Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πάντως εδώ πρέπει να παρατηρήσω κάτι. Απαντήσεις multiple choice (είτε... είτε...) δείχνουν κάποιον που νοιώθει μεγάλη πίεση η άποψη του να ικανοποιήσει όσο το δυνατόν περισσότερους;
Χμ... ενδιαφέρον. Από την άλλη όμως (σχεδόν) τίποτε δεν είναι άσπρο μαυρο, οπότε οι "πολλαπλές επιλογές" ειναι απαραίτητες τις περισσότερες φορές. Ενδιαφέρουσα παρατήρηση όμως...

Γιατί δεν νομίζω ότι υπάρχει κανείς που να πηγαίνει για ιντερβιου για δουλειά και να λέει "ε ξέρετε στο σέξ είμαι αυτό" ή να γνωρίζεται με μία καινουργια παρέα και να κάνει το ιδιο ή να φοράει μπλουζάκι "ειμαι αυτό" κοκ. Μιλάμε επί απόλυτα συγκεκριμένου θέματος ερωτήματος πιστευω
Το "πάντα" προφανώς δεν είναι κυριολεκτικό έτσι; Μιλούσα για τους τύπους που θα κάτσεις μαζί τους και θα αρχίσουν να επιδεικνύουν τον ανδρισμό τους στο άσχετο ή θα κολλήσουν το θέμα της σεξουαλικότητας με άλλα, παντελώς άσχετα σε μια κουβέντα. Και τέτοιοι χαρακτήρες υπάρχουν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Μιλούσα για τους τύπους που θα κάτσεις μαζί τους και θα αρχίσουν να επιδεικνύουν τον ανδρισμό τους στο άσχετο ή θα κολλήσουν το θέμα της σεξουαλικότητας με άλλα, παντελώς άσχετα σε μια κουβέντα. Και τέτοιοι χαρακτήρες υπάρχουν νομίζω.

Αυτο πρεπει να είναι πολυ κιτσ. Ελπίζω να μήν εκλείφθηκε έτσι η πρωτη μου απάντηση στο θέμα "πόσες σχέσεις ειχαμε" όπου υπήρξα απλά ειλικρινής και σύμφωνος με το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ευεπίφορος στο lifestyle

Νεοφερμένος

Ο ευεπίφορος στο lifestyle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ωστόσο, πράγματι η κοινωνία τείνει να απορρίπτει, ακόμη και να φέρεται επιθετικά σε ό,τι διαφοροποιείται από τις νόρμες της. Ένας ποιητής, ένας φιλόσοφος, ένας ομοφυλόφιλος, μια ιδιοφυία, ένας καθυστερημένος, ένας ανάπηρος, ένας άσχημος, ένας ονειροπόλος, μπορούν να θεωρούνται ως freaks από την κοινωνία για διαφορετικούς ο καθένας λόγους.

Συμφωνώ πάνω σε αυτή σου την τοποθέτηση. Τελικά όμως θα μπορούσε να μου εξηγήσει κάποιος ''εκπρόσωπος της κοινωνίας'' ποιό είναι τέλος πάντων αυτό το ''ποθητό'', ''άξιο προς μίμηση'', ''που δεν ξεφεύγει από τη μάζα'' πρότυπο ατόμου; 'Oχι τίποτα άλλο, άλλα για να ξέρω όταν απαντήσω στην ερώτηση κάποιου ''δείξε μου τις ταμπέλες σου - κοινώς τα ενδιαφέροντα/χαρακτηριστικά σου - '', αν του πω ''μου αρέσει να ντύνομαι με μάρκες, να πίνω πολύ όταν βγαίνω, να τρώω ισορροπημένα, να γυμνάζομαι, να κάνω one night stands με άτομα ανεξαρτήτως φύλου και αριθμού - αρκεί φυσικά να με έλκουν - και θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις τεχνοκράτη, μηδενιστή, οικολόγο και άθεο'' αν θα χαρακτηριστώ freak ή όχι.

Προσωπικά πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα του πόσο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός σε κάτι καινούριο είναι ο συνομιλιτής σου ή συντηριτικός αντίστοιχα. Δε μπορείς να μη λες ανοιχτά τη γνώμη σου, τα πιστεύω σου και τις επιθυμίες σου. Αλλά ούτε και να τις επιβάλεις σε κάποιον μη δεκτικό σε αυτές. Δε μπορείς να σηκώσεις τη σημαία του σφυροδρέπανου μέσα σε συνάντηση νεοναζί, ούτε να προσπαθείς να πείσεις έναν ιερέα να ταχθεί υπέρ των δίχως μέτρου σεξουαλικών επαφών της κόρης του. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι όταν κάποιος από αυτούς σε ρωτήσει για μία διαφορετική άποψη δε θα του την πεις.

Συνοψίζοντας, πάνω στο ζήτημα του θέματος, ποτέ δεν πρέπει να δηλώνεις τις σεξουαλικές σου προτιμήσεις και τις προτιμήσεις σου κατ' επέκταση γιατί πολύ απλά κανείς δε σε αναγκάζει...όπως και κανείς δε στο απαγορεύει! 'Βλέπεις' τον άλλο, κρίνεις και πράττεις ανάλογα. Δεν υπάρχει 'πατέντα' και κατ' ανάγκη απάντηση σε ένα τόσο απόλυτο ερώτημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ευεπίφορος στο lifestyle:
αν του πω ''μου αρέσει να ντύνομαι με μάρκες, να πίνω πολύ όταν βγαίνω, να τρώω ισορροπημένα, να γυμνάζομαι, να κάνω one night stands με άτομα ανεξαρτήτως φύλου και αριθμού - αρκεί φυσικά να με έλκουν - και θα μπορούσες να με χαρακτηρίσεις τεχνοκράτη, μηδενιστή, οικολόγο και άθεο'' αν θα χαρακτηριστώ freak ή όχι.

Πολύ δύσκολα θα σε χαρακτήριζε κανείς freak από αυτά. Αν διαβάσεις, πράγμα που πιθανολογώ πως κάνεις, τα περιοδικά του Κωστόπουλου και σία, αυτό ακριβώς το πρότυπο ζωής προβάλουν έως επιβάλουν. Θα θεωρηθείς freak, μόνο αν περάσει η μόδα τους, γράψει κάτι άλλο ο Κωστόπουλος κι εσύ τολμάς να δηλώνεις τα ίδια.

Αυτό το "δείξε μου τις ταμπέλες σου", μου θυμίζει παρεμπιπτόντως κι ένα τραγούδι από τις Τρύπες: "Φανέρωσέ μου τη μάσκα που κρύβεις, κάτω απ' τη μάσκα που φοράς".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πρέπει να δηλώνουμε τις σεξουαλικές μας προτιμήσεις;

Από αύριο έστω ότι φορώ μια μπλούζα που γράφει: "Είμαι γυναικάς και μ' αρέσει!" Τι θα αλλάξει άραγε; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,573 μηνύματα.
Δεν πρεπει να δηλωνουμε τις σεξουαλικες μας προτιμησεις γιατι αφορα προσωπικα το καθε ατομο και οχι τους υπολοιπους . Πρεπει ο καθενας να σεβεται την σουξουαλικη προτιμηση του αλλου ετσι ωστε ολοι να συνυπαρχουμε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει κάτι, συζητάμε για το άν πρέπει να λέμε στους άλοους τι κάνουμε στο κρεββάτι μας; :hmm: η ερώτηση αυτή μου φένετε περίεργη γιατί αν είναι έτσι μπορώ να πώ γειά σας με λένε Μανια και είμαι σαδομαζοχίστρια, αυτό είναι νορμάλ πιστέυετε; είναι κάτι που πρέπει να το ξέρουν οι άλλοι; όχι αραγιατί να το πεί ένας γκέυ; :hmm:

Τι διαφορά έχει ένας ποδολάτρης ή σαδομαζοχιστής μου άνει σέξ με με το αντίθετο φύλλο και κάποιος ομοφυλόφηλος; γιατί οι μέν έχουν απλά βίτσια που δεν αφορούν κανέναν και ο δέ να πρέπει να το πέι;

Εξάλου το βλέπω και αλλιώς, μπορεί να το φέρει η κουβέντα και να το αναφέρει, είναι δικαίωμα του άλλου τι κάνει στην σεξουαλική του ζωή, γιατί να πρέπει να το ξέρει η παρέα ; δεν καταλαβένω:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Δεν έχω καταλάβει κάτι, συζητάμε για το άν πρέπει να λέμε στους άλοους τι κάνουμε στο κρεββάτι μας; ........

Βασικα συζητάμε σε ποιούς άλλους θα πρέπει να λέμε τί κανουμε στο κρεββάτι μας...

Αν δεν το λέμε σε κανέναν είναι άλλο, άν το λεμε στο σύντροφό μας είναι άλλο (πολλοί by είναι παντρεμένοι και οι σύντροφοι τους αγνοούν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις), αν το ξέρει η οικογένειά μας, ή τα παιδιά μας άλλο, άν το ξέρουν και οι φίλοι μας είναι άλλο κι άν το ξέρει όλος ο κόσμος είναι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικα συζητάμε σε ποιούς άλλους θα πρέπει να λέμε τί κανουμε στο κρεββάτι μας...

Αν δεν το λέμε σε κανέναν είναι άλλο, άν το λεμε στο σύντροφό μας είναι άλλο (πολλοί by είναι παντρεμένοι και οι σύντροφοι τους αγνοούν τις σεξουαλικές τους προτιμήσεις), αν το ξέρει η οικογένειά μας, ή τα παιδιά μας άλλο, άν το ξέρουν και οι φίλοι μας είναι άλλο κι άν το ξέρει όλος ο κόσμος είναι άλλο...

Πιστέυω πώς ο μόνος που έχει δικαίωμα να ξέρει είναι ο παρτενέρ, τα υπόλοιπα είναι άκυρα πάντα κατα την γνώμη μου, όπως είπες στην αρχή αν πρέπει να ξέρουν οι άλλοι και γώ λέω πώς όχι δεν πρέπει και κάτι άλλο...

Το γεγονός ότι το λένε καποιοι ότι είναι ή το κρύβουν πιστέυω ότι είναι κάτι σαν λευκή σημαία, έχουν φάει τόσο κυνήγοι οι γκέυ που θέλουν αυτό που απλά δικαιούνται, κατα την γνώμη μου κακώς βγαίνουν και λένε ότι λένε για την ελευθερία και ξέρεις γιατί; είναι δικαίωμα τους, πρέπει να κάνουμε εμείς κάτι για εκείνους, πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε στενομιαλοι και κομπλεξικοί και να ανοίξουμε τα μάτια μας πρώτοι, όχι απλά να κουνάμε το κεφάλι μας όταν λένε την αποψη τους και να υποστηρίζουμε ότι μας συμφέρει ΠΡΕΠΕΙ να κουνηθούμε οι ετερόφυλοι για τους ομοφυλόφυλους, πρέπει να σταματήσουμε πρώτα να τους κρίνουμε εμείς και μετά να ζητάμε απο την πολητια να τους αναγνωρίσει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Σε ωραίο νουμεράκι έπεσες Μάνια μου...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
......πρέπει να σταματήσουμε να είμαστε στενομιαλοι και κομπλεξικοί και να ανοίξουμε τα μάτια μας πρώτοι, όχι απλά να κουνάμε το κεφάλι μας όταν λένε την αποψη τους και να υποστηρίζουμε ότι μας συμφέρει ΠΡΕΠΕΙ να κουνηθούμε οι ετερόφυλοι για τους ομοφυλόφυλους, πρέπει να σταματήσουμε πρώτα να τους κρίνουμε εμείς και μετά να ζητάμε απο την πολητια να τους αναγνωρίσει;)

Εγω πάλι πιστεύω οτι αυτό που πρέπει είναι να μαθουμε όλοι να ειμαστε άνετοι. Εγώ θέλω να έχω την άνεση να μπορώ να πώ στα αγόρια μου ότι οι γκέυ είναι γελοίοι επειδη τον παίρνουν, γιατί έτσι μου φαίνεται, χωρίς να φοβάμαι ότι θα με πούνε ρατσιστή, ομοφοβικό και χίλια άλλα κουλτουριάρικα. Γιατί αν στο φινάλε δεν το βρίσκω γελοίο ένας άντρας να τον τρώει τότε γιατί δεν κάθομαι να μοη τον ρίξουν κι εμένα;

Ομως προσοχή, για να μήν παρερμηνευτώ. Με το παραπάνω θέλω να δείξω ενα απλούστατο πράγμα ηλίου φαεινότερο. Ο κάθε ένας περιγράφει τα πράγματα και τα κρίνει απο την πλευρά που τα βλέπει. Είμαι ας πούμε σίγουρος ότι για την γεύση π.χ. και την αίσθηση του πιπιλίματος ενός αντρικού οργάνουν ενας γκέυ θα έχει να μου πεί περισσότερα ίσως και απο μία γυναίκα (οι γκέυ παθιάζονται περισσότερο με το αντικείμενο λογω θέσης). Αυτό για μένα έχει ενδιαφέρον. Θα ήθελα λοιπόν να είχαν την άνεση οι γκέυ να μιλάνε για τις εμπειρίες τους. Το εξωθώ με όσους γκέυ έχω γνωρίσει εχω μάθει καταπληκτικες ιστοριες και έχω κάνει πολύ καλές φιλίες με γκέυ. Φυσικα όσο μπορώ να καταλάβω εγώ γιατί τον παίρνουν άλλο τόσο καταλαβαίνουνε κι αυτοί τί διάολο τις θέλω τις γυναίκες.

Ομως η άνεση, ναι η άνεση μόνη της, στην επικοινωνία, με έκανε πάντα φίλο με όσους την είχαν. Και εχθρό με όσους δεν την ειχαν οχι η για τις διδαφορές μας, (που δεν τις έλεγαν) αλλα για τα ψέματα που έλεγαν.

Δεν επικοινωνούμε για να πείσουμε τους άλλους για το ορθόν της άπόψής μας. Επικοινωνούμε νομίζω για να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας, να κερδίσουμε γνώση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΑ(ΠΖ)....JIM

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Δεν ειναι υποχρεωτικο . Ο καθενας ειναι οτι ειναι για τον εαυτο του . Τι με νοιαζει εμενα εαν ο αλλος ειναι φουστης :hmm:. Με νοιαζει ομως εαν ειναι παιδεραστης και διαστροφικος χαρακτηρας.

Αλλα αυτο δυσκολα το παραδεχεται κανεις .:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

uni77

Δραστήριο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Γενικα το να πεις σε καποιον τι σε ελκυει δεν ειναι και απο τις βασικες πληροφοριες.
Αν καποια στιγμη το φερει η κουβεντα με τον α β τροπο, τοτε γιατι οχι.

Στην στενη μου φιλη εχω πει πολλα προσωπικα μου(μαζι με την σεξουαλικη προτίμηση) οπως αυτη έχει πει τα δικα της σε εμενα. Οπότε εξαρταται και με ποιον μιλας
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top