Οι άγαμοι άρρενες δεν δικαιούνται τη σύνταξη των γονιών τους

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ελεγκτικό Συνέδριο: Οι άγαμοι άρρενες δεν δικαιούνται τη σύνταξη των γονιών τους


Οι άγαμοι άρρενες, μετά τον θάνατο των γονέων τους, δεν δικαιούνται την σύνταξη που ελάμβαναν αυτοί ως δημόσιοι υπάλληλοι.
Αυτό αποφάσισε η Ολομέλεια του Ελεγκτικού Συνεδρίου σε διάσκεψη, μεταστρέφοντας την νομολογία της.


Ειδικότερα, η Ολομέλεια του Ε.Σ., είχε κρίνει με παλαιότερες αποφάσεις της ότι οι διατάξεις του Συνταξιοδοτικού Κώδικα των δημοσίων υπαλλήλων που αποκλείουν την συνταξιοδότηση των άγαμων αρρένων παιδιών μετά τον θάνατο των υπαλλήλων ή συνταξιούχων γονέων τους είναι αντίθετη στο άρθρο 4 του Συντάγματος περί ισότητας των πολιτών, καθώς δικαιούνται την σύνταξη οι άγαμες θυγατέρες.


Ωστόσο, σήμερα έκρινε το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή ότι η αρχή της συνταγματικής ισότητας δεν καταλαμβάνει τα άρρενα τέκνα και κατά συνέπεια δεν δικαιούνται την σύνταξη των γονέων τους μετά θάνατον.


Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Ποιος θα μου εξηγήσει τη λογική αυτής της απόφασης; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Για ποιες ηλικίες μιλάμε?
από περιπτώσεις 2 φίλων μου που ξέρω (άγαμες θυγατέρες και οι δύο) μέχρι τώρα (29 και 30 ετών) τη λαμβάνουν κανονικά.
Υποθέτω (Χωρίς να ξέρω) ότι δεν θα υπάρχει κάποια άλλη ρύθμιση

=========
μόλις θυμήθηκα και ότι μια φίλη της αδελφής μου [η οποία πέρασε πριν λίγο καιρό τα 40], ούσα ανύπαντρη εξακολουθεί να λαμβάνει τη σύνταξη του πατέρα της [εξ ημισείας με τη μητέρα της, όπως ορίζει ο νόμος]

εδιτ: και οι 3 περιπτώσεις στις οποίες αναφέρομαι btw, είναι εργαζόμενες ιδιωτικού τομέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έχουμε συζητήσει μέσα σε άλλα θέματα, περί ισότητας και έχω δει γυναίκες να διαμαρτύρονται πως δεν υπάρχει στο νομικό μας καθεστώς αρκετή ισότητα, αλλά ότι αυτή παραβιάζεται υπέρ των ανδρών. Έχουμε υποδείξει και σε άλλη περίπτωση, εκείνη της επιμέλειας των τέκνων σε περίπτωση διαζυγίου, ότι εάν κάπου παραβιάζεται η αρχή της ισότητας εναντίον κάποιου φύλου, αυτό είναι το αρσενικό!!

Εδώ έχουμε άλλη μια περίπτωση. Δεν είδα πάντως κάποια φεμινίστρια να αποποιείται το δικαίωμά της στη σύνταξη του μπαμπά, επειδή την προσβάλει, ως απομεινάρι της φαλλοκρατικής ιδεολογίας και νοοτροπίας. Η ιδεολογία ιδεολογία και η μάσα μάσα, πώς να το κάνουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Τι είναι αυτό να πάρω την σύνταξη του μπαμπά? Είμαι 30 χρόνων παλικάρι ή γυναίκα και παίρνω τα λεφτά της σύνταξης ?!!!! Καλά μιλάμε δεν το πιστεύω… έχουμε κάτι νόμους…

Edit: χάος, το θέμα είναι ότι δεχόμαστε να πάρουμε λεφτά που δεν δικαιούμαστε… ο φεμινισμός μας μάρανε…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι? Τι είναι αυτό να πάρω την σύνταξη του μπαμπά? Είμαι 30 χρόνων παλικάρι ή γυναίκα και παίρνω τα λεφτά της σύνταξης ?!!!! Καλά μιλάμε δεν το πιστεύω… έχουμε κάτι νόμους…

Edit: χάος, το θέμα είναι ότι δεχόμαστε να πάρουμε λεφτά που δεν δικαιούμαστε… ο φεμινισμός μας μάρανε…

Κοίτα... ο νόμος όσον αφορά τη 'σκέψη' δεν είναι τόσο τραγικά παράλογος. Σκέψου μια οικογένεια με ένα (του πατέρα συνήθως) ή 2 μισθούς και το "κουμάντο" που κάνει με τα Χ λεφτά που μπαίνουν στο σπίτι. Αν ξαφνικά "χαθεί" όλο ή μέρος τους εισοδήματος ένα παιδί που πάει σχολείο/σπουδάζει/ προσπαθεί να ορθοποδήσει θα βρεθεί στο...μείον. Ουσιαστικά, θεωρώ, ότι ο νόμος έρχεται ως "κοινωνική παροχή" προς τις (ξαφνικά) μονογονεϊκές οικογένειες. (στις περιπτώσεις που τυχαίνει να γνωρίζω εγώ θα υπήρχε-όπως και υπήρξε στην αρχή μέχρι να αρχίσει η εκταμίευση- σημαντικό θέμα μιας και η μία κοπέλα είχε αδελφό που σπούδαζε και η ίδια μόλις είχε περάσει σε άλλη πόλη, στην άλλη περίπτωση υπήρχαν 2 κόρες μακρυά από το σπίτι σε σπουδές ενώ η τρίτη ήταν άνεργη και η σύνταξη του πατέρα σε εκείνη τη φάση ήταν μοναδικό έσοδο).
Είναι ουσιαστικά χρήματα που -τρόπον τινά- είχε "στερήσει" ο άνθρωπος από την οικογένειά του και το κράτος φροντίζει να μπορεί η οικογένεια να συνεχίζει τα "κουμάντα" της σύμφωνα με τον προγραμματισμό.
Έτσι νομίζω τουλ(!).

Παρόλαυτα, διαφωνώ πράγματι κι εγώ τόσο με την ...επ'άπειρον καταβολή [μια ηλικία στα 30-35 είναι καλή ηλικία για να σταματήσει η παροχή] όσο και με το απαρχαιωμένο σκεπτικό της "άγαμης θυγατέρας" που νομίζω είναι σαφές ότι παραπέμπει σε εποχές τύπου"ο άντρας θα πάρει προίκα, το καημένο το κορίτσι έμεινε χωρίς προστάτη ποιός θα το πάρει ορφανό και χωρίς προίκα? Ας το βοηθήσουμε τουλ να φτιάξει την ... προίκα του για να το (λυπηθεί και ) παντρευτεί κάποιος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ποιος θα μου εξηγήσει τη λογική αυτής της απόφασης; :P



Μόνο οι ίδιοι. ( από το σκεπτικό της απόφασής τους )





 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Η σύνταξη στην άγαμη θυγατέρα είναι απομεινάρι της εποχής που το να δουλεύει η γυναίκα ήταν σπάνιο (και σπάνιο ήταν ακόμα την εποχή της μητέρας μου) και που σαφώς τα δύο φύλλα δεν είχαν τα ίδια δικαιώματα. Κανονικά εδώ και καμμιά 20αρια χρόνια θα έπρεπε να έχει κοπεί σε όλους τους νέους και σε όσους μεγαλύτερους εργάζονται. Επίσης κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει και στους υπόλοιπους το μέσο μισθό μια και έχει χαρακτήρα βοήθειας από το ταμείο.
Το θέμα είναι τι γίνεται με τους ανθρώπους που αυτός ο νόμος έχει εκπαιδεύσει "ως ανέργους" αν τώρα κοπεί, όπως άκουσα. Έχω 80χρονη θεία που την παίρνει. Αλλά και μια 40χρονη που θα βγει στην αγορά εργασίας χωρίς κανένα προσόν και με καμμιά πιθανότητα να συμπληρώσει έτη ακόμα και για μειωμένη σύνταξη, τι θα κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εδώ έχουμε άλλη μια περίπτωση. Δεν είδα πάντως κάποια φεμινίστρια να αποποιείται το δικαίωμά της στη σύνταξη του μπαμπά, επειδή την προσβάλει, ως απομεινάρι της φαλλοκρατικής ιδεολογίας και νοοτροπίας. Η ιδεολογία ιδεολογία και η μάσα μάσα, πώς να το κάνουμε...

Εξαρταται σε ποιες περιπτωσεις αναφερεσαι...
Στην 20χρονη που σπουδαζει η στην 25χρονη που καθεται και αρεσκεται στο να τα παιρνει, ενω μπορει καλλιστα να εργαστει?
Ο νομος βεβαια ως εχει, ειναι το λιγοτερο γελοιος...
Μετα απο την ηλικια των 24-25 χρονων θα επρεπε να μη συνεχιζεται καποιου ειδους "χορηγια" ουτε καν με τη μορφη της συνταξης του πατερα.
Ας υπαρχει καποια μεριμνα οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση των τεκνων, αλλα μεχρι εκει...
Πραγμα που μεχρι και πριν αρκετα χρονια ισχυε για τα τεκνα αποθανοντων δημοσιων υπαλληλων (για να ειμαι ειλικρινης, δε γνωριζω, εαν ακομα ισχυει η οχι, ουτε καν εαν συμπεριλαμβανε τα αρρενα τεκνα)...
Το οτι αποκλειονται δε οι αρρενες απ αυτον ειναι λογικη για κλαμματα και πραγματικα ειμαι κι εγω περιεργη για το που ακριβως το στηριζουν...Οχι βεβαια πως με ξαφνιαζει, αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η σύνταξη στην άγαμη θυγατέρα είναι απομεινάρι της εποχής που το να δουλεύει η γυναίκα ήταν σπάνιο (και σπάνιο ήταν ακόμα την εποχή της μητέρας μου) και που σαφώς τα δύο φύλλα δεν είχαν τα ίδια δικαιώματα. Κανονικά εδώ και καμμιά 20αρια χρόνια θα έπρεπε να έχει κοπεί σε όλους τους νέους και σε όσους μεγαλύτερους εργάζονται. Επίσης κατά την γνώμη μου δεν θα έπρεπε να υπερβαίνει και στους υπόλοιπους το μέσο μισθό μια και έχει χαρακτήρα βοήθειας από το ταμείο.
Το θέμα είναι τι γίνεται με τους ανθρώπους που αυτός ο νόμος έχει εκπαιδεύσει "ως ανέργους" αν τώρα κοπεί, όπως άκουσα. Έχω 80χρονη θεία που την παίρνει. Αλλά και μια 40χρονη που θα βγει στην αγορά εργασίας χωρίς κανένα προσόν και με καμμιά πιθανότητα να συμπληρώσει έτη ακόμα και για μειωμένη σύνταξη, τι θα κάνει?

Νομίζω ότι αυτοί που το έπαιρναν, θα εξακολουθούν να το παίρνουν και απλά δεν πρόκειται να δοθεί σε καινούργιους, που σύμφωνα με τα έως τώρα δεδομένα το δικαιούνταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις, ηλικίας των γονιών μου περίπου, όπου οι κόρες ΔΕΝ παντρεύτηκαν και απλά συζούσαν με το σύζυγό τους, παρά το γεγονός ότι κάτι τέτοιο για την εποχή αποτελούσε όνειδος, μόνο και μόνο για να μη χάσει η λεγάμενη τη σύνταξη του μακαρίτη.

Νεράιδα, συμφώνησα με τη Ρέζυ, ως προς το γεγονός ότι ίσως σε κάποιες ηλικίες, λόγω σπουδών ή υψηλής ανεργίας των νέων κλπ, το εν λόγω βοήθημα θα είχε ίσως κοινωνικό χαρακτήρα. Θεωρώ όμως, όπως κι εκείνη, ότι μια ηλικία λήξης της παροχής αυτής, γύρω στα 30 θα ήταν λογικότερο ως μέτρο.

Όπως και νά 'χει, όπως είπες κι εσύ, εάν κάτι δικαιούται να το πάρει μια γυναίκα, άλλο τόσο δικαιούται κι ένας άντρας και η συγκεκριμένη απόφαση είναι εντελώς αυθαίρετη και αβάσιμη. Ίσως απλά το μέτρο να οδεύει προς κατάργηση και αυτός να είναι ο λόγος, συνυπολογιζομένης και της κρίσης φυσικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Ε όχι να πληρώνω και όσους και όσες μένουν στο ράφι.
Πέθανε ο μπαμπάς; Ζωή σε λόγου σας.
kariera.gr για τη συνέχεια αν δεν έχετε ήδη δουλειά και Πάνια αν δεν έχετε ήδη σύζηγο.

Και τώρα η ζωή όπως θα έπρεπε να είναι...
Σε περίπτωση που υπάρχει ανήλικο τέκνο ή ενήλικο τέκνο που σπουδάζει καλό θα είναι να δίνει κάτι από τον οβολό του το υπέροχο και φανταστικό ελληνικό κράτος. Νομίζω δίνει αλλά δεν είμαι και σίγουρος. Διαφορετικά...μαχαίρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Πάντως αυτά ισχύουν μόνο στο ταμείο του Δημοσίου και είναι ολίγον τι εξοργιστικά. Στον ΟΑΕΕ δεν δίνουν τίποτα ούτε σε ανύπαντρες κόρες, ούτε σε ανύπαντρους γιους. Το ξέρω γιατί το έψαξα όταν πέθανε ο μπαμπάς μου (ο οποίος ήταν με αυτασφάλιση και ήθελε μερικά ακόμα χρόνια να βγει στη σύνταξη κι είχε ανέβει και κατηγορία για να πάρει μεγαλύτερο ποσό) και ούτε ένα εφάπαξ δεν έδωσαν, για όλα αυτά τα χρήματα που είχε δώσει (μιλάμε για 650? το τρίμηνο πριν 2 χρόνια!). Μόνο σε ανήλικους δίνουν. Είχα σκεφτεί να το κυνηγήσω νομικά, μήπως κατάφερνα να βγάλω απόφαση να δίνεται η εν λόγω σύνταξη και σε τέκνα έως τα 24 τους τουλάχιστον (διότι ως τότε μπορεί άνετα κάποιος να σπουδάζει και ο αποβιώσας να ήταν ο μόνος εργαζόμενος), αλλά τελικά παραιτήθηκα από την ιδέα.

ΥΓ: Δεν είμαι υπέρ του να δίνεται η σύνταξη κάποιου στα παιδιά του μέχρι αυτά να γεράσουν. Αλλά είμαι υπέρ του να δίνεται ένα ποσό εφάπαξ (επιστροφή) σε περίπτωση που κάποιος πεθάνει ξαφνικά, δεν έχει προλάβει να συνταξιοδοτηθεί και δεν έχει σύζυγο για να έχει δικαίωμα να λάβει την σύνταξη του. Θεωρώ κοροϊδία το ότι ο μπαμπάς μου έδινε τόσα λεφτά και τελικά έμειναν όλα στο Ταμείο να τα φάνε (και μη πεταχτεί κανείς και μου πει πως θα χρησιμοποιηθούν για άλλους, θα φάω τα κοτσίδια που δεν έχω!) - γι' αυτό και ήθελα να το κυνηγήσω, όχι για μένα τόσο, όσο γιατί σκεφτόμουν πως αν αυτό συνέβαινε σε μια οικογένεια που ζούσε με τον μισθό αυτού του ανθρώπου και υπήρχε ένα τέκνο 19 χρονών, ενώ δεν υπήρχε νομικά σύζυγος, ε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έχουμε συζητήσει μέσα σε άλλα θέματα, περί ισότητας και έχω δει γυναίκες να διαμαρτύρονται πως δεν υπάρχει στο νομικό μας καθεστώς αρκετή ισότητα, αλλά ότι αυτή παραβιάζεται υπέρ των ανδρών. Έχουμε υποδείξει και σε άλλη περίπτωση, εκείνη της επιμέλειας των τέκνων σε περίπτωση διαζυγίου, ότι εάν κάπου παραβιάζεται η αρχή της ισότητας εναντίον κάποιου φύλου, αυτό είναι το αρσενικό!!

Εδώ έχουμε άλλη μια περίπτωση. Δεν είδα πάντως κάποια φεμινίστρια να αποποιείται το δικαίωμά της στη σύνταξη του μπαμπά, επειδή την προσβάλει, ως απομεινάρι της φαλλοκρατικής ιδεολογίας και νοοτροπίας. Η ιδεολογία ιδεολογία και η μάσα μάσα, πώς να το κάνουμε...

αυτο ειναι ενα σεξιστικο σχολιο.

σε μια φαλοκρατικη κοινωνια η οποια αργα αργα αλλαζει(αλλα τα προτυπα της παραμενουν σεξιστικα) υπαρχουν καταλλειπα αλλων εποχων, υποθετω οτι αυτο ηταν μια νομοθεσια υπερ της προικας ή του στυλ <<κορες στρατιωτικων>>.

btw, συνταξη δεν μπορουν να παρουν οι χηρες μητερες κατω των 45, αυτο γιατι δεν το αναφερουμε; σιγουρα δεν μπορουν και οι χηροι πατερες, δυστυχως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top