Εσείς, τί θα κάνατε/τί στάση θα κρατούσατε?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 16)
  • Είμαι γυναίκα και δεν θα γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 10 62.5%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γυναίκα και θα γινόμουν παρένθετη μητέρα δωρεάν

    Ψήφοι: 4 25.0%
  • Είμαι άντρας και δεν θα ήθελα η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, χάριν χρημάτων

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι άντρας και θα δεχόμουν η γυναίκα μου/η σύντροφός μου να γίνει παρένθετη μητέρα, δωρεάν

    Ψήφοι: 2 12.5%

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
μανα ειναι αυτη που δινει το dna της..(οπως και πατερας αναλογα)οτι μπαινει ενδιαμεσα ειναι απλα εργαλειο..
το αιμα νερο δε γινεται που λεμε..
οκ..καταλαβαινω..δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου..αλλα αν εβρισκαν τη βιολογικη μανα-πχ τυχαια- ,πιστευεις οτι θα ηταν ποτέ η σχεση με τη μανα τους ποτέ ιδια?

Αλήθεια Άγγελε εσύ αν μάθαινες αυριο το πρωί πως είσαι υιοθετημένος πιστεύεις πως έτσι θα ένιωθες
για το " εργαλείο " που σε μεγάλωσε ?

Ωραία λοιπον , ήρθε η ώρα να στο φανερώσω .
Βιολογικός σου πατέρας είναι Ο Σουλειμάν Οσμάν , Τούρκος αριστερός ακτιβιστής , χορτοφάγος και γκέυ !
Σε μια νύχτα που έκανε την κίνηση να δει πως είναι να κάνεις σεξ με γυναίκα κοιμήθηκε με την Εβραία
Ραχήλ Καμχή αναρχική στέλεχος του ακροαριστερού κόμματος της Ονδούρα .

Και το καλύτερο στο έχω για το τέλος …
Δεν χρειάζεται να ψάξεις εσύ να τους βρεις βρε κουτό …
Αύριο πρωί πρωί θα σου χτυπήσουν την πόρτα
Φαντάζομαι τώρα πως εκτός από συγκίνηση που βρήκες τις «ρίζες» σου
και αδιαφορία για το " εργαλείο " θα έχει αρχίσει να κοχλάζει
μέσα σου και …το " αίμα που νερό δεν γίνεται " ?

εεε ?? εεεε ??? εε???

πες το αυτο σε ολα τα παιδια που μολις μαθαινουν οτι ειναι υιοθετημενα τρεχουν να βρουν τη ριζα τους ,τη βιολογικη τους μανα..τον προγονο τους...αυτα ειναι στο ενστικτο μας ,δεν αλλαζουν... και εγκληματιας να ειναι ο πατερας ,μητερα σου θελεις να ξερεις ποιος ειναι,γιατι ετσι βρισκεις και ενα κομματι του εαυτου σου..εισαι ενα κομματι αυτου του ανθρωπου..


Δεν είμαι « κομμάτι » κανενός , είμαι όμως χιλιάδες κομμάτια από τους ανθρώπους που με αγάπησαν , από αυτούς που άκουσαν την πρώτη μου λέξη , με στήριξαν στα χέρια τους να κάνω τα πρώτα μου βήματα , με κράτησαν στην αγκαλιά τους τις νύχτες που ψηνόμουν στο πυρετό , που μου διάβαζαν παραμύθια όταν περνούσα τις παιδικές μου ασθένειες , που με συνόδευσαν την πρώτη μέρα στο σχολείο και μου χαμογέλασαν με εμπιστοσύνη πως δεν έχω να φοβάμαι τίποτα

που μου σχεδίαζαν χαζούς ήλιους και εγώ τους αντέγραφα , που μου αγοράσαν το πρώτο μου βιβλίο και με έμαθαν να διαβάζω από τα 4 , που γυρνούσαν κουρασμένοι από τη δουλειά και μου έφτιαχναν τα ελάχιστα πράγματα που έτρωγα επειδή ήμουν μίζερη και ολιγόφαγη ..
Είμαι κομμάτι εκείνης που την άκουσα στα 10 μου να λέει σε μια φίλη της : όποιος την κάνει να κλάψει θα μπορούσα να τον σκοτώσω !


Είμαι κομμάτι εκείνου που τη μια και μοναδική φορά στη ζωή του που πήγε να μου δώσει μια χαζοσφαλιάρα επειδή δεν έλεγα να ξεστραβωθώ στα μαθηματικά , μετά έκλαιγε σαν μωρό επειδή τόλμησε να σκεφτεί να δείρει …το παιδί !

Είμαι κομμάτι εκείνων των δύο υπέροχων ανθρώπων που με αγάπησαν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους , μου έμαθαν τι θα πει ειλικρίνεια , αξιοπρέπεια , ανεξαρτησία , ελευθερία , σεβασμός ..
Είμαι κομμάτι εκείνης της γυναίκας που μου έμαθε να στηρίζομαι στα πόδια μου , που μου δίδαξε τι θα πει μάνα , γυναίκα , φίλη , αγωνίστρια χωρίς λόγια και φανφάρες αλλά μέσα από τις πράξεις της και τον τρόπο ζωης της .
Είμαι κομμάτι εκείνης της γυναίκας που μου έδειξε με πράξεις πως τα ύψιστα αγαθά που οφείλει να κυνηγά ένας άνθρωπος είναι η αγάπη , ο έρωτας , η φιλία , η ανθρωπιά .
Είμαι κομμάτι εκεινου του άντρα που μου έδειξε πως οφείλω να σέβομαι κάθε άνθρωπο , κάθε ηλικίας από οποιοδήποτε χωριό του πλανήτη κι αν προέρχεται , ότι χρώμα κι αν έχει το δέρμα του , όποια κι αν είναι τα πιστεύω του .


Είμαι κομμάτι εκείνης της γυναίκας που μου έδειξε πως μπορούν δυο άνθρωποι να είναι ερωτευμένοι ακόμα και μετά από 20 χρόνια γάμου , κι όταν εγώ γύριζα από έξω να τους βλέπω αγκαλιά να γελάνε σαν παιδιά , παρά τις αντιξοότητες και τα προβλήματα που πέρασαν , παρά την αγωνιώδη προσπάθειά τους να φέρουν στον κόσμο ένα παιδί ,και μετά από 9 χρόνια προσπαθειών , συνάντησαν εμένα και έγινα το ..παιδί τους .
Μέχρι που μας χώρισε ο θανατος .


Με τη βιολογική μου μητέρα έχω διαφορά 15 χρόνια , με τη θετή είχα σχεδόν τα τριπλάσια , κι όμως όχι μόνο ποτέ δεν την αναζήτησα αλλά και με σχεδόν όλες τις μητέρες φίλων μου οι οποίες είναι κοντά στην ηλικία της βιολογικής μου μητέρας ποτέ δεν μπόρεσα να συννενοηθώ όχι μόνο εγώ αλλά ούτε και οι φιλοι μου , τουλάχιστον στο βαθμό που μπορούσα να επικοινωνήσω με την δική μου μητέρα .

Μα τι θα μπορούσε να νιώσει κανείς απέναντι σε έναν ξένο ?
Ίσως κάποιες πιθανότητες να γίνεις φίλος ? Δλδ τις ίδιες πιθανότητες που μπορεί να έχεις με τον οποιοδήποτε άγνωστο …
Τι μπορεί να μας ενώνει ? Τι ξέρει για μένα ? Τι έχει ζήσει και νιώσει για μένα για να αποκαλείται …μητέρα ?


Το μόνο που οφείλω στη βιολογική μου μητέρα είναι το γεγονός πως δεν με πέταξε σε μια έκτρωση στο σκουπιδοντενεκέ κάποιου νοσοκομείου …
Στους γονείς μου οφείλω όλη μου την ύπαρξη , το είναι μου ,αυτό που είμαι … τα πάντα , γιατί τα πάντα έλαβα και από κείνους!


Στη πλειοψηφία των ανθρώπων που έχω δει γύρω μου οι άνθρωποι που τους έχουν βοηθήσει , σταθεί , δώσει , αγαπήσει ήταν συνήθως «ξένοι» κι όχι συγγενείς εξ αίματος .
Το ίδιο και στη δική μου ζωή !
Το έχει πει και η Μπλανς στο Λεωφορείο ο Πόθος το έχει κάνει και ο Τατσόπουλος βιβλίο : Πάντα αφηνόμουν στην καλοσύνη των ξένων !



Στο θέμα : Δεν ξέρω αν θα γινόμουν παρένθετη μητέρα , δεν θέλω να χαρακτηρίσω την ανάγκη του ανθρώπου να τεκνοποιήσει ως εγωιστική , γιατί υποτίθεται πως είναι ένστικτο ,έμφυτο .
Στη θεωρία θα ήθελα όλα τα παιδιά να γεννιούνται με έρωτα , με πολύ έρωτα σε μια νύχτα που ένας άντρας και μια γυναίκα αγαπήθηκαν πολύ , κι όχι μέσα σε σκοτεινούς θαλάμους ιατρείων ,ούτε να εισέρχονται τις πρώτες ώρες της ζωής τους σε ένα παγωμένο ιατρικό σωλήνα , αλλά στη ζεστή μητρα της μητέρας τους ...όμως η ζωή στην πράξη της είναι συνήθως πολύ σκληρότερη αδυσώπητη και πεζή !
Αν ίσως επέλεγα κάτι τέτοιο θα το έκανα πιθανόν αφού θα είχα δικά μου παιδιά , και για κάποια γυναίκα που θα αγαπούσα πολύ , πάρα πολύ !
Σίγουρα όμως αν την αγαπούσα πολύ ,κι εκείνη εμένα , θα σήμαινε πως θα ήταν ένας άνθρωπος που μέσα από τα δικά μου βιώματα θα είχε δει ,πόσο σπουδαίο είναι να είσαι γονιός για κάθε πλάσμα αυτού του κόσμου , οπότε θαρρώ πως θα επέλεγε να δώσει το πλεόνασμα της αγάπης της σε ένα παιδί που αν δεν υπήρχαν άνθρωποι που ξέρουν να αγαπούν πέρα από αίματα , ντιενέι , χρωμοσώματα και αρώματα οχι μόνο θα μεγάλωνε σε ορφανοτροφείο αλλά ποτέ δεν θα είχε την ευλογία να πει : μπαμπά ... μαμά αγαπώ σας !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν είμαι « κομμάτι » κανενός , είμαι όμως χιλιάδες κομμάτια από τους ανθρώπους που με αγάπησαν ,
η Βιολογια δεν μιλαει για αγαπη...δεν μεταβιβαζεται ετσι το dna...

και το παραληρημα του Τουρκου γκευ:P με αφηνει παντελώς αδιαφορο..
εργαλειο εννοουσα την παρενθετη μητερα που χρησιμοποιηται οντως σαν εργαλειο η μητρα της χωρις να εχει κανενα δικαιωμα μητροτητας ουσιαστικα μετα ,οσο σκληρο και αν ειναι αυτο....σαφως και ο ανθρωπος που εχει αναθρεψει εναν ΑΝΘΡΩΠΟ ειναι συνηθως πρακτικα(και ψυχολογικα) ο πατερας ή μανα..αλα η αξια του βιολογικου γονιου δεν σβηνει ποτέ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
οκ..καταλαβαινω..δεν αμφισβητω τα λεγομενα σου..αλλα αν εβρισκαν τη βιολογικη μανα-πχ τυχαια- ,πιστευεις οτι θα ηταν ποτέ η σχεση με τη μανα τους ποτέ ιδια?

Εγώ νομίζω πως πρέπει να έχεις πολλά άσχημα θέματα ανοιχτά με την μητέρα που σε υιοθέτησε για να αλλάξει η οπτική σου, να νοιώθεις ότι δεν σου'χει σταθεί σα μητέρα. (Βέβαια εδώ που τα λέμε η βιολογική σου στάθηκε? Άρα μιλάμε για παιδική αντίδραση.)
Γιατί ακόμα κι αν με την βιολογική σου μητέρα νοιώσεις να σε συνδέουνε πράγματα, δεν σε συνδέουν όλα αυτά που ανέφερε η Μελιώ. Δεν την ξέρεις, δεν νοιώθεις την ασφάλεια που δίνει η γονική σχέση... δηλαδή την ασφάλεια να σε αγαπούν και με τα λάθη σου και με τα ελαττώματα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βλεπεις ομως οτι της μοιαζεις...
αν σας μυρισει ενας σκυλος πχ μπορει να καταλαβει ποιος ειναι ο βιολογικος γονιος οχι ο θετος..
το dna μυριζει... ετσι κιολας αναγνωριζουν και πολλα ζωα τα παιδια τους..απο τη μυρωδια που παραγει το γενετικο υλικο..

καταλαβαινετε την αξια του dna? γιαυτο μιλαω τοση ωρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Προσωπικα έβαλα πώς θα γινομουν δωρεάν για δύο λόγους, πρώτων η ψυχηκή ταλαιπωρία δεν πληρώνετε με τίποτα όταν πρόκειτε να δώσεις το παιδί σε κάποιον ξένο, και δέυτερον ποτέ δεν λέω ποτέ, μπορεί να χρειαζόταν σε κάποια δερφή ή αδερφό να το κάνω, ανήψάκι μου είναι έτσι και αλλιώς και ακόμα και τώρα τα ανήψια μου παιδιά μου τα λέω, δεν θα ξεχωρίζουν απο τα δικά μου παιδιά σε ότι αφορά την αγάπη.

Στο θέμα ανατροφή πάλι πιστέυω πώς ένας άνθρωπος που δεν μπορεί να κάνει παιδιά φροντίζει όσο μπορεί να καλίψει τις ανάγκες του ενώς(κοινος κακομαθημένο σε κάποιες περιπτώσεις) άρα θα μπώ στην διαδηκασία με την προυπόθεση ότι άν δεθώ μαζί του κατα την εγγυμοσήνη να το έχω κοντά μου και ας μην ξέρει ποιός το γένησε, γονειός είναι αυτός που μεγαλώνει όχι αυτός που γενναει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
βλεπεις ομως οτι της μοιαζεις...
αν σας μυρισει ενας σκυλος πχ μπορει να καταλαβει ποιος ειναι ο βιολογικος γονιος οχι ο θετος..
το dna μυριζει... ετσι κιολας αναγνωριζουν και πολλα ζωα τα παιδια τους..απο τη μυρωδια που παραγει το γενετικο υλικο..

καταλαβαινετε την αξια του dna? γιαυτο μιλαω τοση ωρα..
Huh???
Γιαυτό με το σκύλο έχεις κάποια πηγη? Εχει γίνει κάποιο πείραμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Δεν νομίζω να γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα, γιατί πιστεύω ότι δεν θα άντεχα να αποχωριστώ το μωρό που θα γεννούσα.

Επίσης +1000 στη lugar και στη Μελιώ που με έκανε να κλάψω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιαυτό με το σκύλο έχεις κάποια πηγη? Εχει γίνει κάποιο πείραμα?

μυριζουν το dna για καρκινους ,και καταλαβαινουν τη διαφορετικη μυρωδια dna δυο ανθρωπων... οποτε δεν αποκλειεται να καταλαβει την ομοιοτητα ενος παιδιου με γονιο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
και το παραληρημα του Τουρκου γκευ:P με αφηνει παντελώς αδιαφορο..
Έχασες την αίσθηση του χιούμορ… τι έπαθες?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
μυριζουν το dna για καρκινους ,και καταλαβαινουν τη διαφορετικη μυρωδια dna δυο ανθρωπων... οποτε δεν αποκλειεται να καταλαβει την ομοιοτητα ενος παιδιου με γονιο..?


Η ικανότητα των σκύλων να προειδοποιούν για ύπαρξη καρκινικών όγκων σε πολύ πρώιμο στάδιο οφείλεται στο ότι η ύπαρξη αυτών των όγκων προκαλεί την έκλυση με την εκπνοή κάποιων πολύ συγκεκριμένων ουσιών σε απειροελάχιστες ποσότητες και ακριβώς αυτές τις ουσίες ανιχνεύει η όσφρηση των σκύλων... το dna δεν φαίνεται να έχει σχέση ...

https://www.newscientist.com/article/dn8549
https://www.sciencedaily.com/releases/2006/01/060106002944.htm
https://www.medpagetoday.com/HematologyOncology/LungCancer/2442
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
μυριζουν το dna για καρκινους ,και καταλαβαινουν τη διαφορετικη μυρωδια dna δυο ανθρωπων... οποτε δεν αποκλειεται να καταλαβει την ομοιοτητα ενος παιδιου με γονιο..?

Αλλο το δεν αποκλείεται, άλλο το αν όντως ισχύει.
Ας μας πει και κανενας πιο σχετικός τελος παντων αν καταρχάς η μυρωδιά μας έχει σχέση με το dna. Ας ξεκινήσουμε απο κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντως τα ζωα μυριζουν και ξεχωριζουν τα παιδια τους αναμεσα στα αλλα.απο την μοναδικη μυρωδια που εκπεμπει το καθενα..οποτε ο δεσμος αιματος,γενετικου υλικου δηλαδη..ειναι γνωστη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Εχμ...το καταλαβαίνω τη διαφορά αναμεσα στις μυρωδιές, αναγνωρίζω τη μυρωδιά του παιδιού μου κλπ που ναι ισχύει (όπως άλλωστε ισχύει ότι και οι άνθρωποι ως μωρά ξεχωρίζουν αυτούς που είναι γύρω τους με τη μυρωδιά - ξέρουν ποια μυρωδιά αντιστοιχεί στη μαμα κ το μπαμπά τους) δεν νομίζω να έχει να κάνει με τα μελλοντικά συναισθήματα όταν ίσως γονιος-παιδί ξανασυναντηθούν.
Δεν νομίζω δλδ ότι αν πάρεις ένα κουτάβι από μια σκύλα μόλις το γεννήσει και της το επανεμφανίσεις 2 χρόνια μετά, θα αναγνωρίσει ότι είναι το παιδί της και πολύ περισσότερο δεν νομίζω ότι ένα υιοθετημένο παιδί θα νιώσει πιο πολύ μανα του την βιολογική του μάνα απλά και μόνο διότι έχει το ίδιο dna με αυτή.

Και τέλος πάντων με τα "νομίσματα" άκρη δε βγαίνει. Αν πραγματικά έχεις επιστημονικές πηγές για όλα αυτά ευχαριστως να τις μελετήσω αν κάνεις τον κόπο να τις ποστάρεις. Από τη δική μου πλευρά θα το ψάξω εκτενέστερα μόλις βρω το χρόνο!
Στο θέμα πάντως με έχει υπερκαλύψει το ποστ της Μελιώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
καταλαβαινετε την αξια του dna? γιαυτο μιλαω τοση ωρα..
Μωρέ την αξία του dna την καταλαβαίνουμε.
Εσύ καταλαβαίνεις την προσφορά ψυχής ανθρώπου προς άνθρωπο;
Διότι γυναίκες που προσφέρουν το σώμα τους, ώστε ένα ζευγάρι να αποκτήσει παιδί, όπως και τα ζευγάρια που υιοθετούν παιδάκια, πολλές φορές παρατημένα από τους βιολογικούς τους γονείς λόγω αναπηριών ή ανίατων ασθενειών, κάνουν μια προσφορά ψυχής ανυπολόγιστης αξίας κατά τη γνώμη μου.

Δίνεις ζωή με το γενετικό σου υλικό, αλλά "δίνεις ζωή" και με την ψυχή σου. "Γάλα και μέλι" ...

Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω παρένθετη μητέρα δωρεάν για αγαπημένα μου πρόσωπα, (πράγμα που αυτόματα σημαίνει ότι θα διατηρούσα μια επαφή με το παιδί που θα είχα βοηθήσει να γεννηθεί).
(EDIT: Πολύ έχω πεθυμήσει την αίσθηση της νέας ζωής να μεγαλώνει μέσα μου :inlove:)

Πιστεύω παρ' όλ' αυτά, ότι είναι προτιμότερο ειδικά εδώ στην Ελλάδα, να ρίξουμε το βάρος μας στις υιοθεσίες και στις απάνθρωπες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, πριν ασχοληθούμε με την παρένθετη μητρότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Εσύ καταλαβαίνεις την προσφορά ψυχής ανθρώπου προς άνθρωπο;
Ναι.........! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
(EDIT: Πολύ έχω πεθυμήσει την αίσθηση της νέας ζωής να μεγαλώνει μέσα μου :inlove:)
άντε λοιπόν, τι κάθεσαι;:jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Την εγκυμοσύνη πεθύμησα. :D

Το παιδί μου τώρα μεγάλωσε, άντε πάλι απ' την αρχή ξενύχτια, πάνες, ντάντεμα... Μια χαρά είμαι τώρα που έχουμε μπει σε άλλη φάση και μοιραζόμαστε τα ενδιαφέροντά μας.

Να μη μιλήσω για το οικονομικό... :/:

(Για περισσότερα σχόλια σας περιμένω στο προφίλ μου, μην off-topic-ιασουμε άλλο... :whistle: :P Vkey και Rezi, σειρά σας! :P:P)


...αλλά κι εκείνα τα μικρά ποδαράκια με τα μικροσκοπικά δαχτυλάκια, οι άναρθρες κραυγούλες και τα αγκού... τα πρώτα βήματα, οι πρώτες απορίες, εδώ που τα λέμε... :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
(...)Νομίζω πως θα μπορούσα να γίνω παρένθετη μητέρα δωρεάν για αγαπημένα μου πρόσωπα, (πράγμα που αυτόματα σημαίνει ότι θα διατηρούσα μια επαφή με το παιδί που θα είχα βοηθήσει να γεννηθεί). .

Αυτό θα ήταν σίγουρα καλό τουλάχιστον για σένα, ωστόσο το παιδί έχει δικαίωμα να γνωρίζει ότι αποτελεί αποτέλεσμα μιας τέτοιας διαδικασίας?
Εάν η κυοφορούσα δεν είναι οικείο πρόσωπο προς την οικογένεια (οπότε λογικά θα έχει και επικοινωνία με το παιδί) αλλά πρόκειται για ένα τρίτο πρόσωπο που μπορεί και να έχει αμοιφθεί για το όλο εγχείρημα και παρόλα αυτά θα ήθελε να το βλέπει?

Πιστεύω παρ' όλ' αυτά, ότι είναι προτιμότερο ειδικά εδώ στην Ελλάδα, να ρίξουμε το βάρος μας στις υιοθεσίες και στις απάνθρωπες δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα ζευγάρια που θέλουν να υιοθετήσουν ένα παιδί, πριν ασχοληθούμε με την παρένθετη μητρότητα.

Συμφωνώ απολύτως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αυτό θα ήταν σίγουρα καλό τουλάχιστον για σένα, ωστόσο το παιδί έχει δικαίωμα να γνωρίζει ότι αποτελεί αποτέλεσμα μιας τέτοιας διαδικασίας?
Εάν η κυοφορούσα δεν είναι οικείο πρόσωπο προς την οικογένεια (οπότε λογικά θα έχει και επικοινωνία με το παιδί) αλλά πρόκειται για ένα τρίτο πρόσωπο που μπορεί και να έχει αμοιφθεί για το όλο εγχείρημα και παρόλα αυτά θα ήθελε να το βλέπει?

Το παιδί της τεχνητής γονιμοποίησης έχει δικαίωμα/χρειάζεται να ξέρει; Το υιοθετημένο παιδί;
Νομίζω η απάντηση είναι η ίδια.
Προσωπικά εάν είχα ένα παιδί που είχε προκύψει από παρένθετη μητέρα, σε κάποιο σημείο της ζωής του, θα του το έλεγα.
Όσο για το δεύτερο κομμάτι του ερωτήματός σου, όλα εξαρτώνται τόσο πολύ από τα εμπλεκόμενα άτομα που δεν είναι εύκολο να σου απαντήσω.
Κάθε μητέρα "εξαρτημένη" από τα παιδιά της, πιστεύω πως δημιουργεί πρόβλημα στον ψυχισμό τους.
Εάν η παρένθετη μητέρα μπορεί να αξιολογήσει το ρόλο της μέσα σε αυτή την ιδιότυπη σχέση, δε βλέπω γιατί όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Την εγκυμοσύνη πεθύμησα. :D

...αλλά κι εκείνα τα μικρά ποδαράκια με τα μικροσκοπικά δαχτυλάκια, οι άναρθρες κραυγούλες και τα αγκού... τα πρώτα βήματα, οι πρώτες απορίες, εδώ που τα λέμε... :inlove:
[off topic]Τι παθαίνουμε εμείς οι γυναίκες όταν μεγαλώνουν τα παιδιά μας;
Ο γιος μου γράφει, διαβάζει και δίνει συμβουλές πια στην αδερφή του για τις σχέσεις της…(έχει πολύ γέλιο)…
…και εγώ βλέπω όλο και πιο συχνά τις κασέτες με τα πρώτα χρόνια της ζωής τους…:([off topic]

on topic τωρα: Δεν θα γινόμουν ποτέ παρένθετη μητέρα γιατί θα αδυνατούσα να αποχωρίστω το παιδί που θα κυοφορούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top