Ζωή σε ξένη χώρα

Θα θέλατε να μείνετε μόνιμα στο εξωτερικό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 148)
  • ΝαιΙ

    Ψήφοι: 107 72.3%
  • Όχι!

    Ψήφοι: 41 27.7%

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
δεν μαρεσουν πολυ οι αγγλοι...νομιζω οτι ειναι ξενερωτοι

Νομιζεις. Ωχουυυυ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Παντως, να πω οτι εγω ειμαι Αγγλια 4 χρονια τωρα, και αυτος ειναι ο μονος Ιουνιος που δεν την εχω βγαλει στα γρασιδια να διαβαζω, να τα πινω και να κανω ηλιοθεραπεια! Ενταξει, ειναι λιγο χαλια ο καιρος, αλλα δεν ειναι παντα ετσι! Το λεω για τα κοριτσια που ειναι πρωτο χρονο Αγγλια, να μη νομιζουν οτι δεν εχει καλοκαιρι εδω!

Πάντως να πω ότι έχω αρχίσει να ξενερώνω πολύ με τον καιρό. Και νομίζω io-io πως εσείς κάτω έχετε ούτως ή άλλως περισσότερη ζέστη. Αλλά τόσο κρύο και βροχή τέλος Ιουνίου δεν είναι νορμάλ. Θέλω θάλασσα και μπάνια λέμε! Και λυπάμαι την αδερφή μου και τον κολλητό μου που θα ανέβουν να με δουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

io-io

Διάσημο μέλος

Η io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός. Έχει γράψει 2,878 μηνύματα.
Ναι, η αληθεια ειναι οτι το εχει ξεφτιλισει λιγο. Αν και σημερα εχει ηλιο! Αλλα τη ζακετουλα τη φοραω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sasz

Νεοφερμένος

Η sasz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
παιδια εχω προβλημα, ειμαι 25 χρονων και δυστηχως δεν εχω σπουδασει τιποτα, ενα ΙΕΚ τελειωσα μονο 3d animation 2 χρονια και απο τοτε επειδη ειδα πως τελικα δεν μου αρεσει να καθομαι τοσες ωρες μπροστα απο ενα πισι αρχισα να πηγαινω στο φαρμακειο που εχει ο πατερας μου, ετσι εδω και 4 χρονια περιπου δουλευω εκει.Μην φανταστειτε πως καθομαι 8ωρο, πηγαινω κανα 3ωρο το πολυ 4ωρο και την κανω γιατι δεν εχουμε και τις καλυτερες σχεσεις και ουσιαστικα προσπαθω να το ανεχτω ολο αυτο γιατι δυστηχως για μενα δεν εχω και τα τρελα εφοδια να ανοιξω την πορτα μια μερα και να πω αντε γεια δεν σας εχω αναγκη πια..
το ονειρο μου ειναι να ζησω για παντα California αλλα ειναι πολυ δυσκολο για μενα δεδουμενου οτι δεν εχω τιποτα για να το κανω αυτο.ουτε συγγενεις εχω εκει ουτε φιλους ουτε σπιτι να μεινω ουτε ξερω απταιστα αγγλικα αλλα και ουτε εχω καποιο σκοπο πχ να παω για σπουδες, παρολα αυτα δεν μου αρεσει η ζωη στην Ελλαδα και νομιζω πως δεν υπαρχει τιποτα για μενα εδω που να με κραταει. δεν θελω να γερασω στην Ελλαδα, θελω κατι καλυτερο για μενα.Εχω απογοιτευτει πολυ απο τους εδω ανθρωπους και δεν νομιζω πως θα με κραταγε η χωρα μου επειδη εχει ηλιο η θαλασσα, για μενα αλλα ειναι τα ουσιαστικα πραγματα που πρεπει να κοιταμε.
εχω ταξιδεψει αρκετα εξωτερικο αλλα το μεγαλυτερο διαστημα που εχω μεινει εξω ειναι για ενα μηνα περιπου στην Αγγλια. Αμερικη δεν εχω παει ποτε και αν και φοβαμαι τα αεροπλανα τοσες ωρες θελω πολυ να το κανω αυτο το ταξιδι και θελω να πιστευω πως μια μερα τα ονειρα μου θα γινουν πραγματικοτητα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εδάδ

Διάσημο μέλος

Η Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,958 μηνύματα.
Καταρχήν τι να λέει που τελείωσες ένα ιέκ «μόνο», ξέρεις πόσους φίλους έχω που τελείωσαν ΑΕΙ και ΑΕΙ και δεν έχουν δουλειά ή κάνουν κάτι εντελώς άσχετο?

Όσον αφορά την Αμερική είναι η χώρα του παρασιτικού επαγγέλματος, η μισή μου οικογένεια είναι εκεί, έχουν αλλάξει οι περισσότεροι τους ένα κάρο δουλειές τις οποίες αν σας τις διηγηθώ θα γελάτε μέχρι του χρόνου, αλλά σημασία έχει για αυτους ότι βρίσκανε. Ένας θείος δε έχει ανοίξει greek tavern αλά Big Fat Greek Wedding και έχει πλημμυρίσει στο χρήμα. Από την άλλη πάντως η ζωή τους όσο ξέρω είναι λίγο χάλια. Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πολύ εύκολα όταν πας σε μία χώρα . Γιατί διάλεξες την Καλιφόρνια, ο Jim Morrison δε ζει πια εκεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
... θελω πολυ να το κανω αυτο το ταξιδι και θελω να πιστευω πως μια μερα τα ονειρα μου θα γινουν πραγματικοτητα. :/:
Να κάνεις αυτό το ταξίδι και να πιστεύεις και εσύ ότι μια μέρα θα βρεις την Ιθάκη σου…[FONT=&quot]:)[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KingFox

Δραστήριο μέλος

Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Ίσως:hmm:..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*natalia5555*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναταλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
ε καλα εγω ηρθα στην πατριδα μου και με αποκαλουσαν αρκετοι ασχετοι ξενοι αλλα οκ,οποιος δεν γνωριζει απο ιστορια τι θα πει αλλο.παντως δεν ειναι καθολου ευκολο να πας να ζησεις σε καποια αλλη χωρα,θα υπαρχουν δυσκολιες και εμποδια αλλα με καλη διαθεση ,προσπαθεια υπομονη και επιμονη ολα γινονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
οντας ηδη 2 μηνες στο εξωτερικο θα σας πω τα υπερ και τα κατα που εντοπισα στην περιπτωση μου
ΚΑΤΑ
1.ανθρωποι λιγο κρυοι, αν εισαι και μονος πιθανον τον πρωτο καιρο να παθεις καταθλιψη
2.το πανεπιστημιο=η πληρης ανοργανωσια
3.το μεταπτυχιακο δε θυμιζει σε τιποτα μεταπτυχιακο αλλα σε τριτη λυκειου(σηκωνομαστε στον πινακα με τεφτερι να λυσουμε ασκησεις)
4.συγκοινωνιες ακριβες
5.ταξιτζηδες πιο κλεφτες απο τους ελληνες
6.ακατορθωτο να κανεις παρεες αμα εισαι κλειστος ανθρωπος
7.νιωθεις ξενος και οτι ολοι σε αντιμετωπιζουν σαν alien
8.αν δεν ξερεις καλα την γλωσσα, αστο καλυτερα εκτος αν θελεις να νιωσεις σαν ηλιθιος
9.το ιντερνετ στην εστια πιο αργο κι απο χελωνα
10.για να βρω ενα σουπερ μαρκετ πρεπει να παρω το λεωφορειο και το τραμ και να διασχισω την μιση πολη
αλλά
ΥΠΕΡ
1.ομορφη ευρωπαικη πολη με πολυ πρασινο
2.εξασκεις τη γλωσσα
3.εμπειρια μοναδικη το να ζησεις καποιον καιρο εξω και να γνωρισεις ανθρωπους απο αλλες χωρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Δε θα έφευγα γιατί, αν και κάθε μέρα βρίζω τη νοοτροπία μας, στο τέλος της μέρας γουστάρω αυτή τη νοοτροπία, γουστάρω όλη αυτή την τρέλα που κουβαλάμε. Δεν ξέρω πραγματικά τι κάνει τους Έλληνες να αντιπαθούν τους ανθρώπους της χώρας τους εφόσον κι αυτοί ίδιοι είναι. Θεωρώ τη φυγή εύκολη λύση για ανθρώπους που δεν έχουν πιο σοβαρά προβλήματα να αντιμετωπίσουν (πχ. επιβίωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
οντας ηδη 2 μηνες στο εξωτερικο θα σας πω τα υπερ και τα κατα που εντοπισα στην περιπτωση μου
ΚΑΤΑ
1.ανθρωποι λιγο κρυοι, αν εισαι και μονος πιθανον τον πρωτο καιρο να παθεις καταθλιψη
2.το πανεπιστημιο=η πληρης ανοργανωσια
3.το μεταπτυχιακο δε θυμιζει σε τιποτα μεταπτυχιακο αλλα σε τριτη λυκειου(σηκωνομαστε στον πινακα με τεφτερι να λυσουμε ασκησεις)
4.συγκοινωνιες ακριβες
5.ταξιτζηδες πιο κλεφτες απο τους ελληνες
6.ακατορθωτο να κανεις παρεες αμα εισαι κλειστος ανθρωπος
7.νιωθεις ξενος και οτι ολοι σε αντιμετωπιζουν σαν alien
8.αν δεν ξερεις καλα την γλωσσα, αστο καλυτερα εκτος αν θελεις να νιωσεις σαν ηλιθιος
9.το ιντερνετ στην εστια πιο αργο κι απο χελωνα
10.για να βρω ενα σουπερ μαρκετ πρεπει να παρω το λεωφορειο και το τραμ και να διασχισω την μιση πολη
αλλά
ΥΠΕΡ
1.ομορφη ευρωπαικη πολη με πολυ πρασινο
2.εξασκεις τη γλωσσα
3.εμπειρια μοναδικη το να ζησεις καποιον καιρο εξω και να γνωρισεις ανθρωπους απο αλλες χωρες



Γειά thelonafigo κατι παρόμοιο για Γαλλία μεριά κοιτάω και εγώ, άρα θα ήθελα να σε ρωτήσω ποιά είναι η απαραίτητη γνώση της γλώσσας που σε κάνει τουλαχιστον να την παλεύεις στην αρχή αναφορικά με τις απαιτήσεις του μεταπτυχιακού και της καθημερινής ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Θα'θελα να πάω κάποτε στο εξωτερικό. Είτε και για πάντα, είτε και για λίγο, ωραία πιστεύω ότι θα'ταν! :)

Θα'θελα να πάω στο Λονδίνο ή στη Νέα Υόρκη. Who Knows? Μπορεί καμιά μέρα να πάω.. :) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Λοιπον εγω με ενα απλο delf b2 ηρθα και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι αρκετο.αν θες να πας γαλλια αρχινα να βλεπεις γαλλικες εκπομπες ωστε να συνηθισεις τον προφορικο λογο.γιατι εμενα το προβλημα μου ειναι η προφορα τους.δεν μπορω να τους καταλαβω παντα μιλανε πολυ γρηγορα.οποτε πιστευω θα πρεπει να εχεις τουλαχιστον το c1 και φυσικα να εχεις εξασκησει το προφορικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μάλιστα Μάλλον ζόρικα τα πράγματα.

Αυτό με την ευχέρεια στον προφορικό λόγο είναι τεράστιο θέμα. Από τη μία μπορεί να έχουμε όλη την καλή διάθεση να μάθουμε την γλώσσα μέσω φροντιστηρίων και προσωπικής προσπάθειας, από την άλλη όμως είναι πολύ δύσκολο να τη μάθεις ουσιαστικά μακρυά από τον τόπο που μιλιέται.

Άρα νομίζω οτι είναι σχεδόν αναπόφευκτο να μην την ακούσει κάποιος όταν πρωτοβρεθεί κάπου έξω.....

Τι να κάνουμε.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
εχουν πολυ εντονη προφορα οι γαλλοι απλα και δεν την εχω συνηθισει ακομη( 2 μηνες ειμαι εδω).θα δειξει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Τη μοναδική φορά που είχα την ευκαιρία να ταξιδέψω στη Γαλλία έμεινα στο Στρασβούργο για 6 μέρες. Από την αρχή αντιλήφθηκα την διαφορετική προφορά των αλσατών αλλά θα έλεγα ότι μέχρι την 5η μέρα είχα προσαρμοστεί κάπως. Βέβαια αυτό απέχει πολύ από την πλήρη ευχέρεια που μάλλον απαιτεί σίγουρα κάνα πεντάμηνο-εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thelonafigo

Νεοφερμένος

Η thelonafigo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
θελεις να ερθεις για μεταπτυχιακο η ερασμους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katalinos

Δραστήριο μέλος

Ο katalinos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 700 μηνύματα.
Μα, το πιστεύετε ότι είναι μέσα Ιουνίου και δεν έχουμε καν υποψιαστεί καλοκαίρι? Βρέχει και έχει 15 βαθμούς.

σε πιστεύουμε
εσύ το πιστεύεις ότι είναι μέσα Νοεμβρίου και είμαι με κοντομάνικο ; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
σε πιστεύουμε
εσύ το πιστεύεις ότι είναι μέσα Νοεμβρίου και είμαι με κοντομάνικο ; :mad:

Δε λες "παλι καλα" που κανουμε οικονομια στο πετρελαιο?! :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hastalamuerte

Νεοφερμένος

Ο hastalamuerte αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
θελεις να ερθεις για μεταπτυχιακο η ερασμους?

Για μεταπτυχιακό σκέφτομαι. Ο τομέας που ψάχνομαι είναι τα οικονομικά και μέχρι στιγμής έχει πάρει το μάτι μου δύο καλά προγράμματα ένα στο Παρίσι που είναι "τσουχτερο" και ένα στη Λυόν που είναι σαφώς πιο προσεγγίσιμο. Αλήθεια εσύ σε ποια πόλη είσαι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top