Γιατί κάποιος είναι άθεος;

Bopajgo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Bopajgo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 327 μηνύματα.
καλησπερα :)
δεν παρακολουθησα ολοκληρο το θεμα, και προσωπικα ειμαι ακομα στη προσπαθεια να καταλαβω αν πιστευω και σε τι, νομιζω ομως οτι δεν υπαρχει απαντηση σε ενα τετοιο "γιατι".. σε θεματα οπως αυτο δεν ειμαι σιγουρη αν επιλεγεις συνειδητα το αν θα πιστεψεις ή οχι... ειναι μαλλον μια αληθεια που γεννιεται μεσα σου.. μπορει να ειναι αποτελεσμα μιας προσωπικης αναζητησης, ή ισως κατι το οποιο μια δεδομενη στιγμη θα λαμψει μεσα σου.. αλλα δεν ειναι παντα απορροια λογικων συμπερασματων και επιχειρηματων.. ομως το αν, οταν βρεθεις απεναντι στη προσωπικη σου αληθεια για την πιστη, τη δεχτεις ή τη θαψεις (για διαφορους λογους) καπου βαθεια μεσα σου, προσπαθωντας να την αγνοησεις, αυτο ναι, μαλλον ειναι δικη σου επιλογη.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Ακριβως αυτο δεν λεω??? Εμενα θα με παρουν με τις ντοματες??? Γιατι ομως?? Πες εστω και μιση αποδειξη οτι ο Ιησους εχει δικιο κι εγω αδικο... Περα απ' το λεω εδω οτι ειμαι ο ενσαρκωμενος γιος του Θεου...

α γεια σου! το καταλαβες λοιπον. δν μπορεις οπως ειπες....."μπορω να βγω κι εγω αυριο να πω τα ιδια".....αυτα δν ηταν ακριβως τα λογια σου?

ο Ιησους το φωναζε επι 30 χρονια. αφου δν μπορει ο καθενας να πει πως ειναι θεος κι εκεινος το ειπε.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Θελω να μαθω την τελευταια φορα που εξεφρασε ο Θεος την αποψη του πανω σε καποιο θεμα...

Το κάνει κάθε μέρα, παντού γύρω σου κι εντός σου, αρκεί να έχεις μάτια καθαρά και ψυχή αγνή... Αν αφουγκραστείς, δεν θα χρειαστεί κανένας γενειοφόρος και ρασοφόρος, κανένα αρχαίο βιβλίο, κανένα κυριακάτικο κήρυγμα, να έρθει να σου εξηγήσει το Θέλημά Του.


Η Αθεΐα είναι προϊόν της επικράτησης του αριστερού ημισφαιρίου του εγκεφάλου κατά την εξέλιξη των κοινωνιών μας. Αιτιοκρατία, γραμμικότητα, καρτεσιανή λογική. Φτάνοντας τούτο το ημισφαίριο να υπερισχύσει, η ύπαρξη της Διάνοιας φαίνεται κάτι αναπόδεικτο, απίθανο και ψευδές. Εάν πάλι κάποιος δει τον κόσμο μέσα από το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου του, τότε τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ. Φανερώνεται η αίσθηση ενότητας με ολάκερο το Σύμπαν και διαπιστώνονται τα κύματα νόησης που διατρέχουν την επικράτειά του. Παρατηρούνται έμμεσα ανώτερες διαστάσεις, από τις τρεις και μόνο που κατανοεί το αριστερό ημισφαίριο και τότε η ύπαρξη Διάνοιας φαντάζει προφανής και αυταπόδεικτη.

Γιατί άραγε αυτά που μας δείχνει το ένα ημισφαίριο του εγκεφάλου μας θεωρούνται ως "πραγματικά" κι "αξιόπιστα", ενώ εκείνα που μας δείχνει το άλλο, θεωρούνται ως απλές "φαντασιώσεις"; Με ποια κριτήρια ορίστηκε αυτό; Είναι λογικό κάτι τέτοιο;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
οχι βεβαια. απλα δυστυχως εχουν μαθει να μην αποδεχονται οτι δν μπορουν να δουν με τα τυφλα ματια τους και ερωτω εγω: το καλο και το κακο, το δικαιο και το αδικο, την αγαπη και το μισος τα βλεπουν με τα ματια του σωματος??????? δλδ ολα αυτα δν υπαρχουν???? μηπως το παρακαναμε με τον υλισμο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Apro

Διάσημο μέλος

Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, επαγγέλεται Tatoo artist και μας γράφει απο Άγιος Ιωάννης Ρέντης (Αττική). Έχει γράψει 2,031 μηνύματα.
όταν κάναμε μάθημα θρησκευτικών, εμένα το μυαλό μου ήταν στους δεινόσαυρους.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Να πω μια βλακεια?γιατι δεν πιστευουμε και στα ζωδια? στο ματιασμα? στα μεντιουμ? ολα μυστηριωδη δεν ειναι? και πνευματικα ετσι? κατι ανωτερο απο την υλη, που δεν το αντιλαμβανομαστε απο τις αισθησεις μας παρα μονο αν το πιστεψουμε.... τι μου θυμιζει ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
γτ απλα τα ζωδια δν σου διδασκουν την αγαπη ξερω γω???? -.- ελεος τι σχεση εχουν αυτα με την αρετη και την αγαπη που διδασκει η θρησκεια??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Δηλαδη δεν μπορει καποιος να ειναι ενας εναρετος και αγαπησιαρης αθεος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
δν ειπα αυτο....εσυ για ζωδια μιλησες...

παντως αθεος να εχει την αγαπη παν'απ'ολα στη ζωη του, ακομα και απο την ζωη, να μπορει δλδ να πεθανει για αυτο, σπανιο...δλδ εγω δν γνωρισα ακομη και θα ηθλεα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
α γεια σου! το καταλαβες λοιπον. δν μπορεις οπως ειπες....."μπορω να βγω κι εγω αυριο να πω τα ιδια".....αυτα δν ηταν ακριβως τα λογια σου?

ο Ιησους το φωναζε επι 30 χρονια. αφου δν μπορει ο καθενας να πει πως ειναι θεος κι εκεινος το ειπε.....;)

I got ya!! Το ελεγε μολις για το 1/10 του καιρου που αναφερεις...

Το κάνει κάθε μέρα, παντού γύρω σου κι εντός σου, αρκεί να έχεις μάτια καθαρά και ψυχή αγνή... Αν αφουγκραστείς, δεν θα χρειαστεί κανένας γενειοφόρος και ρασοφόρος, κανένα αρχαίο βιβλίο, κανένα κυριακάτικο κήρυγμα, να έρθει να σου εξηγήσει το Θέλημά Του.


Η Αθεΐα είναι προϊόν της επικράτησης του αριστερού ημισφαιρίου του εγκεφάλου κατά την εξέλιξη των κοινωνιών μας. Αιτιοκρατία, γραμμικότητα, καρτεσιανή λογική. Φτάνοντας τούτο το ημισφαίριο να υπερισχύσει, η ύπαρξη της Διάνοιας φαίνεται κάτι αναπόδεικτο, απίθανο και ψευδές. Εάν πάλι κάποιος δει τον κόσμο μέσα από το δεξί ημισφαίριο του εγκεφάλου του, τότε τα πράγματα αλλάζουν κατά πολύ. Φανερώνεται η αίσθηση ενότητας με ολάκερο το Σύμπαν και διαπιστώνονται τα κύματα νόησης που διατρέχουν την επικράτειά του. Παρατηρούνται έμμεσα ανώτερες διαστάσεις, από τις τρεις και μόνο που κατανοεί το αριστερό ημισφαίριο και τότε η ύπαρξη Διάνοιας φαντάζει προφανής και αυταπόδεικτη.

Γιατί άραγε αυτά που μας δείχνει το ένα ημισφαίριο του εγκεφάλου μας θεωρούνται ως "πραγματικά" κι "αξιόπιστα", ενώ εκείνα που μας δείχνει το άλλο, θεωρούνται ως απλές "φαντασιώσεις"; Με ποια κριτήρια ορίστηκε αυτό; Είναι λογικό κάτι τέτοιο;:hmm:

Μηπως τελικα γιατι δεν τα δειχνει σε ολους μας???

Να σου πω την αληθεια ματια καθαρα εχω, για την αγνοτητα δεν ξερω, εξαρταται πως την οριζεις...

Αλλα και παλι, αυτο το μεταφυσικο μερος του εγκεφαλου κι αυτα που μας προβαλει, τα βλεπω σαν πραγματα που μενουν να εξηγηθουν, παρα να τεινω να τα θεοποιησω...Αν και σημερα, ειχα μεγαλη απογοητευση...

Πιστευω στο Νοημων Συμπαν... Δεν πιστευω στον Ευφυη Σχεδιασμο...

Δυσκολευομαι να βρω αυτο που τοσο ευκολα αποδεχεσαι και βλεπεις εσυ... Το γιατι ακομη δεν το ξερω... Και ουτε τρεφω ελπιδες να μου δοθει απαντηση στο θρεντ αυτο...

δν ειπα αυτο....εσυ για ζωδια μιλησες...

παντως αθεος να εχει την αγαπη παν'απ'ολα στη ζωη του, ακομα και απο την ζωη, να μπορει δλδ να πεθανει για αυτο, σπανιο...δλδ εγω δν γνωρισα ακομη και θα ηθλεα

Παντως ουτε τετοιο ενθεο, εχω γνωρισει εγω... Γιατι?? Γιατι τετοιοι ανθρωποι ειναι πραγματικα δυσευρετοι... Ακομα κι εσενα αν σε ρωτησω, θα μου πεις οτι θα επραττες οπως αναφερεις... Αλλα και παλι, αυτο ειναι στην θεωρια... Στην πραξη ειμαστε αρκετα διαφορετικοι... Καλοι στα λογια, τραγικοι στα εργα... Με μια λεξη: Ανθρωποι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
I got ya!! Το ελεγε μολις για το 1/10 του καιρου που αναφερεις...



Μηπως τελικα γιατι δεν τα δειχνει σε ολους μας???

Να σου πω την αληθεια ματια καθαρα εχω, για την αγνοτητα δεν ξερω, εξαρταται πως την οριζεις...

Αλλα και παλι, αυτο το μεταφυσικο μερος του εγκεφαλου κι αυτα που μας προβαλει, τα βλεπω σαν πραγματα που μενουν να εξηγηθουν, παρα να τεινω να τα θεοποιησω...Αν και σημερα, ειχα μεγαλη απογοητευση...

Πιστευω στο Νοημων Συμπαν... Δεν πιστευω στον Ευφυη Σχεδιασμο...

Δυσκολευομαι να βρω αυτο που τοσο ευκολα αποδεχεσαι και βλεπεις εσυ... Το γιατι ακομη δεν το ξερω... Και ουτε τρεφω ελπιδες να μου δοθει απαντηση στο θρεντ αυτο...



Παντως ουτε τετοιο ενθεο, εχω γνωρισει εγω... Γιατι?? Γιατι τετοιοι ανθρωποι ειναι πραγματικα δυσευρετοι... Ακομα κι εσενα αν σε ρωτησω, θα μου πεις οτι θα επραττες οπως αναφερεις... Αλλα και παλι, αυτο ειναι στην θεωρια... Στην πραξη ειμαστε αρκετα διαφορετικοι... Καλοι στα λογια, τραγικοι στα εργα... Με μια λεξη: Ανθρωποι...

ειναι προφανες πως δν πιστευουν αληθεια στο θεο ή μαλλον νομιζουν πως πιστευουν ενω δν εψαξαν ποτε τους τι μπορει να σημαινουν τα οσα διαβαζονται......εγω εχω γνωρισει παντως....ποιος σου ειπε πως αυτοι που στα αληθεια αντιλαμβανονται τι θελει ο θεος ειναι πολλοι?? ειναι ελαχιστοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
ειναι προφανες πως δν πιστευουν αληθεια στο θεο ή μαλλον νομιζουν πως πιστευουν ενω δν εψαξαν ποτε τους τι μπορει να σημαινουν τα οσα διαβαζονται......εγω εχω γνωρισει παντως....ποιος σου ειπε πως αυτοι που στα αληθεια αντιλαμβανονται τι θελει ο θεος ειναι πολλοι?? ειναι ελαχιστοι...

Δε μου λες?? Τελικα θα αποφασισεις???

Ειναι "αγνωσται αι βουλαι του κυριου" ή γνωσται μονο για επιλεκτους???


Θα πω κατι μια φορα ομως και βαλε το καλα στο μυαλο σου(εγω δεν θα χασω τιποτα ειτε το βαλεις ειτε οχι να ξερεις)... Η αγαπη δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των χριστιανων(γιατι εκει το πας)... Ολοι αγαπαμε, ολοι ποναμε γι' αυτην κι ολοι ειμαστε ετοιμοι να δωσουμε οτι πιο ιερο εχουμε, την ιδια μας την ζωη δηλαδη, γι' αυτα που αγαπαμε και πρεσβευουμε... Οτι κι αν ειναι αυτα... Προσωπα, ιδανικα, τα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Δε μου λες?? Τελικα θα αποφασισεις???

Ειναι "αγνωσται αι βουλαι του κυριου" ή γνωσται μονο για επιλεκτους???


Θα πω κατι μια φορα ομως και βαλε το καλα στο μυαλο σου(εγω δεν θα χασω τιποτα ειτε το βαλεις ειτε οχι να ξερεις)... Η αγαπη δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των χριστιανων(γιατι εκει το πας)... Ολοι αγαπαμε, ολοι ποναμε γι' αυτην κι ολοι ειμαστε ετοιμοι να δωσουμε οτι πιο ιερο εχουμε, την ιδια μας την ζωη δηλαδη, γι' αυτα που αγαπαμε και πρεσβευουμε... Οτι κι αν ειναι αυτα... Προσωπα, ιδανικα, τα παντα...

αρχαια δν ξερεις? βουλαι=αποφασεις.....αλλο θελημα αλλο αποφαση....

οχι εγω σου λεω πως ο χριστιανισμος την διδασκει απλα, δν σου ειπα πως οι αθεοι δν αγαπουν...αν ειναι ετσι οκ, ειμαι ευτυχισμενος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
αρχαια δν ξερεις? βουλαι=αποφασεις.....αλλο θελημα αλλο αποφαση....

οχι εγω σου λεω πως ο χριστιανισμος την διδασκει απλα, δν σου ειπα πως οι αθεοι δν αγαπουν...αν ειναι ετσι οκ, ειμαι ευτυχισμενος...

Αν το θετεις ετσι... Οχι δεν ξερω αρχαια... Ειμαστε μαλωμενοι τα τελευταια χρονια...

Αν και παντα εμενα μου το μετεφραζαν για θελημα, αλλα παω πασο... Δεν μου απαντησες ομως...


Απλα για τα δικα σου αυτια... Οχι ομως για ολων... Καλα κανεις, που εισαι ευτυχισμενος...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δηλαδη δεν μπορει καποιος να ειναι ενας εναρετος και αγαπησιαρης αθεος?

Απλά, δεν θα είναι τότε στην πραγματικότητα άθεος, αλλά ίσως εκτός οποιουδήποτε συντεταγμένου "ποιμνίου", μηδέ εξαιρουμένου και εκείνου των "αθέων":redface:...Ο ενάρετος και αγαπησιάρης άνθρωπος, δεν χρειάζεται να δηλώνει "άθεος" ή "ένθεος", νομίζω:redface:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Αν το θετεις ετσι... Οχι δεν ξερω αρχαια... Ειμαστε μαλωμενοι τα τελευταια χρονια...

Αν και παντα εμενα μου το μετεφραζαν για θελημα, αλλα παω πασο... Δεν μου απαντησες ομως...


Απλα για τα δικα σου αυτια... Οχι ομως για ολων... Καλα κανεις, που εισαι ευτυχισμενος...:)

ειμαι ευτυχισμενος αν αληθευει να υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που βαζουν την αγαπη παν'απ'ολα.......

συμφωνω με Νωευς....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
εγω ειμαι ευτυχισμενος οντας ανοιχτος προς ολες τις ερμηνειες ... και η εσωτερικη αναζητηση συνεχιζεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Απλά, δεν θα είναι τότε στην πραγματικότητα άθεος, αλλά ίσως εκτός οποιουδήποτε συντεταγμένου "ποιμνίου", μηδέ εξαιρουμένου και εκείνου των "αθέων":redface:...Ο ενάρετος και αγαπησιάρης άνθρωπος, δεν χρειάζεται να δηλώνει "άθεος" ή "ένθεος", νομίζω:redface:...

Συγνωμη φιλε μου, αλλα εδω αγγιζεις τα ορια του ρατσισμου... Δεν γινεται να θεωρεις την αγαπη αποκλειστικο προνομιο των ενθεων...

Δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που κατατασσουμε σε φατριες του ανθρωπους, με τον τροπο που προσεγγιζουν ή δεν προσεγγιζουν το θειο...

Ο ανθρωπος κατ' εμε, εχει καθε λογο να δηλωνει ενθεος ή αθεος, ασχετως αν ειναι εναρετος κι αγαπησιαρης(δεν μου αρεσει βεβαια ο ορος αυτος)

ειμαι ευτυχισμενος αν αληθευει να υπαρχουν τοσοι ανθρωποι που βαζουν την αγαπη παν'απ'ολα.......

συμφωνω με Νωευς....

Υπαρχουν... Απλως καθενας αγαπαει διαφορετικες οντοτητες, εννοιες και ατομα απο τον αλλον... Γι' αυτο, ισως, δυσκολευεσαι να δεις την ικανοτητα των περισσοτερων στην αγαπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Συγνωμη φιλε μου, αλλα εδω αγγιζεις τα ορια του ρατσισμου... Δεν γινεται να θεωρεις την αγαπη αποκλειστικο προνομιο των ενθεων......

Η αγάπη, καλέ μου φίλε, δεν κάνει διακρίσεις, πολύ περισσότερο δε σε ...ράτσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μηπως τελικα γιατι δεν τα δειχνει σε ολους μας???

Να σου πω την αληθεια ματια καθαρα εχω, για την αγνοτητα δεν ξερω, εξαρταται πως την οριζεις...
Για να είμαι ειλικρινής, δεν υπάρχει ευκρινής απάντηση σ' αυτό το ερώτημα. Αυτό που έγραψα στο προηγούμενο ποστ μου, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί δίκην κυκλικού επιχειρήματος, πάρα πολύ εύκολα. Δηλαδή, να ισχυριστεί κάποιος πως ο ίδιος έχει τα ανοιχτά μάτια και την αγνή ψυχή για ν' ακούσει και ότι όποιος δεν έχει ακούσει τίποτε, φταίει που δεν έχει αυτά τα προσόντα κι όχι που αυτά τα οποία λέει ο πρώτος δεν ισχύουν.

Αυτός είναι και ο λόγος που ανέφερα σε προηγούμενο ποστ μου, ότι ο αναζητητής δεν προσπαθεί να τραβήξει κανέναν στο δικό του δρόμο, επειδή γνωρίζει πως τούτος είναι μοναδικός για τον καθένα. Έτσι, ο καθένας αφουγκράζεται το Σύμπαν γύρω του κι εντός του κι ακολουθεί όποιον Δρόμο νομίσει ο ίδιος ως ορθότερο. Κανείς δεν μπορεί να πείσει περί του Θείου, παρά μόνο το προσωπικό βίωμα...

Πιστευω στο Νοημων Συμπαν... Δεν πιστευω στον Ευφυη Σχεδιασμο...
Ενδιαφέρουσα διάκριση, την οποία όμως δεν κατανοώ πολύ καλά. Ποια η διαφορά την οποία βρίσκεις μεταξύ των δύο;:hmm:

Δυσκολευομαι να βρω αυτο που τοσο ευκολα αποδεχεσαι και βλεπεις εσυ...
Ουδέποτε έχω αποδεχτεί το οτιδήποτε με ευκολία. Απλά έχει πια περάσει πολύς καιρός από τότε που είδα για πρώτη φορά. Μετά, αποφάσισα να εναποθέσω τη ζωή μου στα χέρια του Μεγάλου Χάους κι εκείνο δεν μ' έχει προδόσει έκτοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top