To ... συζείν

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Μωρέ προσωπικά αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η "επισημοποίηση".... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Καλή μου Resy, διάβασα προσεκτικά τα πόστ σου και θα είμαι λακωνικός:

Τελικά θέλεις, ή δε θέλεις να συγκατοικήσεις βρε φιλενάδα; :hmm:

Προσωπική μου γνώμη: Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, δέκα μέρες κοσκινίζει. ;)
(Και πως του το λένε τώρα...)

Θα συμφωνησω με Χαος....

Οταν ειναι να συζησεις δεν το σκεφτεσαι τοσο πολυ, ερχεται απο μονο του και δεν εχεις φοβιες ή αμφιβολιες για το αν πραττεις σωστα ή οχι....
Και προς θεου, επειδη καποιος παιρνει την αποφαση να συζησει, δε σημαινει οτι οδευει για γαμο και ξαφνικα εγινε η σχεση πιο σοβαρη...
Απλα παιρνεις την αποφαση να ζησεις και να γνωρισεις απο κοντα καλυτερα τον ανθρωπο με τον οποιο εισαι μαζι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μωρέ προσωπικά αυτό που με αγχώνει περισσότερο είναι η "επισημοποίηση".... :redface:

Μα γιατι το βλεπετε ετσι?! Σαν ενα ειδος ατυπης επισημοποιησης?!
Εγω παντως ουδεποτε το ειδα ετσι (αλοιμονο αν στα 19 μου το εβλεπα βεβαια ετσι) ουτε καν τωρα στα 30+....
Η συγκατοικηση δε σε δεσμευει σε κατι...απλα αντι ο καθενας να μενει σπιτι του, μοιραζεστε τον ιδιο χωρο με ο,τι αυτο συνεπαγεται...Εαν εισαι καλα με τον ανθρωπο σου, δεν υπαρχει λογος για σεκοντ θοτς...ουτε για φοβιες σαν αυτη της επισημοποιησης...
Μη μου πειτε οτι ειμαι μοντερνα και εδω, θα πεθανω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μάλλον η Vi μιλάει για την "επισημοποίηση" που βλέπουν η οικογένεια και οι άλλοι... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ακριβώς...

Η οικογένεια...όχι εγώ...εσύ ή η παρέα μου...
Κι αυτό δεν αλλάζει....γι' αυτούς σημαίνει μετά γάμος....( το έχω αναφέρει ήδη :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ωραια...ας νομιζουν και ας σημαινει γι αυτους ο,τι γουσταρουν...και?
Θα αλλαξει κατι...εαν τελικα δεν προχωρησει η σχεση?
Θα σε βαλουν τιμωρια?!
(αρχιζω να αισθανομαι οτι η οικογενεια μου παραειναι προοδευτικη!:redface:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Ωραια...ας νομιζουν και ας σημαινει γι αυτους ο,τι γουσταρουν...και?
Θα αλλαξει κατι...εαν τελικα δεν προχωρησει η σχεση?
Θα σε βαλουν τιμωρια?!
(αρχιζω να αισθανομαι οτι η οικογενεια μου παραειναι προοδευτικη!:redface:)

δεν είναι προοδευτική σε αυτό το θέμα. Απλά δεν έκαναν το λάθος να "σπρώξουν" τα παιδιά τους να πιστεύουν ότι η συμβίωση γίνεται για το γάμο...δε ξέρω πως να το εξηγήσω. Με πιάνεις.
Καμιά φορά οι γονείς, ασυναίσθητα, περνάνε μηνύματα στα παιδιά τους, με τέτοιο τρόπο, που καθορίζουν την βούληση και τις σκέψεις τους αργότερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Βίκυ, λες δηλαδή ότι δε θα το πάρουν πιο χαλαρά αν τους εξηγήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Διαβάζοντας το θέμα, συνειδητοποιώ πως οι γονείς σας δε συναντούν καν τους συντρόφους σας εάν το πράγμα δεν οδηγήσει στο γάμο. Καλά κατάλαβα; :hmm: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Διαβάζοντας το θέμα, συνειδητοποιώ πως οι γονείς σας δε συναντούν καν τους συντρόφους σας εάν το πράγμα δεν οδηγήσει στο γάμο. Καλά κατάλαβα; :hmm: :worry:

Ελπιζω πως οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Βίκυ, λες δηλαδή ότι δε θα το πάρουν πιο χαλαρά αν τους εξηγήσεις;
Mε την μαμά που συζητάμε...η ίδια μου έχει πει ότι δεν έχει πρόβλημα να συγκατοικήσω και δεν θα το δει ως "πάω" για γάμο...Άλλωστε πολλά ζευγάρια το κάνουν ήδη (να' ναι καλά οι κόρες των φιλενάδων της που άνοιξαν το δρόμο :P) αλλά από την άλλη γνωρίζοντας την μαμά μου ξέρω ότι μέσα της έχει άλλες προσδοκίες έτσι κι αλλιώς....

Δηλαδή ναι μεν συμφωνεί αλλά εγώ αισθάνομαι ότι αυτόματα έρχεται και μία ταμπέλα επισημοποίησης...μπορεί να είναι δικό μου κόλλημα αλλά δεν μπορώ να το αποβάλλω... :P

Διαβάζοντας το θέμα, συνειδητοποιώ πως οι γονείς σας δε συναντούν καν τους συντρόφους σας εάν το πράγμα δεν οδηγήσει στο γάμο. Καλά κατάλαβα; :hmm: :worry:

Όχι...
Οι δικοί μου θέλουν και έχουν γνωρίσει εννοείται και δεν πήγαινα όπως και δεν πάω για γάμο :P
Εγώ πλέον δεν θέλω... κι εγώ τους κλείνω απέξω... σχεδόν δηλαδή γιατί γνωρίζουν ότι υπάρχει κάποιος όταν υπάρχει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
αλλά από την άλλη γνωρίζοντας την μαμά μου ξέρω ότι μέσα της έχει άλλες προσδοκίες έτσι κι αλλιώς....

Ε σορρυ, αλλα υπαρχει γονεας και Ελληνας κιολας για τον οποιο δεν ισχυει κατι τετοιο...??!!:)
Κατανοητο και σεβαστο..αλλα μεχρι εκει που δεν παρεμβαινουν οι γονεις στις αποφασεις της δικης μας ζωης...γιατι οπως και να το κανουμε, δικη μας ειναι και οχι δικη τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
περιττό να πω ότι η Vkey έχει πει ακριβώς αυτά που σκέφτομαι ε? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ε σορρυ, αλλα υπαρχει γονεας και Ελληνας κιολας για τον οποιο δεν ισχυει κατι τετοιο...??!!:)
Κατανοητο και σεβαστο..αλλα μεχρι εκει που δεν παρεμβαινουν οι γονεις στις αποφασεις της δικης μας ζωης...γιατι οπως και να το κανουμε, δικη μας ειναι και οχι δικη τους...

Το θέμα όσο το συζητάμε φαίνεται ότι είναι δικό μου κόλλημα...
Κάπου πιο πίσω έγραψα ότι δεν θέλω εγώ να εκτεθώ στα μάτια τους αν χωρίσω μετά...
Βασικά η δική μου προσδοκία...θέλω; όπως θέτε το λέτε είναι ότι με το άτομο που θα συγκατοικήσω επισήμως - γιατί ανεπίσημα πάντα στις σχέσεις μου υπήρχε συγκατοίκηση- είναι αυτός που θα με οδηγήσει και ως νυφούλα στην εκκλησία :P

Απλά το αμόρε πιο συνειδητοποιημένος από εμένα; Πιο σίγουρος για τον εαυτό του; 'Ισως και για την επιλογή του το θεωρεί φυσιολογική εξέλιξη (ακόμα και το γάμο ενώ εγώ ούτε στα πιο τρελά μου όνειρα :P)... Εννοείται το ζήτημα θα με απασχολήσει αν από Σεπτέμβρη είμαστε στην ίδια πόλη... Και εννοείται ότι ξέρει τις ανησυχίες μου και μου ουρλιάζει να το δω χαλαρά....

Εγώ όμως δεν μπορώ :)

περιττό να πω ότι η Vkey έχει πει ακριβώς αυτά που σκέφτομαι ε? :redface:

Nαι :P

Σε πειράζω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Νομιζω Βικυ οτι ο φιλος εχε πολυ δικιο...ισως θα επρεπε να τον ακουσεις και να δεις το ολο θεμα πιο χαλαρα....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Νομιζω Βικυ οτι ο φιλος εχε πολυ δικιο...ισως θα επρεπε να τον ακουσεις και να δεις το ολο θεμα πιο χαλαρα....:)


Δίκιο ξε-δίκιο... αν οι κοπέλες δεν μπορούν να χαλαρώσουν και το βλέπουν όπως το βλέπουν, καλό είναι να βρεθεί η μέση λύση
Για μένα λοιπόν, ψήφος υπέρ του δίπορτου για ένα χρονικό διάστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
να πω κι εγώ τη μικρή μου σκέψη?
όχι?
:P
εμένα δε μου κάθεται καλά πάντως, να πιέζουν οι άντρες για συμβίωση, ιδίως αν η οποιαδήποτε επισημοποίηση (ΑΝ γίνει), θα αργήσει πάρα πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Δίκιο ξε-δίκιο... αν οι κοπέλες δεν μπορούν να χαλαρώσουν και το βλέπουν όπως το βλέπουν, καλό είναι να βρεθεί η μέση λύση
Για μένα λοιπόν, ψήφος υπέρ του δίπορτου για ένα χρονικό διάστημα

Εαν κανεις το σκεφτεται και το ξανασκεφτεται, σημαινει οτι η ωρα για ενα τετοιο βημα δεν εχει ερθει...
Η "σωστη" στιγμη θα ειναι οταν το ολο θεμα της συμβιωσης ερθει απο μονο του σαν ενα απολυτα φυσικο επακολουθο μιας σχεσης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν θα έκανα το δίπορτο. Το πολύ για κανένα μήνα, με τη δικαιολογία του να βρω κάποιον να νοικιάσει το παλιό μου διαμέρισμα πχ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Πιστεύω ότι εγώ κι εσύ έχουμε κάποιες διαφορές....
Δεν χρειάστηκε να παντρευτούμε για να μείνουμε με τον άλλον ή να κοιμηθούμε αγκαλιά...
Αυτά ήρθαν προσωπικά σε εμένα αμέσως... Από την 1η στιγμή που γίναμε ζευγάρι κοιμόμασταν μαζί... και εννοείται κάθε πσκ προσωπικά μετακόμιζε ο ένας στο σπίτι του άλλου...νι...με βαλίτσα για να μην ξεχάσει κανένας τίποτα :P

Γενήθικε μόλις μια ερώτηση: αν δεν συζείς για τις καθημερινές βραδυές, την στήρηξη του ενώς και του άλλου, την τριφερότητα, ποιός ο λόγος να συζήσεις; αν ήθελες να το κάνεις για τους λογαριασμούς κάντο με μια φίλη και κράτα το αγόρι για τα πσκ:hmm: ή το βλέπω λάθος;

Το θέμα είναι ο περίγυρος που θα το δει πιο "επίσημα" ενώ τώρα που δεν το ξέρει -γιατί οκ μπορεί οι γονείς να το φαντάζονται- αλλά δεν το ξέρουν, το θεωρούν μία απλή σχέση....
Το να συγκατοικήσεις αυτόματα οδεύει προς ...γάμο...
Και μπορεί για εμένα...για εσένα...για τους φίλους μου να μην σημαίνει κάτι αλλά για τους δικούς μου γονείς είναι μια μεγάλη φωτεινή ταμπέλα που αναβοσβήνει... Το κοριτσάκι μας βρήκε γαμπρό!!!

Ξέρεις τι είπα στους γονείς μου όταν παντρέυτηκα; Καλά είμαστε τώρα και όλα ωραία, απλά ενημερώνω πώς άν κάτι δεν πάει καλά εγώ χωρίζω, όταν μου είπαν μα και τα παιδιά πώς θα ζήσουν χωριστά τους είπα ξαυνιασμένη" ποιά παιδιά;" αν δεν περάσουν 5-6 χρ΄'ονια γάμου δεν έχει παιδί...
Με βγάλαν στείρα, με βγάλαν ότι έχασα παιδί, όχι απλά η οικογένεια, όσοι με ήξεραν, βγάλαν ένα σορό.. και; ποσός με νοιάζει, λές απο την αρχή στους γύρο ή στους γονείς πώς είναι μια δοκιμή, αν δεν πετύχει λυπάμε αλλα τέλος;)
Και προσωπικά όσο και να τους εξηγήσω να κουλάρουν θα με επηρρεάσουν- όχι το να θέλω γάμο- αλλά το κάτι να στραβώσει και να θέλω να το βάλω στα πόδια...θα το σκεφτώ και δις και τρεις...από το αν τώρα αποφασίσω να χωρίσω...

Δεν θέλω να εκτεθώ στα μάτια τους...
Πουριτανό; Εγωιστικό, ανώριμο...δεν ξέρω...

Η πρώτη ή η τελευταία θα είσαι που απαίτυχε μια σχέση; :hmm: ή μήπως προτυμούν διαζήγειο; σκέψου το έτσι, οι γονείς θέλουν το καλύτερο, άν λοιπόν χωρίσεις όσο συζείς είναι καλύτερο ή χειρότερο απο ένα διαζήγειο;:hmm:

Μάνια μου έχουμε όμως κι εδώ διαφορές...
Τόσα χρόνια εγώ και ΡΕ είχαμε τους δικούς μας λογαριασμούς...
Τώρα πάμε σε ένα κοινό ταμείο...
Κι αυτό το ΜΑΣ με αγχώνει....
Γιατί στα οικονομικά μου θα λογαριάζω και τον άλλον...
Γιατί η δόση του αυτοκινήτου ΜΟΥ θα επηρεάσει την δόση του σπιτιού ΜΑΣ...
Γιατί η ακράτεια ΜΟΥ στα ψώνια θα επηρεάσει τον λογαριασμό της ΔΕΗΣ ΜΑΣ...
Και μπορεί να σας φαίνονται αστεία όλα αυτά...και μπορεί να είναι...δεν το έχω δοκιμάσει...αλλά προσωπικά με αγχώνουν επίσης...

Αυτό είναι που είπα και πρίν δεν αγχώνεσε βρήσκεις λύση, στο κάτω κάτω αφού δουλέυεται και οι δύο πληρώνεις όπως πλήρωνες, στο σπίτι εγώ πληρώνω ενοίκειο και ο άντρας μου πληρώνει λογαριασμούς κλπ που είναι περίπου στα ίδια λευτά, άρα και οι δύο μοιράσαμε τα ίδια ποσά και ο ένας δεν επιρεάζει τον άλλο;)

Ειδικά όταν οι μόνοι συγκάτοικοι που είχα ποτέ ήταν οι γονείς μου :P
Και σε μένα ήταν, δεν είχα ποτέ ζήσει μόνη και μπήκα απευθείας στα βαθιά, αλλα το θέμα είναι να έχεις καλή διαθεση και τίποτε άλλο;)
Και εσύ μιλάς για γάμο και με φρικάρεις....
Και είναι αυτό που λέω...ότι μια απλά συγκατοίκηση γίνεται ΓΑΜΟΣ...:P

Οχι δεν κατάλαβες κάτι, μην μπερδέυεσε, τι γάμος τι συγκατίκηση, το ίδιο είναι, επιδή υπάρχει κουλούρα; μην σπάζεσε, το θέμα ήταν και για γάμο και συγκατίκηση, ηρέμησε λίγο και δές ποιό χαλαρά το θέμα;)

Σε έπρηξα το ξέρω αλλα το θέμα αυτό είναι για μεγάλη κουβέντα, πάντως μην φοβάσε, μην σε νοιάζει ο κόσμος και μην τρελένεσε, χιλιάδες κόσμος το κάνει, το θέμα είναι εσύ είσαι ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top