Εγωισμός και σχέσεις

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
H πολυλογία είναι το τελευταίο που μας απασχολεί στο θέμα "εγωισμός".
Την πολυλογία την ανέφερα ως στοιχείο του χαρακτήρα. Όπως ο εγωισμός είναι κι αυτή έμφυτη, αλλά δεν αντιμετωπίζεται και τόσο αρνητικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
:hmm:Τι εννοείς κλάδος καλό μου???

Το επάγγελμά μου είναι καθαρά ρεαλιστικό και ντετερμινιστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Κι εγώ προγραμματίστρια θέλω να γίνω..Και το επάγγελμα μου αν και όχι επίσημο..είναι άκρως ορθολογικό : Τεχνικός Υπολογιστών!!!Χεχεχεχεχε δεν έχει σχέση λοιπόν..Είναι θέμα απόψεων και αποφάσεων το πως σκέφτεσαι γενικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο εγωισμός σαν αμυνα, υπαρχει λιγο πολυ σε ολους. Δε χρειαζεται να φοβομαστε οτι δεν υπαρχει γιατι ετσι μπαινουμε σε νοοτροπια υπερεγωισμου, το οποιο ειναι χειροτερο.

Και φυσικα και υφισταται διαχωρισμος εγωισμου-αξιοπρεπειας, για ποιο λογο να μην υφισταται ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Στην Αρχη μιας σχεσης πολλες φορες τυχαινει να ειναι και οι 2 πολλοι εγωιστες και να μην ανοιγονται ο ενας στον αλλον,και να δημιουργουν αμυνες γιατι φοβουνται...Σε τετοιες περιπτωσεις ποιος πιστευετε πως πρεπει να ριξει τον εγωισμο του πρωτος,ο αντρας ή η γυναικα???

Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Για μένα δεν πρέπει να υπάρχει εγωισμός στη σχέση- αν φυσικά αυτή έχει γερά θεμέλια και δεν είναι επιπόλαιη. :)
Το αν θα κάνει ο ένας ή ο άλλος την αρχή δεν έχει σημασία, ο δεύτερος απλά πρέπει να ακολουθήσει και να μη συνεχίσει προσπαθώντας να ρίξει σε εκείνον που υποχώρησε το φταίξιμο, λαμβάνοντας την υποχώρησή του ως αδυναμία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...
Γιατί μια γυναίκα "επιβάλλεται" να έχει άμυνες και ο άντρας όχι; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Γιατί μια γυναίκα "επιβάλλεται" να έχει άμυνες και ο άντρας όχι; :confused:

Γιατί, αν η γυναίκα ανοιχτεί αμέσως ο άλλος πιθανόν να το εκμεταλευτεί, και από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι όσο το παίζω αδιάφορη τόσο πιο πολλά κερδίζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Γιατί μια γυναίκα "επιβάλλεται" να έχει άμυνες και ο άντρας όχι; :confused:

Συμφωνώ απόλυτα. Και ο άνδρας άνθρωπος δεν είναι; Μήπως το παρακάνουμε λίγο με τη μεροληψία υπερ των γυναικών; Δεν μας δικαιολογούνται και τα πάντα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Και ο άνδρας άνθρωπος δεν είναι; Μήπως το παρακάνουμε λίγο με τη μεροληψία υπερ των γυναικών; Δεν μας δικαιολογούνται και τα πάντα!

Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι γυναίκα το λες αυτο...
Δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωπος, αλλά αν πρόσεξες είπα, ότι οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικές, και ο άντρας πιο τολμηρός σ' αυτά τα ζητήματα...εφαρμόζοντας το έχω δει πόσο δίκιο έχω....και πόσο άδικο είχα στην εφηβεία που έκανα το αντιθετο...τελικά η εμπειρία είναι το παν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,004 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι γυναίκα το λες αυτο...
Δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωπος, αλλά αν πρόσεξες είπα, ότι οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικές, και ο άντρας πιο τολμηρός σ' αυτά τα ζητήματα...εφαρμόζοντας το έχω δει πόσο δίκιο έχω....και πόσο άδικο είχα στην εφηβεία που έκανα το αντιθετο...τελικά η εμπειρία είναι το παν!

Πως φαίνεται ότι έχεις ανοιχτές πληγές ε; Θα σου άρεσε εσένα επειδή εγώ τα έμπλεξα κάποτε με λάθος άτομα, να ρθω και να κάνω γενικεύσεις ότι ο άντρας πρέπει να κλείνεται επειδή οι γυναίκες είναι στραβές κι ανάποδες και μπορεί να του φάνε την παρεγκεφαλίδα με τα βαμπίρικα δόντια τους;

Και γιατί σου κάνει εντύπωση που μια γυναίκα στρέφεται εναντίον των αρνητικών του φύλου της; Αντικειμενικότατα μίλησε. Όλοι κάνουν λάθη, αταξίες, εκμεταλλεύσεις και πίστεψέ με δεν έχει καμία σχέση με το αν υπάρχει κάτι έξτρα στο παντελόνι τους ή όχι, άντρες γυναίκες μπορούν να είναι το ίδιο ζώα.

Το να είμαστε άνθρωποι είναι το δύσκολο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Πως φαίνεται ότι έχεις ανοιχτές πληγές ε; Θα σου άρεσε εσένα επειδή εγώ τα έμπλεξα κάποτε με λάθος άτομα, να ρθω και να κάνω γενικεύσεις ότι ο άντρας πρέπει να κλείνεται επειδή οι γυναίκες είναι στραβές κι ανάποδες και μπορεί να του φάνε την παρεγκεφαλίδα με τα βαμπίρικα δόντια τους;

Και γιατί σου κάνει εντύπωση που μια γυναίκα στρέφεται εναντίον των αρνητικών του φύλου της; Αντικειμενικότατα μίλησε. Όλοι κάνουν λάθη, αταξίες, εκμεταλλεύσεις και πίστεψέ με δεν έχει καμία σχέση με το αν υπάρχει κάτι έξτρα στο παντελόνι τους ή όχι, άντρες γυναίκες μπορούν να είναι το ίδιο ζώα.

Το να είμαστε άνθρωποι είναι το δύσκολο....

Γιατί με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις;
Δεν έχω καμία ανοιχτή πληγή, ρεαλίστρια είμαι!

Στο τελευταίο συμφωνώ μαζί σου, σ΄αυτό που διαφώνησα μαζί της ήταν στο θέμα ποιος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...

Δεν υπάρχει επιβάλλεται και απαγορεύεται σε αυτά τα πράγματα. Ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Είναι βασικό και οι δύο να είναι ειλικρινής, γιατί από τις αντιδράσεις του άλλου είναι που θα αποφασίσεις τις κινήσεις σου. Αν δεις ότι ο άλλος είναι τελείως αδιάφορος και δεν σου δίνει σημασία δεν θα κάτσεις να αναρωτηθείς μήπως σου "κάνει το δύσκολο/η", αλλά θα πας να βρεις κάποιον άλλο που να δείχνει ενδιαφέρον προς το πρόσωπό σου.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Δεν υπάρχει επιβάλλεται και απαγορεύεται σε αυτά τα πράγματα. Ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Είναι βασικό και οι δύο να είναι ειλικρινής, γιατί από τις αντιδράσεις του άλλου είναι που θα αποφασίσεις τις κινήσεις σου. Αν δεις ότι ο άλλος είναι τελείως αδιάφορος και δεν σου δίνει σημασία δεν θα κάτσεις να αναρωτηθείς μήπως σου "κάνει το δύσκολο/η", αλλά θα πας να βρεις κάποιον άλλο που να δείχνει ενδιαφέρον προς το πρόσωπό σου.;)

Επιβάλλεται εννοούσα για τον εαυτό της...και για όλα υπάρχουν κανόνες, και σε όλα πρέπει να βάζουμε τη λογική να δουλεύει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Και αυτος που παραβαινει τους κανονες μενει στη φυλακη για δυο γυρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,004 μηνύματα.
Γιατί με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις;
Δεν έχω καμία ανοιχτή πληγή, ρεαλίστρια είμαι!

Στο τελευταίο συμφωνώ μαζί σου, σ΄αυτό που διαφώνησα μαζί της ήταν στο θέμα ποιος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός!...

Δε σε κρίνω, ερώτηση έκανα με βάση δική μου υπόθεση, για να δω αν αληθεύει. Μεγάλη η διαφορά της κρίσεως από την ερώτηση, ναι; Με συγχωρείς αν σε ώθησα στο να το εκλάβεις διαφορετικά.:)

Από τη στιγμή που όλοι κουβαλάμε εγκέφαλο και κάποιοι τον χρησιμοποιούν αλλιώς χωρίς να μπορούμε πάντα να τους μυριστούμε, θεωρώ πως όλοι πρέπει να είμαστε λίγο πολύ προσεκτικοί. Έχω κάνει και πόστ στη 2η σελίδα. Πήγαινε διάβασέ το!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι γυναίκα το λες αυτο...
Δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωπος, αλλά αν πρόσεξες είπα, ότι οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικές, και ο άντρας πιο τολμηρός σ' αυτά τα ζητήματα...εφαρμόζοντας το έχω δει πόσο δίκιο έχω....και πόσο άδικο είχα στην εφηβεία που έκανα το αντιθετο...τελικά η εμπειρία είναι το παν!

Απλά δεν εθελοτυφλώ. Δεν έχω την απαίτηση να μου συγχωρούνται όλα μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα- αυτό είναι άδικο προς τους άνδρες. Και υποτιμητικό για τις γυναίκες... Πρέπει όλοι να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Απλά δεν εθελοτυφλώ. Δεν έχω την απαίτηση να μου συγχωρούνται όλα μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα- αυτό είναι άδικο προς τους άνδρες. Και υποτιμητικό για τις γυναίκες... Πρέπει όλοι να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.
Μα δεν διαφωνώ σ΄αυτό! Μάλλον δεν κατάλαβες τιο εννοούσα...

Και αυτος που παραβαινει τους κανονες μενει στη φυλακη για δυο γυρους.
Ναι..στη φυλακή του εαυτού του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...

Είπες αυτό. Τι δεν κατάλαβα;

Γιατί επιβάλλεται η γυναίκα να μην είναι ανοιχτή; Για να το παίξει δύσκολη και μυστηριώδης; Με συγχωρείς πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MysteriousWoman

Νεοφερμένος

Η Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Είπες αυτό. Τι δεν κατάλαβα;

Γιατί επιβάλλεται η γυναίκα να μην είναι ανοιχτή; Για να το παίξει δύσκολη και μυστηριώδης; Με συγχωρείς πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες!

Σοβαρά; Εγώ στην πράξη άλλα έχω διαπιστώσει...

Αν δεν με πιστεύεις, εσύ να είσαι ανοιχτή...πέρνωντας όμως την ευθύνη για τις συνέπειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top