Kριτική στο έργο του Νίκου Καζαντζάκη

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
το Μαύρο Καράβι είναι τέλειο
Επειδή ο "ελεύθερος" δεν τσακωνόταν, δεν θύμωνε, δεν προσέβαλλε και ήταν πολύ των κοσμικών και των κοινωνικών.

Αμ πές το έτσι, τώρα εξηγείται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Για έναν Αγνωστικό, το "ψάχνομαι λίγο παραπέρα" δεν έχει καμία σχέση με την απόκτηση της οποιασδήποτε γνώσης για τον κόσμο. Είναι η εσώτερη πραγμάτωση του Νιτσεϊκού "εν δυνάμει", η ορμή που σε σπρώχνει προς το Απόλυτο, το οποίο με τη σειρά του είναι έξω απ' τη συνείδηση και δεν υπάρχει. Η "ουσία" είναι ένα πλάσμα του νου, μια σκεπτομορφή που ζει και βασιλεύει στον κόσμο των ψευδαισθήσεων και επομένως, τι παλεύεις να γνωρίσεις; Το τίποτα!

Όπως λέει χαρακτηριστικά ο Ρένος, "νομίζεις ότι γνωρίζεις, απλώς σκέπτεσαι, το μυαλό γνωρίζει τον εαυτό του δεν γνωρίζει τον κόσμο". Δεν είναι σχήμα λόγου, γιατί το "σχήμα" εμπεριέχει τη γνώση του. Μπορεί να μένεις μόνος - απαλλαγμένος από κάθε εξωτερικό προσδιορισμό - αλλά τουλάχιστον δεν κοροϊδεύεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για έναν Αγνωστικό, το "ψάχνομαι λίγο παραπέρα" δεν έχει καμία σχέση με την απόκτηση της οποιασδήποτε γνώσης για τον κόσμο. Είναι η εσώτερη πραγμάτωση του Νιτσεϊκού "εν δυνάμει", η ορμή που σε σπρώχνει προς το Απόλυτο, το οποίο με τη σειρά του είναι έξω απ' τη συνείδηση και δεν υπάρχει. Η "ουσία" είναι ένα πλάσμα του νου, μια σκεπτομορφή που ζει και βασιλεύει στον κόσμο των ψευδαισθήσεων και επομένως, τι παλεύεις να γνωρίσεις; Το τίποτα!

Όπως λέει χαρακτηριστικά ο Ρένος, "νομίζεις ότι γνωρίζεις, απλώς σκέπτεσαι, το μυαλό γνωρίζει τον εαυτό του δεν γνωρίζει τον κόσμο". Δεν είναι σχήμα λόγου, γιατί το "σχήμα" εμπεριέχει τη γνώση του. Μπορεί να μένεις μόνος - απαλλαγμένος από κάθε εξωτερικό προσδιορισμό - αλλά τουλάχιστον δεν κοροϊδεύεσαι.

Δεν κορόιδεψε τον εαυτό του ο άνθρωπος όταν γνώρισε ότι η φωτιά ζεσταίνει ή καίει. Το μυαλό εφόσον γνωρίσει τον εαυτό του μπορεί να γνωρίσει και τον κόσμο, αλλά και να αλλάξει και τον εαυτό του και τον κόσμο. Ο αγνωστικισμός είναι ένα από τα όπλα στο οπλοστάσιο κάθε φασισμού ή αναρχίας με την κακή έννοια (βίας, ανυπακοής στους νόμους κλπ), γιατί μπορεί να σου πει "και που ξέρω γω ότι αυτή η ηθική σας είναι ηθική ?" οπότε την αγνοώ και γαμώ και δέρνω. Ο Ρένος πάντως σίγουρα δεν ήταν αγνωστικιστής. Οι συνεντεύξεις του δείχνουν ότι μάλλον πίστευε ότι τα ξέρει όλα :P Ο Γνωστικισμός ως προσπάθεια απόκτησης Γνώσης, όχι ως βεβαιότητα. Είναι η μόνη κοσμοθεωρία που μπορεί να παντρέψει την επιστήμη και τη λογική με την πίστη. Για τέτοιο Γνωστικισμό μιλάω. Ναι στον Γνωστικισμό, όχι στην Αγνωσία. Ναι στην Θεοσοφία, όχι στην Θεολογία. Ναι στην Φιλοσοφία, όχι στη θρησκεία. Οι πρώτες λέξεις υποδηλώνουν ροπή, όχι βεβαιότητα, πχ τείνεις προς τη Γνώση, τείνεις προς τη σοφία, τις επιθυμείς και σίγουρα ένα μέρος τους, έστω μικρό θα κατακτήσεις πριν πεθάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
Ο αγνωστικισμός είναι ένα από τα όπλα στο οπλοστάσιο κάθε φασισμού ή αναρχίας με την κακή έννοια (βίας, ανυπακοής στους νόμους κλπ), γιατί μπορεί να σου πει "και που ξέρω γω ότι αυτή η ηθική σας είναι ηθική ?" οπότε την αγνοώ και γαμώ και δέρνω. Ο Ρένος πάντως σίγουρα δεν ήταν αγνωστικιστής. Οι συνεντεύξεις του δείχνουν ότι μάλλον πίστευε ότι τα ξέρει όλα :P

Σίγουρα είδαμε το ίδιο video; Εγώ πάντως είδα αυτό. Πρόσεξε τι κριτική έκανε στο Σωκράτη! :P

Δεν ξέρω για τον αγνωστικισμό ως σύστημα τι έχεις στο μυαλό σου, η Αγνωσία πάντως δεν είναι όπλο, είναι κατάσταση του μυαλού και στην "απόλυτη", άπιαστη για τον μέσο άνθρωπο έκφρασή της, η Nirvana του Βούδα. :angelnot:

πχ τείνεις προς τη Γνώση, τείνεις προς τη σοφία, τις επιθυμείς και σίγουρα ένα μέρος τους, έστω μικρό θα κατακτήσεις πριν πεθάνεις.

Είσαι και σίγουρος! :hehe: Καλή προσπάθεια τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σίγουρα είδαμε το ίδιο video; Εγώ πάντως είδα αυτό. Πρόσεξε τι κριτική έκανε στο Σωκράτη! :P

Δεν ξέρω για τον αγνωστικισμό ως σύστημα τι έχεις στο μυαλό σου, η Αγνωσία πάντως δεν είναι όπλο, είναι κατάσταση του μυαλού και στην "απόλυτη", άπιαστη για τον μέσο άνθρωπο έκφρασή της, η Nirvana του Βούδα. :angelnot:



Είσαι και σίγουρος! :hehe: Καλή προσπάθεια τότε...

πάλι μας τέλειωσαν τα επιχειρήματα. Δεν απάντησες σε τίποτα. Είναι η γνώση της φωτιάς αλήθεια ναι ή όχι ; Η ανθρωπότητα ήξερε την εποχή των σπηλαίων τα ίδια που ξέρει σήμερα ; Τα έχεις μπλέξει τελείως επίσης όταν αναφέρεις νιρβάνα Βούδα. Πιστεύουν στη μετενσάρκωση οι Βουδιστές και θέλουν να απαλλαγούν από τη δέσμευση της ύλης, γι'αυτό νιρβανιάζουν, όχι επειδή είναι αγνωστικιστές. Μόνο που δεν μου έβγαλες βουδιστή τον Ρένο έλεος :redface:

ps ωραίο αβατάρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
πάλι μας τέλειωσαν τα επιχειρήματα. Δεν απάντησες σε τίποτα. Είναι η γνώση της φωτιάς αλήθεια ναι ή όχι ; Η ανθρωπότητα ήξερε την εποχή των σπηλαίων τα ίδια που ξέρει σήμερα ; Τα έχεις μπλέξει τελείως επίσης όταν αναφέρεις νιρβάνα Βούδα. Πιστεύουν στη μετενσάρκωση οι Βουδιστές και θέλουν να απαλλαγούν από τη δέσμευση της ύλης, γι'αυτό νιρβανιάζουν, όχι επειδή είναι αγνωστικιστές. Μόνο που δεν μου έβγαλες βουδιστή τον Ρένο έλεος :redface:

ps ωραίο αβατάρ

Τι άλλο παραπάνω να πω; Σου έστειλα και το link. 29.49' απ' το χρόνο σου δεν θα πάθεις τίποτα να το ακούσεις. Θα στα πει όλα ο Ρένος με κάθε λεπτομέρεια.

Μου συνδέεις τώρα την πρακτική, καθημερινή γνώση με την Γνώση της Απόλυτης Αλήθειας; :rolleyes: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Τι άλλο παραπάνω να πω; Σου έστειλα και το link. 29.49' απ' το χρόνο σου δεν θα πάθεις τίποτα να το ακούσεις. Θα στα πει όλα ο Ρένος με κάθε λεπτομέρεια.

Μου συνδέεις τώρα την πρακτική, καθημερινή γνώση με την Γνώση της Απόλυτης Αλήθειας; :rolleyes: :hehe:

'Ανθρωπε μου δεν ξέρεις ανάγνωση ; Σου έγραψα παραπάνω ότι την Απόλυτη Αλήθεια ΔΕΝ την φτάνεις. ΔΕΝ. ΔΕΝ.Κατανοητόν ;
Το γέλιο του κουτσοδόντη έχει πλάκα. Αυτό που δεν έχει πλάκα είναι η παραποίηση των γραπτών του άλλου. [...] Ο Βουδισμός δεν είναι υλισμός ούτε αγνωστικισμός. Εκτός αυτού, ούτε οι πολιτικές απόψεις του Ρένου έχουν καμμιά σχέση με τις δικές σου, οπότε μην τον επικαλείσαι. Την "επανάστασή" σας θα την θεωρούσε της καρπαζιάς όπως έλεγε γιατί είστε κομματικοί, άρα αναρχικοί του κώλου. Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα γενικότερα. Το μπέρδεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
'Ανθρωπε μου δεν ξέρεις ανάγνωση ; Σου έγραψα παραπάνω ότι την Απόλυτη Αλήθεια ΔΕΝ την φτάνεις. ΔΕΝ. ΔΕΝ.Κατανοητόν ;
Το γέλιο του κουτσοδόντη έχει πλάκα. Αυτό που δεν έχει πλάκα είναι η παραποίηση των γραπτών του άλλου. Είσαι άσχετος, λυπάμαι που θα στο πω. Ο Βουδισμός δεν είναι υλισμός ούτε αγνωστικισμός. Εκτός αυτού, ούτε οι πολιτικές απόψεις του Ρένου έχουν καμμιά σχέση με τις δικές σου, οπότε μην τον επικαλείσαι. Την "επανάστασή" σας θα την θεωρούσε της καρπαζιάς όπως έλεγε γιατί είστε κομματικοί, άρα αναρχικοί του κώλου. Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα γενικότερα. Το μπέρδεμα.

Δεν παραποίησα κανένα γραπτό. Όλα αυτά είναι "υποθέσεις" που τρέχουν μέσα στο μυαλό σου. [...]

Εγώ το μόνο που είπα ήταν να σε καλέσω να ακούσεις αυτό. Να σου πω και το σημείο για να μην παιδεύεσαι: 8.29'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Δεν παραποίησα κανένα γραπτό. Όλα αυτά είναι "υποθέσεις" που τρέχουν μέσα στο μυαλό σου. [...]

Εγώ το μόνο που είπα ήταν να σε καλέσω να ακούσεις αυτό. Να σου πω και το σημείο για να μην παιδεύεσαι: 8.29'

Είμαι ευγενέσατος μέχρι να αλλοιώσουν αυτά που γράφω, γκεμπελική τακτική. 'Ακου λοιπόν, ο Ρένος δεν είχε εσωτερική παιδεία, αλλά φιλοσοφική. 'Εχει διαφορά. Το άκουσα αυτό που μου έβαλες για να σου περάσει. Αγνωσία μεταφράζει λοιπόν έναν όρο βουδικό που δεν έχει καμμιά σχέση με αυτό που έχεις στο αγύριστο κεφάλι σου και σίγουρα με τόσο ακλόνητες θέσεις δεν είσαι ούτε αγνωστικιστής, νομίζεις ότι τα ξέρεις όλα. Δηλαδή αμα του δίναμε τον όρο Φοχάτ πώς θα τον μετέφραζε ; Από τα επιχειρήματα μου δεν αντέκρουσες ούτε ένα. Η θέση ότι ο Βούδας έχει καμμιά σχέση με την Αγνωσία όπως την εννοεί ο Ρένος ή ένας οποιοσδήποτε υλιστής είναι λάθος. Εν πάση περιοπτώση δεν μπορεί να χρησιμοποιεί κανείς τον Βούδα που σχετίζεται με υτπερβατικότητα, με κάρμα, με ντάρμα και δεν ξέρω και γω πόσες μη "λογικές" θέσεις, μη ρασιοναλιστικές, για να "αποδείξει' τις δικές του θέσεις, όπως δεν μπορεί κάποιος κομμουνιστής να χρησιμοποιεί το Χριστό για να αποδείξει ότι ήταν κομμουνιστής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
...Κακώς υπάρχει r c. :worry:
Μου λες ότι δεν πειράζει που υπάρχει παρερμηνεία;
Αυτό ομολογουμένως είναι πολύ προχώ.
Ε εγω σου λεω r c (funny...wanna-be :P ) καλως 'η κακως, εσυ λεγε τωρα οτι θες, με το συμπαθειο κιολας. Προχω-ξεπροχω εγω κρατω τις επιφυλαξεις μου και εξηγησα ηδη τους λογους. Open-minded, why not?
Σορρυ, μπατ δατς δε γουει αι λαικ ιτ...ναουμ :P
Δεν είναι ρητορική ερώτηση (βασικά όπως το θέτεις βλέπω απουσία των βασικών ρητορικών ικανοτήτων :P).
Είναι σαφές ότι υπάρχει φάουλ, και αντί να εναντιωνόμαστε, λέμε απλά
"εντάξει, υπάρχει τι να κάνουμε;"
:confused:
Σόρρυζ μπατ δατς νοτ μάι στάιλ ναουμ.
Ρητορικη ερωτηση: ερώτηση που διατυπώνεται σαν σχήμα λόγου κι όχι για να απαντηθεί, διότι η απάντηση είναι αυτονόητη ή περιττή. Ας πουμε οτι η λεξη αυτη χρησιμοποιηθηκε καπως μεταφορικα, καπως ειρωνικα, καπως παιχνιδαρικα?! Τωρα αλλο ειναι το θεμα μας, αλλο λεμε... 'η πιο σωστα λεΤε, πειτε τα εσεις. Α! Εγω παιχνιδι λεξεων δε παιζω. Ειναι βαρετο, excuse me δεν ενδιαφερομαι. Have fun though! Δε λεω αυτο, λεω να υπολογιζουμε πως υπαρχει και αλλη πλευρα... απαπα :confused: Αλλα δεν το συνεχιζω,δε διαθετω και το χαρισμα του λεγειν οποτε δεν εχει νοημα...
Εχμ... Εγώ αν ήθελα απλά να κάνω τσατ, δεν θα έμπαινα στο τόπικ του Καζαντζάκη :P
Εγω αν παρατηρησεις απλα εβαλα τα λογια αυτα αλλου(στους αγαπημενους στιχους-ειπαν σοφα λογια, καπου κει) και καποιοι αλλοι δημιουργησαν το thread επειδη εσυ βγηκες εκτος θεματος. Ουτε για τσατ ενδιαφερομαι κακουλη :P
Υ.Γ. Κακο πραγμα ο κυνισμος, κακως που υπαρχει r c :D Καλη συνεχεια! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ρητορικη ερωτηση: ερώτηση που διατυπώνεται σαν σχήμα λόγου κι όχι για να απαντηθεί, διότι η απάντηση είναι αυτονόητη ή περιττή.



νταξ ρε συ, έδωσα και εγώ έκθεση στο λύκειο, δεν χρειαζόταν να το πείς.
ή μάλλον, το ότι δεν κατάλαβες το pun (ως intended) κάτι μας λέει.


Somebody shoot me.



υγ. ενώ η αντιπαράθεση Δρ-Παραφ ήταν απολαυστική. Φαντάστηκα τον δρ να χτυπάει τη γροθιά στο τραπέζι και να φωνάζει "ελάτε έξω με το πιστόλι σας κύριε!" :P
τι στην ευχή, έτσι πρέπει να είναι η συζήτηση. Ζωντανή.

δεν βαριέσαι... χίλιες φορές στο φόρουμ του Indymedia.
η γνήσια ψυχική νόσος είναι προτιμότερη από τον καθως-πρέπει-ισμό.




ας το κλείσω το μη-θέμα με ένα δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.


Θέλω αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,796 μηνύματα.
υγ. ενώ η αντιπαράθεση Δρ-Παραφ ήταν απολαυστική. Φαντάστηκα τον δρ να χτυπάει τη γροθιά στο τραπέζι και να φωνάζει "ελάτε έξω με το πιστόλι σας κύριε!" :P
τι στην ευχή, έτσι πρέπει να είναι η συζήτηση. Ζωντανή.

Τι να πεις; Όταν υπάρχει Γνώση χωρίς βεβαιότητα που μας έβγαλε απ΄ την εποχή των σπηλαίων και μας οδηγεί στη Σοφία....τότε όλα είναι πιθανά! :angelnot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

εμμα_τριντεντ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
νταξ ρε συ, έδωσα και εγώ έκθεση στο λύκειο, δεν χρειαζόταν να το πείς.
ή μάλλον, το ότι δεν κατάλαβες το pun (ως intended) κάτι μας λέει.
Πρωτη προταση: :hehe:
Τι δε καταλαβα? Αφου ανεφερα πως δε παιζω παιχνιδι λεξεων γιατι το βρισκω βαρετο(σ αυτο το θεμα ισως).Τι σας λεει? Για πειτε να δουμε, αφου πρεπει να σας ακουσουμε-διαβασουμε θελοντας και μη. Εκτος απο ελλιπη μορφωση, ευφραδεια και χαμηλη νοημοσυνη ποσα ακομα ελαττωματα εντοπισατε μεσω 2-3 ποστ μου? Σιγουρα κανατε εκθεση? Γιατι εχετε την ταση να βγαινετε εκτος θεματος...
:kill:
Εμενα στο msn μου εβγαλε και το υπολοιπο μηνυμα, οπου κανετε επιθεση(ειναι και ο λογος υπαρξης αυτου εδω του μηνυματος γιατι ειχα σκοπο να σταματησω). Τι να πω? Εσεις δε πρεπει να συνεχισετε τη συζητηση 'η εγω? Και οχι τιποτα αλλο, αλλα μιλατε για nickname...ΕΣΕΙΣ! Ντροπη και αισχος. :P
Ωραιο επιχειρημα! Αυτη ειναι η συζητηση που θελετε? Ααα ναι σορρυ, δε το χρησιμοποιησατε ως επιχειρημα :D
υγ. ενώ η αντιπαράθεση Δρ-Παραφ ήταν απολαυστική. Φαντάστηκα τον δρ να χτυπάει τη γροθιά στο τραπέζι και να φωνάζει "ελάτε έξω με το πιστόλι σας κύριε!" :P
τι στην ευχή, έτσι πρέπει να είναι η συζήτηση. Ζωντανή.

δεν βαριέσαι... χίλιες φορές στο φόρουμ του Indymedia.
η γνήσια ψυχική νόσος είναι προτιμότερη από τον καθως-πρέπει-ισμό.




ας το κλείσω το μη-θέμα με ένα δεν ελπίζω τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα.
Καλη συνεχεια ειπα :) Πανω στο θεμα του Καζαντζακη, ειπα την αποψη μου μεχρι εκει που με ενδιεφερε και μεχρι εκει που γνωριζω. Οπου εντοπισα κατι σχετικο με αυτο απαντησα , απο κει και περα συνεχιστε την εσεις, δεν εχω καμια αντιρρηση.

Υ.Γ.+1 στο τραγουδι. Το ιδιο θελουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Δεν πιστεύω σε τίποτα
Δεν ελπίζω σε τίποτα
Δεν θέλω την συμπooόνια κανενόοοοοοοος

αχ μωρέ, το little puppy
(όπως θα έλεγε κι η απροσπέλαστη Resident Evil)
...γαβ το γλυκό μου γαβ.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top