Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Mοιαζει με σκουπακι που σου ρουφαει τη ζωη, ειρωνικά, σαν το τσιγαρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

star65

Νεοφερμένος

Ο star65 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
σήμερα ήμουνα για καφέ .,

είχα καιρό να το απολαύσω χωρίς να αναπνέω αυτή ητν ενοχλητικότατη καπνίλα του τσιγάρου..

με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το μέτρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
συμφωνω και εγω με το μετρο, γιατι δεν ειμαστε αναγκασμενοι εμεις οι μη-καπνιστες να αναπνεουμε ολο αυτο τον καπνο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
ας κανουνε αν θελουνε μαγαζια για καπνιστες..αλλα ολοκληρα,,μεχρι καποια τμ..
ποτέ διαχωρισμος γιατι δεν προκειται να λειτουργησει,,και ειναι ακριβος..

ο μισος λαος ειναι καπνιστες,,ο μισος μη καπνιστες,,ας διαλεξουνε που θα πανε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Δεν παιζει ουτε κι αυτο...

Γιατι μονιμως εχουμε μεικτες παρεες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina_farm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 293 μηνύματα.
Λοιπον τελικα ειναι πολυ αβολο να βγαινεις σε μαγαζια μη καπνιστων οντας καπνιστης.Σαββατοκυριακο στην Αθηνα σε καφε δεν συναντησα προβλημα σε οσα πηγα καπνιζαν κανονικα το βραδυ ομως που πηγαμε για φαγητο δυσκολευτηκα αρκετα.
Στην αρχη ειπα οκ σιγα θα βγω εξω και τι εγινε αλλα τελικα ειναι αβολο να διασχιζεις μια γεματη αιθουσα με ενα ποτηρι κρασι στο χερι να βγαινεις εξω να καπνιζεις και να γυρνας πισω.
Ειχα την αισθηση οτι ολοι με κοιταζαν ειναι η πρωτη φορα που ηθελα να φαμε και να φυγουμε αμεσως .
Μεχρι τωρα το ειχα δει πολυ χαλαρα οκ και τι εγινε θα καπνισω εξω θα κανω λιγοτερα αλλα τελικα δυσκολα τα πραγματα .Ασε που εκανε κρυο αβολα πολυ αβολα.......................... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Νέες ρυθμίσεις για την απαγόρευση του καπνίσματος ανακοινώνει την επόμενη εβδομάδα η κυβέρνηση.

Όπως έγινε γνωστό, η κυβέρνηση προτίθεται να τροποποιήσει τον νόµο για την απαγόρευση του καπνίσµατος επιβάλλοντας φόρο, τον οποίο θα καταβάλλουν τα κέντρα διασκέδασης που θα επιτρέπουν το κάπνισµα για τους πελάτες τους. Σύµφωνα µε όσα µελετά η κυβέρνηση, το κάπνισµα θα επιτρέπεται σε κέντρα όπου σερβίρεται κυρίως αλκοόλ, συγκεκριµένα στα κέντρα διασκέδασης (µπουζούκια, µιούζικ χολ, ντίσκο κ.λπ.), στα µπαρ κάθε µορφής και στα καζίνο, όπως αναφέρουν «Τα Νέα».

Ο φόρος θα επιβάλλεται µε βάση τα τετραγωνικά µέτρα που καταλαµβάνουν τα συγκεκριµένα κέντρα διασκέδασης-σύµφωνα µε τις πρώτες εκτιµήσεις αυτά θα προσδιοριστούν σε 300 ή 400 τ.µ-και όχι µε βάση το τζίρο των καταστηµάτων, για να αποφευχθούν περιπτώσεις συναλλαγής µε τους ελεγκτικούς µηχανισµούς που θα αναλάβουν την τήρηση του νόµου. Κάθε κέντρο διασκέδασης που θα εντάσσεται στη ρύθµιση για τη λήψη της ειδικής άδειας µε την οποία θα επιτρέπεται το κάπνισµα, θα καταβάλλει τον αναλογούντα φόρο σε µηνιαία βάση και ανεξάρτητα από τις ώρες ή τις ηµέρες λειτουργίας του.

Στις τροποποιήσεις του νόµου θα περιληφθούν σκληρές κυρώσεις για όσους ενταχθούν στη ρύθµιση για να επιτρέπεται στα καταστήµατά τους το κάπνισµα, αλλά στη συνέχεια αποφεύγουν την καταβολή της µηνιαίας εισφοράς. Θα προβλέπεται αυτόφωρη διαδικασία για τους ίδιους, ανάκληση της άδειας λειτουργίας του καταστήµατος ή ακόµη και οριστικό σφράγισµα.

Ανάλογες θα είναι οι κυρώσεις και σε όσα κέντρα διασκέδασης δεν επιτρέπεται το κάπνισµα, αλλά καταστρατηγούν την απόφαση: θα επιβάλλονται σκληρά πρόστιµα τα οποία θα είναι σε συνάρτηση µε τον τζίρο τους και παράλληλα θα σφραγίζονται τα καταστήµατα για χρονικά διάστηµα και σε περιπτώσεις υποτροπής οριστικά.

Σύμφωνα με τις κυβερνητικές αποφάσεις θα απαγορεύεται το κάπνισμα σε: εστιατόρια, ταβέρνες, καταστήματα γρήγορου φαγητού, κινηματογράφους, θέατρα, ξενοδοχεία, αίθουσες παιχνιδιών και αίθουσες εκδηλώσεων κάθε μορφής.

Με διάταξη του ίδιου νόµου, όλα τα έσοδα από την επιβολή του «τσιγαρόσηµου» θα πηγαίνουν για τη βελτίωση της υποδοµής των νοσοκοµειακών µονάδων της χώρας καθώς και για την κάλυψη των πρωτογενών ελλειµµάτων τους. Από µελέτη που έκανε το υπουργείο Οικονοµικών, που θα εφοδιάζει τα κέντρα διασκέδασης στα οποία θα επιτρέπεται το κάπνισµα µε ειδικό «σήµα καπνίσµατος», υπολογίζεται ότι μπορεί να εισπράττονται ετησίως περί τα 100 εκατ. ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
εγω δεν μπορω να αποφασισω, γενικα μου αρεσει να γυρναω σπιτι και να μην βρομανε μεχρι και το εσωτερικο των βλεφαριδων μου τσιγαριλα.

απο την αλλη με τσατιζει το να μου λεει το κωλοκρατος τι θα κανω στον εαυτο μου ασε που αμα θελω να καπνισω εγω με τσατιζει να μην μπορω.

τραζικ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ε, και πολυ αργησε ενας τετοιος νομος...

Οπως παντα στην Ελλαδα, θα ρυθμιζουμε ετσι τους νομους μπας και τσιμπησουμε κανεναν φορο παραπανω...

Απαραδεκτο...

Απλα ειδαν οτι δεν μπορουν να εφαρμοσουν τον παλιο νομο και λενε κατσε να τσιμπησουμε κανενα φραγκο απο οποιον μ***** βρουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Σωστά έχω καταλάβει οτι τελικά δεν θα ισχύσει ο νόμος για το καπνόσημο;
Οι αντιδράσεις απο τους μη καπνιστές βέβαια κλιμακώνονται, αφού στο site τους προτείνουν κίνημα αντίστοιχο του "δεν πληρώνω". Προσωπικά βέβαια το καταδικάζω αυτό, γιατί θεωρώ ότι επιδεικνύουν και οι ίδιοι το πνεύμα ανομίας και βιτζιλαντισμού για το οποίο κατηγορούν τους καταστηματάρχες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ισχύει. Και μάλιστα εντάθηκαν οι έλεγχοι, σε σημείο που πλέον εφαρμόζεται σε περισσότερα μέρη η απαγόρευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ισχύει. Και μάλιστα εντάθηκαν οι έλεγχοι, σε σημείο που πλέον εφαρμόζεται σε περισσότερα μέρη η απαγόρευση.

μονο οπου βγαινω εγω επιτρεπεται?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Καλά και εγώ έχω πάει σε μέρη που επιτρεπόταν, υπάρχουν ακόμα αρκετά. Αλλά έχουν αυξηθεί πολύ και αυτά στα οποία δεν επιτρέπεται καθόλου, ειδικά πριν τις 00.00 (ή το επιτρέπουν "έξω" ή πάνω, αν έχουν πάνω όροφο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ελπιζω να τεθει σε εφαρμογη ο νομος ,γιατι εγω που δεν καπνιζω δεν μπορω να ανπνευσω αν παω σε καποια καφετερια η μπαρακι,εχω και ασθμα και πολλες φορες δεν μπορω ουτε να αναπνευσω..να καπνιζουν δε λεω αλλα σε καποια αποσταση εγω δεν φταιω σε τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Το ξέρω ότι είμαι δηλωμένος αντικαπνιστής αλλά στην άλλη πλευρά του ατλαντικού το παρατραβάνε όσο δε πάει:
Κάποια νοσοκομεία αρχίζουν εσωτερικά να συμπεριφέρονται σαν να είναι παράνομο ναρκωτικό η νικοτίνη. Θέσανε πολιτική που απαγορεύει τη χρήση τους ακόμα και εκτός δουλειάς και κάνουν τεστ στα ούρα των εργαζομένων για να απολύσουν όσους πιάσουν. Υποτίθεται ότι η κίνηση αυτή γίνεται για να μειωθεί το ασφαλιστικό κόστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
θα εχουμε μια "υγιεινη" χουντα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Μα νομίζω ότι είναι ήδη στα χαρακώματα σχετικά με το θέμα των μεταμοσχεύσεων σε καπνιστές συν το γεγονός ότι δεν αποκλείεται κάποια στιγμή να γενικευθεί η διαφορετική αντιμετώπιση των καπνιστών στις όποιες θεραπείες τους ιδίως όταν οι ασθένειες συνδέονται με το κάπνισμα...
Το προσωπικό είναι μάλλον ένα παράπλευρο βήμα στη διαδικασία :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αντι να κοιταξουν τι θα κανουν με την παχυσαρκια, που αφορα κυριος παιδια, καθονται και περνουν τετια φασιστικα μετρα;
Ειναι γνωστο οτι δεν την παλευουν καθολου στην αλλη μερια του Ατλαντικου, το προβλημα ομως ειναι πως αυτα που γινονται εκει, σιγα-σιγα ερχονται και σε αυτην την μερια, εστω και με καποιες παραλαγες...!
Οι καπνιστες να προετοιμαζονται, δεν ξερουμε τι θα δουν και εδω τα ματια μας...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,006 μηνύματα.
Αντι να κοιταξουν τι θα κανουν με την παχυσαρκια, που αφορα κυριος παιδια, καθονται και περνουν τετια φασιστικα μετρα;

Να υποθέσω οτι είσαι αδύνατος και καπνιστής έτσι;:whistle:

Αυτά είναι. Πάντα γι' άλλους μιλάμε....:/:

Ον τόπικ: θεωρώ οτι το ζήτημα είναι απλά το να ξοδεύουν λιγότερα οι ασφαλιστικές εταιρείες και δεν έχει σχέση με το κάπνισμα. Αργότερα θα επεκταθεί στο ποτό, τον καφέ, το fast food, όλα αυτά που είναι ανθυγιεινά. Το θέμα είναι, ποιος τους δίνει την εξουσιοδότηση να ανακατεύονται στην προσωπική ζωή τους καθενός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top