Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
πέρκα στο φούρνο σου κάνει? ή μήπως θες να την κάνεις ψαρόσουπα?

αν τη θες φούρνου... έχω δώσει παλιότερα συνταγή ;)


Κουε μου τελεια ειναι!!! Αυτην θα κανω!!! :D
Ευχαριστω πολύ!!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Παιδιά, τα μπιφτέκια πως τα κάνετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Γιαααα να μου λύσετε μία απορία, τώρα που το θυμήθηκα!
(είχα μια διαφωνία με μία συνάδελφο..:redface:)

Πώς καθαρίζετε τα φρέσκα μανιτάρια;;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Γιαααα να μου λύσετε μία απορία, τώρα που το θυμήθηκα!
(είχα μια διαφωνία με μία συνάδελφο..:redface:)

Πώς καθαρίζετε τα φρέσκα μανιτάρια;;;;
Πρώτη φορά ακούω οτι καθαρίζονται! Εγώ ξέρω οτι είναι σαν τις ντοματες που απλώς τις πλένεις πολύ καλά.

Για πείτε μου κι εμένα, έχω κάτι κατεψυγμένες καθαρισμένες μεγάλες γαρίδες. Πως μπορώ να τις μαγειρέψω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω οτι καθαρίζονται! Εγώ ξέρω οτι είναι σαν τις ντοματες που απλώς τις πλένεις πολύ καλά.

Για πείτε μου κι εμένα, έχω κάτι κατεψυγμένες καθαρισμένες μεγάλες γαρίδες. Πως μπορώ να τις μαγειρέψω;

Χμμ, μακαροναδα με κοκκινη σαλτσα? θες συνταγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω οτι καθαρίζονται! Εγώ ξέρω οτι είναι σαν τις ντοματες που απλώς τις πλένεις πολύ καλά.

Για πείτε μου κι εμένα, έχω κάτι κατεψυγμένες καθαρισμένες μεγάλες γαρίδες. Πως μπορώ να τις μαγειρέψω;

Κάνε τις ρυζότο!

https://www.neo.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=4843

(Αν δεν έχεις ζωμό κότας, βάλε νερό, στην ίδια ποσότητα. Το έκανε η μαμά μου και ήταν να γλείφεις τα δάχτυλά σου!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Εμένα το αγαπημένο πιάτο ever είναι και το πιο συνηθισμένο, σαγανάκι με κοκκινη σάλτσα, πιπεριες χρωματιστές, μαιντανο..και λίγο τυρί τριμμένο.
Μάλλον (για να ρωτάς) δεν θα είναι αυτό η πρώτη σου επιλογή...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Βασικά εννοούσα κάτι που να μην απαιτεί να πάω για ψώνια, δλδ να μην χρειάζεται πολλά επιπλέον υλικά, βασικά πράγματα :P
Πχ καταρχάς, πως μπορώ να μαγειρέψω τις ίδιες τις γαρίδες, δλδ πως γίνονται; Ψητές; Βραστές; Τηγανητές (σε τηγάνι);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Βασικά εννοούσα κάτι που να μην απαιτεί να πάω για ψώνια, δλδ να μην χρειάζεται πολλά επιπλέον υλικά, βασικά πράγματα :P
Πχ καταρχάς, πως μπορώ να μαγειρέψω τις ίδιες τις γαρίδες, δλδ πως γίνονται; Ψητές; Βραστές; Τηγανητές (σε τηγάνι);
Αν τις αλευρώσεις γίνονται πολύ ωραίες τηγανιτές (σε τηγάνι με λάδι, για λίγο μέχρι να γίνουν κόκκινες, γύρω στα 5-6 λεπτά).
Και χωρίς αλεύρι γίνονται ωραίες, μπορείς πάλι να τις τηγανίσεις για 5 λεπτά, να τις σβήσεις με μισό ποτηράκι κρασί λευκό, ρίχνεις αλάτι-πιπέρι-δυόσμο, και pummaro και γίνονται πολύ ωραία σάλτσα για μακαρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στον φούρνο με ντομάτα (αλεσμένη) κυβάκια φέτας, αλάτι, λάδι και πιπέρι και είναι τέλειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε αυτή πολύ... σωτάριμα και σαλτσούλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Βασικά εννοούσα κάτι που να μην απαιτεί να πάω για ψώνια, δλδ να μην χρειάζεται πολλά επιπλέον υλικά, βασικά πράγματα :P
Πχ καταρχάς, πως μπορώ να μαγειρέψω τις ίδιες τις γαρίδες, δλδ πως γίνονται; Ψητές; Βραστές; Τηγανητές (σε τηγάνι);

Λοιπον, γαριδες μακαροναδα!

Ψιλοκοβεις κρεμμυδακι, σκορδο και πρασινη πιπερια και τα σωταρεις. Προσθετεις τις γαριδες, και ανακατευεις μεχρι να μαγειρευτουν (να γινουν ροζ). Τις σβηνεις με μπαλσαμικο (η λευκο κρασι αν προτιμας) και προσθετεις ντοματα (φρεσκια κατα προτιμηση αλλα δεν πειραζει και πελτε) και αφηνεις να βρασει η σαλτσα. Για να μην παραμαγειρευτουν οι γαριδες μπορεις να τις βγαλεις στην ακρη σε ενα πιατο και να τις ξαναπροσθεσεις οταν η σαλτσα θα εχει δεσει, 2 λεπτα πριν κλεισεις τη φωτια.
Σερβιρουμε με μακαρονια (σπαγγετι κατα προτιμηση) και τριμμενη φετα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Η DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Χελπ! Καλημέρα σας. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο να ρωτήσω κάτι για τα μανιτάρια. Είναι το αγαπημένο μου φαγητό. Πριν μια εβδομάδα ειχα παρει πλευρώτους και έκανα στο φούρνο τα μισά απο το πακέτο. Τα αλλα μισά τα έβαλα στη συτήρηση. Σήμερα θελω να τα μαγειρέψω αλλά φοβάμαι. Μήπως θα δηλητηριαστώ; Να τα πετάξω καλυτερα; Αν γίνεται απαντήστεμε γιατί πεινάωωωωωωωωωωωω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Χελπ! Καλημέρα σας. Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό σημείο να ρωτήσω κάτι για τα μανιτάρια. Είναι το αγαπημένο μου φαγητό. Πριν μια εβδομάδα ειχα παρει πλευρώτους και έκανα στο φούρνο τα μισά απο το πακέτο. Τα αλλα μισά τα έβαλα στη συτήρηση. Σήμερα θελω να τα μαγειρέψω αλλά φοβάμαι. Μήπως θα δηλητηριαστώ; Να τα πετάξω καλυτερα; Αν γίνεται απαντήστεμε γιατί πεινάωωωωωωωωωωωω!

αν και δεν χρησιμοποιω τετοια μανιταρια παρα μονο κονσερβας καλυτερα μη τα κανεις αφου περασε ηδη μια βδομαδα.:hmm: εχει ημερομηνια ληξης η συσκευασια;:worry: δες εκει θα λεει ποσο κρατανε ανοιχτα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiaVolita69

Νεοφερμένος

Η DiaVolita69 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Την συσκευασία την πέταξα. Σε σακουλάκι τα εβαλα. Δεν φαίνονται αλλιωμενα αλλα μάλλον θα τα πετάξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
Την συσκευασία την πέταξα. Σε σακουλάκι τα εβαλα. Δεν φαίνονται αλλιωμενα αλλα μάλλον θα τα πετάξω.

ε ναι καλυτερα...μη μας παθεις και τπτ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Εγω φτιαχνω τωρα μια σοκολατοπιτα λιγο διαφορετικη απο της kajiraς, εαν γινει καλη θα σας γραψω συνταγη! Σλουρπ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
(οποιος θελει μεταφραση ας πει :P)

me me!! moi moi!! ιγώ ιγώ κυρία! πλιαζ!!! :P
(στειλτη μου με πμ να την κάνω αντικατάσταση στην αγγλική έκδοση που έχεις βάλει, κι αυτο το ποστ θα το διαγράψω :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiota

Νεοφερμένος

Η ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Να ρε παιδί μου βάλε και κανένα γλυκάκι να χουμε να φτιάχνουμε εμείς οι στόκοι!!!:DΓιατί αυτή τη στιγμή που μιλάμε μόλις έκαψα την μηλόπιτα της μαμάς μου!!!Βοήθεια καιγόμαστε και με τις δύο έννοιες!!!Ποιος με σώζει τώρα!!!...Αλλος ένας στόκος σε απόγνωση:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
ΚουΕ μου είχες υποσχεθεί συνταγή για εύκολη σουπίτσα... :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top