Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί; Σε έναν άντρα που αλλάζει φύλο, προκύπτει ένα θηλυκό σώμα με εξαίρεση την ανυπαρξία της μήτρας
γιατι ,αλλαξαν dna?

ενα παραμορφωμενο ανδρικο σωμα που μoιαζει με γυναικειο ειναι...(και για να διατηρηθει παιρνουνε για ολη τη ζωη τους φαρμακα και ορμονες,,γιατι αλλιως το σωμα τινει να γυρισει προς το πραγματικο φυλο που του λεει το dna.
μη λεμε και ότι θελουμε...

και περισυντηρητισμου..
μην ξεχναμε οτι δεν ειναι καθε νεωτερισμος καλος..το κριτικο μυαλο δεν παιρνει ως καλο καθε νεωτερισμο..

και καθε ανθρωπος ειναι συντηρητικος σε καποια πραγματα και πιο προοδευτικος σε άλλα..καθε ανθρωπος..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Οι αριστερόχειρες γιατί έχουν δικαιώματα;
Οι μελαχρινοί;
Οι πολύ αδύνατοι;
Οι κοντοί;
Οι πολύ ψηλοί;
Αυτοί που στο σεξ προτιμούν πιο bdsm καταστάσεις;
Οι πολύ χαμηλών τόνων άνθρωποι;
Οι πολύ ψηλών τόνων άνθρωποι;
and so on

Το ίδιο είναι. Ένα εγγενές χαρακτηριστικό του 5-10% των ανθρώπων γύρω μας στο οποίο ως κοινωνία έχουμε δώσει πολύ περισσότερη σημασία απ'όσο θα πρεπε (οπως και στο φύλο).
Καλά κάνουν και έχουν, και οι ομοφυλόφιλοι έχουν και σαν μεμονωμένα άτομα και σαν τάξη!
Όμως, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι και παντού τα ίδια, φυσικό δεν είναι;
Όσο για το εγγενές και επίκτητο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Δεν γεννήθηκαν ΟΛΟΙ ομοφυλόφιλοι, (από αυτούς που επέλεξαν αυτή τη στάση ζωής) σαν μια μη αναστρέψιμη κατάσταση, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι!
Αντίθετα, πιστεύω είναι η συντριπτική μειοψηφία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όμως, δεν μπορούμε να έχουμε όλοι και παντού τα ίδια, φυσικό δεν είναι;
Όσο για το εγγενές και επίκτητο, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω! Δεν γεννήθηκαν ΟΛΟΙ ομοφυλόφιλοι, (από αυτούς που επέλεξαν αυτή τη στάση ζωής) σαν μια μη αναστρέψιμη κατάσταση, αυτό είναι γνωστό τοις πάσι!
Αντίθετα, πιστεύω είναι η συντριπτική μειοψηφία!
σωστοος,,

τα δυο φυλα πχ ειναι διαφορετικα και φυσικα δεν εχουν όλα τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις..

φυσικο ειναι..ενα παιδι δεν εχει ολα τα ιδια δικαιωματα με εναν ενηλικο.. μια μανα δεν εχει τα ιδια με εναν ανδρα..
κοινως... θελουμε να υπαρχει ενας βασικος πυρηνας δικαιωματων για όλους..
αλλα μονο ο πυρηνας..διαφορετικα πλασματα εχουν διαφορετικες υποχρεωσεις και αρα διαφορετικα δικαιωματα σαν συνολο....

δεν τα εχουμε ολα κοινα και ιδια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
φυσικο ειναι..ενα παιδι δεν εχει ολα τα ιδια δικαιωματα με εναν ενηλικο.. μια μανα δεν εχει τα ιδια με εναν ανδρα..
κοινως... θελουμε να υπαρχει ενας βασικος πυρηνας δικαιωματων για όλους..
αλλα μονο ο πυρηνας..διαφορετικα πλασματα εχουν διαφορετικες υποχρεωσεις και αρα διαφορετικα δικαιωματα σαν συνολο....

δεν τα εχουμε ολα κοινα και ιδια..

Άγγελε η διαφορετικότητα είναι μεγάλο πράγμα και σημαντική κατάκτηση. Είναι τεράστιο μεθοδολογικό λάθος όμως να την μεταφράζεις σε ανισότητα ανθρώπων οι οποίοι εκτός από την επιθυμία ερωτικού συντόφου του ίδιου φύλου είναι ίδιοι με εσένα στις υπόλοιπες εκφάνσεις του βίου τους. "Διαφορετικά πλάσματα";;; Άλλο διαφορετικές αντιλήψεις και άλλο διαφορετικά πλάσματα με διαφορετικά δικαιώματα. Η μάνα δεν έχει τα ίδια δικαιώματα με ένα άντρα γιατί υπάρχει θετική διάκριση δηλαδή της δίνονται περισσότερα δικαιώματα με σκοπό να μεγαλώσει το παιδί και να έχει κίνητρο για τη γέννηση του. Όσο για το παιδί θα μεγαλώσει κάποια στιγμή οπότε θα του δοθούν αυτά τα δικαιώματα. Με τους ομοφυλόφιλούς δεν γίνεται το ίδιο. Εκτός αν θεωρείς ότι η λύση πρέπει να είναι να μετατρέψουμε τους gay σε str8.

Εγώ Άγγελε προσωπικά δεν γουστάρω τους αμμόρφωτους ημιμαθείς και τις χαζογκόμενες. Θεωρώ ότι αυτοί ευθύνονται για την αναπαραγωγή της ηλιθιότητας στην ανθρώπινη ζωή. Δεν μπορώ να ζητήσω όμως να μην έχουν δικαίωμα να κάνουν παιδιά και να μην παντρεύονται για να μειωθεί η βλακεία και να ανέβει το επίπεδο ζωής. Εσύ γιατί ζητάς να μην έχουν ίδια δικαιώματα οι ομοφυλόφιλοι; Και να ξέρεις, η βλακεία είναι πιο επικίνδυνη από την ομοφυλοφιλία γιατί είναι και ανίκητη και μη θεραπεύσιμη.

Θα μπορούσες να παραλληλίσεις την τάξη των ομοφυλόφιλων με εκείνη των....αναπήρων πχ, για να δοθούν λόγω ανθρωπιάς, ή με των λιμενεργατών πχ, λόγω προσφοράς στην κοινωνία?
Και δεν ήμουν εγώ εκείνος που αντιμετώπισε ταξικά το θέμα, αλλά οι ίδιοι οι ομοφυλόφιλοι, και οι υπέρμαχοι των διεκδικήσεων τους!

Με κανένα από τα δύο. Θα μπορούσαμε να τους παραλληλίσουμε με πολίτες (μιας και το ζήτημα αφορά μεταϋλιστικές αξίες και όχι ταξική σύγκρουση) όπου μια κοινωνική ομάδα (πολιτών) δεν αντιμετωπίζεται ισότιμα σε ένα θέμα το οποίο εν δυνάμει αποτελεί μείζον κομμάτι της ζωής του (δηλαδή η αποδοχή του συντρόφου όχι μόνο σαν σεξουαλικού παρτενέρ αλλά συντρόφου στη ζωή, πράγμα που ευτυχώς οι ετερόφιλοι δεν στερούνται). Οπότε αυτοί οι πολίτες, επειδή ακριβώς μια σημαντική πτυχή της ζωής τους καταπιέζεται λογικό είναι να δημιουργουν ενώσεις που να προσπαθούν να προασπίσουν τα συμφέροντα τους τα οποία φυσικά δεν είναι ταξικά όσο και αν η αμφισβήτηση μας κάνει να νομίζουμε ότι είναι έτσι.


Αντίθετα, πιστεύω είναι η συντριπτική μειοψηφία!

Σκοπός δεν είναι να λειτουργούμε σύμφωνα με τις επιταγές των μειοψηφιών (θα ήταν ηλίθιο) αλλά τουλάχιστον να τις σεβόμαστε όταν αυτές δεν επηρεάζουν την δικιά μας ύπαρξη. Αυτό είναι το point στην επέκταση κάποιων δικαιωμάτων που παραδοσιακά άνηκαν μόνο στο mainstream.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ένα πράγμα δεν μπορώ να καταλάβω, γιατί βγάζουμε απ'έξω τους ομοφυλόφιλους απ'όλους τους άλλους. Δηλαδή.... Ένας άνθρωπος, έχει την δουλειά του, βγάζει τα λεφτά του, πληρώνει τους φόρους του, έχει τις παρέες του, βγαίνει έξω, γλεντάει, κάνει ό,τι κάνουμε όλοι μας(εντάξει τουλάχιστον οι ενήλικες:P)!
Και θέλει όταν γυρνάει σπίτι του να έχει ως σύντροφο έναν άνθρωπο του ίδιου φύλου.. Ε ΚΑΙ?? Είναι μια απλή ιδιαιτερότητα(μια απλή, η οποία δεν είναι ακόμα πλήρως αποδεκτή)! Και λέτε να τους αντιμετωπίζουμε διαφορετικά γιατί δεν είναι ετεροφυλόφιλοι.. Τι πάει να πει αυτό? Ας πούμε είναι φυσιολογικό ένας 40άρης να τα έχει με μία κοπέλα 17 χρονών? Όχι. Λέει κανείς τίποτα γι'αυτήν την ιδιαιτερότητα όμως? Όχι. Γιατί λοιπόν να μας νοιάζει αυτή η ιδιαιτερότητα των ομοφυλοφίλων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Με κανένα από τα δύο. Θα μπορούσαμε να τους παραλληλίσουμε με πολίτες (μιας και το ζήτημα αφορά μεταϋλιστικές αξίες και όχι ταξική σύγκρουση) όπου μια κοινωνική ομάδα (πολιτών) δεν αντιμετωπίζεται ισότιμα σε ένα θέμα το οποίο εν δυνάμει αποτελεί μείζον κομμάτι της ζωής του (δηλαδή η αποδοχή του συντρόφου όχι μόνο σαν σεξουαλικού παρτενέρ αλλά συντρόφου στη ζωή, πράγμα που ευτυχώς οι ετερόφιλοι δεν στερούνται). Οπότε αυτοί οι πολίτες, επειδή ακριβώς μια σημαντική πτυχή της ζωής τους καταπιέζεται λογικό είναι να δημιουργουν ενώσεις που να προσπαθούν να προασπίσουν τα συμφέροντα τους τα οποία φυσικά δεν είναι ταξικά όσο και αν η αμφισβήτηση μας κάνει να νομίζουμε ότι είναι έτσι.

Σκοπός δεν είναι να λειτουργούμε σύμφωνα με τις επιταγές των μειοψηφιών (θα ήταν ηλίθιο) αλλά τουλάχιστον να τις σεβόμαστε όταν αυτές δεν επηρεάζουν την δικιά μας ύπαρξη. Αυτό είναι το point στην επέκταση κάποιων δικαιωμάτων που παραδοσιακά άνηκαν μόνο στο mainstream.

Πρώτον, το παράδειγμα ήταν "δανεικό" (αν διάβασες θέσεις της...lugar) και ήθελα να καταδείξω μεγενθύνοντας το άτοπο της υπόθεσης, να διεκδικούν σαν τάξη! Επιτέλους κοινός νους, καταλάβετε το!

Το τι είναι λογικό και για ποιούς, και ποιά είναι τα συμφέροντα τους, δεν είναι δικό μου, ούτε θα με βάλουν με το "έτσι θέλω" στα δικά τους τα προβλήματα, ώστε να αποδεχτώ και να επικροτήσω τον γάμο μεταξύ δύο....ανδρών και ίσως να γίνω και παρανυφάκι! :worry:
Δεν θέλω λέμε, πήγαινε εσύ αν σου αρέσει, αλλά νομίζω εάν θεσμοθετηθεί κάτι τέτοιο, ακροβατούμε στα όρια της γελοιότητος, εκτός όλων των άλλων που προανέφερα!

Όσον αφορά το θέμα μειοψηφίας, μην ερμηνεύεις σε παρακαλώ πολύ, κατά το δοκούν! ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα ότι ΛΕΙΤΟΥΡΓΩ με βάση τις....μετρήσεις, απλώς κατέγραψα μια πραγματικότητα, σε αντιδιαστολή με τις δηλώσεις της Λίας περί εγγενών χαρακτηριστικών! Οπότε σου επιστρέφω δικαιωματικά την δήλωση (σου) μέσα στην παρένθεση! ;)
Επιτέλους, μπορείτε να καταλαβαίνετε (μερικοί) ΤΙ διαβάζετε ή όχι;

Και τέλος, σε όλα όσα ωραία γράφεις, απευθυνόμενος στον Άγγελο, επιφυλάσσομαι να σχολιάσω, αφού σου απαντήσει εκείνος!
Και έχω πολλά και ενδιαφέροντα να σου πω!

@Ίλια, αφού είναι τόσο απλά και ανώδυνα τα πράγματα, γιατί λες δεν έχει γίνει ...5 φορές έως τώρα;
Όχι, δεν είναι η καραμελίτσα της ομοφοβίας, που εμποδίζει! Προβληματίσου λίγο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Βρε Άγγελε τι σε πειράζει εσένα αν θα παντρευτούν? Μην επικροτείς αλλά δεν είναι ανάγκη να είσαι εναντίον κιόλας:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Βρε Άγγελε τι σε πειράζει εσένα αν θα παντρευτούν? Μην επικροτείς αλλά δεν είναι ανάγκη να είσαι εναντίον κιόλας:/:
Με αναγκάζεις να επαναλάβω κάτι που θα ακουστεί βαρύγδουπο στο συγκεκριμένο θέμα...για κάποιους είπα, η ζωή είναι θέμα συμμετοχής, αλλά για κάποιους ΚΑΙ ευθύνης!
Ότι γίνεται θεσμός, δηλαδή ηθική αντίληψη που καταλήγει νομική, μας αφορά σε συλλογικό αλλά και προσωπικό επίπεδο! :)
Έχω δικαίωμα να συμμετέχω λοιπόν ενεργά στο τι μέλλει γενέσθαι, στο ποιοί και πως θα αποκτήσουν δικαιώματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Με αναγκάζεις να επαναλάβω κάτι που θα ακουστεί βαρύγδουπο στο συγκεκριμένο θέμα...για κάποιους είπα, η ζωή είναι θέμα συμμετοχής, αλλά για κάποιους ΚΑΙ ευθύνης!
Ότι γίνεται θεσμός, δηλαδή ηθική αντίληψη που καταλήγει νομική, μας αφορά σε συλλογικό αλλά και προσωπικό επίπεδο! :)
Έχω δικαίωμα να συμμετέχω λοιπόν ενεργά στο τι μέλλει γενέσθαι, στο ποιοί και πως θα αποκτήσουν δικαιώματα!

Ωραίο το δέχομαι:)
Θα σου άρεσε εσένα κάποιος να σου λέει: Επειδή αποφάσισες να ζεις με αυτόν τον χ,ψ τρόπο, δεν έχεις το δικαίωμα να κάνεις αυτό αυτό και αυτό. Μόνο και μόνο επειδή δεν μου αρέσει....:/: (και θα μου πεις τώρα, αφού αποφάσισε να ζει έτσι, ας δεχτεί τις συνέπειες, αλλά γιατί θα πρέπει να έχει τέτοιου είδους συνέπειες?)
Εμένα δεν θα μου άρεσε καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σάββατο απόγευμα και η πλατεία Κλαυθμώνος πλημμυρίζει μουσικές και τραγούδια. Έχει μόλις ξεκινήσει το 6ο συνεχόμενο Athens Pride και εκατοντάδες υπερήφανοι για την σεξουαλική τους ταυτότητα συμπολίτες μας ετοιμάζονται για ένα ακόμα φεστιβάλ, το οποίο σκοπό έχει να βροντοφωνάξει τα κοινωνικά τους δικαιώματα. Να υπενθυμίσει σε όλους «Είμαστε Εδώ. Είμαστε Παντού».

(...)
Η γιορτή των λεσβιών, των γκέι, των αμφι και των τρανς, όταν πλέον ολοκληρώθηκε και η παρέλαση, η οποία έκανε μία στάση έξω από το καμένο κτίριο της Marfin στην Σταδίου, άλλη μία έξω από την Βουλή και μία τελευταία έξω από το Ε.Σ.Ρ., κατέληξε τελικά σε ένα μεγάλο πάρτι.

Χαίρομαι και αισθάνομαι και εγώ περήφανη για την κίνηση αυτή που διοργανώθηκε με τόσο μεγάλη επιτυχία και τόσος κόσμος μαζεύτηκε για τον εορτασμό της λεσβιακής, γκέι, αμφιφυλικής και τρανσεξουαλικής διαφορετικότητας! Γιατί πραγματικά κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο ώστε να καταλάβουν οι δύσπιστοι ότι η ομοφυλοφιλία δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ταμπού. Να γίνει επιτέλους κατανοητό ότι οι ομάδες αυτές είναι γύρω μας και είναι οι συνάνθρωποι μας που βλέπουμε περπατώντας στον δρόμο και ότι και αυτοί έχουν δικαίωμα να ζουν αρμονικά και με κατάλληλους προς αυτούς νόμους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
....(γιατί κολλάτε στη λέξη γάμος, πείτε την σύμφωνο συμβίωσης ....
Κανείς δεν έχει αντίρρηση για το σύμφωνο συμβίωσης υποθέτω. Σε μια μακροχρόνια συμβίωση πρέπει να υπάρχει μια νομική προστασία των οικονομικών συμφερόντων που δια μέσου της συμβίωσης οφελούν ή βλάπτουν και τους δυο. Ο γάμος είναι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
@alis, αν ενδιαφέρεσαι πραγματικά, απευθύνσου σε κάποιον συμβολαιογράφο! :)
Nαι μπορεί και να ενδιαφέρομαι πραγματικά, εσένα τι σε νοιάζει; Τώρα θα πάρω τη σύντροφο μου να το συζητήσουμε. Έλεος πια.

Και πέρα από την πλάκα, να υποθέσω ότι ο συμβολαιογράφος θα κάνει όλα τα διαδικαστικά για την ψυχή της μάνας του, έτσι; Ούτε θα ζητήσει λεφτά ούτε τίποτα, ε; Και για να σε προλάβω θα είναι μάλλον περισσότερα από αυτά ενός γάμου. Plus, στο γάμο είναι και το συναισθηματικό κομμάτι πιο έντονο και κάνεις έξοδα γιατί το νιώθεις, όχι γιατί οι οπισθοδρομικές αντιλήψεις που επικρατούν στη χώρα σου και στηρίζονται από πολλούς δεν σε αφήνουν να κάνεις αυτό που θέλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γιατί πραγματικά κάτι τέτοιο είναι αναγκαίο ώστε να καταλάβουν οι δύσπιστοι ότι η ομοφυλοφιλία δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ταμπού.


συμφωνω..οχι στα ταμπου .τα συζηταμε όλα..
τότε γιατι ειπωθηκε οτι ειναι φαουλ οταν ειπωθηκαν εξω απο τα δοντια τα αρνητικα στοιχεια ,σωματικα και ψυχικα της ομοφυλοφιλιας?αρρωστιες,παθησεις ψυχολογικες και σωματικες που παρουσιαζουν πολυ μεγαλυτερη συχνοτητα στους ομοφυλοφιλους? να ακουστουν δημοσια ,μαζι με τα όποια θετικά και να τα ακουσει η νεολαια...
οΛΑ ΤΑ στατιστικα..
είναι ντροπη η οποιαδηποτε αρρωστια ή παθηση?όχι.καμία ασθενεια δεν ειναι ντροπη!

εσεις που λετε για ταμπου πρωτοι λογοκρινετε και οπως και η υπολοιπη κοινωνια κρυβει και εξωραιζει την ομοφυλοφλια
εσεις βαζετε τα ταμπου..Μην πεις αυτο για τους ομοφυλοφιλους ΜΗν τους επις ανώμαλους.μην μην,,μην..
αν αυτο δεν ειναι ΤΑΜΠΟΥ ..τότε τι είναι?


θελέτε ωμη την αληθεια? ή τη φοβάστε?
αλλα μην προσβαλομαστε ,με ομοφοβοιες κλπ και μπαναρισματα και λοιπα κατσταλτικα μετρα..

θελουν οι ομοφυλοφιλοι και αυτοι που τους υποστηριζουν ,πληρη ειλικρινεια και όλη την αληθεια..ή απλα ενα παραμυθι..?

δυστυχως δεν τη θελουν...κθε συμπεριφορα και σεξουλκη αρα εχει θετικες και αρνητικες επιπτωσεις στο άνθρωπο..
πότε ακουσατε ποτέ επισημως ,απο μεγαλο γιατρο στα μμΕ για τα αρνητικα της ομοφυλοφιλικης συμπεριφορας?

δεν υπαρχει κανενα?
παιζουμε κρυφτο ..αυτο ξερω..υποκρισια και κρυφτο..μεχρι να αναψουν τα αιματα και οι προοδευτικοι να τιμωρησουν με στερηση του λογου τον ρατσιστη ομοφοβικο..

θελουμε την πληρη επιστημονικη αληθεια ή την προπαγανδα των ιδεων μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Nαι μπορεί και να ενδιαφέρομαι πραγματικά, εσένα τι σε νοιάζει; Τώρα θα πάρω τη σύντροφο μου να το συζητήσουμε. Έλεος πια.
Και πέρα από την πλάκα...
Ποιά πλάκα, πλάκα μου κάνεις;
Πιστεύεις ότι θα καθήσω να σου εξηγώ πως και τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτές τις περιπτώσεις; Εκτός του ότι δεν είμαι ειδικός, άλλη δουλειά δεν είχα;
Aνέφερα κάτι, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ! Αυτό είπα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο, τι μου λες για συντρόφους σου και δεν ξέρω τι άλλο!!!
Α δεν μπορούμε να συννενοηθούμε πλέον! :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
συμφωνω..οχι στα ταμπου .τα συζηταμε όλα..
τότε γιατι ειπωθηκε οτι ειναι φαουλ οταν ειπωθηκαν εξω απο τα δοντια τα ρνητικα στοιχεια ,σωματικα και ψυχικα της ομοφυλιοφιλιας?αρρωστιες,παθησεις ψυχολογικες και σωματικες που παρουσιαζουν πολυ μεγαλη συχνοτητα στους μοφυλοφιλους?

εσεις που λετε για ταμπου πρωτοι λογοκρινεταε και οπως και η υπολοιπη κονωνια κρυβει και εξωραιζει την ομοφυλοφλια

θελέτε ωμη την αληθεια?
αλλα μην προσβαλομαστε ,με ομοφοβοιες κλπ και μπαναρισματα και λοιπα κατσταλτικα μετρα..

θελουν οι ομοφυλοφιλοι και αυτοι που τους υποστηριζουν ,πληρη ειλικρινεια και όλη την αληθεια..ή απλα ενα παραμυθι..?

δυστυχως δεν τη θελουν...κθε συμπεριφορα και σεξουλκη αρα εχει θετικες και αρνητικες επιπτωσεις στο άνθρωπο..
πότε ακουσατε ποτέ επισημως ,απο μεγαλο γιατρο στα μμΕ για τα αρνητικα της ομοφυλοφιλικης συμπεριφορας?

δεν υπαρχει κανενα?
παιζουμε κρυφτο ..αυτο ξερω..υποκρισια και κρυφτο..μεχρι να αναψουν τα αιματα και οι προοδευτικοι να τιμωρησουν με στερηση του λογου τον ρατσιστη ομοφοβικο..
Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και παίρνει τις αποφάσεις του μόνος του. Ρίσκα υπάρχουν πάντα και στη συγκεκριμένη περίπτωση πολλά. Πιστεύω και ελπίζω ότι όσοι έκαναν αυτή την επιλογή είναι ενημερωμένοι και αποφάσισαν να διακινδυνέψουν μερικά πράγματα. Αρνητικά υπάρχουν σε όλα τα θέματα. Το θέμα δεν είναι τα αρνητικά της ομοφυλοφιλίας στη συγκεκριμένη περίπτωση, στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά τα αρνητικά της παροχής προνομίων/δικαιωμάτων σε αυτούς.

Και επαναλάμβανω ο καθένας παίνρει τα ρίσκα του και κάνει τις επιλογές του. Ώριμοι, ενήλικοι άνθρωποι είναι. Έχουν καθήκον να γνωρίζουν τους όποιους κινδύνους κα να ζήσουν με αυτούς ή να αλλάξουν στάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Ποιά πλάκα, πλάκα μου κάνεις;
Πιστεύεις ότι θα καθήσω να σου εξηγώ πως και τι μπορεί να κάνει κάποιος σε αυτές τις περιπτώσεις; Εκτός του ότι δεν είμαι ειδικός, άλλη δουλειά δεν είχα;
Aνέφερα κάτι, αν σε ενδιαφέρει πραγματικά, ΨΑΞΤΟ ΜΟΝΗ ΣΟΥ! Αυτό είπα, τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο, τι μου λες για συντρόφους σου και δεν ξέρω τι άλλο!!!
Α δεν μπορούμε να συννενοηθούμε πλέον! :confused:
Βασικά από την αρχή δεν μπορούσαμε να συνεννοηθούμε. Ο καθένας έχει τις απόψεις του και δεν τις αλλάζει από ότι φαίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιστεύω και ελπίζω ότι όσοι έκαναν αυτή την επιλογή είναι ενημερωμένοι και αποφάσισαν να διακινδυνέψουν μερικά πράγματα.
αλλα αυτα να λεγονται δημοσιω απο τους γιατρους και ψυχολογους..
η ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα εχει αυτα τα συν αυτα τα πλην.. όπως αναφερονται και οι υπολοπες σεξουλικες συζητησεις και συμπεριφορες
πουθενα!ταμπου..
μην μιλατε,,μήπως και σαν πουν ρατσιστες ,μην μην..
εγω δεν δεχομαι προοδευτικη κοινωνια με τετοιες λογοκριιες και ταμπου..για οποιοδηποτε θεμα..εγω να μπορω να συζητησω γιαν τα πάντα.

αλλιως να το δηλωσουμε οτι ζουμε σε προοδευτικη χουντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
αλλα αυτα να λεγονται δημοσιω απο τους γιατρους και ψυχολογους..
η ομοφυλοφιλικη συμπεριφορα εχει αυτα τα συν αυτα τα πλην.. όπως αναφερονται και οι υπολοπες σεξουλικες συζητησεις και συμπεριφορες
πουθενα!ταμπου..
μην μιλατε,,μήπως και σαν πουν ρατσιστες ,μην μην..
εγω δεν δεχομαι προοδευτικη κοινωνια με τετοιες λογοκριιες και ταμπου..για οποιοδηποτε θεμα..εγω να μπορω να συζητησω γιαν τα πάντα.

αλλιως να το δηλωσουμε οτι ζουμε σε προοδευτικη χουντα..
Κοίτα εδώ δεν υπάρχει ενημέρωση για άλλα και άλλα θέματα, θα υπάρχει εξειδικευμένη για την ομοφυλοφιλία; Συμφωνώ πάντως πως είναι καλό να έχουμε σφαιρική άποψη για ένα θέμα και να μας παρέχονται οι σωστές πληροφορίες ώστε να κάνουμε σωστές, τεκμηριωμένες επιλογές. Αυτό δυστυχώς δεν γίνεται όχι στο συγκεκριμένο αλλά και γενικά σε πολλά θέματα.

Βέβαια στην Ελλάδα ζούμε, μην περιμένουμε και πάρα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Να μας πει ο Άγγελος, που τα ξέρει καλά, ποιά ειναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Κοίτα εδώ δεν υπάρχει ενημέρωση για άλλα και άλλα θέματα, θα υπάρχει εξειδικευμένη για την ομοφυλοφιλία;
ειδικα για το σεξ,,όλη μερα μιλανε στα καναλια..απλα δεν ακουμπανε την ομοφυοφιλια..
και οταν ρωτησουν το ασκητη γιαυτο ..λεει αυναρτησιες και τα μασάει φανερα..(μον οτι ειναι επιλογη ειπε ) όχι για συν και πλην..για ενικα για συνεπειες θετικες και αρνητικες..

φοβουνται να ασχοληθουν οι επιστημονες γιατι θα πεσουν πανω τους τα ομοφυλοφιλικα και λοιπα "προοδευτικα" λογοκριτικα ωματεία και θα βρουν τον μπελα τους..

αλλα δεν ανακατεύονται..απαραδεκτο..που βρισκομαστε?στο μεσαιωνα? ο δεν επιτρεπεται να βγει μια ερευνα με ακαπια ρνητικα αποτελεσματα για την ομοφυλοφιλια?

γιατι σφιγγονται τα στοματα?


Να μας πει ο Άγγελος, που τα ξέρει καλά, ποιά ειναι τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι?

πολυ αυξημενα παγκοσμιως ψυχολογικα και σωματικα προβληματα..
συντριπτικες πρωτιες στο ειτζ,ηπατιτιδες και αυτοκτονιες στις πιο ελευθερες και ανεκτικες κοινωνιες ,΄πως η ελβετια και πολλα αλλα.απλα δεν θελετε να τα ακουτε..

δεν ειναι επιστημνας ,,οτι ερευνα βρισκω βλεπω..
δεν υπαρχει κανενα αρνητικο αποτελεσμα και επιπτωση απο τη σεξουλικη συμπεριφορα της ομοφυλοφιλιας?
όπως στο μαζοχισμο,στο φετιχισμο,στο πωκτικο σεξ και στις χιλιες αλλες σεξουαλικες συμπεριφορες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top