Γυμναστική για χάσιμο βάρους

raf889

Νεοφερμένος

Η raf889 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια η οποια δεν ξερω πως θα ακουστει.Αν καταναλωσει καποιος ενα παγωτο πχ με 200 θερμιδες και στη συνεχεια τις καψει στο διαδρομο θεωρειται σαν να μην το εφαγε καν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια η οποια δεν ξερω πως θα ακουστει.Αν καταναλωσει καποιος ενα παγωτο πχ με 200 θερμιδες και στη συνεχεια τις καψει στο διαδρομο θεωρειται σαν να μην το εφαγε καν?

Δε νομίζω να χάνεις όλο το παγωτό ατόφιο γιατί έχει και πολλά λιπαρά , αλλά εγώ στον εαυτό μου αυτό του λέω, κάτσεε 2 ώρες γυμναστήριο μπας και κάψεις τα σουβλάκια και τις μλκίες που έφαγες ΚΑΙ οκ πιάνει σε μένα :redface:, τώρα χάνονται δε χάνονται δε πειράζει, τουλχ φεύγουν οι τύψεις. :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εχω μια απορια η οποια δεν ξερω πως θα ακουστει.Αν καταναλωσει καποιος ενα παγωτο πχ με 200 θερμιδες και στη συνεχεια τις καψει στο διαδρομο θεωρειται σαν να μην το εφαγε καν?

Γενικα οχι, ειναι το ιδιο στο θερμιδικο ισοζυγιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
παιδια εχω μια απορια η οποια δεν ξερω πως θα ακουστει.Αν καταναλωσει καποιος ενα παγωτο πχ με 200 θερμιδες και στη συνεχεια τις καψει στο διαδρομο θεωρειται σαν να μην το εφαγε καν?


Πρέπει να καταλάβεις ότι οι θερμιδες είναι το καύσιμο που βάζεις στον οργανισμο σου. Όχι δεν θεωρείται σαν να μην το έφαγες καν. Απλα το αποροφησε ο οργανισμος και προσπαθησε να αφομοιώσει τα θρεπτικά συστατικά (δηλαδή σχεδόν τιποτα) για την συνεχεια της μέρας σου. Αν πχ μετά την προπονηση πάς και τρως κάθε μερα παγωτα πάει στραφι η δουλεια που κάνεις στο γυμναστηριο. Αν το παγωτο το φάς πριν δεν θα έχεις την ενεργεια που χρειάζεσαι στο γυμναστηριο για να βγάλεις μια δυνατη προπονηση.


Φτιάξε παγωτο με φυστικοβουτυρο ή βουτυρο χαμηλων λιπαρών κακαο , κανελα , μέλι , φρουτα , γαλα χαμηλων λιπαρών και τρωγε κάθε μερα αμα θες. Ριξε και λιγη πρωτεϊνη μέσα και εισαι τζέτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν το παγωτο το φάς πριν δεν θα έχεις την ενεργεια που χρειάζεσαι στο γυμναστηριο για να βγάλεις μια δυνατη προπονηση.

Ο καλύτερος τρόπος για να εχεις ενεργεια ειναι να μην τρως τιποτα για αρκετές ώρες πριν την προπόνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Εξαρτάται την προπονηση. Για γυμναστική μεγαλύτερης έντασης, που απαιτεί περισσότερη ενέργεια, θέλεις μερικούς εύπεπτους υδατάνθρακες, όπως μια φρυγανιά, ένα κουλούρι ή μια μπανάνα. Δεν μπορεις να βγάλεις προπονηση νηστικος θα ζαλιστείς. Μια ώρα πριν την προπονηση τρως ένα εύπεπτο σνάκ. Ισως και 20-30γρ σοκολάτα υγειας να βοηθάνε.


Το τελευταιο χρονο που κανω συστηματική προπονηση και προσέχω την διατροφή περισσοτερο το έχω καταλάβει αυτό. Ότι δηλαδή αμα τρως ότι να ναι και ότι ώρα να ναι χωρις πρόγραμμα δεν βοηθάς το κορμι σου να δουλέψει όπως πρέπει στο γυμναστηριο αλλα και μετά από αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Αν ζαλιζόμασταν όταν κάναμε άσκηση μεγάλης έντασης με άδειο στομάχι θα είχαμε εξαφανιστεί σαν είδος εδώ και χιλιετίες. Δοκίμασε αν θες να κάνεις γυμναστική μετά από πολλές ώρες αφαγίας για κάνα δυο μήνες και συγκρινε αποτελέσματα. Εμένα το φαγητό με κάνει λιθαργικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Δεν προκειται να δοκιμάσω κάτι που θα ταλαιπωρησει χωρις λογο τον οργανισμο μου. Το γυμναστηριο είναι σοβαρη υποθεση. Πριν πάς θα πρέπει να εισαι καλα φαγωμένος και ξεκούραστος. Για αυτό το σκοπο κοιμάμαι το μεσημέρι μετα τη δουλειά. Φροντιζω καθημερινα να διαβάζω και να ψάχνω για τις ασκησεις που θα εκτελέσω (γιατι αν περιμενεις από τους γυμναστες στο γυμναστηριο να σου δειξουν ... ) κάνω πολύ καλο ζέσταμα στους ώμους και τα χέρια πριν τα βάρη και στο τέλος διατάσεις. Και βεβαια έχω ένα μακροχρονιο πλάνο στη διαθεση μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια εχω μια απορια η οποια δεν ξερω πως θα ακουστει.Αν καταναλωσει καποιος ενα παγωτο πχ με 200 θερμιδες και στη συνεχεια τις καψει στο διαδρομο θεωρειται σαν να μην το εφαγε καν?

Αυτό που σε νοιάζει είναι οι συνολικές θερμίδες που καταναλώνεις. Αν είσαι ok, τότε καταναλώνεις τις αντίστοιχες θερμίδες που σου αναλογούν, ώστε να διατηρείς το βάρος σου. Αν έχεις αρκετό λίπος να ξεφορτωθείς, τότε θα πρέπει να δημιουργείς με διατροφή κι άσκηση ένα θερμιδικό έλλειμα περί των 1100 θερμίδων. Επομένως, δεν θα πρέπει να σε νοιάζει το παγωτό σαν παγωτό, αλλά οι συνολικές θερμίδες που προσλαμβάνεις μες στην ημέρα σου. Ακόμη κι αν κανείς τρέφεται αποκλειστικά με junk food και βρίσκεται κάτω απ' τις θερμίδες συντήρησης, είναι βέβαιο πως θα χάσει. Το αν θα βρίσκεται σε αντίστοιχο επίπεδο υγείας και σωματικής σύνθεσης σε σχέση με κάποιον που γυμνάζεται συστηματικά και τρέφεται ποιοτικά, νομίζω πως δεν χρειάζεται να το θίξουμε, ε;

Ο καλύτερος τρόπος για να εχεις ενεργεια ειναι να μην τρως τιποτα για αρκετές ώρες πριν την προπόνηση.

Ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που ανταποκρίνεται καλύτερα στον καθένα. Μπορεί να λέγεται Intermittent fasting, μπορεί το οτιδήποτε. Το θέμα είναι να δοκιμάζουμε κάτι σωστά κι έπειτα να το απορρίπτουμε, δοκιμάζοντας στη συνέχεια κάτι άλλο μέχρι να καταλήξουμε σ' αυτό που δουλεύει καλύτερα για εμάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 19,964 μηνύματα.
Τα κιλά είναι απλα ένα νουμερο στην ζυγαριά. Μπορω να σου δειξω δυο άτομα στα ιδια κιλά ή ο ένας να είναι 10 κιλά πανω από το υψος του και περισσοτερο και να φαινεται πολύ καλυτερα και πιο δυνατος από κάποιον που απλα έχει κολλησει στο νουμερο. Βλέπει το δέντρο και χάνει το δάσος.


Το να χάσεις απλα κιλά και να σου φυγει μυϊκη μάζα δεν λέει τιποτα. Ουτε πιο δυνατος θα εισαι ουτε πιο υγιης. Απλα θα φαινεται στην ζυγαριά ότι κατέβηκες μερικά νουμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θησεύς

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θησεύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που ανταποκρίνεται καλύτερα στον καθένα. Μπορεί να λέγεται Intermittent fasting, μπορεί το οτιδήποτε. Το θέμα είναι να δοκιμάζουμε κάτι σωστά κι έπειτα να το απορρίπτουμε, δοκιμάζοντας στη συνέχεια κάτι άλλο μέχρι να καταλήξουμε σ' αυτό που δουλεύει καλύτερα για εμάς.

Συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top