Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;

Έχετε κάνει ποτέ σχέση με κάποιον/α που γνωρίσατε από το internet;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • Ναι, και θα το έκανα ξανά!

  • Μια φορά, αλλά δεν θα το έκανα ξανά!

  • Κάποτε το σκεφτόμουν, αλλά...

  • Όχι, ποτέ μου!

  • Δεν επιθυμώ να απαντήσω.


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Define "φυσιολογικός άνθρωπος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Danielhealthy

Νεοφερμένος

Ο Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Το ίντερνετ δε διαφέρει σε τίποτα από το έξω.Άνθρωποι υπάρχουν και εδώ,άνθρωποι υπάρχουν και εκεί.Τι θες να μας πεις δηλαδή,ότι στο ίντερνετ υπάρχει η φήμη πως είναι όλοι οι κακοί άνθρωποι,ενώ έξω είναι κοινωνία αγγέλων ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ότι μια διαδικτυακή σχέση και δη ερωτική μπορει να ευδοκιμήσει όμως χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν νομίζω ότι είναι ένα είδος συμβιβασμού και υποχώρησης ...τι εννοώ? εννοώ ότι κάποιος μπορεί να μην βρει το άλλο του μισό στον πραγματικο κόσμο και καταφεύγει σε μια διαδικτυακή επικοινωνια που δεν ειναι όμως κατακριτέα αλλα νομιζω δεν είναι και η πρώτη επιλογή κάποιου...ωστόσο το να γνωρίζεις κάποιον απο το ιντερνετ που να μην τον εχεις δει ΠΟΤΕ διαφέρει πολύ απο το να ξερεις κάποιον και να προσπαθείς να τρον προσεγγίσεις μέσα απο το διαδικτυο...σε αυτη την περίπτωση δεν έχω καμια ένσταση και το θεωρώ και πολύ λογικό να αντικαθίσταται η αλληλογραφία ή ακομα και τα sms απο τα emails ...<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Didonia

Νεοφερμένος

Η Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγω το βλεπω σαν κατι ...ισα ισα για να ξεφευγεις λιγο απο τη καθημερινοτητα ...απο τη ρουτίνα!
Αλλα δεν ετυχε να κανω σχεση απο το διαδίκτυο και μαλλον ουτε το βλεπωωωωωω!!!
Πρεπει να εχεις επαφη με τον αλλον!Να τον εχεις face to face!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
ok! καλο το ιντερνετ σε αυτα που χρησιμευει αλλα ως εκει! ξερω ποσα ατομα που εθιζονται με τους χωρους επικοινωνιας (τσατ, φουμπου κτλ) και πιστευουν οτι εχουν βρει φιλους, σχεσεις το ενα το αλλο και ολα αυτα καταληγουν σε ενα τιποτα! δεν λεω ισως να βρεις απο το διαδυκτιο καποιον ανθρωπο που να εχετε κοινα ενδιαφεροντα και να ειναι ολα ευνοικα να αναπτυχθει καποια σχεση μεταξυ σας αλλα και παλι δεν ειναι το ιδιο με την κατα προσωπο επαφη! Πολλες φορες απο το διαδυκτιο οι ανθρωποι εμφανιζονται αλλιως...Επισης, πως μπορεις να βασιστεις σε καποιον που δεν εχετε βιωσει τιποτα μαζι? Γι'αυτο πιστευω πως πρεπει να υπαρχουν και καποια ορια στις σχεσεις που αναπτυσσονται μεσω ιντερνετ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Παλιότερα, για να ενημερωθούμε ή να περάσουμε την ώρα μας, βλέπαμε τηλεόραση. Σήμερα, αναλογικά, προτιμώ το διαδίκτυο για ενημέρωση ή για ψυχαγωγία = παιχνίδια κλπ. Επίσης, το νετ είναι ένα σημαντικό μέσο για να λάβεις πληροφορίες πάνω σε εξειδικευμένα θέματα, (για τα οποία, διαφορετικά, δεν θα μπορούσα ποτέ να αποκομίσω τόσες χρήσιμες πληροφορίες), πχ. τα σχετικά με τους υπολογιστές- αλλιώς, θα έπρεπε να φέρνω συνεχώς τεχνικό για να ελέγχει το πσ. Όσον αφορά την διαδικτυακή επικοινωνία, θεωρώ πως σε πολύ λίγες περιπτώσεις, ίσως βρεις κάποιον, τον οποίο θα μπορούσες να συναναστραφείς και έξω. Άλλωστε, αυτό δεν ισχύει και στην ζωντανή επαφή; Απλά, αν τύχει και γνωριστώ με κάποιον στο ίντερνετ, καλό είναι σύντομα να υπάρξει και προσωπική επικοινωνία, διότι η συνεχής διαδικτυακή τέτοια είναι ενοχλητική και κουραστική. Είναι τελείως διαφορετική από την κατά πρόσωπο συνάντηση. Από ένα σημείο και μετά, την αισθάνομαι ως και προσβλητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cacofonix

Δραστήριο μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 682 μηνύματα.
Alessandra, είσαι από τις λίγες κοπέλες που το λένε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teo_1986

Νεοφερμένος

Ο teo_1986 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Παλιότερα, για να ενημερωθούμε ή να περάσουμε την ώρα μας, βλέπαμε τηλεόραση. Σήμερα, αναλογικά, προτιμώ το διαδίκτυο για ενημέρωση ή για ψυχαγωγία = παιχνίδια κλπ. Επίσης, το νετ είναι ένα σημαντικό μέσο για να λάβεις πληροφορίες πάνω σε εξειδικευμένα θέματα, (για τα οποία, διαφορετικά, δεν θα μπορούσα ποτέ να αποκομίσω τόσες χρήσιμες πληροφορίες), πχ. τα σχετικά με τους υπολογιστές- αλλιώς, θα έπρεπε να φέρνω συνεχώς τεχνικό για να ελέγχει το πσ. Όσον αφορά την διαδικτυακή επικοινωνία, θεωρώ πως σε πολύ λίγες περιπτώσεις, ίσως βρεις κάποιον, τον οποίο θα μπορούσες να συναναστραφείς και έξω. Άλλωστε, αυτό δεν ισχύει και στην ζωντανή επαφή; Απλά, αν τύχει και γνωριστώ με κάποιον στο ίντερνετ, καλό είναι σύντομα να υπάρξει και προσωπική επικοινωνία, διότι η συνεχής διαδικτυακή τέτοια είναι ενοχλητική και κουραστική. Είναι τελείως διαφορετική από την κατά πρόσωπο συνάντηση. Από ένα σημείο και μετά, την αισθάνομαι ως και προσβλητική.


Μπραβο σου Alessandra συμφωνω μαζι σου :)

Οσον αφορα για το αν εχω κανει σχεση ή οχι η απαντηση μου ειναι οτι δεν εχω κανει σχεση μεσω του net μεχρις στιγμης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Συμφωνώ πως το νετ είναι ένα μέσο που έχει μπει στη ζωή μας και συμφωνώ και στο ότι είναι εφικτό να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που είναι κατάλληλος είτε για σχέση είτε για φιλία. Αλλά θεωρώ τελείως λάθος να γίνεται προσπάθεια γνωριμίας μέσω νετ, δηλαδή να προσπαθεί κάποιος να γνωρίζει άτομα μέσω νετ γιατί του είναι πιο εύκολο να κανονίζει ραντεβού. Δε πρέπει να ξεχνάμε ότι η πραγματική ζωή μας δε συνδέεται με την οθόνη ενός υπολογιστή.
Και προσωπικά για ' μένα ειδικά για μια σχέση θέλω να υπάρχει μια ρομαντική αρχή, κι όχι να θυμαμαι πως κανονισαμε σε ενα τσατ ρουμ να παμε για καφε. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Και προσωπικά για ' μένα ειδικά για μια σχέση θέλω να υπάρχει μια ρομαντική αρχή, κι όχι να θυμαμαι πως κανονισαμε σε ενα τσατ ρουμ να παμε για καφε. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!!!

Νομίζω οτι οι πιθανότητες να υπάρχει η μνήμη μιας ρομαντικής αρχής είναι ελάχιστες εκτός αν περνάς όλη σου τη ζωή στην παραλία κοιτώντας τα αστέρια και το φεγγάρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ποιος περνά όλη του τη ζωή στην παραλία? Εγώ που θυμάμαι πως ξεκίνησε η σχέση μου δηλαδή είναι περίεργο? ή σημαίνει ότι κάθομαι όλη μέρα στην παραλία? Μια χαρά θυμάσαι πως ξεκινά η σχέση σου εκτός αν έχεις αμνησία... Δεν είπα ότι δε μπορείς να κάνεις σοβαρή σχέση μέσω γνωριμίας απο το νετ. Προσωπικά για μένα σχολίασα πως προτιμώ να υπάρχει μία άλλη αρχή. Εξου και το περι ορεξεως κολοκυθοπιτα. Και δε λεω να θυμασαι καθε μερα. Στην επετειο δε περνά το μυαλο καν απο που ξεκινησε αυτη η ιστορια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Συμφωνώ πως το νετ είναι ένα μέσο που έχει μπει στη ζωή μας και συμφωνώ και στο ότι είναι εφικτό να γνωρίσεις κάποιον άνθρωπο που είναι κατάλληλος είτε για σχέση είτε για φιλία. Αλλά θεωρώ τελείως λάθος να γίνεται προσπάθεια γνωριμίας μέσω νετ, δηλαδή να προσπαθεί κάποιος να γνωρίζει άτομα μέσω νετ γιατί του είναι πιο εύκολο να κανονίζει ραντεβού. Δε πρέπει να ξεχνάμε ότι η πραγματική ζωή μας δε συνδέεται με την οθόνη ενός υπολογιστή.
Και προσωπικά για ' μένα ειδικά για μια σχέση θέλω να υπάρχει μια ρομαντική αρχή, κι όχι να θυμαμαι πως κανονισαμε σε ενα τσατ ρουμ να παμε για καφε. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!!!

Αν κάποια άτομα δεν υπάρχει περίπτωση να τα γνωρίσουμε στον πραγματικό κόσμο, είναι κακό να τα γνωρίσουμε μέσα διαδικτύου και από εκεί και πέρα ότι ήθελε προκύψει; :hmm:Θέλω να πω ότι πάντα μπορεί στο στενό κύκλο μας ή στα γεωγραφικά όρια της πόλης στην οποία ζούμε, να μην γνωρίσουμε κατάλληλο άτομο για κάτι παραπέρα από μια τυπική φιλική σχέση. Γιατί θέλουμε να χτίζουμε "τείχη" περιορισμού;

Γιατί βαφτίζουμε την γνωριμία ως «γνωριμία διαδικτύου» και «γνωριμία εκτός διαδικτύου» όταν ξέρουμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα τεχνολογικό μέσο και ως τεχνολογία έρχεται να προσφέρει διευκόλυνση στην ανθρώπινη καθημερινότητα; Τότε γιατί χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή ενώ αρνούμαστε κάποια «θετικά» που μπορεί να έχει; Γιατί βάζουμε ταμπέλες προέλευσης της γνωριμίας; Νομίζω ότι μια γνωριμία μέσω διαδικτύου μπορεί να συνεχιστεί ως εξωδιαδικτυακή γνωριμία και σε μια πιθανή ρομαντική εξωδιαδικτυακή ερωτική σχέση..Το θέμα είναι να μην παραμείνει η γνωριμία στα πλαίσια της εικονικής πραγματικότητας.

Δεν μπορώ να καταλάβω τα ερωτόλογα και το φλερτ μέσω μηνυμάτων στον υπολογιστή (ειδικά περιβάλλοντα κοινωνικής δικτύωσης). Μπορώ όμως να καταλάβω ότι στο διαδίκτυο θα μπορούσε να γίνει μια ενδιαφέρουσα γνωριμία στο Βήμα 1, όπως θα γινόταν σε ανύποπτο χρόνο σε κάποιο νυχτερινό κέντρο, στην Βιβλιοθήκη του Παν/μίου,..και αλλού. Το Βήμα 2,3... εννοείται ότι θα συνεχιστεί στον πραγματικό κόσμο...τα οποία δεν σημαίνουν σε καμία περίπτωση ερωτική κατάληξη...;)

Υ.Σ.: Δεν έχω κάνει σχέση διαδικτύου ποτέ, οπότε μιλάω τελείως υποθετικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cuius Cuius

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Τί να πω...
Προσωπικά δεν έχω βγει ποτέ ραντεβού με κάποιον που γνώρισα μέσω Internet, αλλά μια φίλη μου το έκανε και... εδώ και 4 χρόνια είναι ακόμη με το εν λόγω παιδί :redface: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Σε αυτό το topic Αλίκη, έχουν μπλέξει την γνωριμία μέσω διαδικτύου με την ερωτική σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι :P).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Eχουν μπλέξει την γνωριμία μέσω διαδικτύου με την ερωτική σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια (αν μπορεί να ειπωθεί έτσι :P).
Ένα λεπτό, τι είναι η σχέση σε ιντερνετικά πλαίσια;
Πόσο με θλίβει που ακόμη και εν έτη 2011, ο Έλληνας βλέπει ξεκομμένα το internet. Θέλω να πω και αυτό ένα μέσο επικοινωνίας είναι, κάποιες φορές ένα ζευγάρι θα μιλήσει μέσω αέρα (φυσική επικοινωνία), μέσω τηλεφώνου, μέσω sms και πλέον και πλέον και μέσω internet. Δηλαδή τι μπορεί να υπάρξει σχέση που "ισχύει" π.χ. μόνο με sms; Και τι ακριβώς θα λένε; Τα προσωπικά τους; Αυτό λέγετε εξομολόγηση ... Ποίες θα είναι οι κοινές εμπειρίες; Τα site που μπαίνουν; Και στην τελική αφού έχουν τόση χημεία, γιατί δεν συναντιούνται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
αλλά μια φίλη μου το έκανε και... εδώ και 4 χρόνια είναι ακόμη με το εν λόγω παιδί :redface: :P


Aκόμα μία φορά αποδεικνύεται το πόσο επικίνδυνο είναι το Ίντερνετ :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Αν κάποια άτομα δεν υπάρχει περίπτωση να τα γνωρίσουμε στον πραγματικό κόσμο, είναι κακό να τα γνωρίσουμε μέσα διαδικτύου και από εκεί και πέρα ότι ήθελε προκύψει; :hmm:Θέλω να πω ότι πάντα μπορεί στο στενό κύκλο μας ή στα γεωγραφικά όρια της πόλης στην οποία ζούμε, να μην γνωρίσουμε κατάλληλο άτομο για κάτι παραπέρα από μια τυπική φιλική σχέση. Γιατί θέλουμε να χτίζουμε "τείχη" περιορισμού;

Όχι δεν είναι κακό και σε διευκολύνει να γνωρίσεις άτομα που σε διαφορετική περίπτωση δε θα γνώριζες. Όμως είμαι επιφυλακτική γιατί έχουμε αποδείξει όλοι οι άνθρωποι ότι στα περισσότερα πράγματα αντί για απλή χρήση κάνουμε κατάχρηση. Βλέπω την γενιά κάτω των 17, τα περισσότερα παιδιά πλάθουν ένα ελκυστικό άβαταρ σε γνωστά κοινωνικά δίκτυα και το χρησιμοποιούν πασχίζοντας να γνωρίζουν άλλα νέα, ποθητά άβαταρ. Τονίζω όχι όλα τα παιδιά...(για να μη παρεξηγούμεθα)


Γιατί βαφτίζουμε την γνωριμία ως «γνωριμία διαδικτύου» και «γνωριμία εκτός διαδικτύου» όταν ξέρουμε ότι ο υπολογιστής είναι ένα τεχνολογικό μέσο και ως τεχνολογία έρχεται να προσφέρει διευκόλυνση στην ανθρώπινη καθημερινότητα;


Δε ξέρω γιατί... θεωρώ τον υπολογιστή και το διαδίκτυο ισχυρά μέσα, αλλά στο θέμα γνωριμιών και επαφών (το έζησα) αποφάσισα πως είμαι της παραδοσιακής γνωριμίας. Μου αρέσει, το χαίρομαι και το ζω περισσότερο...


Τότε γιατί χρησιμοποιούμε τον υπολογιστή ενώ αρνούμαστε κάποια «θετικά» που μπορεί να έχει; Γιατί βάζουμε ταμπέλες προέλευσης της γνωριμίας; Νομίζω ότι μια γνωριμία μέσω διαδικτύου μπορεί να συνεχιστεί ως εξωδιαδικτυακή γνωριμία και σε μια πιθανή ρομαντική εξωδιαδικτυακή ερωτική σχέση..Το θέμα είναι να μην παραμείνει η γνωριμία στα πλαίσια της εικονικής πραγματικότητας.

Βέβαια και μπορεί , απλά εγώ είπα ότι δε μου αρέσει τόσο... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Γι' αυτό στο τέλος θα κλειστούμε ο καθένας στους τοίχους του δωματίου ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περπατάμε στο δρόμο βούβοι με σκυμμένο κεφάλι για να μην μας δουν, μην μας φάνε, να μην μας πουν μια γλυκιά καλημέρα, μην μας μιλήσουν, μην μας πουν έναν καλό λόγο,... Πάμε καλά ήθελα να ήξερα; Φτάσαμε μια ανθρώπινη ανάγκη: την κοινωνικοποίηση να την βαφτίζουμε "πέσιμο" και να θέλουμε την ησυχία μας, στον ζοφερό μικρόκοσμό μας. Φτάσαμε την κοινωνικοποίηση να την περνάμε από κρισάρα γιατί όποιος θέλει να μας γνωρίσει, είναι κακός ή μάλλον δεν θέλουμε κανέναν γιατί δεν έχουμε να πούμε κάτι. Όλοι θέλουν να μας γνωρίζουν για να μας την πέσουν και να μας βιάσουν, έτσι δεν υπονοείτε; Αυτό δεν μας λες Μαρία και κάθε Μαρία;;;;; Δυστυχώς δεν ζούμε σε αλάνες και χωριά για να τρώμε στην μάπα τον γείτονα μια ζωή ώστε αναγκαστικά να γνωριστούμε δια της παραδοσιακής οδού και με όλο το χωριό. Ζούμε σε πόλεις και σε φυλακές που τις λένε διαμερίσματα και συνεπώς, η τεχνολογική πρόοδο αναπόφευκτα έχει επηρεάσει τις κοινωνικές δομές. Μια από αυτές είναι η κοινωνική προσέγγιση νέων ανθρώπων και η ανάγκη τους, γιατί μπορεί να έχουμε internet, αλλά ανθρώπους και κουβέντα δεν έχουμε. Πήξαμε από σκιές, αδιάφορους, βιαστικούς πεζούς, σοβαροφανείς σκυθρωπές φιγούρες και φιγουρίνια 2 φύλων...;) Χάθηκε το χαμόγελο και το έξυπνο χιούμορ..

Μετά μην μας προβληματίζει που σαν χώρα έχουμε κοινωνικά αδιέξοδα και αρρωστημένα πάθη (πολιτικά, οικονομικά, ηθικής, αξιών, σκέψης, καταναλωτικά, επιλογών,...κτλ).

Εδώ ένα απλό "καλημέρα" αν πεις σε μια άγνωστη κοπέλα στο δρόμο ή στο λεωφορείο, κινδυνεύεις να ακούσεις μπινελίκing και να πέσεις σε άλλο επίπεδο ομιλίας. Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που χάνουμε τα απλά πράγματα. Συνεπώς για ποια εξέλιξη μιλάμε ως κοινωνία, όταν στο μέλλον για μια "καλημέρα" ή για ένα "γεια σου, τι κάνεις" θα σου ανοίγουν το κεφάλι, επειδή θα σημαίνει ότι την πέφτεις σε κοπέλα ή σε αγόρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Όχι δεν είναι κακό και σε διευκολύνει να γνωρίσεις άτομα που σε διαφορετική περίπτωση δε θα γνώριζες. Όμως είμαι επιφυλακτική γιατί έχουμε αποδείξει όλοι οι άνθρωποι ότι στα περισσότερα πράγματα αντί για απλή χρήση κάνουμε κατάχρηση. Βλέπω την γενιά κάτω των 17, τα περισσότερα παιδιά πλάθουν ένα ελκυστικό άβαταρ σε γνωστά κοινωνικά δίκτυα και το χρησιμοποιούν πασχίζοντας να γνωρίζουν άλλα νέα, ποθητά άβαταρ. Τονίζω όχι όλα τα παιδιά...(για να μη παρεξηγούμεθα)

Το οτι σε κάποιο μέσο που έχουμε κάποιοι κάνουν κακή χρήση του δεν ενοχοποιεί το μέσο.

Εγώ πάντως το φίλο μου τον γνώρισα σε συνάντηση μέσω ίντερνετ (φόρουμ). Αν δεν υπήρχε το ίντερνετ δεν θα τον γνώριζα ποτέ. Με αυτό δεν θεοποιώ το ίντερνετ κι ούτε λέω οτι δεν κρύβει κινδύνους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Γι' αυτό στο τέλος θα κλειστούμε ο καθένας στους τοίχους του δωματίου ή στην καλύτερη των περιπτώσεων θα περπατάμε στο δρόμο βούβοι με σκυμμένο κεφάλι για να μην μας δουν, μην μας φάνε, να μην μας πουν μια γλυκιά καλημέρα, μην μας μιλήσουν, μην μας πουν έναν καλό λόγο,...

Όπα όπα, όλα αυτά γιατί θεωρεί κάποιος (όπως εγώ) το ίντερνετ όχι τον καλύτερο τρόπο που μπορεί κάποιος να γνωρίσει κάποιον άλλον? Απεναντίας... Αντί να γνωρίσω κάποιον στο ίντερνετ, προτιμώ να ανταλλάξω μερικές κουβέντες με ανθρώπους στο αστικό, στη βιβλιοθήκη, στο δρόμο, στη σχολή, στο σουπερμάρκετ, σε μία μπυραρία ή στο δρόμο....κι έτσι να γνωριστούμε...

Πάμε καλά ήθελα να ήξερα; Φτάσαμε μια ανθρώπινη ανάγκη: την κοινωνικοποίηση να την βαφτίζουμε "πέσιμο" και να θέλουμε την ησυχία μας, στον ζοφερό μικρόκοσμό μας. Φτάσαμε την κοινωνικοποίηση να την περνάμε από κρισάρα γιατί όποιος θέλει να μας γνωρίσει, είναι κακός ή μάλλον δεν θέλουμε κανέναν γιατί δεν έχουμε να πούμε κάτι. Όλοι θέλουν να μας γνωρίζουν για να μας την πέσουν και να μας βιάσουν, έτσι δεν υπονοείτε; Αυτό δεν μας λες Μαρία και κάθε Μαρία;;;;;

Δηλαδή εσύ αυτό που προανέφερα το βρίσκεις φυσιολογικό? να έχεις μια βιτρίνα σε κοινωνικά δίκτυα για να γνωρίζεις κοπέλες? Ήμουν συγκεκριμένη και δε τους τσουβάλιασα όλους. Όποιος θέλει να μας γνωρίσει δε σημαίνει ότι είναι και καλός όμως. Είναι πιο φανερό όταν κάποιος με 2000 και 3000 φίλους άγνωστος σου κάνει αίτημα φιλίας για παράδειγμα και φαίνεται πολύ πρόθυμος να σε γνωρίσει πως ο σκοπός του δεν ειναι και τόσο αγνός. Θα σκεφτείς ότι μάλλον το κάνει συνέχεια αυτό. Ένα παράδειγμα είπα...και υπάρχουν πολλά ακόμη. Ωστόσο δεν εναντιώθηκα στο μέσο. Υπάρχει πιθανότητα μιας καλής γνωριμίας, αλλα μη πας να μου το αξαγιάσεις κιόλας........

Δυστυχώς δεν ζούμε σε αλάνες και χωριά για να τρώμε στην μάπα τον γείτονα μια ζωή ώστε αναγκαστικά να γνωριστούμε δια της παραδοσιακής οδού και με όλο το χωριό. Ζούμε σε πόλεις και σε φυλακές που τις λένε διαμερίσματα και συνεπώς, η τεχνολογική πρόοδο αναπόφευκτα έχει επηρεάσει τις κοινωνικές δομές. Μια από αυτές είναι η κοινωνική προσέγγιση νέων ανθρώπων και η ανάγκη τους, γιατί μπορεί να έχουμε internet, αλλά ανθρώπους και κουβέντα δεν έχουμε. Πήξαμε από σκιές, αδιάφορους, βιαστικούς πεζούς, σοβαροφανείς σκυθρωπές φιγούρες και φιγουρίνια 2 φύλων...;) Χάθηκε το χαμόγελο και το έξυπνο χιούμορ..

Με αυτά σου τα λόγια φαντασιώθηκα μία εικόνα. Να κοιτάζεις απο ψηλά πολλάααααα πολλάαααα μικρά κουτάκια με ανθρώπους στα γραφεία με τα λαπτοπ τους να επικοινωνούν. Τραγικό. Αν συνεχίσεις να συσχετίζεις το ότι δεν έχουμε ανθρώπους και κουβέντα και πραγματικό χιούμορ με την προτίμηση χρήσης του ίντερνετ για γνωριμία τότε δε νομίζω και να δεις ποτέ. Αν αρχίσεις και μιλάς έξω στον κόσμο και όχι στον υπολογιστή θα ακούσεις ένα έξυπνο αστείο που λές ότι δεν ακούς, ή θα δείς μερικά χαμόγελα. Η έλλειψη επικοινωνίας ξεκινά απο μας τους ίδιους.

Μετά μην μας προβληματίζει που σαν χώρα έχουμε κοινωνικά αδιέξοδα και αρρωστημένα πάθη (πολιτικά, οικονομικά, ηθικής, αξιών, σκέψης, καταναλωτικά, επιλογών,...κτλ).

Τραβηγμένο, δε σχολιάζω...

Εδώ ένα απλό "καλημέρα" αν πεις σε μια άγνωστη κοπέλα στο δρόμο ή στο λεωφορείο, κινδυνεύεις να ακούσεις μπινελίκing και να πέσεις σε άλλο επίπεδο ομιλίας. Δυστυχώς ζούμε σε μια εποχή που χάνουμε τα απλά πράγματα. Συνεπώς για ποια εξέλιξη μιλάμε ως κοινωνία, όταν στο μέλλον για μια "καλημέρα" ή για ένα "γεια σου, τι κάνεις" θα σου ανοίγουν το κεφάλι, επειδή θα σημαίνει ότι την πέφτεις σε κοπέλα ή σε αγόρι;

ποιος θα σου ανοίξει το κεφάλι? εξαρτάται ο τρόπος που απευθύνεσαι σε κάποιον... Τι να σου πω... Εγώ ποτέ μου δεν αντιμετώπισα κάτι τέτοιο. Όποτε κατεβαίνω στο κέντρο, όλο και μια συζητησούλα θα πιάσω με κάποιον, είτε νέο, είτε γέρο. Ένα χαμόγελο πάντα ενθαρρύνει μία κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top