[06/12/2008] Νεκρός 16χρονος στα Εξάρχεια

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
https://www.laos.gr/load_file.asp?epilogi=press/txtfiles/cenPage/text11.txt



Ο ΛΑ.ΟΣ. ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΑΓΙΚΟ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ
ΔΕΚΑΠΕΝΤΑΧΡΟΝΟΥ ΝΕΟΥ.

Ήταν θέμα χρόνου να χυθεί αίμα.

Η ανεξέλεγκτη συνεχώς κλιμακούμενη βία θα
κατέληγε κάποια στιγμή στο μοιραίο, από την μία
ή την άλλη πλευρά.
Είναι τραγικό ότι έπληξε ένα δεκαπεντάχρονο
παιδί, με άριστη οικογενειακή, κοινωνική και
σπουδαστική υποδομή, το οποίο από
ανεξήγητους λόγους, επιστράτευσε εαυτόν, στους
«γνωστούς αγνώστους».

Ο ΛΑ.Ο.Σ. προτείνει, τόσο για την διερεύνηση των
πραγματικών περιστατικών του τραγικού
συμβάντος, όσον και για την αντιμετώπιση της
αδίστακτης βίας των ομάδων κρούσης των
αναρχικών και συγγενών δυνάμεων του
«επαναστατικού στρατού», τη δημιουργία
διακομματικής Επιτροπής της Βουλής.

Η στρατιωτικού τύπου δράση, αμέσως μετά το
τραγικό συμβάν, πρέπει να μελετηθεί υπεύθυνα
από την Πολιτεία, όπως επίσης να καταβάλλει
κάθε προσπάθεια απόκρουσης βανδαλισμών και
λεηλασιών αθώων προς το ακραίο περιστατικό,
πολιτών.

Τόσο το θλιβερό γεγονός, όσο και τα συνοδά
στοιχεία του, δεν πρέπει να χρησιμοποιηθούν ως
βατήρας άκαιρων μικροκομματικών εντυπώσεων.

Ο Λαϊκός Ορθόδοξος Συναγερμός, σεβόμενος τις
αρχές του, δεν θα συμμετάσχει σε καμία εκπομπή
μέχρι την κηδεία του θύματος.

Συλλυπούμεθα την οικογένεια του νεκρού παιδιού
και αναλογιζόμαστε τον Γολγοθά των παιδιών του
Ειδικού φρουρού.



ΛΑ.Ο.Σ




Kυριακή, 7 Δεκεμβρίου 2008



:whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
επίσης λύστε μου μια απορία... Γιατί δεν λένε το όνομα του αστυνομικού?

[Youki μη μου τα λες εμένα... πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο η μάνα μου για να βεβαιωθεί ότι είμαι σπίτι, γιατί ήταν σίγουρη ότι με αυτά που γίνονται θα είχα κατέβει με...τα πόδια μέχρι εκεί...]

Απλώς αν θέλεις να δείξεις ότι αυτό δεν θα περάσει έτσι πήγαινε και κάψε τη ΓΑΔΑ, πήγαινε στο .. μαξίμου και φέρτα τούμπα... το μαγαζί του κάθε ταλαίπωρου ή τα φανάρια της Ακαδημίας δεν βοηθάνε σε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Χθες ο αδερφός μου γύρισε σπίτι στις 7 το πρωί. Και μας ξύπνησε για να μας πει τι είδε. Ότι γινόταν χαμός στην Αθήνα. Φωτιές και καταστροφές. Τα είδαμε και στην τηλεόραση. Στην αρχή συγκεχυμένα, μετά σίγουρα.

Ένα παιδί, που θα μπορούσε να'ναι πρώην γκομενός μου ή φίλος μου ή εχθρός μου ή συμμαθητής του ξαδέρφου του κολλητού μου ή να πήγαιναμε στο ίδιο φροντιστήριο, δολοφονήθηκε. Επειδή τόλμησε να πάει για καφέ με την παρέα του παρασκευιάτικα. Tον πυροβόλησαν και την έκαναν γυριστή (Εντολές του κέντρου). Μπορεί να τους είπε πούστηδες ή μαλάκες ή γαμωτημαλακίασας. Πρέπει να το ερευνήσουμε. Έχει τεράστια σημασία.

Οι αντιδράσεις ήρθαν άμεσα. Μπήκαν οι πιασάρικοι τίτλοι στα δελτία ειδήσεων, τα αποκλειστικά, τα βίντεο. Εμφανίστηκαν πολιτικοί στις εκπομπές {Αξιομνημόνευτη η ερώτηση - αντανακλαστική αντίδραση της κ. Παπακώστα το πρωί: To παιδί που ανήκε; (Κομματικά- ιδεολογικά εννοούσε)}.Έκαναν δηλώσεις. Σαν τα όρνια, έσπευσαν όλοι να κατασπαράξουν τη νεκρη σάρκα. Και να σου "Oι αστυνομικοί της ΝΔ φταίνε" και "λυπόμαστε βαθύτατα για το συμβάν" και παραιτήσεις και διαθεσιμότητες και ΚΚΕ και φασαρία.

Έγιναν και θα ξαναγίνουν. Και γίνονται. Και θα ξεχαστούν με καινούργια επικαιρότητα. Και μένω μετέωρη τώρα, μη ξέροντας τι να κάνω. Αν ήμουν εκεί κοντά, θα πέταγα πέτρες, όχι πέτρα. Μενίρ ολόκληρο, αν έβρισκα. Κάπως, κάτι θα πρέπει να κάνω που να αρμόζει στην περίσταση.

Nα στεναχωρηθώ που κάηκαν τα καινούργια SPRIDER;

Να σπαστώ που το σταρ έκοψε ώρα από τον Κωστέτσο;

Nα δηλώσω ότι "Φταίει το ότι οι γονείς δίνουν λίγο χαρτζιλίκι", μπας και ωφεληθώ κι εγώ;

Nα τα ξεχάσω όλα αυτά και να κάτσω σαν καλό παιδάκι να μάθω απ'έξω τα βιβλία τους,
γιατί πώς θα περάσω αλλιώς;

Nα ελπίζω σε κάτι;

Σε τι;

:/:

εντιτ.
Λ.Α.Ο.Σ.
Περιμένω επικήδειο ύμνο από την Έφη Σαρρή.
Όσο τρώνε ποκ κορν οι βουλευτές σου.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Θεωρώ ότι όσο καταδικαστέα είναι η ενέργεια του αστυνομικού, τόσο είναι και οι εκδηλώσεις βίας που ακολούθησαν (και συνεχίζονται). Γιατί θα πρέπει να φοβάμαι να πάω στο πανεπιστήμιο αύριο; Ας κάψουν τα δικά τους αυτοκίνητα και τις δικές τους περιουσίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Μια ερώτηση σε όλους όσους φοβούνται να πάνε αύριο στη δουλειά/σχολή/καφετερια/σπιτι γκομενου/μαγαζια για shopping:
τι φοβαστε και γιατί το φοβάστε??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μια ερώτηση σε όλους όσους φοβούνται να πάνε αύριο στη δουλειά/σχολή/καφετερια/σπιτι γκομενου/μαγαζια για shopping:
τι φοβαστε και γιατί το φοβάστε??

Δε μου φαίνεται πως τα επεισόδια θα σταματήσουν απόψε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δεν θα διαφωνήσω με αυτούς που γράφουν ενάντια στα βίαια επεισόδια που έγιναν. Απλά θέλω να ρωτήσω, τι μπορούμε να κάνουμε για να εκφράσουμε την αγανάκτησή μας;
Είπε η Λούγκαρ, να κάνουμε καθιστική διαμαρτυρία. Τότε θα βρεθούν και πάλι κάποιοι να μας πουν πως δεν έχουμε δικαίωμα να κλείνουμε τους δρόμους ενώ εκείνοι θέλουν να πάνε στη δουλειά τους (τη δική Τους) και να τους παρεμποδίζουμε, αφού κάτι τέτοιο θα θεωρηθεί αντιδημοκρατικό.

Τα καμένα αυτοκίνητα θα πληρωθούν από τις ασφαλιστικές, τα καμένα μαγαζιά πιθανώς επίσης, το πολύ πολύ να κόψουν μισθό από τους υπαλλήλους για να βγάλουν τα σπασμένα, η κοινωνία του εαυτούλη τελικώς θα επικρατήσει. Κάπου έξω μακριά, μια οικογένεια θα κάνει Μεγάλη Παρασκευή τη μέρα των Χριστουγέννων. Μόνο που αυτήν την Μεγάλη Παρασκευή δεν θ' ακολουθήσει καμμία Ανάσταση. Εμείς θα τρώμε τη γαλοπούλα μας, σε μια εκ των πραγμάτων καθιστική διαμαρτυρία...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δεν απαντας όμως στην ερωτηση μου...
ΤΙ ΦΟΒΑΣΑΙ???
Οτι θα επιτεθουν σε σένα? Ποιος? Σιγουρα πάντως όχι οι ...γνωστοί άγνωστοι...Αρα ποιοι? αυτοι που προσπαθούν χρόνια τώρα να μας φοβήσουν και να μας κλείσουν σπίτια μας.

Οτι θα σου κάψουν το καινούργιο αμάξι? Παρε ΜΜΜ...

Τι είναι αυτό που φοβάστε?
Και πραγματικά είναι μια απορία μου εδώ και χρόνια...Και η μόνη απάντηση που βρίσκω είναι ότι φοβάστε αυτό που θα πρεπε να φοβάται κι ο Αλέξανδρος...το τσαμπα μαγκα που χει εξουσία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Δηλαδή αυτοί που καίνε απόψε την Αθήνα δεν πρέπει να με φοβίζουν; Όταν εκτοξεύονται πέτρες, μολότοφ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο προς πασα κατεύθυνση δε θα έπρεπε να φοβάμαι; Δε θα κυκλοφορήσω στο κέντρο όταν ξέρω τι γίνεται, ούτε φυσικά θα πάω στο Πολυτεχνείο όπου γίνεται χαμός ως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις.
Δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ στους ''διαδηλωτές'' φυσικά. Όπως είδαμε χτες, μπορείς να την πατήσεις απλώς και μόνο επειδή έτυχε να βρίσκεσαι εκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Όταν εκτοξεύονται πέτρες, μολότοφ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο προς πασα κατεύθυνση δε θα έπρεπε να φοβάμαι;



Aπό την τηλεόραση πληροφορείσαι, να υποθέσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Aπό την τηλεόραση πληροφορείσαι, να υποθέσω.

Όχι μόνο. Και από τηλεόραση και από ίντερνετ και από γνωστούς που έτυχε να κυκλοφορήσουν και να δουν τα αποτελέσματα των χτεσινών συμπλοκών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Δηλαδή αυτοί που καίνε απόψε την Αθήνα δεν πρέπει να με φοβίζουν; Όταν εκτοξεύονται πέτρες, μολότοφ και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο προς πασα κατεύθυνση δε θα έπρεπε να φοβάμαι; Δε θα κυκλοφορήσω στο κέντρο όταν ξέρω τι γίνεται, ούτε φυσικά θα πάω στο Πολυτεχνείο όπου γίνεται χαμός ως συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις.
Δεν αναφέρομαι ΜΟΝΟ στους ''διαδηλωτές'' φυσικά. Όπως είδαμε χτες, μπορείς να την πατήσεις απλώς και μόνο επειδή έτυχε να βρίσκεσαι εκεί...
E λοιπόν όχι...δεν θα πρεπε να σε φοβίζουν. Γιατι ΔΕΝ εκτοξεύονται πέτρες, μολοτοφ και δεν ξερω τι άλλο ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ κατευθυνση. Γιατί δεν προκειται κανείς να σε πειράξει (νταξ...για τους αστυνομικούς το ομολογώ δεν μιλώ με σιγουριά). Γιατί μπορείς ανενόχλητη να πας στη σχολή σου/δουλειά σου και όπου αλλού γουστάρεις και σου το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ότι θα φτάσεις σώα και αβλαβής.

Αν φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να ζεις τη ζωή σου σαν να μην έγινε τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
E λοιπόν όχι...δεν θα πρεπε να σε φοβίζουν. Γιατι ΔΕΝ εκτοξεύονται πέτρες, μολοτοφ και δεν ξερω τι άλλο ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ κατευθυνση. Γιατί δεν προκειται κανείς να σε πειράξει (νταξ...για τους αστυνομικούς το ομολογώ δεν μιλώ με σιγουριά). Γιατί μπορείς ανενόχλητη να πας στη σχολή σου/δουλειά σου και όπου αλλού γουστάρεις και σου το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ ότι θα φτάσεις σώα και αβλαβής.

Αν φυσικά μπορείς να συνεχίσεις να ζεις τη ζωή σου σαν να μην έγινε τίποτα....

Θεωρεις δηλαδη οτι ειναι τοσο στοχευμενη η δραση αυτων που ειναι στους δρομους τωρα δηλαδη ε; Και για πες μου, μου ορκιζεσαι οτι αν παω αυριο το πρωι για μαθημα στο Φυσικο Θεσσαλονικης, θα φτασω ανενοχλητος και αρτιμελης; Γιατι κατι μου λεει οτι εκτος απο το περιπτερο της κας Χαρουλας που καηκε την προηγουμενη φορα που εγιναν επεισοδια (στοχευμενη δραση εναντιον του Κεφαλαιου προφανως) θα ειναι καμενα και τα αυτοκινητα των ατυχων φοιτητων που τα ειχαν αφησει εκει απο προχθες, και ερειπιο ο περιβαλλων χωρος.

Εγραψα και προηγουμενως οτι πιστευω οτι θα πρεπει ολοι να εχουν μια μετριοπαθεια σε αυτα που γραφουν. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο σε αυτη τη ζωη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Insomniac θα συμφωνήσω.
Και εξάλλου ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι εγώ είμαι άσχετη και δε θα με πειράξουν... και η περιουσία του κόσμου που καίγεται όμως άσχετη δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Insomniac θα συμφωνήσω.
Και εξάλλου ΟΚ, εγώ είμαι άσχετη και δε θα με πειράξουν... και η περιουσία του κόσμου που καίγεται όμως άσχετη δεν είναι;

Αυτό που έχει ειπωθεί εδώ και τόσα ποστ είναι ότι πέθανε ένας άνθρωπος. Μπορεί να μην αρέσουν σε αρκετούς οι υλικές ζημιές αλλά ήταν αιτία και αφορμή για να ξεσπάσουν όλα αυτά τα γεγονότα.

Δεν θέλω να μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλά καλύτερα θα ήταν να το κόψετε και να κάνετε ξεχωριστό θέμα για να μπορώ να σου απαντήσω πιο άνετα και εκτενέστερα σε σχέση με τις υλικές ζημιές. Το να μπλέξουμε τους αναρχικούς και τις διαδηλώσεις με το γεγονός είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά χάνεται τελικά η ουσία του χθεσινού γεγονότος. Ένα παιδί πέθανε από αστυνομικο χωρίς λόγο αυτό είναι το point του θέματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Θεωρεις δηλαδη οτι ειναι τοσο στοχευμενη η δραση αυτων που ειναι στους δρομους τωρα δηλαδη ε; Και για πες μου, μου ορκιζεσαι οτι αν παω αυριο το πρωι για μαθημα στο Φυσικο Θεσσαλονικης, θα φτασω ανενοχλητος και αρτιμελης; Γιατι κατι μου λεει οτι εκτος απο το περιπτερο της κας Χαρουλας που καηκε την προηγουμενη φορα που εγιναν επεισοδια (στοχευμενη δραση εναντιον του Κεφαλαιου προφανως) θα ειναι καμενα και τα αυτοκινητα των ατυχων φοιτητων που τα ειχαν αφησει εκει απο προχθες, και ερειπιο ο περιβαλλων χωρος.

Εγραψα και προηγουμενως οτι πιστευω οτι θα πρεπει ολοι να εχουν μια μετριοπαθεια σε αυτα που γραφουν. Δεν ειναι ολα ασπρο μαυρο σε αυτη τη ζωη. :)
Εσυ θεωρείς ότι δεν είναι? Παντως εγώ δεν θυμάμαι ποτέ μου να τραυματίστηκε έστω και ελαφρά κάποιος που απλά πήγαινε στη δουλειά του όσα επεισόδια κι αν γίνονταν. Ψεμματα, θυμάμαι...και όσες φορές θυμαμαι κάτι αντίστοιχο "δράστης" ήταν πάντα αστυνομικός.


Insomniac θα συμφωνήσω.
Και εξάλλου ΟΚ, ας υποθέσουμε ότι εγώ είμαι άσχετη και δε θα με πειράξουν... και η περιουσία του κόσμου που καίγεται όμως άσχετη δεν είναι;
Η ερώτηση που έθεσα ήταν το τι φοβάστε.

Για τα καμμένα αυτοκίνητα/αμαξια κλπ ναι είμαι 100% αντίθετη σε όλο αυτό που γίνεται κάθε φορά ακόμα κι αν αφορά καμενα ΑΤΜ, πολυεθνικές και δεν ξέρω γω τι άλλο.
ΟΜΩΣ αυτή τη στιγμή θεωρώ πιο σημαντικό το ότι ένας 16 χρονος είναι νεκρός παρά τις σπασμένες βιτρίνες και τις καμένες πολυεθνικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Αυτό που έχει ειπωθεί εδώ και τόσα ποστ είναι ότι πέθανε ένας άνθρωπος. Μπορεί να μην αρέσουν σε αρκετούς οι υλικές ζημιές αλλά ήταν αιτία και αφορμή για να ξεσπάσουν όλα αυτά τα γεγονότα.

Δεν θέλω να μπαίνω σε λεπτομέρειες αλλά καλύτερα θα ήταν να το κόψετε και να κάνετε ξεχωριστό θέμα για να μπορώ να σου απαντήσω πιο άνετα και εκτενέστερα σε σχέση με τις υλικές ζημιές. Το να μπλέξουμε τους αναρχικούς και τις διαδηλώσεις με το γεγονός είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά χάνεται τελικά η ουσία του χθεσινού γεγονότος. Ένα παιδί πέθανε από αστυνομικο χωρίς λόγο αυτό είναι το point του θέματος...

H youki μας ρωτουσε επιμονα αν φοβομαστε και τι φοβομαστε ως προς το να παμε στη δουλεια μας και της απαντησα. Επομενως δεν εγκειται σε μενα να "το κοψω", εφοσον δεν το ξεκινησα καν εγω. :)

Οτι πεθανε ενας ανθρωπος...και το γνωριζουμε, και δεν το αρνουμαστε, ενω προφανως ολοι καταδικαζουμε το πως πεθανε. Ως προς αυτα που λες ομως:

Στο ιδιο post λες: "Μπορεί να μην αρέσουν σε αρκετούς οι υλικές ζημιές αλλά ήταν αιτία και αφορμή για να ξεσπάσουν όλα αυτά τα γεγονότα. " και "Το να μπλέξουμε τους αναρχικούς και τις διαδηλώσεις με το γεγονός είναι πολύ ενδιαφέρον αλλά χάνεται τελικά η ουσία του χθεσινού γεγονότος". Αφου ο ιδιος λες οτι το ενα ειναι αφορμη για το αλλο, πως τα μπλεκουμε εμεις;! Αλληλενδετα ειναι εξαρχης!

Η ουσια προφανως και ειναι αυτη που λες, αλλα οι φασαριες που γινονται τωρα, ακριβως ΚΑΙ για αυτον τον λογο, θα πρεπει να θεωρουνται απο ολους μας (και οχι απο μερικους οπως λες) κατακριτεες (ως ασχετες δηλαδη με την πραγματικη φυση του γεγονοτος).

Τελος, αν θες να ανοιξεις ξεχωριστο θεμα, μαζι σου. Εγω θεωρω οτι οι φασαριες εφοσον συμβαινουν στα πλαισια αυτου του γεγονοτος, μπορουν να συζητηθουν ανετα στο παρον θεμα. Αν διαφωνουν οι διαχειριστες, ας το κανουν split.

Εσυ θεωρείς ότι δεν είναι? Παντως εγώ δεν θυμάμαι ποτέ μου να τραυματίστηκε έστω και ελαφρά κάποιος που απλά πήγαινε στη δουλειά του όσα επεισόδια κι αν γίνονταν. Ψεμματα, θυμάμαι...και όσες φορές θυμαμαι κάτι αντίστοιχο "δράστης" ήταν πάντα αστυνομικός.



Η ερώτηση που έθεσα ήταν το τι φοβάστε.

Για τα καμμένα αυτοκίνητα/αμαξια κλπ ναι είμαι 100% αντίθετη σε όλο αυτό που γίνεται κάθε φορά ακόμα κι αν αφορά καμενα ΑΤΜ, πολυεθνικές και δεν ξέρω γω τι άλλο.
ΟΜΩΣ αυτή τη στιγμή θεωρώ πιο σημαντικό το ότι ένας 16 χρονος είναι νεκρός παρά τις σπασμένες βιτρίνες και τις καμένες πολυεθνικές.

Το να μην ειναι καποιος τοσο ηλιθιος ωστε να βλεπει να ανταλλασονται εξω απο το πανεπιστημιο πετρες και μολοτωφ απο την μια πλευρα και δακρυγονα απο την αλλη και να συνεχιζει ακαθεκτος ωστε να παθει τιποτα, δεν σου περναει απο το μυαλο; Η πιο λογικη εξηγηση που δινεις ειναι οτι απλα περναμε ολοι κανονικα αναμεσα τους, απλα οι μεν μας προσεχουν (για τους δε = αστυνομικους - δεν το συζηταω. Για αυτους ανεφερες οτι μπορει και να μην μας προσεξουν); :eek:

Προφανως και ειναι πιο σημαντικος ο θανατος του παιδιου, αλλα αυτο τι σχεση εχει με το αν συμβαινει και εξαιτιας αυτου και κατι αλλο καταδικαστεο και κακο για την κοινωνια μας.

Και επιτελους ας σταματησει αυτη η ηλιθιοτητα με το διαχωρισμο πολυεθνικων και "κανονικων" μαγαζιων! Πρωτα απο ολα, ο νομος υπαρχει για ολους, οχι μονο για τους αδυνατους. Αυτο ελειπε, καθε φορα να τα σπασε μονο στις πολυεθνικες και να ειμαστε ολοι χαρουμενοι ("Αφου εχουν ασφαλεια αυτοι"). Κατα δευτερον, δεν ξερω αν το εχει σκεφτει κανεις απο αυτους που δεν εχουν προβλημα, αλλα και στις πολυεθνικες, δεν ειναι ολοι μανατζερ ή πλουσιοι. Αυτοι οι υπολοιποι τι θα κανουν αν κλεισει για πχ ενα μηνα το Πλαισιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stargazer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σας ότι το θέμα είναι ο άδικος θάνατος του αγοριού.. όμως δυστυχώς αυτό το έχουν εκμεταλλευτεί οι διάφοροι κατα πως τους συμφέρει (οι μεν 'αναρχικοί' ή ό,τι άλλο είναι για να τα σπάσουν, οι δε πολιτικοί για να εκτοξεύσουν αλληλοκατηγορίες και ''εκφράσουν τη λύπη τους''...). Και προσωπική μου άποψη είναι ότι εφόσον ασχολούμαστε με το 1ο αναπόφευκτα θα φτάσουμε και στο 2ο.
Φυσικά και ο θάνατος του αγοριού είναι πιο σημαντικός. Αλλά αυτό θα έπρεπε να το σκεφτούν και κάποιοι άλλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manouela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει .. να πεθαίνει ένα παιδί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Όταν σκοτώσανε τον Καλτέζα οι φοιτητές δεν είχαμε αυτοκίνητο για να φοβηθούμε να πάμε στην κατάληψη μην μας το κάψουνε... Απλώς πια μας βάζουνε στα "βάσανα" της ιδιοκτησίας πιο νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top