Η φύση του ενστίκτου

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τα ένστικτα έχουν εμφυτευτεί από τη φύση, πράγματι με βάση κάποια λογική. Δεν πρόκειται όμως για την ανθρώπινη λογική,αφού αυτά έχουν τεθεί, εξελικτικώς πολύ παλιότερα από την ικανότητα για λογική σκέψη.
Αυτό που έχω στα bold ουσιαστικά έλεγα όταν έγραφα
Αν και δεν υπάρχει σαφής διαχωρισμός μεταξύ συναισθήματος και λογικής, αν δεχτώ ότι η διαφορά τους είναι ότι στο συναίσθημα ΔΕΝ υπάρχει λογική τότε αφού στο ένστικτο υπάρχει λογική, τότε ΔΕΝ κατατάσσεται σε αυτό (το συναίσθημα) :D
Οπότε προς τι η ερώτηση:
Κατ' αρχήν, από πού προκύπτει το συμπέρασμα ότι "στο ένστικτο υπάρχει λογική";
;)

Μια διαφορά μας όμως υπάρχει στο ότι εγώ θεωρώ ότι τα όποια στοιχεία του Σύμπαντος δημιουργήθηκαν συγχρόνως σε μία χρονική στιγμή, την στιγμή δημιουργίας του ιδίου, ενώ εσύ θεωρείς ότι το Σύμπαν με την Νόηση του, παρεμβαίνει συνειδητά σε όλη την πορεία και προσθέτει πχ ένστικτα στα όντα του κτλ. Για μένα υπάρχει λογική στο ένστικτο ως επαγωγή άλλων λογικών συμβάντων με αρχική συνάρτηση την δημιουργία του Σύμπαντος. :)

Βέβαια το Σύμπαν μπορεί κατά μία έννοια να έχει Νόηση με την ίδια έννοια που και ο άνθρωπος για μένα έχει νόηση, δηλαδή την αλληλεπίδραση μάζας και ενέργειας που δίνει την εντύπωση της βούλησης και της συνείδησης. Επειδή όμως θυμάμαι ότι τείνεις στην ύπαρξη της ελεύθερης βούλησης, μάλλον δεν έχουμε το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αναφέρθηκα στην λογική ως συμπαντική πραγματικότητα, όχι στον στοχασμό που είναι ατομική διαδικασία. Για τις περιπτώσεις που στη μάχη θέλει να πεθάνει κανείς, αναφέρθηκα παραπάνω στην περίπτωση του ηρωισμού, ότι αποφασίζει η ανώτερη συνείδηση και όχι το ένστικτο της επιβίωσης. Πού διαφωνούμε ; Ξαναδιαβάστε το πρώτο μου δημοσίευμα και θα δείτε ποιά είναι η διαφορά μεταξύ λογικής ως ατομική διαδικασία στοχασμού (Verstand) και Συμπαντικής Ανώτερης Λογικής (Vernunft).

Μάλλον δεν διαφωνούμε φίλε Δόκτωρ, αφού εκεί κατέληξα κι εγώ. Ήταν μια ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα άποψη και ήθελα να την αναπτύξω λίγο, όπως και να την αναδείξω, πέρα από τις όποιες τυχόν παρανοήσεις.

Αυτό που έχω στα bold ουσιαστικά έλεγα όταν έγραφα

Οπότε προς τι η ερώτηση:

;)

Αν δεν είχα κάνει φίλε μου τη ερώτηση, δεν θα είχαμε κάνει τη σχετική συζήτηση. Όπως βλέπεις η άποψη αυτή μπορεί, όπως ανέφερε και ο Δόκτωρ, να ιδωθεί από δύο εντελώς διαφορετικές πλευρές. Εγώ διασαφήνισα με ποια από αυτές συμφωνώ και με ποια διαφωνώ και γιατί.

Μια διαφορά μας όμως υπάρχει στο ότι εγώ θεωρώ ότι τα όποια στοιχεία του Σύμπαντος δημιουργήθηκαν συγχρόνως σε μία χρονική στιγμή, την στιγμή δημιουργίας του ιδίου, ενώ εσύ θεωρείς ότι το Σύμπαν με την Νόηση του, παρεμβαίνει συνειδητά σε όλη την πορεία και προσθέτει πχ ένστικτα στα όντα του κτλ. Για μένα υπάρχει λογική στο ένστικτο ως επαγωγή άλλων λογικών συμβάντων με αρχική συνάρτηση την δημιουργία του Σύμπαντος. :)

Βέβαια το Σύμπαν μπορεί κατά μία έννοια να έχει Νόηση με την ίδια έννοια που και ο άνθρωπος για μένα έχει νόηση, δηλαδή την αλληλεπίδραση μάζας και ενέργειας που δίνει την εντύπωση της βούλησης και της συνείδησης. Επειδή όμως θυμάμαι ότι τείνεις στην ύπαρξη της ελεύθερης βούλησης, μάλλον δεν έχουμε το ίδιο πράγμα στο μυαλό μας :)
Για το πρώτο: Κι εγώ το πιστεύω αυτό, αφού είναι εντελώς έξω από την ικανότητα στοχασμού μας το τι υπήρξε πριν από εκείνη τη στιγμή. Απλά οι Καββαλιστικές διδασκαλίες υπονοούν ότι το Σύμπαν έχει και πνευματική, πέραν της υλικής του υπόστασης που όλοι βλέπουμε, άποψη με την οποία τείνω να συμφωνώ.

Για το δεύτερο: Δεν είμαι καθόλου βέβαιος αν το Σύμπαν παρεμβαίνει και μάλιστα συνειδητά. Μια άλλη εκδοχή είναι πως κατά τη δημιουργία του τέθηκαν συγκεκριμένοι Νόμοι, οπότε η δημιουργία Ζωής, Ενστίκτων και όλων των άλλων που συζητάμε, ήταν απλά αναμενόμενα, βάσει της Νομοτέλειας, την οποία όπως ίσως θυμάσαι την έθεσα ως αντίστοιχο του Ενστίκτου στο Σύμπαν. Αυτές οι απόψεις είναι πάντα συζητήσιμες, αφού κανείς δεν μπορεί να έχει παγιωμένη άποψη για τέτοια ζητήματα.

Για το τρίτο: Νομίζω ότι έχω πει πως θέλω να πιστεύω ότι υπάρχει ελεύθερη βούληση, αφού χωρίς αυτήν δεν θα είχε κανένα νόημα η ζωή μας. Δεν είμαι βέβαιος ωστόσο πως πράγματι υπάρχει, ούτε και μπορεί, απ' όσο καταλαβαίνω, να αποδειχτεί κάτι τέτοιο.

Τέλος, μετά από τη συζήτηση που είχαμε, τελικά βρήκα πού χώλαινε το αρχικό μου ποστ. Θα έπρεπε να έχω προσθέσει, στο πρώτο μέρος, κάποια συμπερασματική πρόταση, η οποία θα υποδείκνυε ότι απαντώ και στα δύο ερωτήματα, μέσω του συμβολισμού της Σφίγγας. Θα έπρεπε δηλαδή να πω, ότι το ένστικτο είναι κάτι το εντελώς ξεχωριστό από τη λογική και από το συναίσθημα, πράγμα που ναι μεν εγώ είχα στο μυαλό μου, όμως τελικά δεν προέκυπτε αβίαστα.

Ευχαριστώ πολύ λοιπόν για την εποικοδομητική σου κριτική, η οποία με βοήθησε να δω το κείμενό μου μέσα απ' τα μάτια κάποιου τρίτου, έτσι ώστε να γίνω κι εγώ λίγο σοφότερος. :) Ευχαριστώ επίσης για τις ερωτήσεις σου, όπως και για την εν γένει πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VeeM

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βασιλικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Για ποιο λογο ολα τα οντα πανω στην γη εχουν εμφυτα ενστικτα ; ποιος τα "εμφυτευει";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top