Πώς ψηφίζετε;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να τη η προπαγάνδα. Άκου, ανενημέρωτος δεν είσαι, γιατί για όσα σε συμφέρει ξέρεις να μιλάς. Ο Καμμένος υποστηρίζει άρνηση του επαχθούς χρέους που έχει δημιουργηθεί με τα παράνομα επιτόκια. Το χρέος που αντιστοιχεί σε 120 περίπου δις, που είναι και το πραγματικό, υποστηρίζει ότι πρέπει να πληρωθεί. Άλλο 120 δις, άλλο 600+ δις Οπότε κόψε την προπαγάνδα γιατί δυσκολεύεις την θέση σου.

Ο καμμένος πως προτίθεται να πληρώσει τα 120 δις που αναγνωρίζει; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Ο καμμένος πως προτίθεται να πληρώσει τα 120 δις που αναγνωρίζει; :confused:

Θα τα πάρει από τους φίλους μας τους Ρώσους. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Μια συμφωνία να κάνεις με μια άλλη χώρα ώστε να εκμεταλλεύεται μια πηγή ενέργειας, μπορεί εύκολα να τα δώσει αυτά τα λεφτά. Οι υπόλοιποι πώς θα τα πάρουν; Με δάνεια; Αχ, τι έξυπνο φόκο!

Βίκυ, σε βλέπω δύσπιστη..; Το 2009 τι σε έπεισε όμως τόσο εύκολα να πιστέψεις, όπως προς τιμήν σου η ίδια ισχυρίστηκες σε κάποιο άλλο σου post;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Μια συμφωνία να κάνεις με μια άλλη χώρα ώστε να εκμεταλλεύεται μια πηγή ενέργειας, μπορεί εύκολα να τα δώσει αυτά τα λεφτά. Οι υπόλοιποι πώς θα τα πάρουν; Με δάνεια; Αχ, τι έξυπνο φόκο!

Βίκυ, σε βλέπω δύσπιστη..; Το 2009 τι σε έπεισε όμως τόσο εύκολα να πιστέψεις, όπως προς τιμήν σου η ίδια ισχυρίστηκες σε κάποιο άλλο σου post;

Δεν είναι ότι είμαι δύσπιστη, πίστεψε με προσπαθώ να είμαι αισιόδοξη αλλά κάθε μέρα όλο και μειώνεται το εισόδημα της οικογένειας μου, οπότε προσπαθώ να το διακομωδώ όσο μπορώ. Κοίτα δε θα κρύψω τη ψήφο μου. Το 2009 ψήφισα Ν.Δ. και ίσως και να την ξανα ψήφιζα αν δεν ήταν ο τραγικός ο Σαμαράς και αν ο Καραμανλής είχε ακόμα το κόμα. Τώρα βέβαια ακόμα και να το ξανά παιρνε δε θα τον ψήφιζα. :P Γενικά πλέον λέω πως είμαι δεξιά αλλά πως κανένα δεξιό κόμα που υπάρχει στην ελληνική βουλή δεν με εκφράζει αυτή τη στιγμή.

Μάλλον ο Καμμένος είναι μονόδρομος τελικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ιδεολογίες στα μεγάλα κόμματα πλέον, υπάρχουν μόνο συμφέροντα. Τι δεξιά, τι αριστερά, τι διαγώνια... Οι εκλογές αυτές δεν είναι αν θέλουμε δεξιά ή αριστερά, αλλά αν θέλουμε περισσότερη ξεφτίλα ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Πώς ψηφίζω;;
Πάω στο εκλογικό κέντρο,μου δίνουν ένα μάτσο χαρτιά,βάζω ένα στην τύχη μέσα..Τους ζωγραφίζω και μιά μούτζα. Και το ρίχνω την κάλπη με το δεξί χέρι.:P

Σοβαρά τώρα.Αν δεν με απατά η μνήμη μου πρέπει να έχω ψηφίσει 2 φορες σε τοπικές εκλογες και 2 σε βουλευτικές.
Στις τοπικές είχα ρίξει λευκό/άκυρο καθώς δεν γνώριζα τους υποψηφίους αφού διέμενα σε άλλη πόλη(φοιτητής).
Στις βουλευτικές,την πρώτη φορά(σαν επαναστάτης) έριξα άκυρο.Την δεύτερη φορά,αφού είχα καταλάβει τι μαλακία είναι το λευκό/άκυρο, ψήφισα Οικολόγους/Πράσινους, γιατί ήθελα να υπάρχει πολυφωνία στην Βουλή.
Δεν έχω ΠΟΤΕ ψηφίσει κανένα απο τα 5 κόμματα της Βουλής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δεν θέλω να μην ψηφίσω. Αλλά δεν ξέρω ποιόν να ψηφίσω.
Ψάχνομαι... θα καταλήξω σε νεανικά μυαλά, αρκεί να μου κάνουν το κλικ. Τώρα αν μου κάνει κλικ κάποιος ''ωριμότερος'' θα εξαρτηθεί απο την πορεία του μέχρι σήμερα. Θα ψαχτώ κι άλλο και πολύ πριν ρίξω δελτίο
Οπως είπα μόλις πριν λίγο σε άλλο θέμα, ψάχνω κάποιον που να έχει αφουγκραστεί τις ανάγκες μας ως νέα γενιά, έχει περάσει απο τις φάσεις μας, έχει γαλουγηθεί με την ίδια κοινωνική νοοτροπία κι αγαπά τον τόπο του, έχει αποφασίσει πως θα δουλέψει και θα οργανωθεί, πως ναι μεν θέλει να κερδίσει, αλλά τίμια. Θέλω κάτι νέο, που να μην πολυλάμπει, που να μη λέει πολλά, λαοπλανητικά και μπερδεμένα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
αν ο Καραμανλής είχε ακόμα το κόμα.

Οπα ρε παιδια! Για κομματα η για σπιτια μιλαμε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Οπα ρε παιδια! Για κομματα η για σπιτια μιλαμε;:confused:
ειχε ακομα υπο την ηγεσια του. Σε καλυψα? :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
αν επιτρεπεται λοβ τι ακριβως βρισκεις πως εχει ο καραμανλής περισσότερο από το σαμαρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν ιδεολογίες στα μεγάλα κόμματα πλέον, υπάρχουν μόνο συμφέροντα. Τι δεξιά, τι αριστερά, τι διαγώνια... Οι εκλογές αυτές δεν είναι αν θέλουμε δεξιά ή αριστερά, αλλά αν θέλουμε περισσότερη ξεφτίλα ή όχι.

Μὲ συγχωρεῖς φίλε, ἀλλὰ σὲ αὐτὸ τὸ θέμα ὑπάρχει μιὰ μεγάλη παρανόηση. Πάντοτε ὑπῆρχαν ἰδεολογίες καθὼς καὶ συμφέροντα καὶ θὰ ἐξακολουθήσουν νὰ ὑπάρχουν. Τὰ συμφέροντα ὑπαγορεύουν τὶς ἰδεολογίες καὶ οἱ ἰδεολογίες γεννοῦν συμφέροντα. Ἁπλῶς στὴ σημερινὴ περίοδο στὴν ὁποῖα συντελοῦνται λόγῳ διαφόρων παραγόντων (καὶ δὲν εἶναι μόνο οἱ οἰκονομικοί), μεγάλες ἀλλαγὲς σὲ διεθνὲς ἀλλὰ καὶ σὲ ἐθνικὸ ἐπίπεδο, οἱ ἰδεολογίες μοιραῖο εἶναι νὰ ἐπαναπροσδιορισθοῦν. Γι' αὐτὸν τὸν λόγο μᾶς φαίνεται στοὺς περισσοτέρους ὅτι δὲν ὑπάρχουν ἰδεολογίες γιατὶ ἁπλούστατα παύουν νὰ ὑπάρχουν ὅπως τὶς γνωρίζαμε μέχρι πρότινος.

Συγγνώμη γιὰ τὴν παρέκβαση σὲ σχέση μὲ τὸ θέμα. Στὸ ἐρώτημα πῶς ψηφίζω, ἀπαντῶ (μὲ μεγάλη μου λύπη) μὲ τὴ φράση «τὸ μὴ χεῖρον βέλτιστον»...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ειχε ακομα υπο την ηγεσια του. Σε καλυψα? :rolleyes:

Θεωρείς πως ένα κόμμα χαρακτηρίζεται από τον αρχηγό του; αν ναι δεν ξέρω τι θα πεις αλλά έχεις πέσει θύμα της προπαγάνδας τους.

πώς λέμε "και τη μηχανή του τραίνου να αλλάξεις..."; ε κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ο καραμανλης ηταν κανενας αγιος, ωστοσο τον θεωρω περισσοτερο φιλορωσσικο και πιστευω πως τοτε δε θα μας εβαζε ετσι ευκολα στο δντ, οχι τοσο ευκολα οπως παραδοθηκε ο αβουλος ο παπανδρεου. Θυμαμαι στην προεκλογικη εκστρατεια του 2009 ελεγε ο καραμανλης πως υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες κλπ σε αντιθεση με τον παπανδρεου και το γνωστο σε ολους μας λεφτα υπαρχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ο καραμανλης ηταν κανενας αγιος, ωστοσο τον θεωρω περισσοτερο φιλορωσσικο και πιστευω πως τοτε δε θα μας εβαζε ετσι ευκολα στο δντ, οχι τοσο ευκολα οπως παραδοθηκε ο αβουλος ο παπανδρεου. Θυμαμαι στην προεκλογικη εκστρατεια του 2009 ελεγε ο καραμανλης πως υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες κλπ σε αντιθεση με τον παπανδρεου και το γνωστο σε ολους μας λεφτα υπαρχουν.

Αυτά είναι απλά δόγματα, όταν τα έχεις κάνει σκατά είναι πολύ λογικό μετά να ακολουθήσεις την πολιτική "το ξέρω ότι έχουν γίνει λάθη αλλά μαζί μπορούμε και θα τα καταφέρουμε" και πριν λίγους μήνες και τώρα ο ΓΑΠ και οι υπόλοιποι τα ίδια λένε, γιατί όταν ο άλλος έχει δει το έργο σου και μπορεί να κρίνει δε σε παίρνει να το παίξεις σουρεαλιστής. Για το "λεφτά υπάρχουν" κλπ υπάρχουν στελέχη αν δεν κάνω λάθος του ΔΝΤ που έχει πει πως ο ΓΑΠ επεδίωξε ιδιωτικές συμφωνίες κατω από το τραπέζι πριν τις εκλογές για είσοδο στο ΔΝΤ, απλά όταν ο άλλος στο παίζει όπως λέω πιο πάνω σε παίρνει να πεις στο λαό "ξεετε κάτι, λέει βλακείες μπορούμε πολύ καλύτερα" για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του.
Επικοινωνιακά παιχνίδια είναι όλα αυτά. Άλλωστε στην πολιτική γενικά από τη στιγμή που μιλάμε για θέσεις εξουσίας λίγο μετράνε τα πιστεύω του καθενός, όλοι μαριονέτες είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Αυτά είναι απλά δόγματα, όταν τα έχεις κάνει σκατά είναι πολύ λογικό μετά να ακολουθήσεις την πολιτική "το ξέρω ότι έχουν γίνει λάθη αλλά μαζί μπορούμε και θα τα καταφέρουμε" και πριν λίγους μήνες και τώρα ο ΓΑΠ και οι υπόλοιποι τα ίδια λένε, γιατί όταν ο άλλος έχει δει το έργο σου και μπορεί να κρίνει δε σε παίρνει να το παίξεις σουρεαλιστής.

δε θυμαμαι να χε καταλαβει καποιος κριση το 2009. Δεν το ελεγε για να καλυψει λαθη, γιατι μεχρι τοτε τα εκρυβε. Γενικοτερα παντως σε οτι αφορα την πολιτικη δεν ειμαι απολυτη γιατι ακομα ψαχνομαι, προσπαθω να ενημερωνομαι και προσπαθω να βελτιωσω την κριση μου. Δε σου λεω οτι αυτα που υποστηριζω ειναι ολα σωστα απλα προσπαθω να βαλω τις σκεψεις μου σε ταξη. :-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αυτά είναι απλά δόγματα, όταν τα έχεις κάνει σκατά είναι πολύ λογικό μετά να ακολουθήσεις την πολιτική "το ξέρω ότι έχουν γίνει λάθη αλλά μαζί μπορούμε και θα τα καταφέρουμε" και πριν λίγους μήνες και τώρα ο ΓΑΠ και οι υπόλοιποι τα ίδια λένε, γιατί όταν ο άλλος έχει δει το έργο σου και μπορεί να κρίνει δε σε παίρνει να το παίξεις σουρεαλιστής. Για το "λεφτά υπάρχουν" κλπ υπάρχουν στελέχη αν δεν κάνω λάθος του ΔΝΤ που έχει πει πως ο ΓΑΠ επεδίωξε ιδιωτικές συμφωνίες κατω από το τραπέζι πριν τις εκλογές για είσοδο στο ΔΝΤ, απλά όταν ο άλλος στο παίζει όπως λέω πιο πάνω σε παίρνει να πεις στο λαό "ξεετε κάτι, λέει βλακείες μπορούμε πολύ καλύτερα" για να κερδίσει την εμπιστοσύνη του.
Επικοινωνιακά παιχνίδια είναι όλα αυτά. Άλλωστε στην πολιτική γενικά από τη στιγμή που μιλάμε για θέσεις εξουσίας λίγο μετράνε τα πιστεύω του καθενός, όλοι μαριονέτες είναι.

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Άλλο είναι ο ΓΑΠ άλλο ο Βενιζέλος άλλο ο Σαμαράς και άλλο ο Καραμανλής.

O Σαμαράς ανήκει στη πιο δεξιά πτέρυγα της ΝΔ. Ο Βενιζέλος ανήκει στη δεξιά πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ (ίδια με το Σημίτη).

Ο Παπανδρέου στην αριστερή πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ (ίδια με το Παπουτσή).

O δικοματισμός δύσκολα θα πέσει γιατί έχει ισχυρά θεμέλεια. Αν πέσει θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Ο μοναδικπος που πάλεψε με τα συνδικάτα είναι ο ΓΑΠ. Το ίδιο το ΠΑΣΟΚ δεν το άφησε. Την ισχυρότερη κριτική για το δημοψήφισμα το έκανε mega κατόπιν εντολής του Βενιζέλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δε θυμαμαι να χε καταλαβει καποιος κριση το 2009. Δεν το ελεγε για να καλυψει λαθη, γιατι μεχρι τοτε τα εκρυβε. Γενικοτερα παντως σε οτι αφορα την πολιτικη δεν ειμαι απολυτη γιατι ακομα ψαχνομαι, προσπαθω να ενημερωνομαι και προσπαθω να βελτιωσω την κριση μου. Δε σου λεω οτι αυτα που υποστηριζω ειναι ολα σωστα απλα προσπαθω να βαλω τις σκεψεις μου σε ταξη. :-)


Well, εγώ άλλα θυμάμαι, θυμάμαι ότι η κυβέρνηση και τότε έπαιρνε τα μέτρα το ένα μετά το άλλο όχι φυσικά για το χρέος που τότε ( και καλά ) δεν ξέραμε ότι ήταν τόσο ογκώδες, αλλά για να μην ξεφύγει το έλλειμμα. Υπήρχε ήδη μια δυσαρέσκεια, αλλιώς η ΝΔ δε θα πεφτε.

Όσο για το τι υποστηρίζεις, απλά λέμε μην κοιτάτε αρχηγούς, αλλά κόμματα στο σύνολό τους. Το να αλλάξεις τον αρχηγό ενός κόμματος είναι η απόδειξη του ότι οι πολιτικοί είναι απλά αναλώσιμοι, να σου κάνουν τη δουλειά, και όταν αποκτήσουν μητρώο, άντε δρόμο για τον επόμενο.
Και ακόμη κι αν πιστεύαμε στο αυτοδύναμο των πολιτικών, εσύ τι λες, τώρα που άλλαξε το ΠΑΣΟΚ πχ αρχηγό έτσι και βγει στις εκλογές εσύ θα δεις κάτι διαφορετικό; Τα 'ίδια άτομα δε θα ξανά βάλει υπουργούς; την ίδια πολιτική δε θα ακολουθήσει; ποιο το νόημα λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ο καραμανλης ηταν κανενας αγιος, ωστοσο τον θεωρω περισσοτερο φιλορωσσικο και πιστευω πως τοτε δε θα μας εβαζε ετσι ευκολα στο δντ, οχι τοσο ευκολα οπως παραδοθηκε ο αβουλος ο παπανδρεου. Θυμαμαι στην προεκλογικη εκστρατεια του 2009 ελεγε ο καραμανλης πως υπαρχουν οικονομικες δυσκολιες κλπ σε αντιθεση με τον παπανδρεου και το γνωστο σε ολους μας λεφτα υπαρχουν.

Ο Καραμανλης ητανε ξεκαθαρα φιλορωσσος ενω ο ΓΑΠ εμφανεστατα Αμερικανακι. Σε θεματα επαφων και συμφωνιων με την Ρωσσια θα συμφωνισω μαζι σου οτι ητανε πολυ καλα τα πραγματα που ακουγοντουσαν τοτε, αλλα αποτελεσματα δεν ειδα.
Απο εκει και περα, δεν καταλαβενω πιο ακριβος ειναι το θετικο που βρισκεις στον Καραμανλη. Αφοτου ξεσπασαν ενα σορο σκανδαλα (δεν ειχε τοσο ταλεντο οσο οι προκατοχοι του στο να τα κραταει κρυμενα) ουσιαστικα παρετιθικε απο την θεση του και απο τις εκλογες. Ουσιαστικα δεν εκανε προεκλογικη εξστρατια..! Οχι οτι με νοιαζει προσωπικα το τι θα πει και θα κανει καποιος πριν απο τις εκλογες, το μετα με νοιαζει, αλλα ο Καραμανλης αφισε κατω τα οπλα και εδωσε το κλειδη στον ΓΑΠ για να ερθει και να κανει οτι εκανε... Δυσκολα θα πιστεψω οτι μες τις ακρες δεν ητανε συμφωνιμενα τα πραγματα, η οτι ο Καραμανλης δεν ειδε οτι ερχονται δυσκολα και ειπε να σωσει το τομαρι του να μην φαει αυτος τις ντοματες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Άλλο είναι ο ΓΑΠ άλλο ο Βενιζέλος άλλο ο Σαμαράς και άλλο ο Καραμανλής.

O Σαμαράς ανήκει στη πιο δεξιά πτέρυγα της ΝΔ. Ο Βενιζέλος ανήκει στη δεξιά πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ (ίδια με το Σημίτη).

Ο Παπανδρέου στην αριστερή πτέρυγα του ΠΑΣΟΚ (ίδια με το Παπουτσή).

O δικοματισμός δύσκολα θα πέσει γιατί έχει ισχυρά θεμέλεια. Αν πέσει θα είναι μια ευχάριστη έκπληξη. Ο μοναδικπος που πάλεψε με τα συνδικάτα είναι ο ΓΑΠ. Το ίδιο το ΠΑΣΟΚ δεν το άφησε. Την ισχυρότερη κριτική για το δημοψήφισμα το έκανε mega κατόπιν εντολής του Βενιζέλου.

φόκο το ειπα από την αρχή, δεν ξέρω πως λειτουργούν τα 2 μεγάλα κόμματα, αλλά αν θεωρούμε πως ο αρχηγός ενός κόμματος έχει την εξουσία να γυρίσει τούμπα όλο το κόμμα να πάνε να χεστούν και οι 2 γιατί αυτό δημοκρατία εγώ δεν το λέω. Όπως το βλέπει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prime

Πολύ δραστήριο μέλος

Η prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,680 μηνύματα.
1. δεν ψηφίζω πρόσωπα.
2. ψηφίζω ιδεολογικά (αν και δε με καλύπτει κάτι 100%)
3. ψηφίζω το κατ' εμέ μη χείρον βέλτιστον και ανάλογα με το πώς χειρίστηκε (αυτά που θεωρώ) ζωτικής σημασίας θέματα ανάμεσα σε εκλογές.

Στις επόμενες εκλογές είναι η πρώτη φορά που έχω τόσο έντονο προβληματισμό για το τι θα ψηφίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top