Πώς ψηφίζετε;

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
Πως ψηφίζετε; με τι κριτήρια;
Με τι κριτήρια κ ποια "μεθοδολογία" πιστεύετε ότι θα έπρεπε κάποιος να ψηφίζει;
Ακολουθείται αυτή η "μεθοδολογία" γύρω σας;
Αν όχι τι παρατηρείτε και γιατί;
Πώς θα μπορύσαμε να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα;

(αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκαν οι - οπως ειπωθηκε στις τηλεοράσεις - 200.000 + άνθρωποι που ψήφισαν το βενιζέλο τις προάλλες, αλλα κ η γενικότερες επιλογές των ελλήνων που ψήφισαν όλα αυτά τα χρόνια της μεταπολίτευσης)


δεν ξεκινώ να μιλήσω για τον εαυτό μου διότι έχω προλάβει μόνο μια φορά εθνικές εκλογές και μια δημοτικές, και ακόμη δεν έχω διαμορφώσει ισχυρή μέσα μου άποψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Πως ψηφίζετε; με τι κριτήρια;
Με τι κριτήρια κ ποια "μεθοδολογία" πιστεύετε ότι θα έπρεπε κάποιος να ψηφίζει;
Ακολουθείται αυτή η "μεθοδολογία" γύρω σας;
Αν όχι τι παρατηρείτε και γιατί;
Πώς θα μπορύσαμε να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα;

(αφορμή γι αυτό το θέμα στάθηκαν οι - οπως ειπωθηκε στις τηλεοράσεις - 200.000 + άνθρωποι που ψήφισαν το βενιζέλο τις προάλλες, αλλα κ η γενικότερες επιλογές των ελλήνων που ψήφισαν όλα αυτά τα χρόνια της μεταπολίτευσης)


δεν ξεκινώ να μιλήσω για τον εαυτό μου διότι έχω προλάβει μόνο μια φορά εθνικές εκλογές και μια δημοτικές, και ακόμη δεν έχω διαμορφώσει ισχυρή μέσα μου άποψη.




Αχ βρε Ciela και που τις πρόλαβες τι κέρδισες;
Εγώ που έχω προλάβει περισσότερες, απαντώ: ΤΙΠΟΤΑ

Δεν νομίζω πως υπάρχει μεθοδολογία πλέον, ούτε κριτήρια.
Νομίζω πως θα ψήφιζα αυτόν που θα έκανε το μικρότερο κακό!
Μα επειδή δεν υπάρχει...οπότε :/:


υγ. όσο για τους 200.000 (δεν ήξερα πως υπάρχουν τόσοι πολλοί δo(ω)σίλογοι σε αυτή την χώρα) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Υποτίθεται ότι οι κάλπες είναι το πλέον δημοκρατικό δικαίωμα των πολιτών, να δείξουν με την ψήφο τους, ποιος τους εκπροσωπεί καλύτερα αυτούς, και το καλό της χώρας.

Δυστυχώς όμως στην πράξη δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντοτε, είτε γιατί οι πολίτες εξαπατήθηκαν από τους πολιτικούς και τις υποσχέσεις τους, είτε γιατί ψηφίζουν τα κόμματα σαν ομάδες ποδοσφαίρου (εγώ είναι πασόκ, δεξιός, αριστερός κλπ, και δεν αλλάζω).

Ελπίζω αυτή τη φορά να έχουν καλύτερο και ποιο αντικειμενικό κριτήριο, γιατί σήμερα είναι πολύ σοβαρά τα πράγματα σε σχέση με το παρελθόν, και έχει να κάνει με την ίδια την ζωή μας και την επιβίωσή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Λογο ηλικιας δεν εχω ψηφισει παρα μια φορα, οπως και εσυ.
Τοτε ειχα χρησιμοποιησει τακτικη ψηφιζοντας κομμα που δεν με αντιπροσωπευε και πολυ, αλλα πιστευα οτι ψηφιζοντας αυτο θα εβαζα το ληθαρακι μου για να παρουν οσο το δυνατων λιγοτερες θεσεις ΝΔ και ΠΑΣΟΚ, αφου ουτος η αλλος δεν υπηρχε κομμα που να με αντιπροσωπευει.
Οπως εχουν τα πραγματα ομως τωρα δεν ξερω αν αξιζει και ποια τακτικη θα πρεπει να ακολουθισει ο καθενας μας με την ψηφο του. Ισως ειναι η ευκαιρια να αφησουμε στην ακρη τακτικες και συμφεροντα και να ψηφισουμε με κριτιριο το ποιο κομμα μας αντιπροσωπευει οντως πιο πολυ! Δεν ξερω ομως, ακομα το σκευτομαι και εγω και εχω πολλα κατα νου...
Ασε να δουμε και αν θα ψηφισουμε για την επομενη δεκαετια... Ισως χρειαστουμε ενα νεο πολυτεχνειο...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Θεωρώ ότι στις δημοτικές και φοιτητικές εκλογές πρέπει να ψηφίζουμε όχι με βάση την ιδεολογία αλλά με βάση τα άτομα.
Στις βουλευτικές ιδεολογικά εκτός αν πρόκειται για αλλοπρόσαλους καιρούς όπως τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δυστυχώς όμως στην πράξη δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάντοτε, είτε γιατί οι πολίτες εξαπατήθηκαν από τους πολιτικούς και τις υποσχέσεις τους...

Πρεπει να εισαι πολυ μεγαλο βλημα... (οχι εσυ, γενικα προς τον Χ ψηφοφορο)...αν πιστευεις στις υποσχεσεις των πολιτικων για να επιλεξεις τελικα ποιον θα ψηφισεις. Τι εισαι κανα μωρο; Δεν μπορεις να κρινεις ποτε ειναι λογια του αερα;Δεν ξερεις πώς λειτουργει το πολιτικο συστημα της ψηφοθηριας? Γλυκολογα στην αρχη, σκατα μετα. Ποσες φορες εξαπατηθηκες; Δεν εβαλες επιτελους μυαλο; Και θα πιαστω απο την τελευταια υποσχεση του Παπανδρεου στις εκλογες του 2009:
"Λεφτα υπαρχουν"
Βγαινουν τωρα, οσοι τον ψηφισαν και λενε "Μας κοροιδεψε (μπου χουχου...)Ειπε οτι λεφτα υπαρχουν(μπουχουχου).Γι' αυτο τον ψηφισαμε. Μας παραπλανησε (μπουχουχου)" .
Ποιος σε κοροιδεψε ρε μ..κα; Πού ζεις; Δεν ξερεις οτι τοσα χρονια η Ελλαδα ζει με δανεικα; Απο που κι ως που λεφτα υπαρχουν; Ειπε μια παπαρια ο αλλος και τον πιστεψες. Ας προσεχες. Να ειχες την κριση να ξεχωριζεις ποτε ο αλλος λεει ψεματα και ποτε αληθεια. Αλλα ως εκει φτανει το μυαλο σου ,τρισαθλιε ψηφοφορε...Φατην τωρα. Ακου μας εξαπατησε. Οχι δεν σε εξαπατησε κανεις...ελεεινε ψηφοφορε, εισαι απλα ηλιθιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αγαπητή thermopiles, που είσαι τόσο καυστική, για πες μας εσύ τι ψηφίζεις; (αν ψηφίζεις).

Αν έχεις παρατηρήσει τα μηνύματά μου, κλείνω μάλλον προς τα αριστερά, και πάντοτε ψηφίζω, γιατί η ψήφος είναι το δικαίωμα που δίνει η δημοκρατία.

Το δικαίωμα της ψήφου κατοχυρώθηκε μέσα από σκληρούς και αιματηρούς αγώνες και αποδεικνύει την πολιτική συνείδηση που έχουμε ως ενεργοί πολίτες. Με το να μη ψηφίζουμε δείχνουμε αδιαφορία για τα κοινά και ασέβεια σε αυτούς που αγωνίστηκαν για να μπορούμε να ψηφίζουμε σήμερα.

H αποχή δεν αποτελεί καμία ένδειξη διαμαρτυρίας κατά την γνώμη μου, μάλλον ένδειξη απάθειας και ηττοπάθειας είναι.

Τώρα, για το πως ψηφίζει ο κόσμος, είναι ένα άλλο θέμα, συνήθως από γνωστούς μου ακούω, ότι ψηφίζουν για να βγει κάποια κυβέρνηση, και όχι ποιον θεωρούν καλύτερο να τους εκπροσωπήσει, οπότε καταλήγουν στον δικομματισμό, ψηφίζοντας εκείνο που θεωρούν μικρότερο κακό από το άλλο.

Κανένας ψηφοφόρος δεν περίμενε να μας βάλουν στο ΔΝΤ, κανένας δεν περίμενε να φτάσουμε μέσα σε δύο χρόνια σε αυτή την άθλια κατάσταση, ούτε καν να γίνονται περικοπές μισθών και συντάξεων, και εγώ προσωπικά ούτε φανταζόμουν κάτι τέτοιο.

Πάντα ξέραμε ότι η Ελλάδα ζούσε με δανεικά, πάντοτε έτσι ήταν τα πράγματα, κανείς δεν το φανταζόταν αυτό, κανείς ψηφοφόρος όπου και αν ανήκε.

Ελπίζω ότι τώρα θα βάλουν αρκετοί ψηφοφόροι μυαλό, ώστε να μην ψηφίζουν το μικρότερο κακό όπως έκαναν μέχρι σήμερα, αλλά ποιος κατά την γνώμη τους είναι πιο πατριώτης, και θα ενεργήσει για το συμφέρον του τόπου, άσχετα αν θα βγει κυβέρνηση ή όχι, κάτι που εγώ έκανα προσωπικά μέχρι σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω ακόμα αλλά θα ψηφίσω ένα κόμμα που θα μπει στη βουλή σύμφωνα με τα προγνωστικά. Είμαι αντιμνημονιακός αλλά θεωρώ τις υποσχέσεις των αντιμνημονιακών (ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΚΑΜΕΝΟΣ) ψεύτικες.

Αν οι είχαμε δεύτερο γύρο και στο τελικό πήγαινε ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς θα ψήφιζα Βενιζέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω ακόμα αλλά θα ψηφίσω ένα κόμμα που θα μπει στη βουλή σύμφωνα με τα προγνωστικά. Είμαι αντιμνημονιακός αλλά θεωρώ τις υποσχέσεις των αντιμνημονιακών (ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΚΑΜΕΝΟΣ) ψεύτικες.

Αν οι είχαμε δεύτερο γύρο και στο τελικό πήγαινε ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς θα ψήφιζα Βενιζέλο.

Αν είχαμε δεύτερο γύρο και στον τελικό πήγαινε ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς θα είμασταν άξιοι της μοίρας μας. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν είχαμε δεύτερο γύρο και στον τελικό πήγαινε ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς θα είμασταν άξιοι της μοίρας μας. :D

:( Και εγώ αυτό πίστευα μέχρι την προηγούμενη εβδομάδα αλλά χωρίς τον Στέφανο Χίο να ασκεί δημοκρατική τρομοκρατία ο δικοματισμός έχασε έναν ισχυρό αντίπαλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

semeon

Νεοφερμένος

Η semeon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ πως οι εκλογές δεν είναι ούτε η αρχη ούτε το τέλος. Το εκλογικό αποτέλεσμα ναι μεν θα κρίνει εν πολλοις την πορεία της χώρας αλλά είναι ανίσχυρο μπροστά στη δυσαρέσκεια των μαζών. Για να ψηφίσει όμως κάποιος πρέπει πρώτα απ όλα να σκεφτεί ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ (δηλ. ποια είναι τα συμφέροντά του) και δεύτερον ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ. Κακά τα ψέματα, πολλοι προεκλογικά λένε όχι στο μνημόνιο, θα κάνουμε τη χώρα καινούρια, θα περάσει σούπερ ο γεροντακος με την κομμένη σύνταξη αν εκλεγούμε κτλ αλλά έχουν κυβερνήσει/συγκυβερνήσει με τον ακριβώς αντίθετο τρόπο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι θα ψηφίσω ακόμα αλλά θα ψηφίσω ένα κόμμα που θα μπει στη βουλή σύμφωνα με τα προγνωστικά. Είμαι αντιμνημονιακός αλλά θεωρώ τις υποσχέσεις των αντιμνημονιακών (ΛΑΟΣ, ΣΥΡΙΖΑ, ΚΚΕ, ΚΟΥΒΕΛΗΣ, ΚΑΜΕΝΟΣ) ψεύτικες.

Αν οι είχαμε δεύτερο γύρο και στο τελικό πήγαινε ο Βενιζέλος και ο Σαμαράς θα ψήφιζα Βενιζέλο.

Κατά τ'άλλα είσαι και αντιμνημονιακός. Χαχαχα! Τρολ! Αν είχαμε λοιπόν αυτόν τον β' γύρο, υπάρχει και το λευκό. Οπότε μόλις μας είπες ψέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,823 μηνύματα.
Κατά τ'άλλα είσαι και αντιμνημονιακός. Χαχαχα! Τρολ! Αν είχαμε λοιπόν αυτόν τον β' γύρο, υπάρχει και το λευκό. Οπότε μόλις μας είπες ψέματα.

Τρόλλ καλά θα ήταν αν ήταν. Δυστυχώς είναι πρασινοφρουρός!:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Κατά τ'άλλα είσαι και αντιμνημονιακός. Χαχαχα! Τρολ! Αν είχαμε λοιπόν αυτόν τον β' γύρο, υπάρχει και το λευκό. Οπότε μόλις μας είπες ψέματα.
Είμαι αντιμνημονιακός επειδή είμαι αντίθετος σε κάθε μορφής κουρέματος.

Επίσης είμαι αντίθετος στην άρνηση χρέους (δεν έχει διαφορά από το κούρεμα) που υποστηρίζει ΣΥΡΙΖΑ ΚΟΥΒΕΛΗΣ.

Δεν υποστηρίζω ΚΚΕ γιατί είμαι αντίθετος στο κουμουνισμό και τη δέσμευση των ιδιωτικών περιουσιών.

Λευκό δεν ψηφίζω από άποψη.

ΘΕΛΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

Τρόλλ καλά θα ήταν αν ήταν. Δυστυχώς είναι πρασινοφρουρός!:hehe:
Εσύ τι θα ψήφιζες αν στο τελικό πήγαινε Σαμαράς/Βενιζέλος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Είμαι αντιμνημονιακός επειδή είμαι αντίθετος σε κάθε μορφής κουρέματος.

Επίσης είμαι αντίθετος στην άρνηση χρέους (δεν έχει διαφορά από το κούρεμα) που υποστηρίζει ΣΥΡΙΖΑ ΚΟΥΒΕΛΗΣ.

Δεν υποστηρίζω ΚΚΕ γιατί είμαι αντίθετος στο κουμουνισμό και τη δέσμευση των ιδιωτικών περιουσιών.

Λευκό δεν ψηφίζω από άποψη.

ΘΕΛΩ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΣΤΗΝ ΟΛΟΤΗΤΑ ΤΟΥ.

Αν δεν το χεις πάρει ακόμα πρέφα ο λόγος που γίνεται όλο αυτό το τζέρτζελο με τα μέτρα του μνημονίου είναι για να καταφέρουμε να πείσουμε τους δανειστές ότι μπορούμε να τους ξεπληρώσουμε στο 100% χωρίς να γίνει κούρεμα. Αν γίνει κούρεμα/επαναδιαπραγμάτευση/χρεωκοπεία/όπως θες πέστο θα σημαίνει ότι το μνημόνιο έχει αποτύχει. Σύμφωνα με τα κανάλια το κούρεμα/χρεωκοπεία είναι ο εξ' από 'δω της οικονομίας, ότι αν το κάνουμε θα έρθει το τέλς του κόσμου, δε θα χουμε να φάμε, θα μας πάρουν τα σπίτια, και ότι άλλο ξέρω γω μπορείς να φανταστείς. Υποτίθεται ότι το μνημόνιο την αποτρέπει αυτήν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν δεν το χεις πάρει ακόμα πρέφα ο λόγος που γίνεται όλο αυτό το τζέρτζελο με τα μέτρα του μνημονίου είναι για να καταφέρουμε να πείσουμε τους δανειστές ότι μπορούμε να τους ξεπληρώσουμε στο 100% χωρίς να γίνει κούρεμα. Αν γίνει κούρεμα/επαναδιαπραγμάτευση/χρεωκοπεία/όπως θες πέστο θα σημαίνει ότι το μνημόνιο έχει αποτύχει. Σύμφωνα με τα κανάλια το κούρεμα/χρεωκοπεία είναι ο εξ' από 'δω της οικονομίας, ότι αν το κάνουμε θα έρθει το τέλς του κόσμου, δε θα χουμε να φάμε, θα μας πάρουν τα σπίτια, και ότι άλλο ξέρω γω μπορείς να φανταστείς. Υποτίθεται ότι το μνημόνιο την αποτρέπει αυτήν την κατάσταση.

Ο ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΚΑΜΕΝΟΣ υποστηρίζουν άρνηση χρέους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΚΑΜΕΝΟΣ υποστηρίζουν άρνηση χρέους.

Οι ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/Καμενος την τελευταία φορά που κοίταξα ήταν αντιμνημονιακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ο ΣΥΡΙΖΑ/ΚΚΕ/ΚΑΜΕΝΟΣ υποστηρίζουν άρνηση χρέους.

Να τη η προπαγάνδα. Άκου, ανενημέρωτος δεν είσαι, γιατί για όσα σε συμφέρει ξέρεις να μιλάς. Ο Καμμένος υποστηρίζει άρνηση του επαχθούς χρέους που έχει δημιουργηθεί με τα παράνομα επιτόκια. Το χρέος που αντιστοιχεί σε 120 περίπου δις, που είναι και το πραγματικό, υποστηρίζει ότι πρέπει να πληρωθεί. Άλλο 120 δις, άλλο 600+ δις Οπότε κόψε την προπαγάνδα γιατί δυσκολεύεις την θέση σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Πως ψηφίζετε; με τι κριτήρια;

Το συμφέρον της πατρίδας μου.

Με τι κριτήρια κ ποια "μεθοδολογία" πιστεύετε ότι θα έπρεπε κάποιος να ψηφίζει;
το συμφέρον της πατρίδας του.

Ακολουθείται αυτή η "μεθοδολογία" γύρω σας;
'Οχι.

Αν όχι τι παρατηρείτε και γιατί;
Οι μάζες ήταν για πάρα πολλά χρόνια απαίδευτες και άγονταν και φέρονταν από ιδιοτελή συμφέροντα, επιθυμία για βόλεμα, διορισμούς, ρουσφέτια, καταναλωτικά δάνεια, ψεύτικες αναπηρικές συντάξεις, ρεμούλες, οκνηρία κλπ με αποτέλεσμα να υπάρχει μια αμφίδρομη σχέση μεταξύ κόμματος και πολίτη. Ο 'Ελληνας πολιτικός είχε όμοιο ήθος με τη νοοτροπία του 'Ελληνα πολίτη: Σπάταλος (βλ.Ολυμπιάδα), οκνηρός, ημιμαθής, ψευτόμαγκας, θρασύδειλος, ασυνεπής, αναβλητικός κλπ. Κάποια στιγμή που είδαν ότι ζούσαν σε ένα μεγάλο ψέμα, άρχισαν να αντιδρούν, αλλά ήταν αργά, η Ελλάδα είχε ήδη καταστραφεί. Ο Γρηγόρης Ψαριανός είπε κάτι σοφό: Αγανακτισμένοι πελάτες. Παλιότερα ήταν υπάκουοι πελάτες, σήμερα είναι αγανακτισμένοι πελάτες. Τα περισσότερα κόμματα αποτελούνται επίσης από άσχετους και τεμπέληδες που φοβούνταν πολλές δεκαετές το πολιτικό κόστος. Χάιδευαν τον κόσμο τόσα χρόνια και του έκλειναν το στόμα με φαί κακής ποιότητας. Σήμερα έχουν περάσει στο άλλο άκρο, να τον αφήνουν να λιμοκτονεί.

Πώς θα μπορύσαμε να κάνουμε τα πράγματα καλύτερα;
με πολύ υπομονή και επιμονή να εργαστούμε μεθοδικά να ανατρέψουμε την κατάσταση χωρίς συνθήματα, κλισέ και φανφάρες. Τιμωρώντας τους υπαίτιους πολιτικούς στις εκλογές, έστω αν δεν θέλουμε να τιμωρήσουμε κόμματα, - που έτσι θα έπρεπε κανονικά - ας μην εκλέξουμε τους πολιτικούς που έχουν τις ευθύνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έχω ψηφίσει μια φορά στις βουλευτικές του 2009. Ψήφισα βάση ιδεολογίας και κάτα κάποιον τρόπο ιστορίας. Την επόμενη φορά που θα ψηφίσω πρώτα ο Θεός θα προσαρμόσω την ιδεολογία μου σε άλλο κόμα γιατί αυτό που ψήφισα τότε δεν υπάρχει περίπτωση να το ξανα ψηφίσω τώρα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top