Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Με τέτοια λογική, μέχρι να πετύχουμε και αν πετύχουμε το κάτι στη ζωή μας, θα γεννάμε μετά τα 40, και η καθόλου..... Και όταν τα παιδιά μας θα είναι στα 20 - εμείς συνταξιούχοι. Ευχάριστο μέλλον για τα παιδιά μας, τι να πω! Τα εγγόνια, το πιο πιθανόν, να μην δούμε καν. Εεεε... Για ποιές προτεραιότητες μιλάμε;
Επαγγελματικές πρωταιρεότητες ας πούμε. Και δεν έχουν σχέση όλα αυτά που λες μία γυναίκα μπορεί να έχει 1002 λόγους για να θέλει να κάνει έκτρωση πολλά πράγματα εξαρτόνται σε κάθε περίπτωση. Αν δεν θέλει μωρό δεν θα κάνει τελεία και παύλα. Κανείς δεν μπορεί να το επιβάλει σε μια γυναίκα ούτε να τη γεμίσει τύψεις αν πάρει αυτήν την απόφαση. Ναι δεν διαφωνώ είναι απαίσια διαδικασία η έκτρωση και νομίζω καμία δεν θέλει να φτάσει να έχει το δήλημα να την υποστεί αλλά σίγουρα εφόσον το κάνει θα έχει τους δικούς της λόγους και δεν είναι δουλειά κανενός (γιατί έξω από το χωρό ο καθένας ότι θέλει λέει..) να την κρίνει ή να το απαγορεύσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Επαγγελματικές πρωταιρεότητες ας πούμε. Και δεν έχουν σχέση όλα αυτά που λες μία γυναίκα μπορεί να έχει 1002 λόγους για να θέλει να κάνει έκτρωση πολλά πράγματα εξαρτόνται σε κάθε περίπτωση. Αν δεν θέλει μωρό δεν θα κάνει τελεία και παύλα. Κανείς δεν μπορεί να το επιβάλει σε μια γυναίκα ούτε να τη γεμίσει τύψεις αν πάρει αυτήν την απόφαση. Ναι δεν διαφωνώ είναι απαίσια διαδικασία η έκτρωση και νομίζω καμία δεν θέλει να φτάσει να έχει το δήλημα να την υποστεί αλλά σίγουρα εφόσον το κάνει θα έχει τους δικούς της λόγους και δεν είναι δουλειά κανενός (γιατί έξω από το χωρό ο καθένας ότι θέλει λέει..) να την κρίνει ή να το απαγορεύσει.

Ήθελα να πω πως και οι επαγγελματικες προτεραιότητες, και οι 1002 λόγοι, είναι ασήμαντες μπροστά στην εικόνα που περιέγραψα. Αυτό πρέπει να καταλάβει μια γυναίκα, να της βοηθάει και η κοινωνία, και δεν θα χρειαστεί να τη γεμίζει κανείς τύψεις. Πράγματι,"... αν δεν θέλει μωρό δεν θα κάνει τελεία και παύλα. και Κανείς δεν μπορεί να το επιβάλει σε μια γυναίκα"... Εδώ όμως συζητάμε για τη περίπτωση όταν ήδη έκανε το μωρό, και θέλει να το ρίξει! Δεν νιώθεις τη διαφορά; Εδώ πλέον δεν απιφασειζει για τη δική της ζωή μόνο η για το δικό της σώμα και ψυχή! Και αν το έκανε... Ας αφήσει της δικαιολογίες και παραδεχτεί πως σκότωσε ένα μωρό! Γιατί ακριβώς αυτό έκανε. Δεν θα τη κατακρίνω. Εμείς σκοτώνουμε ότι κινείται και τα τρώμε κιόλας.... Απλά ας αφήσουμε της δικαιολογίες και πούμε - έτσι είναι η ζωή... Και αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος - θα έπρεπε τουλάχιστον να έχεις και τύψεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ήθελα να πω πως και οι επαγγελματικες προτεραιότητες, και οι 1002 λόγοι, είναι ασήμαντες μπροστά στην εικόνα που περιέγραψα. Αυτό πρέπει να καταλάβει μια γυναίκα, να της βοηθάει και η κοινωνία, και δεν θα χρειαστεί να τη γεμίζει κανείς τύψεις. Πράγματι,"... αν δεν θέλει μωρό δεν θα κάνει τελεία και παύλα. και Κανείς δεν μπορεί να το επιβάλει σε μια γυναίκα"... Εδώ όμως συζητάμε για τη περίπτωση όταν ήδη έκανε το μωρό, και θέλει να το ρίξει! Δεν νιώθεις τη διαφορά; Εδώ πλέον δεν απιφασειζει για τη δική της ζωή μόνο η για το δικό της σώμα και ψυχή! Και αν το έκανε... Ας αφήσει της δικαιολογίες και παραδεχτεί πως σκότωσε ένα μωρό! Γιατί ακριβώς αυτό έκανε. Δεν θα τη κατακρίνω. Εμείς σκοτώνουμε ότι κινείται και τα τρώμε κιόλας.... Απλά ας αφήσουμε της δικαιολογίες και πούμε - έτσι είναι η ζωή... Και αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος - θα έπρεπε τουλάχιστον να έχεις και τύψεις!
Διαφωνώ δεν είναι καθόλου ασήμαντες. Ούτε το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο είναι ασήμαντο. Όταν προκύπτει σε μια γυναίκα ανεπιθύμητη εγκυμωσύνη μπορεί να επιλέξει αν θα γεννήσει ή όχι. Και αν αυτή κρίνει ότι ΔΕΝ μπορεί/δεν θέλει/δεν είναι έτοιμη και άλλα 1002 που εγώ ίσως να μη μπορώ να ξέρω (ούτε και καμία κοπέλα που δεν βρέθηκε σε αυτήν την θέση) είναι καλύτερα να κάνει έκτρωση. Προσωπικά τα έχω ξεπεράσει τα ηθικολογικά (ήμουν πολύ κατά παλιά) δεν το θεωρώ φόνο εφόσον γίνεται σε τώσο αρχικά στάδια. Και καλώς ή κακώς έτσι είναι η ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Διαφωνώ δεν είναι καθόλου ασήμαντες. Ούτε το να φέρεις ένα παιδί στον κόσμο είναι ασήμαντο. Όταν προκύπτει σε μια γυναίκα ανεπιθύμητη εγκυμωσύνη μπορεί να επιλέξει αν θα γεννήσει ή όχι. Και αν αυτή κρίνει ότι ΔΕΝ μπορεί/δεν θέλει/δεν είναι έτοιμη και άλλα 1002 που εγώ ίσως να μη μπορώ να ξέρω (ούτε και καμία κοπέλα που δεν βρέθηκε σε αυτήν την θέση) είναι καλύτερα να κάνει έκτρωση. Προσωπικά τα έχω ξεπεράσει τα ηθικολογικά (ήμουν πολύ κατά παλιά) δεν το θεωρώ φόνο εφόσον γίνεται σε τώσο αρχικά στάδια. Και καλώς ή κακώς έτσι είναι η ζωή.

Εγώ αντίθετα, πριν ήμουν "υπέρ" και υποστήριζα μια τέτοια επιλογή. Μέχρι να "αποκτήσω" τα δικά μου παιδάκια. Τότε, με τη μία, άλλαξαν οι αντιλήψεις μου για ολόκληρο το Σύμπαν και τη θέση μας σε αυτόν. Το όνειρο μου η κοινωνία μας να φτάσει στο επίπεδο να μην σκοτώνουμε τα μωρά. Οι άνθρωποι επιτέλους να γίνουν πιο υπεύθυνοι και να μην δημιουργούν ανεπιθύμητα μωρά. Και η επιστήμη να μπορεί να πέρνει από ανεύθυνες μητέρες τα μωρά στο αρχικό στάδιο και να τα μεγαλώνει χωρίς τη συμμετοχή τεις. Στο κόσμο μας υπάρχει αρκετή αγάπη και για τέτοια μωρά!

Να είναι καλά εκείνες βιολογικές μητέρες, που γέννησαν και τη θεία μου, και τη ξαδέλφη μου. Ευτυχώς, δεν έκαναν έκτρωση και στο σόι μας υιοθετήθηκαν αυτές υπέροχες γυναίκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Το όνειρο μου η κοινωνία μας να φτάσει στο επίπεδο να μην σκοτώνουμε τα μωρά.

Ποια μωρά, 11-12 εβδομάδων έμβρυα? Σιγά μην κλαίει και μες στην μήτρα πιπιλώντας το δάχτυλο.
Θα βγούμε όλοι που δεν είμαστε ξεκάθαρα κατά και υπέρμαχοι της κίνησης του Ηρώδη στο τέλος.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Ποια μωρά, 11-12 εβδομάδων έμβρυα? Σιγά μην κλαίει και μες στην μήτρα πιπιλώντας το δάχτυλο.
Θα βγούμε όλοι που δεν είμαστε ξεκάθαρα κατά και υπέρμαχοι της κίνησης του Ηρώδη στο τέλος.:confused:

Ο, ναι! Πολύ βολικό είναι αυτό να λέμε - το μωρό, όταν το περιμένουμε, και έμβρυο, όταν είναι ανεπιθύμητο!
Κοίτα κοριτσάκι να μάθαινες και κάτι:
οι εβδομάδες της κύησης - 10η έως 14η εβδομάδα
https://m.youtube.com/#/watch?v=uB1gEl2WDO8
Και πες τεράστιο ευχαριστώ στη μανούλα σου πο δεν σε έκανε έτσι όταν ήσουνα 11-12 , όπως λες, εβδομάδων....
Για μένα αυτό το έμβρυο είναι μωρό! Θα με καταλάβεις και εσύ όταν μεγαλώσεις. Κοίτα μόνο να μην κανείς τέτοια λάθοι, γιατί θα έχεις τεράστιες τύψεις, πίστεψέ με!

abort11w2.jpg
week-11-21.jpg
bgYibwjAuPo.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Προσωπικά θα ένιωθα τύψεις αν έκανα μωρό από υποχρέωση και το παρατούσα αλλά δεν το συζητάμε καν αυτό ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ε παιδιά αν είναι να βάζουμε εικόνες με σφαγμένα έμβρυα για τον συναισθηματισμό της υπόθεσης να βάλουμε και καμιά κατσίκα τι λέτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Να βάλω και εγώ κάτι από bestgore;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

x_xChristine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 191 μηνύματα.
Να βάλω και εγώ κάτι από bestgore;

αχαχαχα γιατί να είμαι τόσο περίεργη ρε γαμώτο, εφιάλτες θα βλέπω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Προσωπικά θα ένιωθα τύψεις αν έκανα μωρό από υποχρέωση και το παρατούσα αλλά δεν το συζητάμε καν αυτό ε;

Περισσότερες, από το να το έχεις σκοτώσει; :blink:

Εγώ, πάντως, πιστεύω πως αν υπήρχε κοινωνική υποστήριξη, καμία δεν θα παρατούσε το παιδί της. Σήμερα όμως πιο βολικό και φτηνό να φυτέψεις στεις κοπέλες την ιδέα ευκολίας της έκτρωσης για να χρησιμοποιούν την άμβλωση με τέτοια ευκολία και με τόσο λίγη αποδοχή ενοχής.

Ε παιδιά αν είναι να βάζουμε εικόνες με σφαγμένα έμβρυα για τον συναισθηματισμό της υπόθεσης να βάλουμε και καμιά κατσίκα τι λέτε;

Γιατί όχι, αν είσαι εσυ μια κατσίκα οποία προσπαθεί να πείσει τεις άλλες να μην σκοτώνουν τα μωρα τους....:wacko: Βέβαια και ως άνθρωπος μπορείς, αλλά σε μια συζήτηση ... - "χορτοφαγία η κρεατοφαγία"...:bot:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Περισσότερες, από το να το έχεις σκοτώσει; :blink:

Εγώ, πάντως, πιστεύω πως αν υπήρχε κοινωνική υποστήριξη, καμία δεν θα παρατούσε το παιδί της. Σήμερα όμως πιο βολικό και φτηνό να φυτέψεις στεις κοπέλες την ιδέα ευκολίας της έκτρωσης για να χρησιμοποιούν την άμβλωση με τέτοια ευκολία και με τόσο λίγη αποδοχή ενοχής.

Μήπως μια και έχεις παιδιά το βλέπεις λιιιιιγο υποκειμενικά το θέμα? Σε φάση έζησα το μεγαλείο της μητρότητας, κάνω τα πάντα για να προσφέρω στα παιδιά μου, so οποια κάνει έκτρωση είναι ανεύθυνη και βγαίνοντας από την επέμβαση κανονίζει διακοπές στη Μύκονο τώρα που γλίτωσε από το εμπόδιο?

Στην κόρη σου (αν έχεις / αποκτήσεις) αυτά θα έλεγες? Όχι ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει με τη ζωή και το σώμα της καθώς έτσι θα είναι ευτυχισμένη? Όχι ότι η μητρότητα πέρα από ευλογία πρέπει να είναι και συνειδητή απόφαση για το καλό του παιδιού? Το παιδί του βιαστή το κρατάμε και αυτό? Ένα παιδί που πάσχει από σοβαρές γενετικές ασθένειες επίσης? Βιοποριστικά θέματα δεν τα αναφέρω καν γιατί το "η κοινωνία ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να βοηθάει εδώ" είναι τουλάχιστον αστείο.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Μήπως μια και έχεις παιδιά το βλέπεις λιιιιιγο υποκειμενικά το θέμα? Σε φάση έζησα το μεγαλείο της μητρότητας, κάνω τα πάντα για να προσφέρω στα παιδιά μου, so οποια κάνει έκτρωση είναι ανεύθυνη και βγαίνοντας από την επέμβαση κανονίζει διακοπές στη Μύκονο τώρα που γλίτωσε από το εμπόδιο?

Στην κόρη σου (αν έχεις / αποκτήσεις) αυτά θα έλεγες? Όχι ότι μπορεί να κάνει ότι θέλει με τη ζωή και το σώμα της καθώς έτσι θα είναι ευτυχισμένη? Όχι ότι η μητρότητα πέρα από ευλογία πρέπει να είναι και συνειδητή απόφαση για το καλό του παιδιού? Το παιδί του βιαστή το κρατάμε και αυτό? Ένα παιδί που πάσχει από σοβαρές γενετικές ασθένειες επίσης? Βιοποριστικά θέματα δεν τα αναφέρω καν γιατί το "η κοινωνία ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να βοηθάει εδώ" είναι τουλάχιστον αστείο.

:)

Τι μας λες τώρα; 300.000 εκτρώσεις που γίνονται στη χώρα μας ετησίως είναι περιπτώσεις βιασμού η πάσχοντες από σοβαρές γενετικές ασθέινειες ; :fool:
Όταν τα 4 στα 10 ζευγάρια αναπαραγωγικής ηλικίας δεν λαμβάνουν κανένα προφυλακτικό μέτρο προστασίας από ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη. Όταν οι 9 στις 10 γυναίκες αναπαραγωγικής ηλικίας, με ενεργή σεξουαλική ζωή, δηλώνουν ότι δεν επιθυμούν να κάνουν παιδιά στα επόμενα 2 – 3 χρόνια, δεν κάνουν, όμως, τίποτε για να προστατευθούν από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη... Να! Μιλάμε για πλήρης ανευθυνότητα!
Τη κόρη μου θα τη μάθω να είναι πρωτα από όλα ένα υπεύθυνο άτομο! Εφόσον μπόρεσα εγώ να προστατευτώ απο μια ανεπιθύμητη εγκυμοσυνη, μπορεί και κάθε γυναίκα. Στης μέρες μας δεν είναι καθόλου δύσκολο. Και, που λες, αν η κόρη μου μείνει έγκυος χωρίς να το είχε σχεδιάσει... - θα την ενθαρρύνω να κρατήσει το μωρό και θα την βοηθήσω να το μεγαλώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Τι μας λες τώρα; 300.000 εκτρώσεις που γίνονται στη χώρα μας ετησίως είναι περιπτώσεις βιασμού η πάσχοντες από σοβαρές γενετικές ασθέινειες ; :fool:


Seriously?
300.000 εκτρώσεις;
Δηλαδή 822 εκτρώσεις την ημέρα;
34 κάθε ώρα;
Μήπως υπερβάλεις λιγάκι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Seriously?
300.000 εκτρώσεις;
Δηλαδή 822 εκτρώσεις την ημέρα;
34 κάθε ώρα;
Μήπως υπερβάλεις λιγάκι;

Και όμως.... Σύμφωνα με στοιχειά της Εταιρείας Οικογενειακού Προγραμματισμού ( ΕΟΠ ), τα οποία έχουν δημοσιευτεί αλλά και του Αρεταίειου Νοσοκομείου Αθηνών,

Tο 22% των Ελληνίδων δηλώνει ότι έχει κάνει τουλάχιστον μία έκτρωση.
10% των γυναικών που υφίστανται τέτοιου είδους επεμβάσεις είναι εφηβικής ηλικίας.
• 250.000 εκτρώσεις γίνονται στη χώρα μας ετησίως, αριθμός υπερδιπλάσιος των γεννήσεων. Οι ειδικοί υποπτεύονται ωστόσο ότι τα περιστατικά ξεπερνούν τα 300.000.
• 190.000 εκτρώσεις γίνονται ετησίως στη Μ. Βρετανία, που έχει 5πλάσιο πληθυσμό από την Ελλάδα.
• 40.000 εκτρώσεις το χρόνο στην Ελλάδα αποφασίζονται από κορίτσια κάτω των 18 ετών, σύμφωνα με το Ινστιτούτο Ψυχικής και Σεξουαλικής Υγείας.
• 1 στα 4 κορίτσια ηλικίας 14 έως 17 ετών έχει κάνει έκτρωση, σύμφωνα με έρευνα του Αρεταίειου Νοσοκομείου.
• 1 στις 2 έφηβες που κάνουν έκτρωση δεν έχει ενημερώσει ούτε τη μητέρα της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να! Μιλάμε για πλήρης ανευθυνότητα!
Και ως παραδειγματική τιμωρία για την ανευθυνότητα αυτή πρέπει να γεννηθεί ένα παιδί το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίζεται ως λάθος σε όλη του τη ζωή?
Και, που λες, αν η κόρη μου μείνει έγκυος χωρίς να το είχε σχεδιάσει... - θα την ενθαρρύνω να κρατήσει το μωρό και θα την βοηθήσω να το μεγαλώσει!
Σορι αλλά αυτό είναι ψυχολογικός εκβιασμός. Η δικιά της ζωή θα αλλάξει τελείως με ένα παιδί όχι η δικιά σου. Ο γονιός πρέπει να ενθαρρύνει το παιδί του να αποφασίζει για τον εαυτό του. Όχι να παίρνει την κόρη από το χεράκι για να πάρει το μωρό από το χεράκι να το πάει στον παιδίατρο. Ούτε να το φορτώνεται όλη μέρα για να διευκολύνει την κόρη απαλλάσσοντας την από τις ευθύνες που φέρνει ένα παιδί όταν εκείνη δεν είναι έτοιμη να της επωμιστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
αν η κόρη μου μείνει έγκυος χωρίς να το είχε σχεδιάσει... - θα την ενθαρρύνω να κρατήσει το μωρό και θα την βοηθήσω να το μεγαλώσει!

και το παιδί θα μεγαλώσει με τη γιαγιά και όχι με τη μάνα και ύστερα θα κατηγορεί τη μάνα πως δεν το αγαπάει. το έχω δει αυτό σε κοντινό μου πρόσωπο να συμβαίνει. μπορεί να νομίζεις πως θα προστάτευες έτσι την κόρη σου αλλά μάλλον κακό θα της έκανες. αν δεν το θέλει, δεν το θέλει. με το ζόρι να το γεννήσει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
και το παιδί θα μεγαλώσει με τη γιαγιά και όχι με τη μάνα και ύστερα θα κατηγορεί τη μάνα πως δεν το αγαπάει. το έχω δει αυτό σε κοντινό μου πρόσωπο να συμβαίνει. μπορεί να νομίζεις πως θα προστάτευες έτσι την κόρη σου αλλά μάλλον κακό θα της έκανες. αν δεν το θέλει, δεν το θέλει. με το ζόρι να το γεννήσει?


για να καταλαβω υπαρχουν ατομα που θα λεγαν στο παιδι τους γεννησε το και θα στο μεγαλωσω εγω? και το θεωρουν και νορμαλ? να υποθεσω ο εκβιασμος να κρατησει το παιδι γινεται με συναισθηματισμους του τυπου φωτογραφιες με νεκρα εμβρυα κτλ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olga_serb

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 228 μηνύματα.
Και ως παραδειγματική τιμωρία για την ανευθυνότητα αυτή πρέπει να γεννηθεί ένα παιδί το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα αντιμετωπίζεται ως λάθος σε όλη του τη ζωή?

Σορι αλλά αυτό είναι ψυχολογικός εκβιασμός. Η δικιά της ζωή θα αλλάξει τελείως με ένα παιδί όχι η δικιά σου. Ο γονιός πρέπει να ενθαρρύνει το παιδί του να αποφασίζει για τον εαυτό του. Όχι να παίρνει την κόρη από το χεράκι για να πάρει το μωρό από το χεράκι να το πάει στον παιδίατρο. Ούτε να το φορτώνεται όλη μέρα για να διευκολύνει την κόρη απαλλάσσοντας την από τις ευθύνες που φέρνει ένα παιδί όταν εκείνη δεν είναι έτοιμη να της επωμιστεί.

Κάτσε λιγάκι κοπελιά, μην πανικοβάλλεσαι! Πριν σκεφτείς εγωιστικά και απαντήσεις, προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέω! Εγώ δεν έγραψα πώς ονειρεύομαι για μια προχωρημένη επιστήμη, η οποία δεν θα σκοτώνει τα έμβρυα αλλά θα τα περνει να θα μεγαλώνει εκτός μήτρας....; Που στα λόγια μου παρατηρείς τι θέλησή μου να τιμωρηθεί κανείς; Εκτός από αυτό, η μητρότητα δεν είναι τιμωρία, αλλά θαύμα και ευλογία! Το οποίο μπορεί να καταλάβει κανείς μόνο αν γίνει μητέρα!
Σε πληροφορώ, πως κάθε γυναίκα, μένοντας έγκυος, σκέφτεται μήπως να κρατήσει το μωρό (εκτός βέβαια, εάν έχει κάποια ψυχολογικά προβλήματα), αλλά δεν την υποστηρίζει κανείς, και έτσι προχωράει στην έκτρωση. Οπότε για πιο ψυχολογικό εκβιασμό μου γράφεις εδώ, εφόσον στην πραγματικότητα συμβαίνει ακριβώς αντίθετο, και οι νεαρές γυναίκες πιέζονται από όλο το περιβάλλον γύρω τους να κάνουν έκτρωση, δήθεν, για να μην υπάρχει εμπόδιο στη ζωή τους. Μα δεν καταλαβαίνεις, πως αν υπήρχε η ηθική, κοινωνικη και οικονομική υποστήριξη, ποτές ένα μωρό δεν θα θεωροταν εμπόδιο, αλλά μόνο χαρά και ευτυχία μιας γυναίκας!
Και από ποτε θεωρείται κακό το να βοηθάνε οι γονείς τα παιδιά τούς; Όσο υπάρχει ανθρωπότητα, στην ανατροφή των παιδιών βοηθάνε και συμμετέχουν και οι παππούδες και οι γιαγιάδες, και άλλοι συγγενείς στην ανάγκη. Το μωρό αυτό χρειάζεται - αγάπη και φροντίδα, και δεν το νιαζει και πολύ από ποιόν τα εισπράττει. Και στο κάτω κατω.... Αν φοβάσαι τόσο πολύ - να προσέχεις πιο πολυ!!!! Και όχι με ανευθυνότητα να δημιουργείς μια ζωή, για να την διαγράψεις με ευκολία!!! Τώρα είσαι μικρή και νομίζεις πως έχεις αιώνια ζωή μπροστά σου. Αλλά μια στιγμή, η οποία θα έρθει πολύ σύντομα, θα καταλάβεις πως η ζωή είναι παρά πολύ μικρή, περνάει και χάνεται... , και όλες σημερινές σου αξίες και 1002 λόγοι που σε οδήγησαν σε αυτή τη πράξει, θα γίνουν ασήμαντοι. Τότε, οι όλες σου δικαιολογίες με τεις οποίες θα προσπαθήσεις στη πορεία να θαψεις της τήψεις σου στα βάθη της συνείδησής σου, τα παύσουν να ισχύον!

και το παιδί θα μεγαλώσει με τη γιαγιά και όχι με τη μάνα και ύστερα θα κατηγορεί τη μάνα πως δεν το αγαπάει. το έχω δει αυτό σε κοντινό μου πρόσωπο να συμβαίνει. μπορεί να νομίζεις πως θα προστάτευες έτσι την κόρη σου αλλά μάλλον κακό θα της έκανες. αν δεν το θέλει, δεν το θέλει. με το ζόρι να το γεννήσει?

....και είναι προτιμότερο να σκοτώσουμε το μωρό πριν καν γεννηθεί....:blink:
Τι ακούω εδώ... :mad: Για ρωτά το κοντινό σου πρόσωπο τη προτιμάει - έτσι όπως μεγάλωσε η να μην υπήρχε καν;
Και δεν έγραψα πώς θα επερνα το μωρό από τη κόρη μου, αλλά θα την βοηθούσα να το μεγαλώσει!!! Εγώ έτσι μεγάλωσα! Ε και; Αγαπώ τη γιαγιά μου, αλλά η μαμά μου είναι η καλύτερη μαμά του κόσμου για μένα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
....και είναι προτιμότερο να σκοτώσουμε το μωρό πριν καν γεννηθεί....:blink:
Τι ακούω εδώ... :mad: Για ρωτά το κοντινό σου πρόσωπο τη προτιμάει - έτσι όπως μεγάλωσε η να μην υπήρχε καν;
Και δεν έγραψα πώς θα επερνα το μωρό από τη κόρη μου, αλλά θα την βοηθούσα να το μεγαλώσει!!! Εγώ έτσι μεγάλωσα! Ε και; Αγαπώ τη γιαγιά μου, αλλά η μαμά μου είναι η καλύτερη μαμά του κόσμου για μένα!!!

Οταν σκοτωνουμε τοσα ζωα καθημερα ειναι καλυτερα δηλαδη? Αναφερθηκε και πριν αλλα αληθεια ποια ειναι η διαφορα? Ο καθενας κανει οτι θελει αμα θελει κανει εκτρωση αν δεν θελει δεν κανει that simple..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top