Ιδιωτική ηλεκτροπαραγωγή: Προοπτικές;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Άκουσα ότι ο ΔΕΣΜΗΕ αποφάσισε να διαγράψει από τα μητρώα δυο από αυτές τις επιχειρήσεις ENERGA, HELLAS POWER επειδή δεν ήταν οικονομικά συνεπής με τη ΔΕΗ. Παράλληλα τα τελευταία χρόνια μας βομβαδίζουν να επενδύσουμε σε φωτοβολταικά ενισχύοντας τις γερμανικές εταιρείες που τις παράγουν και παράλληλα το ελληνικό κράτος δίνει σε επιδοτήσεις σε όποιον επιδοτήσει σε αυτά. Αξίζει κάποιος να επενδύσει κάποιος στη πράσινη ενέργεια ακόμα και στην περίπτωση που δεν υπάρξει επιδότηση τη στιγμή που μεγάλες επιχειρήσει με μεγάλο κεφάλαιο φαλίρισαν με μόνο λίγους μήνες λειτουργίας;

Επίσης έχω ακούσει ότι η ενέργεια που παράγεται από ιδιώτες η ΔΕΗ (δηλαδή εμείς) τα αγοράζει πιο ακριβά από όσο αξίζει. Γι αυτό το λόγο αυτοί που επενδύουν σε φωτοβολταικά, ανεμογεννήτριες δεν καταναλώνουν το ρεύμα που παράγουν αλλά το δίνουν στην ΔΕΗ. Αν σταματήσει η ΔΕΗ να αγοράσει το ρεύμα πιο ακριβά από όσο αξίζει από ιδιώτες θα αξίζει μια τέτοια επένδυση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Tα φωτοβολταικά είναι ψιλοαπάτη στην Ελλάδα...το έψαξα 1-2 χρόνια πριν γιατί ένας γνωστός μου ενδιαφερόταν και ήταν πολύ ενθουσιασμένος με την ιδέα. Επειδή όμως ένας άλλος γνωστός μου έχασε 100 χιλιάδες εκεί (δεν ξέρω πως και γιατί) είπα να κάνω μια μικρή έρευνα. Αυτό που βρήκα είναι ότι θέλεις άδεια για να πουλάς στη ΔΕΗ και μέχρι στιγμής έχουν δοθεί όλες οι προβλεπόμενες άδειες μέχρι το 2020. Μετά λοιπόν σου μένει να χρησιμοποιείς αυτά που παράγεις, αλλά και εκεί υπάρχουν διάφορα τεχνικά κωλύματα που δεν τα θυμάμαι ακριβώς τώρα. Σε γενικές γραμμές, πιστεύω είναι "κολπο" για να πουληθούν πανελ, να δοθουν δάνεια, να πουληθούν "μαύρες" άδειες, να ανοίξουν σχολές με σεμινάρια και γενικά να πέσει χρήμα.
Οποιος το έχει ψάξει πιό πρόσφατα και αν έχει αλλάξει κάτι, ας μας διαφωτίσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Αυτό που δεν το δίνουν άδειες σε όλους το έχω ακούσει και εγώ. Είναι τραγικό να επιδοτούν τους αγρότες με αυτό το τρόπο.

Φοβάμαι το κράτος θα κάνει μπλόφα όπως έκανε παλαιότερα με τα υβριδικά αυτοκίνητα. Τα αγόραζες σου έλεγαν ότι θα γλυτώνεις τα τέλη κυκλοφορίας για 5 χρόνια και μέσα σε δυο χρόνια αυξήσανε τα τέλη και έβαλαν τέλος μεγάλου κυβισμού... Τα υβριδικά της εποχής εκείνης (HONDA, TOYOTA, LEXUS) απαιτούν μεγάλο κυβισμό για να λειτουργήσουν και π.χ. ένα lexus r400h που έχει 3000cc έχει πολύ μικρότερη απόδοση από το αντίστοιχά γερμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Μα αυτό είναι το βασικό σκεπτικό....δώσε τώρα πολλά, κάνε απόσβεση σε 10-15 χρόνια και μετά θα είσαι εκατομμυριούχος αλλά...τσουπ! Μέσα σε 1-2 χρόνια η επένδυση σου είναι μια αποτυχία και μισή που σε έκανε να χάσεις πολλά λεφτά γιατί, εχμ, "άλλαξε ο νόμος".
Σαν αυτούς που είχαν συνταξιοδοτικό στην ΑΣΠΙΣ ένα πράμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Πάντως αληθεύει ότι η τιμή αγοράς της "πράσινης" κιλοβατώρας (παίζει και με αιολικό πάρκο εκτός από φωτοβολταϊκά) είναι πολύ μεγαλύτερη και αποτελεί κόστος για τη ΔΕΗ (το οποίο αναγκαστικά μετακυλίεται στους καταναλωτές). Αυτό δεν είναι από μόνο του κακό, η οικολογία έχει κόστος. Το κακό είναι ότι η ΔΕΗ είναι πλέον εταιρία ιδιωτική και εισηγμένη στο χρηματιστήριο και αυτή τη στιγμή επιβαρύνεται οικονομικά για να καλύψει τις οικολογικές ανησυχίες της πολιτείας. Δεν υποβιβάζω τη σημασία της οικολογίας, ξέρω ότι στο εξωτερικό δίνονται κίνητρα από το κράτος για τέτοια πράγματα. Εδώ το κίνητρο είναι ο έλεγχος που ασκεί το κράτος πάνω στη ΔΕΗ που σε λίγο θα εκλείψει. Έτσι, παρ ότι υπάρχουν συμβάσεις της ΔΕΗ με τους παραγωγούς με φωτοβολταϊκά, βλέπω πολύ εύκολη μια νομοθετική αλλαγή για να διευκολυνθεί η επικείμενη ολική ιδιωτικοποίηση της ΔΕΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top