Πιστεύετε στον Θεό; [II]

Πιστεύετε στον Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 703)
  • Ναι

    Ψήφοι: 296 42.1%
  • Όχι

    Ψήφοι: 263 37.4%
  • Μπορεί - ίσως

    Ψήφοι: 122 17.4%
  • Δεν ξέρω / Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 22 3.1%

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Γιατί ενώ δέχεστε με τόση ευκολία ότι υπάρχει ένας άναρχος θεός ο οποίος δημιούργησε τον κόσμο, δεν μπορείτε να δεχτείτε και σας φαίνεται παράλογη η ιδέα ο κόσμος να είναι ο ίδιος άναρχος και να μην φτιάχτηκε από κανέναν? Σήμερα γνωρίζουμε πως ο κόσμος διέπεται από κάποιους φυσικούς νόμους και πως η ζωή και η 'σοφία' που βλέπουμε γύρω μας είναι η αντίδραση της ύλης σε αυτούς τους νόμους. Όπως δεχόμαστε λοιπόν την ύπαρξη ενός άναρχου θεού, έτσι μπορούμε να δεχτούμε και την ύπαρξη ενός άναρχου κόσμου με άναρχους φυσικούς νόμους.

Όσο για τα ποστ του value έχει δίκιο πρέπει να κρατάμε το επίπεδο της συζήτησης. Ούτως ή άλλως σκοπός αυτού του φόρουμ δεν είναι να πείσουμε τον άλλον, αλλά να ανταλλάξουμε ιδέες και τρόπους σκέψης και να ψυχαγωγηθούμε.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Να δες μπορώ να ανεβάσω κι εγώ τέτοιες βλακείες ευχαριστήθηκες τώρα? Συνεχίζεις να μην μπορείς να συζητήσεις σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • christianity-makes-sense.gif
    christianity-makes-sense.gif
    118.5 KB · Εμφανίσεις: 132

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.


Να δες μπορώ να ανεβάσω κι εγώ τέτοιες βλακείες ευχαριστήθηκες τώρα? Συνεχίζεις να μην μπορείς να συζητήσεις σοβαρά.

Το εν λόγω κείμενο έχει κάποιες ανακρίβειες. Ο Ιησούς Χριστός δεν ενανθρωπίστηκε για το προπατορικό αμάρτημα και φυσικά δεν απαλλάσσεσαι των αμαρτιών σου, απλά αποδεχόμενος την ύπαρξή Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Και κάτι ακόμα, για να συζητήσω σοβαρά πρέπει να έχω και σοβαρό συνομιλητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κατ' εσένα σοβαρός συνομιλητής είναι μόνο όποιος συμφωνεί άκριτα με ότι του λες όποτε ναι δε γίνεται να συζητήσουμε σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Γιατί ενώ δέχεστε με τόση ευκολία ότι υπάρχει ένας άναρχος θεός ο οποίος δημιούργησε τον κόσμο, δεν μπορείτε να δεχτείτε και σας φαίνεται παράλογη η ιδέα ο κόσμος να είναι ο ίδιος άναρχος και να μην φτιάχτηκε από κανέναν?

Εάν βάλω στην άκρη τα θρησκευτικά μου πιστεύω φίλε Ξεχασμένε, δε μου φαίνεται παράλογο αυτό που λες, απλώς μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω κάτι τέτοιο. Όπως είχε πει και κάποιος, όση πιθανότητα υπάρχει να πάρεις όλα τα γράμματα της Αγίας Γραφής να τα πετάξεις στον αέρα κι αυτά πέφτοντας να την γράψουν, άλλη τόση πιθανότητα βρίσκω να είναι τυχαίος και ο κόσμος.

Βάζοντας τώρα στην εξίσωση και τα θρησκευτικά μου πιστεύω, αν δεχόμουν ότι ο κόσμος (άρα κι εγώ) δεν δημιουργηθήκαμε από τον Θεό και δεχόμουν ότι όλα ετούτα που βλέπουμε και ξέρουμε για τον κόσμο και για εμάς είναι τυχαία αποτελέσματα, τότε αυτομάτως θα αρνιόμουν την ύπαρξη του Θεού. Τότε τι νόημα θα υπήρχε στην ερώτηση αν υπάρχει Θεός, αφού δεν θα είχε καμία σχέση με την ύπαρξή μου; Διότι ο Θεός, δεν είναι απλώς μια αφηρημένη έννοια Ξεχασμένε. Είναι σχέση. Σχέση που οικοδομείται με βιώματα.

Από κει και πέρα, αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα καθενός να πιστεύει ή να μην πιστεύει ό,τι θέλει κι από εμένα είναι σεβαστό. Κι όπως σέβομαι τα πιστεύω των άλλων, έτσι θα ήθελα και οι άλλοι να σέβονται τα δικά μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Κατ' εσένα σοβαρός συνομιλητής είναι μόνο όποιος συμφωνεί άκριτα με ότι του λες όποτε ναι δε γίνεται να συζητήσουμε σοβαρά.

Όποιος δεν προσβάλλει εμένα και τα πιστεύω μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εάν βάλω στην άκρη τα θρησκευτικά μου πιστεύω φίλε Ξεχασμένε, δε μου φαίνεται παράλογο αυτό που λες, απλώς μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να πιστέψω κάτι τέτοιο. Όπως είχε πει και κάποιος, όση πιθανότητα υπάρχει να πάρεις όλα τα γράμματα της Αγίας Γραφής να τα πετάξεις στον αέρα κι αυτά πέφτοντας να την γράψουν, άλλη τόση πιθανότητα βρίσκω να είναι τυχαίος και ο κόσμος.

Η πιθανότητα να πάρεις την Αγία Γραφή με μία ρίψη είναι όντος απειροελάχιστη. Αν όμως κάνεις ρίψεις που ο αριθμός τους τείνει στο άπειρο τότε η πιθανότητα να πάρεις την Αγία Γραφή είναι 1 δηλαδή σιγουριά. Δεν ξέρουμε λοιπόν πόσες φορές απέτυχε να δημιουργηθεί ο κόσμος πριν πετύχει, αν με καταλαβαίνεις.

Βάζοντας τώρα στην εξίσωση και τα θρησκευτικά μου πιστεύω, αν δεχόμουν ότι ο κόσμος (άρα κι εγώ) δεν δημιουργηθήκαμε από τον Θεό και δεχόμουν ότι όλα ετούτα που βλέπουμε και ξέρουμε για τον κόσμο και για εμάς είναι τυχαία αποτελέσματα, τότε αυτομάτως θα αρνιόμουν την ύπαρξη του Θεού. Τότε τι νόημα θα υπήρχε στην ερώτηση αν υπάρχει Θεός, αφού δεν θα είχε καμία σχέση με την ύπαρξή μου; Διότι ο Θεός, δεν είναι απλώς μια αφηρημένη έννοια Ξεχασμένε. Είναι σχέση. Σχέση που οικοδομείται με βιώματα.

Εγώ μπορώ να δεχτώ την μη ύπαρξη θεού, αλλά ακόμη και την ύπαρξη θεού-δημιουργού, όχι όμως ενός θεού που ασχολείται κάθε μέρα με το τι κάνει ο κάθε άνθρωπος. Δε ξέρω αυτό μου φαίνεται τρομερά εγωιστικό από μέρους μας να πιστεύουμε ότι ένα τέτοιο υπέρτατο ον που έφτιαξε δισεκατομμύρια πλανητών και ίσως μορφών ζωής να είναι κολλημένο με την ανθρωπότητα. Όσο για τη σχέση που λες εγώ προτιμώ να σχετίζομαι με άλλους ανθρώπους και να ερμηνεύω ότι συμβαίνει γύρω μου βάσει αυτών των ανθρώπων και όχι μιας ανώτερης δύναμης.

Από κει και πέρα, αποτελεί αναφαίρετο δικαίωμα καθενός να πιστεύει ή να μην πιστεύει ό,τι θέλει κι από εμένα είναι σεβαστό. Κι όπως σέβομαι τα πιστεύω των άλλων, έτσι θα ήθελα και οι άλλοι να σέβονται τα δικά μου.

Συμφωνώ απόλυτα. Όπως είπα και πριν είμαστε εδώ για να ανταλλάξουμε απόψεις και όχι για να πείσουμε τους άλλους ως προς την ορθότητα των δικών μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όποιος δεν προσβάλλει εμένα και τα πιστεύω μου.

Αν το να αμφισβητήσω τα πιστεύω σου και το Θεό σου, είναι για εσένα προσβολή τότε δε θα έπρεπε να γράφεις καν σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και οι δύο ξέρουμε ποιον είχε αποδέκτη αυτό το ρητό.

Δεν σε είπα ηλίθιο..... είπα πως το να γενικεύεις είναι ηλίθιο.

Λυπάμαι αν το εξέλαβες αλλιώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Γοργία, ξεκόλλα λίγο γιατί παρεκτρέπεσαι. Ελληνορθόδοξοι ήταν και οι αγωνιστές του '21, αυτοί τι λιγότερο είχαν από εσένα; Άντε να μην ακούω βλακείες τώρα για γιαχβέ και βαπτίσεις.
Εγώ τουλάχιστον ξέρω σε ποια θρησκεία πιστεύω. Εσύ ξέρεις; Πιστεύεις ότι αναβιώθηκε η πατρώα; Από ποιον; Τον Μαρίνη ή τον Ρασσιά;
Παρεκτρέπεσαι και εκτίθεσαι χωρίς λόγο... και ευχαριστιούνται οι γνωστοί ανάρχες.
Είδες πουθενά σε κάποιο πόστ μου να μιλάω για την Πατρώα Θρησκεία;;
Αν θές να αρχίσω μπορώ πολύ εύκολα να το κάνω...
Αλλά μίλησα για τη Νηπιοβάπτιση... αν δεν υπήρχε αυτή η θεσμοθετημένη πελατεία της εβραιοχριστιανικής μας εκκλησιοθρησκείας....αλλά βαφτιζόταν κάποιος αφού πρίν είχε κατηχηθεί και αποδεχθεί τα όσα πιστεύεις εσύ ή ο καθένας.
Θα υπήρχε το τεράστιο μέγεθος σε αριθμούς αλλά κι ως ποσοστό των "πιστών" ;;
Θα υπήρχε το "επικρατούσα θρησκεία";;
Το ξέρεις ότι χωρίς χαρτί βάφτισης, δεν μπορούσες να γράψεις παιδί στο σχολείο...μέχρι πρόσφατα;;
π.χ οι γιαχωβάδες δεν μπορούσαν να πάνε σχολείο;; Φυλακίζονταν γιατί δεν πιάνανε όπλο;; Ού φονεύσεις λέει η Π.Δ.
Να συνεχίσω... γιατί άν θα γράψω τα μύρια όσα εγκλήματα αυτού του βρωμερού καθεστώτος, που γκρέμισε και εξακολουθεί ακόμη να πολεμά οτιδήποτε είναι Ελληνικό, αλλά δεν το ελέγχει;;
και για να μη μπερδευτείς εσύ αλλά και άλλοι, ούτε γιαχωβάς είμαι ούτε αρχαιόθρησκος, όπως αφήνεις να εννοηθεί γιατί το μεγαλύτερος μένος που βλέπω να έχουν οι χριστιανοί, είναι ενάντια στην Πατρώα Θρησκεία του 12θεου...
Λιγότερο σας πειράζει όποιοδήποτε άλλο θρήσκευμα ή χριστανοδόγμα, απο το 12θεο (που η Ελλαδική εκκλησία το έχει στις μη γνωστές θρησκείες) - με την Ελλάδα διάσπαρτη απο αρχαίους Ναούς γκρεμισμένους και καπακωμένους με Μοναστήρια, ξοκκλήσια κι εκκλησιές.
Υπάρχει εξήγηση όμως που δεν την υποπτεύεσαι....!!
Θα στην πώ σε άλλο πόστ, αφού δώσεις δείγμα σκεπτόμενου και αδογμάτιστου Ελληνα.. ;)
Γιατί αυτό ήταν ο Ελληνας πρίν τον κάνουν Ποίμνιο και μοιρολάτρη του τύπου: "πρώτα ο θεός",
αντί για τον Ελληνα του: "Σύν Αθηνά και χείρα κίνει" που ήταν, γιαυτό και μεγαλουργούσε.!!:clapup:
κι όχι στους άλλους που μας έφτιαξαν οι ρασοφόροι.....γιαυτό και βουλιάζουμε στα σκατά.
Ετσι κι έχουμε ακόμη από εκείνη την κληρονομιά να τρώμε από τον τουρισμό με σεβασμό σε εκείνους...απ' όλο τον Πλανήτη.

Επείγει η Επαν-Ελλήνιση ;) για να γίνουμε "όλβιοι". Αλλιώς θα ξαναγίνουμε γιουσουφάκια (όπως μας οδηγήσαν σ'αυτό οι ρασοφόροι για 400χρόνια, σκέψου μόνο, γιατί κράτησε τόσο πολύ!!)

Ποιος είναι ο πραγματικά «ὄλβιος». Είναι αυτός που έχει πολλά υλικά αγαθά και πολλά πλούτη (άλλωστε «ὄλβος» σημαίνει «πλούτος») ή αυτός που με την έρευνά του κατανοεί την αιώνια τάξη του κόσμου, χωρίς να επιδιώκη το κακό των συνανθρώπων του; Στην πραγματικότητα το απόσπασμα 910 του Ευριπίδη, είναι ένας ύμνος στο ερευνητικό πνεύμα των Προσωκρατικών Φιλοσόφων (Θαλή, Αναξιμάνδρου, Αναξιμένους, Ηρακλείτου, Ξενοφάνους, Παρμενίδου, Ζήνωνος, Μελίσσου, Εμπεδοκλέους, Αναξαγόρα, Λευκίππου, Δημοκρίτου και τόσων άλλων) που με μοναδικό όπλο την νόησή τους εισέδυσαν στα μυστικά του σύμπαντος και φωτίζουν έκτοτε την ανθρωπότητα μέχρι και σήμερα. Το απόσπασμα 910 είναι μία ευλαβική εξύμνηση της Φιλοσοφίας και της Επιστήμης από την Τέχνη.
Το συνολικό Απόσπασμα 910 και η νεοελληνική απόδοσή του έχει ως εξής: ὄλβιος ὅστις τῆς ἱστορίας ἔσχε μάθησιν, μήτε πολιτῶν ἐπὶ πημοσύνην μήτ’ εἰς ἀδίκους πράξεις ὁρμῶν, ἀλλ’ ἀθανάτου καθορῶν φύσεως κόσμον ἀγήρων, πῇ τε συνέστη καὶ ὅπῃ καιὶ ὅπως. τοῖς δὲ τοιούτους οὐδέποτ’ αἰσχρῶν ἔργων μελέδημα προσίζει.[2].
[Πραγματικά πλούσιος είναι εκείνος που διδάχθηκε πως να ερευνά συστηματικά τον κόσμο, χωρίς να επιδιώκη την συμφορά των συμπολιτών του και χωρίς να επιδίδεται σε άδικες πράξεις, αλλά συλλαμβάνοντας με την νόησή του την αγέραστη κοσμική τάξη της αθάνατης φύσεως, με ποιον τρόπο αυτή δημιουργήθηκε και για ποιον σκοπό και πώς ακριβώς. Στο μυαλό τέτοιου είδους ανθρώπων ουδέποτε προσκολλάται η μέριμνα για αισχρές πράξεις].
[2][FONT=&quot] Ευριπίδης,[/FONT] Fragmentum [FONT=&quot] 910. [AVGUSTUS NAVCK, 1889, TRAGICORUM GRAECORUM FRAGMENTA. LIPSIAE, TEVBNER.]
ΥΓ. Το παραπάνω δείχνει πως σκέφτονταν και ενεργούσαν οι Ελληνες, το αντίθετο ακριβώς κάνουν οι ρασοφόροι.
Ευτυχώς που υπάρχουν οι ξένοι που διέσωσαν και διέδωσαν τα αρχαία γραπτά .

[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Η πιθανότητα να πάρεις την Αγία Γραφή με μία ρίψη είναι όντος απειροελάχιστη. Αν όμως κάνεις ρίψεις που ο αριθμός τους τείνει στο άπειρο τότε η πιθανότητα να πάρεις την Αγία Γραφή είναι 1 δηλαδή σιγουριά. Δεν ξέρουμε λοιπόν πόσες φορές απέτυχε να δημιουργηθεί ο κόσμος πριν πετύχει, αν με καταλαβαίνεις.

Ναι, μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τι λες. Ωστόσο, το αποτέλεσμα ποτέ δεν θα είναι το 1. Το αποτέλεσμα θα τείνει στο 1 και αυτό ισχύει για μια γραμμική εξίσωση. Ο κόσμος και ό,τι αυτός περικλείει ωστόσο, δεν είναι γραμμική εξίσωση. Η εντροπία του κόσμου είναι τόση, ώστε -θεωρώ- δε θα ήταν ποτέ δυνατόν να καταλήξει τυχαία σε αυτό που ξέρουμε.

Εγώ μπορώ να δεχτώ την μη ύπαρξη θεού, αλλά ακόμη και την ύπαρξη θεού-δημιουργού, όχι όμως ενός θεού που ασχολείται κάθε μέρα με το τι κάνει ο κάθε άνθρωπος. Δε ξέρω αυτό μου φαίνεται τρομερά εγωιστικό από μέρους μας να πιστεύουμε ότι ένα τέτοιο υπέρτατο ον που έφτιαξε δισεκατομμύρια πλανητών και ίσως μορφών ζωής να είναι κολλημένο με την ανθρωπότητα. Όσο για τη σχέση που λες εγώ προτιμώ να σχετίζομαι με άλλους ανθρώπους και να ερμηνεύω ότι συμβαίνει γύρω μου βάσει αυτών των ανθρώπων και όχι μιας ανώτερης δύναμης.

Δεν υπάρχει όριο στην αγάπη του Θεού για το δημιούργημά Του. Κατά συνέπεια δεν είναι εγωισμός από μέρους μας. Είναι αγάπη από μέρους Του, για αυτό και Του είμαστε -όσοι πιστεύουμε σε Εκείνον- ευγνώμωνες. Πέραν τούτου, τι θα Τον εμπόδιζε τη στιγμή που είναι παντοδύναμος και δημιουργός των πάντων να είναι σε διαρκή και συνεχή επαφή και σχέση με το σύνολο της δημιουργίας Του; Σε ότι αφορά το ότι προτιμάς να σχετίζεσαι με άλλους ανθρώπους, δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Δεν αναιρεί το σχετίζεσθαι με τον Θεό το σχετίζειν με τους ανθρώπους. Ο Θεός, δεν είναι υπεύθυνος για τις δικές μας πράξεις. Υπεύθυνοι για τις πράξεις μας είμαστε εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τι λες. Ωστόσο, το αποτέλεσμα ποτέ δεν θα είναι το 1. Το αποτέλεσμα θα τείνει στο 1 και αυτό ισχύει για μια γραμμική εξίσωση. Ο κόσμος και ό,τι αυτός περικλείει ωστόσο, δεν είναι γραμμική εξίσωση. Η εντροπία του κόσμου είναι τόση, ώστε -θεωρώ- δε θα ήταν ποτέ δυνατόν να καταλήξει τυχαία σε αυτό που ξέρουμε.

Στην ουσία θα είναι το 1 γιατί έχουμε άπειρο χρόνο για άπειρες ρίψεις οπότε αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα γίνει. Εν πάση περιπτώσει ο κόσμος σίγουρα δεν είναι γραμμική εξίσωση άρα δεν ισχύει και το αρχικό επιχείρημα σου με την Αγία γραφή. Επίσης ο κόσμος δεν έγινε από τη μία μέρα στην άλλη αλλά σταδιακά σε δισεκατομμύρια χρόνια, άρα πρώτα δημιουργήθηκαν εκατομμύρια πλανήτες όπως η Γη και μετά σε έναν τουλάχιστο από αυτούς απ'όσο ξέρουμε εμφανίστηκε η ζωή ως μονοκύτταροι οργανισμοί που σιγά σιγά και σταδιακά εξελίχθηκαν. Όλοι αυτή η 'σοφία' της φύσης αποτελεί την εξέλιξη του κάθε οργανισμού για να επιβιώσει στο περιβάλλον του. Παρατηρούμε αυτή την φαινομενική ''τελειότητα'' και αρμονία επειδή τα οι μη ''τέλειοι'' οργανισμοί δεν επιβίωσαν και εξαφανίστηκαν.

Δεν υπάρχει όριο στην αγάπη του Θεού για το δημιούργημά Του. Κατά συνέπεια δεν είναι εγωισμός από μέρους μας. Είναι αγάπη από μέρους Του, για αυτό και Του είμαστε -όσοι πιστεύουμε σε Εκείνον- ευγνώμωνες. Πέραν τούτου, τι θα Τον εμπόδιζε τη στιγμή που είναι παντοδύναμος και δημιουργός των πάντων να είναι σε διαρκή και συνεχή επαφή και σχέση με το σύνολο της δημιουργίας Του; Σε ότι αφορά το ότι προτιμάς να σχετίζεσαι με άλλους ανθρώπους, δεν αναιρεί το ένα το άλλο. Δεν αναιρεί το σχετίζεσθαι με τον Θεό το σχετίζειν με τους ανθρώπους. Ο Θεός, δεν είναι υπεύθυνος για τις δικές μας πράξεις. Υπεύθυνοι για τις πράξεις μας είμαστε εμείς.

Εάν δεν υπάρχει όριο στην αγάπη του Θεού για τα δημιουργήματά του τότε μπορούμε με ασφάλεια να πούμε πως όλοι no matter τι κάνουμε εν τέλει θα ''σωθούμε'' λόγω αυτής της αγάπης. Έτσι ουσιαστικά μπορούμε να βγάλουμε τον Θεό ως παράγοντα τις ζωής μας γιατί ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στην συμπεριφορά μας. Οπότε αυτό που μένει είναι η προσωπική ηθική του καθενός όσον αφορά τις καθημερινές μας πράξεις. Άρα είτε πιστεύουμε σε μια θρησκεία είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα. Οπότε η πίστη και η σχέση με το Θεό μπορεί να λειτουργήσει μόνο ως κάποιο είδος αυτο-στήριξης πράγμα που δεν χρειάζονται όλοι οι άνθρωποι, καθώς πολλοί επιλέγουν να στηρίζονται σε άλλα πρόσωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Παρεκτρέπεσαι και εκτίθεσαι χωρίς λόγο...
Είδες πουθενά σε κάποιο πόστ μου να μιλάω για την Πατρώα Θρησκεία;;

Παρεκτρέπομαι επειδή είμαι Ορθόδοξος Χριστιανός; Την παλεύεις;
Δεν θα μου πεις εσύ και κανείς εδώ μέσα τι είναι πρέπον.

και ευχαριστιούνται οι γνωστοί ανάρχες.

Μόλις ένιωσα έναν κνησμό στο δεξί μου όρχι και δεν ήξερα σε τι οφείλετο...


Αλλά μίλησα για τη Νηπιοβάπτιση... αν δεν υπήρχε αυτή η θεσμοθετημένη πελατεία της εβραιοχριστιανικής μας εκκλησιοθρησκείας....αλλά βαφτιζόταν κάποιος αφού πρίν είχε κατηχηθεί και αποδεχθεί τα όσα πιστεύεις εσύ ή ο καθένας.
Θα υπήρχε το τεράστιο μέγεθος σε αριθμούς αλλά κι ως ποσοστό των "πιστών" ;;
Θα υπήρχε το "επικρατούσα θρησκεία";;

Δεν υπάρχει η λέξη "εκκλησιοθρησκεία". Χρησιμοποιείς αδόκιμους όρους.
Το κράτος μας, μπορεί να έχει κοσμική δομή αλλά αναγνωρίζει την προσφορά της θρησκείας στη διατήρηση της ταυτότητάς μας κατά την τουρκοκρατία. Ο μοναδικός συνδετικός κρίκος ήταν η Ορθοδοξία. Επίσης, μάθε επιτέλους ότι όλος ο πλούτος των αρχαίων που κατέχουμε σήμερα, διεσώθη από τους βυζαντινούς. Είσαι πολύ φανατισμένος και ημιμαθής στο θέμα της θρησκείας και της βυζαντινής αυτοκρατορίας. Χρησιμοποιείς συνεχώς αποσπάσματα για να στηρίξεις τις "αλήθειες" σου. Διάβασε ολόκληρα βιβλία για το Βυζάντιο, από ιστορικούς, όχι βιβλία του Καλογεράκη.
Την σήμερον ημέρα υπάρχουν πολλοί άθρησκοι και άθεοι και βλέπω τα υπέροχα αποτελέσματα στην κοινωνία μας.




π.χ οι γιαχωβάδες δεν μπορούσαν να πάνε σχολείο;; Φυλακίζονταν γιατί δεν πιάνανε όπλο;; Ού φονεύσεις λέει η Π.Δ.

Δεν φυλακίζονταν... τώρα αρχίζεις και λες ανοησίες. Παλαιότερα κρίνονταν ανεπιθύμητοι (πήγαιναν σε ανάλογα στρατόπεδα), πλέον τους πηγαίνουν σε υπηρεσίας κοινωνικής εργασίας και δεν είναι θρησκευτικοί οι λόγοι, αλλά εθνικοί. Αρνούνται να υπερασπιστούν την πατρίδα τους.

Να συνεχίσω... γιατί άν θα γράψω τα μύρια όσα εγκλήματα αυτού του βρωμερού καθεστώτος, που γκρέμισε και εξακολουθεί ακόμη να πολεμά οτιδήποτε είναι Ελληνικό, αλλά δεν το ελέγχει;;

Λες μαλακίες. Δεν άντεξα, συγγνώμη...

και για να μη μπερδευτείς εσύ αλλά και άλλοι, ούτε γιαχωβάς είμαι ούτε αρχαιόθρησκος, όπως αφήνεις να εννοηθεί γιατί το μεγαλύτερος μένος που βλέπω να έχουν οι χριστιανοί, είναι ενάντια στην Πατρώα Θρησκεία του 12θεου...
Λιγότερο σας πειράζει όποιοδήποτε άλλο θρήσκευμα ή χριστανοδόγμα, απο το 12θεο (που η Ελλαδική εκκλησία το έχει στις μη γνωστές θρησκείες) - με την Ελλάδα διάσπαρτη απο αρχαίους Ναούς γκρεμισμένους και καπακωμένους με Μοναστήρια, ξοκκλήσια κι εκκλησιές.

Γιατί ρε μεγάλε υπάρχει η πατρώα θρησκεία; Ποιοι είναι οι ιερείς της; Οι προσευχές της; Οι εορτές της; Τα τελετουργικά της; Ποιος τα καθόρισε όλα αυτά, αφού τα περισσότερα δεν τα γνωρίζουμε πια, εκτός από τις μεγάλες εορτές που και σ' αυτές έχουμε κενά όσον αφορά τα τελετουργικά τους. Η πατρώα θρησκεία πέθανε πολύ καιρό πριν την άνοδο του Χριστιανισμού. Πέθανε όταν επί ρωμαϊκής εποχής μπήκαν μέσα θεότητες όπως Ίσις, Όσιρις και λοιποί θεοί. Οι ολυμπιακοί αγώνες είχαν μετατραπεί σε πανηγύρι, ενώ ο τελευταίος Έλληνας Ολυμπιονίκης ήταν 200 χρόνια πριν καταργηθούν επίσημα!
Και οι εκκλησίες μας είναι πανέμορφες και οι αρχαίοι ναοί μας. Εγώ δεν κάνω διακρίσεις. Και τα δύο είναι μέρος του ελληνικού πολιτισμού. Εσύ είσαι αυτός που διαγράφει 1500 χρόνια ελληνικής ιστορίας...

Υπάρχει εξήγηση όμως που δεν την υποπτεύεσαι....!!
Θα στην πώ σε άλλο πόστ, αφού δώσεις δείγμα σκεπτόμενου και αδογμάτιστου Ελληνα.. ;)

Εσύ θαρρείς πως είσαι αδογμάτιστος;

Γιατί αυτό ήταν ο Ελληνας πρίν τον κάνουν Ποίμνιο και μοιρολάτρη του τύπου: "πρώτα ο θεός",
αντί για τον Ελληνα του: "Σύν Αθηνά και χείρα κίνει" που ήταν, γιαυτό και μεγαλουργούσε.!!:clapup:

Λες συγκεχυμένες ανοησίες. Όπως οι αρχαίοι μας πρόγονοι μάχονταν υπέρ ΒΩΜΩΝ και εστιών έτσι και οι μεταγενέστεροι μάχονταν υπέρ ΠΙΣΤΕΩΣ και πατρίδος.

κι όχι στους άλλους που μας έφτιαξαν οι ρασοφόροι.....γιαυτό και βουλιάζουμε στα σκατά.
Ετσι κι έχουμε ακόμη από εκείνη την κληρονομιά να τρώμε από τον τουρισμό με σεβασμό σε εκείνους...απ' όλο τον Πλανήτη.

Πού να 'ξερες τι σεβασμό τρέφουν οι δυτικοί ακαδημαϊκοί για τον βυζαντινό πολιτισμό. Πού να 'ξερες, τυφλωμένε από το αντιχριστιανικό μένος σου...
Πού να 'ξερες ότι η Ορθόδοξη θεολογία διδάσκεται στις ανώτατες δυτικές ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΕΣ σχολές, γιατί είναι διαμορφωμένη σε τεράστιο βαθμό από τους αρχαίους Έλληνες φιλοσόφους.
Πού να διάβαζες τα κείμενα του Χρυσοστόμου για να ξεστραβωθείς, γιατί προφανώς μόνο αποσπασματικά διαβάζεις.

Επείγει η Επαν-Ελλήνιση ;) για να γίνουμε "όλβιοι". Αλλιώς θα ξαναγίνουμε γιουσουφάκια (όπως μας οδηγήσαν σ'αυτό οι ρασοφόροι για 400χρόνια, σκέψου μόνο, γιατί κράτησε τόσο πολύ!!)

Τύφλα να 'χει ο Παπαρρηγόπουλος αγόρι μου. Εσύ είσαι ο πατέρας της ιστορίας! Έλεος...
Η ασχετοσύνη απέκτησε όνομα και λέγεται "Γοργίας".

Το παραπάνω δείχνει πως σκέφτονταν και ενεργούσαν οι Ελληνες, το αντίθετο ακριβώς κάνουν οι ρασοφόροι.
Ευτυχώς που υπάρχουν οι ξένοι που διέσωσαν και διέδωσαν τα αρχαία γραπτά.

Οι ξένοι διέσωσαν τα αρχαία γραπτά...
Αγόρι μου, εσύ που εξυμνείς την Έρευνα είσαι το ακριβώς αντίθετο. Είσαι πανάσχετος και στο λέω με μεγάλη πικρία γιατί σε εκτιμούσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Η προσφορά του Βυζαντίου στον κόσμο είναι πολυδιάστατη, καλύπτει βασικούς τομείς της ζωής, της κρατικής οργάνωσης και της τέχνης και αναγνωρίζεται ως συνέχεια εκείνης του Μεγάλου Αλεξάνδρου και του ελληνιστικού κόσμου. "Το βυζαντινό Κράτος, γράφει ο Karl Rοth, είναι κυρίως το πολιτικό επακόλουθο της επέκτασης του Ελληνισμού στη Μικρά Ασία, Συρία και Αίγυπτο, που προκάλεσε η ίδρυση από τον Μ. Αλέξανδρο του Ελληνο - ανατολικού Κράτους, και της ανάμιξης του Ελληνισμού αυτού με το ανατολικό πνεύμα και τις ρωμαϊκές αντιλήψεις. Στο Βυζαντινό Κράτος, ο Ελληνισμός επηρεασμένος από το Χριστιανισμό και την ανατολή πήρε άλλη μια φορά κρατική μορφή και συνέχισε ακόμα για μια χιλιετηρίδα το δυτικό ρωμαϊκό Κράτος". Οι ρίζες βέβαια πάνε πολύ βαθύτερα, στην αρχαία Ελλάδα, της οποίας όχι μόνο κληρονόμος, αλλά και θεματοφύλακας υπήρξε το Βυζάντιο. Γι' αυτό, όπως σημειώνει ο Geοrge Οstrοgοrsky, "Το επιστημονικό ενδιαφέρον για το Βυζάντιο προέκυψε από την έρευνα της κλασικής αρχαιότητας. Ο δρόμος προς την ελληνική αρχαιότητα περνούσε μέσα από το Βυζάντιο, γιατί αυτό είχε διαφυλάξει την αρχαία κληρονομιά και αποτελούσε την πηγή, που θα μπορούσε να ικανοποιήσει τη δίψα του δυτικού κόσμου για τον ελληνικό πολιτισμό στα χρόνια της Αναγέννησης. Όταν οι ερευνητές άρχισαν να συγκεντρώνουν τα ελληνικά χειρόγραφο, να ερευνούν και εκδίδουν τα συγγράμματα των κλασικών, στράφηκαν αναγκαστικά προς το βυζαντινό χώρο".

Είναι γεγονός ότι το Βυζάντιο δεν κράτησε ζηλότυπα τον πολιτισμό για τον εαυτό του, αλλά το διέδωσε προς όλες τις γεωγραφικές κατευθύνσεις. Ακόμη και η ίδια η Ευρώπη χρωστάει στο Βυζάντιο πολλά. Ο Άλμπερτ Βίφστραντ, που θεωρείται ως "ο σπουδαιότερος εκπρόσωπος των ελληνικών σπουδών στη μεταπολεμική Σουηδία", στο έργο του "Το Βυζάντιο και η Ευρώπη", εκτός από τον εκχριστιανισμό της Ρωσίας και των Σλάβων και τη συγκράτηση της αραβικής απειλής, που έδωσε στην Ευρώπη τη δυνατότητα να αναπτυχθεί, επισημαίνει την προσφορά του σε πολλούς άλλους τομείς. "Αν σκεφτούμε, γράφει, ποια ήταν η όψη της υπόλοιπης Ευρώπης κατά τον Δ' και Ι' αιώνα, βλέπουμε καθαρά, ότι για κάμποσα εκατόχρονα ως τα μέσα του ΙΑ' αιώνα το Βυζαντινό Κράτος υπήρξε δίχως σύγκριση η σπουδαιότερη πολιτιστική δύναμη της Ευρώπης, και ασφαλώς τόξεραν και οι ίδιοι οι Βυζαντινοί".

Ακόμη και η μακρινή Σουηδία είχε δεχτεί έντονη την επίδραση του Βυζαντίου σε πλείστους τομείς. "Η πνευματική ακτινοβολία του βυζαντίου, διαπιστώνει, προς την Ευρώπη στάθηκε σπουδαία, ενώ δε μπορεί κανείς να μιλήσει για πνευματική επίδραση απ' τη δυτική Ευρώπη πριν από τα 1200 περίπου". Από την τέχνη ως τα νομίσματα. Αλλά και οι Άραβες χρωστούν στο Βυζάντιο πολλά.

Όπως γράφει στο βιβλίο του "Το Κοράνιον και το Βυζάντιον" ο Αιγύπτιος ελληνιστής Άλι Νουρ, "ο χριστιανικός κόσμος εβασίζετο τότε κυρίως εις τα ελληνικά γράμματα, ένεκα της βυζαντινής Εκκλησιάς. Η βυζαντινή Εκκλησία ετροφοδότει τας άλλας Εκκλησίας της Αφρικής και της Ασίας με ιεραποστόλους, επισκόπους και άλλους κληρικούς. Αλλά και τους αιρετικούς ακόμη η Βυζαντινή Εκκλησία εφοδίαζε δια πλείστων θρησκευτικών και επιστημονικών στοιχειών, ορισμοί των οποίων έμειναν απαραλλάκτως εις πολλάς ξένας γλώσσας. Εις την αραβικήν διάλεκτον της Υεμένης ενεφανίζοντο λέξεις με καθαρώς ελληνικάς ρίζας. Η δε αραμαϊκή, ήτις μετωνομάσθη συριακή κατά τους βυζαντινούς αιώνας, περιέχει ικανά στοιχειά μαρτυρούντα μεγάλην ελληνικήν επίδρασιν".

Ως και το Κοράνι μαρτυράει σοβαρή επίδραση των γραμμένων στην ελληνική γλώσσα Ευαγγελίων. Ελληνικής καταγωγής υπήρξαν πολλοί Άραβες γραμματικοί, ερμηνευτές του Κορανίου, ιστορικοί, νομικοί, ποιητές, όπως ο Ίμπν Ελ Ρούμι, βιβλιογράφοι, όπως ο Άμπντ Ελ Ρούμι. Τεράστια, εξ άλλου, υπήρξε η εκπολιτιστική προσφορά του Βυζαντίου, καθώς ήδη σημειώθηκε, στους Ρώσους και τους Σλάβους, στους οποίους μετέδωσε την Ορθοδοξία, την τέχνη και άλλα πολιτιστικά στοιχεία. "Η από του Βυζαντίου αποδοχή του Χριστιανισμού υπό των Ρώσων, γράφει ο Καθηγητής Βλάσιος Φειδάς, ωδήγησε τούτους εις την σφαίραν της εκκλησιαστικής του Βυζαντίου επιδράσεως και εχάραξε τα μελλοντικά πεπρωμένα του ρωσικού λαού... Δια της διαδόσεως του Χριστιανισμού παρά τοις βαρβάροις λαοίς, ούτοι περιήρχοντο αποφασιστικώς εις την σφαίραν των βυζαντινών επιδράσεων, του βυζαντινού πολιτισμού, του βυζαντινού πνεύματος, και καθίσταντο, εκτός τίνων εξαιρέσεων, στενοί φίλοι της Αυτοκρατορίας". Οι Άγιοι Κύριλλος και Μεθόδιος, ο Άγιος Μάξιμος ο Γραικός, ο Θεοφάνης ο Έλλην κ.ά. καταλέγονται ανάμεσα στους ευεργέτες των Σλάβων και των Ρώσων.

Στον Κωνσταντίνο Παπαρρηγόπουλο ανήκει η ονομασία του Βυζαντίου ως "Χριστιανικού Κράτους του Μεσαιωνικού Ελληνισμού". Ο χαρακτηρισμός επιμαρτυρείται από όλο το φάσμα των εκδηλώσεων του Βυζαντινού πολιτισμού. Ακόμη και στη χριστιανική τέχνη, το Βυζάντιο συνεχίζει την ελληνιστική. "Οι Βυζαντινοί, παρατηρεί ο Henri Stern, με τις επανειλημμένες επιστροφές τους στα αρχαία πρότυπα και χάρη στη βαθιά αίσθηση της αρμονίας των μορφών, έχουν επιδέξια απαλύνει την αυστηρή σφριγηλότητα των παλαιοχριστιανικών έργων. Χωρίς ποτέ να ξεχνούν την καταγωγή της τέχνης τους, της έδωσαν μια χάρη εμπνευσμένη από το αρχαίο παράδειγμα. Στο απόγειο αυτής της τέχνης, μια ισορροπία δημιουργείται ανάμεσα στην κλασική "φόρμα" και το θρησκευτικό περιεχόμενο, ανάμεσα στην αρχαία ομορφιά και τη χριστιανική πνευματικότητα".

-----

Και μπορώ να σου παραθέσω ατελείωτα παραδείγματα και αποδείξεις της ελληνικότητας και της προσφοράς του Βυζαντίου.
Αν έκανε σφάλματα η Βυζαντινή αυτοκρατορία; Σαφώς! Ουδείς το αρνείται! Διήρκεσε 11 ολόκληρους αιώνες, αναμενόμενο είναι να υπάρχουν και μαύρες σελίδες!
Και σου διαφεύγει το γεγονός, ότι όταν αναδύθηκε η Βυζαντινή Αυτοκρατορία, δεν βρήκε μία υπέροχη Ελλάδα με την ελληνική θρησκεία όπως διαβάζεις στα βιβλία του φουράκη και του κάθε φουράκη. Διαδέχθηκε μία παρακμάζουσα, ηθικά, κοινωνικά και πολιτιστικά ρωμαϊκή εποχή όπου η θρησκεία των Ελλήνων είχε ξεφτυλιστεί και αλλοιωθεί στο μέγιστο βαθμό!
Μην παραβλέπεις το γεγονός ότι και οι Χριστιανοί δέχθηκαν τεράστιους διωγμούς και σφαγές από τους Ρωμαίους!
Επίσης, οι μεγαλύτερες λεηλασίες εις βάρος των Ελλήνων από Χριστιανούς, έγιναν από βόρεια ευρωπαϊκά βαρβαρικά φύλα κι όχι από βυζαντινούς, όπως ο Αλάριχος που ήταν βάρβαρος Ούννος και οι επιδρομές του χαρακτηρίζονταν από σφαγές και λεηλασίες. Ο συγκεκριμένος ήταν και εχθρός του Βυζαντίου!
Αυτά σας διαφεύγουν. Κοιτάτε την μισή αλήθεια, αποσπασματικά, όπως θέλετε να τη δείτε και διαγράφετε ένα μεγάλο και σπουδαιο κομμάτι του Ελληνισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Ναι, μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τι λες. Ωστόσο, το αποτέλεσμα ποτέ δεν θα είναι το 1. Το αποτέλεσμα θα τείνει στο 1 και αυτό ισχύει για μια γραμμική εξίσωση. Ο κόσμος και ό,τι αυτός περικλείει ωστόσο, δεν είναι γραμμική εξίσωση. Η εντροπία του κόσμου είναι τόση, ώστε -θεωρώ- δε θα ήταν ποτέ δυνατόν να καταλήξει τυχαία σε αυτό που ξέρουμε.

Οτι νανε ομως?

Ποιο αποτελεσμα? Τι λες? Η πιθανοτητες δεν ειναι αποτελεσμα, μετρο ειναι. Αν πεις οτι η αποσταση τη θεσσαλονικη στην αθηνα ειναι 500 χιλιομετρα, τοτε η αποσταση ειναι 500 χιλιομετρα, δεν ειναι "αποτελεσμα" ειναι μετρηση.

Συνεπως ναι αν πεταξεις αρκετα γραμματα στον αερα αρκετες φορες η πιθανοτητα να παρεις την αγ γραφη ειναι ενα, δεν ΤΕΙΝΕΙ στο ενα ΕΙΝΑΙ ενα.

H αγ γραφη εχει 3,566,480 (στα αγγλικα τεσπα), αυτο σημαινει οτι αν τα πεταξεις στον αερα θα παρεις καποια αναδιαταξη αυτων. Ο "τυπος" για την αναδιαταξη πραγματων ειναι απλος, ειναι ενα απλο παραγωντικο. Δηλαδη ολες οι πιθανες αναδιαταξεις των γραμματων της αγ γραφης ειναι 3,566,480! Δηλαδη 1*2*3*4*%*...*1,566,579*1,566,580.

Ενας ασυληπτα μεγαλος αριθμος, αλλα πεπερασμενος, ητοι αν ριξεις 3,566,480! φορες τα γραμματα τοτε ΜΙΑ απο αυτες τις φορες ΣΙΓΟΥΡΑ θα ειναι η αγ γραφη.

Δευτερον, τι σχεση εχει η γραμμικοτητα των εξισωσεων με την εντροπια και ολα αυτα δεν εχω ιδεα. Εντροπια ειναι η ταση ενος συστηματος να πιανει θερμικη ισοροπια. Ολα τα αλλα που λες δεν βγαζουν πολυ νοημα.

(το οτι η γη εχει χαμηλη εντροπια αυτο δεν σημαινει οτι το ηλιακο συστημα εχει, η υπαρξη σου ΑΥΞΑΝΕΙ την εντροπια του συμπατος συνολικα, απλα ετυχε και μειωθηκε σε εσενα).

Παρατηρούμε αυτή την φαινομενική ''τελειότητα'' και αρμονία επειδή τα οι μη ''τέλειοι'' οργανισμοί δεν επιβίωσαν και εξαφανίστηκαν.

Τελειoτητα? Το ανθρωπινο σωμα ΒΡΙΘΕΙ απο λαθη και "παραβλεψεις". Κατα βαση αν ο θεος μας εφτιαξε ετσι μετα απο ωριμη σκεψη πρεπει να ειναι τελειως κρετινος.

1) για ποιο λογο ο θεος εβαλε την σκολικοειδη υποφυση στο ανθρωπινο εντερο? Ειτε for tEh lulz ειτε γιατι ειναι βλακας (ειτε γιατι καποτε που ειμασταν φυτοφαγα ειχε λογο υπαρξης)
2) γιατι ο θεος αφησε μια μικρη μικρη ουριτσα που δεν φαινεται?
3) τελος γιατι ο θεος σχεδιασε το ανθρωπινο ματι ΑΝΑΠΟΔΑ με αποτελεσμα τα νευρα του ματιου να περνανε MEΣΑ απο την ιριδα δημιουργοντας ενα τυφλο σημειο αντι για απο πισω (οπως παραδειγμα στα χταποδια).

απρεντλυ ο θεος εφτιαξε το οπτικο συστημα των χταποδιων μετα απο εμας αλλα βαρεθηκε να μας διορθωσει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την σήμερον ημέρα υπάρχουν πολλοί άθρησκοι και άθεοι και βλέπω τα υπέροχα αποτελέσματα στην κοινωνία μας.

Έλεος ρε συ δηλαδή για τα χάλια την κοινωνίας μας φταίει το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί άθεοι? Με την ίδια λογική η εκκλησία είχε 1000 χρόνια απόλυτης κυριαρχίας στην Ευρώπη και αντί να γίνει ο κόσμος τέλειος έφτασε στον χειρότερο πάτο.
Σταυροφορίες...Ιερά Εξέταση...Κάψιμο βιβλίων...Εξορίες...Κυνήγι Μαγισσών...Κυνήγι της αντι-χριστιανικής Τέχνης....Κυνήγι της επιστήμης...μηδενική μόρφωση των μαζών....συνεχής οικονομική εκμετάλλευση των φτωχών....και πολλά άλλα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Value

Νεοφερμένος

Ο Value αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Στην ουσία θα είναι το 1 γιατί έχουμε άπειρο χρόνο για άπειρες ρίψεις οπότε αναπόφευκτα κάποια στιγμή θα γίνει. Εν πάση περιπτώσει ο κόσμος σίγουρα δεν είναι γραμμική εξίσωση άρα δεν ισχύει και το αρχικό επιχείρημα σου με την Αγία γραφή. Επίσης ο κόσμος δεν έγινε από τη μία μέρα στην άλλη αλλά σταδιακά σε δισεκατομμύρια χρόνια, άρα πρώτα δημιουργήθηκαν εκατομμύρια πλανήτες όπως η Γη και μετά σε έναν τουλάχιστο από αυτούς απ'όσο ξέρουμε εμφανίστηκε η ζωή ως μονοκύτταροι οργανισμοί που σιγά σιγά και σταδιακά εξελίχθηκαν. Όλοι αυτή η 'σοφία' της φύσης αποτελεί την εξέλιξη του κάθε οργανισμού για να επιβιώσει στο περιβάλλον του. Παρατηρούμε αυτή την φαινομενική ''τελειότητα'' και αρμονία επειδή τα οι μη ''τέλειοι'' οργανισμοί δεν επιβίωσαν και εξαφανίστηκαν.

Δε θα επιχειρηματολογήσω περισσότερο επί της πιθανότητας να έχει δημιουργηθεί τυχαία ο κόσμος. Απλώς, δεν μπορώ να φανταστώ πως κάθε μόριο και κάθε άτομο που τον αποτελεί, πήρε κατά τύχη τη θέση και την ιδιότητά του στον κόσμο και πως ακόμα έφτασε τυχαία στο θαύμα που λέγεται ζωή. Εσύ προφανώς μπορείς. Σεβαστό. Εγώ όχι. Αυτό που δεν κατάλαβα είναι το επόμενο που έγραψες, πως το ότι επειδή ο κόσμος δεν είναι γραμμική εξίσωση, αναιρεί το παράδειγμα (κι όχι επιχείρημα) με την Αγία Γραφή. Εννοείς ότι μπορεί να εκφραστεί η Αγία Γραφή με μία γραμμική εξίσωση; Αν ναι, θα ήθελα να την δω. :P

Εάν δεν υπάρχει όριο στην αγάπη του Θεού για τα δημιουργήματά του τότε μπορούμε με ασφάλεια να πούμε πως όλοι no matter τι κάνουμε εν τέλει θα ''σωθούμε'' λόγω αυτής της αγάπης. Έτσι ουσιαστικά μπορούμε να βγάλουμε τον Θεό ως παράγοντα τις ζωής μας γιατί ουσιαστικά δεν αλλάζει κάτι στην συμπεριφορά μας. Οπότε αυτό που μένει είναι η προσωπική ηθική του καθενός όσον αφορά τις καθημερινές μας πράξεις. Άρα είτε πιστεύουμε σε μια θρησκεία είτε όχι είναι το ίδιο πράγμα. Οπότε η πίστη και η σχέση με το Θεό μπορεί να λειτουργήσει μόνο ως κάποιο είδος αυτο-στήριξης πράγμα που δεν χρειάζονται όλοι οι άνθρωποι, καθώς πολλοί επιλέγουν να στηρίζονται σε άλλα πρόσωπα.

Όχι ακριβώς... Αυτό που η θρησκεία ονομάζει αμαρτία, δεν είναι σε τελική ανάλυση πιστεύω παρά απομάκρυνση από την σχέση με τον Θεό. Μπορεί να φτάσει η απομάκρυνση από τον Θεό μέχρι την αποκοπή από Εκείνον; Ναι μπορεί, αν έτσι θελήσουμε. Αν δηλαδή η προσωπική μου ηθική όπως αναφέρεις, έρχεται σε πλήρη ρήξη και αντιδιαστολή με αυτό που με οδηγεί κοντά στον Θεό, ε τότε μοιραία, είναι σα να λέω του Θεού, δε σε θέλω κι ούτε θέλω να με σώσεις. Πως θα με σώσει λοιπόν ο Θεός; Με το στανιό;

Αυτά τα χοντροκομμένα για απόψε από εμένα. Δυστυχώς δε διαθέτω ούτε τη γνώση αλλά ούτε και την ικανότητα να εκφράσω καλύτερα αυτά που πιστεύω. Και σίγουρα διαθέτω κάμποση δόση νύστας που αρχίζει και με δυσκολεύει στο να τα βάλω σε τάξη και λέξεις. Γι' αυτό καληνυχτίζω κι εύχομαι καλό ξημέρωμα σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεογέννητος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νεογέννητος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 848 μηνύματα.
Έλεος ρε συ δηλαδή για τα χάλια την κοινωνίας μας φταίει το γεγονός ότι υπάρχουν πολλοί άθεοι? Με την ίδια λογική η εκκλησία είχε 1000 χρόνια απόλυτης κυριαρχίας στην Ευρώπη και αντί να γίνει ο κόσμος τέλειος έφτασε στον χειρότερο πάτο.
Σταυροφορίες...Ιερά Εξέταση...Κάψιμο βιβλίων...Εξορίες...Κυνήγι Μαγισσών...Κυνήγι της αντι-χριστιανικής Τέχνης....Κυνήγι της επιστήμης...μηδενική μόρφωση των μαζών....συνεχής οικονομική εκμετάλλευση των φτωχών....και πολλά άλλα καλά.

Εγώ χλευάζω όποια πλευρά ισχυρίζεται ότι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο θα καλυτερέψει η κοινωνία μας. Ούτε η θρησκεία από μόνη της, ούτε η αθεΐα μπορεί να βελτιώσει την κοινωνία. Είναι πολυσύνθετο θέμα.
Πάντως, όλα αυτά που αναφέρεις συνεβησαν στη δυτική χριστιανική αυτοκρατορία και πηγάζει κυρίως από την βαρβαρική αντίληψη των κεντρικών Ευρωπαίων κι όχι φυσικά από την χριστιανική αντίληψη. Ο Χριστός κάθε άλλο παρά αυτό διδάσκει, μην λέμε ό,τι θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top