Άσχημη γυναίκα είναι μόνο η απεριποίητη;

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Το "στοιχειώδης περιποίηση" όμως καθένας το μεταφράζει αλλιώς. Κάποιες κοπέλες θεωρούν στοιχειώδες να φτιάχνουν το ματόκλαδο κάγκελο στις 8 η ώρα το πρωί ή να βάλουν γόβα στιλέτο για να πάνε λαϊκή.

Προσωπικά προτιμώ μια 25χρονη που μοιάζει 13 παρά μια 13χρονη που δείχνει 25 όπως συμβαίνει με πολλά κοριτσάκια στα σχολεία σήμερα.

Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι η κατάσταση χειροτερεύει συνέχεια λόγω του προτύπου που προβάλλεται τόσο πολύ που σχεδόν επιβάλλεται στο τέλος και εγώ το βρίσκω άδικο και καταπιεστικό.

edit: αν είχα δει το post της Michelle δε θα τα έγραφα όλα αυτά, τα ίδια πραγματα είπαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα με εκνευρίζουν μερικές γυναίκες με σοβατισμένο πρόσωπο και βλεφαρίδα κόκκαλο, με πολύ υπερβολική εμφάνιση, οι οποίες κάνουν κριτική σε άλλες πιο ''φυσικές''. Το ότι νομίζουν ότι αυτές είναι περιποιημένες και οι άλλες όχι! Ή κάποιες καραβαμμένες που όμως μυρίζουν άσχημα. Κάνε κανά μπάνιο βρε κοπελιά και μετά μίλα!

Οι άντρες δε νομίζω ότι ασχολούνται ιδιαίτερα, αν η άλλη δεν είναι βρωμερή και τριχωτή δεν θα την απορρίψουν αμέσως σαν ''απεριποίητη'' και άβαφτη ας είναι.

Θεωρώ σημαντική την καθαριότητα, το ντύσιμο που ταιριάζει στον σωματότυπο, την γυμναστική, την περίποιηση ανάλογα με την ηλικία και τις ανάγκες του δέρματος. Το μακιγιάζ μου αρέσει, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να βαφτώ για να πάω σουπερ-μάρκετ ή γυμναστήριο. Εξεζητημένα ντυσίματα και βαψίματα, καθώς και συνεχή κομμωτήρια και spa για τη ''νέα πρωτοποριακή θεραπεία βιοκάτι'' μου φαίνονται γελοία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Συμφωνω με το Χρηστο. Η καλυτερη περιποιηση που μπορει να κανει ο ανθρωπος ειναι η εσωτερικη περιποιηση. Οσο θεα ή περιποιημενη να ειναι μια γυναικα αμα δεν εχει εσωτερικο πλουτο τοτε ειναι ασχημη. Βεβαια αυτη ειναι καθαρα προσωπικη αποψη... Δεν ειμαι κατα της περιποιησης καθως ολοι θελουμε να αρεσουμε, απλως κατακρινω την επιβολη και την υπερβολη. Εξ' αλλου αν ειναι ν' αγαπησεις μια γυναικα θα την αγαπησεις γι αυτο που ειναι, οχι γι αυτο που φαινεται...
Εχει τυχει να συναντησω αρκετες κοπελες που υποκειμενικα, γιατι δεν υπαρχει αντικειμενικη ομορφια, δεν τις θεωρουσα ομορφες αλλα γνωριζοντας το χαρακτηρα τους αλλαξαν στα ματια μου...
Διαφωνω επισης με την αποψη οτι για να γνωρισεις το χαρακτηρα μιας γυναικας πρεπει να σε ελξει πρωτα εξωτερικα. Δηλαδη οταν βρισκεσαι σε μια παρεα και γνωριζεις καινουργια προσωπα, αυτα που δεν σε ελκυουν τα παραγκωνιζεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Μια περιποιημένη γυναίκα κατά την γνώμη μου δεν εννοείται μια βαμμένη,με μακριά νυχια και κάτι περίεργα πράγματα επάνω της(εγω βάφομαι πάρα πολύ σπάνια).κάθε πρόσωπο έχει την δική του ανάγκη και περιποιηση,τα νύχια μπορεί να είναι άβαφτα αλλα θα είναι ωραία λιμαρισμένα και κομμένα,χωρίς μαύρα σημάδια απο κάτω και φαγωμένο κόκκινο βερνικι από πάνω.Αυτο βλέπω δυστυχώς πολύ συχνά γύρω μου.Δεν θα φωράει πέδιλο όταν έχει σκασμένες και μάυρες φτέρνες και νύχια γεμάτα μίκητες.θα προσπαθήσει να φτιάξει μόνη της τα φρύδια(εαν δεν μπορεί να παει κάπου να τα φτιάξει)που ενόνονται στην μίτη.Να έχει γούστο να διαλλέξει το ρούχω το οποιο θα ταιριάζει στο σώμα της και στην περίπτωση....Γενικά να αγαπάει πολύ τον εαυτό της και να της αρέσει πολυ αυτό που βλέπει στον καφρέπτη.Σε αυτα τα θέματα δεν υπάρχει 'ΠΡΕΠΕΙ'.είναι απλά αυτό που αισθάνεται ο καθένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Η κοπελα δηλαδη που δν θα εχει ωραια λιμαρισμενα και κομμενα νυχια ειναι απεριποιητη=ασχημη?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Μια περιποιημένη γυναίκα κατά την γνώμη μου δεν εννοείται μια βαμμένη,με μακριά νυχια και κάτι περίεργα πράγματα επάνω της(εγω βάφομαι πάρα πολύ σπάνια).κάθε πρόσωπο έχει την δική του ανάγκη και περιποιηση,τα νύχια μπορεί να είναι άβαφτα αλλα θα είναι ωραία λιμαρισμένα και κομμένα,χωρίς μαύρα σημάδια απο κάτω και φαγωμένο κόκκινο βερνικι από πάνω.Αυτο βλέπω δυστυχώς πολύ συχνά γύρω μου.Δεν θα φωράει πέδιλο όταν έχει σκασμένες και μάυρες φτέρνες και νύχια γεμάτα μίκητες.θα προσπαθήσει να φτιάξει μόνη της τα φρύδια(εαν δεν μπορεί να παει κάπου να τα φτιάξει)που ενόνονται στην μίτη.Να έχει γούστο να διαλλέξει το ρούχω το οποιο θα ταιριάζει στο σώμα της και στην περίπτωση....Γενικά να αγαπάει πολύ τον εαυτό της και να της αρέσει πολυ αυτό που βλέπει στον καφρέπτη.Σε αυτα τα θέματα δεν υπάρχει 'ΠΡΕΠΕΙ'.είναι απλά αυτό που αισθάνεται ο καθένας
Κατάλαβα απ' αυτό το ποστ τι εννοούσες και στο αρχικό σου ποστ και πιστεύω ότι δίκιο.

Μια πραγματικά ωραία γυναίκα θα προσπαθήσει να καλυτερεύσει την εξωτερική της εμφάνιση χωρίς όμως να φτάσει στα άκρα, μέσω πλαστικών ή υπερβολικού μακιγιαρίσματος. Και αυτό γιατί ξέρει ότι η ομορφιά της πηγάζει από τα φυσικά χαρακτηριστικά της, οπότε δε θα προσπαθήσει να τα καταστρέψει το τέλειο πρόσωπό της βάζοντας 1 κάρο make up, αλλά θα το αφήσει ως έχει και θα προσπαθήσει να δώσει έμφαση στο να διορθώσει κάτι που δεν φαίνεται τόσο ωραίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες. - ούτε άντρες -

Υπάρχουν μάτια που κοιτάνε όμορφα και μάτια που κοιτάνε άσχημα.




:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Κάποιος σοφός άνθρωπος μου είπε το εξής. Τις ωραίες γυναίκες τις ξέρει μόνο ο γαλατάς! Εγω βέβαια απόρησα όταν μου το είπε και μου εξηγεί μετα. Στην εποχή της νεότητας του(ήταν ηλικιωμένος άνθρωπος) ο γαλατάς έφερνε το γάλα στο σπίτι και έτσι είχε ευκαιρία να δεί τις γυναίκες εντελώς άβαφτες αφού μόλις είχαν σηκωθεί απο το κρεβατι για να του ανοίξουν, οπότε ήξερε αυτοματα ποιές ήταν ασχημες και ποιές κουκλαρες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η κοπελα δηλαδη που δν θα εχει ωραια λιμαρισμενα και κομμενα νυχια ειναι απεριποιητη=ασχημη?:confused:
οχι.'ασχημη δεν είναι-δεν είναι περιποιημένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
ε και? αφου καποια δν ειναι ασχημη με το να μη περιποιειται το εαυτο της τοτε που ειναι το κακο? :P
Υπαρχει κατι αλλο που την προτρεπει να περιποιηθει τον εαυτο της? Ισως καποια κομφορμιστικη αναγκη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο άνθρωπος είναι μοναδικό ζώο στον πλανίτη που έχει το θηλυκό πιο όμορφο απο αρσενικό.Για αυτό είναι τιμή μας να τονίζουμε την ομορφιά μας για να φαίνεται πιο λαμπερή...Όπως λένε και οι Γάλλοι:"Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες,υπάρχουν γυναίκες οι οποιες δεν θέλουν να είναι όμορφες".:D

Μέγα ψεύδος!!!

Στον άνθρωπο, όπως και σε όλα τ' άλλα είδη, το αρσενικό είναι το ομορφότερο από τα δύο φύλα. Το ότι ένα αρσενικό βρίσκει όμορφο ένα θηλυκό, είναι απλά θέμα εξελικτικής προσαρμογής. Το αρσενικό σώμα έχει ορθότερες συμμετρίες από το γυναικείο. [κακία] Το ότι σας αφήνουμε να το πιστεύετε δεν σημαίνει πως ισχύει κιόλας... [/κακία]

Συνεπώς, "Δεν υπάρχουν όμορφες γυναίκες, αλλά γυναίκες που τις κάνει ένας άντρας να πιστεύουν πως είναι όμορφες"! (από τα Χρονικά του Μεγάλου Χάους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απορία που μου δημιουργήθηκε διαβάζοντας το θέμα...

Αν μία κοπέλα, τη δούμε στο σουπερ μαρκετ και είναι με φόρμα, άβαφη και το μαλλί απλά ριγμένο στους ώμους και μετά την ξαναδούμε σε μία καφετέρια και είναι βαμένη σε χρώματα που αναδεικνύουν τα χαρακτηριστικά της χωρίς να τα καλύπτουν- θα πούμε σε κάποια περίπτωση από τις δύο ότι είναι απεριποίητη;
Με άλλα λόγια, θεωρείται απεριποίητη η ανεπιτήδευτη; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wagneriandandy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 171 μηνύματα.
@ chaos
χαχα υποκλινομαι!

@ kalypso
η πρωτη περιπτωση δν ειναι απεριποιητη,ειναι απλα σεξυ! λολ xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Είναι γελοίο να ασχολείστε με το πιο είναι το ομορφότερο είδος,άντρας ή γυναίκα.Κατά την γνώμη μου και άντρες και γυναίκες είναι πανέμορφα πλάσματα.
Όταν αγαπάς τον άλλον ότι και να κάνει στα μάτια σου θα φαντάζει όμορφος.
Τώρα εντάξει όσον αφορά την περιποίηση της γυναίκας είναι δικό της θέμα αλλά εγώ είμαι αντίθετη σε οτιδήποτε μας "μεταμορφώνει".Σε οτιδήποτε περιττό.

*Τα πιο καθαρά και όμορφα μάτια είναι αυτά της ψυχής.(πολλοί μάλλον θα πρέπει να ¨τυφλωθείτε":P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
"Ο λόγος σου με χόρτασε και το ψωμί σου φάτο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sabi

Νεοφερμένος

Η sabi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
παλι μπεδευτεκανε ομορφια και περιποιηση.ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα.οπως καθαρος και απλητος.με μια πατσαβουρα γυναικα θα θέλατε να τα εχεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
παλι μπεδευτεκανε ομορφια και περιποιηση.ειναι πολυ διαφορετικα πραγματα.οπως καθαρος και απλητος.με μια πατσαβουρα γυναικα θα θέλατε να τα εχεται?

Διαφορετικά μπορεί να είναι αλλά μπερδεύονται συχνά γιατί πολλοί (και κυρίως πολλές) αφελείς νομίζουν ότι με την περιποίηση θα γίνουν όμορφοι. Από την όλη υπόθεση ωφελούνται τελικά μόνο οι κομμώτριες, οι αισθητικοί και οι μανικιουρίστες, που φυσικά καλλιεργούν την ψευδαίσθηση "περιποίηση=ομορφιά" γιατί τους συμφέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Δεν πιστευω πως υπαρχει γυναικα ασχημη.
και λιγοτερο ομορφη να ειναι αν ανακαλειψεις τον εσωτερικο της κοσμο
την βλεπεις σαν θεα...

Κι αν τη "βοηθήσεις" να ανακαλύψει και η ίδια τον εσωτερικό της κόσμο, καταφέρνει να δει κι εκείνη τη θεά που κρύβει μέσα της. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Μόνο ένας εξωγήινος παρατηρητής θα μπορούσε να απαντήσει αντικειμενικά στο ερώτημα "ποιό είναι το ωραίον φύλον", αλλά εμείς οι άντρες, επειδή ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ οι γυναίκες για εμάς να είναι προσωποποιημένη η ...ομορφιά, και από έλλειψη καταληλλότερου και ακριβέστερου ορισμού ;) "Δεσμώτες" των αντιφατικών μας εντυπώσεων, τις αποκαλούμε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και εγω δεν ειμαι απο τους ανθρωπους εκεινους που λενε ευκολα καποια ή καποιον ομορφο (ισα ισα παραειμαι μπιτς σε κατι τετοια και ειμαι βεβαια και δεκτης καζουρας απο μεριας φιλων), αλλα παραδεχομαι οτι ο μετριος μπορει να φανει καλυτερος εαν περιποιηθει, ο ασχημος αντιστοιχα μετριος κ.ο.κ.
Aν ο ασχημος μπορει να γινει μετριος, εσυ πως τον λες, αφου τους χωριζεις σε ομορφους-ασχημους μονο ; :hmm:

Προσωπικά προτιμώ μια 25χρονη που μοιάζει 13 παρά μια 13χρονη που δείχνει 25 όπως συμβαίνει με πολλά κοριτσάκια στα σχολεία σήμερα.
Αυτο το προτιμω κι εγω. Αλλα η συγκριση δεν ηταν αυτη. Ηταν μια 25χρονη να δειχνει γυναικα ή μια (παλι) 25χρονη να δειχνει 13χρονο.
Αλλα ναι οτι η κατασταση με τα προτυπα της τηλεορασης χειροτερευει ειναι πραγματικοτητα.

Δεν υπάρχουν άσχημες γυναίκες. - ούτε άντρες -
Υπάρχουν μάτια που κοιτάνε όμορφα και μάτια που κοιτάνε άσχημα.
:)
Παρηγορια στον αρρωστο που λενε. Ιδου :




Και να σου αρεσαν σαν χαρακτηρες....αμ δε θα τις ηθελες.

Να πω ενα γενικο πολυ προχειρο κανονα ; Αν ψαχνεις ατομο για σχεση σοβαρη, σκεψου την εξωτερικη εμφανιση και ολα τα υπολοιπα σαν 2 υγρα σε ενα δοχειο. Οσο λιγοτερο ειναι το ενα τοσο περισσοτερο πρεπει να ειναι το αλλο. Εντος οριων ομως. Πρεπει καθε υγρο να ειναι απο μια Χ ποσοτητα και ανω , που ειναι διαφορετικο για τον καθενα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top