Νομιμοποίηση των μαλακών ναρκωτικών;

Είστε υπέρ ή κατα της αποποινικοποίησης των "Μαλακών ναρκωτικών";

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 234)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 108 46.2%
  • Κατά

    Ψήφοι: 118 50.4%
  • Δε ξέρω/δεν απαντώ

    Ψήφοι: 8 3.4%

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Συγνωμη αλλά :

1. εχουμε καποια ερευνα οτι η αυξηση χρησης αμεσα αυξανει την εγκληματικοτητα ; Γιατι αν δεν ειναι αμεση η σχεση, τοτε η εγκληματικοτητα μπορει να μειωθει με άλλους παραγοντες οι οποιοι επισης νοσουν.
2. Αν η αυξηση χρησης οποιασδηποτε ουσιας τετοιας, αυξανει την εγκληματικοτητα αμεσα, τοτε , το να μιλαμε για τη μαριχουανα και να μη μιλαμε για το αλκοολ και ολα τα αλλα, ειναι σα να καιγεται το δασος και μεις να φωναζουμε για τα πουρναρια.

Ναι να συμφωνησουμε ολοι αν θελετε, οτι ολα αυτα δεν χρειαζονται. Να συμφωνησουμε οτι πρεπει να διορθωθουν ενα σωρο αλλοι παραγοντες που θωρακιζουν τον καθενα να μην παει καν στις ουσιες αυτες. Ισως οι κινησεις περι κανναβης να μην ειναι εκεινο που θα πρεπε να ασχολειται ο κοσμος, δεκτο. Αλλά το οτι ασχολουνται με αυτο, αντι για παιδεια, καλλιεργεια,φτωχια,ψυχολογικα προβληματα κλπ, δε θα πρεπει να μας ωθει να τα βαζουμε ολα στο ιδιο καζανι.

Οπως ειπωθηκε ηδη, με την ιδια λογικη, και οσοι υψωνουν τη γροθια κατα της κανναβης θα επρεπε να ειχαν κατεβει στους δρομους κατα του τσιγαρου και του ποτου χρονια τωρα.

Το πρόβλημα με τα ναρκωτικά δεν είναι μόνο η μείωση ή η αύξηση της εγκληματικότητας.Είναι όπως λες και η απουσία της καλλιέργειας της παιδείας και εάν θες της δημιουργίας σε ένα γενικό σύνολο.......
Το να έχουμε μια κοινωνία από πολίτες που μαστουρώνουν με τον οποιοδήποτε τρόπο σπίτι τους δεν είναι καθησυχαστικό...σε παρακμιακό μου κάνει.
Για μένα λοιπόν τα ναρκωτικά είναι το αποτελέσματα και όχι η πηγή του προβλήματος για αυτό και αποφεύγω τους διαχωρισμούς....
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου περί θωράκισης και περί διόρθωσης παραγόντων.
Αυτό είναι ποιο σημαντικό από οπουδήποτε άσκοπο διαχωρισμό ουσιών.
Ας δούμε λοιπόν την ουσία του προβλήματος ο καθένας από μια δική του οπτική γωνία.
Ας αποδεχτούμε την πραγματικότητα και αλήθεια του εαυτού μας σιγά σιγά όσο και εάν πονέσει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Negative, κανείς δεν "παρανοεί". Δε μπορείς ή δε θέλεις να διαβάσεις σωστα; :worry:

Όπως είπα, η νομοθεσία πάνω στην εγκυρότητα μιας διαφήμισης είναι ΑΛΛΟ πράγμα από το αν θα επιτρέπεται η κυκλοφορία και η χρήση μιας ουσίας. Κι εγώ αηδιάζω με τις διαφημίσεις των ποτών - δε μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει στις διαφημίσεις. Αλλά αυτό πηδάει σε άλλο θέμα. Αυτό που λες είναι της λογικής πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι (εξαφανίζουμε εντελώς το αλκοόλ λόγο αθέμιτης διαφήμισης που δίνει λάθος πληροφορίες στους χρήστες...; ή αντιμετωπίζουμε τον τρόπο αυτό διαφήμισης;;).

Και όσον αφορά τους πολίτες που μαστουρώνουν στο σπίτι τους, αναρωτιέμαι αν έχεις την ίδια άποψη για τους ανθρώπους που βγαίνουν Σάββατο βράδυ με τους φίλους τους και πίνουν και ένα δυό ποτηράκια αλκοόλ. Εγώ προσωπικά το βλέπω σαν κάτι υγειές, προσωπικά και κοινωνικά. Και μην το μπλέξεις πάλι με την εξάρτηση, μιλάω για χρήση με εγκράτεια.

Εδάμ, όσον αφορά την "απόλυτη ελευθερία", αν ο ορισμός της ελευθερίας είναι και το να υπάρχει σεβασμός για την αντίστοιχη ελευθερία του συνανθρώπου σου, τότε ναι, απόλυτη ελευθερία ftw. Δεν μίλησε κανείς εδώ για τίποτα που να το καταπατάει αυτό. Και όπως είδες από πάνω στην περίπτωση που ανέφερα την Ολλανδία, αν και δεν έχει ούτε αυτή κανένα "τέλειο" σύστημα, ούτε την τέλεια νομοθεσία για όλα τα θέματα, η παιδεία των πολιτών της αποτελεί παράδειγμα για το πώς μπορεί ένα κράτος να δίνει σωστή εκπαίδευση και ελευθερίες χωρίς να εκβιάζει τους πολίτες του, και να αποτελεί αυτό ένα σύστημα που να δουλεύει τουλάχιστον αρκετά καλά (ειδικά συγκριτικά με τα δεδομένα του υπόλοιπου κόσμου, και πόσο μάλλον με την ανατολικοευρωπαικής τακτική της Ελλάδας)! Έχει κανείς σας την εντύπωση ότι οι Ολλανδοί από τότε που αποποινικοποιήθηκε η κάνναβις πίνουν μπάφους και παίζουν προ απ το πρωί μέχρι το βράδυ;; Το ποσοστό χρήσης της παραμένει πάρα πολύ μικρό.

Επίσης για μένα ο κρατικός έλεγχος σε ένα τέτοιο εμπόριο θα μπορούσε, τουλάχιστον, να καταπολεμίσει τη μαύρη αγορά, με τα νοθευμένα, κακής ποιότητας και γενικά επικίνδυνα προιόντα, που είναι ουσιαστικά και τα μοναδικά που προκαλούν την όποια επιπλοκή στη χρήση τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Negative, κανείς δεν "παρανοεί". Δε μπορείς ή δε θέλεις να διαβάσεις σωστα; :worry:

Όπως είπα, η νομοθεσία πάνω στην εγκυρότητα μιας διαφήμισης είναι ΑΛΛΟ πράγμα από το αν θα επιτρέπεται η κυκλοφορία και η χρήση μιας ουσίας. Κι εγώ αηδιάζω με τις διαφημίσεις των ποτών - δε μπορεί ο καθένας να λέει ότι θέλει στις διαφημίσεις. Αλλά αυτό πηδάει σε άλλο θέμα. Αυτό που λες είναι της λογικής πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι (εξαφανίζουμε εντελώς το αλκοόλ λόγο αθέμιτης διαφήμισης που δίνει λάθος πληροφορίες στους χρήστες...; ή αντιμετωπίζουμε τον τρόπο αυτό διαφήμισης;;).

Όταν αποποινικοποιείς ένα ναρκωτικό η διαφήμιση μπαίνει αυτόματα στους νόμους της αγοράς.
Όταν ένα ναρκωτικό νομιμοποιείτε , νομιμοποιείτε και η κατανάλωση του.
Όσο λοιπόν παραπλανητική μπορεί να είναι μια διαφήμιση ενός καθαριστικού άλλο τόσο παραπλανητική γίνετε και η διαφήμιση ενός ποτού.Νόμος της διαφήμισης και η παραπλάνηση με σκοπό το κέρδος.....αφού βαφτίζουμε το ναρκωτικό ως νόμιμο προϊόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Συνεχίζεις να μπλέκεις δύο ξεχωριστά πράγματα. Το ότι επιτρέπουμε στις διαφημίσεις να είναι παραπλανητικές δε θα λυθεί αν απαγορέψουμε όλα τα προιόντα που μπορεί να διαφημιστούν. Θα λυθεί αν μπουν περιορισμοί στη διαφήμιση. Εξ άλλου, και τη διαφήμιση των τσιγάρων την απαγόρεψαν στην τηλεόραση. Αν θέλουν να μην επιτρέψουν διαφημίσεις μπορούν να το κάνουν, όπως θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και για το αλκοόλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Αξίζει προσοχής:
Δήλωση Ελλήνων Γιατρών για τη νομιμοποίηση της Κάνναβης και την αποποινικοποίηση της χρήσης των απαγορευμένων ουσιών...

Δηλαδή, όταν αποποινικοποιηθεί θα έχουμε τη διαφήμιση: "100 Έλληνες γιατροί συνιστούν μπάφο. Αυτοί ξέρουν!!!". Σε λίγο θ' αρχίσω να πίνω Skip για να τη βρω ρε παιδάκι μου...:clapup:

Προσωπικά έχω γνωρίσει πολύ κόσμο, δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσους και ποιους, αλλιώς θα με διώχνατε από το στέκι άμεσα. Έτσι κι επειδή το θέμα των ουσιών γενικώς μ' έχει απασχολήσει σε βαθμό να ψάξω πολύ τις απόψεις επί του ζητήματος, θα ήθελα να καταθέσω κάποιες σκόρπιες σκέψεις μου, αφού τα περισσότερα που θα ήθελα να πω ή ν' ακούσω έχουν ήδη ειπωθεί (κάθαρμα Δεσμώτη, τα γράφεις όλα και δεν μας αφήνεις χώρο ν' ανασάνουμε ρε άτιμε!!!:P:D. Θάνατος στο Δεσμώτη, θέλω να τα γράφω όλα εγώ ρε μαμώτο. Αλλά από την άλλη μου ξεκουράζει τα δάκτυλα ο μπαγάσας).

Το πρώτο που έχω να πω είναι για την περίπτωση της συσχέτισης του μαύρου με την πρέζα. ΜΥΘΟΣ!!! Στην πραγματικότητα οι χασικλήδες (αυτοί δηλαδή που έχουν χάσει τα κλειδιά τους [Χάσει-Κλείδες]:D:P) είναι εντελώς εχθρικοί ως χαρακτήρες και στυλ με τα πρεζόνια, κάτι που επιβεβαιώνει και ο Ουίλιαμ Μπάροουζ (ελπίζω φίλε Λόρυ να το προφέρω σωστά, μην έχουμε κι άλλα...:P) στο βιβλίο-σταθμό στο θέμα των ναρκωτικών, "Junky". Δεν ταιριάζουν τα χνώτα τους. Γνωρίζω χασικλή που πήρε ηρωίνη για να δει τι δράση έχει, σνίφαρε μια φορά και απλά μας περιέγραφε πώς είναι. Ποτέ δεν ξαναπήρε, προτιμούσε το μαύρο. Ξέρω άλλους δύο, που αγόρασαν κόκα για δοκιμή. Γέλασα πολύ όταν μου είπαν πως μετά την κατανάλωση της κόκας, ήπιαν και τρεις μπάφους από πάνω για να τη βρουν.
Με λίγα λόγια ο χασικλής γουστάρει το χασίσι και όχι την πρέζα. Η συσχέτιση προέρχεται ακριβώς από την απαγόρευση.

Οι έμποροι (έχω γνωρίσει κι από αυτούς, δεν θα σας άρεζαν οι φάτσες τους πιστέψτε με) ξέρουν να ξεχωρίζουν ποιος έχει την προδιάθεση να πέσει στην πρέζα. Τον ξεκινούν με το άκακο και κοινωνικό μαυράκι και σιγά σιγά αρχίζουν το ψηστήρι: "Έχω και scang (κάνναβη ποτισμένη με χημικά αν το γνωρίζω καλά, αλλιώς παρακαλώ διορθώστε με), εκεί να δεις μαστούρα, 12 ώρες φτιαγμένος θα είσαι". "Πάρε λίγη κόκα να δεις πώς θα τρελάνεις τη γκόμενα ρε λαλάκα, δεν ξέρεις τι χάνεις, μα τώρα χαζός είσαι, τσάμπα σου τη δίνω, ευκαιρία...". Νομίζω πως πιάνετε το όλο κλίμα. Η αποποινικοποίηση θα χτυπήσει ακριβώς αυτό το σημείο. Δεν θα βρίσκεται πλέον το μαύρο στα ίδια χέρια που διακινούν τις σκόνες, οι οποίοι έχουν φυσικά κάθε συμφέρον να προωθήσουν το ακριβό και εξαρτησιογόνο αντί του φτηνού και περιστασιακού.
Η στατιστική λέει πως μόνο το 5% όσων έχουν πιει μαύρο, έχουν καταλήξει στην ηρωίνη, ποσοστό που δεν είναι στατιστικά σημαντικό. Σκεφτείτε πως στις κατανομές τύπου Gauss αφαιρούμε το 5% των ακραίων τιμών για να κάνουμε στατιστική ανάλυση στο υπόλοιπο...

Ο πραγματικός προθάλαμος των "σκληρών" είναι τα ηρεμιστικά που εύκολα βρίσκουν οι νεαροί στα κουτιά με τα φάρμακα των γιαγιάδων, μανάδων, θειάδων τους, σε συνδυασμό με αλκοόλ, που βρίσκεται παντού. Τα χάπια αυτά συνταγογραφούνται αφειδώς κι έτσι έχουμε το τεράστιο πρόβλημα, που όμως καλύπτεται κάτω από το χαλί της επιστημονικής νομιμοφροσύνης, πολλές χιλιάδες καθωσπρέπει οικογενειαρχών (συχνότατα μεσήλικες γυναίκες, πολλές φορές μετά την εμμηνόπαυση) να είναι πλήρως εξαρτημένοι. Θυμηθείτε τη μαμά των πρεζονιών στην ταινία "Ρέκβιεμ για ένα όνειρο", η οποία κατά τη γνώμη μου ήταν η πιο θλιβερή από τις περιπτώσεις ναυαγίων που έδειχνε η εν λόγω ταινία, αφού τουλάχιστον οι άλλοι είχαν την επίγνωση πως είναι εξαρτημένοι, ενώ εκείνη όχι. Ας μη μιλήσουμε για τα προφανή συμφέροντα του "Αδίστακτου κατεστημένου της Φαρμακοβιομηχανίας", που κρύβονται πίσω από τη δαιμονοποίηση του χασίς.
Γνώριζα πρεζόνι που δεν πέθανε από την πρέζα αλλά από το συνδυασμό χαπιών και αλκοόλ, επειδή δεν είχε φράγκα για να ψωνίσει...:(

You've got that half right.:)
Αν αποποινικοποιηθεί, ίσως να μειωθεί η original επικοινωνία μεταξύ των χασικλήδων και η σχέση τους θα γίνει καθαρά σχέση "πιώματος". Αυτό το κακό βλέπω μόνο στην αποποινικοποίηση. Ότι το "μαύρο" θα γίνει μόδα στην πιο αισχρή μορφή της.
Θα μαστουρώνει η κοινωνία γιατί είναι "in".
Το ζητούμενο, πάντως είναι να μην το παίζουμε μαστουρωμένοι, αλλά να βγαίνει και κάτι απ'αυτό.

Σε αυτό έχω να πω το εξής: Το μαύρο δεν ταιριάζει σε όλους τους ανθρώπους. Εάν νομιμοποιηθεί, είναι βέβαιο πως στην αρχή θα το δοκιμάσουν όλοι, έτσι για τη μαγκιά, την εμπειρία, την κοινωνικότητα, πράγμα που ούτως ή άλλως σήμερα συμβαίνει (όχι όοολοι βέβαια αλλά μεγάλα ποσοστά, ιδιαίτερα εφήβων). Πολύ λίγοι απ' αυτούς θα χάσουν τα κλειδιά τους (:P:D), ένα μικρό ποσοστό θα παραμείνουν περιστασιακοί χρήστες και η συντριπτική πλειοψηφία θα περάσει και δεν θ' αγγίξει. Γνωρίζω πολλούς χασικλήδες. Γνωρίζω όμως και πολύ περισσότερους, οι οποίοι κάποια στιγμή χαλάστηκαν ή τρόμαξαν από το ταξίδι του και το έκοψαν για πάντα. Μάλιστα, απ' όσα μου έχουν πει, δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα στέρησης, σωματικής ή ψυχολογικής. Κάποιοι απ' αυτούς, είχαν πιει μάλιστα πολύ, πριν φτάσουν στο σημείο να το κόψουν. Συνεπώς, η ψυχολογική εξάρτηση για την οποία μιλάμε έχει να κάνει με οτιδήποτε το γουστάρεις και δεν μπορείς να το βρεις ή αναγκάζεσαι να κόψεις. Εάν χαλαστείς, το μόνο εύκολο είναι να μην το ξαναγγίξεις...
Θυμηθείτε: Όπως λέει και ο Καστανέντα, "το βοτάνι του Διαβόλου δεν είναι για όλους". Κατά τη γνώμη μου και βάσει των προσωπικών μου ερευνών, δεν υπάρχει αντικειμενικός κίνδυνος να εθιστεί ολόκληρη η κοινωνία σε αυτό...


Αγαπητέ Negative, κατανοώ απολύτως τη θέση σου. Εσύ είσαι καλλιτέχνης, έχεις τον τρόπο να εκφράζεις το σώψυχό σου με χρώματα και σχήματα, να κάνεις τα όνειρα και τους εφιάλτες σου να πάρουν μορφή, στον καμβά ή σε άλλο υλικό, μπορείς να κάνεις την ψυχρή πέτρα να "μιλήσει", με λίγα λόγια δεν το έχεις ανάγκη, αφού "έχεις πέσει από μικρός μέσα στο καζάνι με το μαγικό φίλτρο", που λέμε.
Ωστόσο, δεν σου πέρασε ούτε μια στιγμή η σκέψη από το μυαλό ότι ο συγκεκριμένος θεραπευτής της Ιθάκης έχει κάθε συμφέρον να υποστηρίζει την ποινικοποίηση του μαύρου, ακριβώς γιατί εάν πραγματικά καταπολεμηθούν τα ναρκωτικά, θα χάσει τη δουλειά του και δεν θα έχει λόγο ύπαρξης; Γιατί ένα κείμενο ενός έστω σχετικού με το χώρο, θα πρέπει να έχει περισσότερη βαρύτητα από τα κείμενα εκατοντάδων γιατρών (ψυχιάτρων, στρατιωτικών γιατρών κλπ), και επίσημων ερευνών, που έχουν παραθέσει οι άλλοι συνομιλητές; Γιατί ο Γρίβας για παράδειγμα δεν είναι έγκυρος σε αυτά που λέει, ενώ είναι έγκυρος ο δικός σου, που τα έχει τσουβαλιάσει όλα χωρίς το παραμικρό επιχείρημα υπέρ αυτής της τσουβαλοποίησης; Ο τύπος διατυπώνει απλά αφορισμούς, δεν εκφράζει διαλεκτική άποψη. Πιστεύω πως αδίκως έχουμε ασχοληθεί τόσο εκτενώς με το συγκεκριμένο κείμενο. Στο κάτω κάτω, οι επιδόσεις του ΟΚΑΝΑ και της Ιθάκης στην μείωση της χρήσης ναρκωτικών, μάλλον δεν θα πρέπει να κάνουν κανένα τους να είναι υπερήφανος γι' αυτές. Η γνωστή ελληνική μετριότητα των μεγάλων δηλώσεων συνοδευόμενων από μικρά έργα, μα τον Τουτάτις και τον Μπέλενο...

Αρχική Δημοσίευση από stavros:
Το πειραμα της Ολλανδιας εδειξε οτι η αποποινικοποιηση, στατιστικα, εχει μικρη επιδραση στην μειωση της χρησης.

Αυτό που επέτυχε, απ' όσο έχω εγώ διαβάσει (ίσως να θυμάμαι και λάθος, παρακαλώ κάποιον πιο επιμελή από εμένα να με διορθώσει αν είναι έτσι) κι έχει πραγματικά προσφέρει είναι πως μειώθηκαν οι νέοι χρήστες ηρωίνης. Συγκεκριμένα, μέσα σε 15 χρόνια εφαρμογής (τότε που το διάβασα), ο μέσος όρος ηλικίας των χρηστών πρέζας αυξήθηκε κατά 15 χρόνια (!!!) που σημαίνει δύο πράγματα: Α) ότι είναι οι ίδιοι και οι ίδιοι χρήστες που μεγαλώνουν, ενώ δεν μπαίνουν νέοι στο "παιχνίδι" και Β) Ότι τα παλιά πρεζόνια δεν έχουν πεθάνει από την πρέζα, πράγμα εξόχως σημαντικό.
Η αποτυχία του Ολλανδικού μοντέλου οφείλεται στο ότι εκεί είναι νόμιμη η αγορά και η χρήση, ενώ στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες τριγύρω όχι. Έτσι, η Ολλανδία έχει γίνει κέντρο διαμετακομιστικού εμπορίου κάνναβης και ναρκοτουρισμού.
Εάν παρόλα αυτά δεν θεωρείται αρκετά καλό αυτό το μοντέλο, υπάρχει και το Ελβετικό Μοντέλο, για τη συνολική αντιμετώπιση του προβλήματος των ναρκωτικών, το οποίο έχει άριστα αποτελέσματα, αν και ποτέ δεν μιλάει κάποιος γι' αυτό. Ψάξτε το λίγο και τα ξαναλέμε...

Κατά είμαι γενικά.
Βεβαια μια αποψη είναι οτι θα μετριαστεί αν είναι ελευθερο, αλλά πάλι είμαι κατά.
Ευχαριστω που με ακούσατε......
Δεν έχω να πω κάτι άλλο.
Κατά.:D

Δεν θα ήθελα να θεωρηθεί ως προσβολή έναντι της συνομιλήτριας, όμως αυτό το συγκεκριμένο ποστ μου έδειξε κάτι, που θα ήθελα να θέσω: Το γεγονός ότι οι παγιωμένες αντιλήψεις, χωρίς να ξέρουμε ακριβώς το γιατί, είναι πολύ πιο εθιστικές από κάθε ναρκωτικό, σίγουρα πολύ πιο εθιστικές από την κάνναβη...:/:

Θα ήθελα να τελειώσω με μια απλή λογική σκέψη, απευθυνόμενος προς τους πολέμιους της αποποινικοποίησης:


Όταν μια πολιτική, όσο κι αν ακούγεται ή φαίνεται λογική, σωστή και άγια, εφαρμόζεται επί δεκαετίες και τα αποτελέσματά της είναι ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που διατείνεται πως θέλει να πετύχει, η κοινή λογική υπαγορεύει ότι πρέπει η πολιτική ν' αλλαχθεί άμεσα, έστω κι αν η μέχρι τώρα εφαρμοζόμενη πολιτική ήταν χαραγμένη στις πλάκες με τις Δέκα Εντολές, από το νύχι του ίδιου του Θεού.
Αυτό ισχύει με τις μέχρι σήμερα πολιτικές. Ακούσαμε τα επιχειρήματα των θιασωτών της απαγόρευσης, τους αφήσαμε να εφαρμόσουν τις απόψεις τους στην πράξη, τους ανεχθήκαμε επί δεκαετίες να μας υπόσχονται μείωση του προβλήματος. Αντ' αυτού, βλέπουμε χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερες χιλιάδες νέων ανθρώπων, μόνο στην Ελλάδα, να πέφτουν στα ναρκωτικά. Φτάνει πια!! Καιρός να δοκιμαστούν εναλλακτικές προσεγγίσεις, ακόμη κι αν έρχονται σε αντίθεση με τη μέχρι σήμερα όψη των πραγμάτων, που μας έμαθαν να πιστεύουμε.
Η ποινικοποίηση και η απαγόρευση δημιουργούν και μυθοποίηση και ο μύθος είναι το κυριότερο ψυχοτρόπο που ψάχνει κανείς στην εφηβεία του. Η απαγόρευση δημιουργεί ζήτηση, θυμηθείτε την ιστορία με τις πατάτες του Καποδίστρια...

για όλους τους παραπάνω λόγους, η γνώμη μου είναι η εξής:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Συνεχίζεις να μπλέκεις δύο ξεχωριστά πράγματα. Το ότι επιτρέπουμε στις διαφημίσεις να είναι παραπλανητικές δε θα λυθεί αν απαγορέψουμε όλα τα προιόντα που μπορεί να διαφημιστούν. Θα λυθεί αν μπουν περιορισμοί στη διαφήμιση. Εξ άλλου, και τη διαφήμιση των τσιγάρων την απαγόρεψαν στην τηλεόραση. Αν θέλουν να μην επιτρέψουν διαφημίσεις μπορούν να το κάνουν, όπως θα μπορούσαν να το είχαν κάνει και για το αλκοόλ.
Δεν ζούμε σε έναν ιδεατό κόσμο και το ανθρώπινο είδος δεν έχει φτάσει σε τέτοια επίπεδα ωρίμανσης.Η διαφήμιση λοιπόν είναι ένα .....από τα χιλιάδες..... αν λίγο σκεφτείς μπορεί και να αναγνωρίσεις και κάποια άλλα.Η απαγόρευση του εμπορίου ναρκωτικών σε συνδυασμό με ουσιαστική παιδεία και ενημέρωση είναι η μόνη υπάρχουσα λύση με τα μέχρι τώρα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η αποτυχία του Ολλανδικού μοντέλου οφείλεται στο ότι εκεί είναι νόμιμη η αγορά και η χρήση, ενώ στις άλλες ευρωπαϊκές χώρες τριγύρω όχι. Έτσι, η Ολλανδία έχει γίνει κέντρο διαμετακομιστικού εμπορίου κάνναβης και ναρκοτουρισμού.

Όταν μια πολιτική, όσο κι αν ακούγεται ή φαίνεται λογική, σωστή και άγια, εφαρμόζεται επί δεκαετίες και τα αποτελέσματά της είναι ακριβώς τα αντίθετα από αυτά που διατείνεται πως θέλει να πετύχει, η κοινή λογική υπαγορεύει ότι πρέπει η πολιτική ν' αλλαχθεί άμεσα, έστω κι αν η μέχρι τώρα εφαρμοζόμενη πολιτική ήταν χαραγμένη στις πλάκες με τις Δέκα Εντολές, από το νύχι του ίδιου του Θεού.
Αυτό ισχύει με τις μέχρι σήμερα πολιτικές. Ακούσαμε τα επιχειρήματα των θιασωτών της απαγόρευσης, τους αφήσαμε να εφαρμόσουν τις απόψεις τους στην πράξη, τους ανεχθήκαμε επί δεκαετίες να μας υπόσχονται μείωση του προβλήματος. Αντ' αυτού, βλέπουμε χρόνο με το χρόνο όλο και περισσότερες χιλιάδες νέων ανθρώπων, μόνο στην Ελλάδα, να πέφτουν στα ναρκωτικά. Φτάνει πια!! Καιρός να δοκιμαστούν εναλλακτικές προσεγγίσεις, ακόμη κι αν έρχονται σε αντίθεση με τη μέχρι σήμερα όψη των πραγμάτων, που μας έμαθαν να πιστεύουμε.
Η ποινικοποίηση και η απαγόρευση δημιουργούν και μυθοποίηση και ο μύθος είναι το κυριότερο ψυχοτρόπο που ψάχνει κανείς στην εφηβεία του. Η απαγόρευση δημιουργεί ζήτηση, θυμηθείτε την ιστορία με τις πατάτες του Καποδίστρια...
Πολυ σωστα.

Τωρα, αν δε θελετε να ξεκιναμε ανορθοδοξα...και αν υποθεσουμε οτι η νομιμοποιηση της δεν ειναι η ιδανικη λυση για το πως εχουν τα πραγματα τωρα....μπορουμε να συμφωνησουμε οτι οι ενεργειες μας πρεπει να διοχετευονται στις ουσιωδεις λυσεις, και οχι στην κανναβη που δεν εχουμε και στοιχεια αποστομωτικα ;

Δλδ να πεθαινουν τοσοι και τοσοι απο αλκοολ και τσιγαρο, και να τρωγωμαστε για την κανναβη ειναι τραγικο νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Αγαπητέ Negative, κατανοώ απολύτως τη θέση σου. Εσύ είσαι καλλιτέχνης, έχεις τον τρόπο να εκφράζεις το σώψυχό σου με χρώματα και σχήματα, να κάνεις τα όνειρα και τους εφιάλτες σου να πάρουν μορφή, στον καμβά ή σε άλλο υλικό, μπορείς να κάνεις την ψυχρή πέτρα να "μιλήσει", με λίγα λόγια δεν το έχεις ανάγκη, αφού "έχεις πέσει από μικρός μέσα στο καζάνι με το μαγικό φίλτρο", που λέμε.
Ωστόσο, δεν σου πέρασε ούτε μια στιγμή η σκέψη από το μυαλό ότι ο συγκεκριμένος θεραπευτής της Ιθάκης έχει κάθε συμφέρον να υποστηρίζει την ποινικοποίηση του μαύρου, ακριβώς γιατί εάν πραγματικά καταπολεμηθούν τα ναρκωτικά, θα χάσει τη δουλειά του και δεν θα έχει λόγο ύπαρξης; Γιατί ένα κείμενο ενός έστω σχετικού με το χώρο, θα πρέπει να έχει περισσότερη βαρύτητα από τα κείμενα εκατοντάδων γιατρών (ψυχιάτρων, στρατιωτικών γιατρών κλπ), και επίσημων ερευνών, που έχουν παραθέσει οι άλλοι συνομιλητές;
Ο συγκεκριμένος κύριος είναι ένα παράδειγμα και μπορεί να έχει κάθε όφελος όπως λες να ισχυρίζεται ότι ισχυρίζεται.
Εγώ αναφέρομαι σε ανθρώπους που γνωρίζω που πιστεύουν σε αυτό το οποίο κάνουν και δεν νομίζω ότι ποτέ θα διαφωνούσαν με αυτό το οποίο λες....ότι μέσα σε όλο αυτό το σύστημα υπάρχουν κάποιοι που αποσκοπούν στο συμφέρον.

Και από πλευράς μου συμφωνώ ότι η αποποινικοποίηση ως μέτρο από μόνο του είναι αναποτελεσματικό.θα πρέπει μαζί με αυτό να παρθούν και μια σειρά από άλλα μέτρα.
Δες τι γίνετε με το αλκοόλ....

υ.γ.Στάθηκα σε ένα κείμενο γιατί τα όσα έχω ζήσει και δει το βρίσκουν σύμφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Μήπως είστε ψυχολόγος?

Είμαι ψυχικός ταλαντωτής, επινοητής ιδεών της χαμένης μας ευφορίας...
μπας και ανακαλυφθεί στις πίσω σελίδες των αδημοσίευτων και στις μπροστινές των δημοσιευμένων...:(

Είμαι ένα παιδί που μετράει τ'άστρα μα δε με λέν' Μενέλαο.
(Υπ'αυτόν τον αυτοορισμό, είμαι μέγας ψυχολόγος καθώς τα παιδιά μας ξέρουν καλύτερα από ό,τι εμείς αυτά. Είναι οι αδιάφθορα σιωπηλοί ψυχαναλυτές μας!)

Στο ερώτημα σου υποβόσκει μία κρυφή δήλωση, τουτέστιν, για τα της ψυχής δικαίωμα άποψης έχουν μόνο οι πτυχιούχοι της ψυχολογίας;


... ετυχε να διαβασω τι εχει γραψει ο Γριβας για τις ψυχοτροπες ουσιες κανναβη μαριχουανα χασις...

To avoid misunderstandings, γιατί μας βλέπουν (:P):
Κάνναβη = φυτό, όχι ουσία (με 3 διαφορετικούς οικότυπους που διαφέρουν μεταξύ τους κυρίως ως προς τη περιεκτικότητά τους σε THC, that is: Sativa, Indica, Ruderalis).
Μαριχουάνα = μίγμα φύλλων και λουλουδιών της κάνναβης. (1-10% THC)
Χασίς = αποξηραμένη ρετσίνη από τις τρίχες των λουλουδιών και των ακρινών στελεχών των θηλυκών κυρίως, φυτών της κάνναβης. (10-15% THC)
..ε και το χασισέλαιο = με απόσταξη (μπορεί να φτάσει 50-60% THC = δυναμίτης).

Ακομα και εαν δεχτω τα περι επιστημονικων αποψεων, αυτο που εμενα αφορα ειναι ακριβως εκεινο που ειπωθηκε απο τον Μιχαλαρεα του οποιου τις αποψεις ευκολως χλευαζεις, και εχει να κανει με την κοινωνικη και ψυχολογικη διασταση του φαινομενου...βλ. μπολνταρισμενα παραθεσης negative

..κι εσύ ευκόλως (αρχίζω να εθίζομαι στην ψευδαισθησιογόνο δράση της λέξης :redface:) συμμερίζεσαι.
Η κοινωνική και ψυχολογική διάσταση θα πρέπει να έρχεται συμπληρωματικά στο θέμα της χημείας και φυσιολογίας ουσιών όταν καλούμαστε να εκφέρουμε άποψη, όχι να σκεπάσουμε την επιστημονική προσέγγιση λες και είμαστε σε jeopardy ή "true/false" dilemma.
Η ορθότητα της μιας προσέγγισης δεν συνίσταται υποχρεωτικά σε αναίρεση της άλλης.

Κατά τη συνάντηση αντικρουόμενων προσεγγίσεων, θα πρέπει να καθορίσουμε κάποιο πλαίσιο όπου θα δίνεται βάση στη maximum επιστημονική ανάλυση και στην όσο δυνατόν μεγαλύτερη εξυπηρέτηση του κοινωνικού ιστού. (γενικόλογα)
Κι όχι να διαχωρίζουμε τις προσεγγίσεις (επιστημονική, κοινωνική) βασιζόμενοι στις χημικές αντιδράσεις απλής αντικατάστασης, σαν να ήταν αυτά, δύο απλά αντιδραστήρια...

Υποκατάσταση της επιστημονικής προσέγγισης -που δηλώνει ρητά των αρρήτων ότι τα ναρκωτικά υπόκεινται στη λογική της διαβάθμισης της τοξικότητας (που σημαντικός εκφραστής της είναι και ο εθισμός = ώθηση παρατεταμένης χρήσης) -από την κοινωνική επειδή η επιστημονική μας χαλάει το γλυκό της ψυχολογικής θεωρίας και την καθιστά πύργο φτιαγμένο με σπίρτα (κι αυτά ακόμη νοτισμένα!) ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ...

Χώνεψε το χαπάτα ή χωρίς. Με κόκα (κόλα) ή pepsi lemon. Κι εσύ και οι υπόλοιποι ασπαστές τέτοιων παρερμηνευτικών ηθικοπλαστικών βερμπαλισμών. Δηλ. θεωριών που και στρέφουν την ερμηνεία και επίλυση όπως στρέφει το κεφάλι της η Jezzabelle (!) στον εξορκιστή, και μοσχοπουλάνε αβέρτα, σαν φθηνά καφτάνια στο Θησείο, ηθική και είναι κενές περιεχομένου μιας και δεν προσφέρουν λύσεις στο αρχικά τιθέμενο ερώτημα " υπερ ή κατά της αποποινικοποίησης του χασίς και της μαριχουάνας";

Η ψυχοκοινωνική προσέγγιση του doctor Elias Michalareas, ήταν μπαζουάρ. (βάλε κι αυτό στο "Χλέυης list" :)).
Αν δεν συμφωνείς με τον χλευασμό μου (οξεία κριτική, better term) πές το μου για να ξέρω πότε να αρχίσω να πιέζω τα μάτια μου για να λειτουργήσουν οι δακρυγόνοι αδένες.:whistle:

Αλλά τι θα πει "ακόμα κι αν δεχτώ".
Χάρη θα μου κάνεις να δεχτείς; Η φράση σου...έχει σκοπό να ρευστοποιήσει βεβαιότητες; Αν ναι, τότε bingo!
Έχεις κάποια αντίθετη θεώρηση επιστημονικής ισχύος για την επίδραση των συστατικών καννάβεως με όρους εθιστικότητας;
Ότι δεν ανήκει στις εξαρτησιογόνες ουσίες;

In case you didn't notice: O Λιάκος αφαιρεί την επιστήμη από το χώρο της δικαιοδοσίας της και στη θέση της ηθικολογεί, κοινωνιολογεί (άστοχα όταν αναφέρεται σε κοινά αίτια αναζήτησης των ουσιών από τους χρήστες! My gooooooood...σάματι όλες οι ουσίες να είναι όλες κοινής προέλευσης και συμπτωματολογίας.)

Και οταν πια οι αναγκες του δεν καλυπτονται απο αυτα, γιατι να μην προχωρησει σε κατι σκληροτερο..?

Το άλμα στα 2 και 15 δεν είναι το άθροισμα του άλματος στα δύο και του άλματος στους 15 πόντους όσο αφορά στην δοκιμή ουσιών…
Η αφετηρία είναι μηδενική και η αποποινικοποίηση ζητούμενο του χρόνου.


Ενιγουει, αυτοι οι νεοφιλελευθερισμοι σε αυτα τα θεματα με τρομαζουν...

Τρομολαγνεία θυμίζει η άρνηση στον διαχωρισμό. Σε τρομάζει να μη μπορεί να δει ένας επιστήμονας, τονίζω επιστήμονας, αυτό που βλέπει ο κοινός νους. Δεν είναι νεοφιλελευθερισμός, dear να επαληθεύεις στη ζωή αυτό που ισχύει στη γραπτή νομοθεσία των δικαιωμάτων.
Μία λέξη δίχως άλλη: Αυτοκυριαρχία. (ούτε νέα ούτε παλιά, απλώς ελευθερία του lifestyle)


Είναι λοιπόν μια άποψη που συμμερίζομαι .....είναι μια άποψη από ανθρώπους που γνωρίζουν καλύτερα από σένα , αλλά και από μένα περί ναρκωτικών και εξαρτήσεων.

Αν αποδίδεις τέτοιες τιμές σ'αυτόν που υποτίθεται πως κατέχει γνώση για ναρκωτικά κι εξαρτήσεις και αναλύει λογικές μη διαχωρισμού των ουσιών και κοινής ρίζας αιτιών που οδηγούν στην χρήση τους τότε θα αρκεστώ να πώ ότι είστε τάλε κουάλε με τον Μηχαλαρέα. Είναι το ψυχικό σου ισοδύναμο.

Λυπάμαι που θα ακούσω με μεγαλύτερη προσοχή τέτοιους ανθρώπους που ασχολούνται και βοηθούν στην απεξάρτηση.

Η μόνη βοήθεια που μπορείς να λάβεις είναι αντλώντας την από τα guts που έχεις. Καμία συμβουλή ψυχολόγου δε θα σε σώσει.
Τάδε έφη "ψυχολόγος του εαυτού μου".


Λυπάμαι επίσης που θα ακούσω με περισσότερη προσοχή ανθρώπους που είναι στην απεξάρτηση και το παλεύουν κάθε μέρα.

Απεξάρτηση από τα σκληροβαρέα drugs, όμως που λεηλατούν τη ψυχή και τη θέληση. Για όνομα, όχι τον μπάφο. :P

Λυπάμαι που θα συμφωνήσω με όλους αυτούς τους ανθρώπους, γιατί όλοι αυτοί δεν βλέπουν το θέμα ναρκωτικά επιδερμικά εύκολα διαχωρίζοντας τα σε μαλακά και σκληρά ή εκλογικεύοντας το.

Οι οποίοι τι θα πουν; Ότι έπεσαν στη κατρακύλα και την παγίδα λόγω μπάφου που επενεργεί σαν πάτημα για υψηλότερης κλίμακας ψυχοτρόπα;
Το οξύ γαστρεντερικό σύνδρομο, ως αποτέλεσμα του στερητικού είναι επιδερμικό να λέμε ότι δεν τα προκαλεί η φούντα, ή ρεαλιστικό;:hmm:

Τσιγάρο είναι το γάλα που δεν ήπιαμε κατά έναν ποιητή. Με εννοείς;

Τ' ανώτερα μαθηματικά μου τα έκανα στο Σχολείο της μαριχουάνας μελετώντας και ας μην ήπια ποτέ μου.
Ιδού και μερικές πράξεις για παράδειγμα:
1. Εάν αποσυνδέσεις τον χρήστη, στο τέλος θα δεις να σου απομένουν ένα τριφτήρι, ένα χαρτάκι κι ένας αναπτήρας. Που σημαίνει: με άλλα τόσα τον ξαναφτιάχνεις! :D
2. Το γινόμενο των μυριστικών χόρτων (πολύ βρώμα μιλάμε!) επί την αθωότητα τους, δίνει πάντοτε το σχήμα κάποιου Ιησού Χριστού. (σύνδεση με το θέμα Επιστήμη-Μαγεία-Θρησκεία. εχτρα λολ κατα το εχτρα γαριδάκια).
3. Η ευτυχία είναι η ορθή σχέση ανάμεσα στις πράξεις (σχήματα)
και στα αισθήματα (χρώματα). Η ζωή μας κόβεται, και οφείλει να
κόβεται, στα μέτρα που έκοψε τα χρωματιστά χαρτιά του ο Matisse.
4. Όπου υπάρχουν χασισοφυτείες υπάρχει Ελλάδα. Όπου προεξέχει το βουνό απ' τη λέξη του υπάρχει ποιητής. Η ηδονή δεν είναι αφαιρετέα.
5. Ένα δειλινό απ'το μπαλκόνι σου υπο την επήρρεια καφέ, ουίσκυ, τσιγάρου ή καφέ περιλαμβάνει τη χαρά και τη λύπη σε τόσο ίσες δόσεις που δε μένει στο τέλος παρά η αλήθεια.
6. Κάθε πρόοδος στο ηθικό επίπεδο δεν μπορεί παρά να είναι αντιστρόφως ανάλογη προς την ικανότητα που έχουν η δύναμη κι ο αριθμός να καθορίζουν τα πεπρωμένα μας.
7. Ένας «Αναχωρητής» ή "φευγάτος" για τους μισούς είναι, αναγκαστικά, για τους
άλλους μισούς, ένας «Ερχόμενος».

Ξέρεις κάτι.....όλα αυτά δεν μπορούν να μελετηθούν....τα ζεις....τα βιώνεις ...περνάνε μέσα σου.
Οι ΑΛΛΟΙ όπως τους λες είναι άνθρωποι που γνωρίζω ...που τους έχω δει να δίνουν μάχες...

Ερώτηση: αν δε μπορούν να μελετηθούν, αν βιώνονται μόνο τότε η πράσινη πρόταση έρχεται προς διάψευση της κόκκινης. :confused:
Αν σημασία έχει η βίωση (κόκκινο) τότε αναρωτιέμαι τι αξία έχει η παρατήρηση των μαχών των άλλων (πράσινο) αφού όλα αυτά δεν μπορούν να μελετηθούν;:worry:


Δια της συσχετίσεως της εξάρτησης με την βλαπτικότητα των ουσιών αυτής της όχι ενδιαφέρουσας μα πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ ενδιαφέρουσας παράθεσης είναι έκδηλο ότι το αλκοόλ είναι αρκετά υψηλότερα στα επίπεδα εξάρτησης (2 όταν ο καπνός είναι στο 1,5) και ο απλός καπνός ακόμα υψηλότερα (2,1-2,3).

Προχείρως ειπείν.

Συνέντευξη ψυχίατρου Κλεάνθη Γρίβα για το θέμα. Δείτε το (όσοι αντέξετε τον Χατζηνικολάου).

Soulmate Νεράϊδας ή απρόσεχτος γιατρουδάκος; :clapup:

..or just a reminder of useful knowledge? :)

Η ευρωπαϊκή έκθεση στα Πολύ μαλακά ναρκωτικά κατατάσει τον καφέ, το κακάο και το τσάι !!!
Από αυτό και μόνο όμως θεωρείτε σοβαρή αυτή την έκθεση ;

Δεν την διάβασα αλλά σαφώς και υπάρχει εθισμός π.χ. στα γλυκαντικά, στη καφεϊνη κλπ όσο κι αν φαντάζει sci-fi. Κι όχι απλώς εθίζει αλλά για την ζάχαρη ειδικά που αποτελεί πηγή ενεργειας για τον εγκέφαλο, πιθανόν να είναι μια άλλη Λερναία ύδρα. Από παρατεταμένη υπερχρήση της δηλ. να παρατηρούνται υπογλυκαιμικά σοκ και λιποθυμικά επεισόδια από απότομη έλλειψη και αποχή απ'αυτήν.
Αμφιβάλλεις, ότι αν για χρόνια εκπαιδεύεις τη γεύση του γλυκού σου (πέρα απ'τα όρια) κάθε τρόφιμο ή υγρό με νορμάλ περιεκτικότητα σε σάκχαρα θα φαίνεται περισσότερο πικρό από τους περισσότερους που διατηρούσαν μια μετρική σχέση with sugar;

Εγώ έχω κληρονομήσει από τις πρακτικές μου (σε υπερκατανάλωση χυμών, αναψυκτικών, σοκολάτων κλπ.) μια τάση να πίνω και το γάλα με ζάχαρη...:redface:
Τυχαίο ή μοιραίο;


Το πειραμα της Ολλανδιας εδειξε οτι η αποποινικοποιηση, στατιστικα, εχει μικρη επιδραση στην μειωση της χρησης.

Μα ποιός περίμενες να τρέφει αυταπάτες ότι με την εμπορία σε marijuana shops η χρήση θα μειωνόταν; Αφού πλέον ο χρήστης δεν θα'ψαχνε τον dealer αλλά θα πήγαινε στο μαγαζάκι.
Και όπως πολύ σωστά είπε η Πέπερ, η αποποινικοποίηση στα Nederlands δεν έγινε με σκοπό τη μείωση της χρήσης.
Ανοίγεις κόφι και μπάφο-shops για να μειώσεις τη χρήση; Δεν στέκει. Τα ανοίγεις για να ελεγχθούν τα έσοδα, πάντα στο θεωρητικό επίπεδο-κατα το δυνατόν-να έχεις δεδομένα χειροπιαστά και όχι εικάζοντας "αν θα τα νομιμοποιούσα θα αύξανα και τους χρήστες ηρωϊνης", να τεστάρεις τη κοινωνία, να ξεχωρίζεις την ήρα (την ουσία) απ΄το στάχυ (τον "κακό" έμπορα) χωρίς να αμφιβάλλω ότι τα συμπλέγματα της κακής εμπορίας χωρούν και σε δήθεν νόμιμα μαγαζάκια.

Για αυτό το είπαν "το χασισάκι της ραγισμένης καρδιάς". Παντού θα συνωμοτούν εναντίον του. Κοντεύει αιώνα η δαιμονοποίησή του.

Για μένα δεν μπορεί να είναι ένα ναρκωτικό μαλακό όταν συνδέετε με τέτοιου είδους ασθένειες.

:confused: Ποιές είναι αυτές, ωρέ;

Η σύγκριση με άλλες ουσίες είναι άσκοπη....το κάθε ναρκωτικό είναι ένα διαφορετικό ναρκωτικό αλλά η αιτία παραμένει πάντα ίδια.

Ξανά μας λες τα ανομολόγητα που τελικά ομολογούνται όταν αρχικά δεν γίνονταν αποδεκτά, ήτοι:
Αν κάθε ναρκωτικό είναι διαφορετικό τότε δέχεσαι με άλλα λόγια ότι τα μεν έχουν μια περισσότερο βλαπτική δράση και τα δε λιγότερο.
Τουτέστιν, υπάρχει διαχωρισμός σε μαλακά και σκληρά. Τώρα μένει να μας πείς ότι και η αιτία δεν είναι ίδια! Σε καλόν δρόμον βαδίζομεν, πάντως. (πώς να είναι ίδιες οι αιτίες χρήσης ηρωϊνης με μπάφο; Οκ και στα δύο υποδηλώνεται φυγή από τη πραγματικότητα αλλά στην ηρωϊνη είναι "καραφευγιό" με το ρίσκο μη επιστροφής. Ο μπάφος είναι μια ονείρωξη από την οποία πάντα ξυπνάει κανείς...άσε που αν είναι @ χασις μπορεί να φας ξενέρωμα γιατί δεν θα νιώσεις ούτε αέρα).

Πες το, θα φάω τα κοτσίδια μου πια.:redface:

Το ελεύθερο εμπόριο χασίς τι ακριβώς θα προσφέρει?θα βγάλουνε λεφτά κάποιοι?Θα μπορούμε να μαστουρώνουμε ελεύθερα χωρίς την ενοχή του παράνομου?Δεν είμαι εξαρτημένος και ούτε θα γίνω ποτέ με ένα ναρκωτικό που το κράτος το θεωρεί μαλακό και νόμιμο?

Σαν να τριγυρίζει ο κόσμος γύρω από σένα, γράφεις νεγκατιβάκο.
1. Κανείς δεν είναι εξαρτημένος από μπάφο (είσαι το φάρμακο "capilarin" κατά της καράφλας της γλώσσης μου!)
2. Μην κάνεις καμιά χρήση κανενός σκληρού, μαλακού, ημίσκληρου (ούτε μιτζύθρα να'τανε). Δικαίωμα σου αναφαίρετο. Μα αναγνώρισε και το δικαίωμα των της άλλης πλευράς για χρήση ουσιών που τώρα είτε δε τη κάνουν υπό το φόβο μη γίνουν τσακωτοί από μπάτσους που παίζουν τους εμπόρους είτε τη κάνουν και είναι παράνομοι, άσε που δεν ξέρουν και τι πραγματικά καπνίζουν γιατί η νοθεία καραδοκεί μέχρι και στους κουραμπιέδες...

Αν λοιπόν το αλκοόλ δεν είναι ένα μαλακό ναρκωτικό γιατί μπορεί να το βρει ο οποιοσδήποτε σε οποιαδήποτε κάβα ή super?

Γιατί το τραστ του αλκοόλ αποδείχτηκε πιο ισχυρό (σε συμμαχία με άλλα τραστ...θα γράψω εκτενώς για αυτά σε άλλο ποστ. Θα τα βρείς πολύ παραπάνω από απλώς συνωμοσιολογικά.Trασt me!!!!)

Σημασία λοιπόν δεν έχει εάν η φύση του ναρκωτικού μπορεί να εθίσει κάποιον γρήγορα η ποιο αργά αλλά ότι μπορεί να σε κάνει να νοσήσεις....

Σε υπερχρήση νοσείς κι από ζάχαρη. Στο θάνατο σε πάει...
1 κιλό ζάχαρη (κουταλάκι κουταλάκι) μπορεί να σε σκοτώσει. Με 1 part per million HCN επιζείς.
Θέλω να πω, με πιώμα 30 μπάφων συνεχόμενων μπορεί να μη συνέλθει ποτέ το σώμα και το μυαλό σου από το σοκ και με μία ένεση του 1/4 της ελάχιστης ακίνδυνης δόσης με <heroine> να λειτουργήσει απλώς κατασταλτικά στις αισθήσεις σου, να ιδρώσεις για 1 μέρα και μετά να πας για μαραθώνιο σαν να μην βάρεσες ποτέ...(DO NOT try this at home.:mad:)

Κι εδώ ερχόμαστε στη μοντέρνα θεωρία της Φυσιολογίας, ότι δεν είναι η ουσία που σκοτώνει (ή σε εξαρτά αν μιλάμε με ναρκο-όρους) αλλά η δόση...

Τα ατομικά δικαιώματα είναι κατώτερα των δικαιωμάτων των πολλών, της ομαλής κοινωνικής ζωής. Όταν έχει αποδειχθεί οτι η αύξηση χρήσης, οδηγεί στην αύξηση της εγκληματικότητας, τότε ξεφεύγοντας από τα στενά ατομικά δικαιώματα, θα πρέπει να λάβουμε υπ'όψη μας και την κοινωνία σαν σύνολο.

5ος Μύθος: Η Κάνναβη προκαλεί Βίαιη συμπεριφορά

Δεν έχει αποδειχθεί.
Μια τέτοια άποψη απευθύνεται από αδαείς σε αδαείς και προέρχεται ή από αφελείς που δικαιολογημένα μπορούν να λένε ό,τι θέλουν ή από γνώστες της πραγματικότητας που τη διαστρέφουν για να εξυπηρετηθούν σκοπιμότητες.

Γιατί βέβαια είναι ηλίου φαεινότερον το γεγονός ότι η χρήση της μαριχουάνας όχι μόνο δεν προάγει τη βία και την επιθετικότητα, αλλά ότι, αντίθετα, την αποδυναμώνει δραστικά. Και βεβαίως, τα περισσότερα εργαστηριακά πειράματα αποκάλυψαν ότι κατά τη διάρκεια της "μαστούρας" η επιθετκότητα ελαττώνεται- αντίθετα με τη μέθη από το αλκοόλ, όπου, συχνά η βίαιη συμπεριφορά αυξάνεται-και οι περισσότερες ενδείξεις είναι ότι η κάνναβη δεν οδηγεί σε βία.

Για το θέμα των ατομικών/κοινωνικών δικαιωμάτων:

Όταν εσύ θα γίνεις σκνίπα, ή θα ντουμανιάζεις έναν κλειστό χώρο καπνίζοντας, αυτό δεν πρέπει κατ'αντιστοιχία να θεωρηθεί προσβολή των δικαιωμάτων των πολλών (της κοινωνίας);

Με ενδιαφέρει η οπτική σου για την απαγόρευση του καπνίσματος σε δημόσιους χώρους..

Μάλλον θα έπρεπε να μιλάμε, όλοι για τα δικαιώματα του ουρανού (συγκεκριμένα του κατώτατου στρώματος αυτού) ως προς το φουμάρισμα...:P


Το αλκοόλ το αναφέρω ως νόμιμο και ελεύθερο ναρκωτικό αν και όχι μαλακό με τα δικά σας δεδομένα, αν και θα έπρεπε γιατί έχει άλλους ρυθμούς ποιο αργούς όπως το χασίς.

check το πινακάκι του Lorien, παραπάν'.
Δεν είναι δικά μας δεδομένα, βρε ψυχή. Είναι δεδομένα σύσσωμης της επιστημονικής κοινότητας.
Απλώς βαριέμαι και για οικονομία χώρου (γιατί ξέφυγα σε έκταση, πάλι) να παραθέσω άλλα 24 πινακάκια.:redface:

Σίγουρα ο καθένας έχει το δικαίωμα να ορίσει το σώμα και την ψυχή του όπως θέλει.....αλλά ας έχει πριν μια ουσιαστική ενημέρωση ελευθερία και όχι την ψευδαίσθηση αυτής.

Δικαίωμα που η πολιτεία του το στερεί εξακολουθητικά. (όταν σου λένε απαγορεύεται το χασίς αλλά επιτρέπεται το αλκοόλ που είναι δραστικότερο και πιο ζημιογόνο τότε το "δικαίωμα" μένει ως λέξη και συνδυασμός 8 γραμμάτων.

Να απαγορευτούν λοιπόν να ναρκωτικά όχι γιατί έτσι θα εξαφανιστούν αλλά για να μην υπαρχουν με την συγκατάθεση κανενός κρατικού φορέα , και να αλλάξουμε τις συνθήκες....γιατί αυτές τις κάνουμε εμείς , γιατί ,εάν θες, όλοι έχουμε ευθύνη.

Η λογική της απαγόρευσης είναι θεοκρατική.
Οι πειρασμοί και η έλευση σύγχρονων τραγωδιών θα βαδίζουν αγκαζέ.
Συμφωνούμε στην αλλαγή των συνθηκών.
Με τι όρους; Που θέτουν τις ανάγκες της κοινωνίας πάνω από τις ατομικές; Μα αν οι ιδιωτικές ανάγκες κάποιου δεν αντιβαίνουν στην κοινωνία δεν διαβλέπω πρόβλημα ουσίας αλλά ουσιαστικό χάσιμο χρόνου να το συζητάμε περαιτέρω.

Δεν υπάρχει μόνο "κοινωνικός" και "εθισμένος" πότης. Μπορεί εγώ να θέλω να μυρίζω μαρκαδοράκια, γιατί μου μυρίζουν ωραία πχ. Έτσι επειδή γουστάρω ρε παιδί. Όπως εσύ μπορεί να καπνίζεις σπίτι σου. Απ τη στιγμή που δεν κάνω κακό σε κανέναν άλλον γιατί να μου απαγορέψει ξαφνικά το κράτος να το κάνω; Και το αν διαφημίσεις είναι παραπλανητικές, αυτό δεν έχει να κάνει με την ίδια την ουσία, αλλά αποτελεί άλλο πρόβλημα νομοθεσίας και ελέγχου, και δεν επιρεάζει μόνο τη διανομή ουσιών...
Το κράτος που χρειάζεται να βάζει απαγορέψεις για να "προστατέψει" τους πολίτες του δείχνει απλώς ένα κράτος που αδυνατεί να προσφέρει σωστή παιδεία σε όλους. Δεν κάνουμε μια βλακεία για να καλύψουμε την άλλη.

Εσένα σου απαγορεύει κανείς αυτή τη στιγμή να καπνίζεις; να βάλεις το χέρι σου στην πρίζα; Θα έπρεπε νομίζεις να υπάρχει σχετική νομοθεσία που να απαγορεύει κάθετί περισσότερο ή λιγότερο βλαβερό;

Δεν αρκεί η σωστή ενημέρωση και εκπαίδευση γενικότερα;

..κείνο που χρειάζεται θα'ταν το ευθύβολο του Ελύτη:

Μας χρειάζεται μια νομοθεσία που να διαμορφώνεται όπως το δέρμα
επάνω μας τον καιρό που μεγαλώνουμε. Κάτι νεανικό και δυνατό συ-
νάμα, σαν το εν δι' ύδατ' αενάοντα ή το θαλερόν κατά δάκρυ χέοντες.
Έτσι που να μπορεί κείνο που γεννά ο άνθρωπος να ξεπερνά τον
άνθρωπο δίχως να τον καταπιέζει.


Αφιερωμένο στην Pepper Ann: (:redface:)

Οι φανταστικές αλήθειες φθείρονται πολύ πιο δύσκολα. Ο Rimbaud
επέζησε της Κομούνας όπως θα επιζήσει το φεγγάρι της Σαπφώς από
το φεγγάρι του Armstrong. Χρειάζονται άλλης λογής υπολογισμοί.
Το ρολόι που μας αφορά δεν είναι αυτό που καταμετρά τις ώρες αλλά
που κατανέμει το μέρος της φθοράς και της αφθαρσίας των πραγμά-
των όπου, έτσι κι αλλιώς, μετέχουμε, όπως μετέχουμε στη νεότητα ή
στο γήρας. Ίσως γι' αυτό, εμένα, ο θάνατος με τρόμαζε ανέκαθεν λι-
γότερο από την αρρώστια· κι ένα τρυφερό σώμα με θάμπωνε περισ-
σότερο από το πιο τρυφερό συναίσθημα.
Ο ήλιος σκάει μέσα μας κι εμείς κρατάμε την παλάμη στο στόμα
έντρομοι.
Ο αέρας σηκώνεται. Το μαύρο θριαμβεύει!!!!! (μουαχαχα) (ελαφρώς παραλλαγμένος Ο.Ε. -"μαύρο" αντί λέξης "θείο"-)

Γενικότερος κι επιτόπιος σχολιασμός: Συμφωνώ κάτι παραπάνω από αρκετά με lugar και Pepper Ann.
Σε όχι λίγες προτάσεις τους, με υπερκάλυψαν.:)

Εύγε για τις απόψεις σας, both of u. :thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Σου αφαίρεσε κανείς το δικαίωμα να πιες Δεσμώτη?
Πιες όσο θέλεις και όποτε θέλεις....και εάν στην τελική αγχώνεσαι μην σε πιάσει η αστυνομία θα πρέπει να βρεις καλύτερους τρόπους αναζήτησης του όποιου ναρκωτικού σου.
Δεν είναι τίποτα αλλά μόνο θέμα εξάσκησης.
Κοίτα είναι όλα πολύ απλά .....εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι είσαι αυτοδύναμος .....ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ σου την βοήθεια κανενός....επίσης ότι μπορείς να είσαι γνώστης όλων.Ότι μπορείς να ελέγχεις τον εαυτό σου την ζωή σου το αύριο.Επίσης να πιστεύεις μόνο σε σένα ως μικρός θεός.
Με μια εγωπάθεια και μια ψευδαίσθηση ατίθασου και ανυπόταχτου πνεύματος.
Κράτα λοιπόν τον έλεγχο και φρούρησε τον καλά να μην πάει αλλού ,και τον χάσεις ,βάλε τα ναρκωτικά σε κουτάκια μαλακά και σκληρά ταξινομώντας τα σε επικινδυνότητα.....και άσε έμενα να έχω την γνώμη μου και να ζητώ βοήθεια όποτε το έχω πραγματικά ανάγκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dazeos

Νεοφερμένος

Ο Dazeos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, χμμ φίλε negative από ότι φαίνεται (μας) δυσκολεύει η ανεξήγητη πεισματώδης άρνησή σου στο να αποδεχτείς εμπεριστατωμένα πράγματα ε :P? Λοιπόν η διαφήμιση από μόνη της έχει την ιδιότητα του προπαγανδισμού, αλλά αυτή θα σε ωθήσει στην κατανάλωση. Την ελευθερία δεν στη στερεί κανένας...αν θες αγοράζεις! Καλώς η κακώς η διαφήμιση θα σε βοηθήσει να διαχωρίσεις το ποιοτικό προoιόν έστω και αν δε θες να το βλέπεις έτσι. Ανέφερες σε post σου πως καπνίζεις τσιγάρα...ωραία λοιπόν αντί να σταματήσεις να βάζεις τον καρκίνο αυτόν στον οργανισμό σου προσπαθείς με ζήλο να πείσεις για τις καταστροφικές (αναπόδεικτες) συνέπειες της χρήσης κάνναβης?? Έχεις ενημερωθεί για το τι καλό μπορεί να επιφέρει η χρήση της? Για τις φαρμακευτικές ιδιότητες της ίσως? Οκε σίγουρα δεν κάνει το απόλυτο καλό απλά βλέπουμε προς τα που γέρνει η ζυγαρία...θετικά ή αρνητικά ;). Αφού ενδόμιχα γνωρίζεις πως τα πάντα κάνουν κακό στην κατάχρηση...αν κάνεις 2 πακέτα τσιγάρα την ημέρα να δω μετά τι φλέματα θα βγάζεις και πως θα εξασθενήσει ο οργανισμός σου...τότε γιατί καταδικάζεις κάτι που πολλοί άνθρωποι "καταναλώνουν" με μέτρο? Το κράτος που έχει την υποχρέωση να προστατεύει τον πολίτη δεν ενδιαφέρθηκε καν να κάνει ένα δημοψήφισμα για την κάνναβη, να ακουστούν οι γνώμες και το αποτέλεσμα να διαμορφωθεί δημοκρατικά πριν προβεί σε ενέργειες απαγόρευσης. Συγχαίρω τους Pepper Ann, fantasmenos, Great Chaos, Δεσμώτης για τη προσπάθεια τους να πουν μερικές αλήθειες που δεν γνωστοποιούνται στο ευρύ κοινό του έξω κόσμου :)



----------------Σου αφαίρεσε κανείς το δικαίωμα να πιες Δεσμώτη?
Πιες όσο θέλεις και όποτε θέλεις....και εάν στην τελική αγχώνεσαι μην σε πιάσει η αστυνομία θα πρέπει να βρεις καλύτερους τρόπους αναζήτησης του όποιου ναρκωτικού σου.
Δεν είναι τίποτα αλλά μόνο θέμα εξάσκησης.
Κοίτα είναι όλα πολύ απλά .....εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι είσαι αυτοδύναμος .....ότι δεν θα χρειαστείς ποτέ σου την βοήθεια κανενός....επίσης ότι μπορείς να είσαι γνώστης όλων.Ότι μπορείς να ελέγχεις τον εαυτό σου την ζωή σου το αύριο.Επίσης να πιστεύεις μόνο σε σένα ως μικρός θεός.
Με μια εγωπάθεια και μια ψευδαίσθηση ατίθασου και ανυπόταχτου πνεύματος.
Κράτα λοιπόν τον έλεγχο και φρούρησε τον καλά να μην πάει αλλού ,και τον χάσεις ,βάλε τα ναρκωτικά σε κουτάκια μαλακά και σκληρά ταξινομώντας τα σε επικινδυνότητα.....και άσε έμενα να έχω την γνώμη μου και να ζητώ βοήθεια .όποτε το έχω πραγματικά ανάγκη-----------------

Αυτό μου φανερώνεται ως μια απεγνωσμένη προσπάθεια σου να στηριχτείς από κάπου μιας και τα επιχειρήματα προφανώς τελείωσαν. Ελπίζω να κάνω λάθος :/:

Απλά δεν διανοούμαι το να παρουσιάζονται άτομα σε μια ανοιχτή συζήτηση και να είναι κάθετοι και αμετάκλιτοι στις απόψεις τους. :mad:

Φιλικά Δαζέος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Κάνναβη, μέσο ψυχαγωγίας ή μέσο αυτοκαταστροφής για τη νεολαία;

Η κατανάλωση της κάνναβης αυξάνεται σημαντικά μεταξύ της νεολαίας. Τι ξέρουμε σήμερα για την κάνναβη; Ποιες είναι οι επιπτώσεις; Σε ποιο βαθμό είναι επιβλαβής για την υγεία; Η μαριχουάνα (αποξηραμένα φύλλα) και χασίς (ρητίνη από πιεσμένα άνθη) προέρχονται από την κάνναβη. Η κάνναβη απαρτίζεται πάνω από 360 διαφορετικές χημικές ουσίες, αλλά λίγοι είναι εκείνοι που γνωρίζουμε σήμερα, τα συγκεκριμένα αποτελέσματα. Το δραστικό συστατικό στην κάνναβη είναι η ουσία τετραϋδροκανναβινόλη. Είναι μέσα στους λιπαρούς ιστούς και έτσι παραμένει πολύ περισσότερο χρόνο στον οργανισμό σε αντίθεση με το αλκοόλ. Χρειαζόμαστε μια εβδομάδα για να αποβληθεί από τον οργανισμό το ήμισυ της τετραϋδροκανναβινόλης ενός τσιγάρου χασίς και ενα μήνα ώστε η τοξική ουσία να αποβληθεί πλήρως. Η κατανάλωση της κάνναβης έχει σοβαρές παρενέργειες στους πιο κάτω τομείς: αντίληψη, γνώση, μνήμη, κινητική λειτουργία και διάθεση. Επιτίθεται στο ορμονικό σύστημα και στην ψυχολογία του ατόμου.
Η αντίληψη μειώνεται και διαστρεβλώνεται. Οι καπνιστές κάνναβης δε συνειδητοποιούν ότι αυτή είναι μια διαταραχή.

Πιστεύουν ότι το κάπνισμα του χασίς είναι μια "επέκταση της συνείδησης". Δυσκολίες στη μάθηση παρουσιάζονται συχνά στους χρήστες χασίς. Ειδικά η βραχυπρόθεσμη μνήμη πλήγεται. Ακολουθεί μια τάση εγκατάλειψης και αδιαφορίας προς τις σχολικές εργασίες, με αποτέλεσμα την έντονη μείωση των αποτελεσμάτων. Συχνά, οι μαθητές αρχίζουν να εγκαταλείπουν το σχολείο ή την επαγγελματική κατάρτιση πριν από το τέλος της φοίτησης. Οι χρήστες χασίς έχουν τάσεις για απομόνωση. Χάνουν σιγά σιγά τη γεύση των κοινωνικών επαφών και της φιλίας. Επίσης αποξενώνονται από την οικογένεια και οι συγκρούσεις με τους γονείς πολλαπλασιάζονται. Οποιοσδήποτε καπνίζει κάνναβη εισπνέει πιο βαθιά τον καπνό και φυλάσσεται πολύ περισσότερο χρόνο στους πνεύμονες παρά ο συνηθισμένος καπνός. Το κάπνισμα κάνναβης περιέχει δύο φορές πιο καρκινογόνες ουσίες από τον καπνό, αυξάνοντας τον κίνδυνο καρκίνου. Υπέρμαχοι της κάνναβης περνούν πολύ πιο εύκολα σε σκληρά ναρκωτικά όπως ηρωίνη και κοκαΐνη. Έχει ήδη διαγνωσθεί καρκίνος του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος (στόματος, φάρυγγα, λάρυγγα) μεταξύ των καταναλωτών ηλικίας 20 έως 40 ετών. Οι συνθήκες αυτές εμφανίζονται μόνο 30 χρόνια αργότερα, μεταξύ των καπνιστών του καπνού. Το ανοσοποιητικό σύστημα είναι υπεύθυνο για την υπεράσπιση του σώματος κατά των βακτηρίων, των υιών και των καρκινικών κυττάρων. Η κάνναβη γίνεται εμπόδιο στη λειτουργία του. Ο κύκλος της εμμηνόρροιας για τις καπνίστριες κάνναβης είναι συχνά διαταραγμένος. Στον άνδρα, η παραγωγή τεστοστερόνης (σεξουαλικής ορμόνης) στους όρχεις μπορεί να μειωθεί. Αυτό μπορεί να οδηγήσει σε μείωση της σεξουαλικής επιθυμίας και να προκαλέσει ανικανότητα. Τα σπερματοζωάρια είναι λιγότερα και πιο συχνά ελαττωματικά, γεγονός το οποίο μπορεί να οδηγήσει σε προσωρινή στειρότητα, ακόμη και σε δυσπλασία ενός πιθανού εμβρύου. Επιπλοκές συμβαίνουν πολύ συχνά μεταξύ των νεαρών μητέρων. Τα νεογέννητα συνήθως έχουν βάρος κάτω από το κανονικό και μεγαλώνουν πιο αργά. Η τετραϋδροκανναβινόλη βρίσκεται στο μητρικό γάλα, με αποτέλεσμα η μητέρα να θέτει σε κίνδυνο την υγεία του βρέφους κατά το θηλασμό.

Επιπλέον, η κατάθλιψη, το άγχος και η παράνοια δεν είναι ασυνήθιστες. Αυτοκτονίες είναι σχετικά συχνές μεταξύ των τακτικών καπνιστών χασίς. Οι καθημερινές δραστηριότητες, όπως η μάθηση και η εργασία γίνονται οδυνηρές και στερούνται νοήματος. Οι καπνιστές χάνουν κάθε κίνητρο για τη ζωή. Πολύ συχνά χάνουν το ενδιαφέρον όλων των ψυχαγωγικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιούσαν προηγουμένως. Παύουν να είναι δημιουργικοί και πέφτουν σε αδιαφορία και παθητικότητα. Δεν είναι ασυνήθιστο ότι η κάνναβη προκαλεί ψυχική ασθένεια παρόμοια με σχιζοφρένεια. Κτυπάει συνήθως τα θεμέλια του ψυχικού κόσμου και συχνά απαιτεί νοσηλεία.
Η κάνναβη είναι λοιπόν επιβλαβής για τη σωματική και ψυχική υγεία. Η κοινή λογική και οι ιατρικές γνώσεις μάς αποθαρρύνουν τη χρήση της ουσίας αυτής, όπως εκείνης των άλλων ναρκωτικών.
του Δημήτρη Κωνσταντίνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
ΙΝΔΙΚΗ ΚΑΝΝΑΒΗ

Τα λίγα πράγματα που ξέρουμε γι' αυτήν

Είναι το φυτό της επικαιρότητας και το πρόβλημα ολόκληρου του περασμένου αιώνα. Αν και από ανασκαφές στην Ταϊβάν γνωρίζουμε ότι είχε αρχίσει να καλλιεργείται 3.000 χρόνια προ Χριστού και αναφέρεται και από τον Ηρόδοτο, ακόμη και σήμερα δεν έχουμε καταφέρει να συμφωνήσουμε σχετικά με το πώς πρέπει να χρησιμοποιείται. Από πολλούς έχει δαιμονοποιηθεί κυριολεκτικά, ενώ είναι γνωστό ότι έχει φαρμακευτικές ιδιότητες και επιπλέον μας βοήθησε να καταλάβουμε βασικές λειτουργίες του σώματός μας!
Υποψήφιο φάρμακο
Για το γλαύκωμα στα μάτια, για την επιληψία, για να μαλακώσουν οι κάθε είδους πόνοι, κόντρα στις παρενέργειες της χημειοθεραπείας και για να νιώσουν καλύτερα οι ασθενείς από AIDS, ως και για τη νευρική ανορεξία, έχει προταθεί η ινδική κάνναβη. Για να χρησιμοποιείται σαν κανονικό γιατρικό δηλαδή και να πάψει να θεωρείται μια ουσία υπό διωγμόν. Σύμφωνα με έναν μύθο ο πρίγκιπας Σιντάρτα που αργότερα έγινε Βούδας, δηλαδή ένας «φωτισμένος», ώσπου να φτάσει στην κατάσταση αυτή επί έξι χρόνια κρατήθηκε στη ζωή τρώγοντας μόνο σπόρους κάνναβης, ενώ ο Ηρόδοτος περιγράφει τις νεκρικές τελετές των Σκυθών όπου οι ίδιοι αυτοί σπόροι έπαιζαν βασικό ρόλο. Εκτός από την κατασκευή σχοινιών από τις ίνες του φυτού, και οι κινέζοι γιατροί αλλά και οι Ευρωπαίοι, όπως ο ρωμαίος γιατρός Γαληνός, είχαν αρχίσει να ανακαλύπτουν τις θεραπευτικές του ιδιότητες. Στα 1810 ένας γάλλος φαρμακοποιός που είχε ακολουθήσει τον Ναπολέοντα στις εκστρατείες του, επιστρέφοντας στην πατρίδα του έκανε ανακοίνωση στους συναδέλφους του σχετικά με την πολλαπλή χρήση των σπόρων, των φύλλων και των κορυφών του φυτού που είδε να κάνουν στην Αίγυπτο. Από το 1848 ένας άγγλος γιατρός, ο Κρίστινσον, είχε τονίσει σε σύγγραμμά του για το φυτό, που μπορεί να φθάσει και τα 2,5 μέτρα σε ύψος και φύεται παντού στον κόσμο εκτός από την Αυστραλία: «Η κάνναβη είναι ένα φάρμακο που αξίζει πολύ βαθύτερη έρευνα».
Το παζλ των υποδοχέων
Χρειάστηκε να περάσει πάνω από ένας αιώνας για να αρχίσουμε να καταλαβαίνουμε το γιατί δρα όπως δρα η κάνναβη στον οργανισμό μας. Από τις αναρίθμητες ουσίες που είναι ανακατεμένες σε μια ρουφηξιά τσιγάρου ή σε μια μπουκιά ενός παρασκευάσματος από κάνναβη εντοπίστηκε τελικά ως βασικός υπεύθυνος για τις επιδράσεις στον ανθρώπινο οργανισμό η Δ-9-Τετραϋδροκαναβινόλη, πιο γνωστή ως THC. Κατεβαίνοντας λοιπόν σε επίπεδο μορίων έχουμε να παρατηρήσουμε κάτι σημαντικό. Οι αντίστοιχες ψυχοτρόπες ουσίες, όπως η κοκαΐνη από τα φύλλα της κόκας και η μορφίνη από το όπιο, δηλαδή τον χυμό των καρπών της παπαρούνας, ανήκουν στην κατηγορία των αλκαλοειδών. Αυτό σημαίνει ότι παρουσιάζουν ένα ελαφρά μεγαλύτερο θετικό φορτίο και φτιάχνουν άλατα, που όπως είναι γνωστό διαλύονται εύκολα σε υγρά όπως είναι το αίμα ή αυτά που περιβάλλουν άλλα ζωτικά μας όργανα. Με την τετραϋδροκαναβινόλη όμως δεν συμβαίνει το ίδιο. Πρόκειται για ένωση λιπόφιλη, όπως λέμε, που δεν διαλύεται εύκολα σε υγρό, αλλά αντίθετα σε λιπώδες περιβάλλον, όπως είναι αυτό στις μεμβράνες των κυττάρων - και πρέπει να προσέξουμε μια τέτοια σημαντική διαφορά.
Ας πάρουμε πρώτα τη μορφίνη. Μπαίνοντας στην κυκλοφορία του αίματος και φθάνοντας στον εγκέφαλο εισχωρεί στο κεντρικό νευρικό σύστημα. Εκεί όμως αντιδρά μόνο με έναν περιορισμένο αριθμό νευρικών κυττάρων. Ποια είναι αυτά; Μόνο όσα στην εξωτερική επιφάνειά τους διαθέτουν μόρια πρωτεϊνών. «Αναγνωρίζοντας» λοιπόν το σχήμα τους, γίνεται ένα ταίριασμα όπως αυτό του κλειδιού με την κλειδαριά. Αυτή η προσωρινή σύνδεση με τις πρωτεΐνες που ονομάζονται οπιοειδείς υποδοχείς, δίνει το σύνθημα να ξεκινήσει μια σειρά αντιδράσεων στο εσωτερικό του κυττάρου, που αλλάζει τις ηλεκτρικές ιδιότητές του προσφέροντας τη δυνατότητα να δράσει η ναρκωτική ουσία. Για τη βασική ουσία της κάνναβης όμως δεν είχαν βρει κάποιον ανάλογο μηχανισμό.
Αλλά και επειδή όταν άλλαζαν κάπως τη σύσταση του μορίου της THC δεν παρατηρούσαν πλέον ψυχοτρόπο δράση, δεν επηρέαζε δηλαδή ούτε τον εγκεφαλικό φλοιό (που ρυθμίζει την ευφορία) ούτε τον ιππόκαμπο (υπεύθυνο για την εξασθένηση της σύντομης μνήμης), το ραβδωτό (που του οφείλουμε μεταξύ άλλων την αίσθηση του χρόνου) και την παρεγκεφαλίδα (υπεύθυνη για τον συντονισμό των κινήσεών μας), κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι υπήρχε κάποιος υποδοχέας. Δηλαδή μια ουσία που θα ταίριαζε μαζί της όπως το κλειδί στην κλειδαριά, αλλά δεν την εύρισκαν...
Η συνέχεια θυμίζει κάπως καλογραμμένο μυθιστόρημα. Διότι κάποια στιγμή βρέθηκαν οι υποδοχείς που ανήκουν σε μια οικογένεια g-πρωτεϊνών που ονομάζονταν ταχυκινίνες. Απομονώθηκε ένας από αυτούς και η επίμονη ερευνήτρια Λίζα Ματσούντα άρχισε να ψάχνει ποιος ήταν ο χημικός υπεύθυνος για την ενεργοποίησή του. Εψαξε πολύ χωρίς αποτέλεσμα και κάποια στιγμή, περνώντας έξω από ένα γραφείο άλλου ερευνητή, είδε μια μεγάλη φωτογραφία-χάρτη όπου ήταν σημειωμένη η χωροταξική κατανομή των υποδοχέων της τετραϋδροκαναβινόλης στον εγκέφαλο ποντικού. Και αυτή η κατανομή έμοιαζε, σαν να ήταν δίδυμες, με την κατανομή των υποδοχέων που αγνοούσε ποια ουσία τους ενεργοποιούσε. Αλλά το να υποθέσεις ότι υπάρχουν υποδοχείς στον οργανισμό για μια ουσία από ένα συγκεκριμένο φυτό και μάλιστα με τις ιδιότητες της κάνναβης που εκατομμύρια άνθρωποι στη Γη μπορεί να μην τη δοκιμάσουν ποτέ στη ζωή τους, ήταν κάτι παράλογο.
Συγγνώμη, λάθος!
Ποιον δρόμο λοιπόν θα έπρεπε να πάρουν οι συλλογισμοί των ερευνητών; Ενας από όλους τους υποδοχείς, που ήταν τελικά και ο σωστός, δεν ήταν εξ αρχής και ο πιο αναμενόμενος. Ο υποδοχέας αυτός λοιπόν αναγνώριζε το μόριο της τετραϋδροκαναβινόλης επειδή απλώς έκανε λάθος(!!!) και το περνούσε για κάποιο άλλο. Και μάλιστα ένα άλλο που παράγεται και εκκρίνεται από τον ίδιο τον οργανισμό και προκαλεί τις ίδιες αντιδράσεις με όσες προκαλεί και η κάνναβη! Το επόμενο σωστό βήμα έγινε με την υπόθεση ότι έπρεπε να είναι όχι απαραίτητα ένα μόριο ίδιο με αυτό της τετραϋδροκαναβινόλης αλλά με κάποιες βασικές ιδιότητες ίδιες, όπως το ότι δεν διαλύεται στο νερό αλλά στο λίπος. Ετσι τελικά βρέθηκε το πρώτο ευφορικό «ναρκωτικό» παραγωγής του ίδιου του οργανισμού μας. Οι επιστήμονες μιλούν για ένα «ενδογενές κανναβομιμητικό μόριο» που το ονόμασαν συμβολικά ανανδαμίδη, από τη σανσκριτική λέξη «ananda» που σημαίνει, όχι τυχαία, ευτυχία.
Υστερα από τρία χρόνια, το 1995 δηλαδή, ανακαλύφθηκε μια ακόμη παραγόμενη από τον οργανισμό ουσία, η 2-AG, που μοιάζει με το βασικό συστατικό της κάνναβης και δρα από άλλον υποδοχέα ακροβολισμένο όχι στον εγκέφαλο. Εννοείται ότι το να πιστεύουμε πως αφού και ο οργανισμός παράγει μια αντίστοιχη ουσία μπορούμε να καπνίζουμε όσο θέλουμε είναι αφελέστατο και επιβεβαιώνεται όσο περισσότερο εξιχνιάζονται οι μηχανισμοί λειτουργίας του εγκεφάλου. Από την άλλη καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικά πράγματα συνδέονται με το φυτό που κάπως απαξιωτικά αποκαλούμε «χασισόδεντρο» και με αρκετή ικανοποίηση παρακολουθούσαμε πριν από λίγες ημέρες στον τηλεοπτικό δέκτη να ξεριζώνεται από τους αστυνομικούς.
Κάνναβη και ψυχώσεις
Στον ανθρώπινο εγκέφαλο υπάρχει ένα «σύστημα ανταμοιβής» για κάποιες λειτουργίες που είναι απαραίτητο να γίνονται για να επιβιώνουμε. Για το φαγητό ή για τη σεξουαλική πράξη ένα αρκετά μεγάλο κύκλωμα νευρικών κυττάρων φροντίζει να γεμίσουμε ευφορία και μας δίνει σήμα να επαναλάβουμε μια τέτοια πράξη μόλις μπορέσουμε για να ξανανιώσουμε μια τέτοια ευχαρίστηση. Πρόκειται για έναν μηχανισμό που κατά κάποιον τρόπο ουσίες όπως το αλκοόλ, ο καπνός, η κάνναβη, αλλά και οι άλλες ναρκωτικές ουσίες, π.χ. η κοκαϊνη και το όπιο, τον καταλαμβάνουν και μας κάνουν να θέλουμε να ξανανιώσουμε «ωραία». Ειδικά για την κάνναβη επικρατούσε ένα είδος ασυλίας γιατί πολλοί θεωρούσαν ότι πρόκειται για ένα αθώο χόρτο σε σύγκριση με άλλες ουσίες, όπως η ηρωίνη, η κοκαΐνη ή το LSD, που προκύπτουν ύστερα από χημικές διεργασίες.
Οπως όμως ανέφερε σε μια μεγάλη συνέντευξή του στο BBC ο άγγλος ψυχίατρος δόκτωρ Ρόμπιν Μάρεϊ, επικεφαλής του Ινστιτούτου Ψυχιατρικής στη Μεγάλη Βρετανία: «Στα τέλη της δεκαετίας του '80 και στις αρχές της δεκαετίας του '90 αρχίσαμε να παρατηρούμε ότι έρχονταν όλο και περισσότεροι ασθενείς με ψυχώσεις και παραισθήσεις, που αρκετοί τύχαινε να είναι και χρήστες κάνναβης. Τελικά καταλάβαμε ότι υπήρχε σχέση. Παρακολουθήσαμε 100 άτομα επί τέσσερα χρόνια και βρήκαμε ότι όσοι έπαιρναν κάνναβη είχαν τρεις φορές περισσότερες πιθανότητες να εμφανίσουν ψυχώσεις, να ακούν παράξενες φωνές και τέτοια. Επειδή η ψύχωση οφείλεται σε υπερβολική ποσότητα ντοπαμίνης στον εγκέφαλο, αρχίσαμε να συσχετίζουμε τα δύο. Ξέρετε, η ντοπαμίνη είναι η ουσία που εμφανίζεται μόλις κάτι ξαφνικά αποσπάσει την προσοχή σου. Τα μηνύματα μεταξύ των νευρικών κυττάρων κυκλοφορούν χάρη στην ντοπαμίνη. Στις ψυχωτικές καταστάσεις οι άνθρωποι αισθάνονται ότι τα πάντα αποσπούν την προσοχή και αυτό σχετίζεται πλέον από τους ψυχιάτρους με την ντοπαμίνη».
Ο ρόλος των γονιδίων
Στη συνέχεια οι γιατροί της βρετανικής αυτής ομάδας σκέφτηκαν ότι αφού δεν παρουσιάζουν όλοι οι άνθρωποι ψυχώσεις, θα έπρεπε να εξετάσουν τον γενετικό παράγοντα σε σχέση με τη ντοπαμίνη. Ηξεραν πως υπάρχει ένα γονίδιο με τη σήμανση COMT που προκαλεί τον μεταβολισμό της ντοπαμίνης στο πρόσθιο μέρος του εγκεφάλου. Στις διάφορες μορφές του που απαντούν στους ανθρώπους παρατηρήθηκε το εξής καταπληκτικό: ανάλογα με τον συγκεκριμένο τύπο, άλλοι άνθρωποι παρουσίαζαν κατά δύο φορές μεγαλύτερο κίνδυνο να εμφανίσουν ψυχωτική συμπεριφορά αρχίζοντας να καπνίζουν κάνναβη, άλλοι κατά δέκα(!) φορές και άλλοι καθόλου.
Ετσι εξηγήθηκε και το γιατί άλλοι μπορούν να είναι επί χρόνια χρήστες και να μην παρουσιάζουν τέτοια συμπτώματα. Δημιουργώντας μάλιστα και μια πιο γενική, λανθασμένη εντύπωση ότι για όλους το κάπνισμα αυτής της ουσίας είναι εντελώς ακίνδυνο. Το κακό όμως δεν σταματά εδώ. Βρέθηκε ότι για τη σχιζοφρένεια, που μοιάζει λίγο με την καρδιοπάθεια ως προς το ότι σε μερικούς υπάρχει προδιάθεση (εξαιτίας δυσκολιών όταν γεννιούνταν, όπου πιθανόν να προέκυψε έλλειψη οξυγόνου ή και στη συνέχεια λόγω κακών κοινωνικών συνθηκών), είναι πολύ πιθανότερο να βγει στην επιφάνεια ύστερα από χρήση κάνναβης.
Η αλήθεια είναι ότι και οι γιατροί είναι επιφυλακτικοί ως προς την έκταση του φαινομένου: δεν πιστεύουν ότι η χρήση της κάνναβης είναι υπεύθυνη για περισσότερο από το 8% των περιπτώσεων σχιζοφρένειας, αλλά κάτι πολύ ανησυχητικό είναι το ότι, για παράδειγμα στο Λονδίνο, από το 1960, μέσα σε σαράντα χρόνια, διαπιστώνουν διπλασιασμό των περιπτώσεων. Επιπλέον έχουν παρατηρήσει ότι άνθρωποι που νοσηλεύονταν στην ερευνητική μονάδα για ψυχώσεις, όταν πηγαίνοντας καλύτερα τους προέτρεπαν να πάρουν άδεια και να βγουν ένα βράδυ για να δουν κάποιους γνωστούς τους, επιστρέφοντας παρουσίαζαν και πάλι ψυχωτική συμπεριφορά. Τότε, ρωτώντας τους «μήπως κάνατε έστω και ένα τσιγάρο με κάνναβη;», εκείνοι έκπληκτοι απαντούσαν: «πώς το καταλάβατε;», γιατί δεν φαντάζονταν ότι ακόμη και ένα τσιγάρο, κυρίως όταν είναι ανακατεμένο με συνηθισμένο καπνό, προκαλεί μεγάλη έκκριση ντοπαμίνης, που τους αποσταθεροποιούσε ξανά.
Παγίδα για τους νέους
Και το ακόμη χειρότερο είναι ότι όσο πιο νέος αρχίζει κάποιος τη χρήση κάνναβης:
* Τόσο πιο πιθανό είναι να κολλήσει στη χρήση: οι ερευνητές διαπίστωσαν ότι αρχίζοντας στα 15 ήταν τρεις φορές πιο πιθανό στα 26 να έχει παρουσιάσει σχιζοφρένεια, ενώ αν άρχιζε στα 18 ήταν μιάμιση φορά πιο πιθανό.
* Επειδή ο εγκέφαλος ακόμη και στη διάρκεια της εφηβείας δεν έχει πάψει να διαμορφώνεται, οι ψυχίατροι που έκαναν την έρευνα φοβούνται, και το ψάχνουν ακόμη, ότι οι υποδοχείς προσαρμόζονται στις απαιτήσεις που θέτει μια αρκετά μακροχρόνια, είναι η αλήθεια, χρήση κάνναβης, οπότε αυτές μετά είναι δύσκολο να αλλάξουν.


Η κάνναβη, πέρα από την ποικιλία που είναι η πιο κατάλληλη για να δίνει φυτικές ίνες για γερά ρούχα και κάποιοι ηλίθιοι ήθελαν να φυλακίσουν όποιον τα πουλούσε, έχει και άλλη, με πολλές θεραπευτικές ιδιότητες. Από την άλλη πλευρά, το ότι εδώ και χιλιάδες χρόνια διάφοροι λαοί τη χρησιμοποίησαν για θεραπεία δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται καμιά επεξεργασία και μπορούμε να τη χρησιμοποιούμε τη μια στιγμή και την άλλη να μπαίνουμε στο αυτοκίνητο και να πηγαίνουμε στη δουλειά μας. Η κάνναβη είναι μια ψυχοτρόπος ουσία, επιδρά δηλαδή και στο σώμα αλλά και στον ψυχισμό του ανθρώπου.
Σήμερα υπάρχει ένα κίνημα υπέρ της λεγόμενης «ιατρικής χρήσης» της κάνναβης, δηλαδή να χορηγείται για θεραπευτικούς σκοπούς σε ασθενείς που την έχουν άμεση ανάγκη, όπως είναι όσοι υποφέρουν από εμετούς και ναυτία, δηλαδή τις ισχυρές παρενέργειες της χημειοθεραπείας, από βασανιστικούς και επίμονους πόνους, από γλαύκωμα, ακόμη και νευρική ανορεξία. Μάλιστα ένας άνθρωπος στις Ηνωμένες Πολιτείες που είχε ξεκινήσει ολόκληρη εκστρατεία υπέρ της υπόθεσης αυτής, ο Τομ Γκόρμαν, δολοφονήθηκε τον περασμένο Φεβρουάριο.
Σε πολλά εργαστήρια σε όλον τον κόσμο γίνονται εντατικές έρευνες για να παραχθούν φάρμακα με βάση τα συστατικά της κάνναβης, που όμως δεν θα έχουν ψυχοτρόπες επιδράσεις, θα μένουν δηλαδή μακριά από την περιοχή του εγκεφάλου και θα δρουν μόνο στον περιφερειακό υποδοχέα στον οποίο δείχνουν προτίμηση τα μη ψυχότροπα ανάλογα (δηλαδή τα τροποποιημένα από τους ερευνητές κανναβινομιμητικά μόρια) παρουσιάζοντας υψηλή αντιφλεγμονώδη δράση. Το πρώτο τέτοιο παρασκεύασμα ενάντια στον πόνο και στο στρες ανακοινώθηκε την 1η Ιουλίου του 2005 στο περιοδικό «Nature» από ερευνητές του Πανεπιστημίου της Τζόρτζια, ενώ άλλα για την επιληψία και την κατά πλάκας σκλήρυνση ακολουθούν.
Τα «ναι» και τα «όχι»

Οι συνήγοροι της διάδοσης του φυτού και της ελεύθερης χρήσης των προϊόντων από αυτό ισχυρίζονται ότι:
* Οι σπόροι του έχουν μεγάλη περιεκτικότητα σε πρωτεΐνη και μεγάλη θρεπτική αξία αλλά καθόλου ψυχοτρόπες ουσίες και δεν «φτιάχνεσαι» με αυτούς. Θα μπορούσε να ανταγωνιστεί τη σόγια αν το επέτρεπαν οι Αμερικανοί.
* Είναι ανθεκτικό φυτό και απαιτεί λίγο νερό, ενώ δίνει πολύ γερά νήματα για ρούχα ή για σχοινιά.
* Περιέχει περισσότερες από 60 ουσίες που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για φαρμακευτικούς σκοπούς.
* Το αλκοόλ είναι πολύ πιο επιλήψιμη ουσία για τον ανθρώπινο οργανισμό - και σε σχέση με τη συμπεριφορά των οδηγών και την πρόκληση ατυχημάτων - αλλά μόνο αυτό διακινείται ελεύθερα. Το αλκοόλ δημιουργεί τοξίνες στον εγκέφαλο, ενώ η κάνναβη όχι.
* Ανήκει στις ουσίες που δεν προκαλούν εξάρτηση και είναι μη τοξικές (άρα και όποιοι κάνουν χρήση δεν θα έπρεπε να αποκαλούνται τοξικομανείς).
* Μια έκθεση που συντάχθηκε για λογαριασμό της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας το 1995 και δεν γνώρισε μεγάλη δημοσιότητα παρουσιάζει την κάνναβη να συνεπάγεται λιγότερους κινδύνους σε σχέση με το αλκοόλ, τον καπνό και τις οπιούχες ουσίες.

Οσοι δεν συμφωνούν με την ελεύθερη χρήση αναφέρουν ότι:


* Δημιουργεί παραισθήσεις και σε περίπτωση ελεύθερης χρήσης θα είναι δύσκολο να ελεγχθούν οι οδηγοί, με αποτέλεσμα να αυξηθούν τα ατυχήματα.

* Η παρατεταμένη χρήση προκαλεί ανώμαλη διαίρεση των κυττάρων με αποτέλεσμα σοβαρές κληρονομικές ατέλειες. Ο Ακίρο Μορισίμα, ειδικός στην επίδραση των ψυχοτρόπων ουσιών στη δομή του κυττάρου, θεωρεί ότι η κάνναβη κάνει μεγαλύτερη ζημιά στο DNA ακόμη και από την ηρωίνη.
* Ενα τσιγάρο με κάνναβη περιέχει δέκα φορές περισσότερη πίσσα απ' ό,τι ένα συνηθισμένο τσιγάρο. Επιπλέον είναι βέβαιο πως οποιαδήποτε ουσία καπνίζεται προκαλεί ζημιά στους πνεύμονες.
* Υπάρχει η άποψη ότι προκαλεί ελάττωση στην παραγωγή σπέρματος και η βεβαιότητα ότι επιφέρει ορμονικές διαταραχές στις γυναίκες.
* Τα έμβρυα των μητέρων που κάπνιζαν κάνναβη στη διάρκεια της εγκυμοσύνης παρουσιάζουν πιο συχνά μαθησιακές δυσκολίες, υπερκινητικότητα, έλλειψη συγκέντρωσης, αντικοινωνική συμπεριφορά.
* Προκαλεί δυσκολίες στη συγκέντρωση της προσοχής και δυσλειτουργία της μνήμης.
* Επειδή πρόκειται για απαγορευμένη ουσία η προμήθειά της φέρνει τον χρήστη σε επαφή με παράνομα κυκλώματα και αυτό έχει και άλλες δυσάρεστες συνέπειες.
Δεδομένα για την τετραϋδροκαναβινόλη υπάρχουν στην ιντερνετική τοποθεσία:
www.erowid.org/plants/cannabis/thc-da
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Pepper Ann (και Lorien), ευχαριστώ για τη διόρθωση, τα μαλακά δεν αυξάνουν την εγκληματικότητα, τα σκληρά είναι που την αυξάνουν. Το έγραψα εκ παραδρομής. Τα υπόλοιπα όμως απ όσα είπα , ισχύουν. Εξακολουθώ να αμφιβάλλω για το πόσο χρήσιμη θα ήταν η αποπικοινοποίηση.
Κι επειδή είπες οτι δεν διάβασα ολα τα μνμ σου, ασε με να σχολιάσω το πρώτο σου μνμ. Προσπαθεις να εξισωσεις τα ελαφρια ναρκωτικα με το ντεπον, αλκοολ, καφε, τσιγαρο. Απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι και ντεπον εχω δοκιμασει και αλκοολ, και καφε και δεν εχω εθιστει. Αντιθετα ξερω ατομο που ειναι εξαρτημενο απο το μαυρο, κι ας μην κανει τακτικα. (το τσιγαρο ειναι εθιστικο, αλλα ειναι μια αλλη συζητηση)
Το ποσοστο των νεων που χρησιμοποιει ελαφρια λες ειναι τεραστιο. Αυτο ειναι σχετικο. Ενα 15% π.χ. που δοκιμασε μια φορα οταν ηταν 18, δεν ειναι τεραστιο νουμερο.
Εξακολουθω να μην βλεπω την αναγκαιοτητα στην αποποινικοποιηση
. Εκτος αν δεν καταλαβαινω καλα. :whistle:
Απ'οτι εχω διαπιστωσει βλεπουμε το θεμα απο διαφορετικη σκοπια. Εσυ απο τη μερια του χρηστη και τα δικαιωματα του(δε λεω για σενα προσωπικα) κι εγω απο μια κοινωνικη διασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Soulmate Νεράϊδας ή απρόσεχτος γιατρουδάκος; :clapup:

..or just a reminder of useful knowledge? :)

Η ευρωπαϊκή έκθεση στα Πολύ μαλακά ναρκωτικά κατατάσει τον καφέ, το κακάο και το τσάι !!!
Από αυτό και μόνο όμως θεωρείτε σοβαρή αυτή την έκθεση ;

Δεν την διάβασα αλλά σαφώς και υπάρχει εθισμός π.χ. στα γλυκαντικά, στη καφεϊνη κλπ όσο κι αν φαντάζει sci-fi. Κι όχι απλώς εθίζει αλλά για την ζάχαρη ειδικά που αποτελεί πηγή ενεργειας για τον εγκέφαλο, πιθανόν να είναι μια άλλη Λερναία ύδρα. Από παρατεταμένη υπερχρήση της δηλ. να παρατηρούνται υπογλυκαιμικά σοκ και λιποθυμικά επεισόδια από απότομη έλλειψη και αποχή απ'αυτήν.
Αμφιβάλλεις, ότι αν για χρόνια εκπαιδεύεις τη γεύση του γλυκού σου (πέρα απ'τα όρια) κάθε τρόφιμο ή υγρό με νορμάλ περιεκτικότητα σε σάκχαρα θα φαίνεται περισσότερο πικρό από τους περισσότερους που διατηρούσαν μια μετρική σχέση with sugar;

Εγώ έχω κληρονομήσει από τις πρακτικές μου (σε υπερκατανάλωση χυμών, αναψυκτικών, σοκολάτων κλπ.) μια τάση να πίνω και το γάλα με ζάχαρη...:redface:
Τυχαίο ή μοιραίο;

Απλά εμένα δεν μου αρέσει η ιδέα να εξαρτηθώ από κάτι που σε κάνει να θες να φας μετά ένα ταψί μπακλαβά επειδή πέφτει το ζάχαρο, όπως γενικά με κουράζει η όποια εξάρτηση γλυκατζή μου. Μου φτάνουν οι ήδη υπάρχουσες εξαρτήσεις μου, να προσθέσω άλλη μία δεν έχω ανάγκη.
Δεν είμαι ηθικολόγος βερμπαλιστής ούτε soulmate κανενός. 'Αμα γουστάρετε, κάντε το για να φτιαχτείτε. Δεν έχω τίποτα εναντίον αυτών που κάνουν χρήση, μια χαρά άνθρωποι είναι. Εμένα απλά δεν μου πάει, μου αρκούν οι εξαρτήσεις που έχω, δεν θέλω να προσθέσω ούτε να προπαγανδίσω άλλη μία. Η έκθεση επιμένω δεν μου φαίνεται σοβαρή, και είναι άκρως ύποπτη, απ'τη στιγμή που το Independent ζήτησε μετά συγνώμη. Ο καφές εθίζει, αλλά δεν ναρκώνει τίποτα. Με τις λέξεις μπορούμε να παίξουμε όσο θέλουμε, την ουσία να την αλλάξουμε δεν μπορούμε, και η ουσία είναι ότι οι άνθρωποι θα χρειάζονται πάντα δεκανίκια. Απλά πιστεύω αυτό που έχεις γράψει κι αλλού, εκείνο το "απελευθερωθείτε απ'ότι σας δεσμεύει". Δεν βλέπω γιατί το μαλακό ναρκωτικό αποτελεί εξαίρεση. Εκτός αν μιλάμε για επιλεκτική ελευθερία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΙΛ

Νεοφερμένος

Ο ΜΠΙΛ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τοτε θα τραβανε οδηγοι-πιλοτοθ-χειρουργοι. Θα πηγαίει ο πολιτης να περασει το δρομο δε θα βλεπει το ιχ ή το ιχφ και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pepper ann7365

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 15 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Μπιλ και negative, η οδήγηση κατά την επίρεια αλκοόλ απαγορεύεται, όπως και πολλά άλλα πράγματα, όπως η άσκηση του ιατρικού επαγγέλματος. Δε βλέπω γιατί δε μπορεί απλώς να συμβαίνει αυτό για άλλα ναρκωτικά.
Επίσης, negative, προφανώς αν είσαι έγκυος καλό θα ήταν να μην κάνεις πάρα πολλά πράγματα που δε χάθηκε ο κόσμος να κάνεις όταν δεν είσαι (ούτε παυσίπονα δεν κάνει να παίρνεις πολλές φορές, πρέπει να προσέχεις διατροφή, να μην πίνεις, να μην καπνίζεις, να μην κουράζεσαι υπερβολικά κτλ). Και όλα τα αρνητικά πάλι στηρίζονται στην χρόνια υπερβολική χρήση. Τα ξανάπαμε αυτά. Και η πίσσα δεν υπάρχει στην κάνναβη. Και σε μορφή τσιγάρου να είναι δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να έχει 10 φορές περισσότερη πίσσα, ακόμα και αν έχει καπνό μέσα, η κοινή λογική λέει ότι θα έχει λιγότερη ή έστω ίση ποσότητα. Επίσης όσοι το κάνουν κοινωνικά (που είναι και οι περισσότεροι) δεν καπνίζουν καν ένα ολόκληρο τσιγάρο, κάνουν 1-2 τζούρες, όσο και να το κρατάνε μέσα τους δε φτάνουν τις ποσότητες των κανονικών τσιγάρων σε καμία μα καμία περίπτωση.

Σταύρο, η εξάρτηση του φίλου σου δεν παίζει να υφίσταται, είτε δοκίμασε μία φορά είτε 100, κι αυτό γιατί είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι δεν παίζει εξάρτηση απ την ουσία. Άλλωστε δεν καταλαβαίνω πως είσαι εξαρτημένος αν κάνεις μια στο τόσο. Είναι σα να λες ότι κάποιος είναι αλκοολικός αν πίνει ένα-δυό ποτηράκια μια φορά τη βδομάδα. Τα ποσοστά που έχουν εκάναν /κάνουν/έχουν δοκιμάσει έστω μπάφο δε μπορείς να τα ξέρεις με ακρίβεια όταν κάτι είναι παράνομο :P Είναι σα να κάνεις έρευνα για το πόσοι περνάνε με κόκκινο το φανάρι ή φοροδιαφεύγουν. Ούτε κάν ανώνυμα δε δηλώνει κάποιος εύκολα κάτι τέτοιο. Τώρα για το αν σου φαίνεται χρήσιμο ή όχι, το να αποποινικοποιηθεί, για κάποιους είναι χρήσιμο ιατρικά, για κάποιους είναι χρήσιμο γιατί δε θα τους σείρουν μέσα αν τους πιάσουν να κάνουν χρήση, για κάποιους είναι χρήσιμο γιατί θα σκοτώσουν τη μαύρη αγορά. Διάλεξε και πάρε. Εμένα δε μου φαίνεται χρήσιμο ιδιαίτερα, ούτε αυτό, ούτε θα μου έκανε εντύπωση αν απαγόρευαν εντελώς το τσιγάρο πχ, για μένα είναι εντελώς άχρηστα πράγματα. Απλώς θεωρώ δικαίωμα, πχ του Negative να μπορεί να καπνίζει, αρκεί να μην το κάνει μέσα στη μούρη μου. Κι ακόμα χειρότερα, γιατί φαντάσου ότι το τσιγάρο δε το κάνει κανένας γιατί του αρέσει εξ αρχής η γεύση ή το συναίσθημα.

DrStrangelove, ο καφές είναι πάρα πολύ βλαπτικός για το νευρικό σύστημα και όχι μόνο σε μεγάλες ποσότητες. Το ότι είναι αντικαταθλιπτικό θα έπρεπε να σου λέει ότι ναρκώνει κάτι τις. Και προκαλεί χειρότερη κατάθλιψη σε περιπτώσεις εξάρτησης, άρα αναγκάζει το χρήστη να πίνει συνέχεια και να αυξάνει την ποσότητα για να νιώθει καλά. Κι αν δε σου αρκεί η θεωρία, ελπίζω να σου αρκεί το γεγονός ότι το έχω ζήσει, και σε μένα και σε άλλους. Και ναι, προφανώς και δεν εθίζεται κάποιος μόνο λόγω λίγης καφείνης στα καλά καθούμενα, με 1 κούπα τη μέρα και θέλει ψυχολογικούς λόγους για να γίνει αυτό και να φτάσει σε τέτοια κατάσταση, αλλά αυτό είναι και ο λόγος που ακούγεται αστεία η απαγόρευση του καφέ :)
Τέλος το τι βγαίνει και δηλώνει μια εφημερίδα δε το κάνει μόνο λόγο επιστημονικών ερευνών, αλλά και για πολιτικούς λόγους :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
... και η ουσία είναι ότι οι άνθρωποι θα χρειάζονται πάντα δεκανίκια. ... "απελευθερωθείτε απ'ότι σας δεσμεύει". ... Εκτός αν μιλάμε για επιλεκτική ελευθερία.

Αγαπητέ Δόκτορα, με όλη την υπόληψη και εκτίμηση που μου εμπνέουν συνήθως τα γραπτά σου, στον παραπάνω τριχρωματισμό, διαβλέπω (ενδεχόμενα με τα "μυωπικά" μου!) μία τριαδική θολούρα! Δεν μπορώ να δεχτώ ("να χωνέψω", που λέμε!) αυτή την (μωβ)"ουσία" , για τον "άνθρωπο". Με ενθουσιάζει το (κόκινο πρόσταγμα) κι αμέσως πέφτω σε συλλογισμό: Υπάρχει άλλη (εκτός από την "πράσινη") ελευθερία;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Επίσης, negative, προφανώς αν είσαι έγκυος καλό θα ήταν να μην κάνεις πάρα πολλά πράγματα που δε χάθηκε ο κόσμος να κάνεις όταν δεν είσαι (ούτε παυσίπονα δεν κάνει να παίρνεις πολλές φορές, πρέπει να προσέχεις διατροφή, να μην πίνεις, να μην καπνίζεις, να μην κουράζεσαι υπερβολικά κτλ). Και όλα τα αρνητικά πάλι στηρίζονται στην χρόνια υπερβολική χρήση. Τα ξανάπαμε αυτά......
Εσύ από ένα ολόκληρο άρθρο της εφημερίδας βήμα κατάλαβες αυτό?Ξανά διάβασε το κοπελιά σιγά σιγά....μήπως και σου φύγει λίγο το μένος περί νομιμοποίησης....και καλά υπέρ των ανθρωπίνων δικαιωμάτων υπέρ της ελευθερίας.. ελευθέρας βούλησης κτλπ....
Διάβασε λοιπόν με αντικειμενικότητα το συγκεκριμένο άρθρο..Ινδική κάνναβη.....Τα λίγα πράγματα που ξέρουμε γι' αυτήν και μην οδηγείς την συζήτηση στον καφέ και τα παυσίπονα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
ΙΝΔΙΚΗ ΚΑΝΝΑΒΗ

Τα λίγα πράγματα που ξέρουμε γι' αυτήν

.................
Υποψήφιο φάρμακο
.. «Η κάνναβη είναι ένα φάρμακο που αξίζει πολύ βαθύτερη έρευνα».
...

Πέρα από τις όποιες νομικο-ηθικές περιπλοκές του ζητήματος, διαβάζει κανείς στην "Ελευθεροτυπία 12.12.2008", σελ. 42 : " Κόκκινο κρασί και μαριχουάνα, τα αντίδοτα στο Αλτσχάιμερ"... Τι να πει κανείς; Πάντως, από όσα μπορώ να γνωρίζω "δημοσιογραφικά", στη χώρα μας οι σχετικές "νομικο-ηθικές περιπλοκές" ήταν και είναι τέτοιες, που εν πολλοίς υπήρξαν "υπαίτιες", ώστε να μην επωφεληθεί η ελληνική αγροτική οικονομία των εισοδηματικών ευεργετημάτων Κανονισμού της ΕΟΚ, για την ενθάρρυσνη καλλιέργειας της Κάνναβης Σατίβα, φυτού που θα απάλλασε την εθνική οικονομία μας, από την επί δεκαετίες παθητική(οικονομικά) καλλιέργεια σιτηρών, και μάλιστα, σε όχι ειδιαίτερα απαιτητικές (δηλαδή σχετικά άγονες) εδαφικές εκτάσεις. Τι αν πει κανείς; Πάντως, Γάλλοι, Γερμανοί και Ισπανοί (Αγρότες), που σχεδόν μοιράστηκαν τις σχετικές εοκικές "ποσοστώσεις", δεν νομίζω να την πιο "ελαφρόμυαλοι" από τους Έλληνες(Αγρότες)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top