Απορίες και απαντήσεις για έναν απολαυστικό καφέ!

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Καταρχάς καλωσήρθες Σταλίτσα :D
Αν δεις και τις προηγούμενες σελίδες του θέματος, θα πάρεις καλές ιδέες.;)
Αν και ήδη σου απάντησε η ειδική καφελόγος του στεκιού, η Vampire (έχει PhD από το ΜΙΤ πάνω στον φραπέ, ξέρεις :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ο νες ειναι ευκολος να γινει στο σπιτι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

O'Zorgnax

Δραστήριο μέλος

Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 642 μηνύματα.
Ο νες ειναι ευκολος να γινει στο σπιτι; :hmm:
Δε νομίζω ότι υπάρχει ευκολότερος καφές.
1. Ζεσταίνεις νερό στο μπρίκι
2. Βάζεις σε ένα φλιτζάνι την ποσότητα του καφέ και της ζάχαρης που θέλεις

Αν τον θέλεις αχτύπητο, πήγαινε στο βήμα 3, αλλιώς στο βημα 4

3. Ρίξε το ζεστό νερό (όχι βραστό) στο φλιτζάνι με τον καφέ και τη ζάχαρη, ανακάτεψε και έτοιμος.

Πήγαινε στο βήμα 5

4. Ρίξε λίιιγο ζεστό νερό στο φλιτζάνι με τον καφέ και τη ζάχαρη, ανακάτεψε μέχρι να πάρει μια κρεμώδη υφή και έπειτα ρίξε το υπόλοιπο νερό και ανακάτεψε πάλι.
5. Έτοιμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
4. Ρίξε λίιιγο ζεστό νερό στο φλιτζάνι με τον καφέ και τη ζάχαρη, ανακάτεψε μέχρι να πάρει μια κρεμώδη υφή και έπειτα ρίξε το υπόλοιπο νερό και ανακάτεψε πάλι.

το ανακάτεμα μπορεί να γίνει αντί για το χτύπημα στο χέρι, με τον ηλεκτρικό αναδευτήρα (ωρε πως το λέω το μίξερ :P ) ώστε να είναι σίγουρα τα αποτελέσματα του αφρού....
απλά θέλει πολύ λιγο νερο γιατί πιτσιλάει άσχημα και άσε που αν γεμίσεις την κούπα με αφρό μετά δεν πίνεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Thanks .... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, στον καφέ φίλτρου πόσο βάζετε για μία κούπα; Κούπα, όχι φλιτζάνι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
για μια μεγάλη κουπα (όχι δλδ τις μικρες του ... τσαγιού) εγώ βάζω μια καλή της σούπας.
Αγοράζω πάντα αρρωματικό... είτε βανίλια είτε σοκολάτα είτε καραμέλα :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
Γιδι εγω βαζω δυο μεζουρες.

Κανεις δεν εχει πει τροπο για εναν καλο εσπρεσσο φρεντο. Να πω τον δικο μου τροπο; Αν και δεν ειμαι μετρ αλλα εχω ακουσει καλα λογια. Δεν ειναι και τιποτα πολυ συνθετο...
Λοιπον ετοιμαζω τον εσπρεσσο στην μηχανη κανονικα (διπλο εσπρεσσο) τον χτυπαω στο μιξερακι με τη ζαχαρη ωστε να κανει λιγο αφρο και μετα τον αδειαζω σιγα σιγα σ'ενα ποτηρι που εχω γεμισει με παγακια.
Οπως ειπα, ακολουθω απλη διαδικασια στην οποια εχω καταληξει με διαφορες (αποτυχημενες) προσπαθειες αλλα βγαινει καλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι ακριβώς τον κάνω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hakuna Matata

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Άτομο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.
High five!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
:music::thumbsup::worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ελληνικός: βάζεις πρώτα σε όλα τα φλιτζάνια απο λίγο καιμάκι και μετά τον καφέ
Φραπέ: χτύπημα με ελάχιστο νερό και πολλύ ώρα με το ηλεκτρικό μιξεράκι όχι με τις μπαταρίες
Εσπρέσο: μια μπαλίτσα παγωτό δεν έβλαψε κανέναν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Οι λάτρες του espresso θα βρουν σίγουρα ενδιαφέρων το παρακάτω Link
https://www.lokeshdhakar.com/2007/08/20/an-illustrated-coffee-guide/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οι λάτρες του espresso θα βρουν σίγουρα ενδιαφέρων το παρακάτω Link
https://www.lokeshdhakar.com/2007/08/20/an-illustrated-coffee-guide/
o σύζυγος σίγουρα! του το έστειλα, να πειραματιστεί με την εσπρεσιέρα του:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erty

Νεοφερμένος

Η erty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
freddo!!!
οκ πέραν της κατασκευής του "έτοιμου" μπορώ να σας πω τη συνταγή για τον μη έτοιμο καθώς και το πως να φτιάξετε επιτυχημένο αφρογαλο :D

Φτιάχνετε στην ειδική καφετιέρα τον εσπρέσσο σας!
Τον ρίχνετε σε ποτήρι αρχικά με τη ζάχαρη που θέλετε για να λιώσει εύκολα όσο είναι ζεστός και στη συνέχεια με παγο για να παγώσει.
Αφού ο καφές είναι πλέον έτοιμος και παγωμένος στο ποτήρι σας προσθετετ επιπλέον παγάκια (ή και τριμα πάγου για πιο γλαμουρ) και ετοιμάζετε το αφρόγαλα...

Συνταγή για επιτυχημένο αφρόγαλα freddo
Ρίχνετε δυο δαχτυλα παγωμένο εβαπορε γάλα σε ένα πλαστικό ποτήρι (οχι γυαλί, οτιδήποτε πλαστικο). Για να ειστε σίγουροι ότι θα είναι παγωμένο, ρίχνετε μέσα κι ένα παγακι.
Στη συνέχεια το χτυπάτε για κανα δυο λεπτα με το ηλεκτρικό (εστω μπαταριας :P ) χτυπητηρι του καφέ (λυπαμαι, όχι δεν γίνεται με το κλασικό σέικερ :P )
Αφού δειτε ότι μετα το πέρασμα των δύο λεπτων το γαλα έχει γινει κρεμώδες, το ρίχνετε σχετικά αργά στο ποτηρι με τον καφε (κοινως όχι μια κι έξω μπλουμ :P )
Προσθετεις το καλαμάκι και είσαι έτοιμος!
enjoy! (όχι το γάλα :P )


Γεια σε όλους! Ωραία όλα αυτά, εγω εχω μια αλλη απορία. Στον cappuccino τη ζάχαρη τη βάζουμε πριν ή μετά το αφρόγαλα? Κια ν μετά θα χαλάσουμε το ωραιο σχεδιάκι στο αφρόγαλα καθώς ανακατεύουμε με το κουτάλι?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Γεια σε όλους! Ωραία όλα αυτά, εγω εχω μια αλλη απορία. Στον cappuccino τη ζάχαρη τη βάζουμε πριν ή μετά το αφρόγαλα? Κια ν μετά θα χαλάσουμε το ωραιο σχεδιάκι στο αφρόγαλα καθώς ανακατεύουμε με το κουτάλι?:(
Κοιτα, στην καφετέρεια στην φέρνουν μετά...για να βάλεις όσο θες...αλλά εγώ όταν φτιάχνω την βάζω πριν ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

erty

Νεοφερμένος

Η erty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Από πριν τι ζάχαρη, μέσα στην καφέ! Και τελευταίο το galagala. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mercurius

Νεοφερμένος

Ο θράσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Χρειάζομαι συμβουλές για έναν καλό και ξεκουραστικό καφέ! χελπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Να επιλέξεις εναν ωραιο γαλλικο...

Εγω εχω τρελα με τον γαλλικο...Και αυτη την περίοδο πίνω από τα coffeeway τον Vanilla-Caramela. Έχετε να προτείνετε κανέναν άλλον???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top