Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 577)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Άγγελε, για την ταμπακιέρα έχουν προηγηθεί 58 σελίδες.
Για κάθε επιχείρημα που χρησιμοποίησες έχουν γραφεί αντεπιχειρήματα πάνω από 5 φορές το καθένα.
Απαντήσεις στα αντεπιχειρήματα περιμένουμε. :hmm:
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, που ακόμη η υπέρμαχος τάξη των διεκδικήσεων των ομοφυλόφιλων την αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό, βλέπετε η....φυσική εξέλιξη θέλει τον χρόνο της, για να τα κάνουμε όλα αχταρμά, ας αρχίσουμε από την βέρα στο δεξί, και πάμε μετά στην νέα version του...άρχοντα της ζούγκλας, τον Ταρζάν!

Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο, από τα ομοφυλόφιλα μυαλά (κατά το 40+ μυαλά, ενός από τους εκπροσώπους τους, για να είμεθα δίκαιοι, ε...) δείχνει κραυγαλέα τι ακριβώς χρειάζονται για την επισφάγηση της ευτυχίας τους! Ένα....παιδί! Δια της διαδικασίας της υιοθεσίας! Και όχι ΔΕΝ θα έπρεπε να ανήκει σε άλλο thread, το θέμα της υιοθεσίας, διότι ο καταμερισμός του λειτουργεί υπέρ και μεροληπτικά για τους επίδοξους παρά φύση γονείς!
Πόσο απύθμενο θράσος χρειάζεται να έχει κάποιος, για να τολμάει και να σκεφτεί κάτι τέτοιο; Kαι πως να τον αντιμετωπίσεις σοβαρά, και σαν υγιές ψυχολογικά άτομο;
Θα δημιουργήσουμε λοιπόν μια νέα κοινωνική τάξη (και θα φρικάρει ο...fanta) παιδιά χωρίς την δυνατότητα να λένε τις λέξεις μπαμπά και μαμά ή θα γαλουχηθούν με την πεποίθηση ότι αυτές οι λέξεις είναι ανεξάρτητες....φύλου; :confused:

Λοιπόν, για να τελειώνουμε (εγώ τουλάχιστον και κακώς ξανάγραψα εδώ) οι ερωτικές - σεξουαλικές- παρεΐστικες προτιμήσεις του κάθε πικραμένου ή μη, είναι σεβαστές σε ατομικό επίπεδο έως μη κατακριτέες, ΑΛΛΑ να συζητηθεί το θέμα στη βουλή, μοιάζει με άσχημο ανέκδοτο, δεν μιλάμε πλέον για ανθρώπινα δικαιώματα σε συλλογικό επίπεδο αλλά νομιμοποίηση του εκφυλισμού!

Ακόμη και αυτός, έχει τα όρια του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πόσο απύθμενο θράσος χρειάζεται να έχει κάποιος, για να τολμάει και να σκεφτεί κάτι τέτοιο; Kαι πως να τον αντιμετωπίσεις σοβαρά, και σαν υγιές ψυχολογικά άτομο;
Θα δημιουργήσουμε λοιπόν μια νέα κοινωνική τάξη (και θα φρικάρει ο...fanta) παιδιά χωρίς την δυνατότητα να λένε τις λέξεις μπαμπά και μαμά ή θα γαλουχηθούν με την πεποίθηση ότι αυτές οι λέξεις είναι ανεξάρτητες....φύλου;

μακαρι να μπορουσα να σου δωσω 10 ψηφους μαζεμενους θετικους Αγγελε Δαιμονα;)

διαφωνω στο θεμα της βουλης..οπως σε καθε χωρα ετσι και εδω θα συζητηθει το θεμα...και πρεπει να παρθει η σωστη αποφαση...

ολα πρεπει να τα συζηταμε..
εγώ τουλάχιστον και κακώς ξανάγραψα εδώ
και γιαυτο δικιο εχεις...αλλα δυστυχως και εγω δεν κρατιεμαι συχνα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, που ακόμη η υπέρμαχος τάξη των διεκδικήσεων των ομοφυλόφιλων την αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό, βλέπετε η....
φυσική εξέλιξη θέλει τον χρόνο της, για να τα κάνουμε όλα αχταρμά, ας αρχίσουμε από την βέρα στο δεξί, και πάμε μετά στην νέα version του...άρχοντα της ζούγκλας, τον Ταρζάν!

Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο, από τα ομοφυλόφιλα μυαλά (κατά το 40+ μυαλά, ενός από τους εκπροσώπους τους, για να είμεθα δίκαιοι, ε...) δείχνει κραυγαλέα τι ακριβώς χρειάζονται για την επισφάγηση της ευτυχίας τους! Ένα....παιδί! Δια της διαδικασίας της υιοθεσίας! Και όχι ΔΕΝ θα έπρεπε να ανήκει σε άλλο thread, το θέμα της υιοθεσίας, διότι ο καταμερισμός του λειτουργεί υπέρ και μεροληπτικά για τους επίδοξους παρά φύση γονείς!

Πόσο απύθμενο θράσος χρειάζεται να έχει κάποιος, για να τολμάει και να σκεφτεί κάτι τέτοιο; Kαι πως να τον αντιμετωπίσεις σοβαρά, και σαν υγιές ψυχολογικά άτομο;
Θα δημιουργήσουμε λοιπόν μια νέα κοινωνική τάξη (και θα φρικάρει ο...fanta) παιδιά χωρίς την δυνατότητα να λένε τις λέξεις μπαμπά και μαμά ή θα γαλουχηθούν με την πεποίθηση ότι αυτές οι λέξεις είναι ανεξάρτητες....φύλου; :confused:

Λοιπόν, για να τελειώνουμε (εγώ τουλάχιστον και κακώς ξανάγραψα εδώ) οι ερωτικές - σεξουαλικές- παρεΐστικες προτιμήσεις του κάθε πικραμένου ή μη, είναι σεβαστές σε ατομικό επίπεδο έως μη κατακριτέες, ΑΛΛΑ να συζητηθεί το θέμα στη βουλή, μοιάζει με άσχημο ανέκδοτο, δεν μιλάμε πλέον για ανθρώπινα δικαιώματα σε συλλογικό επίπεδο αλλά νομιμοποίηση του εκφυλισμού!


Ακόμη και αυτός, έχει τα όρια του!


Εαν θες να μιλησεις για την υιοθεσια θεματακι υπαρχει...


Αλλα τωρα εγινες κατανοητος...μιλας για ηθικη καταπτωση!!!! Ωωωωωω!!!!!!!!!!!!
Και ολα αυτα γιατι μια μεριδα συνανθρωπων μας θελουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις απεναντι στην πολιτεια!!!!

Ε ναι...εχει ορια, μπορει ο 40αρης να την πεφτει και να κακοποιει σεξουαλικα 11ονα, 13ονα και 15ονα, αλλα δεν μπορουν οι ομοφυλοφιλοι να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους! Αυτο παει πολυ!!!! Υπαρχουν και ορια!!! Γιεςςςςςςςςςςς!

Εχεις τοσο δικιο!!!!!!!!!;);)

Ψυχαγωγηθηκαμε και σημερα!

(και να ξερω ....παλι δεν καταλαβα!:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ε ναι...εχει ορια, μπορει ο 40αρης να την πεφτει και να κακοποιει σεξουαλικα 11ονα, 13ονα και 15ονα,
αυτο ειναι παρανομο..παρολο που συχνα 15αρες κολαζουν και αγιο..

και οι χωρες που τα προωθουν προς νομιμοποιηση(με δικο τους κομμα κλπ) ειναι η χωρες που επιτρεπουν το γαμο ομοφυλοφιλων..Ολλανδια.. (τραβα να τα πεις στην ολλανδια αυτα ..)
ασε..μιλαμε για σαπιλα ... ολες οι ανωμαλιες μαζι πανε..αμα παρεις την κατηφορα..τσουλας μονο σου..ουτε καποιον να σε σπρωξει δεν θελεις..λειτουργει η βαρυτητα..:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ο παραλογισμός σε όλο του το μεγαλείο, από τα ομοφυλόφιλα μυαλά (κατά το 40+ μυαλά, ενός από τους εκπροσώπους τους, για να είμεθα δίκαιοι, ε...) δείχνει κραυγαλέα τι ακριβώς χρειάζονται για την επισφάγηση της ευτυχίας τους! Ένα....παιδί! Δια της διαδικασίας της υιοθεσίας! Και όχι ΔΕΝ θα έπρεπε να ανήκει σε άλλο thread, το θέμα της υιοθεσίας, διότι ο καταμερισμός του λειτουργεί υπέρ και μεροληπτικά για τους επίδοξους παρά φύση γονείς!
Πόσο απύθμενο θράσος χρειάζεται να έχει κάποιος, για να τολμάει και να σκεφτεί κάτι τέτοιο; Kαι πως να τον αντιμετωπίσεις σοβαρά, και σαν υγιές ψυχολογικά άτομο;
Θα δημιουργήσουμε λοιπόν μια νέα κοινωνική τάξη (και θα φρικάρει ο...fanta) παιδιά χωρίς την δυνατότητα να λένε τις λέξεις μπαμπά και μαμά ή θα γαλουχηθούν με την πεποίθηση ότι αυτές οι λέξεις είναι ανεξάρτητες....φύλου; :confused:

Προσωπικά δεν έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη για το συγκεκριμένο. Θα σου πω τις γενικές σκέψεις που κάνω πάνω στο θέμα όμως.

Ένα παιδί που θα υιοθετηθεί από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων, θα είναι ένα παιδί που με κάποιο τρόπο έχει χάσει τη φυσική του οικογένεια και μεγαλώνει... σε ίδρυμα. Μια οικογενειακή αγκαλιά ανεξαρτήτως φύλου κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, είναι προτιμότερη από ένα απρόσωπο ίδρυμα όσο καλό κι αν είναι αυτό.
Θα ξέρεις φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι για ένα ετερόφυλο ζευγάρι να υιοθετήσει ένα παιδί, τουλάχιστον στην Ελλάδα και σε πόσο εξονυχιστικό έλεγχο υποβάλλεται. Λογικά το ίδιο θα ισχύσει και για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
Τώρα, το σκεπτικό που λέει ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, μπορεί να γαλουχήσει μόνο ομοφυλόφιλα παιδιά, καταλαβαίνεις πως δεν ευσταθεί, αφού οι σημερινοί ομοφυλόφιλοι έχουν μεγαλώσει σε "φυσιολογικές" οικογένειες. (Αυτό το "φυσιολογικές εδώ έχει παραπάνω διαστάσεις από μια...).
Όσο για το θέμα της δυνατότητας εκφοράς των λέξεων "μπαμπά" και "μαμά", τα παιδιά των ιδρυμάτων που προανέφερα, παραπάνω, δεν την έχουν καν, εξ' ορισμού.
Εγώ που ο δικός μου πατέρας πέθανε όταν ήμουν 23ων δεν έχω πια την πολυτέλεια να την αρθρώνω... (και πίστεψέ μου μου έλειψε πολύ, μα όχι η λέξη, ...ο άνθρωπος που γνώρισα). Έχεις την ίδια άποψη αλήθεια και για τις μονογονεϊκές οικογένειες;
Όπως και να 'χει, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα: Οικογένεια, τι είναι τελικά;
Έχουν γραφεί πολλά για το μοντέλο και την έννοια της οικογένειας...

Τελικά είναι καλύτερο να μην έχει ένα παιδί καθόλου οικογένεια; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τελικά είναι καλύτερο να μην έχει ένα παιδί καθόλου οικογένεια;
ας δωσουμε πρωτα παιδια σε παρα πολλα νορμαλ ζευγαρια που ζητανε..και μετα βλεεπουμεε..

να παμε με σωστη σειρα..οχι αναποδα..

ομως συνηθως η σειρα ειναι αυτη του χρηματος...η κανελλη ή οποιαδηποτε αλλη μονη γυναικα ,ισως λεσβια,που εχει λεφτα και ειναι αναγνωρισιμη ,,παιρνει οτι θελει..το αγοραζει..

στην αμερικη ομοφυλοφιλα σευγαρια αγοραζουνε παιδια απο τη λατινικη αμερικη..

τι να κανουμε..ετσι ειναι ο κοσμος πια..τα λεφτα σου δινουν οτι θελεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
............................................................................................
Και ολα αυτα γιατι μια μεριδα συνανθρωπων μας θελουν να εχουν τα ιδια δικαιωματα και υποχρεωσεις απεναντι στην πολιτεια!!!!

Ε ναι...εχει ορια, μπορει ο 40αρης να την πεφτει και να κακοποιει σεξουαλικα 11ονα, 13ονα και 15ονα, αλλα δεν μπορουν οι ομοφυλοφιλοι να εχουν τα ιδια δικαιωματα με τους ετεροφυλοφιλους! Αυτο παει πολυ!!!! Υπαρχουν και ορια!!! Γιεςςςςςςςςςςς!

Εχεις τοσο δικιο!!!!!!!!!;);)

Ψυχαγωγηθηκαμε και σημερα!

(και να ξερω ....παλι δεν καταλαβα!:P)
Προσωπικά με βρίσκεις απολύτως σύμφωνο.
ΝΑΙ ! ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΝΟΪΚΟΥΣ ΠΟΥ ΚΥΝΗΓΟΥΝ 11ονα, 13ονα και 15ονα, όταν ψαρευουν σε κάποιο χώρο και δίχως να ζητούν ταυτότητα !
Έχετε καμία αμφιβολία περι απολύτου εφαρμογής του νόμου ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
ας δωσουμε πρωτα παιδια σε παρα πολλα νορμαλ ζευγαρια που ζητανε..και μετα βλεεπουμεε..
Σε αυτό με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνη, αλλά δεν αφορά το παρόν θέμα. Αφορά των θέμα των υιοθεσιών και την αυστηρή νομοθεσία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Προσωπικά δεν έχω αποκρυσταλλωμένη άποψη για το συγκεκριμένο. Θα σου πω τις γενικές σκέψεις που κάνω πάνω στο θέμα όμως.

Ένα παιδί που θα υιοθετηθεί από ένα ζευγάρι ομοφυλόφιλων, θα είναι ένα παιδί που με κάποιο τρόπο έχει χάσει τη φυσική του οικογένεια και μεγαλώνει... σε ίδρυμα. Μια οικογενειακή αγκαλιά ανεξαρτήτως φύλου κατά την ταπεινή μου γνώμη πάντα, είναι προτιμότερη από ένα απρόσωπο ίδρυμα όσο καλό κι αν είναι αυτό.
Θα ξέρεις φαντάζομαι πόσο δύσκολο είναι για ένα ετερόφυλο ζευγάρι να υιοθετήσει ένα παιδί, τουλάχιστον στην Ελλάδα και σε πόσο εξονυχιστικό έλεγχο υποβάλλεται. Λογικά το ίδιο θα ισχύσει και για τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια.
Τώρα, το σκεπτικό που λέει ότι ένα ομοφυλόφιλο ζευγάρι, μπορεί να γαλουχήσει μόνο ομοφυλόφιλα παιδιά, καταλαβαίνεις πως δεν ευσταθεί, αφού οι σημερινοί ομοφυλόφιλοι έχουν μεγαλώσει σε "φυσιολογικές" οικογένειες. (Αυτό το "φυσιολογικές εδώ έχει παραπάνω διαστάσεις από μια...).
Όσο για το θέμα της δυνατότητας εκφοράς των λέξεων "μπαμπά" και "μαμά", τα παιδιά των ιδρυμάτων που προανέφερα, παραπάνω, δεν την έχουν καν, εξ' ορισμού.
Εγώ που ο δικός μου πατέρας πέθανε όταν ήμουν 23ων δεν έχω πια την πολυτέλεια να την αρθρώνω... (και πίστεψέ μου μου έλειψε πολύ, μα όχι η λέξη, ...ο άνθρωπος που γνώρισα). Έχεις την ίδια άποψη αλήθεια και για τις μονογονεϊκές οικογένειες;
Όπως και να 'χει, ρίξε μια ματιά σ' αυτό το θέμα: Οικογένεια, τι είναι τελικά;
Έχουν γραφεί πολλά για το μοντέλο και την έννοια της οικογένειας...

Τελικά είναι καλύτερο να μην έχει ένα παιδί καθόλου οικογένεια; :hmm:

Isi, πόσα χρόνια ένα παιδί θα είναι....παιδί; :)
Eννοώ το διάστημα που θα αρχίσει να καταλαβαίνει, μέχρι που θα αρχίσει να "απομακρύνεται" από τους γονείς, λόγω σπουδών και καριέρας αργότερα!
Επίσης, τι σε κάνει να είσαι βέβαιη ότι η ΑΥΤΗ η "οικογενειακή αγκαλιά" θα είναι καλύτερη και όχι χειρότερη από κάτι απρόσωπο, αφού δεν είναι οι φυσικοί γονείς;
Να πω ακόμη, ότι ποτέ δεν ήμουν σύμφωνος με την άποψη ότι στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι!
Αν δεν έχεις κάτι, απλά δεν το έχεις και θα πορευθείς ανάλογα! Παιδιά που μεγάλωσαν σε ιδρύματα μια χαρά εντάσσονται στην κοινωνία, και παραδείγματα υπάρχουν άπειρα, μη σου πω ότι οι ιδιαίτερες συνθήκες τα κάνουν πιο ικανά στο να αντιμετωπίσουν την ζωή!
Και τέλος, θεωρώ απολίτιστο και θηριώδες, να σου προσφέρουν κάτι που δεν είσαι σε θέση ακόμη να αποφασίσεις αν το θέλεις!

Δηλαδή να έχεις τον Μήτσο και τον Λάμπη για μπαμπά και μαμά.... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επίσης, τι σε κάνει να είσαι βέβαιη ...
Τίποτα δεν με κάνει να είμαι βέβαιη. Το δήλωσα εξ' αρχής πως αυτές είναι σκέψεις που κάνω για το θέμα, χωρίς να έχω καταλήξει κάπου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Και τέλος, θεωρώ απολίτιστο και θηριώδες, να σου προσφέρουν κάτι που δεν είσαι σε θέση ακόμη να αποφασίσεις αν το θέλεις!

+1 ισως το καλυτερο επιχειρημα που εχω ακουσει ως τωρα.
ακομα και αν δεν ασκησει ομοφυλοφιλικα προτυπα στο παιδι, η οικογενεια που θα το υιοθετησει, τι θα γινει οταν το παιδι αυτο μπει στην εφηβεια? φοβαμαι οτι οι παρεες του και γενικα οι συμμαθητες του θα τον χλευαζουν. κακως βεβαια αλλα πολυ το φοβαμαι. και πως το παιδι αυτο θα ενταχθει στην κοινωνια? και αν αντιδρασει πανωσ την εφηβεια ασκωντας πολεμο στους γονεις του? ποτε δε ξερουμε πως ενα 14χρονο παιδι θα αντιδρασει. και αν θεωρησει την οικογενεια που το μεγαλωσε υπευθυνη? αν το σκασει?:/:

προσωπικα αγαπαω παρα πολυ τα παιδακια και ειμαι ιδιαιτερα ευαισθητη σαυτο το θεμα. εγω ειμαι υπερ του γαμου τον ομοφυλοφιλων, γιατι ανθρωποι ειναι και αυτοι και εχουν τα δικαιωματα τους και μια χαρα ολα. αλλα ως εκει. δεν παιζουμε, ουτε ρισκαρουμε με την ψυχολογια ενος αθωου παιδιου. δεν ειμαι υπερ τετοιων πειραματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τίποτα δεν με κάνει να είμαι βέβαιη. Το δήλωσα εξ' αρχής πως αυτές είναι σκέψεις που κάνω για το θέμα, χωρίς να έχω καταλήξει κάπου. :)
Οkay, δεν πειραματιζόμαστε λοιπόν και δεν παίζουμε με τον ψυχικό κόσμο των παιδιών, δίνοντας (και σεξουαλικό προσανατολισμό) τα για ανατροφή σε γονείς ομόφυλους, διότι κάποτε θα μεγαλώσουν, και κοιτώντας γύρω τους θα .... καταλάβουν ότι είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Οkay, δεν πειραματιζόμαστε λοιπόν και δεν παίζουμε με τον ψυχικό κόσμο των παιδιών, δίνοντας τα για ανατροφή σε γονείς ομόφυλους,
διότι κάποτε θα μεγαλώσουν, και κοιτώντας γύρω τους θα .... καταλάβουν ότι είναι παιδιά ενός κατώτερου Θεού! :)

Τι ειρωνεία να μην το θες αυτό για τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς αλλά να το υποστηρίζεις για τους ίδιους τους ομοφυλόφιλους....:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
δειξε εσυ για το αντιθετο...

θα επανελθω..(αν και ειμαι σιγουρος οτι τσαμπα θα ψαξω)

Μα εσύ ξεκίνησες να υποστηρίζεις οτι βλάπτουν την κοινωνία, εσύ θέλω να το αποδείξεις με έρευνες.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Τι ειρωνεία να μην το θες αυτό για τα παιδιά που μεγαλώνουν με ομοφυλόφιλους γονείς αλλά να το υποστηρίζεις για τους ίδιους τους ομοφυλόφιλους....:/:
Αν εννοείς για τα "παιδιά ενός κατώτερου Θεού", δεν το υποστηρίζω, απλώς το καταγράφω γιατί δεν συνηθίζω κλείνω τα μάτια μου στο τι συμβαίνει γύρω μου, ούτε να ζω με φαντάσματα και ουτοπίες!
Και κατά δεύτερον, για τους ίδιους, είναι θέμα επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Θα σου απαντήσω, αρκεί να μου πεις που ακριβώς αναφέρεσαι!

Ξεκινάω:

εδώ ο κόσμος καίγεται, και οι...gay χτενίζονται! Ήθελα να ήξερα, έτσι και αύριο αποκτούσαν τα ίδια δικαιώματα με τα ετερόφυλα ζευγάρια, ποιά φοράδα και σε ποιό αλώνι θα τα έκανε επάνω της?

Άμα πια...

Δικαιούνται κι αυτοί μια θέση στον ήλιο ή στο φεγγάρι αν θέλεις...;)

πίσω από το "λαμπερό" δήθεν και high, υπάρχει δυσωδία! Και ως γνωστόν κάποια στιγμή γίνεται ανυπόφορη!
Όσοι το παίξανε έτσι, επανήλθαν άρδην στα....καθ' ημάς, και τελικά μείνανε περισσότεροι οι υποστηρικτές τους, παρά οι ίδιοι!

Ο καθείς είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ να επιλέξει τον τρόπο ζωής του, μεσα στα πλαίσια των νόμων που διέπουν την κοινωνία που ζει!
Από κει και πέρα, για να φτάσουμε στο σημείο να θεωρήσουμε και ΑΠΟΔΕΧΤΟΥΜΕ ως "κοινωνικό" ένα ευρύτερο σύνολο ανθρώπων, με την έννοια της συμβίωσης που υπακούουν σε καθορισμένους κανόνες, και να προχωρήσουμε στην επίλυση επί μέρους θεμάτων που το απασχολούν, σαν κοινωνία, απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει κάτι να προσφέρει στο κοινωνικό σύνολο, και όχι απλά από....οίκτο ή έστω συμπαράσταση για τις ανάγκες τους!
Και δεν εννοώ μεμονωμένα σαν άτομα, αλλά σαν τάξη κοινωνική με κοινές..."αντιλήψεις"!
Δικαιώματα με δυνατότητα απαίτησης, δεν δίνεις έτσι από χαβαλέ!

Τόσο απλά και ξεκάθαρα! Οι κοινωνίες των ανθρώπων αν και δεν είναι "ερυθρός σταυρός" υπό αυτό το πρίσμα μια χαρά τους αποδέχτηκαν, αλλά όχι και να θεσμοθετήσουν καταστάσεις "παρά φύση" !
Δεν αναφέρομαι σε νομικά ζητήματα, τα οποία επιλύονται και με άλλους τρόπους, και το γνωρίζετε αυτό! Η βασική επιδίωξη των ομοφυλόφιλων δια του γάμου, είναι η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ αποδοχή και ΟΜΟΦΩΝΗ επιδοκιμασία!
Ε, να με συγχωρεί η χάρη σας, αλλά η δική μου εκδοχή για τις φιλοδοξίες τους είναι ότι πάει μακριά η βαλίτσα!
Είτε αρέσει αυτό σε κάποιους, είτε όχι!

δεν μπορούμε να έχουμε όλοι και παντού τα ίδια, φυσικό δεν είναι;

νομίζω εάν θεσμοθετηθεί κάτι τέτοιο, ακροβατούμε στα όρια της γελοιότητος

ουδόλως με ενοχλεί να συζούν, να περπατάνε αγκαλιά και γενικά να φέρονται μέσα στα πλαίσια της αξιοπρέπειας, κάτι που ισχύει για όλους μας φυσικά!
Από εκεί όμως, μέχρι να φτάσουμε στο σημείο ένα θεσμό, που θεωρείται ως η βάση της διαιώνισης δια μέσου της οικογένειας, των αξιών και στόχων, υπάρχει μεγάλη διαφορά καλό μου! Τεράστια!

απορώ πως μπορεί κάποιος να πιστεύει ότι πρέπει να δοθούν νομικά δικαιώματα σε "άρρωστους" και μάλιστα επιπέδου μεταβιβάσεων περιουσιών, κληρονομιάς - αποκλήρωσης, συντάξεων, επικαρπίας, γονικών παροχών, αποκήρυξης πατρότητας, υπογραφής σε επεμβάσεις ζωής - θανάτου, και σταμάτω κάπου εδώ, μη γράφω όλο το βράδι....

Ποιός είσαι εσύ ρε φίλε, που επειδή γουστάρεις ότι γουστάρεις, και καλά κάνεις, κόψε και τον λαιμό σου αλλά ως εκεί και μη παρέκει, να ΑΠΑΙΤΕΙΣ να το "νομιμοποιήσεις" κιόλας

με την ευχή μου να χαίρεσαι ότι τραβάει η ψυχή σου, αλλά σε παρακαλώ πολύ, να μην το κάνεις και δικό μου πρόβλημα !

Ε μετά, να μην ζητήσεις και....κοινωνικές παροχές βρε αδερφέ;
Να ζητήσεις, τα βοηθήματα καλής ποιότητας κοστίζουν, αλλά όχι ισοπεδώνοντας θεσμούς και λογική!

Το έχω ξαναπεί αλλά πάλι χαμένο θα πάει, το ζητούμενο, ο πραγματικός σκοπός δεν είναι η σύνταξη, και η κοινή φορολογική δήλωση, αυτά είναι το άλλοθι!
Αν διαβάσεις προσεκτικά τα γραφόμενα των...ενδιαφερομένων, δεν είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι αυτό που τους νοιάζει πραγματικά, είναι η αναγνώριση, η αποδοχή και η επιδοκιμασία της κοινωνίας στο σύνολο της! (μπάστα ρε φίλε/φίλη...)

Σε όλα τα παραπάνω αναφέρομαι. Εσύ τους θεωρείς "παιδιά κατώτερου Θεού". Γιατί κόπτεσαι τόσο για τα παιδιά αυτών;

Isn't it ironic???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qsvenskt

Νεοφερμένος

Η qsvenskt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Δυστυχώς όσον αφορά τις υιοθεσίες, όσοι υποστηρίζεται ότι ένα ομόφυλο ζευγάρι δεν είναι εξίσου ικανό ή κατάλληλο όσο ένα ετερόφυλο, έχετε κατάφωρο άδικο. Οι έρευνες εξάλλου το έχουν αποδείξει, μετά από πολυεπίπεδες έρευνες τα παιδιά των ομόφυλων ζευγαριών έχουν μεγαλώσει εξίσου καλά ή καλύτερα από παιδιά ετερόφυλων ζευγαριών, και σε αντίθεση με εσάς εγώ μιλάω με στοιχεία :
The American Psychological Association, American Psychiatric Association and National Association of Social Workers stated in an Amicus curiae brief presented to the Supreme Court of the State of California in 2006:
Although it is sometimes asserted in policy debates that heterosexual couples are inherently better parents than same-sex couples, or that the children of lesbian or gay parents fare worse than children raised by heterosexual parents, those assertions find no support in the scientific research literature. When comparing the outcomes of different forms of parenting, it is critically important to make appropriate comparisons. For example, differences resulting from the number of parents in a household cannot be attributed to the parentsʼ gender or sexual orientation. Research in households with heterosexual parents generally indicates that – all else being equal – children do better with two parenting figures rather than just one. The specific research studies typically cited in this regard do not address parentsʼ sexual orientation, however, and therefore do not permit any conclusions to be drawn about the consequences of having heterosexual versus nonheterosexual parents, or two parents who are of the same versus different genders. Indeed, the scientific research that has directly compared outcomes for children with gay and lesbian parents with outcomes for children with heterosexual parents has been remarkably consistent in showing that lesbian and gay parents are every bit as fit and capable as heterosexual parents, and their children are as psychologically healthy and well-adjusted as children reared by heterosexual parents. Amici emphasize that the abilities of gay and lesbian persons as parents and the positive outcomes for their children are not areas where credible scientific researchers disagree. Statements by the leading associations of experts in this area reflect professional consensus that children raised by lesbian or gay parents do not differ in any important respects from those raised by heterosexual parents. No credible empirical research suggests otherwise. Allowing same-sex couples to legally marry will not have any detrimental effect on children raised in heterosexual households, but it will benefit children being raised by same-sex couples.https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-amici-28
The American Academy of Pediatrics stated in Pediatrics in 2006:
"More than 25 years of research have documented that there is no relationship between parents' sexual orientation and any measure of a child's emotional, psychosocial, and behavioral adjustment. These data have demonstrated no risk to children as a result of growing up in a family with 1 or more gay parents. Conscientious and nurturing adults, whether they are men or women, heterosexual or homosexual, can be excellent parents. The rights, benefits, and protections of civil marriage can further strengthen these families."https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-pediatrics-7
Gregory M. Herek noted in The American Psychologist in 2006:
Despite considerable variation in the quality of their samples, research design, measurement methods, and data analysis techniques, the findings to date have been remarkably consistent. Empirical research to date has consistently failed to find linkages between childrenʼs well-being and the sexual orientation of their parents. If gay, lesbian, or bisexual parents were inherently less capable than otherwise comparable heterosexual parents, their children would evidence problems regardless of the type of sample. This pattern clearly has not been observed. Given the consistent failures in this research literature to disprove the null hypothesis, the burden of empirical proof is on those who argue that the children of sexual minority parents fare worse than the children of heterosexual parents.https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-herek-29
The Canadian Psychological Association stated in 2004 and 2006:
Beliefs that gay and lesbian adults are not fit parents, or that the psychosocial development of the children of gay and lesbian parents is compromised, have no basis in science. Our position is based on a review representing approximately 50 empirical studies and at least another 50 articles and book chapters and does not rest on the results of any one study.https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-cpa2005-30According to Herekʼs extensive review of the literature in 2006, the research on which opponents to marriage of same-sex couples rely, look at the functioning of children in intact families with heterosexual parents compared to those children raised by a single parent following divorce or death of a spouse. They do not include studies that compare the functioning of children raised by heterosexual couples with the functioning of children raised by same-sex couples. In this group of studies, any differences observed are more accurately attributable to the effects of death or divorce, and/or to the effects of living with a single parent, rather than to parentsʼ sexual orientation. These studies do not tell us that the children of same-sex parents in an intact relationship fair worse than the children of opposite-sex parents in an intact relationship. A review of the psychological research into the well-being of children raised by same-sex and opposite-sex parents continues to indicate that there are no reliable differences in their mental health or social adjustment and that lesbian mothers and gay fathers are not less fit as parents than are their heterosexual counterparts. The CPA recognizes and appreciates that persons and institutions are entitled to their opinions and positions on this issue. However, CPA is concerned that some are mis-interpreting the findings of psychological research to support their positions, when their positions are more accurately based on other systems of belief or values.https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-cpa2006-31
The Department of Justice (Canada)'s study stated in 2006:
Although there are still gaps in our accumulated knowledge, the current literature is strong enough to provide reliable answers to whe question of whether children's social competence varies across family types, and if so, why. The strongest conclusion that can be drawn from the empirical literature is that the vast majority of studies show that children living with two mothers and children living with a mother and father have the same levels and qualities of social competence. A few studies suggest that children with two lesbian mothers may have marginally better social competence than children in 'traditional nuclear' families, even fewer studies show the opposite, and most studies fail to find any differences. The very limited body of research on children with two gay fathers supports this same conclusion. We can tentatively suggest that children with two fathers do not seem to differ in social competence from children with a mother and father, although more resarch on the families of gay fathers clearly is needed. Given the currently available literature , an objective evaluation of empirical research supports only one conclusion: Whether a child's two parents are heterosexual or lesbian or gay has no significant discernable impact on that child's social competence.​



Τα παραπάνω βρίσκονται στην wikipedia όπυ μπορείται να ανατρέξεται για να βρείτε και τους συνδέσμους καθώς και πλειάδα άλλων ερευνών και τεκμηρίων. Επίσης όσοι αμφισβητήτε τις πηγές της, μπορείται να με ρωτήσετε για νας βρω και άλλα. Τέλος θέλω να επισημάνω, ότι σε αντίθεση με τα ετερόφυλα ζευγάρια, ένα ομόφυλο ζευγάρι κάνει παιδιά γιατί το θέλει και γιατί είναι έτοιμο, και περνάει από μεγάλο γολγοθά για να το καταφέρει, και όχι γιατί του το επιβάλει η κοινωνία... Τέλος ορίστε μια φωτογραφία δυστυχισμένω παιδιών με λεσβίες μητέρες... για να δείτε τι τραβανε...



ΥΓ. Επίσης αν σκεφτούμε ότι το 10% των ατόμων που γενιούνται είναι LGBT τότε αντιλαμβάνεται κανείς ότι μια μέση οικογένεια με ομόφυλους γονείς δεν θα τα οδηγήσει να κρύβονται, σε αντίθεση με μια μέση ετερόφυλη, άρα μάλλον μια μέση ομόφυλη οικογένεια είναι καταλληλότερη από την μέση ετερόφυλη...
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting#cite_note-djc2006-32
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Εσύ τους θεωρείς "παιδιά κατώτερου Θεού". Γιατί κόπτεσαι τόσο για τα παιδιά αυτών;
Isn't it ironic???
Απλό, για να μην διαιωνίζουμε την κατάσταση!
Και επαναλαμβάνω, δεν τους θεωρώ ΕΓΩ ούτε το υποστηρίζω, όπως σου αρέσει να μιλάς εξ ονόματος μου, ΑΠΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΓΡΑΦΩ!
Να αρχίσω πάλι την ζωγραφική στα γεράματα; Λυπήσουμε Χιμέλα..... :(
Πάντως, να σε ευχαριστήσω για τις παραθέσεις, αν και η κάθε μια σχετιζόταν με κάποιες συγκεκριμένες δηλώσεις
και δεν μπορείς να τις χρησιμοποιείς όποτε και όπως γουστάρεις, καλό είναι να τις έχω μαζεμένες.... Thanx! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Isi, πόσα χρόνια ένα παιδί θα είναι....παιδί; :)
Eννοώ το διάστημα που θα αρχίσει να καταλαβαίνει, μέχρι που θα αρχίσει να "απομακρύνεται" από τους γονείς, λόγω σπουδών και καριέρας αργότερα!
Επίσης, τι σε κάνει να είσαι βέβαιη ότι η ΑΥΤΗ η "οικογενειακή αγκαλιά" θα είναι καλύτερη και όχι χειρότερη από κάτι απρόσωπο, αφού δεν είναι οι φυσικοί γονείς;
Να πω ακόμη, ότι ποτέ δεν ήμουν σύμφωνος με την άποψη ότι στην αναβροχιά καλό είναι και το χαλάζι!
Αν δεν έχεις κάτι, απλά δεν το έχεις και θα πορευθείς ανάλογα! Παιδιά που μεγάλωσαν σε ιδρύματα μια χαρά εντάσσονται στην κοινωνία, και παραδείγματα υπάρχουν άπειρα, μη σου πω ότι οι ιδιαίτερες συνθήκες τα κάνουν πιο ικανά στο να αντιμετωπίσουν την ζωή!
Και τέλος, θεωρώ απολίτιστο και θηριώδες, να σου προσφέρουν κάτι που δεν είσαι σε θέση ακόμη να αποφασίσεις αν το θέλεις!

Δηλαδή να έχεις τον Μήτσο και τον Λάμπη για μπαμπά και μαμά.... :(

Βλέπω οτι το μήνυμα αυτό αφήνει ξεκάθαρο το συμπέρασμα, το οποίο είναι : <<δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για τις επιπτώσεις που θα έχει σε ένα παιδί η υιοθεσία του απο ομοφυλόφιλους>>.
Εδώ μου φαίνεσαι Αγγελάκι και όχι Daemonas. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Και τέλος, θεωρώ απολίτιστο και θηριώδες, να σου προσφέρουν κάτι που δεν είσαι σε θέση ακόμη να αποφασίσεις αν το θέλεις!
Κάθε απόφαση που παίρνουμε για άτομα που δεν έχουν την ωριμότητα ή την ικανότητα να τις πάρουν από μόνοι τους (παιδιά, ηλικιωμένοι, άνθρωποι με νοητικά προβλήματα) είναι αυθαίρετη και θα μπορούσε έστω να χαρακτηριστεί "θηριώδης".
Σάμπως τα παιδιά που υιοθετούνται από τις οικογένειες που θεωρούνται "φυσιολογικές" τα ρωτά κανείς ή γνωρίζει κανείς εάν θα έχουν καλύτερη τύχη; Σάμπως τα παιδιά που μεγαλώνουν με τους φυσιολογικούς γονείς τους, λαμβάνουν εξ' ορισμού την καλύτερη δυνατή αγάπη και διαπαιδαγώγηση; :/:

φοβαμαι οτι οι παρεες του και γενικα οι συμμαθητες του θα τον χλευαζουν. κακως βεβαια αλλα πολυ το φοβαμαι. και πως το παιδι αυτο θα ενταχθει στην κοινωνια? και αν αντιδρασει πανωσ την εφηβεια ασκωντας πολεμο στους γονεις του? ποτε δε ξερουμε πως ενα 14χρονο παιδι θα αντιδρασει. και αν θεωρησει την οικογενεια που το μεγαλωσε υπευθυνη? αν το σκασει?:/:
Γνωρίζω άτομο από το σχολείο μου, που έμαθε πως ήταν υιοθετημένος στα 16, έκανε λαμπόγυαλο το σπίτι του και ήρθε στη παρέα να μας πει τα καθέκαστα. Όταν τον ρωτήσαμε τι ήταν αυτό που τον πείραξε μας είπε πως αγαπούσε τους ανθρώπους που είχε μάθει για γονείς, αλλά ενοχλήθηκε που δεν ήξερε την αλήθεια.
Αυτό είναι κάτι που οι υπεύθυνοι γονείς που έχουν την ευθύνη υιοθετημένων παιδιών φροντίζουν πριν αυτά φτάσουν στην εφηβεία με τη βοήθεια ψυχολόγων. Εκτός αυτού όμως, υπάρχουν χιλιάδες αιτίες που τα παιδιά κοροϊδεύουν άλλα παιδιά στην εφηβεία. Εμένα με κορόιδευαν επειδή φορούσα γυαλιά και σιδεράκια. :P Άλλους επειδή ήταν ευτραφείς. Άλλους επειδή είχαν γονείς χωρισμένους και πάει λέγοντας. Μην την πάμε τόσο μακριά τη βαλίτσα.

Τέλος, μην τα ξαναλέμε: Εφ' όσον δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για το αν η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή ή όχι, μην επιμένουμε να την χαρακτηρίζουμε αυθαίρετα "επιλογή".

Η υιοθεσία είναι ένα από τα αιτήματα των ομοφυλόφιλων που σκοντάφτει και σε μια παράμετρο που είχε θέση η Λια για τα λεσβιακά ζευγάρια που μπορούν ευκολότερα να αποκτήσουν δικά τους, κατά το ήμισυ, παιδιά...
Είναι πολλά τα ζητήματα, δεν μπορούν να εξαντληθούν σε μερικές δημοσιεύσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top