Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Value, χαίρομαι που μετά από τόσα χρόνια σε βλέπω πάλι εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η τελευταια παράγραφος είναι κατανοητή.Αν δεν την καταλαβες δεν είναι δικό μου φταίξιμο.

Πρωτον το Ηθικο δίδαγμα είναι να υπακους,να σεβεσαι και να συνεργάζεσαι.Να κατανοείς τον Λόγο του Θεού χωρίς να διαστρεφεις τις πράξεις του και τα λόγια του.

Ο Εωσφόρος σύμφωνα με την Σατανική Βιβλο ως ο Δημιουργός του Σατανισμού εχει έντεκα εντολές με τις οποίες θα στο πω συνοπτικά επαινεί την Βία και την Αναρχία.Επισης μια απο τις προτιμησεις του Σατανισμου είναι και η Ομοφυλοφιλία.

Δηλαδη θες να μου οτι ο Θεός ως Παντογνωστης ο οποιος μας δημιουργησε απο το μηδεν για να απολαμβανουμε ως λογικά όντα την μακαριότητα του ότι είναι Εχθρός και ότι ο Εωσφόρος είναι φίλος του Ανθρώπου την στιγμη που μισεί τον Ανθρωπο και θέλει να καταστρέψει το Ανθρωπινο γένος?την στιγμή που με τους λογισμούς του προσπαθει να παρασύρει τον Ανθρωπο σε ανήθικες και εγκληματικές πραξεις και να τον οδηγει στην Ομοφυλοφιλία?

Νομίζω οτι δεν καταλαβαίνεις σε βάθος τα εργα του Θεού.Για να πιστέψεις πρεπει να μελετήσεις με Αντικειμενίκότητα την Βίβλο και όχι με διεστραμμένη λογική για να δεις πρώτον ποιος είναι ο Θεός,για ποιο λογο σε δημιουργησε ο Θεός,ποιος είναι ο σκοπός του για τον Ανθρωπο και ποια είναι τα Εργα του για την Ανθρωπότητα.

Δεν μπορει να λες οτι ο Θεός Αγάπης είναι ο Κακος και θα πρεπει εγω να αποδίδω τα Κακα του κόσμου στον Θεό ο οποίος είναι Αναμάρτητος και απο τον οποίο πηγάζει μόνο το Καλό.

Δεν μπορείς να κατηγορείς επίσης τον Θεό Αγαπης και να λες ότι είναι Εχθρός της Ανθρωπότητας την στιγμή που είναι Απειρο Ον και δεν έχει ανάγκη από τίποτα και μόνο Αγάπη μπορει να δώσει στην Ανθρωπότητα και να λες ότι ο Εωσφόρος που μισεί θανάσιμα το Ανθρωπινο γένος και θελει να οδηγήσει την Ανθρωπότητα στον θάνατο και να την απομακρύνει απο τον Θεό είναι φίλος του Ανθρωπου.

Φυσικα και όλα τα Κακα του κόσμου τα αποδίδω στον Ανθρωπο.Σε καμία περίπτωση δεν μπορω να εξομοιώσω τον Ανθρωπο με τον Απειρο Θεό που δεν εχει ανάγκη απο τίποτα και που επαναλαμβάνω μόνο Αγαπη μπορεί να δώσει στην Ανθρωπότητα και να πω οτι για τα δεινα της Ανθρωπότητας φταίει και ο Ανθρωπος και ο Θεός.

Ο Θεός είναι Παναγαθος και μπορεί να κάνει μονο Αγαθά έργα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρώτον το Ηθικο δίδαγμα είναι να υπακους,να σεβεσαι και να συνεργάζεσαι.Να κατανοείς τον Λόγο του Θεού χωρίς να διαστρεφεις τις πράξεις του και τα λόγια του.

Δε θέλω να υπακούω φτιάχτηκα κατ εικόνα και καθ ομοίωση. Αν θέλει υπηρέτες ας φτιάξει όντα χωρίς ελεύθερη βούληση.

Ο Εωσφόρος σύμφωνα με την Σατανική Βιβλο ως ο Δημιουργός του Σατανισμού εχει έντεκα εντολές με τις οποίες θα στο πω συνοπτικά επαινεί την Βία και την Αναρχία.Επισης μια απο τις προτιμησεις του Σατανισμου είναι και η Ομοφυλοφιλία.

Plz μη μιλάς για τη σατανική βίβλο λες και τη διάβασες. Μπήκες στο wiki είδες μια βλακεία και την έγραψες φαίνεται αυτό.

Δηλαδη θες να μου οτι ο Θεός ως Παντογνωστης ο οποιος μας δημιουργησε απο το μηδεν για να απολαμβανουμε ως λογικά όντα την μακαριότητα του ότι είναι Εχθρός και ότι ο Εωσφόρος είναι φίλος του Ανθρώπου την στιγμη που μισεί τον Ανθρωπο και θέλει να καταστρέψει το Ανθρωπινο γένος?την στιγμή που με τους λογισμούς του προσπαθει να παρασύρει τον Ανθρωπο σε ανήθικες και εγκληματικές πραξεις και να τον οδηγει στην Ομοφυλοφιλία?

Γιατί άραγε μας μισεί τόσο? Αφού το δρόμο του διαλέξαμε και εμείς.
Δε πειράζει που είσαι ομοφοφικός ίσως σου περάσει κάποτε

Νομίζω οτι δεν καταλαβαίνεις σε βάθος τα εργα του Θεού.Για να πιστέψεις πρεπει να μελετήσεις με Αντικειμενίκότητα την Βίβλο και όχι με διεστραμμένη λογική για να δεις πρώτον ποιος είναι ο Θεός,για ποιο λογο σε δημιουργησε ο Θεός,ποιος είναι ο σκοπός του για τον Ανθρωπο και ποια είναι τα Εργα του για την Ανθρωπότητα.

Άμα μελετήσω με αντικειμενικότητα και λογική τη Βίβλο πρέπει να γράψω στο τέλος 'και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα'

Δεν μπορει να λες οτι ο Θεός Αγάπης είναι ο Κακος και θα πρεπει εγω να αποδίδω τα Κακα του κόσμου στον Θεό ο οποίος είναι Αναμάρτητος και απο τον οποίο πηγάζει μόνο το Καλό.

Δεν μπορείς να κατηγορείς επίσης τον Θεό Αγαπης και να λες ότι είναι Εχθρός της Ανθρωπότητας την στιγμή που είναι Απειρο Ον και δεν έχει ανάγκη από τίποτα και μόνο Αγάπη μπορει να δώσει στην Ανθρωπότητα και να λες ότι ο Εωσφόρος που μισεί θανάσιμα το Ανθρωπινο γένος και θελει να οδηγήσει την Ανθρωπότητα στον θάνατο και να την απομακρύνει απο τον Θεό είναι φίλος του Ανθρωπου.

Φυσικα και όλα τα Κακα του κόσμου τα αποδίδω στον Ανθρωπο.Σε καμία περίπτωση δεν μπορω να εξομοιώσω τον Ανθρωπο με τον Απειρο Θεό που δεν εχει ανάγκη απο τίποτα και που επαναλμβάνω μόνο Αγαπη μπορεί να δώσει στην Ανθρωπότητα και να πω οτι για τα δεινα της Ανθρωπότητας φταίει και ο Ανθρωπος και ο Θεός.

Ο Θεός είναι Παναγαθος και μπορεί να κάνει μονο Αγαθά έργα.

Ο Θεός έφτιαξε τον άνθρωπο ενώ ήξερε ότι θα προκαλέσει τόσα κακά πράγματα, άρα είναι ο ηθικός αυτουργός της κακίας, άρα δεν είναι Πανάγαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην έχω πει ήδη απο το σχόλιο 1262.Τωρα τι λες εσύ παρτο αυγό και κούρευτο.

Μα αρεσει που λες οτι μιλαω για την Σατανική Βίβλο λες και δεν ξέρω και λες ότι τα διαβάζω απο την Wikipedia και τα γραφω εδώ που δεν ισχύει κάτι τετοιο,

Εσυ που μας το παιζεις και σίγουρος γνωστης της αγίας Γραφής,του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας έχεις διαβάσει Αγια Γραφη? Δεν έχεις ανοίξει ούτε μια φορά στην Ζωη σου την Αγία Γραφη να δεις πως ξεκινάει η ιστορία,ποια είναι τα Εργα και οι διδασκαλίες του Χριστού ως Ανθρωπος στη Γη, και μας το παίζεις και ενημερωμένος

Επίσης δεν μπορω να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μιλάς και να λες ότι δεν θέλεις όντα χωρίς ελευθερη βούληση και στην τελευτάια ακριβως πρόταση να θεωρείς τον Θεό υπεύθυνο για τις τραγωδίες που βιώνει ο Ανθρωπος αφου ο Ανθρωπος επελεξε να είναι μακρια απο τον Θεό

Ο Θεός εφόσον βλέπει οτι ο Ανθρωπος επιλέγει να είναι μακριά του δεν πρέπει να σεβαστει την ελευθερίας επιλογής του?

Ο Θεός εφτιαξε τον Ανθρωπο ελεύθερο όπως ακριβώς ελεύθερος είναι ο Ιδιος.

ο Θεός εφόσον βλέπει ότι Ανθρωπος επιλέγει να είναι μακριά απο τον Θεό πρεπει να θύμωσει και να τον τσακίζει στους κεραυνούς?

Ο Θεός πρέπει να το παίζει υπερπροστατευτικός Πατέρας και να απαγορεύει στον Ανθρωπο να μην κάνει την ταδε πραξη γιατί θα πάθει αυτό και να μην κάνει εκείνη την πράξη για να μην κάνει εκείνο?

Ειλικρινα θέλω να μάθω πως σκέφτεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Να 'σαι καλά Δημήτρη, σ' ευχαριστώ πολύ. Κι εγώ χαίρομαι για το καλωσόρισμα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στην έχω πει ήδη απο το σχόλιο 1262.Τωρα τι λες εσύ παρτο αυγό και κούρευτο.

Μάλιστα σκοπός σου δηλαδή είναι να μου την πεις.... οκ ευχαριστώ για το διαφωτισμό.

Μα αρεσει που λες οτι μιλαω για την Σατανική Βίβλο λες και δεν ξέρω και λες ότι τα διαβάζω απο την Wikipedia και τα γραφω εδώ που δεν ισχύει κάτι τετοιο,

Εσυ που μας το παιζεις και σίγουρος γνωστης της αγίας Γραφής,του Χριστιανισμού και της Εκκλησίας έχεις διαβάσει Αγια Γραφη? Δεν έχεις ανοίξει ούτε μια φορά στην Ζωη σου την Αγία Γραφη να δεις πως ξεκινάει η ιστορία,ποια είναι τα Εργα και οι διδασκαλίες του Χριστού ως Ανθρωπος στη Γη, και μας το παίζεις και ενημερωμένος


Δεν έχεις διαβάσει τη σατανική βίβλο και μην το αρνήσαι σε παρακαλώ, δεν θα μπορούσες άλλωστε με αυτά τα πιστεύω.
Έχω διαβάσει την Αγία Γραφή head to cover 3 φορές. Μέχρι 17 χρονών είχα τις ίδιες απόψεις με σένα... μην υποθέτεις πράγματα για μένα εφόσον δε με γνωρίζεις.

Επίσης δεν μπορω να καταλάβω πως είναι δυνατόν να μιλάς και να λες ότι δεν θέλεις όντα χωρίς ελευθερη βούληση και στην τελευτάια ακριβως πρόταση να θεωρείς τον Θεό υπεύθυνο για τις τραγωδίες που βιώνει ο Ανθρωπος αφου ο Ανθρωπος επελεξε να είναι μακρια απο τον Θεό

Προφανώς δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη ηθικός αυτουργός που χρησιμοποίησα οκ το δέχομαι.

Ο Θεός εφόσον βλέπει οτι ο Ανθρωπος επιλέγει να είναι μακριά του δεν πρέπει να σεβαστει την ελευθερίας επιλογής του?

Ο Θεός εφτιαξε τον Ανθρωπο ελεύθερο όπως ακριβώς ελεύθερος είναι ο Ιδιος.

ο Θεός εφόσον βλέπει ότι Ανθρωπος επιλέγει να είναι μακριά απο τον Θεό πρεπει να θύμωσει και να τον τσακίζει στους κεραυνούς?

Ο Θεός πρέπει να το παίζει υπερπροστατευτικός Πατέρας και να απαγορεύει στον Ανθρωπο να μην κάνει την ταδε πραξη γιατί θα πάθει αυτό και να μην κάνει εκείνη την πράξη για να μην κάνει εκείνο?

Αν ο θεός σεβόταν την ελεύθερη βούληση του ανθρώπου θα τον έφτιαχνε έτσι ώστε να μπορεί να ζήσει και χωρίς τον Θεό. Η λογική είσαι ελεύθερος να κάνεις ότι θέλεις αλλά μακριά μου θα πεθάνεις και θα δυστυχήσεις δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει με την ελεύθερη βούληση.

Ειλικρινα θέλω να μάθω πως σκέφτεσαι

Σκέφτομαι λογικά σε αντίθεση με σένα. Δε βασίζω όλη την ύπαρξή μου και την κοσμοθεωρία μου σε ένα βιβλίο αγνώστου προέλευσης που κάποιος σου είπε πως είναι γραμμένο απ΄το Θεό και το πίστεψες αμάσητο.
Δεν μου έχεις απαντήσει λογικά ούτε σε ένα από τα επιχειρήματά μου. Αν δεν δω μια απάντηση βασισμένη στη λογική στο επόμενο ποστ δε θα σου ξαναπαντήσω, καταντάει κουραστικό....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Η "δύναμη" του ανθρώπου και το ποια αυτή είναι, αποδεικνύεται στο πλησιέστερο νεκροταφείο. Βρε λες γι' αυτό να έχουν λυσσάξει με το κάψιμο των νεκρών; :hmm:

Για το θέμα των παπάδων... Ναι συμφωνώ, δεν είναι όλοι τους καλοί. Θέλετε καλύτερους παπάδες; Γεννήστε τους. Πολλά χρόνια τώρα και σε πολλούς φταίνε οι παπάδες.Λες και είναι η πηγή του κακού σ' αυτό τον τόπο. Περίεργο πράγμα πραγματικά. Οι κακοί πολιτικοί, οι κακοί γιατροί, οι κακοί δικηγόροι, οι κακοί δημοσιογράφοι, οι κάθε λογής λαμόγια που έχουν φάει τον άμπακο, δεν σας φταίνε σε τίποτα; Κι αν σας φταίνε, γιατί ξεκινάτε από τους παπάδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η "δύναμη" του ανθρώπου και το ποια αυτή είναι, αποδεικνύεται στο πλησιέστερο νεκροταφείο. Βρε λες γι' αυτό να έχουν λυσσάξει με το κάψιμο των νεκρών; :hmm:

Τι εννοείς? :hmm:

Για το θέμα των παπάδων... Ναι συμφωνώ, δεν είναι όλοι τους καλοί. Θέλετε καλύτερους παπάδες; Γεννήστε τους. Πολλά χρόνια τώρα και σε πολλούς φταίνε οι παπάδες.Λες και είναι η πηγή του κακού σ' αυτό τον τόπο. Περίεργο πράγμα πραγματικά. Οι κακοί πολιτικοί, οι κακοί γιατροί, οι κακοί δικηγόροι, οι κακοί δημοσιογράφοι, οι κάθε λογής λαμόγια που έχουν φάει τον άμπακο, δεν σας φταίνε σε τίποτα; Κι αν σας φταίνε, γιατί ξεκινάτε από τους παπάδες;

Δεν είναι οι παπάδες το όλο πρόβλημα αλλά είναι μέλος του προβλήματος. Φυσικά και μας φταίνε και τα άλλα λαμόγια αλλά με το παρόν θρεντ οι παπάδες έχουν σχέση. Και γιατί να μην ξεκινήσουμε δηλαδή απ'τους παπάδες τι διαφορά έχει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξεχασμένε τώρα καταλαβα.Και μονο που είπες ότι θέλεις να ζήσεις ανεξάρτητα απο τον Θεό αυτο τα λέει όλα.

Και να σου πω και κάτι? Ηδη ζούμε μακριά απο τον Θεό και βλέπω ποια είναι τα αποτελέσματα.
,
Εγω επίσης που πιστεύω στο Θεό και με την πίστη επιλέγω να είμαι κοντα και να ζω κοντά στον Θεό στην καθημερινότητα μου κάνω ό,τι θέλω μεσα στα πλαίσια του μετρου και του σωστού και δεν είμαι δυστυχισμένος ούτε έχω πρόβλημα.Ισα ίσα που περνάω παρα πολύ ωράια και ευχάριστα.

Βεβαια εσύ ζήσε μακρια απο την Θεό που είναι η Πηγη Ζωής και Αγαπης.Σεβασμος στην ελευθερία της επιλογής σου,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δικαίωμα μου να ζήσω μακριά ή κοντά σε όποιον θέλω.

Και εγώ μια χαρά περνάω στην καθημερινότητά μου, και ούτε δυστυχισμένος είμαι.

Αν σε κάνουν ευτυχισμένο αυτά που πιστεύεις συνέχισε, μην κατηγορείς όμως εμένα για όλα τα κακά αυτού του κόσμου και αποδέξου και τις δικές σου ευθύνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εμένα, όταν τρία γράμματα είναι εξαιρετικά δύσκολο να μπουν στη σωστή σειρά για να σχηματίσουν τη λέξη "ουφ", δε με πείθει το επιχείρημα ότι με άπειρες ρήψεις τελικά θα σχηματιστεί το κείμενο της αγίας γραφής. Πολύ απλά είναι τόσες οι συνθήκες, ώστε ο αριθμός των ρήψεων που είναι αναγκαίος τείνει επίσης σε μη μετρήσιμο νούμερο. Άρα άπειρες ρήψεις με σχεδόν άπειρα αποτελέσματα, ποτέ δε θα δώσουν το αρχικό.

εγω παντως στην δευτερη και την τριτη εικονα διαβαζω ουφ μια χαρα...

ΑΛΛΑ, οσοδηποτε μεγαλος και αν ειναι ενας αριθμος ειναι πολυ μικρος μπροστα στο απειρο. Εχεις υποψη σου ποσο μεγαλος ειναι ο αριθμος 3.000.000! ?

Ειναι τοσο μεγαλος που καθε μοριο στο συμπαν μας αν ηταν ενα ψηφειο δεν θα εφτανε για να τον γραψεις. Αλλα δεν ειναι απειρο. Συνεπως η πιθανοτητα δεν ΤΕΙΝΕΙ στο ενα ΕΙΝΑΙ ενα για ενα μεγαλο (υπερβολικα μεγαλο αλλα πεπερασμενο) αριθμο επαναληψεων,

Για τη θεωρία του big bang τώρα, το τι προϋπήρχε πριν τη στιγμή της έκρηξης, ούτε μας αφορά, ούτε μπορούμε να το κατανοήσουμε, διότι πολύ απλά εκεί καταρρέει κάθε γνωστός μας φυσικός νόμος. Άρα ουδεμία σχέση έχει με αυτό που βλέπουμε σήμερα και το οποίο καθορίζεται από φυσικούς νόμους.

Τι ειναι πιο βορεια απο την ελλαδα? Η γερμανια. Πιο βορεια απο τη γερμανεια? Η σουηδια. Πιο βορεια απο την σουηδια? Ο βορειος πολος. Τι ειναι πιο βορεια απο το βορειο πολο?¨

Δεν εχει νοημα αυτη η ερωτηση. Με τον ιδιο τροπο δεν εχει νοημα τι ηταν πριν απο το big bang. Το πριν δημιουργηθικε μαζι με το big bang.

Τωρα αναφορικα με το ΓΙΑΤΙ εγινε το big bang. Μπορω να δωσω τις εξις απαντησεις:

1) Γιατι μπορει. Ειναι μια κατασταση αυτοσυνεπης και ολοκληρομενη συνεπως υπαρκτη.
2) Γιατι το εφτιαξε ο θεος. Το θεο ποιος τον εφτιαξε? Και αν κανενας δεν εφτιαξε το θεο γιατι καποιος πρεπει να εφτιαξε το συμπαν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Αντιγράφω από το βιβλίο "Δρόμος δίχως Θεό δεν αντέχεται..." του Αγίου Νικολάου Βελιμίροβιτς, εκδόσεις Εν Πλω.

Ένας φίλος σας, σας λέει ασταμάτητα ότι δεν υπάρχει Θεός! Αυτό σας βασανίζει σαν μαστίγωμα. Μάχεστε για την ψυχή σας και τη ζωή σας. Καλά καταλάβατε: εάν δεν υπάρχει ζωντανός και παντοδύναμος Θεός, δυνατότερος από τον θάνατο, τότε ο θάνατος είναι ο μόνος παντοδύναμος θεός. Τότε όλα τα ζωντανά πλάσματα στον κόσμο είναι παιχνιδάκια στα πόδια του παντοδύναμου θανάτου, σαν μικρός ποντικός στα πόδια πεινασμένης γάτας. Μια φορά αναστατωμένος είπατε στον φίλο σας: "Ο Θεός υπάρχει, εσύ δεν υπάρχεις"! Και δεν κάνατε λάθος. Αφού εκείνοι οι οποίοι χωρίζονται από τον αιώνιο Ζωοδόχο σ' αυτό τον κόσμο, θα είναι χωρισμένοι και στον άλλον. Και έτσι ούτε εδώ ούτε εκεί δεν θα ξέρουν για τον θαυμαστό Δημιουργό όλων των πλασμάτων. Αλλά ο χωρισμός από Εκείνον είναι χειρότερος από το να μην υπάρχει.
Στη θέση σας εγώ θα του έλεγα ακόμα και το εξής:
Λανθασμένα λες, φίλε, ότι δεν υπάρχει ο Θεός. Ενώ ορθά θα λες εάν πεις: "Δεν έχω Θεό". Αφού εσύ από μόνος σου βλέπεις, ότι οι υπόλοιποι άνθρωποι γύρω σου Τον αισθάνονται, γι' αυτό και σου λένε ότι υπάρχει Θεός. Λοιπόν, δεν είναι ότι δεν υπάρχει ο Θεός, αλλά εσύ δεν Τον έχεις.
Μιλάς λανθασμένα, όπως ο άρρωστός που θα έλεγε ότι δεν υπάρχει υγεία στον κόσμο. Αυτός μπορεί μόνο να πει δίχως να ψεύδεται: "Εγώ δεν είμαι υγιής", ενώ θα ψευδόταν αν έλεγε: "Δεν υπάρχει γενικώς υγεία στον κόσμο".
Μιλάς λανθασμένα, όπως και ο τυφλός που θα έλεγε ότι δεν υπάρχει φως στον κόσμο. Υπάρχει φως, όλος ο κόσμος είναι γεμάτος από φως, αλλά αυτός, ο κακόμοιρος τυφλός, δεν έχει φως. Εάν θα ήθελε να μιλήσει σωστά, το μόνο που θα μπορούσε να πει είναι: "Εγώ δεν έχω φως".
Μιλάς λανθασμένα, σαν τον ζητιάνο που θα έλεγε ότι δεν υπάρχει χρυσός στον κόσμο. Υπάρχει ο χρυσός στη γη και κάτω από τη γη. Όποιος λέει ότι δεν υπάρχει χρυσός γενικώς λέει ψέματα. Θα έλεγε αλήθεια, εάν ελεγε: "Εγώ δεν έχω χρυσό".
Μιλάς λανθασμένα, όπως και ο κακοποιός που θα μας έλεγε ότι δεν υπάρχει καλοσύνη στον κόσμο. Σε εκείνον τον ίδιο δεν υπάρχει καλοσύνη, όχι στον κόσμο. Γι' αυτό δεν θα έκανε λάθος αν έλεγε: "Εγώ δεν έχω καλοσύνη".
Κατά τον ίδιο τρόπο, γείτονά μου, λανθασμένα μιλάς όταν λες ότι δεν υπάρχει Θεός! Αφού εκείνο που εσύ δεν έχεις, δεν σημαίνει πως δεν το έχουν και οι άλλοι, ούτε ότι δεν υπάρχει γενικώς. Ποιος σε εξουσιοδότησε να μιλάς εν ονόματι ολόκληρου του κόσμου; Ποιος σου έδωσε το δικαίωμα, την αρρώστια σου να την αποδίδεις σ' όλους και την ανέχειά σου να την επιβάλεις σ' όλους;
Εάν όμως ομολογήσεις και πεις: "Δεν έχω Θεό", τότε λες την αλήθεια και εκφράζεις την ομολογία σου. Αφού υπήρχαν και υπάρχουν εξαίρετοι άνθρωποι, που όντως δεν έχουν Θεό. Όμως ο Θεός τους έχει, τους έχει έως την τελευταία τους πνοή. Εάν και στην τελευταία τους πνοή δηλώσουν ότι δεν έχουν τον Θεό, τότε και ο Θεός δεν θα τους έχει πια. Και τους απογράφει στα έξοδα. Γι' αυτό και σε παρακαλώ, φίλε μου, για την ψυχή σου, για την αιώνια ζωή και για τη βασιλεία του Θεού, ένεκεν των δακρύων και των πληγών του Χριστού, σε παρακαλώ, μεταμόρφωσες την πεισματική σου εξομολόγηση σε μετανοητική εξομολόγηση. Και εκείνα που έπειτα απ' αυτό πρέπει να πράξεις, θα σου τα πει η Εκκλησία, ρώτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ανθρωπότητα και γενικώς η φύση έχει νικήσει το θάνατο εδώ και πολλά χρόνια, λέγεται αναπαραγωγή


Και εγώ αισθάνομαι τον ιπτάμενο μαγικό μεταξοσκώληκα, μη τολμήσετε να μου πείτε ότι δεν υπάρχει γιατί απλά εσείς δεν τον αισθάνεστε, γιατί τότε θα επιβάλετε την αρρώστια και την ανέχεια σας και σε μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Αλήθεια υπάρχει και τη βλέπουμε καθε μέρα.Μόνο που κάποιοι επιλέγουν να μην την βλέπουν.Ο σκοπος μου δεν είναι ούτε να σου την πω,ουτε να σε προσβάλλω όυτε τίποτα.Να σε πείσω και οχι μόνο εσένα,αλλα όσοι αμφισβητούν τον Χριστιανισμό και την Χριστιανική Εκκλησία και προσπαθούν να δείξουν με διαστροφικό τρόπο ότι προκαλεί προβλημα στην κοινωνία και στον κόσμο και ότι είναι φορέας διαφθοράς ,δεν είναι έτσι οι καταστασεις όπως τις βλέπεις εσύ και κάποιοι άλλοι.Δεν είναι όλοι οι παπάδες εγκληματίες,δεν είναι όλοι παπάδες βιαστές και δεν είναι όλοι φιλάργυροι.

Μην παίρνεις ως είδηση κάποια μεμονωμένα περιστατικά παπαδων και καποια ασχημα πραγματα που γίνονται σε κάποιες Εκκλησίες και το γενικοποιείς το πρόβλημα και λες ότι επειδη ένας πάπας,έκλεψε ή βιασε ένα παιδί σημαινει ότι ολοι οι παπαδες είναι κλεφτες και διεφθαρμένοι.

Και αν όπως λες εσυ και κάποιοι άλλοι ότι οι παπαδες κλεβουν και εξαπατουν δώστε και έσεις μια λύση στον Χριστιανισμο.Οταν βλέπεις μια κατασταση που επιδεινώνεται και την αφήνεις να μεγαλώνει την ευθύνη την έχεις και εσύ.

Δεν ευθυνεται μόνο αυτός που κάνει τις ανηθικότητες αλλά και ο άλλος που αδιαφορεί και είναι απαθής και ενώ βλέπει πως έχει η κατάσταση δεν βρισκει λυσεις και το μονο που τον βολεύει να κάνει είναι να συκοφαντει και να κατηγορεί σε βάρος του Χριστιανισμού.

Ο σκοπος που θελω να πείσω εσένα και άλλους είναι καλός αλλα σε καμία περίπτωση δεν τίθεται θέμα καταπίεσης.Η απόφαση είναι δική σου.

Η Αληθεια υπάρχει κάθε μέρα.Μερικοί την εμποδίσουν να φανει στην Ζωή τους,ερχεται πολυ σύντομα η στιγμή που θα το καταλάβεις

φιλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
2) Γιατι το εφτιαξε ο θεος. Το θεο ποιος τον εφτιαξε? Και αν κανενας δεν εφτιαξε το θεο γιατι καποιος πρεπει να εφτιαξε το συμπαν?
Μια παρατηρηση εδω.Φιλοσοφικα και θρησκευτικα ο θεος ειναι ''αχρονος'' οποτε δεν μπορεις να τον τοποθετησεις μεσα στον χωροχρονο για να ρωτησεις ποιος τον εφτιαξε(η ερωτηση ποιος τον εφτιαξε εμπεριεχει και ποτε τον εφτιαξε ''χρονικα'').Μαζι με το Bing Bang δημιουργηκε και ο χωροχρονος ταυτοχρονα οποτε αυτη η ερωτηση δεν εχει νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άσκοπε η λύση στο πρόβλημα του Χριστιανισμού που ζητάς από εμένα είναι κόψτε το μισθό τον παπάδων. Ας αναλάβει την πληρωμή τους η εκκλησία και οι πιστοί. Θα φανούν έτσι και ποιοι παπάδες το κάνουν μόνο για τα λεφτά. Εσένα θα σου άρεσε να πληρώνεις από τη φορολογία σου το μισθό ενός μουσουλμάνου ιερέα, ή ενός βουδιστή ή οτιδήποτε άλλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Άσκοπε η λύση στο πρόβλημα του Χριστιανισμού που ζητάς από εμένα είναι κόψτε το μισθό τον παπάδων.
Το δημοσιο παντως πληρωνει τους κληρικους οχι λογω ελληνορθοδοξου φρονηματος αλλα λογω συμφωνιας με την Εκκλησια μετα την παραχωρηση της προηγουμενης τεραστιας περιουσιας της στο ελληνικο κρατος.Εχει προηγηθεί η σύναψη σύμβασης της Πολιτείας με την Εκκλησία το 1952. Με αυτήν η Εκκλησία παρέδωσε στο Δημόσιο στο 1/3 της αξίας τους εκτάσεις 141.333 στρ. αγρών και 601.544 στρ. βοσκοτόπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το δημοσιο παντως πληρωνει τους κληρικους οχι λογω ελληνορθοδοξου φρονηματος αλλα λογω συμφωνιας με την Εκκλησια μετα την παραχωρηση της προηγουμενης τεραστιας περιουσιας της στο ελληνικο κρατος.Εχει προηγηθεί η σύναψη σύμβασης της Πολιτείας με την Εκκλησία το 1952. Με αυτήν η Εκκλησία παρέδωσε στο Δημόσιο στο 1/3 της αξίας τους εκτάσεις 141.333 στρ. αγρών και 601.544 στρ. βοσκοτόπων.

Τα οποία βρήκε από που? Μήπως από τις δωρεές κτημάτων που έκανε ο λαός επί τουρκοκρατίας για να μην τους τα πάρουν? Η εκκλησία ήξερε από τότε πως να κλίνει συμφωνίες με την άρχουσα τάξη. Τα κτήματα αυτά ανήκουν στο λαό και όχι στην εκκλησία.

Η συζήτηση βγαίνει off-topic το θέμα είναι η πίστη στο θεό όχι τα οικονομικά της εκκλησίας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Τα οποία βρήκε από που? Μήπως από τις δωρεές κτημάτων που έκανε ο λαός επί τουρκοκρατίας για να μην τους τα πάρουν? Η εκκλησία ήξερε από τότε πως να κλίνει συμφωνίες με την άρχουσα τάξη. Τα κτήματα αυτά ανήκουν στο λαό και όχι στην εκκλησία.

Η συζήτηση βγαίνει off-topic το θέμα είναι η πίστη στο θεό όχι τα οικονομικά της εκκλησίας
Τωρα τι σημασια εχει απο που τα βρηκε σημασια εχει οτι υπαρχει νομικη συμφωνια μεταξυ δημοσιου και εκκλησιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα οποία βρήκε από που? Μήπως από τις δωρεές κτημάτων που έκανε ο λαός επί τουρκοκρατίας για να μην τους τα πάρουν? Η εκκλησία ήξερε από τότε πως να κλίνει συμφωνίες με την άρχουσα τάξη. Τα κτήματα αυτά ανήκουν στο λαό και όχι στην εκκλησία.

Η συζήτηση βγαίνει off-topic το θέμα είναι η πίστη στο θεό όχι τα οικονομικά της εκκλησίας




Τι off - topic ρε μεγάλε τώρα γιατί εσυ θα με τρελάνεις.Εσυ δεν κατηγορείς τους παπαδες για κλοπη χρήματος? Εσυ δεν είπες στο σχόλιο 1277 ότι αυτο που ζητας στον Χριστιανισμό είναι να κοπεί ο μισθός των παπαδων? Τι λες στον The truth ότι είναι off topic?

Επειδη είπες οτι πρεπει να κοπεί ο μισθός των παπάδων σου έκανε ο the Truth αναφορά πανω σε αυτο που είπες δεν ξέφυγε απο το θέμα.

Και επισης όταν μιλάμε για το αν πιστεύουμε στον Θεό είναι καλό παντα να αναφέρουμε τι έργα κάνουν οι εκπροσωποι της Θρησκείας και ενός ναού απέναντι στην κοινωνία.Η εκκλησια ως εκπροσωπος του Θεού πρεπει να αναφέρεται ως προς τα εργα που κάνει και ως προς αυτά που προσφέρει στην κοινωνία γιατι και το έργο της Εκκλησίας αποτελεί και θέμα συζήτησης για την πίστη στο Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top