Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κριτική για τις φωτογραφίες μας

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:13, 08-05-11:

Σε αυτό το thread μπορούμε να καταθέτουμε φωτογραφίες για τις οποίες θέλουμε την ειλικρινή γνώμη των θεατών στο καλλιτεχνικό ή το τεχνικό κομμάτι. Όποιος χρησιμοποιεί αυτό το thread θα πρέπει να είναι προετοιμασμένος για αυστηρή και ειλικρινή κριτική, πάντα καλοπροαίρετα -ελπίζω- με στόχο τη βελτίωση και την εξέλιξή μας.
Αποφύγετε να χρησιμοποιείτε το σύστημα ψήφων εδώ και μοιραστείτε την ειλικρινή σας γνώμη για τη φωτογραφία.
Μπορείτε αν θέλετε να καταθέτετε και τις τεχνικές λεπτομέρειες της εικόνας σας, όπως αυτές εμφανίζονται από το EXIF της μηχανής σας: μοντέλο φωτ. μηχανής, διάφραγμα, ταχύτητα λήψης, ευαισθησία ISO, εστιακή απόσταση κλπ.

Ξεκινώ με μια εικόνα που έχω καιρό καταχωνιασμένη και παραλλαγές αυτής, τραβηγμένη με την παλιά compact Nikon Coolpix P4 μηχανή μου. Η πρώτη είναι η εικόνα όπως βγήκε από την κάμερα. Η τρίτη είναι ψεύδο-HDR. η τέταρτη είναι η πιο ικανοποιητική για τα γούστα μου, αν και δεν αποδίδει την ατμόσφαιρα που θα ήθελα (γι' αυτό και την έχω καταχωνιάσει).

Βαράτε ελεύθερα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sacks-in-Egnatia.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  394,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sacks-in-Egnatia-Color.jpg
Εμφανίσεις:  148
Μέγεθος:  410,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Sacks-in-Egnatia-HDR.jpg
Εμφανίσεις:  162
Μέγεθος:  523,1 KB  

Όνομα:  Sacks-in-Egnatia-PR.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  473,4 KB  
11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη domenica7
H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε στις 17:31, 08-05-11:

Καλή μου ισι..
Καταρχήν χρόνια πολλά αν εισαι μανούλα...
Και μπράβο για το ωραίο νημα που ανοιξες!

Λοιπόν για να είμαι ειλικρινής δε μου αρέσουν..
Πρώτον γιατί το θέμα δε με αγγίζει.Μου είναι αδιάφορο.
Παρολαυτά ακόμη και ένα φαινομενικά αδιαφορο θέμα θα μπορούσε να μου αρέσει αν το είχες ''παρουσιασει'' με ενα διαφορετικό τρόπο, ίσως πιο ενδιαφέρον, που να έδινε και άλλη πνοή στο θέμα σου.
Δηλαδή να με άγγιζε τουλάχιστον αισθητικά ... (πχ..άλλη γωνία λήψης, άλλα χρώματα..)

Η ταπεινή αποψη μου , χωρίς αυτό να σημαινει οτι ειναι κακές οι φωτο σου επειδή δε μου αρέσουν .
Καλή συνέχεια!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Όνομα:  domenica.JPG
Εμφανίσεις:  2571
Μέγεθος:  283,6 KB

Είμαι όλη αυτιά!! (παίζει να φαινεται πολύ φωτειννή σε άλλη οθόνη, στη δικιά μου είναι οκ)

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη domenica7 : 08-05-11 στις 17:49.
12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:31, 08-05-11:

Isiliel: Αν είναι να επιλέξω κάποια από τις τέσσερις, θα επέλεγα την δεύτερη.
Η τρίτη μου φαίνεται έντονα επεξεργασμένη και το δείχνει αρκετά, ενώ η τέταρτη θα μου άρεσε κι εμένα αν δεν υπήρχαν τα καμένα λευκά.
Ψηφίζω λοιπόν την δεύτερη, αφού δεν αφήνεις και περιθώριο να δούμε τα exif γιατί είναι εξαφανισμένα.

domenica7: Απ' ό,τι βλέπω στα exif σου (με μερικά πρόσθετα στον firefox ή στον chrome μπορεί κανείς τα τα δει) έχει τραβηχθεί με κεντροβαρή φωτομέτρηση (πολύ σωστά) και αντιστάθμιση έκθεσης στο -0,30, παρ' όλα αυτά φαίνεται λίγο καμένο το πίσω μέρος, ίσως αν ήταν λίγο πιο υποεκτεθειμένη να ήταν πιο σωστή.
Όμως, σαν σύνολο η φωτογραφία σου μου αρέσει, ειδικά σαν χρώμα, και δίνει ένα ρομαντικό κλίμα.

Αυτά κατά την γνώμη μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 18:52, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από D_G
Isiliel: Αν είναι να επιλέξω κάποια από τις τέσσερις, θα επέλεγα την δεύτερη.
Η τρίτη μου φαίνεται έντονα επεξεργασμένη και το δείχνει αρκετά, ενώ η τέταρτη θα μου άρεσε κι εμένα αν δεν υπήρχαν τα καμένα λευκά.
Ψηφίζω λοιπόν την δεύτερη, αφού δεν αφήνεις και περιθώριο να δούμε τα exif γιατί είναι εξαφανισμένα.

domenica7: Απ' ό,τι βλέπω στα exif σου (με μερικά πρόσθετα στον firefox ή στον chrome μπορεί κανείς τα τα δει) έχει τραβηχθεί με κεντροβαρή φωτομέτρηση (πολύ σωστά) και αντιστάθμιση έκθεσης στο -0,30, παρ' όλα αυτά φαίνεται λίγο καμένο το πίσω μέρος, ίσως αν ήταν λίγο πιο υποεκτεθειμένη να ήταν πιο σωστή.
Όμως, σαν σύνολο η φωτογραφία σου μου αρέσει, ειδικά σαν χρώμα, και δίνει ένα ρομαντικό κλίμα.

Αυτά κατά την γνώμη μου.
Χαίρομαι που σου αρεσει..και η φωτογραφία και το χρώμα (το έχω βάψει μόνο μου ^^ )
Η φωτομετρηση με παιδεψε αρκετά γιατί η μηχανή ηταν δανεική και ήταν η πρώτη μου επαφή με dslr οπότε έκανα πολλές δοκιμές για να καταφέρω να μη κάψω τον ουρανό αλλά και να μη βγει πήκτρα σκοτάδι μεσα το δωμάτιο.Δωρον αδωρον βεβαια γιατί μετα στο πσ μου φανηκε πολύ σκοτεινή και πειραξα τις σταθμες και καηκε το πίσω μέρος.
Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:58, 08-05-11:

Καταρχάς, χαίρομαι που συμμετέχετε στο θεματάκι.

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Λοιπόν για να είμαι ειλικρινής δε μου αρέσουν..
Πρώτον γιατί το θέμα δε με αγγίζει.Μου είναι αδιάφορο.
Χαίρομαι για την ειλικρίνειά σου, αυτό ακριβώς θέλουμε σε αυτό το θέμα. Κι εμένα δεν μου αρέσουν. Ο λόγος που την τράβηξα ήταν το χρώμα της λινάτσας σε αντίθεση με το χρώμα του κόκκινου εσωτερικού σακιού και ο συνδυασμός του με το πράσινο της βιτρίνας και τους αποξηραμένους καρπούς ... (τρέχα γύρευε... )
Για τα δικά μου γούστα, είναι πολύ "κλειστοφοβική", πολύ "στενό" καδράρισμα. Θα ήθελα λίγο περισσότερες πλάκες στο δρόμο και λίγο περισσότερη βιτρίνα, αλλά μου τα χαλάει η παγωτομηχανή από πίσω. Δοκίμασα και ακόμη πιο στενό κάδρο αλλά δεν λειτούργησε.
Έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες δρόμου το οποίο πρέπει να ξεπεράσω. Νιώθω ότι όλοι με κοιτάζουν και "κάνω γρήγορα"

Συνημμένο Αρχείο 37967
Μ' αρέσει πολύ η αντανάκλαση στον καθρέπτη και η κίνηση της κουρτίνας. Το ζωγραφιστό κάδρο αποπροσανατολίζει το βλέμμα μου. Θα ήθελα να λείπει.
Επειδή δεν είναι μια φωτογραφία της στιγμής, αλλά φαίνεται να την έστησες, εάν ήθελες να πεις κάτι με τα φρούτα και τον ήλιο/φεγγάρι, δεν γίνεται αντιληπτό σε μένα με την πρώτη ματιά.
Συμφωνώ με τον D_G για τα χρώματα και την ρομαντική ατμόσφαιρα και δίνω ρέστα με την κουρτίνα!

Isiliel:
Δεν το έκανα επίτηδες. Απλά δεν έχουν σωθεί μαζί με τη φωτογραφία. Στην νέα μου μηχανή θα σας τα παρουσιάζω.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πουπουλίνα

Supervisor

Το avatar του χρήστη Πουπουλίνα
H Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 16,844 μηνύματα.

H Πουπουλίνα προστατευω τη φυση και τα ζωα=πολιτισμος έγραψε στις 22:04, 08-05-11:

Εμενα Δημητρα..μου αρεσει καλυτερα απο ολες η δευτερη φωτο .Δεν εχω καθολου γνωσεις τεχνικες απο φωτογραφια.Εγω απλα το βλεπω σαν ζωγραφος..και χωρις να το εχω συγκεκριμενοποιησει,μου αρεσει η δευτερη.Κατα τα αλλα...μου αρεσει και το θεμα.Γενικα τα θεματα "δρομου" μου αρεσουν..

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 22:23, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Καταρχάς, χαίρομαι που συμμετέχετε στο θεματάκι.

Χαίρομαι για την ειλικρίνειά σου, αυτό ακριβώς θέλουμε σε αυτό το θέμα. Κι εμένα δεν μου αρέσουν. Ο λόγος που την τράβηξα ήταν το χρώμα της λινάτσας σε αντίθεση με το χρώμα του κόκκινου εσωτερικού σακιού και ο συνδυασμός του με το πράσινο της βιτρίνας και τους αποξηραμένους καρπούς ... (τρέχα γύρευε... )
Για τα δικά μου γούστα, είναι πολύ "κλειστοφοβική", πολύ "στενό" καδράρισμα. Θα ήθελα λίγο περισσότερες πλάκες στο δρόμο και λίγο περισσότερη βιτρίνα, αλλά μου τα χαλάει η παγωτομηχανή από πίσω. Δοκίμασα και ακόμη πιο στενό κάδρο αλλά δεν λειτούργησε.
Έχω ένα θέμα με τις φωτογραφίες δρόμου το οποίο πρέπει να ξεπεράσω. Νιώθω ότι όλοι με κοιτάζουν και "κάνω γρήγορα"

Συνημμένο Αρχείο 37967
Μ' αρέσει πολύ η αντανάκλαση στον καθρέπτη και η κίνηση της κουρτίνας. Το ζωγραφιστό κάδρο αποπροσανατολίζει το βλέμμα μου. Θα ήθελα να λείπει.
Επειδή δεν είναι μια φωτογραφία της στιγμής, αλλά φαίνεται να την έστησες, εάν ήθελες να πεις κάτι με τα φρούτα και τον ήλιο/φεγγάρι, δεν γίνεται αντιληπτό σε μένα με την πρώτη ματιά.
Συμφωνώ με τον D_G για τα χρώματα και την ρομαντική ατμόσφαιρα και δίνω ρέστα με την κουρτίνα!

.
Πω πω κ γω το νιωθω αυτό! Η αλήθεια όμως είναι οτι όντως σε κοιτανε οι περισσότεροι περιεργα.

Τώρα όσον αφορά τη φώτο μου. Είναι στημένη αλλά είναι κ της στιγμής ,γιατί δε τη προσχεδίασα κ βιαζόμουν γενικοτερα.
Βασικά την εβγαλα με αφορμή ενα διαγωνισμό που ειχε θεμα τα περιβαλλοντικά πορτρετα .Για αυτό ήθελα να υπάρχει ένα ''προσωπο'' μέσα της (η ζωγραφιά με τον ηλιο εδώ) μιας και δεν ήθελα να φαινεται το δικό μου (αυτοφωτογραφηση).
Πέρα από αυτό συμφωνώ μαζί σου οτι χωρίς αυτή τη ζωγραφια θα μου αρεσε κ εμενα περισσότερο αισθητικά γιατί θα ήταν πιο λιτή.(αν και δεν την εβαλα μόνο για να υπάρχει ''πρόσωπο'' στη φώτο- ίσως να ήθελα να λειτουργει πιο συμβολικά δεν ξερω κατα πόσο το πετυχα βεβαια..)

Πάμε τώρα στα φρούτα...δε σημαίνουν κατι φοβερό..απλά τα εκλεψα από το διπλανό περβόλι κ ετυχε να τα αφήσω στη καρέκλα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Liakouras
Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 382 μηνύματα.

O Liakouras έγραψε στις 22:32, 08-05-11:

Ίζη νομίζω πως δεν το χειρήστηκες καλά. Το κάδρο μου μοιάζει πρόχειρο κι η σύνθεση πολύ θορυβώδης... δεν ξέρω αν θα μπορούσες βέβαια να ξεφύγεις αυτο το θορυβώδες αφού δεν έχω εικόνα του περιβάλλον χώρου αλλά δεν παίζει και ρόλο... στην συγκεκριμένη φωτογραφία με ενοχλεί. Όσο για τις εκδοχές όπως ξαναείπα η επεξεργασία είναι για την λεπτομέρεια άρα εδώ αφού η πρώτη ύλη σου δεν είναι καλή δεν παίζει σχεδόν κανένα ρόλο.

Κυριακή θα συμφωνήσω για την ωραία ατμόσφαιρα και έξυπνη σύνθεση. Που όμως κι για εμένα πασχει λίγο. Θα προτιμούσα κι εγώ παραπάνω αφαίρεση. Καλύτερα ή να μην υπήρχε το σκαμπό καν, ή να ήταν μόνο με τα πορτοκαλάκια για να παίζουν κι χρωματικά με το φόρεμα. Ακόμη νομίζω πως θα ήθελα να την δώ και με ένα καλό βλέμα απο το μοντέλο μέσου του καθρέφτη. Επιπλέον εγώ θα έπαιζε και με το φώς. Αφού όλο αυτό μπορείς να το ξαναστήσεις φαντάζομαι προσπάθησετο όταν θα υπάρχει καλό φώς με τις δέσμες που θα περνάνε απο το παράθυρο. Το ζεστό χρώμα του φωτός θα έγραφε όμορφα μέσα στο κρύο μπλέ δωμάτιο. Τέλος νομίζω πως θα έγραφε εξαιρετικά σε μεσαίο ή μεγάλο φορμά φίλμ παίζοντας με την διαφορετική προοπτική που προσφέρουν και το μικρό βάθος πεδίου θα μπόρουσες να προσδόσεις όμορφα το ονειρικό.
Καλή προσπάθεια.

Υγ. Η μόνη λύση για να το ξεπεράσετε είναι να κινείστε χαλαρά κι αδιάφορα. Εγώ πλέον ο μόνος λόγος που προβληματίζομαι είναι όταν με κοιτάει ο φωτογραφιζόμενος κι αυτός έντονα. Ποτε δεν θέλω να γίνομαι ενοχλητικός. Τώρα προσπαθώ να πάω κι ποιό κοντά. Πάντως το πρέπει να είσαι και γρήγορος. Το πετυχαίνεις με μεγάλο διάφραγμα γύρο στα 8 κι πάνω ώστε ο φακός να είναι ξυράφι κι να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να κλικάρις ακαριαία. Δλδ νομίζω πως στο δρόμο πρέπει να προεκθέτεις και προεστιάζεις μια φορά στην αρχή κι μετά μόνο αν αλλάξεις φωτιστικές συνθήκες να ξανασχολείσαι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:15. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 22:54, 08-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Liakouras
Ίζη νομίζω πως δεν το χειρήστηκες καλά. Το κάδρο μου μοιάζει πρόχειρο κι η σύνθεση πολύ θορυβώδης...

Ηλία σε ευχαριστώ για τις συμβουλές, ίσως το ξαναπροσπαθήσω το καλοκαιράκι..(ε όχι κ κρυο το δωματιο μου...:Ρ: ( )

Λοιπόν η πρώτη μου αρέσει πολύ για την ατμοσφαιρα της, για τα χρώματα της και τον τρόπο που πέφτει το φως.
Και είναι και γωνία λήψης.. .που αθελα σου σε κάνει να ταυτίζεσαι με τη κατάσταση και να αισθάνεσαι τον αδιόρατο πόνο που κινείται μες στο δωμάτιο.Τελος πάντων με λιγα λόγια μ'αγγιζει..σαν θεμα και εικονα γενικά.

Όμορφη σύνθεση αλλά μακάρι να μην την είχες κάνει.: )

Η δευτερη μ'αρεσει και δε μ'αρεσει. Δε ξέρω έχει ενα ενδιαφέρον μυστηριο-ατμόσφαιρα καλή .....αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας.
αυταα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 10-05-11 στις 21:50. Αιτία: προσθήκη spoiler
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 23:02, 08-05-11:

Όνομα:  parathyro.jpg
Εμφανίσεις:  130
Μέγεθος:  1,02 MB

Όνομα:  parathyro1.jpg
Εμφανίσεις:  134
Μέγεθος:  893,3 KB

παράθυρα από την περιοχή Φούρκα
λογικά με κινητό τις έχω βγάλει
γιατί δεν ήταν προγραμματισμένο ταξίδι....

Θέλω κριτική σκέψη....

εμένα μου αρέσουν τα παπούτσια της πουπουλίνας...
δικά σου;;;;;;;;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 08-05-11 στις 23:16. Αιτία: άκου παραθύρα....
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 14:43, 09-05-11:

έρχομαι για κανταδίτσα

...μ΄άρεσαν οι κυρτώσεις από το πορτοκαλί σου φόρεμα,
τα αιωρούμενα πόδια σου κι η γωνία λήψης τους,
(αυτό το σταύρωμα είναι μεστη σαγήνη)
τα μαλλιά σου είναι όμορφα, σπαστά κι αφράτα (),
οι ώμοι σου διαπίδυση ενός σπινθήρα απ' τα ματάκια μου,

..πρέπει να κερδίσει τον διαγωνισμό η φωτογραφία σου
για το πόσο ελκυστική είσαι,
πέρα από ήλιους με φατσούλες, λεμονοπορτόκαλα
και κουρτίνες σε προχωρημένη εγκυμοσύνη.

υγ. το σημείο της γοητείας
από το ελαφρύ σου σκύψιμο κι απαλό βλέμμα σου
μοιάζει να βλαστάνει 1.000 σπόρους και
να ανθίζει γύρω στις 4.000 μανόλιες.

...υπό την ανάγκη δρακόντειας αντίδρασης εκ μέρους σου
κι εντελώς μπιχεβιοριστικά και παραδόξως,
να τολμήσω να ρωτήσω:

νιώθεις τόση μοναξιά που τη γεμίζεις με ποίηση και διαγωνισμούς
όπου εσύ ο φωτογράφος και το μοντέλο?

Είναι κάποιος νέος μύθος ο αντικατοπτρισμός της ομορφιάς μας
να φανερώνει όλα μας τα σκοτεινά όταν νιώθουμε εκτεθειμένοι
σε αοράτως ξένα βλέμματα;

ναι πρόκειται για νέο αλλά όχι για μύθο.

15 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:26, 09-05-11:

Εγώ πλέον ο μόνος λόγος που προβληματίζομαι είναι όταν με κοιτάει ο φωτογραφιζόμενος κι αυτός έντονα. Ποτε δεν θέλω να γίνομαι ενοχλητικός.
Στις χώρες που δεν έχουν ...Τριανταφυλλόπουλο και οι άνθρωποι δεν είναι τσιτωμένοι ότι θα δουν τον εαυτό τους σε καμία κίτρινη φυλλάδα, μπορείς να πας απλά και να τους ρωτήσεις αν μπορείς να τους φωτογραφίσεις. Οι περισσότεροι είναι δεκτικοί. (Δεν τα λέω εγώ αυτά, τα λένε άνθρωποι από ξένο φωτογραφικό φόρουμ που παρακολουθώ.)

Το πετυχαίνεις με μεγάλο διάφραγμα γύρο στα 8 κι πάνω ώστε ο φακός να είναι ξυράφι κι να έχεις μεγάλο βάθος πεδίου ώστε να κλικάρις ακαριαία. Δλδ νομίζω πως στο δρόμο πρέπει να προεκθέτεις και προεστιάζεις μια φορά στην αρχή κι μετά μόνο αν αλλάξεις φωτιστικές συνθήκες να ξανασχολείσαι.
Σε γενικές γραμμές συμφωνώ.

VeniVidiVici: Αυτό το ροζ εάν δεν οφείλεται στο ηλιοβασίλεμα για παράδειγμα και δεν θέλεις κάτι να πεις μ' αυτό, προσωπικά θα το διόρθωνα. Είναι σαν να ξέχασες μια κόκκινη κάλτσα με τα ασπρόρουχα.

Όνομα:  parathyro for Veni.jpg
Εμφανίσεις:  120
Μέγεθος:  1,71 MB
(Πολύ πρόχειρα, για να πάρεις μια ιδέα)
Τα λευκά και τα μαύρα στην εικόνα παίζουν το ρόλο τους και προσωπικά προτιμώ να τα διατηρώ εκτός από κάποιες ιδιαίτερες περιπτώσεις.
Από αυτές τις δύο προτιμώ αυτή που σχολίασα. Οι γραμμές των ξύλων οδηγούν το μάτι μέσα στη φωτογραφία. Παρόλο που γενικά το κεντράρισμα δεν προτιμάται, σε αυτήν δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Θα δοκίμαζα πάντως και πιο κοντινή λήψη, ή διαφορετικό καδράρισμα αλλά και Α/Μ:

Όνομα:  parathyro for Veni 2.jpg
Εμφανίσεις:  131
Μέγεθος:  1,14 MB

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:15. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL-επεξεργασία από Γιώργος Μικρό fix ενός ζουζουνιού (bug)
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:43, 09-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από domenica7
Για αυτό ήθελα να υπάρχει ένα ''προσωπο'' μέσα της (η ζωγραφιά με τον ηλιο εδώ) μιας και δεν ήθελα να φαινεται το δικό μου (αυτοφωτογραφηση).
Να ήταν τουλάχιστον λίγο πιο μέσα, να μην γλείφει το κάδρο της, το κάδρο της φωτογραφίας... Νομίζω θα μου άρεσε λίγο περισσότερο έτσι.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:55, 09-05-11:

Βάζω κι εγώ μία νυχτερινή, περιμένω τις κριτικές σας.
(Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επεξεργασία, τα χρώματα είναι όπως βγήκαν, δεν έχουν πειραχτεί, λίγο ανέβασμα μόνο στο κοντράστ)

Exif:
Focal Length: 105mm (35mm equivalent: 157mm)
Aperture: f/5.6
Exposure Time: 0.040 s (1/25)
ISO equiv: 3200
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)
White Balance: Auto
Flash Fired: No

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  Νυχτερινή.jpg
Εμφανίσεις:  216
Μέγεθος:  287,0 KB  
14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:25, 09-05-11:

Μου αρέσει έτσι όπως είναι. Οι φιγούρες και τα φώτα έχουν γράψει υπέροχα. ΑΝ άλλαζα κάτι, αυτό θα ήταν το χρώμα της βάρκας που θα το έκανα λευκό.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:28, 09-05-11:

Προσωπικα δε θα αλλαζα ουτε καν το χρωμα της βαρκας. Ειναι απλα υπεροχη.
Πολυ καλο καδρο και ιδιαιτερως ατμοσφαιρικη.
Ειναι καλλιτεχνης ο ανθρωπος!

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 18:32, 09-05-11:

Χα, χα, Νεράιδα μου σε ευχαριστώ, η συγκεκριμένη βέβαια απλώς μου βγήκε καλή, ήταν δηλαδή περισσότερο θέμα τύχης.
Με Αυγουστιάτικη πανσέληνο, ενώ τραβούσα το καλλιτεχνικό πρόγραμμα (στο Μεγάλο Πεύκο), άκουσα τον θόρυβο της βάρκας, γύρισα, και ήταν ένα κλικ στιγμιαίο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:37, 09-05-11:

Χα, χα, Νεράιδα μου σε ευχαριστώ, η συγκεκριμένη βέβαια απλώς μου βγήκε καλή, ήταν δηλαδή περισσότερο θέμα τύχης.
Με Αυγουστιάτικη πανσέληνο, ενώ τραβούσα το καλλιτεχνικό πρόγραμμα (στο Μεγάλο Πεύκο), άκουσα τον θόρυβο της βάρκας, γύρισα, και ήταν ένα κλικ στιγμιαίο.
Δεν ξερεις πως οσα φερνει η στιγμη, δε φερνει ο χρονος ολος?!
Κι αυτο την κανει ακομα πιο μαγευτικη...
Προσωπικα ειμαι πολυ περισσοτερο της "στιγμης" παρα του σκηνοθετημενου κλικ και ποσο μαλλον του γενικοτερου "πειραγματος" μιας φωτογραφιας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:11, 09-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida

Προσωπικα ειμαι πολυ περισσοτερο της "στιγμης" παρα του σκηνοθετημενου κλικ και ποσο μαλλον του γενικοτερου "πειραγματος" μιας φωτογραφιας.
Επειδή ακούγεται πολύ συχνά αυτό εδώ στο φόρουμ, ας ήξερε κάποιος να το κάνει κι ας μην το έκανε ποτέ. Τότε θα πίστευα πράγματι ότι είναι κατά της πειραγμένης φωτογραφίας.
Φυσικά δεν μιλάω για τον απλό θεατή. Αυτός μπορεί να μην καταλάβει καν μια "πειραγμένη" φωτογραφία, εκτός εάν ο στόχος του φωτογράφου ήταν διαφορετικός.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 19:23, 09-05-11:

Επειδή ακούγεται πολύ συχνά αυτό εδώ στο φόρουμ, ας ήξερε κάποιος να το κάνει κι ας μην το έκανε ποτέ. Τότε θα πίστευα πράγματι ότι είναι κατά της πειραγμένης φωτογραφίας.
Φυσικά δεν μιλάω για τον απλό θεατή. Αυτός μπορεί να μην καταλάβει καν μια "πειραγμένη" φωτογραφία, εκτός εάν ο στόχος του φωτογράφου ήταν διαφορετικός.
Δεν καταλαβα τωρα το σκοπο του σχολιου.
Πρεπει να γνωριζει καποιος, ωστε να κρινει το εαν του αρεσει το "πειραγμενο" αποτελεσμα?
Κι ακομα και να μην το ξερει, εαν θεωρεις οτι πρεπει, ωστε να εχει αποψη (παραλογο κατ' εμε), ε δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη. Και τελος παντων δεν ειναι επιχειρημα στο εαν μπορει καποιος να εχει αποψη επ' αυτου.
Εν ολιγοις, υποννοεις, οτι "οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια", πραγμα που θεωρω ατοπο.
Διοτι οπως ειπα για να εχεις αποψη, η προυποθεση να γνωριζεις να "πειραζεις" δεν ειναι ουτε αναγκαια ουτε ικανη.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:41, 09-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν καταλαβα τωρα το σκοπο του σχολιου.
Πρεπει να γνωριζει καποιος, ωστε να κρινει το εαν του αρεσει το "πειραγμενο" αποτελεσμα?
Κι ακομα και να μην το ξερει, εαν θεωρεις οτι πρεπει, ωστε να εχει αποψη (παραλογο κατ' εμε), ε δεν ειναι δα και πυρηνικη φυσικη. Και τελος παντων δεν ειναι επιχειρημα στο εαν μπορει καποιος να εχει αποψη επ' αυτου.
Εν ολιγοις, υποννοεις, οτι "οσα δεν πιανει η αλεπου, τα κανει κρεμασταρια", πραγμα που θεωρω ατοπο.
Διοτι οπως ειπα για να εχεις αποψη, η προυποθεση να γνωριζεις να "πειραζεις" δεν ειναι ουτε αναγκαια ουτε ικανη.
Δεν είπα καθόλου αυτό.
Ο απλός θεατής φυσικά και έχει άποψη για το τι του αρέσει και τι όχι. Εάν για παράδειγμα πουλούσαμε τις φωτογραφίες μας, κάποιος θα μπορούσε να τις αγοράσει, ή να μην τις αγοράσει. Αυτός ο κάποιος σαφώς και δεν μπορεί να γνωρίζει εάν η φωτογραφία που αγόρασε έχει διορθωθεί ή όχι, εκτός κι αν αυτός είναι ο στόχος του φωτογράφου (π.χ. μια μερικώς αποχρωματισμένη φωτογραφία).
Εν ολίγοις, δεν σε αφορούσε προσωπικά το σχόλιο.

Από την άλλη, ο φωτογράφος, μπορεί να γνωρίζει πώς να επεξεργαστεί μια φωτογραφία, όπως μπορεί και να μην γνωρίζει. Εάν ξέρει πώς και δεν το χρησιμοποιεί, κατανοώ ότι είναι θέμα γούστου ή ιδεολογίας. Εάν όμως δεν γνωρίζει και δηλώνει πως προτιμά να μην διορθώνει τις φωτογραφίες του, ...προσωπικά θα τον συμβούλευα ν' αρχίσει να τραβάει slides ή να κάτσει να μάθει 5 πράγματα κι ας μην τα χρησιμοποιήσει ποτέ αν δεν θέλει.

Το γενικό σχόλιο "προτιμώ τις απείραχτες φωτογραφίες" δεν λέει απολύτως τίποτα, διότι πείραγμα είναι και μια χρωματική διόρθωση, πείραγμα είναι και η αφαίρεση ενός αντικειμένου ή ενός προσώπου, πείραγμα είναι και το διαφορετικό καδράρισμα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 20:07, 09-05-11:

Βάζω κι εγώ μία νυχτερινή, περιμένω τις κριτικές σας.
(Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη επεξεργασία, τα χρώματα είναι όπως βγήκαν, δεν έχουν πειραχτεί, λίγο ανέβασμα μόνο στο κοντράστ)

Exif:
Focal Length: 105mm (35mm equivalent: 157mm)
Aperture: f/5.6
Exposure Time: 0.040 s (1/25)
ISO equiv: 3200
Exposure Bias: none
Metering Mode: Matrix
Exposure: shutter priority (semi-auto)
White Balance: Auto
Flash Fired: No
Στο thump φαίνεται πολύ όμορφη με φοβερή ατμόσφαιρα αλλά πιο μεγάλη με χαλάει λιγο οτι τα χρωματα στις αντανακλάσεις μοιαζουν σαν ψεύτικα (πολύ επίπεδα-σκληρά).
Κατά τα άλλα είναι ωραία.
Αν θες δειξε μας την κ χωρίς εντονο κοντραστ να δουμε πως είναι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:13. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

Lautreamont

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lautreamont
Ο Lautreamont αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 240 μηνύματα.

O Lautreamont έγραψε στις 20:25, 09-05-11:

Liako,

εξαιρετικότατη η δεύτερη γιατί η πινακίδα Αθήνα δείχνει
μια στάση σα να λεει "μάγκες: μια πόλη μια στάση, στακα-μαν",
εις αναμονή του φευγιού..

..λαμπρή κι η τρίτη με το χρυσαφίζον "miss u"
δίπλα στη μουντάδα του ουρανού και των παρακείμενων κτιρίων..

..η τέταρτη αν και στα όρια της επιληψίας λόγω των δυναμικών χρωμάτων
τελικά με κερδίζει γιατί αυτά τα σπαθιά που υψώνονται σταθερά
φέρνουν κάτι αλλόκοτο από άλλη εποχή παντρεύοντας
τον αρθούρο και τους ιππότες μ' ένα περιφραγμένο αμαξοστάσιο,
ένα πάντρεμα περίεργο που επειδή έλκει τον σουρεαλισμό μέσα μου,
κάνει άρση των επιφυλάξεων που συνεπάγονται την προκατάληψή μου
στο έντονο χρώμα.

Θαυμάσια κι η επόμενη, η πέμπτη, με το πάρτυ σκιών των κλαδιών
αν και δεν φτάνει στο μέγιστο του θαυμασμού λόγω ενός κοραλί φόντου
στο βάθος που θυμίζει λίγο πολεμική επιχείρηση ή ιονισμό από προσγείωση
διαστημόπλοιου, διαταράσσοντας την ηρεμία που προκύπτει από τη σκιά
σαν υδατογράφημα στο μπετό.

Περισσότερο από όλες, αυτή η έκτη που αναδύει αρώματα παιδικής
ηλικίας, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα
είναι πάντα αυτή που είναι πιο μακρυά αλλά πάνω ακριβώς που λέμε
"μαλακία έκανα γιατί όσο δε με βλέπουνε τόσο δεν ακούω τι γίνεται"
βρισκόμαστε μπροστά σε ένα έρημο σπίτι που φωτίζεται από κολώνα της ΔΕΗ
και θες να διακόψεις το παιχνίδι, να πλησιάσεις και να ζητήσεις λίγο
γλυκό κεράσι κι ένα ποτήρι κρύο νερό
και να επιστρέψεις ανανεωμένος όσο εκείνος που τα φυλάει ανησυχεί
αποκαμωμένος και με δοκιμασμένη υπομονή, που αυτό δεν έχει καμία γλύκα.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 έγραψε στις 20:31, 09-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont

ηλικίας, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα

μες στο μυαλό μου

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 20:32, 09-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Lautreamont
ηλικίας
, ένα μέρος που βρίσκουμε μόνο εμείς, η καλύτερη κρυψώνα
α γεια σου!

Παράθεση

katerina_farm

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη katerina_farm
H katerina_farm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φαρμακοποιός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 269 μηνύματα.

H katerina_farm έγραψε στις 21:41, 09-05-11:

Λοιπον εμενα μου αρεσουν πολυ οι φωτο ειναι μια ιδιαιτερη τεχνη θεωρω μαγικο να αιχμαλωτιζεις την στιγμη. Ειμαι παντελως ασχετη εννωειται μονο σαν θεατης μπορω να τις κρινω και οχι πιο ειδικα και δηλωνοντας οτι θεωρω ομορφη μια φωτο που σε μεταφερει στον χωρο στην ατμοσφαιρα της αλλα χωρις να μου δινει την εντυπωση του στημενου χωρις σκηνοθεσια που εγω σαν ασχετη να μπορω να την διακρινω.
Μου αρεσει η δευτερη κατα σειρα φωτο της ισι τα χρωματα μου φαινονται πιο φυσικα και αυτο ειναι μαγκια τα εχει αλαξει απο οτι καταλαβα αλλα εμενα μου φαινονται πιο φυσικα θα ειμουν σιγουρη οτι ειναι η πρωτη ληψη.
Η φωτο της domenica ειναι αντικειμενικα τελεια τα χρωματα το θεμα ακομα και η αντιθεση του πορτοκαλι φορεματος πανω στον εκπληκτικα βαμενο τοιχο και εκει ερχομαι να πω οτι χανω την μαγεια μου σαν θεατης ασχετος τονιζω και παλι γιατι μου κανει τρομερα σκηνοθετημενη προσεγμενη ως και την τελευταια λεπτομερια.
Απο τις φωτο του λιακουρα μου αρεσει πολυ η δευτερη.
Απο τις φωτο της Vinividivini αρεσει η δευτερη πιο πολυ ειναι πιο φυσικα τα χρωματα το πολυ ροζ στην πρωτη με χαλαει λιγο.
Η φωτο του Δημητρη ειναι απλα καταπλητικη σε μεταφερει στην παραλια ενα πραγμα πατας στην αμμο ακους το κυματακι μυριζεις θαλασσα πολυ ρομαντικη .
Καταπληκτικες και το σετ του λιακουρα μου αρεσε πολυ η πρωτη η τριτη η τεταρτη με της σκιες στον τοιχο η πεμπτη με το φεγγαρι σε μεταφερουν αυτοματα σε μια γειτονια λιγο ακομα και θα εβλεπα γιαγιαδες να μιλουν και πιτσιρικαδες να παιζουν μπασκετ αυτο το κλιμα μου εδωσε .
Μπραβο σε ολους σας παντως .

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:26, 10-05-11:

Όνομα:  Night-at-Salonica.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  255,8 KB

Το χρώμα της εικόνας είναι φυσικό, λόγω των φώτων του κτιρίου.
Μόνο levels και κόψιμο έχει υποστεί.

Nikon Coolpix P4
Exposure 1/16
f 2.7
ISO 237
Flash did not fire

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 15:40, 10-05-11:

Λόγω του μπλε ελεκτρίκ η φωτό παίρνει τα εύσχημα....
Απλά δεν θα ήθελα τον άνθρωπο τόσο κόντα, θα τον ήθελα στο τέλος του προοπτικού....

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:30, 10-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από venividivici
Απλά δεν θα ήθελα τον άνθρωπο τόσο κόντα, θα τον ήθελα στο τέλος του προοπτικού....
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος, δεν είναι πολύ συνεργάσιμος. Κατά τα άλλα συμφωνώ μαζί σου.

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 16:34, 10-05-11:

Ίζι δεν βλέπω κάτι παραπέρα απο μια αδιάφορα καταγραφή - snapshot...(προς αποφυγεί παρεξηγήσεων δεν κατακρίνω απλός επισημαίνω κι πάλι απο την προσωπική πλευρά ανάγνωσης)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:11. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:24, 10-05-11:

Ίζι δεν βλέπω κάτι παραπέρα απο μια αδιάφορα καταγραφή - snapshot...(προς αποφυγεί παρεξηγήσεων δεν κατακρίνω απλός επισημαίνω κι πάλι απο την προσωπική πλευρά ανάγνωσης)
Οι φωτογραφίες που δημοσιεύω σε αυτό το thread είναι υπό αμφισβήτηση και "στο συρτάρι", γι' αυτό άλλωστε ζητάω γνώμες.
Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εσύ τι θα έκανες.

--
Σας ευχαριστώ για τις ψήφους, αλλά αν θέλετε να πείτε τι είναι αυτό που σας άρεσε, θα το εκτιμούσα. (Όποιος θέλει φυσικά).

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 20:03, 10-05-11:

Αυτό που θα με ενδιέφερε είναι εσύ τι θα έκανες.
Τι εννοείς;
Δεν βλέπω κάποια ιδιαίτερο θέμα, δεν βλέπω φωτογραφία. Αυτό που θα έκανα θα ήταν να πήγαινα στην επόμενη.

Τα τεχνικά σχόλια ή επεξεργασίας αφορούν φωτογραφίες που κάτι βλέπουμε αλλά ο φωτογράφος δεν το χειρίστηκε καλά όποτε ικάζοντας δίνουμε κάποιες πιθανές συμβουλές για το τι να έκανε την ώρα της φωτογράφισης ώστε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα. Κι αυτά στα όρια αυτού που βλέπουμε αφού δεν ξέρουμε τι έπαιζε τριγύρω. Άκομη τα σχόλια που περιγράφουμε τι μας αρέσει πάλι νομίζω πως έχουν μέρος σε φωτογραφίες που μας έχουν κάνει το ελάχιστο κλικ.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:09, 10-05-11:

Χα χα. Οκ... Ας το πάμε αλλιώς. Τι παραπάνω βλέπεις σε αυτή τη φωτογραφία:

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 20:25, 10-05-11:

Αν ήξερα τι βλέπω σε κάθε φωτογραφία που τραβάω θα είχα γράψει το πρώτο best seller για τη φωτογραφία.

Με τράβηξε η ατμόσφαιρα;, η εικόνα;... δεν ξέρω τι ακριβώς κι έκανα το κλικ...

Και φυσικά η γονεϊκη μου σχέση με την φωτογραφία με κάνουν να μην έχω κι την πιο αντικειμενική άποψη για την κάθε φωτογραφία μου. Γι' αυτό πολύ συχνά τις παραθέτω κι σε τρίτους.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:28, 10-05-11:

Προσπαθώ να καταλάβω (1) πώς ορίζεις ένα snapshot και (2) γιατί το snapshot δεν είναι φωτογραφία. Να υποθέσω πως οι Λομογραφίες σε αφήνουν παγερά αδιάφορο;

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 20:50, 10-05-11:

Γλυκιά μου σόρρυ αλλά τι απο αυτά εγώ εισχηρίστικα;
Στην συγκεκριμένη φωτογραφία βλέπω απλά μια ρεαλιστική καταγραφή μιας στιγμής. Τίποτα παραπέρα, τίποτα λιγότερο.
Είναι σαν να έβλεπα μια φωτογραφία ένος άγνωστου που τρώει σουβλάκι κι την τράβηξε το φιλαράκι του με το κινητό για να γελάνε επειδή είχε πασαλυφτεί.
Κι αυτό φωτογραφία είναι. Αλλά πέρα απο αυτούς που είναι συνδεδεμένη με το συμβάν κι το άτομο στους υπόλοιπους δεν λέει κάτι.

Νόμιζα οτι εδώ βάζουμε φωτογραφίες όπου το μέσο φωτογραφική έχει χρησιμοποιηθεί ως δημιουργικό εργαλείο.

Τι πάει να πει οι λομογραφίες. Υπάρχουν κάποιες εξαιρετικές(αν κι λίγες απο το σύνολο όσων έχω δει) και πολλές σαβούρες που νομίζουν πως με την ατμόσφαιρα και την έντονη φόρμα του λόμο κι μόνο θα κάνουν κάτι εξαιρετικό... δίχως καμία γνώση, και κυρίως δίχως ψυχή.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 21:17, 10-05-11:

Και μόνο γι' αυτό, αξίζει άλλη μια απάντηση.

Λίγα ποστ παραπάνω χαρακτηρίζεις τη φωτογραφία μου υποτιμητικά ως αδιάφορη καταγραφή - snapshot.
Το να σου είναι αδιάφορη είναι απόλυτα σεβαστό. Το "δεν μου αρέσει" είναι ικανοποιητική κριτική για μένα και φυσικά σεβαστή.
Κόλλησα στο "αδιάφορη καταγραφή", ειδικά όταν αμέσως παρακάτω, έχεις βάλει μια τέτοια φωτογραφία για κριτική.

Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε στο τι είναι δημιουργική χρήση του φωτογραφικού μέσου, κλείνω δηλώνοντας την απόλυτη δυσαρέσκειά μου για τον τρόπο που αντιμετωπίζεις το εθνικό φαγητό μας, το σουβλλλάκι, ως κάτι που δεν έχει θέση στην τέχνη!

Souvlaki bbq vol. I by V and the Bats, on Flickr

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 21:57, 10-05-11:

Το "αδιάφορη καταγραφή" είναι ξεκάθαρο για μένα και άκρως ψυχρό κι απόλυτο.
Το υποτημιτικό ήφος έχει να κάνει προφανός με τον δέκτη.

Άρα να πάρω το μήνυμα σου και για σχολιασμό στην δική μου φωτογραφία ως "αδιάφορη καταγραφή"; Γιατί εγώ βλέπω χάσμα ενάμεσαε στις δύο φωτογραφίες. Αλλά όπως είπα με τις φωτογραφίες μου είμαι γονεϊκα συνδεδεμένος κι επίσης ξέρω τις προθέσης μου όταν φωτογράφιζα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:34, 10-05-11:

Συνημμένο Αρχείο 37987

Το χρώμα της εικόνας είναι φυσικό, λόγω των φώτων του κτιρίου.
Μόνο levels και κόψιμο έχει υποστεί.
Αυτή η φωτογραφία μου αρέσει ιδιαίτερα.

Είναι ακραία χρωματισμένη εκ του φυσικού της. Αλήθεια, το να έχει ένας τόπος μέσα στη νύχτα τούτο το απόκοσμο φως, που πολλοί θα το ζήλευαν και θα προσπαθούσαν να το αποδώσουν στο φώτοσοπ, δεν είναι άραγε επαρκής λόγος από μόνος του, ώστε να το απαθανατίσεις; Παρά ταύτα, το φως είναι σωστά διαμοιρασμένο σε όλη τη φωτογραφία και μάλιστα με δυναμικό τρόπο, χωρίς καψίματα, παρά την έντονη φωταύγειά του.

Η ατμόσφαιρα σχεδόν ιλιγγιώδης. Τα ελεκτρίκ κάγκελα συγκλίνουν σαν ακτίνες λέιζερ προς μια προοπτική που δίνει ατέλειωτο βάθος στην εικόνα, σαν κολασμένο τρένο που ξεχύνεται απειλητικό μέσα στην ηλεκτρισμένη νύχτα. Η αντανάκλαση μέσα στον στιλπνό τοίχο μοιάζει με ουρανοξύστη φουτουριστικής μεγαλούπολης, προσδίδοντας μια κόμικς αισθητική που γοητεύει κι αφήνει υπονοούμενα για άλλες παράλληλες πραγματικότητες, που μερικές φορές τη νύχτα αγγίζουν φευγαλέα τη δική μας.

Και πάνω απ' όλα η φωτογραφία έχει θέμα! Η λεπτή κι ανάλαφρη σιλουέτα της κοπέλας με τη φωτογραφική μηχανή, αλληλεπιδρά σ' ένα παιχνίδισμα φωτός και σκιάς με το αντικείμενο που πρόκειται να φωτογραφήσει, σε σημείο να αφομοιώνεται απ' αυτό και να γίνεται αναπόσπαστο τμήμα του, ένα εύστοχο σχόλιο για τη σχέση του δημιουργού με το δημιούργημα.

Η φωτογραφία που σε άλλους φάνηκε αδιάφορη, προσωπικά με καθήλωσε και μου ανέβασε την αδρεναλίνη. Έτσι είναι όμως. Και οι Black Sabbath φάνταζαν αδιάφοροι στους οπαδούς της Ρίτας Σακελλαρίου...

Παράθεση

ΚΟΡΩΝΕΥΣ

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΚΟΡΩΝΕΥΣ
Ο ΚΟΡΩΝΕΥΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

O ΚΟΡΩΝΕΥΣ ακροδεξιος αναρχοκομμουνιστης έγραψε στις 22:42, 10-05-11:

Που να ανεβασω τις τελευταιες που εβγαλα... χαχαχααχ

θα φαω οι πολλα αρνητικα ή θα παρω βραβειο

Παράθεση

Liakouras

Δραστήριο Μέλος

O Liakouras έγραψε στις 16:34, 12-05-11:

Δημήτρη η επεξεργασία σε όλες έχει ως εξής. Λίγο πείραγμα των levels(ώστε να μην επέμβω στην χρωματική παλέτα της φωτογραφίας), λίγο sharp μέσο του smart sharpen του photoshop και το περίγραμμα. Ο κόκκος είναι αποτέλεσμα του ελάχιστου sharp(και του όχι ιδιαίτερης ποιότητας jpg αρχείου των 2Mpixel που έδινε το κινητό μου)

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 17:50, 12-05-11:

Λοιπόν, βάζω μία φωτογραφία που τράβηξα στην Ύδρα.
Ο γλάρος έψαχνε στα δίχτυα για τροφή, και η γάτα παραμόνευε να τον αρπάξει, πρόλαβα και τράβηξα την στιγμή.
Όταν την ανέβασα σε ένα φωτογραφικό σάιτ, είχα ένα σχόλιο ότι το θέμα είναι καλό, γι αυτό παραβλέπονται τα όποια τεχνικά λάθη.
Ποια κατά τη γνώμη σας είναι αυτά τα τεχνικά λάθη που έχει;

Συνημμένα Thumbnails

Όνομα:  file.JPG
Εμφανίσεις:  111
Μέγεθος:  327,7 KB  
Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 18:16, 12-05-11:

Θα μου άρεσε περισσότερο να φαίνονται ολόκληρα τα φτερά του γλάρου.
Κατα τ' άλλα,όμως, πολύ πολύ ωραία φωτογραφία!!!

Παράθεση

Ceres Victoria

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ceres Victoria
H Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,717 μηνύματα.

H Ceres Victoria censored έγραψε στις 10:37, 13-05-11:

Ο γλάρος έψαχνε στα δίχτυα για τροφή, και η γάτα παραμόνευε να τον αρπάξει, πρόλαβα και τράβηξα την στιγμή.
Όταν την ανέβασα σε ένα φωτογραφικό σάιτ, είχα ένα σχόλιο ότι το θέμα είναι καλό, γι αυτό παραβλέπονται τα όποια τεχνικά λάθη.
Το μονο λαθος που διακρινω ειναι στο composition. Σιγουρα τα φτερα αν δεν ηταν κομμενα θα εκαναν την φωτογραφια να ειναι ακομα πιο υπεροχη. Ισως αν εκανες focus στην γατα αντι στον γλαρο να ηταν πιο εντυπωσιακη (να εδειχνες δηλαδη πως ο θηρευτης παρατηρει το θηραμα του).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 30-09-11 στις 22:10. Αιτία: επεξεργασία post λόγω διαγραφής αρχειων που είχαν μεταφερθεί απο URL
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:52, 13-05-11:

Μόνο από θέμα σύνθεσης όπως σου λένε και οι άλλοι παραπάνω. Νταξ, άμα είχε τα φτερά του ολόκληρα ο γλάρος θα ήταν σούπερ, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις λες πάλι καλά που έβγαλα κι αυτό που έβγαλα.
Δοκίμασε κανένα διαφορετικό κάδρο, να μην είναι κέντρο ο γλάρος.
(Προσωπικά θα αύξανα λίγο και το κοντράστ.)
π.χ.

Όνομα:  D_G.jpg
Εμφανίσεις:  95
Μέγεθος:  842,5 KB

Μην ακούς τίποτα. Πολύ καλή!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G

O D_G έγραψε στις 15:02, 13-05-11:

Εγώ πάντως βλέπω δύο κύρια ελαττώματα στην φωτογραφία μου:
1) Τα φτερά που είναι κομμένα, και
2) Βλέπω ότι μου κάηκαν τα λευκά.

Και οπωσδήποτε, σωστή η παρατήρηση για το κάδρο της Isiliel, καλύτερα να μην ήταν τόσο κεντραρισμένο, και ήθελε και κοντράστ, το οποίο δεν το ανέβασα άλλο, για να μην μου κάψει κι άλλο τα λευκά σημεία.

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 15:33, 20-05-11:

Εμένα περισσότερο με ενοχλεί το ότι η φωτογραφία αυτή δεν έχει βάθος. Όλα έχουν πέσει το ένα πάνω στο άλλο. Και νομίζω πως σε αυτό το αποτέλεσμα έχει συμβάλλει η χρήση τηλεφακού. Ίσως αν πήγαινες πιο κοντά στο θέμα σου με έναν έστω 50άρη φακό η φωτογραφία αυτή θα έπαιρνε άλλη διάσταση και θα ήταν πιο ενδιαφέρουσα. Τώρα δεν μου λέει κάτι.

Δημήτρη η επεξεργασία σε όλες έχει ως εξής. Λίγο πείραγμα των levels(ώστε να μην επέμβω στην χρωματική παλέτα της φωτογραφίας), λίγο sharp μέσο του smart sharpen του photoshop και το περίγραμμα. Ο κόκκος είναι αποτέλεσμα του ελάχιστου sharp(και του όχι ιδιαίτερης ποιότητας jpg αρχείου των 2Mpixel που έδινε το κινητό μου)
Αν δεν τραβάτε raw μην κάνετε χρωματικές αλλαγές στις φωτογραφίες σας! Καταστρέφονται!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Noisette : 20-05-11 στις 16:29.
Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 16:14, 20-05-11:

Εντάξει, η μια πιο ερασιτεχνική από την άλλη είναι.. αλλά κλάιν μάιν..

[ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00387.JPG
Εμφανίσεις:  91
Μέγεθος:  129,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00434.JPG
Εμφανίσεις:  88
Μέγεθος:  138,0 KB

Όνομα:  DSC00453.JPG
Εμφανίσεις:  90
Μέγεθος:  135,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00512.JPG
Εμφανίσεις:  83
Μέγεθος:  141,0 KB

Όνομα:  DSC00527.JPG
Εμφανίσεις:  78
Μέγεθος:  135,8 KB[/ATTACH]

Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 16:52, 20-05-11:

theRunawayDreamer μου αρέσει ιδιαιτέρως η δεύτερη (DSC00434). Έχει ωραίο φως, σύνθεση και βάθος. Το μόνο που με ενοχλεί αρκετά είναι η άσπρη-καμμένη κάτω δεξιά γωνία.

Παράθεση

RunawayDreamer (Βίκυ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη RunawayDreamer
H Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 404 μηνύματα.

H RunawayDreamer ήταν η ζωή τους, λένε, τραγωδία... έγραψε στις 21:01, 20-05-11:

Αρχική Δημοσίευση από Μάρω
theRunawayDreamer μου αρέσει ιδιαιτέρως η δεύτερη (DSC00434). Έχει ωραίο φως, σύνθεση και βάθος. Το μόνο που με ενοχλεί αρκετά είναι η άσπρη-καμμένη κάτω δεξιά γωνία.
γιατί καλέ την χαρακτηρίζεις άσπρη-καμμένη; δε κατάλαβα τι εννοείς (δε το λέω με επιθετικό τόνο, μη παρεξηγηθούμε κιόλας)

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους