Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Κερνάω απόψε εγώ, εσύ ή μισά μισά...;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 155)
  • Να κερνάει ο άντρας

    Ψήφοι: 37 23.9%
  • Να κερνάει η γυναίκα

    Ψήφοι: 3 1.9%
  • Ο καθένας να πληρώνει τα δικά του

    Ψήφοι: 60 38.7%
  • Μισά-μισά

    Ψήφοι: 9 5.8%
  • Να πληρώνει κάθε φορά ένας από τους δύο, εναλλάξ

    Ψήφοι: 44 28.4%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 1.3%

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν ειναι οτι δεν θα το σκεφτει, μια χαρα σκεφτομαστε αλλα ειναι θεμα κινησης πως να το εξηγησω..
αν βγω με φιλαρακι μου ή φιλη μου δεν τιθεται θεμα :)
αν βγεις πρωτο ραντεβου ομως και στον αερα πλαναται η περιπτωση να εξελιχθει σε κατι περισσοτερο απο γνωριμια και φιλια τοτε δεν ειναι κακο οι ρολοι να διατηρηθουν ολιγον παραδοσιακοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε de facto ότι η γυναίκα δεν πρέπει να κερνάει στο πρώτο ραντεβού ή δεν θα το σκεφτεί καν να κεράσει.


...


Γιατί με κοιτάτε σαν να είμαι από τον Άρη; :look:
Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο.
Από που προκύπτει ότι το θεωρούμε de facto?

Ίσα ίσα που αρκετές φορές χρησιμοποίησα gender neutral γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Από που προκύπτει ότι το θεωρούμε de facto?
Απλώς βλέπω ότι από τις παραπάνω συζητήσεις απουσιάζει το "να κεράσει η γυναίκα στο πρώτο ραντεβού". Τόσο "αυτονόητο" θεωρείται ότι αποκλείεται να συμβεί;

Με ενδιαφέρει να ακούσω επιχειρήματα από τα άτομα που υποστηρίζουν τις ... παραδόσεις σ' αυτά - τα "πρέπει" της κοινωνίας δηλαδή που ποτέ δεν τα κατάλαβα, μια ζωή περιπλέκουν τις καταστάσεις αντί να τις κάνουν απλούστερες.

[Obviously δεν αναφερόμουν σε σένανε, Λία, δεν είσαι άτομο των taboo]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγώ πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως βγήκε----> με κερνάει για να του κάτσω; :P
Όταν βγαίνουμε ραντεβού (ερωτικό πάντα) σημαίνει ότι υπάρχει ενδιαφέρον κι από τις δύο μεριές....
Τώρα αν το μοιραίο γίνει στο 1ο ή στο 380ο ραντεβού και ενδιάμεσα ο άντρας πληρώσει, τι σημαίνει;
Ότι πάω μαζί του γιατί είναι έχτρα λαρτζ;
Αχ...με κέρασε ένα καφέ θα του πάρω μια γκούχου γκούχου :P
'Η γιατί πραγματικά τον γουστάρω ως άντρα;

Πραγματικά, αυτή την σκέψη δεν την καταλαβαίνω...όσο και να προσπαθώ :)


Σωστη! Βγηκε απο ενα ''σκατο-ποστ'' που ειχα γραψει και δεν ειχα ξηγηθει καλα.
Παρολαυτα, μου κανε φοβερη εντυπωση που ενω τοτε ειχα φαει 7-8 αρνητικες - dont remembah- , τωρα ειπα τα ιδια και δεν ελαβα ουτε μια:P Ειδες τι ειναι ο τροπος τελικα που εκφραζεσαι? Βασικος!!!:D

Εν κατακλειδι (ολο ετσι λεω εν τω μεταξυ αλλα εχει τοσο σασπενς η ολη κουβεντα καθε φορα απαντω:P) εχετε την τσεπη σας γεματη γυναικες παντα γιατι ποτε δεν ξερετε τι σας επιφυλασσει η μοιρα, καποιοι ειναι ικανοι τον εναν καφε να στον βγαλουν ξυνο κι εχουν και πολυ πλακα:P. Κερναμε κι εμεις φυσικα γιατι ειμεθα λαρτζ , με γεματες τσεπες και γεματη καρδια αμα λαχει να πουμε:P. Οι καλοι λογαριασμοι κανουν τους καλους φιλους (ενιοτε συντροφους).

Μην τρελαινομαστε για εναν καφε, ας καταληξουμε στο οτι ο ανδρας καλο θα ειναι να κερνα στο πρωτο ραντεβου η και στο δευτερο κι εμεις θα τον κερναμε ενα παγωτο, μια 3bit, μια milca (πολυ ωραιες καινουριες ειναι με γευσεις):P ενα αναπαντεχο δωρακι εκει που δεν το περιμενει κλπκλπ. Η τελοσπαντων κατι που θα του αρεσει και τον εχουμε ψυχολογησει.
Στη σχεση κοινο ταμειο. Αν καποιος δεν εχει απο τους δυο τσονταρει. Αν δεν εχει κανεις, καλη τους τυχη και καλο καναπε στην τιβι.:P

Αλλωστε, αμα τον γουσταρεις τον ανδρα, ποσως σε ενδιαφερουν ολα αυτα αν και Βικακι, νομιζω πως ενω τα λες καλα, θα συμφωνησεις μαζι μου πως ειναι βασικο ο αντρας να μην ειναι τσιγγουνης γενικα αλλα ουτε και σπαταλος.

Λοιπον ραντεβου που θυμαμαι:D
1. τσιγγουνης - με την αμαξαρα του ηρθε να με παρει να παμε σε ενα ακριβο καφε στη Βουλιαγμενη(τρομαρα του). Ωρα πληρωμης: εβγαλε ολα τα ψιλα της εκκλησιας και λεει ''μηπως εχεις δυο ευρω να μου τσονταρεις για το μιλκσεικ?'':clapup:

Χ

2. σπαταλος- σε ταβερνα με τον καταλογο σκεφτομαστε τι να παραγγειλουμε, ερχεται ο σερβιτορος και λεω - ενα σουβλακι κοτοπουλο(συνοδευεται απο πατατες) συν σαλατα που χαμε αποφασισει. κι αρχιζει ο δικος σου - μια τυροκαυτερη, μια κολοκυθακια, μια μελιτζανες, ενα σκορδοψωμο, μια πατατοκροκετες, φερε κι αλλη μια πατατες μηπως δε μας φτασουν συν το πιατο του. Οχι, δεν περιμεναμε αλλους και μαζι του δεν εκατσα γιατι θα γινομουν βοθρονα (ητοι, χοντρη και δε μου παει καθολου:P )

Χ


3. Ο νορμαλ - καφε που κερασε την πρωτη φορα. δευτερο ραντεβου φαγητο που πληρωσε εκεινος(αρνιοταν να βγαλω πορτοφολι). Στο δευτερο αυτο ραντεβου παμε βολτα με τα ποδια, του κερναω παγωτακι. την τριτη φορα του προτεινω θεατρο κι εχω ηδη κλεισει τα εισιτηρια και παει λεγοντας.

Ομως, μια υποσημειωση βασικη, δε βαζουμε χ σε εναν ανδρα (η δε βαζουμε χ σε μια γυναικα) που τυχαινει να χει μια διαφορετικη αποψη απο τη δικη μας πανω σε αυτο το κομματι. Θεωρω πως τετοιου ειδους ελαττωματα - αν θεωρουνται- διορθωνονται, αμα γουσταρεται το ζευγαρι διορθωνεται, ναι:) Εχω κανει ανδρα τσιγγουνη να μην ειναι:P κι ανδρα σπαταλο να μαζευεται:) κι εμενα με εχουν μαθει τα αναλογα. Οποτε, ας μην ειναι αυτο κριτηριο.

Νι!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Υπάρχει και η άποψη που άκουσα από γεροντοκόρη φίλη της μάνας μου:
"Για να σε σεβαστεί ο άντρας πρέπει να σε πληρώσει. Όταν του έχεις στοιχίσει, σε βλέπει σαν επένδυση και δεν σε παρατάει εύκολα".

:knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deviance

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
Υπάρχει και η άποψη που άκουσα από γεροντοκόρη φίλη της μάνας μου:
"Για να σε σεβαστεί ο άντρας πρέπει να σε πληρώσει. Όταν του έχεις στοιχίσει, σε βλέπει σαν επένδυση και δεν σε παρατάει εύκολα".

:knife:

Η σε βλέπει σαν ζημιά και σε παρατάει ευκολότερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
δεν είσαι άτομο των taboo
εξηγηστε μου το αυτο εδω γιατι δεν το καταλαβα.. εχει καποιος ταμπου εαν αρεσκεται στους παραδοσιακους ρολους του θεματος πρωτο ραντεβου?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι θεωρείτε de facto ότι η γυναίκα δεν πρέπει να κερνάει στο πρώτο ραντεβού ή δεν θα το σκεφτεί καν να κεράσει.


...


Γιατί με κοιτάτε σαν να είμαι από τον Άρη; :look:
Δεν νομίζω να λέω κάτι παράλογο.

Εχεις απόλυτο δικιο Γιώργη!Το ξεχάσαμε εντελώς!Προσωπικά θεωρώ ότι αυτή η επιλογή πρέπει να παίζει στο ταμπλό...:)

Προσωπικά το έχω κάνει και από όσο ξέρω ο άλλος δεν είχε κανένα πρόβλημα (λεει πολλά αυτο)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
εξηγηστε μου το αυτο εδω γιατι δεν το καταλαβα.. εχει καποιος ταμπου εαν αρεσκεται στους παραδοσιακους ρολους του θεματος πρωτο ραντεβου?:confused:
Θεωρώ taboo απόψεις τύπου "αν η γυναίκα κεράσει στο πρώτο ραντεβού είναι ... εύκολη και γι' αυτό δεν πρέπει να κερνά". Στο 2010 τώρα ζούμε, δεν νομίζω ότι τα πιστεύει σοβαρά κανείς αυτά. Όπως και η αντίστοιχη άποψη "αν ο άντρας κεράσει τότε θέλει να ρίξει τη γυναίκα στο κρεβάτι" (ενώ ας πούμε η γυναίκα δεν θέλει σεξ, θέλει να μιλήσει για ποίηση :P).

Το παρουσιάζω σαν αντίλογο του "οι άντρες πρέπει πάντα να κερνάνε". Γιατί να μην κερνά η κοπέλα δηλαδή;


Κατά τα άλλα αν κάποιος προτιμά τα λίγο πιο παραδοσιακά fine by me. Έχει κι αυτό τον ρομαντισμό του, αρκεί να μην πέφτουμε στο τρυπάκι απόψεων τύπου "με κερνά, άρα πρέπει να του κάτσω" ή "με κερνά, άρα είναι γομάρι που με θέλει για το σεξ". Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής. Ζήστε το χωρίς να περιπλέκετε το μυαλό σας με 42 ερμηνείες του γιατί μπορεί να το κάνει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Θεωρώ taboo απόψεις τύπου "αν η γυναίκα κεράσει στο πρώτο ραντεβού είναι ... εύκολη και γι' αυτό δεν πρέπει να κερνά". Στο 2010 τώρα ζούμε, δεν νομίζω ότι τα πιστεύει σοβαρά κανείς αυτά. Όπως και η αντίστοιχη άποψη "αν ο άντρας κεράσει τότε θέλει να ρίξει τη γυναίκα στο κρεβάτι" (ενώ ας πούμε η γυναίκα δεν θέλει σεξ, θέλει να μιλήσει για ποίηση :P).

Το παρουσιάζω σαν αντίλογο του "οι άντρες πρέπει πάντα να κερνάνε". Γιατί να μην κερνά η κοπέλα δηλαδή;


Κατά τα άλλα αν κάποιος προτιμά τα λίγο πιο παραδοσιακά fine by me. Έχει κι αυτό τον ρομαντισμό του, αρκεί να μην πέφτουμε στο τρυπάκι απόψεων τύπου "με κερνά, άρα πρέπει να του κάτσω" ή "με κερνά, άρα είναι γομάρι που με θέλει για το σεξ". Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής. Ζήστε το χωρίς να περιπλέκετε το μυαλό σας με 42 ερμηνείες του γιατί μπορεί να το κάνει. :)

Δε νομίζω λοιπόν να είναι "fine by you" γιατί υποτιμάς με τα λόγια σου την άποψη αυτή που μπορεί να έχει κάποιος.:/:

Εσύ που βλέπεις το σεξ σαν απλά μια απόλαυση και τίποτα άλλο (από όσο έχω καταλάβει) ναι, δε χρειάζεται να περιπλέξεις το μυαλό σου. Εγώ (κι ο κάθε ένας) που βλέπω το σεξ πιο ρομαντικά, σκεπτικιστικά, με άλλο νόημα τέλος πάντωω, επίτρεψέ μου να περιπλέξω το μυαλό μου όσο θέλω χωρίς να δέχομαι κριτικές οτι έχω ταμπού κι οτι δεν είμαι σοβαρή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
Το κέρασμα είναι μια ευγενική πράξη της στιγμής.

μαλιστα τωρα ηρθες στα λογια μου γεωργιε παιδι μου!! ειναι κινηση και πραξη ευγενικη τιποτα αλλο. :)

οσο για τα προηγουμενα που αναφερεις συμφωνω οτι δεν πρεπει να τα βλεπουμε ετσι γιαυτο και δεν με εκφραζουν σαν αποψεις εμενα προσωπικα.. τι με νοιαζει εμενα στο κατω κατω τι εχει στο μυαλο του ο αλλος. εγω κοιταζω να ειμαι σωστη και απο κει και περα αν ο αλλος πχ. κανει ονειρα θερινης νυχτος χωρις τον ξενοδοχο δεν μπορω να κανω κατι.. απο την αλλη ουτε θα σκεφτω τι θα πει παλι αν τον κερασω εγω..

ενα πραγμα εχω προσεξει.. αμα θελουμε να βρουμε του αλλου ελαττωμα θα βρουμε και απο την πετρα.. πχ. αν κερασε ή οχι. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εσύ που βλέπεις το σεξ σαν απλά μια απόλαυση και τίποτα άλλο (από όσο έχω καταλάβει) ναι, δε χρειάζεται να περιπλέξεις το μυαλό σου.
Να μην βάζετε λόγια που δεν έχω πει, ευχαριστώ!

Το σεξ είναι κατά βάσην απόλαυση. Γιατί άμα δεν ήταν, δεν θα το 'κανες. Είναι κάλυψη σωματικών αναγκών που όλοι έχουμε, άντρες-γυναίκες, άσχετα αν το στερεότυπο είναι "ο άντρας θέλει σεξ, η γυναίκα αίσθημα". Εάν προστεθεί στο σεξ και το ρομάτζο, το πάθος και το αίσθημα, γίνεται έρωτας. Ακόμα καλύτερο απ' το σεξ! :D
Ωστόσο δεν βρίσκω λόγο να καταδικάσουμε το "απλό" σεξ, που είναι κατά βάσιν διασκέδαση. Ούτε αξιοπρέπεια δεν πουλάμε ούτε τίποτα, υπάρχει έλξη μεταξύ δύο ανθρώπων (τριών, τεσσάρων... :P) και τη βγάζουν. Φυσικά, όσα περισσότερα υπάρχουν (ρομάτζο, αίσθημα), τόσο καλύτερα.

Νομίζω ότι έκανα σαφή διαχωρισμό τι είναι το ένα και τι είναι το άλλο. Πουθενά δεν έχω αναφέρει ότι είναι μόνο διασκέδαση.



Τα περί σεξ/αγάπης τα έχουμε αναλύσει σε άλλο θέμα, οπότε ας το λήξουμε εδώ το offtopic. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγω θα σας προτεινα να συμπεριφερεστε ετσι ακριβως οπως αισθανεστε, σας "βγαινει" τελος παντων, χωρις να "πρεπει" το ενα ή το αλλο, ωστε να γινετε αποδεκτοι, αρεστοι.
Οσοι εχουν καβουρια, ας μην κερνουν, οσοι φοβουνται μην παρεξηγηθουν αποδεχομενοι το κερασμα, ας μην το δεχονται και παει λεγοντας...
Ολοι θα εχουμε στο τελος αυτο που μας αξιζει. :)

Καλη ανασταση σας ειπα?! Τσου??????
:mad:
Ε Καλη Ανασταση βρε! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Και δε πανε στα τσακιδια ... τα λεφτα! Μπροστα στον ερωτα τι αξια εχουν?:D
Αμα γλυκοκοιταζεται το ζευγαρακι, νομιζετε θα σκεφτει πως, ποτε και ποιος θα πληρωσει?
Αλλα θαχουν στο μυαλο τους!:P

Ειναι απλως μια πολυ καλη διευκολυνση να περναμε ακομα καλυτερα!;)

Καλη Ανασταση!!! Ναι!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αμα γλυκοκοιταζεται το ζευγαρακι, νομιζετε θα σκεφτει πως, ποτε και ποιος θα πληρωσει?
Αλλα θαχουν στο μυαλο τους!:P

Αυτό ακριβώς. :thumbup:

Δυστυχώς σε πολλά ραντεβού δεν γλυκοκοιτάζεται κανένα ζευγαράκι, γι'αυτό μάλλον το σκέφτονται ορισμένες/οι τόσο πολύ και το θεωρούν κριτήριο ("πλήρωσε; check" "δεν πλήρωσε; X"). :/:
Εδώ κολλάει και αυτό που έλεγα σε άλλο θέμα, ότι τελικά το πάθος είναι πιο δυσεύρετο και από την αγάπη και από όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς. :thumbup:

Εδώ κολλάει και αυτό που έλεγα σε άλλο θέμα, ότι τελικά το πάθος είναι πιο δυσεύρετο και από την αγάπη και από όλα.

Δε νομιζω οτι ειναι δυσευρετο, το σπανιο ειναι να εχει διαρκεια οπως εχει η αγαπη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς. :thumbup:

Δυστυχώς σε πολλά ραντεβού δεν γλυκοκοιτάζεται κανένα ζευγαράκι, γι'αυτό μάλλον το σκέφτονται ορισμένες/οι τόσο πολύ και το θεωρούν κριτήριο ("πλήρωσε; check" "δεν πλήρωσε; X"). :/:
Εδώ κολλάει και αυτό που έλεγα σε άλλο θέμα, ότι τελικά το πάθος είναι πιο δυσεύρετο και από την αγάπη και από όλα.

Ξερω πως θα βγω εκτος θεματος, ομως νομιζω πως ξερω τι φταιει εδω... Παρακολουθω το θεμα τοσο καιρο και σε μερικα παλια ποστς μου, λεω ''τι λεω??'' :)

Δε φταινε τα κοριτσια, οχι. Ουτε τα αγορακια μας φταινε που αγχωνονται για το πως πρεπει να φερθουν - διοτι ως γνωστον η ψυχη μιας γυναικας ειναι πιο αβυσσος απο αυτη του ανδρα.... αγχωνει η ψυχη της τον ερωτευμενο μας..:)
Πολλοι ανθρωποι γνωριζονται και περιμενουν να βρουν το κλικ τους, ψαχνουν... και βγαινουν ραντεβου.
Προσπαθουν να ναι σωστοι.
Προσπαθουν να βγαλουν τον καλο εαυτο. Ειτε με το κερασμα, ειτε με τον τροπο που θα μιλησουν ειτε ειτε...

Το ζευγαρι το ερωτευμενο δεν τα κοιτα αυτα... οχι ποτε..
Το ζευγαρι το ερωτευμενο βλεπει χρυσαφι ο ενας στα ματια του αλλου.. Μπορει να ξεχασουν οτι βρισκονται σε μαγαζι οπου θα πρεπει να πληρωσουν.. υλικα.. αγαθα.. ενα τιποτα μπροστα στον ερωτα...

Δε θα μακρυγορησω. Δεν εχω ερωτευτει πολλες φορες στη ζωη μου. Αυτες που ερωτευτηκα... αργησα να καθησω σε μαγαζι. Το παγκακι και η βολτα στο δρομο, σε εναν οποιονδηποτε δρομο ηταν το ραντεβου και το κερασμα και των δυο ενα ομορφο φιλι, με παθος Λιακι(που τοσο πολυ σου αρεσει αυτη η λεξη.. κι εμενα!)...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WalkerYannis

Νεοφερμένος

Ο WalkerYannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μήνες παρακολουθώ το θέμα και τώρα αποφάσισα να απαντήσω. Συμφωνώ με το να γίνεται από τον άνδρα το πρώτο κέρασμα. Αυτό όμως μόνον στην περίπτωση που υπάρχει και από τους δύο ειλικρινές ερωτικό ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα, αν δε ζουν μαζί λόγω γάμου ή συμβολαίου συμβιώσεως, ο καθένας πρέπει να πληρώνει τα δικά του. Κάποτε είναι θεμιτό το κέρασμα, αρκεί να γίνεται πότε από τον άνδρα, πότε από τη γυναίκα. Αν βγαίνει κάποια/ος μόνο και μόνο επειδή ο άλλος πληρώνει αυτό είναι ΠΟΡΝΕΙΑ ΠΟΛΙΤΕΛΕΙΑΣ. Δε σας αρέσει ε; Η αλήθεια πονάει. Αν ο άνδρας δεν έχει να πληρώνει πέραν της πρώτης φοράς, ας το κάνει η γυναίκα εφόσον έχει τη δυνατότητα. Όχι να ψάχνετε μια ζωή τον πλούσιο ή τον ψευτοπλούσιο ανοιχτοχέρη. Φυσικά, σε αυτή την περίπτωση, αυτός που θα πληρώνει πάντα θα έχει και το πάνω χέρι. Δε μπορεί να έχουμε καβούρια στη τσέπη ή τσάντα και να απαιτούμε να έχουμε χειραφέτηση!

Όσον αφορά τους ιππότες: δεν έβγαιναν ραντεβού, αντιθέτως, άρπαζαν την κοπέλα έχοντας σκοτώσει τους δικούς της και κάψει το σπίτι της
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για εμένα, είναι εξαιρετικά σημαντικό, και από το πρώτο ακόμα ραντεβού ο λογαριασμός να είναι μισά- μισά. Κατανοώ οτι το να κερνάει ο άντρας ναι μεν είναι μία ευγενική πράξη της στιγμής, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα στερεότυπο που πρέπει να ξεπεραστεί. Γιατί μπορεί να είναι μία πολύ μικρή κίνηση, κάτι φαινομενικά ασήμαντο, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, αυτό ξεκινά από τις εποχές που η γυναίκα δεν ήταν χειραφετημένη. Από τη στιγμή λοιπόν που η γυναίκα πλέον είναι ανεξάρτητη, θεωρώ πως είναι μια έμπρακτη ένδειξη σεβασμού αυτής της κατάστασης, από το άλλο φύλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η chrisss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Για εμένα, είναι εξαιρετικά σημαντικό, και από το πρώτο ακόμα ραντεβού ο λογαριασμός να είναι μισά- μισά. Κατανοώ οτι το να κερνάει ο άντρας ναι μεν είναι μία ευγενική πράξη της στιγμής, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα στερεότυπο που πρέπει να ξεπεραστεί. Γιατί μπορεί να είναι μία πολύ μικρή κίνηση, κάτι φαινομενικά ασήμαντο, αλλά αν το καλοσκεφτούμε, αυτό ξεκινά από τις εποχές που η γυναίκα δεν ήταν χειραφετημένη. Από τη στιγμή λοιπόν που η γυναίκα πλέον είναι ανεξάρτητη, θεωρώ πως είναι μια έμπρακτη ένδειξη σεβασμού αυτής της κατάστασης, από το άλλο φύλο.



ο πολυς σεβασμος και η πολλη χειραφετηση μας μαρανε.

βαλτε μου οσα μειον θελετε.
εγω θα σας πω το εξης:

στους αντρες αρεσει να πληρωνουν το λογαριασμο!!!!

παρεπιπτοντως εισαι 16!!!:P γουατ ωτου γιου νοου αμπουτ λαιφ? με το μπαρδον παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top