Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Οπωσδήποτε χρειαζόμαστε τον Χριστό ωστε να μας ορίζει τι είναι Σωστό και τί είναι Λάθος.Αν δεν υπήρχε ο Χριστός πίστεψε ο καθένας θα έκανε ότι ήθελε.

Αυτή τη στιγμή ο Χριστιανισμός είναι η επικρατέστερη θρησκεία στον κόσμο,με τον Μουσουλμανισμό να ακολουθεί με μικρή διαφορά.
Πές μου λοιπόν,αφού ενα μεγάλο μέρος του πλανήτη πιστεύει στον Χριστό,πού είναι αυτή η ουτοπία;;
Γιατί εγώ βλέπω αυτό ακριβώς που λές.Ο καθένας κάνει ότι θέλει,άρα,πού είναι ο Χριστός σου;

Επίσης,πές μου πόσοι έχουνε σκοτωθεί στο όνομα της αθείας,και πόσοι στο όνομα κάποιου θεόυ;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οσον αφορα για τους πολέμους που έχουν γινει στο όνομα του Θεού ίσως κάποιοι πολέμοι ηταν απαραίτητοι ωστε να επικρατήσει ο Χριστιανισμός.

Αν είχε καθιερωθει μια άλλη Θρησκεία πλην του Χριστιανισμου που να αντιπροσωπευε άλλον τροπο ζωής οπως τελετες θυσίων εχει υποψη πως θα είμαστε σήμερα.

Δεν υπαρχει δικαιλογία για το γεγονος ότι έχουν πεθάνει τόσοι εκατομμύριοι αλλα δες την εξής πραγματικότητα.

Ολες οι Θρησκείες δεν διδασκουν Αποψεις που να είναι όμοιες με τον Χριστιανισμό.Ανεξάρτητα απο το αν υπάρχουν ομοιότητητες και διαφορες θα πρεπει κάποιος να παρατηρήσει ποιες είναι οι σημαντικές διαφορές που υπάρχουν στις Θρησκείες και στον Χριστιανισμό.

Αν δούμε τις διαφορες και πάντοτε με καλη προαίρεση που προκύπτουν στις Θρησκείες τοτε θα καταλαβουμε γιατι ο Χριστιανισμός είναι η Αληθινή Θρησκεία Αγάπης.

Να σου πω και το εξής.Αν δεν υπηρχε ο Χριστιανισμός ωστε να παντρευόμασταν ποιος μας λέει οτι δεν μπορούμε να κερατωσουμε την κοπέλα που έχουμε ως δεσμο.Να πάμε με όσες θέλουμε? Μας λεεί κανείς ότι είναι λάθος?Ισα ισα πως ο καθένας θα κάνει ότι θέλει.

Αρα η Θρησκεία είναι αυτη που μιλάει και για την Απιστία και για την Αξία της Σχεσης.

Στο Ισλάμ είτε παντευτείς έιτε δεν παντρευτείς κάνεις τεσσερις και πέντε σχέσεις.Αλλα κυρίως όταν κάνεις οικογένεια επιτρέπεται να κανεις σχέσεις και με άλλες γυναίκες.Οταν το παιδί μεγαλωνει και βλέπει μια τετοια εικόνα πως λες να συμπεριφερέται?Λες να μην πάρει τετοια προτυπα και να διαιωνίζει?

Για αυτο το λόγο πλέον βλέπουμε πως η οικογένεια παιζει μεγαλο ρόλο στην ανατροφή του παιδιου και φυσικά και η Κοινωνία.

Ωστοσο επειδη οι Χωρες του Ισλαμ ζουνε κάτω απο ένα θεοκρατικο καθεστώς και αρκετός κόσμος επηρεάζεται σε αρκετο βαθμό απο τις Διδασκαλίες του Κορανίου πως λες να είναι ο τρόπος ζωής που ζούνε?Δεδομένου οτι υπάρχει Οργη και απαξιωση και ασκουν επιθετικότητα σε αυτούς που μιλουν με Αρνηση στην Θρησκεία τους.

Σε πρώτο στάδιο είναι οι Διαφορές.

Στο Ισλάμ επιπλέον λεει ότι θα πρεπει να χτυπάς την γυναίκα πιο ελαφρύ και απο το πουπουλο.Και αυτο ακόμα το θέμα κάποιοι το παρερμήνευουν και πλακώνουν στο ξύλο τις γυναίκες τους.

Αλλιως όταν είμαστε εκτος Χριστού ποιος μας λεέι ότι όταν έχουμε μια γυναίκα δεν μπορούμε να την βαράμε στα χαστούκια?

Ο Χριστιανισμός λέει να αγάπας την γυναικα σου όπως αγαπας τον Εαυτο σου.Δηλαδη εδω μιλάμε για Θεωση,για προσφορά,για Θυσία,για Χαρα.

Οσο για τους πολέμους άλλοι πόλεμοι γίνονται για την Αλήθεια του Χριστού,γιατι αν πάρουν διάσταση άλλες Θρησκείες τα Χάλια μας.

Αλλες φορες γίνονται πόλεμοι απο Χριστιανικες αιρεσεις και προσωπα που εκπρσωπούν οικονομικά συμφέροντα και όχι για την Αληθεια του Χριστου.

Οι πολεμοι του Ορθοδοξου Χριστιανισμού ειναι στην πλειοψηφία πνευματικοί πόλεμοι και όχι πολεμοι Θανατου.Εχουμε ωστόσο παρα πολλους Θανατους Χριστιανων Μοναχών και Αγίων Μαρτύρων.

Ηδη στον Χριστιανισμό κυβερνάει μια Χριστιανικη Αιρεση που είναι η Καθολική Εκκλησία.Εχουμε όπως βλέπεις και το Αλαθητο του Πάππα.Ο πάππας μπορεί να είναι σε ολα τα σημεία του Πλανήτη και να παρακολουθεί τις Ζωες του κόσμου.Μπορεί επιπλέον να προβλέπει και το μέλλον.Ο πάππας θεωρείται Αλαθητος επειδη είναι και ίσος με τον Χριστό.Καταλαβες?Το λέω ειρωνικά ωστε να δεις πόσο βλακώδης είναι η Αονησία των οπαδών εκείνων του Καθολικισμού που θεωρούν Αλάθητο τον Πάππα.

Πρώτον Αλάθητος είναι μόνο ο Χριστός.

Μήπως ο Πάππας επειδη είναι και Αλάθητος γνωρίζει όπως λες και την Απεραντοσύνη του Σύμπαντος?

Πες ειλικρινα αν δεν είναι Βλακεία η Αποψη σχετικά με το Αλάθητο του Πάππα.Νομίζω ότι βλέπεις και εσυ ποια είναι η Αλήθεια.

Εχουμε φτασει σε τέτοια Ανοησία

Τωρα που μιλάμε υπάρχουν Αθεοι στην Αίγυπτο που σκοτωνουν Χριστιανούς.

Θα στο πω επιπλεόν οσο πιο σύντομα γίνεται.Εξαιτίας του Παπισμου και του φανατισμου αυτης της Αιρεσης στην Ευρώπη δημιουργήθηκαν μεγάλα φιλοσοφικα ρεύματα που προσπαθουν να φτιάξουν εναν Αντιχριστιανικο Χριστιανισμό.Χαρακτηριστικά παραδειγματα στην Αγγλία αυτην την την ώρα που συζητάμε δημιουργούν Αθεϊστικους Ναούς με Εκκλησίες καΙ πνευματικούς εκπροσώπους.Μάλιστα υπάρχουν και μαρτυρες του Αθεϊστικου Αγωνα που εχθρεύονται τον Χριστιανισμό.Η Αθεϊα με όλους τους εκπροσωπους μεγαλων εταιριών διαφημιζουν και σε ορισμένα καταστήματα αλλα και δημόσιες πινακίδες μαλιστα την Ανυπαρξία του Θεού.

Οι οπαδοι του Αθεϊσμου παρουσιάζουν με τους Σατανιστές εναν Αντικαταστάτη του Χριστου που είναι ο Ανθρωποκτόνος Σατανάς.Λογω της Ιστορίας της Βίβλου θεωρούν πως ο Σατανάς επειδη χωρίς λογο και Αίτια επαναστάτησε απένατι στον Χριστό θεωρείται απο αρκετό κόσμο ότι είναι και ο καλός φίλος της Ανθρωπότητας και του κόσμου.

Το φαινόμενο του Αθεϊσμου καθως και η αυξηση των Αιρεσεων σε όλο τον πλανήτη παίρνουν τεράστιες διαστάσεις.Αναφέρομαι σε επικινδυνες καταστασεις καθως οι Αρέσεις και ο Αθεϊσμός σε αρκετές περιπτώσεις οδηγούν και στην Δυστυχία και την καταστροφη προσωπικοτήτων.

Οδηγούμαστε με αυτόν τον τρόπο σε μια ανευ προηγουμένου Κοινωνική Αναστάτωση


Οσον αφορά τους Θανάτους στο όνομα της Αθεϊας


Οι ποταμοί των αιμάτων στο όνομα της αθεϊστικής ιδεολογίας δε στάθηκαν ικανά να ξεριζώσουν την πίστη στο Θεό από τις καρδιές των ανθρώπων. Η Γαλλική Επανάσταση άφησε πίσω της περισσότερα από 3.000.000 νεκρούς από τους δολοφόνους αθεϊστές! Στον εικοστό αιώνα η αθεϊστική μαρξιστική ιδεολογία σκότωσε περισσότερους από 100.000.000 ανθρώπους, εξαιτίας της θρησκευτικής τους πίστης, την οποία καταργούσε δια νόμων!!! Φάνηκε πλεόν ποια είναι η συμπεριφορά αλλα και ο τροπος ζωής και πράξης των Αθεων. Η βία και οι συστηματικές γενοκτονίες της, έφερναν αντίθετα αποτελέσματα. Στις μαρτυρικές χώρες των πρώην κομουνιστικών καθεστώτων, όπου γινόταν ένας ανελέητος πόλεμος εναντίον κάθε θρησκευτικής δραστηριότητας, τώρα έχουμε θρίαμβο της Χριστιανικής πίστης!! Το μόνο που πέτυχαν οι άθλιοι αθεϊστές μαρξιστές είναι να αποτελεί όνειδος το να δηλώνει κάποιος σήμερα μαρξιστής.

Στο όνομα της Αθεϊας εκατομμύριοι σκοτωθηκαν και σκοτώνονται και θα σκοτωνονται στο μέλλον κόσμος που δηλώνει την πίστη στον Χριστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...από την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Η επιδίωξη της επανάστασης έχει μόνο μία δυνατή κατάληξη,πάντοτε,το λόγο του Κυρίου.Αυτό έχει δείξει η εμπειρία.Εκείνο που επιδιώκετε ως επαναστάτες είναι ένας Κύριος.Θα τον έχετε[...] γιατί παίζετε το ρόλο των ειλωτών αυτού του καθεστώτος.Δεν καταλαβαίνετε τι σημαίνει αυτό?Το καθεστώς σας βγάζει στο κλαρί.Λέει:''Δείτε τους να γαμιούνται[..]'' ....Όπως μόλις είπε,θα πρέπει να συμμετέχουμε όλοι σ'αυτό[...]θα πρέπει να συστρατευθούμε για να πετύχουμε[...],αλήθεια,τι ακριβώς;΄Τι σημαίνει οργάνωση αν όχι μία νέα τάξη;Μια νέα τάξη είναι η επιστροφή ενός στοιχείου -αν θυμάστε την αρχή από την οποία ξεκίνησα- είναι η τάξη του λόγου του Κυρίου[...].Αυτή είναι η λέξη που δεν αναφέρθηκε,αλλά είναι η λέξη ακριβώς στην οποία παραπέμπει λογικά η κάθε οργάνωση.

spring:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.



Απο το μύνημα που έγραψες ως προς εμένα κατάλαβα πως εισαι Ανθρωπος που δεχεσαι τον Διάλογο.Μάλιστα βρηκες και βίντεο που να δείχνει την Εκκλησία ως δείγμα και ως περίπτωση Ασχημων προτύπων και Ανηθικότητας.Με την αποψη που έδωσες εχω την εντύπωση πως απλά δεν θέλεις να κανεις διαλογο με κάποιον Ανθρωπο.Βέβαια είναι φυσιολογικό το γεγονός ότι ορισμένες φορές ο Ανθρωπος κανει λάθη μεχρις ότου καταλάβει οτι δεν αποσκοπούν σε κάποιο θετικο αποτέλεσμα οι πράξεις και τα λόγια εναντιον στην Δικαιοσύνη και στον Χριστό.

Παρόλα αυτα απο την δικη σου πλευρα πάντοτε θαυμάζω την καλή προαίρεση σου γιατί οταν εκφραζεις τις Αποψεις σε αυτον που απευθύνεσαι εισαι στα πλαίσια του θέματος.Επιπλέον σκέφτομαι το εξής.Θεωρούμε δικαιωμα το να κάνουμε οποιασδήποτε μορφής ειρωνίας εστω και στα πλαίσια μιας ωραίας πλάκας αλλα ο Θεός που και που όταν θέλει και αυτός να γελάσει τοτε τον απαξιώνουμε και τον χαρακτηρίζουμε ως Αδικο.Μάλιστα ορισμένοι Ανθρωποι θέλουν τον Χριστό σοβαρό και Ανθρωπος που να μην του αρέσει η Χαρα και η επικοινωνία.

Δεν ξέρω για ποιο λόγο κάποιος παρεξηγεί τον Χριστό τόσο ευκολα αν και δεν νομίζω πως ο Χριστός θελει να εξευτελίζει το πλάσμα Του,ωστόσο ο Ανθρωπος όχι μονο δεν δεχεται την Αγάπη απο τον Χριστό κυρίως αυτός που με βαση το συμφέρον του επιχειρει να τον προσβάλλει και να τον παρουσιάσει και ως Τυραννο αλλα τον βρίζει κιόλας με Ασχημα λέξεις.

Δεν είναι μόνο οι λέξεις που προσβάλλουν και που ορισμένοι επιχειρούν να εχθρεύονται τον Χριστό αλλα τον εξευτελίζουν και με προσβλητικά βίντεο όπως το συγκεκριμένο απόσπασμα.Θα ήθελα να σε συγχαρω για τον τρόπο που δειχνεις την δεκτικοτητα σου σε κάποιον ο οποίος δεν σε προσβάλλει και εχει την διάθεση να συνομιλεί μαζι σου.Βεβαια οπως καταλαβαίνεις τα λόγια του τραγουδιου αντιπροσωπεύουν Ανθρωπους που απλά θεοποιούνται κατα κάποιον τροπο και νομίζουν ότι με τις εξυπνάδες τους και με ενα Πνεύμα ειρωνίας θα αποδείξουν στον άλλον την Ανωτερότητα τους.


Κατανοώ ότι πολλές φορές οταν μιλάω με κάποιον που δεν ξερει και δεν είναι σε θεση να συζητάει στα πλαίσια βεβαια του Σεβασμου και ο μονος σκοπος του είναι απλά να γραφει Απόψεις και λόγια του αέρα στην πραγματικότητα απευθύνομαι σε έναν τοίχο.Εχεις αντικρυστα ενα παιχνίδι Ηρωα ας πούμε και νομίζεις τωρα εσυ ότι θα σου μιλήσει αλλα όσο εσυ του μιλάς εκείνος δεν σε υπολογίσει αλλα απλά σε κοιτάει.

Μάλιστα παρατηρώ σε αυτούς που δεν έχουν Θρησκευτική πίστη πως όταν κάποιος δεν συμφωνεί και δεν συμμερίζεται τις Απόψεις τους αμέσως κοιταζουν με όλους τους τροπους να εξευτελίζουν.Βεβαια αυτο το φαινόμενο της Υβρις απεναντι σε κάποιον που δεν συμμερίζεται τις Απόψεις μας ειναι γνωστο γεγονός και ειδικά οταν υπερασπίζεται ο άλλος την Αληθεια και δεν εχουμε εμείς μετα τι να πούμε και πως να υποστηρίζουμε στα πλαίσια της Λογικής τις Ανοησίες που λέμε και είναι φυσιολογικο να καταφευγουμε σε παιδιαρίστικες συμπεριφορές και να λέμε και καλά οτι ο άλλος είναι ο Ανόητος και εμείς είμαστε οι έξυπνοι.


Η πραγματικότητα αρκετες φορες δειχνει ποια ειναι η Αληθεια σε αυτούς που δεν θέλουν να την δεχτουν και νομίζουν πως εχουν αποκτησει την Εξυπνάδα εκεινη ωστε να αναδεικνύουν τον Εαυτο τους ως σπουδαίους γνώστες των καταστάσεων στην Ζωή και θεωρούν πως είναι σε Θεση να μιλουν με τετοια απαξιωση και με προσβολές απέναντι στον Χριστό.

Θα προτιμουσα βεβαια όταν κάποιος δεν εχει τι να πει και απλά αφηνει τον χρόνο να περασει εκφραζοντας Ανοησίες να μην μιλάει τοσο συχνά.Περα απο το γεγονος ότι κάποιες φορές δεν απανταει κάποιος οπως πρεπει με τις προβολές Ασχημων εικόνων και βιντεο θεωρεί δικαιωμα και προτέρημα την Απαξιωση απένατι στο προσωπο που κάνει διάλογο.

Με απλά λόγια Ρεμπεσκε ενα σημαντικο στοιχείο της προσωπικότητας σου είναι και η Ευγενεια σου που δειχνεις στους υπόλοιπους χρηστες.

Κατα τα άλλα Ρεμπεσκε μου αρέσει που λες και ισχυρίζεσαι ότι πλαθω τον Χριστό κατ`εικόνα και εξοιμοίωση.Εγω ποτε δεν θα τολμήσω να εξοιμοιωσω τον Χριστό κυρίως όταν είναι καθαρότατος στην Θεία Φυση και είναι Αγαπη.

Δεν μπορώ να πω μια παρόμοια απαντηση όσον αφορα εσενα.Μάλιστα δείχνοντας και στο απόσπασμα του βίντεο και τον χωρο της Εκκλησίας συνδυάζοντας το τραγουδι με λέξεις Αργιλές και Μαύρο μάλλον καποιος άλλος είναι υβριστης και Αλαζόνας και παρουσιάζει στα μετρα του τον Χριστό τον Αξιοθαύμαστο και Αξιαγάπητο Δημιουργό.

Κλασσικο παράδειγμα κατινίστικης και ανωριμης συμπεριφοράς του Ρεμπεσκέ όπως ένα μωρό που όταν του παίρνεις την πιπίλα απο το στόμα γκινιάζει και αρχίζει και κλαίει.

Μάλιστα στα πλαίσια της προσβολης σου και της δήθεν εξυπνάδας σου ως προς εμένα με είπες ότι είμαι και φίλος του Αργιλέ.Να σου πω την Αληθεια εγω όπως και ο υπολοιπος κόσμος περα απο κάποιους Ηλίθιους δεν προτιμαω να βλάπτω εμενα αλλα δεν προτρεπω και τους άλλους στο να βλάπτουν την υγεια τους.

Μιας και με είπες ότι χρησιμοποιώ και Αργιλέ πάντως θα ηθελα να σου πω οτι διαβάζοντας την Αγία Γραφη που λέει οτι ο Ανθρωπος είναι Ναός του Αγίου Πνεύματος και προτείνει ο Χριστός την καθαρότητα προτείνω να είμαι υγιης και να είμαι σε καλη κατασταση.

Ξέρεις προτιμώ την ασφάλεια του Χριστού απο την Ασφάλεια που θέτω σε εμένα.

Αν λες με το βίντεο που κατεβασες σε σχέση με την Αποψη που έδωσα ότι χρησιμοποιώ Αργιλε εχει υποψη πως είναι η πραγματικότητα.Αν οι πραγματικοί χριστιανοί και όσοι βέβαια τηρουν τα λόγια και εφαρμόζουν τις πράξεις του Χριστού συμπεριλαμβανομένου και αρκετών δίκαιων και Αγωνιστών Απίστων χρησιμοποιούν Αργιλέδες τοτε εκτός Χριστού πως λες να ζουν οι υπόλοιποι Απιστοι.

Απαντηση δεν θέλω αμέσως.Ξερω οτι σου έβαλα δυσκολη περιπτωση να απαντήσεις.Οταν έρθει ο νεος και καινουργιος χρόνος τότε απαντάς.

Θα σου πω και έναν λόγο που πιστευω στον Χριστό.

Ο Χριστός εδωσε στον Ανθρωπο το μυαλό και την υγεία και ο Ανθρωπος έφταιξε το Μαύρο και τον Αργιλέ.Αρα τον Χριστό εμπιστεύομαι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε άσκοπε να σε ρωτήσω δηλαδή μου λες ότι χωρίς το Χριστιανισμό εσύ από μόνος σου δεν μπορείς να καταλάβεις ότι το να δέρνεις τη γυναίκα σου ας πούμε είναι λάθος? Χρειάζεσαι ένα παπά να στο πει για να το καταλάβεις? Το να μάθεις να ξεχωρίζεις το καλό από το κακό δεν χρειάζεται χριστιανισμό, χρειάζεται απλά αντίληψη λογική και ευαισθησία. Γιατί αρνείσαι να το παραδεχθείς αυτό το πράγμα? Ο Χριστιανισμός δεν προσφέρει απολύτως τίποτα στον τομέα ηθικής που δεν μπορεί να καταφέρει ο άνθρωπος από μόνος του, αν δεν μπορείς να το καταλάβεις αυτό λυπάμαι. Το μόνο πράγμα που προσφέρει ο Χριστιανισμός είναι μια υπόσχεση μεταθανάτιας ζωής και τίποτε άλλο. Όλα τα υπόλοιπα τα καταφέρνει ο άνθρωπος και χωρίς το Χριστιανισμό.

Ο Χριστός εδωσε στον Ανθρωπο το μυαλό και την υγεία και ο Ανθρωπος έφταιξε το Μαύρο και τον Αργιλέ.Αρα τον Χριστό εμπιστεύομαι.:D

Τα μανιτάρια και το χορταράκι που φυτρώνουν στο δάσος ο άνθρωπος τα έφτιαξε ή ο Χριστός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Και η φούντα είναι ανθρώπινο προϊόν; Νόμιζα ότι η φύση το βγάζει. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
πιστευω στο θεο αλλα αρνουμαι να πιστεψω σε καποια στανταρς της θρησκειας...Για παραδειγμα διαφωνω με την ιδεα της εξωμολογησης. Ειμαι της αποψης, εκανες το λαθος, πρεπει πρωτα εσυ να μετανιωσεις γι αυτο και να μην το ξαναεπαναλαβεις...ο παπας δεν μπορει να σου κανει κατι...μονο ο εαυτος σου μπορει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
πιστευω στο θεο αλλα αρνουμαι να πιστεψω σε καποια στανταρς της θρησκειας...Για παραδειγμα διαφωνω με την ιδεα της εξωμολογησης. Ειμαι της αποψης, εκανες το λαθος, πρεπει πρωτα εσυ να μετανιωσεις γι αυτο και να μην το ξαναεπαναλαβεις...ο παπας δεν μπορει να σου κανει κατι...μονο ο εαυτος σου μπορει...

χαρουλιτα ο ιερεας βοηθαει στην εξομολογηση με την εννοια του οτι ειναι ο 'διαμεσολαβητης' μεταξυ του Θεου και εσενα..συμφωνω ,ομως, οτι η μετανοια ειναι πραγματικα κατι που πηγαζει απο μεσα σου..απλα,ο παπας βοηθαει και ψυχολογικα πολλα ατομα, σαν να ειπαν καπου τις αμαρτιες τους και ξαλαφρωσαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,689 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι ψυχολόγοι είναι πιο ειδικοί, οι παπάδες δεν νομίζω να έχουν καν την κατάρτηση και την εμπειρία να συμβουλέψουν κάποια άτομα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Πιστεύω ότι οι ψυχολόγοι είναι πιο ειδικοί, οι παπάδες δεν νομίζω να έχουν καν την κατάρτηση και την εμπειρία να συμβουλέψουν κάποια άτομα.
1.Πιστεύω ότι οι .............είναι πιο ειδικοί, οι ...........δεν νομίζω να..........

2.Πιστεύω ότι.................αλλά .................. δεν νομίζω να

3.Πέτρο, δεν ξέρω αν δεις την διαφορά ανάμεσα στο «πιστεύω ότι…» και στο «όμως δεν νομίζω να…» .
Γιατι, όταν πιστεύεις σε κάτι, δεν υπάρχει τίποτε άλλο που να αφήνει θέση να πεις «δεν νομίζω», ακόμα και κάτι άλλο. Οτιδήποτε άλλο…
Δεν είναι θέμα μόνο σύνταξης ή ορθογραφίας. Είναι θέμα κυριολεξίας και μάλλον «σύνταξης της σκέψης μας».

Όταν εγώ είχα πει, «πιστεύω ότι είναι ποιο κοντά από…», είχα πάρει την απάντηση.
«μη λες βλακείες, η δική μας θρησκεία είναι η μια, γιατι σε αυτή αποκαλύπτεται Ο Θεός».

Υ.Γ. «πώς είναι δυνατό να ομιλούμε ως νομίζοντες ότι γνωρίζουμε»;

Η άποψη μου είναι ότι θα είναι άριστο, αρχικώς να ερευνούμε…
Και ας διαφωνούμε.

Όπως η διαφωνία είναι κανόνας, έτσι και η έρευνα είναι υποχρέωση του διαφωνούντος.

Διαφορετικά, πάντα θα πιστεύει σε κάτι και πάντα θα νομίζει ότι…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sweeney todd

Νεοφερμένος

Ο sweeney todd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
οι παπαδες ειναι ειδικοι στο να ξεπατωνουν αγορακια.
Και που βλέπεις το κακό; Κοινωνικοθρησκευτικό έργο επιτελούν, προετοιμάζουν την γενιά των μη φανατικών ανδρών .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Άν ο θεός υπάρχει...Τότε ποιός τον δημιούργησε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Άν ο θεός υπάρχει...Τότε ποιός τον δημιούργησε;;


για να εχει ισχυ αυτο, θα πρεπει πρωτα να παραδεχτουμε πως
"καθε τι εχει εναν δημιουργο"
και αυτο το επιχειρημα, ισχυει μονο στο βαθμο που
ο θεος υποκειται στους όρους της λογικής
αλλά, οπως μας ελεγε ο παππουλης στο κατηχητικό,
ο θεός είναι υπέρλογος

:worry:

προσωπικά, διασκέδαζα περισσότερο με την ερώτηση
"μπορεί ο θεός να δημιουργήσει μια πέτρα που δεν θα μπορεί να την σηκώσει?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Άν ο θεός υπάρχει...Τότε ποιός τον δημιούργησε;;

ο ανθρωπος :/:

"μπορεί ο θεός να δημιουργήσει μια πέτρα που δεν θα μπορεί να την σηκώσει?"

μα
γι αυτο ο θεουλης
δημιουργησε τον ανθρωπο
:confused:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άν ο θεός υπάρχει...Τότε ποιός τον δημιούργησε;;

Νομίζω ότι είναι σαφης η Διαφορα στην λέξη Ακτιστος.Ας αφήσουμε τον Χριστιανισμό στην άκρη προς το παρον και ας κάνουμε μια γενικη και αόριστη περιγραφη για το Ανωτατο και Απειρο Ον που βρισκεται εξω απο το πεπερασμενο σύμπαν και είναι ανεξάρτητο απο οποιοδήποτε όριο.

Αν πιστευεις περα απο τον Χριστιανισμό ότι υπαρχει ενας Απειρος Θεός που είναι υπερανω του Συμπαντός και όλης της Δημιουργίας τοτε σε αυτο το σημείο μπορει να μην προκυψει καποιο προβλημα.Η εννοιολογικη σημασία του Απείρου απο την θεολογικη σκοπία και οσον αφορα το Απειρο ως Πρόσωπο πρεπει να καταλαβουμε την διαφορα μεταξυ Απειρης Φυσης και Πρόσωπου ωστε να σου απαντήσω στο απλο σου ερώτημα.

Ενα Απειρο Ον που είναι ανεξάρτητο απο οποιοδήποτε όριο και είναι Προσωπο με Θεληση και Συναισθήματα δεν υποκειται σε κανεναν περιορισμό και ουτε απο τα χαρακτηριστικα της Φυσης Του.Ως Απειρο Ον και ως Ζωντανο Πρόσωπο θα καθορίζει την Φυση Του και το Είναι Του.Συνεπως αν αυτο το Απειρο Ον δεν εξαρτάται και απο την Απειρη Φύση Του σημαίνει ότι απλα υπάρχει.

Αρα λοιπον εφοσον το Απειρον Ον ως Πρόσωπο απλα υπαρχει σημαίνει πως δεν έχει την Αίτια της Υπαρξης του απο κανενα αλλο πλασμα.Εξαλλου η εννοια της τελειότητας στο Απειρο Ον εχει αυτην την εννοια οτι είναι Τελειο και δεν υποκειται ουτε στην Θεια Υπαρξη Του ουτε και απο κάποιο άλλο πλασμα.

Τωρα παμε στον Χριστιανισμό.Ενα τετοιο πλάσμα που σου περιγραφω παραπανω είναι ο Χριστός ως ο Ενας και Αληθινός Θεός.Ο Χριστος ως Θεός υπάρχει πριν απο την δημιουγία του Σύμπαντος και πριν απο τους Αιωνες.Υπηρχε ως Θεός στην Θεία Φυση του Πατερα οπως και το Αγιο Πνευμα.Ο Χριστός ως το δεύτερο προσωπο της μιας Τριαδικης Θεότητας είναι Ακτιστος.

Αν καταλαβεις την απλή εννοια της λέξης Ακτιστος θα δεις οτι το Ακτιστο ειναι αυτο που δεν δημιουργείται και είναι αδημιουργητο.

Συνεπως η ερωτηση σου είναι απλη ως προς την απαντηση της και επιπλέον ο Χριστος ως Θεός είναι Ακτιστος και δεν εχει δημιουργηθεί απο κανεναν.Υπαρχει μονος Του ως Θεός που κατεχει την Αιωνιότητα και υπερβαίνει την Αιωνιοτητα.

Αρα το ερωτημα σε αυτην την περίπτωση θεωρείται ατοπο καθως το Ακτιστο ως Αδημιουργητο δεν δημιουργείται και εφοσον μιλαμε για τον Χριστό συμφωνα με την Αποκαλυψη Του ως Προσωπικη υπαρξη δεν εξαρτάται απο τίποτα και απο κανεναν.Ο Χριστός ως Θεός υπαρχει απο μόνος Του και είναι Αιώνιος και Αναρχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Αρα το ερωτημα σε αυτην την περίπτωση θεωρείται ατοπο καθως το Ακτιστο ως Αδημιουργητο δεν δημιουργείται και εφοσον μιλαμε για τον Χριστό συμφωνα με την Αποκαλυψη Του ως Προσωπικη υπαρξη δεν εξαρτάται απο τίποτα και απο κανεναν.Ο Χριστός ως Θεός υπαρχει απο μόνος Του και είναι Αιώνιος και Αναρχος.

Και γιατί να μην είναι Άκτιστη το σύμπαν ή ο Αλλάχ, αλλά ο ορθόδοξος θεός; Μιας και μπήκε το δόγμα στη μέση τελειώνει και το επιχείρημα περί Άκτιστου Θεού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ο Χριστός ως Θεός υπαρχει απο μόνος Του και είναι Αιώνιος και Αναρχος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και γιατί να μην είναι Άκτιστη το σύμπαν ή ο Αλλάχ, αλλά ο ορθόδοξος θεός; Μιας και μπήκε το δόγμα στη μέση τελειώνει και το επιχείρημα περί Άκτιστου Θεού...

Πρωτον ενας απο τους λόγους που ξεχωρίζει ο Χριστιανισμός απο τις υπολοιπες Θρησκείες είναι η ενσάρκωση του Υιου του Θεού.Σε καμία αλλη Θρησκεία πλην του Χριστιανισμού δεν υπάρχει μια τετοια γεννηση.Επιπλεόν περα απο τους τόπους στους οποίους περπατησε και διδαξε στους Ανθρωπους ο Χριστός τον Θείο Λογο Του εχουμε στον Χριστιανισμό το δόγμα της Αγιας Τριαδας ως Πατέρας,Υιος και Αγιο Πνεύμα.Δεν είναι τυχαίο που οι Πατερες της Εκκλησίας ανεπτυξαν εχοντας φωτιση απο το Αγιο Πνεύμα το Τριαδολογικο Δόγμα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου ότι και ο Αλλαχ παρουσιαζεται στο Κορανι ως ο Ενας Θεός που δημιουργησε τα παντα.

Αλλα η Χριστιανικη Θρησκεία στο Βιβλίο της Γενεσης αναφέρει πως όταν ο Θεός δημιουργησε τον κοσμο λεει ας κάνουμε τον Ανθρωπο συμφωνα με εμας.

Εφοσον ο Θεός είναι ενας σε ποιον απευθυνόταν?Σε κτίσμα?Πρωτον το κτίσμα δεν εχει την δυναμη να δημιουργησει την Ζωη και τις πνευματικές υπάρξεις.Επιπλεόν δεν μπορει ενα κτιστό πλασμα να δημιουργησει ενα Αγνό πλασμα.Ο μονος που μπορεί να δημιουργησει πλασματα με Αγαθότητα και Αγνότητα είναι μονο ο Κυριος.

Αρα λοιπον ο Θεός σε ποιον απεθυνόταν?

Πρωτον αν παρουμε την εξηγηση όσο πιο απλα γίνεται απο αποψη Φυσεως και Εξουσίας δεν μπορεί ενα κτίσμα να εξισωθει σε επιπεδο δημιουργίας με τον Θεό

Ο μόνος ο οποίος εχει την Δυναμη να φερνει σε υπαρξη τα λογικα και Θεία Οντα με τον Λόγο Του είναι μονο ο Θεός.

Αρα λοιπον σε ποιον αναφερόταν?

Καταρχας πρέπει να ξεκαθαρίσουμε οτι ο Θεός στην αρχη του βιβλίου της Γένεσης λεει 'ποιήσωμεν'.Ο Θεός φυσικα εννοεί ας φτιάξουμε τον Ανθρωπο κατα την εικονα μας

Ωστοσο μετα λεει 'ποιησε' που σημαίνει οτι ο Θεός που δημιουργεί τον Ανθρωπο είναι περισσότερο του Ενος Πρόσωπα.

Οι Αριανιστες φυσικα ερμηνεύοντας με λαθος τρόπο την Αγία Γραφη λενε οτι ο πληθυντικος που παρατηρείται στο Βιβλίο της Γενεσης είναι πληθυντικος μεγαλειότητας.

Πως είναι ας πουμε όταν βρίσκεσαι σε έναν εργασιακο χώρο και μιλας στον Διευθυντη της Δουλειας σου με Σεβασμο και οχι με οικειότητα οπως θα μιλουσες με ανεση σε κάποιον συνεργάτη σου έτσι αντιλαμβανονται και το ρήμα 'ποιησωμεν' στην Γενεση.Θεωρουν οτι ο πληθυντικος που αναφέρεται στην Αγία Γραφη και συγκεκριμένα στην Γενεση είναι απλα πληθυντικος μεγαλειοτητας και Σεβασμου προς τον Ενα Θεό.Δηλαδη δεν πιστευουν σε Ενα Θεό που είναι περισσότερο απο ενα προσωπα αλλα πιστευουν πως οι Ανθρωποι που εγραψαν το βιβλιο της Γενεσης και το ρήμα 'ποιησωμεν' είναι απλα σεβασμός στον Δημιουργο τους.Μια τετοια αποψη δεν ισχυει καθως ο Χριστός αναφερε στους Μαθητες Του ότι οταν θα φυγει και θα παει στον Πατερα Του θα ερθει ο άλλος Παράκλητος που δεν είναι άλλος απο το Αγιο Πνευμα.

Στο βίβλιο της Γενεσης ηταν περιγραφικη η υπαρξη της Αγίας Τριαδας αλλα στην εκτενέστατη μορφη της εγινε φανερη στην Καινη Διαθήκη.

Αρα λοιπον το ρημα 'εποίησωμεν' δεν ειναι πληθυντικος μεγαλειότητος.Γιατι μετα λεει 'εποιησεν' αλλιως θα ελεγε 'εποιησαν'.

Παρατηρησε την εξης αντίφαση.Δεν είναι δυνατον στο ενα εδαφιο να αναφερεται στον Θεό στον πληθυντικο και στο άλλο εδάφιο να αναφέρεται με Ενικο.Δηλαδη απο εκει που μιλαει ο συγγραφέας στον ενικο θα μιλησε ξαφνικα στον Ενικο αριθμό?Λαθος και φυσικα δεν ισχύει μια τετοια εξηγηση.

Αρα λοιπον κατα την δημιουργία του κοσμου ο Θεος όταν δημιουργησε τον Ανθρωπο ηταν Μόνος Του.

Ας αναφέρουμε και άλλο ενα περιστατικο στην Αγια Γραφη που μαρτυράει ολοκαθαρα την υπαρξη περισσοτερο του Ενος προσώπου στην μια και Αναρχη Θεότητα.

Ας παρουμε το περιστατικο απο τον Πυργο της Βαβελ με την σύγχυση των γλωσσων.Προκεται για την γνωστη ιστορια της Βαβέλ με την σύγχυση των γλωσσων.Λεει ο Κυριος(δεύτε και καταβάντες συγχέωμεν...'').Εδω δες την διαφορα.Εδω ο Κυριος μιλαει σε περισσότερα του ενος προσωπα και τελικα ο Θεός την δουλεια την κάνει Μονος Του με την φράση 'διέσπειρεν αυτούς ο Κύριος'.Εφοσον γνωριζουμε γενικα και απο τον κοινωνικο περίγυρο και απο την καθημερινη λειτουργία της Εκκλησίας για την υπαρξη των Τριων προσώπων της Θεότητας εδω καταλαβαίνουμε οτι η Γενεση κανει αναφορα στην Υπαρξη της Αγιας Τριαδας η οποία αποκαλυπτεται πληρως στην Καινη Διαθηκη.Αρα για να αποκαλυπτεται στην Καινη Διαθηκη υπαρχει η Αγία Τριαδα και στην Παλαια Διαθηκη.Αρα λοιπον σε γραπτα στοιχεια εχουμε αναφορα στην Υπαρξη της Τριαδικης Θεοτητας που δεν υπάρχει σε καμια αλλη Θρησκεία του κόσμου.Ουτε και στο Κορανι εχουμε μια τετοια Αναφορα.

Επιπλέον οπως αναφερει και η Αγια Γραφη και όπως έκανα αναφορά και στο παραπανω ποστ μου οτι οι Ουρανοι και η κτιστη Υπαρξη των Οντων είναι Εργο του Κυριου συνεπως δεν μπορει το Σύμπαν να είναι Ακτιστο.

Και θα σου κάνω και μια αναφορα απο επιστημονικης Αποψης.Ξερουμε οτι καθε φυσικο φαινόμενο που υπαρχει στο Σύμπαν εχει Αρχη και τελος.Τα αστρα που αιωρούνται στο διάστημα μπορει να εξαφανιστουν ή μετα απο χίλια χρόνια ή μετα απο δισεκατομμυρια χρόνια.Αναλογα φυσικα με το μεγεθος και την ένεργεια ενος Αστρου.

Θα μου πεις ότι κανενα φυσικα φαινόμενο δεν μηδενίζεται αλλα αλλαζει μορφη και παρουσιάζει εξελιξη.Ναι σωστη θα είσαι αν μου το πείς αυτο,αλλα παρατηρησε το εξης στην εννοια Ακτιστος.

Αν το σύμπαν είναι Ακτιστο θα πρεπει απλα να υπάρχει,τα αστρα που υπάρχουν στο Συμπαν θα πρέπει να μην μηδενιζονται και να μην αλλαζουν μορφες.Θα πρεπει επιπλέον να μην δημιουργούνται ολο και περισσοτερα νεα αστρα και ολο και περισσότεροι νέοι γαλαξίες.Αν δεν δημιουργούνται νεα αστρα και νεοι γαλαξίες και ολα αυτα τα φυσικα φαινόμενα απλα υπάρχουν και ειναι άπειρα στον αριθμό τους τοτε θα μιλαμε για ενα Ακτιστο αν θέλεις Σύμπαν.Αν ωστοσο δημιουργουνται μεσα στον Χώρο και στον Χρόνο νεα Αστρα και κάποια στιγμη μηδενίζονται και εξελισσονται σε νεες μορφες φυσικών φαινομενων τοτε δεν μιλαμε για Ακτιστο.

Το Ακτιστο πρεπει να προϋποθετει Αδημιουργισία και εφοσον παρατηρουμε οτι τα αστρα στο Σύμπαν εχουν αρχη και τέλος και αλλαζουν σε ένα νεο φυσικο φαινομενο τοτε δεν μιλαμε για Ακτιστο Σύμπαν αλλα για ένα κτιστό Συμπαν.Στο χαρακτηριστικο του Ακτίστου περα απο το ότι δεν πρεπει ένα φυσικο φαινόμενο να έχει Αρχη και τέλος δεν πρεπει να υποκειται σε αλλαγες.Εφοσον το Συμπαν περιλαμβανει φυσικα φαινόμενα οπως τα αστρα τα οποία εχουν Αρχη και Τέλος και επειτα γίνονται συνενώσεις και αλλαγες τοτε δεν μιλαμε για ενα Ακτιστο Σύμπαν αλλα για ένα κτιστο Σύμπαν.

Το κτιστο συμπαν περιλαμβανει φυσικα φαινόμενα τα οποία εχουν Αρχη και Τέλος και υποκεινται σε αλλαγες.Αρα σε καμία περιπτωση ενα Σύμπαν που εχει το χαρακτηριστικο της Αλλαγης δεν μπορεί να θεωρείται Ακτιστο.

Οσον αφορα για το Ακτιστο Σύμπαν σου Απαντησα.Σου απαντησα επιπλεον και στο Θέμα του Αλλαχ κανοντας αναφορα σε Οντολογικες και Υπαρξιακες διαφορες που υπαρχουν στον Θεανθρωπο και Κύριο Ιησου Χριστό της Χριστιανικης Θρησκείας και Στον Θεο του Κορανίου τον Αλλαχ.

Απο εδω και περα οσον αφορά τον Χριστό και τον Αλλαχ στο θέμα της Ακτιστότητας εκει είναι απλά θέμα πίστης.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Σε καμία αλλη Θρησκεία πλην του Χριστιανισμού δεν υπάρχει μια τετοια γεννηση.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top