Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
η οικογενεια ειναι ενας απο τους μηχανισμους που τελικα επηρεαζουν το τροπο σκεψης και δρασεις του ανθρωπου.
εχεις αναρωτηθει το ρολο που παιζει στη δημιουργια δεσμων του ατομου και τελικα στην δυστυχια του;
Συμφωνώ,αλλα αυτό δε σημαίνει πως το να είναι το παιδί μου στα ναρκωτικά θα το δεχόμουν τοσο εύκολα όσο το να μου πει πως είναι ομοφυλόφιλο.Ξαναλέω,είναι θέμα υγείας.

να προτεινουμε την ποια; το χασις, καθως και ολες οι εθιστικες ουσιες ειναι ηδη ενσωματωμενες στην κοινωνια. δεν χρειαζεται να ειναι απαραιτητα νομιμες
Εντάξη εννοούσα νομιμοποίηση που πρότειναν αυτοι στους οποίους εκανα quote.

Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα; ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Άγγελε λες ανακρίβειες ως συνήθως. Ολλανδία έχω πάει δύο φορές (φέτος και πέρσι) και επιτρέπεται κανονικότατα, απλά πωλείται μόνο σε συγκεκριμένα (ελεγχόμενα) μέρη (coffee shops κυρίως).

https://en.wikipedia.org/wiki/Drug_policy_of_the_Netherlands

Large-scale dealing, production, import and export are prosecuted to the fullest extent of the law, even if this does not supply end users or coffeeshops with more than the allowed amounts. Exactly how coffeeshops get their supplies is rarely investigated, however. The average concentration of THC in the cannabis sold in coffeeshops has increased from 9% in 1998 to 18% in 2005.[4] One of the reasons is plant breeding and use of greenhouse technology for illegal growing of cannabis in Netherlands.[4] The former minister of Justice Piet Hein Donner announced in June 2007 that cultivation of cannabis shall continue to be illegal.

The drug policy of the Netherlands is marked by its distinguishing between so called "soft" and "hard drugs". An often used argument is that alcohol, which is a hard drug, is legal and a soft drug can't be more dangerous to society if it's controlled. This may refer to the Prohibition in the twenties, when the U.S. government decided to ban all alcohol. Prohibition created a golden opportunity for organized crime syndicates to smuggle alcohol, and as a result the syndicates were able to gain considerable power in some major cities.[5]
Cannabis remains a controlled substance in the Netherlands and both possession and production for personal use are still misdemeanors, punishable by fine. Coffee shops are also technically illegal according to the statutes but, as has been said, are flourishing nonetheless. However, a policy of non-enforcement has led to a situation where reliance upon non-enforcement has become common, and because of this the courts have ruled against the government when individual cases were prosecuted.


αυτο ελεγα ,,τυπικα παραμενει παρανομο το χασις,,

αλλο η νομιμοποιηση που λενε καποιοι,,και αλλο η ανοχη στα ορια και εκτος του νομου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης (και παρόμοιες ουσίες) είναι θέμα δικαιοσύνης, δεν έχει την παραμικρή σχέση με πολιτική, υγεία και λοιπές κοινωνικές προεκτάσεις. Και αυτό επειδή:

  1. Από την στιγμή που υπάρχουν νεαρά άτομα σε νοσοκομεία με προβλήματα που δημιουργήθηκαν λόγο του αλκοολ
  2. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα που πεθαίνουν λόγο του εθισμού της νικοτίνης
  3. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα στους δρόμους που προσπαθούν, είτε με το καλό είτε όχι, να βρουν λίγα χρήματα για το επόμενο μπουκάλι αλκοολ ενώ αντίθετα δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που θα ασκούσε βίαια για το επόμενο τσιγάρο του.
Είναι πραγματικό άδικο και απάνθρωπο να ευλογούμε τους καπνιστές και ειδικότερα τους αλκοολικούς αλλά παράλληλα να παρομοιάζουμε τον χάσις με την ηρωίνη και την κόκα.

Το θέμα δεν είναι αν θα νομιμοποιηθεί το χασίς ή όχι, αλλά ποία η τοποθέτηση του νόμου. Ο νόμος φροντίζει μόνο για τα προβλήματα ή παράλληλα προσπαθεί να οριοθετήσει ένα υγιές κράτος που οι πολίτες έχουν την υποχρέωση-δικαίωμα να είναι είναι διαυγής και υγιής; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε να οριοθετήσουμε και το αλκόολ και την νικοτίνη. Μάλιστα να προχωρήσουμε ακόμη σε πιο ουσιαστικούς νόμους. Π.χ. εκείνος ο πατέρας που διέλυσε μια οικογένεια μόνο και μόνο για τα ομορφιά μάτια της κολλητής της κόρης του, είναι λιγότερο επιβλαβής για την κοινωνία; Αν η μητέρα ήταν η κλασσική νοικοκυρά, ποίος θα μεγαλώσει τα παιδιά; Ποίος θα φροντίζει την μητέρα; Ο χασικλής, απλά καταστρέφει τον εαυτό του και είναι απλά το 5% του πληθυσμού. Εξάλλου ποίος θα ήταν εκείνος που θα διάλεγε ένα τσιγάρο από μια 16άρα;

Ωστόσο πιστεύω ότι η έννοια νόμος δεν συμβαδίζει πλέον με την πολυπλοκότητα των πολιτισμών και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτή την περίπτωση. Στην ουσία ο νόμος επειδή οφείλει να απαγορεύει κάθε τι βλαβερό, αναγκαστικά μετατρέπει σε εμπόρους ναρκωτικών κάθε απλό πολίτη που απλά προτιμάει την νιρβάνα του χασισιού από την ένταση του club, αλκόολ, νικοτίνης, καφεΐνης.

Ο άνθρωπος είναι ον που εξελίσσεται, κάποτε τον ένοιαζε μόνο η αγέλη του, έπειτα η οικογένεια του και το κτήματα του. Στην διάρκεια όμως των αιώνων, προστέθηκαν και άλλες έννοιες. Πλέον έχουμε τον καλλιτέχνη άνθρωπο, τον ερωτευμένο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο, τον πνευματικό άνθρωπο. Όλοι οι είναι όμοιοι, αλλά κάνεις ίδιος.

Αυτή την στιγμή έχω περίπου 25 redbull στο ψυγείο (πήγα supermarket σήμερα :D) και αυτό επειδή όταν ξυπνάω θέλω με λίγη μουσική ή με κάποιο χαζό αστυνομικό σήριαλ να φάω πρωινό, να πιω την καφεΐνη μου έτσι ώστε να ξυπνήσω (βασικά να τσιτωθώ) έτσι ώστε να αδράξω την ήμερα, να κάνω πράγματα και να ικανοποιήσω τα όνειρα του προηγούμενου βράδυ. Από την άλλη, ένας άλλος φοιτητής πίνει redbull για να έχει περισσότερη ενέργεια να τα σπάσει στα γήπεδα και στις καταλήψεις (θυμάμαι πρόπερσι σε μια κατάληψη, μια παράταξη φρόντισε οι οπαδοί να έχουν άμεσα διαθέσιμο redbull. Εντελώς τυχαία, μέχρι το απόγευμα είχαν δημιουργηθεί τόσο σοβαρά επεισόδια που κάποιος αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο). Αν το 99% των χρηστών καφεΐνης ήταν σαν το δεύτερο φοιτητή, πράγματι με βαριά καρδία θα συμφωνούσα σε μια ανάλογη απαγόρευση. Ωστόσο ποίος εισαγγελέας ή ποίος ένορκος θα τολμούσε να χώσει στην φυλακή το υπόλοιπο 1%;

Κάντε μου την χάρη και σκεφτείτε μια Ελλάδα χωρίς Καββαδία, Σιδηρόπουλο και άλλους ανάλογους ανθρώπους. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι προσωπικά δεν θέλω να φτιαχτεί μια καλύτερη λίστα με επιτρεπόμενες πράξεις. Οι λίστες είναι απαρχαιωμένες αλλά και χαζές (Το ξέρετε στην Ελλάδα είναι νόμιμη η χρήση Salvia επειδή όταν δημιουργήθηκε η λίστα με τις απαγορευμένες ουσίες, ήταν σχετικά άγνωστο; Επίσης σε θεωρητικό νομικό επίπεδο, αν πάρει κάποιος το χασίς, του κάνει μια έστω πολύ μικρή μετάλλαξη (δεν κοστίζει ιδιαίτερα, μια οργανωμένη προσπάθεια θα μπορούσε να είχε απόσβεση σε χρόνο, οι νόμοι λόγου ενός άλλου νόμου αλλάζουν κάθε δυο κυβερνήσεων) και να είναι απόλυτα νόμιμος. Ακόμη και αποδείξεις θα μπορούσε να κόβει :P). Αυτό που προσωπικά θέλω είναι ζω σε έναν κόσμο με έξυπνους νόμους και κυρίως με έξυπνους ανθρώπους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
λαθος, ξερεις ελαχιστους ανθρωπους για τους οποιους γνωριζεις οτι εχεις δοκιμασει.
λαθος νουμερο 2, δεν νομιζω να θεωρειται ναρκωτικο

Αν μη τι άλλο αναγνωρίζω το ότι η απουσία ένδειξης δεν αποτελεί απόδειξη μη ανυπαρξίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης (και παρόμοιες ουσίες) είναι θέμα δικαιοσύνης, δεν έχει την παραμικρή σχέση με πολιτική, υγεία και λοιπές κοινωνικές προεκτάσεις. Και αυτό επειδή:

  1. Από την στιγμή που υπάρχουν νεαρά άτομα σε νοσοκομεία με προβλήματα που δημιουργήθηκαν λόγο του αλκοολ
  2. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα που πεθαίνουν λόγο του εθισμού της νικοτίνης
  3. Από την στιγμή που υπάρχουν άτομα στους δρόμους που προσπαθούν, είτε με το καλό είτε όχι, να βρουν λίγα χρήματα για το επόμενο μπουκάλι αλκοολ ενώ αντίθετα δεν υπάρχει ούτε ένας άνθρωπος που θα ασκούσε βίαια για το επόμενο τσιγάρο του.
Είναι πραγματικό άδικο και απάνθρωπο να ευλογούμε τους καπνιστές και ειδικότερα τους αλκοολικούς αλλά παράλληλα να παρομοιάζουμε τον χάσις με την ηρωίνη και την κόκα.
Εδώ έχεις point.Bασικά,αν ήταν στο χέρι μου,θα τηρούσα ίδια στάση απέναντι και στο κάπνισμα,όμως η κοινωνία είχε άλλη άποψη,και το νομιμοποίησε,εξ αρχής.Και μόνο ο φόρος καπνίσματος είναι μια αιτία.


Το θέμα δεν είναι αν θα νομιμοποιηθεί το χασίς ή όχι, αλλά ποία η τοποθέτηση του νόμου. Ο νόμος φροντίζει μόνο για τα προβλήματα ή παράλληλα προσπαθεί να οριοθετήσει ένα υγιές κράτος που οι πολίτες έχουν την υποχρέωση-δικαίωμα να είναι είναι διαυγής και υγιής; Αν ισχύει το δεύτερο, τότε να οριοθετήσουμε και το αλκόολ και την νικοτίνη.
Απλά μια πρόσθεση.Λενε πως το τσιγάρο έχει πολύ πιο επικύνδινες ουσίες απο τη νικοτίνη μέσα.Απλά μιλάμε για αυτήν γιατί οι άλλες δεν ξέρουμε πως δρουν ακομη.
Μάλιστα να προχωρήσουμε ακόμη σε πιο ουσιαστικούς νόμους. Π.χ. εκείνος ο πατέρας που διέλυσε μια οικογένεια μόνο και μόνο για τα ομορφιά μάτια της κολλητής της κόρης του, είναι λιγότερο επιβλαβής για την κοινωνία; Αν η μητέρα ήταν η κλασσική νοικοκυρά, ποίος θα μεγαλώσει τα παιδιά; Ποίος θα φροντίζει την μητέρα; Ο χασικλής, απλά καταστρέφει τον εαυτό του και είναι απλά το 5% του πληθυσμού. Εξάλλου ποίος θα ήταν εκείνος που θα διάλεγε ένα τσιγάρο από μια 16άρα;
Κι εδώ συμφωνώ.Τα τρια τέταρτα ατόμων στις φυλακές,ειναι χρήστες.Οπως είπα παραπάνω,δεν πιστευω πως θα ηταν σοφο να νομιμοποιηθουν σε μια χωρα,στην οποια οι εθισμενοι χρηστες ειναι πισω απο τα καγκελα κι οχι σε κεντρα αποτοξίνωσης(απορώ και που η λέξη αποτοξίνωση υπάρχει και στην ελληνική γλώσσα.

Ωστόσο πιστεύω ότι η έννοια νόμος δεν συμβαδίζει πλέον με την πολυπλοκότητα των πολιτισμών και αυτό φαίνεται ξεκάθαρα σε αυτή την περίπτωση. Στην ουσία ο νόμος επειδή οφείλει να απαγορεύει κάθε τι βλαβερό, αναγκαστικά μετατρέπει σε εμπόρους ναρκωτικών κάθε απλό πολίτη που απλά προτιμάει την νιρβάνα του χασισιού από την ένταση του club, αλκόολ, νικοτίνης, καφεΐνης.
Εδώ διαφωνώ,επειδή πιστεύω ακράδαντα πως η νιρβάνα του χασίς εγκυμονεί πολλους περισσότερους κινδύνους απο εκείνην του club.(εκτος κι αν γίνεται κι εκεί χρήση-επισης αυτό δε σημαινει πως δεν υπάρχει και προτιμώμενος για μενα τρόπος διασκέδασης απο την σαρδελοποίηση σε ενα club-οχι πως δεν πηγαίνω που και που)

Ο άνθρωπος είναι ον που εξελίσσεται, κάποτε τον ένοιαζε μόνο η αγέλη του, έπειτα η οικογένεια του και το κτήματα του. Στην διάρκεια όμως των αιώνων, προστέθηκαν και άλλες έννοιες. Πλέον έχουμε τον καλλιτέχνη άνθρωπο, τον ερωτευμένο άνθρωπο, τον ελεύθερο άνθρωπο, τον πνευματικό άνθρωπο. Όλοι οι είναι όμοιοι, αλλά κάνεις ίδιος.
Νομιζω,πως δε χρειάζεται να πάρει ενα σκεύασμα που είναι για όλους ιδιο κάποιος,ωστε να διατηρησει τη μοναδικότητά του.

Αυτή την στιγμή έχω περίπου 25 redbull στο ψυγείο (πήγα supermarket σήμερα :D) και αυτό επειδή όταν ξυπνάω θέλω με λίγη μουσική ή με κάποιο χαζό αστυνομικό σήριαλ να φάω πρωινό, να πιω την καφεΐνη μου έτσι ώστε να ξυπνήσω (βασικά να τσιτωθώ) έτσι ώστε να αδράξω την ήμερα, να κάνω πράγματα και να ικανοποιήσω τα όνειρα του προηγούμενου βράδυ. Από την άλλη, ένας άλλος φοιτητής πίνει redbull για να έχει περισσότερη ενέργεια να τα σπάσει στα γήπεδα και στις καταλήψεις (θυμάμαι πρόπερσι σε μια κατάληψη, μια παράταξη φρόντισε οι οπαδοί να έχουν άμεσα διαθέσιμο redbull. Εντελώς τυχαία, μέχρι το απόγευμα είχαν δημιουργηθεί τόσο σοβαρά επεισόδια που κάποιος αναγκάστηκε να μεταφερθεί στο νοσοκομείο). Αν το 99% των χρηστών καφεΐνης ήταν σαν το δεύτερο φοιτητή, πράγματι με βαριά καρδία θα συμφωνούσα σε μια ανάλογη απαγόρευση. Ωστόσο ποίος εισαγγελέας ή ποίος ένορκος θα τολμούσε να χώσει στην φυλακή το υπόλοιπο 1%;
1)25 red bull?Και δε σου δώσαν τιμητική πλακέτα?:P
2)Πρέπει να πάω σουπερ μάρκετ :/:
3)Σοβαρό αυτή τη φορά:Είσαι σίγουρος πως και τα μαλακά ναρκωτικά βλάπτουν μόνο το 1% των χρηστών?Επίσης είσαι σίγουρος,πως ανάμεσα στις βλάβες εντάσσεται μόνο η επιθετικότητα?Δε δηλώνω και σίγουρος,αλλα δεν το νομίζω.


Κάντε μου την χάρη και σκεφτείτε μια Ελλάδα χωρίς Καββαδία, Σιδηρόπουλο και άλλους ανάλογους ανθρώπους. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι προσωπικά δεν θέλω να φτιαχτεί μια καλύτερη λίστα με επιτρεπόμενες πράξεις.
Θέλω να πιστεύω,χωρις να είμαι ατζέντης,πως το ταλέντο είναι ανεξάρτητο της χρήσης,ακομη κι αν εκείνοι έκαναν χρήση.Btw ο Καββαδίας είναι ο αγαπημένος του ποιητής,κι έχω μιλήσει σε έναν άλλο ροδιτη ποιητή που ήταν γνωστός του.
Οι λίστες είναι απαρχαιωμένες αλλά και χαζές (Το ξέρετε στην Ελλάδα είναι νόμιμη η χρήση Salvia επειδή όταν δημιουργήθηκε η λίστα με τις απαγορευμένες ουσίες, ήταν σχετικά άγνωστο; Επίσης σε θεωρητικό νομικό επίπεδο, αν πάρει κάποιος το χασίς, του κάνει μια έστω πολύ μικρή μετάλλαξη (δεν κοστίζει ιδιαίτερα, μια οργανωμένη προσπάθεια θα μπορούσε να είχε απόσβεση σε χρόνο, οι νόμοι λόγου ενός άλλου νόμου αλλάζουν κάθε δυο κυβερνήσεων) και να είναι απόλυτα νόμιμος. Ακόμη και αποδείξεις θα μπορούσε να κόβει :P). Αυτό που προσωπικά θέλω είναι ζω σε έναν κόσμο με έξυπνους νόμους και κυρίως με έξυπνους ανθρώπους.
Με μπέρδεψες.Θέλεις να νομιμοποιηθει το χασις,ή να απαγορευτούν αυτές οι...μεταλλάξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ναι σιγα ειναι απαγορευμενα,μενω στη Σαλονικη κοντα σε μια περιοχη που τα ναρκωτικα ανθιζουν εκει και οποιος θελει πηγαινει και παιρνει χωρις κανενα προβλημα..το προβλημα δεν ειναι αν θα απονομιμοποιηθουν η οχι αλλα το κρατος να μεριμνα για μια σωστη ενημερωση στα σχολεια και οχι να το κρατανε μυστικο δηθεν η κρυφο(μεγαλη βλακεια) και το πιο σημαντικο να φτιαξει κεντρα αποτοξινωσης και παρεχει στους πρωην χρηστες των ουσιων αυτων μια ομαλη νταξη παλι στη κοινωνια..Επιπλεον να μην αντιμετωπιζονται λες και ειναι τερατα.ολα αυτα πιστευω οτι παιζουν σημαντικο ρολο..αλλα αν περιμενουμε κατι απο το κρατος σωθηκαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το θέμα της νομιμοποίησης της κανάβης
αυτο δεν ισχυει πουθενα,και ισως υπαρχει καποιος λογος..

ναι σιγα ειναι απαγορευμενα,μενω στη Σαλονικη κοντα σε μια περιοχη που τα ναρκωτικα ανθιζουν εκει και οποιος θελει πηγαινει και παιρνει χωρις κανενα προβλημα..
αυτο ισχυει ακομα πιο χαλαρα στην ολλανδια


πουθενα δεν υπαρχει νομιμοποιηση της καναβης ,οπως πχ νομιμοποιηση του τσιγαρου..

να μιλαμε καθαρα,,αυξημενη ανοχη και ελαστικοτητα ναι..


αν γινοταν τοση παλη για αλλα θεματα οπως για το δικαιωμα μας στις εξαρτησιογονες ουσιεςφυλακές,,θα ηταν αλλιως ο κοσμος..

φωναζουμε για το δικαιωμα μας να ειμαστε ελευθεροι να φυλακιστουμε σε ουσιες!τι οξυμωρο

αλλα στον πολεμο,,πεθαιναν οι φανταροι,,και αντι να ζητησουν φαι,,ζητουσαν πρωτα τσιγαρο,,τι λεμε τωρα..

και υπαρχουν πολλοι μεγαλοι καλλιτεχνες,,Χατζηδακης Θεοδωρακης Διαλιανιδης και παρα πολλοι αλλοι ανα τους αιωνες που δεν ηταν πρεζονια..



αληθεια φιλε παναγιωτη,,δεν θα ενιωθες πιο ελευθερος αν δεν χρειαζοσουν τη δοση καφεινης σου καθε λιγο?αν δεν τη χρειαζοσουν για να ξυπνησεις?για να διαβασεις?
οσοι πχ δεν πινουμε καφε,,οπως εγω,,δεν χρειαζομαι καφε για ξυπνημα,,αρκει λιγο νερο στο προσωπο..
σκεφτητε τη ζωη σας χωρις εξαρτησιογονες ουσιες..

ως φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ειστε υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
φωναζουμε για το δικαιωμα μας να ειμαστε ελευθεροι να φυλακιστουμε σε ουσιες!τι οξυμωρο



οι φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ήταν υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!
συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Να βρεις ναρκωτικά είναι πολύ εύκολο και ο καθένας μπορεί να κάνει ότι θέλει με τον εαυτό του. Με ενοχλεί όμως η εντύπωση που υπάρχει ότι μερικά ναρκωτικά κάνουν καλό ή είναι ουδέτερεα για την ομαλη λειτουργία οργανισμού. Είναι πολλοί που καπνίζουν και λένε ότι το τσιγάρο κάνει καλό...

Το ότι είναι νόμιμο το τσιγάρο και το ποτό δε σημαίνει ότι πρέπει να επιτρέψουμε και άλλες ουσίες που είναι λιγότερες βλαβερες οι οποίες είναι απαγορευμένες....

Το κράτος απαγορεύει αυτές τις ουσίες για να προστατέψει την υγεία του μέσου Έλληνα (πολλοί κάνουνε του κεφαλιού τους) κάποτε θα καταλάβουν το λάθος που κάνανε αλλά δυστυχώς θα είναι αργά.


'Όσο αφορά στην Ολλανδία και την Γερμανία..... το ότι τα επιτρέπουν αυτά έχουν σοβαρές επιπτώσεις και στην υγεία του μέσου πληθυσμού και σε αυτό τον τομέα είναι χειρότεροι από την Ελλάδα
(στην Ελλάδα η κυριότερh αιτία θανάτου είναι τα αυτοκινητιστικά οι θανάτοι που σχετίζονται τοξίνες και διατροφή είναι πολύ λίγοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
αληθεια φιλε παναγιωτη,,δεν θα ενιωθες πιο ελευθερος αν δεν χρειαζοσουν τη δοση καφεινης σου καθε λιγο?αν δεν τη χρειαζοσουν για να ξυπνησεις?για να διαβασεις?
οσοι πχ δεν πινουμε καφε,,οπως εγω,,δεν χρειαζομαι καφε για ξυπνημα,,αρκει λιγο νερο στο προσωπο..
σκεφτητε τη ζωη σας χωρις εξαρτησιογονες ουσιες..

ως φιλελευθεροι ανθρωποι θα επρεπε να ειστε υπερ της ελευθεριας απο ουσιες!
Δηλαδή ένας άνθρωπος που (νομίζει ότι) δεν χρειάζεται τον έρωτα είναι πιο ελευθέρος από εμένα; Τι λογική είναι αυτή; Δηλαδή ο ελευθέρος άνθρωπος είναι δουλεία, σπίτι άντε και κανένα πήδημα με την (άσχημη) γυναίκα του;

Σοβαρέψου! Ποτέ δεν είπα ότι έχω ανάγκη τον καφέ. Απλά θέλω κάφε. Έχω πλήρη επίγνωση της πράξης μου. Απλά θέλω να πιω κάφε. Και όταν πίνω κάφε, πίνω κάφε. Δεν σκέφτομαι κάτι άλλο, απλά απολαμβάνω τον ζεστό φρέσκο latte ή κρύο το redbull.

'Όσο αφορά στην Ολλανδία και την Γερμανία..... το ότι τα επιτρέπουν αυτά έχουν σοβαρές επιπτώσεις και στην υγεία του μέσου πληθυσμού και σε αυτό τον τομέα είναι χειρότεροι από την Ελλάδα
(στην Ελλάδα η κυριότερh αιτία θανάτου είναι τα αυτοκινητιστικά οι θανάτοι που σχετίζονται τοξίνες και διατροφή είναι πολύ λίγοι).
Ρε, σκέψου λίγο λογικά!
Στην Ολλανδία ΔΕΝ καπνίζει ΟΛΟΣ ο κόσμος, πόσο μάλλον καθημερινά!
Νομίζω ότι καπνίζει κάπου το 30-40% και ένα 2-5% σε καθημερινή βάση.
Λες δηλαδή ότι αυτό το 30% είναι αρκετό για επηρεάσει τον ΕΘΝΙΚΟ μέσο όρο;
Ρε παιδιά, μην διαβάζετε έτσι τα ΜΜΕ. Βασικά μην διαβάζετε καθόλου ΜΜΕ για γνώση, οι δημοσιογράφοι δεν είναι τίποτα μορφωμένοι άνθρωποι, απλά έχουν μια γενική γνώση όποτε απλά μπορούν να συντάξουν ένα καθωσπρέπει κείμενο.
Αν δείτε στην εφημερίδα μια έρευνα που θέλετε να την διαβάσετε, πηγαίνετε στο google και βρείτε την έρευνα.

και υπαρχουν πολλοι μεγαλοι καλλιτεχνες,,Χατζηδακης Θεοδωρακης Διαλιανιδης και παρα πολλοι αλλοι ανα τους αιωνες που δεν ηταν πρεζονια..
Τώρα το πρόσεξα αυτό!
Καλά ρε αχρείε, τολμάς να συγκρίνεις καλλιτέχνες μεταξύ τους; Ειδικά αυτού του επιπέδου; Τουλάχιστον κάνε το σωστά. Βρες τις παραμέτρους κτλ κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δηλαδή ένας άνθρωπος που (νομίζει ότι) δεν χρειάζεται τον έρωτα είναι πιο ελευθέρος από εμένα; Τι λογική είναι αυτή; Δηλαδή ο ελευθέρος άνθρωπος είναι δουλεία, σπίτι άντε και κανένα πήδημα με την (άσχημη) γυναίκα του;
ειναι ο ερωτας εξαρτηση?τι λεμε? οτι θελουμε?
για τους εξαρτημενους απο το σεξ,υπαρχει ο ορος σεξομανια..

Ποτέ δεν είπα ότι έχω ανάγκη τον καφέ. Απλά θέλω κάφε. Έχω πλήρη επίγνωση της πράξης μου. Απλά θέλω να πιω κάφε.
ναι,,το σωμα σου εχει πληρη επιγνωση οτι θελει καφεινη(ή και νικοτινη) τώρα .δεν εισαι εθισμενος στην καφεινη?
κοψτη για μερικες μερες,,και αν δεν νιωσεις συμπτωματα στερησης,,τοτε ,ναι,,ειναι απλα ελευθερη ψυχικη επιλογη σου η καφεινη..αλλιως εισαι "σκλαβος" της καφεινης..κατι που δεν ειναι καθολου μαγκια και ελευθερια..


και ο ηρωινομανης θελει ηρωινη..τα συμπτωματα στερησης δειχνουν αν ειναι πρεζονι,ή απλα εχει ενα γουστο,,που το κοβει οποτε θελει..

τα πραγματα ειναι απλα μεγαλε,,μην τα μπλεκουμε χωρις λογο..

Καλά ρε αχρείε, τολμάς να συγκρίνεις καλλιτέχνες μεταξύ τους; Ειδικά αυτού του επιπέδου; Τουλάχιστον κάνε το σωστά. Βρες τις παραμέτρους κτλ κτλ.
εγω σε εβρισα?
και νομιζα οτι εγω χανω ευκολα την ψυχραιμια μου..:worry:
ναι,,οι ροκαδες συνηθως ηταν εξαρτημενοι απο τα ναρκωτικα,,ε και?θα εγκρινω τα ναρκωτικα γιαυτο?αν δεν υπηρχαν αυτα,,θα ηταν ζωντανοι και τωρα θα τους ακουγαμε ισως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Eίμαι υπέρ για πολλούς λόγους. Καταρχάς, θα γίνουν λογικά πιο φθηνά, δεν θα υπάρχει τόση εκμετάλλευση, θα είναι λιγότερο νοθευμένα και θα περιοριστούν οι θάνατοι και θα μειωθούν τα τεράστια κέρδη όλων των εμπόρων αφού θα μοιραστεί περισσότερο η δουλειά. Επίσης, δεν θεωρώ τραγικό να παίρνει κάπως ελαφριά ναρκωτικά και δεν βλέπει πως θα επηρεάσει αρνητικά τους μη χρήστες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Eίμαι υπέρ για πολλούς λόγους. Καταρχάς, θα γίνουν λογικά πιο φθηνά, δεν θα υπάρχει τόση εκμετάλλευση, θα είναι λιγότερο νοθευμένα και θα περιοριστούν οι θάνατοι και θα μειωθούν τα τεράστια κέρδη όλων των εμπόρων αφού θα μοιραστεί περισσότερο η δουλειά. Επίσης, δεν θεωρώ τραγικό να παίρνει κάπως ελαφριά ναρκωτικά και δεν βλέπει πως θα επηρεάσει αρνητικά τους μη χρήστες..

το τσιγαρο και το ποτο ειναι νομιμα απολυτα..
και ειναι εξαπλωμενα παντου..με εκαττομυρια εθισμενους παγκοσμιως..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Δεν έχουν όλες οι παραισθησιογόνες ουσίες (τόσο σοβαρό) εθισμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
το τσιγαρο και το ποτο ειναι νομιμα απολυτα..
και ειναι εξαπλωμενα παντου..με εκαττομυρια εθισμενους παγκοσμιως..
Και λοιπόν; Είπα κάτι διαφορετικό; Προτιμώ τα ναρκωτικά να θεωρούνται όπως το τσιγάρο (τα μαλακά μόνο, εννοείται) παρά όπως θεωρούνται τώρα. Και να γίνει επιτέλους η διάκριση ανάμεσα στα είδη των ναρκωτικών. Μην το ακούμε και φρικάρουμε αμέσως χωρίς να ξέρουμε για ποια ουσία μιλάμε κάθε φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
ναι,,οι ροκαδες συνηθως ηταν εξαρτημενοι απο τα ναρκωτικα,,ε και?θα εγκρινω τα ναρκωτικα γιαυτο?αν δεν υπηρχαν αυτα,,θα ηταν ζωντανοι και τωρα θα τους ακουγαμε ισως..
Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται με βάση το αν παίρνει ναρκωτικά ή όχι, εντάξει; Και δεν τα εγκρίνεις, απλά τα νομιμοποιείς, αυτά που είναι ελαφρά. Γιατί εγκρίνει κάποιος το κάπνισμα; Όπως έχει αποδειχτεί σε διάφορα θέματα και οι καπνιστές αναγνωρίζουν ότι το κάπνισμα πειράζει. Κάνοντας κάτι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο καλό, απλά έχεις την ελευθερία να αποφασίσεις για τον εαυτό σου εσύ και όχι κάποιος νόμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ένας καλλιτέχνης δεν κρίνεται με βάση το αν παίρνει ναρκωτικά ή όχι, εντάξει; Και δεν τα εγκρίνεις, απλά τα νομιμοποιείς, αυτά που είναι ελαφρά. Γιατί εγκρίνει κάποιος το κάπνισμα; Όπως έχει αποδειχτεί σε διάφορα θέματα και οι καπνιστές αναγνωρίζουν ότι το κάπνισμα πειράζει. Κάνοντας κάτι νόμιμο δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητο καλό, απλά έχεις την ελευθερία να αποφασίσεις για τον εαυτό σου εσύ και όχι κάποιος νόμος.

ξερεις τι γινεται?το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι που αρχιζουν απο τα "μαλακα" ναρκωτικα στη πορεια δυστηχως δεν ειναι ικανοποιημενοι και αρχιζουν μετα τα σκληρα ναρκωτικα...στην Ελλαδα αντιμετωπιζουμε τεραστια προβληματα στο συγκεκριμενο θεμα...κατι πρεπει να γινει..ειναι κριμα να χανουν τη ζωη τους τοσα νεα παιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Και λοιπόν; Είπα κάτι διαφορετικό; Προτιμώ τα ναρκωτικά να θεωρούνται όπως το τσιγάρο (τα μαλακά μόνο, εννοείται) παρά όπως θεωρούνται τώρα. Και να γίνει επιτέλους η διάκριση ανάμεσα στα είδη των ναρκωτικών. Μην το ακούμε και φρικάρουμε αμέσως χωρίς να ξέρουμε για ποια ουσία μιλάμε κάθε φορά.
δειχνει οτι αν νομιμοποιηθουν τα μαλακα ναρκωτικα(κατι που δεν ισχυει ουτε στην Ολλανδια)
δεν θα μειωθουν οι χρηστς τους..απλα θα εθιζονται ευκολοτερα ολο και περισσοτεροι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να πω τίποτα το Αρκουδάκι μιλάει από μόνο του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Δε χρειάζεται να πω τίποτα το Αρκουδάκι μιλάει από μόνο του

...Υπάρχει κανένα τέλος ...μη τραγικό;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top