Υφίσταται ακόμη η πολιτική σαν επάγγελμα;

Τι υποτίθεται πρέπει να κάνει ένας πολιτικός; Ο "μαγκας" πολιτικός ...
Multiple votes are allowed.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Χειρίζεται ανθρώπινους και άλλους πόρους ουτως ώστε να προκυπτει αποδεδειγμένο βραχυπρόθεσμο και μακ

    Ψήφοι: 3 60.0%
  • Κλέβει καλά αλλά ποτέ δεν τον πιάνουνε

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Νντύνεται καλύτερα από κάθε άλλον

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κυκλοφορεί με μεγαλύτερη και ακριβότερη συνοδεία από κάθε άλλον

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Γράφει ακόμη και τον παπα στ'απαυτά του

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δινει λογαριασμό μόνο στο Θεό κι αυτό μόνο αν θέλει

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καταφέρνει πάντα να τον ψηφίσουν ξανά, κι ας μην έχει κάνει τίποτα

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μοιράζει ποσοστά σε όλους τους εμπλεκόμενους στο κόλπο, ώστε κανείς να μήν μιλήσει. Ακόμη και στην α

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν μετανιώνει ποτέ για τίποτα

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν καμαρώνει ποτέ παρα μόνο για τα λεφτά που έβγαλε ο ίδιος

    Ψήφοι: 1 20.0%

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ο γιατρός γιατρεύει, ο μηχανικός επισκευάζει, ο ζαχαροπλάστης γλυκαίνει. Ο πολιτικός τί υποτίθεται πρέπει να κάνει κατα τη γνώμη σας; Που αν δεν το κάνει θα θεωρηθεί ακατάλληλος γι'αυτή τη δουλειά;

Μερικές πιθανές απαντήσεις βρίσκονται στη δημοσκόπηση. Η δική μου άπόψη είναι η πρώτη απάντηση γι'αυτό άλλωστε θεωρώ ότι οι πολιτικοί αξίζουν να πληρώνονται περισσότερο από κάθε άλλο επάγγελμα. Εκεί που ένας γιατρός σώζει μερικές ζωές, οι πολιτικές απόφάσεις μπορούν να σώσουν χιλιάδες ζωές. Ομως εχω μια ένσταση. Ενας πωλητης που ξεπουλάει το εμπόρευμα με ζημιά, πουλάει σίγουρα πολυ. Θα πάρει ποσοστά για τις πωλήσεις του; Ή μήπως δεν αξίζει ουτε το μισθό του;

Ας δουμε το θέμα όχι σαν υπήκοοι (πόσο μάλλον σκλάβοι) πρός αφέντες αλλά σαν επαγγελματιες, ο καθε ένας μας στη δουλειά του, πρός επαγγελματίες. Τον μανάβη αν σας έκλεβε, το μηχανικό άν σας χαλούσε το αμάξι ή έπεφτε το σπίτι σας, την γραμματέα άν πουλουσε τα μυστικά σας, τον γιατρό άν σας σκότωνε, θα τους κράζατε, θα τους μηνύατε και σίγουρα δεν θα τους πληρώνατε. Μπορεί και να τους δέρνατε ή να τους σκοτώνατε. Θα είσασταν αμείλοικτοι κριτές του κάθε επαγγέλματος που σας προσφέρει ένα προιόν ή υπηρεσία. Απο τους πολιτικούς έχετε σκεφτεί ποτέ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ περιμένετε; Μετά από αυτό θα είναι σιγουρα πιο εύκολο να απόφασίστετε και άν θα πρέπει να συνεχίσετε να τους πληρώνετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Οταν λες μάγκας πολιτικός, εννοείς με την έννοια του σωστού, ή με την έννοια του "μάγκας είμαι ό,τι θέλω κάνω", δεν το έχω πολυκαταλάβει το μήνυμα, πάντως στην πράξη αυτό που σήμερα γίνεται είναι το no7 δλδ "Καταφέρνει πάντα να τον ψηφίσουν ξανά, κι ας μην έχει κάνει τίποτα" ή στην χειρότερη κάνει, μας ταράζει στους φόρους, στα αντιλαϊκά μέτρα, κάνει τους πλούσιους πλουσιότερους, και εμάς τους φτωχούς φτωχότερους, και καταφέρνει πάντα να ξαναβγαίνει και εμείς να τον χειροκροτάμε σαν αστέρα του Χόλυγουντ, και μιλώ για όλους ανεξαιρέτως, είτε κυβερνούν ή όχι...

Τι περιμένουμε; Εγώ προσωπικά τίποτε, δυστυχώς όλοι μας προσπαθούμε πλέον να ψηφίσουμε όχι το καλύτερο αλλά το μικρότερο κακό, ελπίζοντας, μπας και αλλάξουν κάπως τα πράγματα, αλλά τίποτε δεν αλλάζει και να πάλι απ' την αρχή, εκεί πλέον καταντήσαμε, κοινώς άστα-βράστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Τι περιμένουμε; Εγώ προσωπικά τίποτε, δυστυχώς όλοι μας προσπαθούμε πλέον να ψηφίσουμε όχι το καλύτερο αλλά το μικρότερο κακό, ελπίζοντας, μπας και αλλάξουν κάπως τα πράγματα, αλλά τίποτε δεν αλλάζει και να πάλι απ' την αρχή, εκεί πλέον καταντήσαμε, κοινώς άστα-βράστα...

Σκέψου αυτό τότε. Ολα είναι ποσοστά ψήφων. Και τα πράσινα και τα κόκκινα και τα μπλέ και τα άσπρα αλλα και τα μαύρα. Η αποχή και το λευκό δεν είναι "ψήφος στο πρώτο κόμα" όπως λένε για να πιέσουν τον κόσμο να ψηφίσει με το ζόρι. Μήπως πρέπει να ψηφίζουμε κατα συνείδηση για να προκύψουν ακριβώς οι αλλαγές πόυ προσδοκούμε από την ψήφο μας;

Θα μου πείς ενα 60% αποχή, λευκό, μαύρο, δεν βγάζει το κόμα ας πουμε του λευκού αποχή μαύρου. Μου ήρθε ένα μαιλ μέσω αλυσίδας προφανώς που ο ένας το έστελνε στον άλλον. ΛΑΜ η φήφος των προβάτων, λευκο αποχή μαύρο. Έρχεται τόσο κοντά σ'αυτά που γράφεις.

60% ΛΑΜ σ'άυτες τις εκλογές ας πούμε δεν θα βγάλει κυβέρνηση το ΛΑΜ αφου τετοιο κομα δεν υπάρχει, και θα διευκολύνει την διαφορά εδρών του πρώτου κόματος ώς συνήθως Ομως είναι το ίδιο να βγείς πρώτος σε έναν αγώνα που τρέχεις με χίλιους άλλους από έναν αγώνα που τρέχεις μόνος σου; Το μύνημα θα είναι ισχυρό.

Κάποιος που το συζητούσαμε σήμερα μου είπε, ναι, αλλά τί θα γίνει κι ας τους μουτζώσουνε όλοι. Τι ποτα δεν θα αλλάξει αφού αυτούς ποτέ η γνώμη του κόσμου δεν τους ένοιαξε. Κι ας κάνουν απόχή και το 80%.

Προσωπικά νομίζω ότι το ποσοστό αποχής, δείχνει ακριβώς αυτό: Το πόσοι είναι έτοιμοι για μια καινούργια κατάσταση, έχοντας αηδιάσει από την παλιά. Οπότε ένα μεγάλο ποσοστό θα ενθαρύνει ανθρώπόυς της σκέψης ΄που αυτή τη στιγμη σιωπούν να γράψουν και να μιλήσουν. Ακόμη σημαντικότερο; Θα ενθαρύνει εκδότες που αυτή τη στιγμή δεν κυκλοφορούν παρα βλακείες, να εκδόσουν αξιόλογη σκέψη, ακριβώς προσδοκώντας λόγω του μεγάλου ποσοστού, ότι θα την πουλήσουν.

Ας μήν κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Οσο ψηφίζουμε αυτούς τους ανθρώπόυς όσο και να γκρινιάζουμε, δείχνουμε απλά ηλίθιοι. Επιβεβαιώνουμε ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν. Ομως δεν είναι έτσι. Προσφορά και ζήτηση είναι. Όμως πρέπει να φανούν τα ποσοστά της αγανάκτησης, κάπως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Ακουσα μία συζήτηση πριν λίγο καιρό, ότι στις ευωεκλογές, τα δύο κόμματα, έμμεσα, έσπρωξαν τον κόσμο προς την αποχή, αλλιώς αν πήγαιναν όλοι αυτοί που δεν ψήφιζαν, τότε ίσως τα ποσοστά τους να ήταν τέτοια, που να μην έπαιρνε αυτοδυναμία κανείς, και τότε θα έτρεχαν και δεν θα έφθαναν οι δύο πρώτοι.
Δεν το είχα σκεφθεί αυτό το ενδεχόμενο.
Ειλικρινά δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Ακουσα μία συζήτηση πριν λίγο καιρό, ότι στις ευωεκλογές, τα δύο κόμματα, έμμεσα, έσπρωξαν τον κόσμο προς την αποχή....

Η αποχή το λευκό και το μαύρο χαρακτηρίζουν κυρίως την αηδία πρός τα δυο μεγάλα κόματα όπως και τα δυο αμέσως επόμενα. Αν διαδίδουν λοιπόν όντως αυτή τη φήμη πόυ λές είναι μάλλον προφανές ότι προσπαθούν να αναχαιτίσουν την εντύπωση που θα δημιουργήσει μια τεράστια απόχή. Την οποία θεωρούνε βέβαιη.

Από εκεί κι ύστερα το μαθηματικό επιχείρημα ότι η αποχή ευνοεί την αυτοδυναμία πάντα ίσχυε. Ομως γιατί να μήν συμφέρει τον απλό πολίτη να έχει αυτοδυναμία το πρώτο κόμα; Για να ξαναταλαιπωρείται με εκλογές και να ξαναξοδεύεται το δημόσιο για να τις διεξάγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top