚΑΡΔίΑΝ ΑΝΘΡώΠΟΥ>>



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή που έπινα φραπέ/νες με 1 κουτάλι καφέ και 2 ζάχαρη με φαινόταν πικρός και έπινα μια στις τόσες. Με τον καιρό όμως άρχισε να με αρέσει πιο πολύ η γεύση του καφέ και η δόση ζάχαρης λιγοστευε. Μέχρι που έφτασα τώρα να πίνω 1-2 διπλούς και σκέτους καφέδες τη μέρα. Και λατρεύω την γεύση του καφέ. Όλοι λένε ότι είναι δηλητήριο έτσι πως τον κάνω αλλά εγώ τρελαίνομαι. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι με εθισμό στην καφεΐνη, αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Να πω την αλήθεια και εγώ στην αρχή που έπινα φραπέ/νες με 1 κουτάλι καφέ και 2 ζάχαρη με φαινόταν πικρός και έπινα μια στις τόσες. Με τον καιρό όμως άρχισε να με αρέσει πιο πολύ η γεύση του καφέ και η δόση ζάχαρης λιγοστευε. Μέχρι που έφτασα τώρα να πίνω 1-2 διπλούς και σκέτους καφέδες τη μέρα. Και λατρεύω την γεύση του καφέ. Όλοι λένε ότι είναι δηλητήριο έτσι πως τον κάνω αλλά εγώ τρελαίνομαι. Δεν ξέρω αν παίζει κάτι με εθισμό στην καφεΐνη, αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει. :P

έναν μικρό εθισμό πρέπει να έχεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
έναν μικρό εθισμό πρέπει να έχεις :P
Ίσως όταν φτάνεις σε σημείο με το που ανοίγεις το μάτι σου να σκέφτεσαι τι καφέ θα πιεις υπάρχει μια εξάρτηση. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thomas l.

Τιμώμενο Μέλος

Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,526 μηνύματα.
Ίσως όταν φτάνεις σε σημείο με το που ανοίγεις το μάτι σου να σκέφτεσαι τι καφέ θα πιεις υπάρχει μια εξάρτηση. :P

ωχ αυτό δεν είναι καλό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top