Πετρέλαιο. Ως πότε θα το ανεχόμαστε;

Είναι στρατηγικής σημασίας η άμεση απεξάρτηση απο το πετρέλαιο;
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 24)
  • Ναι, στο μεγαλύτερο βαθμό που αυτό γίνεται

    Ψήφοι: 12 50.0%
  • Όχι, μπόρα είναι θα περάσει

    Ψήφοι: 1 4.2%
  • Ναι, απέιλει έμμεσα την εδαφική μας ακεραιότητα

    Ψήφοι: 2 8.3%
  • Όχι, αν κόψουμε το πετρέλαιο θα μας επιτεθεί η Αμερική

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Ναι, το πετρέλαιο ρυπαίνει

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Ναι, οι [url=el.wikipedia.org/wiki/Ήπιες_μορφές_ενέργειας][u]ΑΠΕ[/u][/url] είναι πολύ πιο εξελιγμένε

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι, οι ΑΠΕ δεν είναι ακόμη ώριμες τεχνολογικά

    Ψήφοι: 4 16.7%
  • Όχι, οι ΑΠΕ δεν μπορούν να στηρίξουν όλη τη ζήτηση

    Ψήφοι: 5 20.8%
  • Ναι (για άλλους λόγους)

    Ψήφοι: 3 12.5%
  • Όχι (για άλλους λόγους)

    Ψήφοι: 4 16.7%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Υπάρχουν λύσεις για να μειωθεί η χρήση πετρελαίου όχι για να εξαφανιστεί..... Αλλά χρειάζεται ουσιαστικό σχεδιασμό και κίνητρα καθώς και ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ και ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ΕΡΓΑ σε δημόσια κτίρια και ΒΙΠΕ.

Όλα αυτά προωθεί και βάζει σε αμεση πρωτεραιότητα ενα δημοψήφισμα. Όμως τον Ρεμπεσκέ μόνο δημοψήφισμα για να μπεί ο Ολυμπιακός στους 4 του Τσάμπιονς Λίνκ τον ενδιαφέρει....

Και να ταν και μόνος του παει στα κομμάτια. Εχει και τον σκοτεινό μαζί του και όλους τους άλλους που προφανώς βρήκαν το θέμα ανούσιο (η ότι δεν τους αφορά)...

Ενώ το να μπεί ο Ολυμπιακός στους 4 αλίμονο, θα αλλάξει τη ζωή μας ...:ropalo:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
...Και όλα αυτά από ένα στεκίτικο δημοψήφισμα.

Βλέπεις πόσο απλό μπορεί να ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Πως το έλεγε και ο Καμύ? "Η μεγαλύτερη ιδέα μου, γεννήθηκε στη γωνία ενός δρόμου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Δεν έχεις κι άδικο που ειρωνεύεσαι εσύ και ο σκοτεινός. Ούτε μια ψηφοφορία σε ένα φόρουμ δεν καταφέραμε να κάνουμε, το νούμερο ένα της λίστας δεν φτάσαμε, σιγά μήν φτάναμε στο δημοψήφισμα για να πάρουμε το πάνω μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Re sy buggs... Καταλαβε το... Ολο αυτο που λες ειναι πολυ ωραιο, αλλα ουτοπια... Και ο κουμουνισμος ειναι πολυ ωραια ιδιεα, στην πραξη ομως παλι καπιοι ητανε οι καλοι και καπιοι οι ριγμενοι... Διαφωνεις;... Και ακομα και αν γινουν ολα αυτα που λες, νομιζεις οτι το δημοψηφισμα δεν θα ειναι καυολου νοθευμενο; Νομιζεις οτι αν καταργησουμε το πετρελεο οπως λες μια γενιτρια φοτοβολταικων δεν θα κοστιζει 10πλασια απο οτι τωρα;...
Και επιμενω, εσυ εκτος απο το να επιμενεις για ενα δημοψηφισμα τι εχεις κανει; Εχεις κανει μια σοβαρη επιστιμονικη μελετη να δεις αν στεκουν ολα αυτ απου υποστιριζεις;... Εχεις αρχισει απο το σπιτι σου και απο εσενα γενικοτερα προτου αρχισεις να εχεις απαιτισεις απο το κρατος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Re sy buggs... Καταλαβε το... Ολο αυτο που λες ειναι πολυ ωραιο, αλλα ουτοπια...

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου σκοντεινέ τώρα. Εδω δε τολμαει ο κόσμος σε ένα απλό φόρουμ, και μάλιστα πίσω απο ανωνυμία να βάλει μια ψηφοφορία που να λέει αν μας αρέσει ή όχι που μας πηδ....ε με το πετρέλαιο, θα πάμε και στο πόλεμο;

Και επιμενω, εσυ εκτος απο το να επιμενεις για ενα δημοψηφισμα τι εχεις κανει;
Τουλάχιστον εγώ το έκανα αυτο. Δεν έκατσα να λέω ότι αφού έτσι κι αλλιώς θα χάσουμε πρός τί να πολεμήσουμε; Αν δεν πολεμήσουμε σίγουρα θα χάσουμε. Χάνουμε ήδη

Και μιας και επικαλείσαι επιστημονικές μελέτες. Χρειάζεται να είναι κανείς επιστήμονας για να κάνει έναν απλό υπολογισμό;

Κάνε 0.10 του ευρώ το λίτρο επί ολα τα λίτρα που καταναλώνονται ημερισίως στήν ΕλλαδΑ. Βγάλε το ποσό και κάντο, τι να πούμε, οικόπεδα μιας μέσης τιμής ας πούμε 25000 το στρέμμα; Τώρα υπολόγισε όλα τα 0.10 του ευρώ απο τα 25 ευρώ το βαρέλι μέχρι τα σχεδόν 95 που είναι τώρα και βγάλε πόσα εδάφη έχουν χαθεί.

Τα ποσά πρέπει να τα κάνεις αθροιστικά. Δηλαδή όχι 0,10 τη φορά αλλά όλα τα 0.10 πάνω απο την κανονική τιμή τη φορά ! Αυτή είναι η πραγματική εδαφική απώλεια κάθε μέρα στο παιχνίδι του πετρελαίου

Βέβαια μπορείς πάλι να υπεκφύγεις και να μήν ταραχτείς ότι μας τρώνε πραγματικά εδάφη. Αναγάγοντας τα χαμένα λεφτά αντί σε γή σε.... τυρόπιτες ας πούμε. Ή σε σημαιάκια του ολυμπιακού... Μήπως προτιμάς σε μετοχές;

Προσωπικά νομίζω ότι είναι τεράστια αφέλεια εν έτει 2008 να νομίζει κανείς ότι οι κατακτήσεις κρατών γίνονται με το ιππικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ξερεις ομως και ποσα εδαφη θα χαθουν αν αρχισουμε να στηνουμε φοτοβολταικα; Μετα που θα καλιεργουμε; Που θα εκτρεφουμε τα ζωα; Η μηπος να το γυρισουμε στα βιοκαυσιμα και να μην εχουμε να φαμε τελικα γιατι θα κοστιζει 20ευρο η μπακετα και θα την θελουμε για καυσιμο για το αμαξι;
Αν θες πες με απαισιοδοξο, ισως να ειμαι... Εγω παλι βλεπω απο εσενα να μην εισαι καθολου διαλακτικος, να θες οποσδηποτε δημοψιφισμα και να νομιζεις οτι εχεις την τοσο υπερτατη ιδεα που θα σωσει τον πλανιτη και την οικονομια τις Ελλαδας. Αν θες αρχησε την δημοσκοπιση στο στεκι, δεν σε εμποδιζει κανεις... Εγω ουτος η αλλος ειμαι ανηλικος, δεν μπορω να ψηφισω εαν γινει τελικα το δημοψηφισμα απο το κρατος, οποτε η γνωμη μου δεν μετραει. Αλλα το οτι δεν εχει ασχολιθει σχεδων κανενας αλλος κατι λεει...
Και αν θες να μαθεις κατι παραπανω, τυχενει ο καθηγιτης της τεχνολογιας μου να εχει ιδιετερη σχεση με το καπε, να εχει εγκαταστισει ο ιδιος φοτοβολταΐκα στο σπιτι του, και να εχει σπουδασει το αντικειμενο. Μολις του ειπα σημερα για την ιδεα σου (περα απο το πολιτικο ζητημα περι δημοψηφισματος, στο οπιο δεν μπηκα καν στον κοπο να τον ρωτισω) η απαντιση του ητανε "απλα αδυνατων! Ωραια ιδεα, πολλοι την εχουν σκευτει, κανενας δεν την εχει υλοποιηση"

Και αν δλδ εχουμε ως πηγη ενεργιας τον ηλιο, δεν θα κανουμε πολεμους για τις περιοχες με πετρελεο... θα κανουμε πολεμους για τις περιοχες με ηλιο... Αυτο θες; Να γινουμε ο επομενος στοχος;

Η νομιζεις οτι οι φιλοι μας οι αμερικανοι θα παραμεινουν φιλοι μας αν τους πουμε "δεν χρειαζομαστε το πετρελεο σας" και οι φιλοι μας οι Ρωσσοι θα μας πουνε "Α, μπραβο σας που δεν χρειαζεστε τον σωλινα μας, σας ζηλευουμε... Μπορειτε να μας δειξετε πως να κανουμε και εμεις αυτο που κανετε εσεις;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Φίλε Buggs,

Ναι μεν αλλά... Και εγώ διαφωνώ με την πολιτική του "κάθομαι και καταναλώνω ενέργεια μέσω του πετρελαίου αντί να εκμεταλλευτώ άλλες πηγές ενέργειας" αλλά διαφωνώ με το δημοψήφισμα. Προσωπικά, καίγομαι να γίνει διαχωρισμός κράτος εκκλησίας και δεν θα έλεγα όχι σε ένα δημοψήφισμα όπως δεν θα έλεγαν όχι και οι 30δες του φόρουμ για δημοψήφισμα σε σχέση με το ασφαλιστικό ή άλλοι 20δες για την παιδεία... Αυτά είναι μεν σημαντικά θέματα αλλά ακατάλληλα για δημοψήφισμα. Η κουλτούρα της χώρας είναι να μην κάνει δημοψηφίσματα (το τελευταίο ούτε που ξέρω πότε έγινε, νομίζω με τον King αλλά δεν είμαι και σίγουρος) και το πιο πιθανό είναι να μην κάνει στο εγγύς μέλλον. Επίσης, δεν μας π****νε μόνο οι πετρελαίαδες. Προφανώς, οι βενζινοπώλες (όχι ο chief της BP αλλά οι υπάλληλοι) θα ψήφιζαν όχι γιατί θίγονται τα συμφέροντα τους. Ακόμη και να γινόταν τώρα δημοψήφισμα το πιθανό ήταν να έλεγαν όχι οι πιο πολλοί. Θέλει τεράστιο οικονομικό κόστος να καταργήσεις το πετρέλαιο. Και το όχι σε δημοψήφισμα θα σήμαινε απλή καταστροφή. Οι πολίτες θα αρνούνταν την αλλαγή και επίσημα...

Καλά όλα αυτά αλλά όπως είπε και η lugar θέλει μακροχρόνια προσπάθεια για να πετύχει αυτό. Πρώτα θα σπάσεις το Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. σε Υ.ΠΕ. και Υ.ΧΩ.ΔΕ. έπειτα θα υποχρεώσεις όλα τα αυτοκίνητα να είναι υβριδικά, μετά θα ρίξεις τις τιμές και θα κάνεις ανταγωνιστικότερο το φυσικό αέριο και την αιολική ενέργεια και στο τέλος θα μπορέσεις να εξαφανίσεις την εξάρτηση στο πετρέλαιο. Η βιασύνη μόνο προβλήματα θα προκαλούσε... Άσε που μόνοι τους οι πετρελαιάδες σκάβουν το λάκκο τους, με 110$ το βαρέλι σε λίγο καιρό θα τρέχουν και δε θα φτάνουν
:)
Υ.Γ. Κάπου διάβασα τη λέξει βιοκαύσιμα. Η μεγαλύτερη μούφα ever...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Καλά όλα αυτά αλλά όπως είπε και η lugar θέλει μακροχρόνια προσπάθεια για να πετύχει αυτό. Πρώτα θα σπάσεις το Υ.ΠΕ.ΧΩ.ΔΕ. σε Υ.ΠΕ. και Υ.ΧΩ.ΔΕ. έπειτα θα υποχρεώσεις όλα τα αυτοκίνητα να είναι υβριδικά, μετά θα ρίξεις τις τιμές και θα κάνεις ανταγωνιστικότερο το φυσικό αέριο και την αιολική ενέργεια και στο τέλος θα μπορέσεις να εξαφανίσεις την εξάρτηση στο πετρέλαιο. Η βιασύνη μόνο προβλήματα θα προκαλούσε...
Συμφωνώ απολύτως, ειδικά με το bold
Σχετικά με το φυσικό αέριο, έχω μια απορία: ποιος μας εγγυάται ότι όταν η πλειοψηφία των ανθρώπων απεξαρτηθεί από το πετρέλαιο και χρησιμοποιεί φυσικό αέριο, δεν θα ανεβάσουν τότε στα ύψη την τιμή του φυσικού αερίου; εγώ είμαι σίγουρη ότι θα γίνει αυτό:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
............Μολις του ειπα σημερα για την ιδεα σου (περα απο το πολιτικο ζητημα περι δημοψηφισματος, στο οπιο δεν μπηκα καν στον κοπο να τον ρωτισω).......

Πέρα απο την ιδέα μου (περι δημοψηφίσματος) του μίλησες για την ιδέα μου (ποιά δηλαδή;)...;;

Και αν δλδ εχουμε ως πηγη ενεργιας τον ηλιο, δεν θα κανουμε πολεμους για τις περιοχες με πετρελεο... θα κανουμε πολεμους για τις περιοχες με ηλιο... Αυτο θες; Να γινουμε ο επομενος στοχος;

Η νομιζεις οτι οι φιλοι μας οι αμερικανοι θα παραμεινουν φιλοι μας αν τους πουμε "δεν χρειαζομαστε το πετρελεο σας" και οι φιλοι μας οι Ρωσσοι θα μας πουνε "Α, μπραβο σας που δεν χρειαζεστε τον σωλινα μας, σας ζηλευουμε... Μπορειτε να μας δειξετε πως να κανουμε και εμεις αυτο που κανετε εσεις;"

Αμ φαινόταν ότι απο φόβο τα λές όσα λές απο την αρχή, ειπα να μήν το πώ όμως πρίν το παραδεχτείς. Φοβάσαι ακόμη και να ψηφίσεις ότι θές να απεξαρτηθούμε, φοβάσαι να προσπαθήσουμε κάν...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Σχετικά με το φυσικό αέριο, έχω μια απορία: ποιος μας εγγυάται ότι όταν η πλειοψηφία των ανθρώπων απεξαρτηθεί από το πετρέλαιο και χρησιμοποιεί φυσικό αέριο, δεν θα ανεβάσουν τότε στα ύψη την τιμή του φυσικού αερίου; εγώ είμαι σίγουρη ότι θα γίνει αυτό:/:

Να και κάπόιος πόυ πιάνει το νόημα του πώς γίνονται οι πόλεμοι σήμερα.... Ανεξαρτησία σήμερα σημαίνει ανεξάρτητη παραγωγή ενέργειας. Όσο πιο ενεργοπαραγωγό είναι ενα κράτος τόσο πιο δύσκολα θα υποκύψει σε γεωστρατηγικούς εκβιασμούς οι οποίοι φυσικά καταλήγουν οικονομικοί εκβιασμοί. Αφού όπως είπαμε και παραπάνω, αν πάρεις τα λεφτά ενός λαού χωρις να διαμαρτύρεται κανένας γιατι να κάνεις ολόκληρη φασαρία για να του πάρεις τη σημαία του; Η τα εδάφη του; (ειδικα τα δεύτερα αφού μπορείς απλα να τα αγοράσεις, μάλιστα όχι από δικά σου λεφτά, αλλά απ΄αυτά πόυ τους κλέβεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Για την ιδεα σου να σταματισουμε να χρησιμοποιουμε το πετρελεο εντελος του μιλισα.

Απο ποτε το οτι ειναι αδυνατων να κραθει ενεργιακα μια ολοκληρη χωρα ειναι φοβος:worry:
Και ναι, φοβαμε τις συνεπιες που θα εχει εαν τυχων πουμε οχι στο πετρελεο, αλλα αυτο δεν συμενει και οτι μπορουμε να το κανουμε... Θελω να απεξαρτιτοποιηθουμε, και το ειπα εξ αρχης, αλλα κατι τετιο ειναι αδυνατων...
Και αν εσυ αυτο που θες ειναι να απεξαρτιτοποιηθουμε απο το πετρελεο για μια καλητερη οικονομια, που βλεπεις την καλητερη οικονομια εαν μας αποκλεισουν οι Αμερικανοι και οι Ρωσσοι; (και μαζι τους οι παντες;....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Για την ιδεα σου να σταματισουμε να χρησιμοποιουμε το πετρελεο εντελος του μιλισα.

Κανείς δεν θα απεξαρτηθεί απο το πετρέλαιο εντελώς πρίν αλλάξει ολοκληρωτικά η παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία. Όμως αν απεξαρτηθούμε σε σημείο ώστε ΜΟΝΟ τα αυτοκίνητα να το χρειάζονται, θα είναι τεράστια ισχύ για την οικονομία μας. Πέραν αυτού βέβαια, κανείς δεν εμποδίζει κάποιους έλληνες επιχειρηματίες να φτιάξουν ηλεκτρικο αυτοκίνητο πόλης. Μάλιστα θα πλουτίσουν ακόμη περισσότερο άν το κάνουν

Και αν εσυ αυτο που θες ειναι να απεξαρτιτοποιηθουμε απο το πετρελεο για μια καλητερη οικονομια, που βλεπεις την καλητερη οικονομια εαν μας αποκλεισουν οι Αμερικανοι και οι Ρωσσοι; (και μαζι τους οι παντες;....
Εσύ φοβάσαι πάρα πολύ τελικά. Γιατι θα μας κόψουν παιδί μου; Τα άλλα προιόντα τους που αγοράζουμε δεν θέλουν να τα πουλήσουν; Κι άν δεν έχου άλλα προιόντα να πουλήσουν εκτός απο πετρέλαιο ναρκωτικξά και όπλα τόσο πολύ θα σε χαλάσει που δεν θα μας τα πουλάνε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κανείς δεν θα απεξαρτηθεί απο το πετρέλαιο εντελώς πρίν αλλάξει ολοκληρωτικά η παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία. Όμως αν απεξαρτηθούμε σε σημείο ώστε ΜΟΝΟ τα αυτοκίνητα να το χρειάζονται, θα είναι τεράστια ισχύ για την οικονομία μας. Πέραν αυτού βέβαια, κανείς δεν εμποδίζει κάποιους έλληνες επιχειρηματίες να φτιάξουν ηλεκτρικο αυτοκίνητο πόλης. Μάλιστα θα πλουτίσουν ακόμη περισσότερο άν το κάνουν


Εσύ φοβάσαι πάρα πολύ τελικά. Γιατι θα μας κόψουν παιδί μου; Τα άλλα προιόντα τους που αγοράζουμε δεν θέλουν να τα πουλήσουν; Κι άν δεν έχου άλλα προιόντα να πουλήσουν εκτός απο πετρέλαιο ναρκωτικξά και όπλα τόσο πολύ θα σε χαλάσει που δεν θα μας τα πουλάνε;

Εγω φοβαμε παρα πολυ, ενταξη, το δεχομαι... Εσυ κυριε γενεε, σταματα να τους δεινεις δις και τρεις εκατομυρια για πετρελεο, και δωσε και το παραδειγμα για ολα τα αλλα κρατη και να δεις που θα σου φιλανε και τα ποδια για να παρεις οπλα... Εδω τον φιντελ τον αποκλεισανε για μερικα λογια και ιδεες, θα κολ*σουν να αποκλεισουν εμας για εργα τετιων διαστασεων;...
Και μονο τα χρηματα που θα χρειαστουν σε πρωτη φαση για να καταργησουμε το πετρελεο ειναι αρκετα για να μην μπορουμε να αγορασουμε τα οπλα τους, οποτε δεν νομιζω να μας χαιρονται και τοσο... Και δεν αγοραζουμε μονο οπλα και ναρκωτικα... Αλλα ακομα και ετσι να ητανε, ναι φοβαμε να μεινω χωρις οπλα, γιατι δεν θελω να μου ερθει στο κεφαλι η βομβα ουτε του κυριου Μπους ουτε του κυριου Ερντογαν... Εκτος και αν περιμενεις βοηθεια απο την ΕΕ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η αμερική θα βομβαρδίζει χώρα της ΕΕ;;;; Και μετά τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Ανεξαρτησία σήμερα σημαίνει ανεξάρτητη παραγωγή ενέργειας. Όσο πιο ενεργοπαραγωγό είναι ενα κράτος τόσο πιο δύσκολα θα υποκύψει σε γεωστρατηγικούς εκβιασμούς οι οποίοι φυσικά καταλήγουν οικονομικοί εκβιασμοί.

Ιρακ!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Αν το ζήτημα είναι "...ως πότε θα το ανεχόμαστε;", θα έλεγα πως, "μέχρι να ξανάρθουν οι πάγοι"(οπότε βλέπω κάτι σαν "Επανάσταση" πάλι!) ή να το ρίξουμε "όλοι οι Κινέζοι του Κόσμου", στη "σκέτο ηλιακή ενέργεια"(οπότε βλέπω, πάλι να "τσουρουφλιζόμαστε"..Κινέζοι και Αμερικάνοι μαζί!)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ιρακ!!!!!!!!!!!!!!

To Ιράκ πότε είχε ανεξάρτητη παραγωγή ενέργειας; Συνεταίροι ήταν στο παιχνίδι του πετρελαίου με τους αμερικάνους όπως όλοι οι άραβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Πάντως, έχω την αίσθηση οτι ζούμε ιστορικές στιγμές.
Τόσο, όσο τότε που έγινε η μετάβαση από τον ατμό και το κάρβουνο στο πετρέλαιο.
Μακάρι να είχαν προβλέψει από τότε αυτό που συμβαίνει σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
To Ιράκ πότε είχε ανεξάρτητη παραγωγή ενέργειας; Συνεταίροι ήταν στο παιχνίδι του πετρελαίου με τους αμερικάνους όπως όλοι οι άραβες.

:blink:
Το Ιράκ είναι πετρελαιοπαραγωγός χώρα, που θα μπορούσε κάλλιστα να είναι ανεξάρτητη ενεργειακά αν δεν τους έσκιζαν οι αμερικάνοι με τους 2 πολέμους (όλως τυχαίως).

Επίσης ο ιρακινός λαός ουδέποτε ήταν συνέταιρος με τους αμερικάνους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top