Χρυσή Αυγή, η πορεία της ως πολιτικό κόμμα

Συμφωνείτε με τον χαρακτηρισμό της Χρυσής Αυγής ως εγκληματική οργάνωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 139)
  • Ναι

    Ψήφοι: 110 79.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 25 18.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 4 2.9%

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ωραια..
Εγω ''εφτασα στο ψητο''.
Εσυ το ειδες και το ανεφερες...και μετα ;...
Δεν ειδα να ΑΝΤ-απαντας !!
Ισχυει η δεν ισχυει αυτο που ανεφερα ;
Σκοτωνουν σχεδον καθε μερα,αλλοδαποι,Ελληνες η οχι ;
Σε αρκετα απο αυτα,η Αστυνομια εχει πει οτι διαπιστωνει (και) Ρατσιστικο μισος ;
Σε ενοχλει αυτο που εγραψα γιατι ειναι Ψεμματα η σε ενοχλει γιατι το ειπα (ακομα κι αν ειναι αληθεια) ;

Επαναλαμβανεις τσιτατα...

Όχι δεν σκοτώνουν κάθε μέρα αλλοδαποί,Έλληνες.Σκοτώνουν όμως άνθρωποι άλλους ανθρώπους.Αυτό γίνονταν γίνεται και θα γίνεται.Τέτοια αποβράσματα πάντα θα υπάρχουν χαίρω πολύ.
Εμένα μου φαίνεται τρομερό να υπάρχουν άνθρωποι που να είναι ουσιαστικά "υπέρ" αυτών των εγκλημάτων(χρυσαυγήτες προς αλλοδαπούς).Γιατί για εγκλήματα πρόκειται.Υπάρχουν εκείνοι που τα κάνουν και υπάρχουν και εκείνοι που τα εγκρίνουν και τα υποστηρίζουν.Κατά τη γνώμη μου δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ τους.
Δεν είναι ψέμματα αυτό που έγραψες(εν μέρει).Καθημερινά αλλοδαποί σκοτώνουν Έλληνες,Έλληνες σκοτώνουν αλλοδαπούς,Γάλλοι σκοτώνουν Ισπανούς και δε συμμαζεύεται.Τι σχέση έχει η εθνικότητα με το ήθος του καθένα;
Όλοι ξέρουμε πολύ καλά τι (προσπαθούν να)κάνουν οι χρυσαυγήτες.Όλοι.Απλώς κάποιοι το δέχονται και το επικροτούν και κάποιοι άλλοι όχι.
Με ενοχλεί επομένως πάρα πολύ να σηκώνεται ο συμμαθητής μου στη μέση της τάξης και να φωνάζει ότι όλοι αυτοί θέλουν σκότωμα κλπ κλπ.(χωρίς υπερβολή έτσι)Και αυτή η κατάσταση εκτείνεται στο μισό και παραπάνω πληθυσμό της χώρας.
Είναι ντροπή πραγματικά.
Κάτσε και αναλογίσου λίγο τι είναι αυτό στο οποίο πιστεύεις.Γιατί αν πραγματικά γνωρίζεις και εσύ και όποιος άλλος από τα χρυσά αυγά και αυτά που λες/λέτε τα εννοείς/είτε έχεις/ετε μεγάλο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Η Χρυση Αυγη ξεκινησε (και ελπιζω οτι παραμενει) ενα ΕθνικοΣοσιαλιστικο Κινημα.
Ο Wittmann ηταν ενας Γερμανος τανκιστης/Στρατιωτικος του Β'ΠΠ ο οποιος εγινε διασημος (και ειναι μεχρι σημερα...διδασκεται η ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ιστορια του,σε Δυτικες Στρατιωτικες Σχολες).
Ως Στρατιωτικο λοιπον τον εβαλα στο αβαταρ μου.

Σε χαιρετω

Σε λίγο καιρό, και εσείς αλλά και οι του Σύριζα, θα απορείτε που ο φορέας της ιδεολογίας σας θα έχει αποδειχτεί απόλυτα "συστημικός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Public Relations και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
cf87cf81cf85cf83ceb1cf85ceb3ceafcf84ceb7-cf87cf81cf85cf83ceb1cf85ceb3ceafcf84ceb7-ceb7-cebcceb1c.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Καταγγελία αναγνώστη: «Καταγγέλλω τον Χρυσαυγίτη Θοδωρή Χλωρίδη»

Ονομάζομαι Φοίβος- Σταύρος Μακρίδης. Συμμετέχω ενεργά στο αντιφασιστικό κίνημα της Θεσσαλονίκης, όπου και ζω. Πιο συγκεκριμένα, στη συντακτική ομάδα του Antinazi Zonei, στην Αντιφασιστική Επιτροπή της γειτονιάς μου στην περιοχή Φάληρο- Αγ. Τριάδα- Ευζώνωνii και στην Αντιφασιστική Συνέλευση Αλληλεγγύηςiii. Επίσης, είμαι μέλος στη Σοσιαλιστική Διεθνιστική Οργάνωση «Ξεκίνημα»iv.

Αφού συμπλήρωσα το πολιτικό μου βιογραφικό, θέλω να καταγγείλω τον Θοδωρή Χλωρίδη, βασικό μέλος της Χρυσής Αυγής Γιαννιτσών (ή όπως υπογράφει «πυρεηνάρχης») κι υποψήφιος στην Κοζάνη στις τελευταίες εκλογές.

Στις 28/2/13, ώρα 06:04πμ, ο Θοδωρής Χλωρίδης σε δημόσια ανάρτησή του σε σελίδα στο facebook με το όνομα «Ταλιμπανική όλοι οι κοπρίτες μαζεμένοι εκεί» δημοσιεύει το προφίλ μου, τα στοιχεία και τη φωτογραφία μου από το facebook με το εξής σχόλιο:

«Ενας από τους διαχειριστές της σελίδας "Αντιφασιστικό Μέτωπο Γιαννιτσών". Είναι από Έδεσσα,μένει Θες/νίκη και είναι καθηγητής σε γυμνάσιο της Καλαμαριάς.Στρατολογεί μαθητές σε ομάδες αναρχικών με δόλωμα χασίς.Μπαινοβγαίνει στην κατάληψη ΥΦΑΝΕΤ,στην Άνω Τούμπα»v.




Η μοναδική αλήθεια στα παραπάνω είναι ότι είμαι απ’ την Έδεσσα κι ότι μένω στη Θεσσαλονίκη. Αυτά και μόνο αυτά. Ούτε διαχειριστής στο «Αντιφασιστικό Μέτωπο Γιαννιτσών» είμαι. Ούτε «χασίς» μοιράζω σε παιδιά, ούτε σε Γυμνάσιο της Καλαμαριάς δουλεύω. Ούτε καν εργάζομαι ως καθηγητής! Όσον αφορά την κατάληψη «Υφανέτ» (περα το ότι βρίσκεται στην Κάτω Τούμπα, κι όχι στην Άνω) τυχαίνει να μην έχω πάει ποτέ μέχρι τώρα.

Κάτι τέτοια παραδείγματα δείχνουν και τον τρόπο που οι χρυσαυγίτες παραπληροφορούν τον κόσμο. Παίρνουν δύο αληθή στοιχεία, που φαίνονται κι απ’ το facebook, και συμπληρώνουν με τη φαντασία τους ένα σωρό ψέματα! Η βεβαιότητα κι η «αποκάλυψη» που κάνει ο Θοδωρής Χλωρίδης μπορεί να σε προβληματίσει. Αλήθεια, αν αυτό το διάβαζε ένας ανυποψίαστος γονέας, που το παιδί του είναι σε Γυμνάσιο της Καλαμαριάς, δε θα ανησυχούσε; Ή ακόμα ένας θείος; Ένας φίλος; Η λάσπη των φασιστών όταν πέφτει με τους κουβάδες, θα επηρεάσει κάποιον κόσμο. Κι από λάσπη οι φασίστες, άλλο τίποτα!

Όμως, παρότι ο Θοδωρής Χλωρίδης με συκοφαντεί και με στοχοποιεί, ο πραγματικός του στόχος είναι το ίδιο το Αντιφασιστικό Μέτωπο Γιαννιτσών (ΑΜΓ).

Αυτή τη στιγμή η Χρυσή Αυγή έχει πυρήνα σ’ ένα χωριό κοντά στα Γιαννιτσά, την Κρύα Βρύση. Στα Γιαννιτσά όχι μόνο δεν έχουν πατήσει το πόδι τους, αλλά έχει κάνει μια δυναμική εμφάνιση το ΑΜΓ. Οργάνωσε μια μαζική εκδήλωση (πάνω από 150 άτομα) με τον καθηγητή της Παιδαγωγικής Σχολής του ΑΠΘ, ΓιώργοΤσιάκαλοvi. Κάνει παρεμβάσεις στην κεντρική πλατεία. Και πρόσφατα συμμετείχε με πανό στην πορεία 2000 κατοίκων ενάντια στο κλείσιμο του νοσοκομείο Γιαννιτσών. Αυτά για τον Χλωρίδη και τη Χρυσή Αυγή είναι απανωτές ήττες!

Θέλοντας, λοιπόν, ο Χλωρίδης να μειώσει τη δράση του ΑΜΓ προσπαθεί να πείσει (τους υποστηρικτές του, την ηγεσία του ή και τον ίδιο του τον εαυτό) ότι το ΑΜΓ… δεν υπάρχει! Έξι λεπτά πριν με στοχοποιήσει ανέβασε ένα μήνυμα στο οποίο είχε το link από τη σελίδα στο facebook του ΑΜΓ κι έγραφε:

«348 μέλη, τα 4 από Γιαννιτσά. Και μετά απορούμε γιατί δεν μπορούμε να τους βρούμε...»vii.



Μέλη του ΑΜΓ έχουν εμφανιστεί στο pella tv, ήταν στην πορεία για το νοσοκομείο (επαναλαμβάνουμε με πανό), κάνουν δημόσιες και μαζικές παρεμβάσεις κι εκδηλώσεις. Άρα ο Χλωρίδης ή ψάχνει και... δεν μπορεί να τους βρει, ή προσπαθεί να δημιουργήσει εντυπώσεις ότι το ΑΜΓ είναι ανύπαρκτο! Και στο καπάκι, ακολούθησε η δημοσίευση των στοιχείων μου.

Γιατί στοχοποιεί εμένα;

Γιατί εμένα, λοιπόν, κι όχι κάποιον άλλον; Η απάντηση είναι απλή. Όταν έγινε η πρώτη μαζική εκδήλωση με τον Τσιάκαλο στις 3/2, εγώ μαζί με τη συντρόφισσα Μαρία Παπαδοπούλου, ήμασταν εκεί κι ύστερα γράψαμε ένα ρεπορτάζ για το Antinazi Zone. Το ρεπορτάζ αναδημοσιεύθηκε κι από διάφορα τοπικά site.

Όπως καταλαβαίνετε, το να ψάξει κανείς στο ίντερνετ το όνομα «Μαρία Παπαδοπούλου» δε θα τον βοηθήσει να καταλάβει πολλά πράγματα… Ψάχνοντας το δικό μου όνομα, βρήκε το προφίλ μου στο facebook, είδε ότι είμαι από την Έδεσσα, ότι μένω στη Θεσσαλονίκη, κι ιδού η «απόδειξη» ότι το ΑΜΓ είναι μια φούσκα, χωρίς κόσμο από τα Γιαννιτσά, με ανθρώπους που μοιράζουν ναρκωτικά σε μικρά παιδιά…

Ο Θοδωρής Χλωρίδης με συκοφαντεί, με στόχο να μειώσει τη δυναμική του ΑΜΓ. Όμως, όταν μιλάμε για στοχοποίηση από τους φασίστες, είναι ένας σοβαρός κίνδυνος. Μέλη και στελέχη της Χρυσής Αυγής όταν στοχοποιούν, μπορεί και να σκοτώσουν!

Πιο πρόσφατο παράδειγμα είναι η δολοφονία στα Πετράλωνα του Σαχτζάτ Λουκμάν, ενός 27χρονου Πακιστανού, την ώρα που πήγαινε στη δουλειά του. Δύο άτομα τον δολοφόνησαν κι η αστυνομία βρήκε στο σπίτι τους όπλα και φυλλάδια της Χρυσής Αυγής. Μάλιστα, οι δολοφόνοι χρυσαυγίτες είχαν το θράσος να πουν ότι σκότωσαν τον 27χρονο Πακιστανό, γιατί μπήκε μπροστά τους με το ποδήλατό του!

Καμία πρόκληση δε θα μείνει αναπάντητη

Αν οι ναζί της Χρυσής Αυγής νομίζουν ότι θα μας τρομοκρατήσουν, είναι γελασμένοι! Αν νομίζουν ότι θα τους φοβηθούμε, ζούνε σε άλλον πλανήτη! Το αντιφασιστικό κίνημα δε θα αφήσει τους φασίστες να σπιλώνουν και να τρομοκρατούν όσους παλεύουν να την ξεσκεπάσουν. Έχουμε χρέος στην Ανθρωπότητα- που έχει αμέτρητα θύματα από τη ναζιστική θηριωδία- να μην αφήσουμε τους φασίστες στην ησυχία τους.

Εμείς δε θα απαντήσουμε με τους όρους που θέλει ο Χλωρίδης. Δε θα πούμε ψέματα γι’ αυτόν ούτε θα τον απειλήσουμε. Εμείς θα πούμε την αλήθεια στην κοινωνία των Γιαννιτσών. Θα τον εκθέσουμε όσο μπορούμε, για να καταλάβουν όλοι ότι ο Χλωρίδης- κι οι όμοιοί του- είναι ένας ψεύτης, συκοφάντης, νεοναζί!

Φοίβος- Σταύρος Μακρίδης

πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
https://news247.gr/eidiseis/politiki..._kanoyn_sapounia_toys_allodapous.2155184.html
Έλα πάμε για κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές!!! Περιμένω αύξηση 5-10% αν παιχτεί από τα ΜΜΕ αυτό το video
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αυτό το video νομίζω ότι ξεκαθαρίζει πολύ καλά την ιδεολογική θέση της ΧΑ. Συνεχίστε εσείς να λέτε ότι όλοι οι άλλοι είναι χειρότεροι... και να εθελοτυφλείτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
https://news247.gr/eidiseis/politiki..._kanoyn_sapounia_toys_allodapous.2155184.html
Έλα πάμε για κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές!!! Περιμένω αύξηση 5-10% αν παιχτεί από τα ΜΜΕ αυτό το video

omg, υπάρχουν στην σημερινή εποχή τέτοια άτομα?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
https://news247.gr/eidiseis/politiki..._kanoyn_sapounia_toys_allodapous.2155184.html
Έλα πάμε για κυβέρνηση στις επόμενες εκλογές!!! Περιμένω αύξηση 5-10% αν παιχτεί από τα ΜΜΕ αυτό το video

Εντάξει, μεγάλη μορφή.
Είχα καιρό να δω τόσο μεγάλο γκασμά και καραγκιόζη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
επειδη βαρεθηκα να μας λεει ο γιοσχ "εγω ημουν κκε πριν γινω χ.α.", λεω έτσι για το χαβαλε, να γινω εγώ χ.α-της :mad:


μεταναστες-κομμουνια ηρθε η ωρα σας. αιμα-τιμη :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thalalla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η thalalla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Φαντάσου να έχεις πάει στο σχολειό της χρυσής αυγής και να συναντάς τους παλιούς συμμαθητές και να σε ρωτάνε.
"Εσύ συνέχισες τις σπουδές σου; Έκανες το δικτακτορικό σου;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poetofmadness

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
παιδια με την φτώχια που υπάρχει τα χαράτσια που βάζει η αντιλαική κυβέρνηση και με τις κωλοτούμπες του ΣΥ.ΡΙΖΑ ο κόσμος στρέφεται στους φασίστες/νεοναζί για αυτό έχουν πάρει αέρα...
Αν δεν σοβαρευτεί η αριστερά στις επόμενες εκλογές η Χ.Α θα ειναι αξιωματική αντιπολίτευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δίκη για το μαχαίρωμα διδάκτορα του Τμήματος Φυσικής​
Τη Δευτέρα 04.03.2013 στο Α' Μονομελές Εφετείο Κακουργημάτων δικαζόταν –μετά από την άρση της βουλευτικής ασυλίας του– ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης, για τη βίαιη επίθεση 5 μελών της Χρυσής Αυγής σε υποψήφιο διδάκτορα του Τμήματος Φυσικής, που είχε γίνει στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου το 2007. Ο Κασιδιάρης κατηγορείται για συνδρομή σε ληστεία, απρόκλητη επικίνδυνη σωματική βλάβη, παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία (https://www.efsyn.gr/?p=28175). Η δίκη διεκόπη για την Πέμπτη 07.03.2013 και ώρα 9:00, λόγω παρέλευσης του ωραρίου.
Η Χρυσή Αυγή ήθελε μια δίκη χωρίς ακροατήριο: Περισσότερα από 100 μέλη της νεοναζιστικής οργάνωσης βρέθηκαν από νωρίς το πρωί μέσα και έξω από την αίθουσα του δικαστηρίου, τους διαδρόμους και τον προαύλιο χώρο εμποδίζοντας ακόμα και τους μάρτυρες της υπόθεσης να εισέλθουν στην αίθουσα. Οι δικαστικές και αστυνομικές αρχές απέβαλαν δημοσιογράφο της εφημερίδας "Ριζοσπάστης" από την αίθουσα, με τη δικαιολογία πως "δεν υπήρχε χώρος" (δημοσιογράφοι της Αυγής και της Εφ.Συν. δεν κατάφεραν καν να εισέλθουν στην αίθουσα), ενώ η έδρα υπέκυψε στο κλίμα τρομοκρατίας που δημιούργησαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής, με τον δικαστή -αρχικά- να ζητάει επίμονα την παρουσία αστυνομικής φρουράς και στη συνέχεια να απευθύνεται στον κατηγορούμενο με τιμές "προέδρου δημοκρατίας".

Στο δικαστήριο της Πέμπτης (Α Μονομελές Εφετείο Κακουργημάτων Αθηνών -Λουκάρεως και Αλεξάνδρας-, 4ος όροφος, αίθουσα Γ) απαιτείται η φυσική παρουσία όλων.
Η πανεπιστημιακή κοινότητα (μέλη ΔΕΠ, εργαζόμενοι και φοιτητές) οφείλει να δείξει έμπρακτα πως δεν θα ανεχθεί το ναζιστικό και φασιστικό δηλητήριο να διαχυθεί στην κοινωνία.
Είναι καιρός για μαζική αντιφασιστική και αντιρατσιστική δράση. Είναι καιρός να στείλουμε τους νοσταλγούς του Χίτλερ στον φυσικό τους χώρο: τις φυλακές.

Ζώντας από μέσα τη δίκη Κασιδιάρη
https://luben.tv/blogs/9344/
Είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής.

Βρίσκεσαι στο πανεπιστήμιο.

Ένα αυτοκίνητο σταματάει σε ένα σημείο που βρίσκεσαι μόνος.

Πέντε φουσκωτοί ξυρισμένοι με ρόπαλα σε τσακίζουν στο ξύλο και σε μαχαιρώνουν στο πόδι.

Σου κλέβουν την ταυτότητα για να ξέρουν τη διεύθυνσή σου.

Μόνο κριτήριο για την πράξη τους, η εμφάνισή σου.

Αποφασίζεις να νικήσεις τον τρόμο και να αντιδράσεις.

Μαθαίνεις ότι κάποιος έχει συγκρατήσει τον αριθμό του αυτοκινήτου.

Καταθέτεις μήνυση.

Η αστυνομία ανακαλύπτει ότι το αυτοκίνητο ανήκει σε έναν “Κασιδιάρη”, υποψήφιο βουλευτή της Χρυσής Αυγής του 0,5%.

Τραβιέσαι 7 χρόνια στα δικαστήρια από αναβολή σε αναβολή.

Στη διάρκεια αυτών των χρόνων, βλέπεις τον τραμπούκο που σε μαχαίρωσε να γίνεται βουλευτής.

Τον βλέπεις να ανάγεται σε λαϊκός ήρωας σε μια μερίδα κόσμου.

Τη μέρα της δίκης πρέπει να καταθέσεις την τραυματική σου εμπειρία μπροστά σε ένα κοινό, γεμάτο με χρυσαυγίτες.

Ζητάς να γίνει η δίκη σε άλλη αίθουσα. Το αίτημα απορρίπτεται.

Καθώς περιγράφεις τη σκηνή της επίθεσης, το εχθρικό κοινό σε χλευάζει και σε κοροϊδεύει.

Ο ενορχηστρωτής της επίθεσης, ο άνθρωπος που σε προηγούμενες αναβολές της δίκης στους διαδρόμους σου κόλλαγε μαγκιές, τώρα σαν μητέρα Τερέζα δηλώνει “συμπαθών” και “καταδικάζει τη βία, όπως και όλη η Χρυσή Αυγή”.

Ειρωνεία.

Βγαίνει πανηγυρικά αθώος.

Σου τρίβει την απόφαση στη μούρη, είναι παντοδύναμοι, είναι κυρίαρχοι.

Έμαθες το μάθημά σου. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Είσαι 60 χρονών.

Υπηρετείς μια ζωή το πανεπιστήμιο.

Ο άντρας σου μπαινοβγαίνει για χημειοθεραπείες.

Βλέπεις 5 φουσκωτούς να χτυπάνε έναν φοιτητή μέσα στο πανεπιστήμιο.

Συγκρατείς την πινακίδα του αυτοκινήτου.

Ψάχνεις να βρεις τι έγινε. Φοιτητές που βρίσκονται εκεί γύρω δηλώνουν “δεν είδα, δεν ξέρω, μη με ανακατεύετε”

Αναφέρεις το περιστατικό στη σύγκλητο, και καταθέτεις στην αστυνομία την πινακίδα μαζί με το θύμα της επίθεσης.

Μετά από μέρες ο αστυνομικός σε ενημερώνει ότι το αυτοκίνητο ανήκει σε έναν “Κασιδιάρη” που είναι μέλος της νεοναζιστικής συμμορίας. Σου προτείνει να μην ανακατευτείς. (Θα αποδειχτεί ότι έχει δίκιο)

Ξέρεις ότι θα περάσεις μια ψυχοφθόρα διαδικασία, ξέρεις ότι μπλέκεσαι σε μια υπόθεση που μπορεί να βάλει σε κίνδυνο τη ζωή σου, αλλά αποφασίζεις να κάνεις το σωστό, ανεξαρτήτως κόστους.

Μαθαίνεις από την τηλεόραση ότι είσαι “μεγαλοστέλεχος του Σύριζα” ενώ δεν ήσουν ποτέ μέλος οποιουδήποτε κόμματος.

Ο Κασιδιάρης σε αποκαλεί “ρουφιάνα” στα κανάλια υποστηρίζοντας ότι είσαι σε εντεταλμένη υπηρεσία.

Δηλώνει ότι είσαι κι εσύ κατηγορούμενη, χωρίς να αναφέρει ότι είσαι κατηγορούμενη γιατί σου έχει κάνει ο ίδιος μήνυση για ψευδομαρτυρία.

Σέρνεσαι 7 χρόνια στα δικαστήρια με αναβολές.

Καταθέτεις αυτά που είδες.

Ο φιλοναζί δικηγόρος σε προσβάλλει και αφήνει να εννοηθεί ότι στα 60 σου χρόνια αποφάσισες να εμπλέξεις σε μια άσχετη υπόθεση έναν παντελώς άγνωστο τότε άνθρωπο, για πολιτικούς λόγους.

Ο εισαγγελέας κι ο δικαστής αφήνουν τον δικηγόρο να σε προσβάλλει και να σου μιλάει σαν να είσαι εγκληματίας. Αντιμετωπίζουν τελείως αδιάφορα τη μαρτυρία σου.

Μια δημοσιογράφος με καρφάκια, δηλώνει ότι πολύ εύκολα θα μπορούσες να βρεις τον αριθμό του αυτοκινήτου από το Ιndymedia. Δεν ήξερες καν την ύπαρξη του Indymedia.

Κρίνεσαι αναξιόπιστη μάρτυρας, αντίθετα με τους φίλους του κατηγορούμενου που δηλώνουν ότι τον είδαν το πρωί με το αυτοκίνητο, που κρίνονται πιο αξιόπιστοι παρόλο που δεν προσκομίστηκε καμία απόδειξη ότι όντως το αυτοκίνητο ήταν αλλού.

Η δίκη τελείωσε. Αθώος.

Τώρα είσαι εσύ κατηγορούμενη για ψευδομαρτυρία. Στα 67 σου χρόνια. Ο γολγοθάς συνεχίζεται και πλέον η δικαστική απόφαση βαραίνει εναντίον σου.

Το πρώτο θέμα δημοσιεύει το όνομά σου και η φωτογραφία σου κυκλοφορεί σε νεοναζιστικά site με αηδιαστικά σχόλια από κάτω.

Αυτό κέρδισες από την καλή σου πράξη λοιπόν.

Τώρα έμαθες το μάθημά σου. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Είσαι τραμπούκος σε νεοναζιστική οργάνωση.

Γράφεις ύμνους για τον Χίτλερ στο επίσημο περιοδικό της.

Καταφέρνεις να γίνεις το δεξί χέρι του μεγάλου φύρερ.

Βγαίνεις παγανιά με το αυτοκίνητο σου και τραμπουκίζεις κόσμο.

Κάποιος από αυτούς τόλμησε να σου κάνει μήνυση.

Τώρα πια είσαι βουλευτής.

Πλακώνοντας στο ξύλο μια 50χρονη γυναίκα και αποφεύγοντας το αυτόφωρο για 2 μέρες καταφέρνεις να γίνεις λαϊκός ήρωας και πολιτικός αστέρας.

Όταν μετά από 7 χρόνια δεν μπορείς πλέον να πάρεις άλλη αναβολή, πας στο δικαστήριο.

Έχεις φροντίσει 100 φουσκωτοί να πιάσουν όλες τις θέσεις της αίθουσας 2 ώρες πριν ξεκινήσει η δίκη.

Ενώ το αυτοκίνητό σου ήταν leasing και υποτίθεται ότι το'χες σε πάρκινγκ και ενώ η εταιρεία σου ζητούσε τις αποδείξεις από τα έξοδά σου, δεν έχεις καμία απόδειξη να παρουσιάσεις στο δικαστήριο.

Ο δικαστής κι ο εισαγγελέας σου μιλούν με το “σεις” και με το “σας”. Ουδέποτε ακούγεται η λέξη “κατηγορούμενος”.

Ο εισαγγελέας προτείνει αθώωση. Είναι φανερό ότι πρόκειται για σκευωρία της αριστεράς.

Ο Πρόεδρος συμφωνεί. Αν ήθελε ας διαφωνούσε εκεί μέσα.

Τους τρίβεις στη μούρη την απόφαση. Είσαι παντοδύναμος. Είσαι κυρίαρχος.

Τώρα έμαθαν το μάθημά τους. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Ο φασίστας-μαχαιροβγάλτης αθωώθηκε... Ντροπή στη δικαιοσύνη.
Θα μας βρείτε όλοι εμπρός σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Δίκη για το μαχαίρωμα διδάκτορα του Τμήματος Φυσικής​
Τη Δευτέρα 04.03.2013 στο Α' Μονομελές Εφετείο Κακουργημάτων δικαζόταν –μετά από την άρση της βουλευτικής ασυλίας του– ο βουλευτής της Χρυσής Αυγής Ηλίας Κασιδιάρης, για τη βίαιη επίθεση 5 μελών της Χρυσής Αυγής σε υποψήφιο διδάκτορα του Τμήματος Φυσικής, που είχε γίνει στην Πανεπιστημιούπολη Ζωγράφου το 2007. Ο Κασιδιάρης κατηγορείται για συνδρομή σε ληστεία, απρόκλητη επικίνδυνη σωματική βλάβη, παράνομη οπλοφορία και οπλοχρησία (https://www.efsyn.gr/?p=28175). Η δίκη διεκόπη για την Πέμπτη 07.03.2013 και ώρα 9:00, λόγω παρέλευσης του ωραρίου.
Η Χρυσή Αυγή ήθελε μια δίκη χωρίς ακροατήριο: Περισσότερα από 100 μέλη της νεοναζιστικής οργάνωσης βρέθηκαν από νωρίς το πρωί μέσα και έξω από την αίθουσα του δικαστηρίου, τους διαδρόμους και τον προαύλιο χώρο εμποδίζοντας ακόμα και τους μάρτυρες της υπόθεσης να εισέλθουν στην αίθουσα. Οι δικαστικές και αστυνομικές αρχές απέβαλαν δημοσιογράφο της εφημερίδας "Ριζοσπάστης" από την αίθουσα, με τη δικαιολογία πως "δεν υπήρχε χώρος" (δημοσιογράφοι της Αυγής και της Εφ.Συν. δεν κατάφεραν καν να εισέλθουν στην αίθουσα), ενώ η έδρα υπέκυψε στο κλίμα τρομοκρατίας που δημιούργησαν τα μέλη της Χρυσής Αυγής, με τον δικαστή -αρχικά- να ζητάει επίμονα την παρουσία αστυνομικής φρουράς και στη συνέχεια να απευθύνεται στον κατηγορούμενο με τιμές "προέδρου δημοκρατίας".

Στο δικαστήριο της Πέμπτης (Α Μονομελές Εφετείο Κακουργημάτων Αθηνών -Λουκάρεως και Αλεξάνδρας-, 4ος όροφος, αίθουσα Γ) απαιτείται η φυσική παρουσία όλων.
Η πανεπιστημιακή κοινότητα (μέλη ΔΕΠ, εργαζόμενοι και φοιτητές) οφείλει να δείξει έμπρακτα πως δεν θα ανεχθεί το ναζιστικό και φασιστικό δηλητήριο να διαχυθεί στην κοινωνία.
Είναι καιρός για μαζική αντιφασιστική και αντιρατσιστική δράση. Είναι καιρός να στείλουμε τους νοσταλγούς του Χίτλερ στον φυσικό τους χώρο: τις φυλακές.

Ζώντας από μέσα τη δίκη Κασιδιάρη
https://luben.tv/blogs/9344/
Είσαι μεταπτυχιακός φοιτητής.

Βρίσκεσαι στο πανεπιστήμιο.

Ένα αυτοκίνητο σταματάει σε ένα σημείο που βρίσκεσαι μόνος.

Πέντε φουσκωτοί ξυρισμένοι με ρόπαλα σε τσακίζουν στο ξύλο και σε μαχαιρώνουν στο πόδι.

Σου κλέβουν την ταυτότητα για να ξέρουν τη διεύθυνσή σου.

Μόνο κριτήριο για την πράξη τους, η εμφάνισή σου.

Αποφασίζεις να νικήσεις τον τρόμο και να αντιδράσεις.

Μαθαίνεις ότι κάποιος έχει συγκρατήσει τον αριθμό του αυτοκινήτου.

Καταθέτεις μήνυση.

Η αστυνομία ανακαλύπτει ότι το αυτοκίνητο ανήκει σε έναν “Κασιδιάρη”, υποψήφιο βουλευτή της Χρυσής Αυγής του 0,5%.

Τραβιέσαι 7 χρόνια στα δικαστήρια από αναβολή σε αναβολή.

Στη διάρκεια αυτών των χρόνων, βλέπεις τον τραμπούκο που σε μαχαίρωσε να γίνεται βουλευτής.

Τον βλέπεις να ανάγεται σε λαϊκός ήρωας σε μια μερίδα κόσμου.

Τη μέρα της δίκης πρέπει να καταθέσεις την τραυματική σου εμπειρία μπροστά σε ένα κοινό, γεμάτο με χρυσαυγίτες.

Ζητάς να γίνει η δίκη σε άλλη αίθουσα. Το αίτημα απορρίπτεται.

Καθώς περιγράφεις τη σκηνή της επίθεσης, το εχθρικό κοινό σε χλευάζει και σε κοροϊδεύει.

Ο ενορχηστρωτής της επίθεσης, ο άνθρωπος που σε προηγούμενες αναβολές της δίκης στους διαδρόμους σου κόλλαγε μαγκιές, τώρα σαν μητέρα Τερέζα δηλώνει “συμπαθών” και “καταδικάζει τη βία, όπως και όλη η Χρυσή Αυγή”.

Ειρωνεία.

Βγαίνει πανηγυρικά αθώος.

Σου τρίβει την απόφαση στη μούρη, είναι παντοδύναμοι, είναι κυρίαρχοι.

Έμαθες το μάθημά σου. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Είσαι 60 χρονών.

Υπηρετείς μια ζωή το πανεπιστήμιο.

Ο άντρας σου μπαινοβγαίνει για χημειοθεραπείες.

Βλέπεις 5 φουσκωτούς να χτυπάνε έναν φοιτητή μέσα στο πανεπιστήμιο.

Συγκρατείς την πινακίδα του αυτοκινήτου.

Ψάχνεις να βρεις τι έγινε. Φοιτητές που βρίσκονται εκεί γύρω δηλώνουν “δεν είδα, δεν ξέρω, μη με ανακατεύετε”

Αναφέρεις το περιστατικό στη σύγκλητο, και καταθέτεις στην αστυνομία την πινακίδα μαζί με το θύμα της επίθεσης.

Μετά από μέρες ο αστυνομικός σε ενημερώνει ότι το αυτοκίνητο ανήκει σε έναν “Κασιδιάρη” που είναι μέλος της νεοναζιστικής συμμορίας. Σου προτείνει να μην ανακατευτείς. (Θα αποδειχτεί ότι έχει δίκιο)

Ξέρεις ότι θα περάσεις μια ψυχοφθόρα διαδικασία, ξέρεις ότι μπλέκεσαι σε μια υπόθεση που μπορεί να βάλει σε κίνδυνο τη ζωή σου, αλλά αποφασίζεις να κάνεις το σωστό, ανεξαρτήτως κόστους.

Μαθαίνεις από την τηλεόραση ότι είσαι “μεγαλοστέλεχος του Σύριζα” ενώ δεν ήσουν ποτέ μέλος οποιουδήποτε κόμματος.

Ο Κασιδιάρης σε αποκαλεί “ρουφιάνα” στα κανάλια υποστηρίζοντας ότι είσαι σε εντεταλμένη υπηρεσία.

Δηλώνει ότι είσαι κι εσύ κατηγορούμενη, χωρίς να αναφέρει ότι είσαι κατηγορούμενη γιατί σου έχει κάνει ο ίδιος μήνυση για ψευδομαρτυρία.

Σέρνεσαι 7 χρόνια στα δικαστήρια με αναβολές.

Καταθέτεις αυτά που είδες.

Ο φιλοναζί δικηγόρος σε προσβάλλει και αφήνει να εννοηθεί ότι στα 60 σου χρόνια αποφάσισες να εμπλέξεις σε μια άσχετη υπόθεση έναν παντελώς άγνωστο τότε άνθρωπο, για πολιτικούς λόγους.

Ο εισαγγελέας κι ο δικαστής αφήνουν τον δικηγόρο να σε προσβάλλει και να σου μιλάει σαν να είσαι εγκληματίας. Αντιμετωπίζουν τελείως αδιάφορα τη μαρτυρία σου.

Μια δημοσιογράφος με καρφάκια, δηλώνει ότι πολύ εύκολα θα μπορούσες να βρεις τον αριθμό του αυτοκινήτου από το Ιndymedia. Δεν ήξερες καν την ύπαρξη του Indymedia.

Κρίνεσαι αναξιόπιστη μάρτυρας, αντίθετα με τους φίλους του κατηγορούμενου που δηλώνουν ότι τον είδαν το πρωί με το αυτοκίνητο, που κρίνονται πιο αξιόπιστοι παρόλο που δεν προσκομίστηκε καμία απόδειξη ότι όντως το αυτοκίνητο ήταν αλλού.

Η δίκη τελείωσε. Αθώος.

Τώρα είσαι εσύ κατηγορούμενη για ψευδομαρτυρία. Στα 67 σου χρόνια. Ο γολγοθάς συνεχίζεται και πλέον η δικαστική απόφαση βαραίνει εναντίον σου.

Το πρώτο θέμα δημοσιεύει το όνομά σου και η φωτογραφία σου κυκλοφορεί σε νεοναζιστικά site με αηδιαστικά σχόλια από κάτω.

Αυτό κέρδισες από την καλή σου πράξη λοιπόν.

Τώρα έμαθες το μάθημά σου. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Είσαι τραμπούκος σε νεοναζιστική οργάνωση.

Γράφεις ύμνους για τον Χίτλερ στο επίσημο περιοδικό της.

Καταφέρνεις να γίνεις το δεξί χέρι του μεγάλου φύρερ.

Βγαίνεις παγανιά με το αυτοκίνητο σου και τραμπουκίζεις κόσμο.

Κάποιος από αυτούς τόλμησε να σου κάνει μήνυση.

Τώρα πια είσαι βουλευτής.

Πλακώνοντας στο ξύλο μια 50χρονη γυναίκα και αποφεύγοντας το αυτόφωρο για 2 μέρες καταφέρνεις να γίνεις λαϊκός ήρωας και πολιτικός αστέρας.

Όταν μετά από 7 χρόνια δεν μπορείς πλέον να πάρεις άλλη αναβολή, πας στο δικαστήριο.

Έχεις φροντίσει 100 φουσκωτοί να πιάσουν όλες τις θέσεις της αίθουσας 2 ώρες πριν ξεκινήσει η δίκη.

Ενώ το αυτοκίνητό σου ήταν leasing και υποτίθεται ότι το'χες σε πάρκινγκ και ενώ η εταιρεία σου ζητούσε τις αποδείξεις από τα έξοδά σου, δεν έχεις καμία απόδειξη να παρουσιάσεις στο δικαστήριο.

Ο δικαστής κι ο εισαγγελέας σου μιλούν με το “σεις” και με το “σας”. Ουδέποτε ακούγεται η λέξη “κατηγορούμενος”.

Ο εισαγγελέας προτείνει αθώωση. Είναι φανερό ότι πρόκειται για σκευωρία της αριστεράς.

Ο Πρόεδρος συμφωνεί. Αν ήθελε ας διαφωνούσε εκεί μέσα.

Τους τρίβεις στη μούρη την απόφαση. Είσαι παντοδύναμος. Είσαι κυρίαρχος.

Τώρα έμαθαν το μάθημά τους. “Μην ανακατεύεσαι – μη μιλάς – είσαι χαμένος από χέρι”

Ο φασίστας-μαχαιροβγάλτης αθωώθηκε... Ντροπή στη δικαιοσύνη.
Θα μας βρείτε όλοι εμπρός σας!


καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει δράκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
παιδια με την φτώχια που υπάρχει τα χαράτσια που βάζει η αντιλαική κυβέρνηση και με τις κωλοτούμπες του ΣΥ.ΡΙΖΑ ο κόσμος στρέφεται στους φασίστες/νεοναζί για αυτό έχουν πάρει αέρα...
Αν δεν σοβαρευτεί η αριστερά στις επόμενες εκλογές η Χ.Α θα ειναι αξιωματική αντιπολίτευση
https://dexiextrem.blogspot.gr/2013/03/blog-post_1483.html#more
Σώτη Τριανταφύλλου: Η Χρυσή Αυγή ανεβαίνει γιατί η Δεξιά έχασε την παραδοσιακή φυσιογνωμία της



Η διάσημη συγγραφέας Σώτη Τριανταφύλλου εξηγεί την άνοδο της Χρυσής που οφείλεται στην σύγχυση της συντηρητικής παράταξης σε ένα άρθρο με τίτλο «Δεξιές και αριστερές στροφές στα άκρα».

Γράφει η Σώτη Τριανταφύλλου στον Τύπο της Κυριακής:


«Η τρομοκρατική στροφή της άκρας δεξιάς στην Ελλάδα οφείλεται, μεταξύ άλλων, στο λαϊκισμό και τη σύγχυση της συντηρητικής παράταξης που έχασε την παραδοσιακή φυσιογνωμία της. Οι ιστορικές ενοχές έναντι της αριστεράς και η ψηφοθηρία οδήγησαν την ελληνική δεξιά σε πολυδιάσπαση: λαϊκή, αναχρονιστική δεξιά (τύπου ΛΑΟΣ), ψευτοαστική δεξιά, φιλελεύθερη κεντροδεξιά που κολακεύει την αριστερά (όπως έκανε προσφάτως ο Κώστας Καραμανλής επαινώντας τη «φρεσκάδα» του ΣΥΡΙΖΑ), θρησκευτική δεξιά.

Ωστόσο η έλλειψη σαφούς περιγράμματος δεν ωφελεί κανέναν: όταν τα κόμματα ακολουθούν το φύσημα του ανέμου, παραβιάζοντας τις ιδρυτικές αρχές και ιδέες τους, επηρεάζεται αρνητικά ολόκληρο το πολιτικό σύστημα...

Στην Ελλάδα, εκτός από το ασάλευτο ΚΚΕ -ένα κόμμα μαυσωλείου- όλες οι πολιτικές παρατάξεις έχουν υποστεί, όπως είναι φυσικό, βαθιές αλλαγές. Ωστόσο, είμαστε, για μια ακόμη φορά, ειδική περίπτωση: η ελληνική ακροδεξιά εκφράστηκε με τις κατά καιρούς δικτατορίες ή με τα διάφορα κόμματα της ριζοσπαστικής δεξιάς. Η αστική δεξιά δεν απέκτησε ταυτότητα εφόσον έλειπε η εθνική αστική τάξη -η ολιγομελής αστική τάξη προσπαθούσε να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά της μέσω των ακροδεξιών κομμάτων. Με τραγικά αποτελέσματα...»





Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και το ότι εξαιρετικά εύκολα χαρακτηρίζεται κάποιος ως "φασίστας" από τους αριστερούς, γενικότερα. Η αντίληψη "όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας", είναι άκρως φασιστική και προκαλεί αντιδράσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
https://dexiextrem.blogspot.gr/2013/03/blog-post_1483.html#more
Σώτη Τριανταφύλλου: Η Χρυσή Αυγή ανεβαίνει γιατί η Δεξιά έχασε την παραδοσιακή φυσιογνωμία της
Η διάσημη συγγραφέας Σώτη Τριανταφύλλου εξηγεί την άνοδο της Χρυσής που οφείλεται στην σύγχυση της συντηρητικής παράταξης σε ένα άρθρο με τίτλο «Δεξιές και αριστερές στροφές στα άκρα».
Γράφει η Σώτη Τριανταφύλλου στον Τύπο της Κυριακής:
«Η τρομοκρατική στροφή της άκρας δεξιάς στην Ελλάδα οφείλεται, μεταξύ άλλων, στο λαϊκισμό και τη σύγχυση της συντηρητικής παράταξης που έχασε την παραδοσιακή φυσιογνωμία της. Οι ιστορικές ενοχές έναντι της αριστεράς και η ψηφοθηρία οδήγησαν την ελληνική δεξιά σε πολυδιάσπαση: λαϊκή, αναχρονιστική δεξιά (τύπου ΛΑΟΣ), ψευτοαστική δεξιά, φιλελεύθερη κεντροδεξιά που κολακεύει την αριστερά (όπως έκανε προσφάτως ο Κώστας Καραμανλής επαινώντας τη «φρεσκάδα» του ΣΥΡΙΖΑ), θρησκευτική δεξιά.
Ωστόσο η έλλειψη σαφούς περιγράμματος δεν ωφελεί κανέναν: όταν τα κόμματα ακολουθούν το φύσημα του ανέμου, παραβιάζοντας τις ιδρυτικές αρχές και ιδέες τους, επηρεάζεται αρνητικά ολόκληρο το πολιτικό σύστημα...
Στην Ελλάδα, εκτός από το ασάλευτο ΚΚΕ -ένα κόμμα μαυσωλείου- όλες οι πολιτικές παρατάξεις έχουν υποστεί, όπως είναι φυσικό, βαθιές αλλαγές. Ωστόσο, είμαστε, για μια ακόμη φορά, ειδική περίπτωση: η ελληνική ακροδεξιά εκφράστηκε με τις κατά καιρούς δικτατορίες ή με τα διάφορα κόμματα της ριζοσπαστικής δεξιάς. Η αστική δεξιά δεν απέκτησε ταυτότητα εφόσον έλειπε η εθνική αστική τάξη -η ολιγομελής αστική τάξη προσπαθούσε να εξυπηρετήσει τα συμφέροντά της μέσω των ακροδεξιών κομμάτων. Με τραγικά αποτελέσματα...»

Στα παραπάνω πρέπει να προστεθεί και το ότι εξαιρετικά εύκολα χαρακτηρίζεται κάποιος ως "φασίστας" από τους αριστερούς, γενικότερα. Η αντίληψη "όποιος δεν είναι μαζί μας, είναι εναντίον μας", είναι άκρως φασιστική και προκαλεί αντιδράσεις.
Αν και πολύ καλή λογοτεχνική πένα από πολιτική ανάλυση δεν έλεγε ποτέ κάτι ιδιαίτερο η κα Τριανταφύλλου.
Από την άλλη πως ταιριάζει η κριτική της στην δεξιά (όπου παραδέχεται την σχέση της με τις ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ δικτατορίες) με το σχόλιο σου αδυνατώ να το καταλάβω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Αν και πολύ καλή λογοτεχνική πένα από πολιτική ανάλυση δεν έλεγε ποτέ κάτι ιδιαίτερο η κα Τριανταφύλλου.
Μπορώ να μάθω τι άλλες αναλύσεις της έχετε διαβάσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Αν προλάω να βρω αυτή που σκέφτομαι θα την αναρτήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
....η αντιλαική κυβέρνηση....
Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά κάποτε πρέπει να το μάθεις.
Δεν έχουμε κυβέρνηση
Αν δεν σοβαρευτεί η αριστερά στις επόμενες εκλογές η Χ.Α θα ειναι αξιωματική αντιπολίτευση
Και πρώτο κόμμα να είναι, με συγχωρείς που θα σε τρομάξω ξανά, πάλι δε θα χουμε κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top