Η γνώμη σας για την ομοφυλοφιλία

Είστε θετικός ή αρνητικός απέναντι σε ομοφυλόφιλα άτομα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 417)
  • Είμαι άντρας και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 157 37.6%
  • Είμαι γυναίκα και δεν έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 207 49.6%
  • Είμαι άντρας και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 42 10.1%
  • Είμαι γυναίκα και έχω πρόβλημα μαζί τους

    Ψήφοι: 11 2.6%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.

Μόδα; Ο Χριστός κι η μάνα του... Εμένα όσο μόδα κι αν είναι, και ο Θεός ο ίδιος να μου το ζητήσει, δεν μπορώ να με φανταστώ να κοιμάμαι με κοπέλα. Τώρα εσύ πώς θεωρείς οτι κάποιος κάνει έρωτα με κάποιον άλλον επειδή το προστάζει η μόδα, δεν το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.

Εγω και παρα πολλοι αλλοι βρισκομαστε εν ετη 2009 και διαβαζοντας τετοιες δηλωσεις δε θελουμε να πιστεψουμε οτι η ελλειψη παιδειας εχει κανει τοσο μα τοσο μεγαλο κακο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Το να μη θέλεις εσύ να συναναστρέφεσαι με ομοφυλόφιλους είναι δικαίωμά σου. Το να τους κρίνεις όμως και να τους χαρακτηρίζεις ως απειλή για την κοινωνία, δεν είναι δικαίωμα σου. Ούτε δικό σου, ούτε κανενός.


Α εδώ θα τα χώσω γερά. Συναναστράφηκα πολλές φορές με ομοφυλόφιλους. Και συναναστρέφομαι ακόμη. Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι τους βρίσκω άνθρωπους ντελικάτους, συνήθως με πολύ προσεγμένους τρόπους και, τους φανερούς τουλάχιστον, πολύ ενδιαφέροντες.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η επιμονή των κρυφών γκέυ, να αλλάξουν τους άλλους, όσο και το πλήθος τους. Μια μόδα σεξουαλικότητας αμφίβολη, κάπόιες απόψεις περί "προχωρημένης" σεξουαλικής άπόψης, που αφήνει να εννοηθεί ότι πάς στρέιτ και ξενέρωτος ούτε λίγο ούτε πολύ. Και όλα αυτά πίσω από ένα μεγάλο, τεράστιο ψέμα. Το παραπέτασμα της υποτιθέμενης "δημοκρατικής" συζήτησης. Οτι δηλαδή εκφράζουν άποψη και φυσικά ειναι δικαίωμα τους.

Όμως δεν είναι το ίδιο να είμαι καπνιστής και να λέω ότι το κάπνισμα δεν βλάπτει, με το να λέω τα ίδια αλλα να μήν είμαι, επειδη ακριβώς πιστεύω ότι με βλάπτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Οι στρέιτ βιώνουν κοινωνικό ρατσισμο γλυκιά μου, σήμερα, το ειπα ξεκάθαρα στο ποστ μου. Σε ποιά εποχή έχεις μείνει εσύ; Κάποτε, ίσως, πρίν πενήντα χρόνια, που ακόμη οι γκέυ υπόκειντο διωγμούς. Σήμερα είναι μόδα και ιν. Το ξέρεις.

Δεν ήξερα ότι οι στρέιτ βιώνουν τέτοιο ρατσισμό τελικά......μάλιστα....δηλαδή οι στρειτ σήμερα δεν μπορούν να παντρευτούν ,δεν μπορούν να κάνουν έρωτα δεν μπορούν να περπατήσουν ελεύθερα στον δρόμο με το ταίρι τους δεν μπορούν να βγουν με το ταίρι τους για ένα ποτό παρά μόνο σε συγκεκριμένα μπαρ ... περιορισμένου αριθμού, δεν μπορούν να βρουν δουλειά..δεν μπορούν να φέρουν το ταίρι τους στο σπίτι των γονιών τους....γενικά οι στρειτ σήμερα βιώνουν έναν απίστευτο ρατσισμό για αυτή την αφύσικη σεξουαλική τους ταυτότητα.......μήπως τελικά οι gay ευθύνονται για τούτη την οικονομική παγκόσμια κρίση? :clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αν πας στο κοσμο του θεατρου και του θεαματος γινεται το αντιθετο..αν δεν εισαι γκευ -ειδικα οι ανδρες δεν προχωρας..ο Φυσσουν το ειχε πει καθαρα σε μια συνεντευξη..οτι αν δεν περασουν καποια "εξεταση" και κριση δεν γινονται ηθοποιοι πολλοι νεοι...

μη γελιομαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
αν πας στο κοσμο του θεατρου και του θεαματος γινεται το αντιθετο..αν δεν εισαι γκευ -ειδικα οι ανδρες δεν προχωρας..ο Φυσσουν το ειχε πει καθαρα σε μια συνεντευξη..οτι αν δεν περασουν καποια "εξεταση" και κριση δεν γινονται ηθοποιοι πολλοι νεοι...

μη γελιομαστε...
Με την ίδια λογική και μια γυναίκα που θέλει να γίνει ηθοποιός αν δεν περάσει από μερικά κρεβάτια σκηνοθετών δεν θα κάνει καριέρα ποτέ....αλλά ξέχασα....εδώ στο κρεβάτι πάνω υπάρχει άντρας γυναίκα...είναι όλα οκ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,814 μηνύματα.
Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε τις εμπειρίες του Άγγελου, του Buggs και των λοιπών - 100% μόνο! - straight του forum, όσον αφορά τον κοινωνικό ρατσισμό που μέχρι σήμερα έχουν βιώσει για τις σεξουαλικές τους αυτές προτιμήσεις.
Ξεκινήστε αν θέλετε από την παιδική σας ηλικία και καταλήξτε στο σήμερα.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
σαφως και εχει δικαιωμα..οποιον γουσταρω κρινω..για οτι κανεις κρινεσαι...Δημοκρατια εχουμε και λεμε την αποψη μας..τι ειπε ο Βολταιρος?το θυμαστε?εις το ονομα της διαφορετικοτητας και της "προοδευτικοτητας ξεχναμε την ελευθερια εκφρασης γνωμης?:hmm:

Η Δημοκρατία αγαπητέ μου δεν είναι μόνο εκεί που μας συμφέρει. Εφόσον λοιπόν θεωρείς εαυτόν δημοκράτη, δεν κατανοώ για ποιο λόγο έχεις θέμα με τους ομοφυλόφιλους;


Α εδώ θα τα χώσω γερά. Συναναστράφηκα πολλές φορές με ομοφυλόφιλους. Και συναναστρέφομαι ακόμη. Πρέπει να σε πληροφορήσω ότι τους βρίσκω άνθρωπους ντελικάτους, συνήθως με πολύ προσεγμένους τρόπους και, τους φανερούς τουλάχιστον, πολύ ενδιαφέροντες.

Αυτούς λοιπόν βλέπω ότι τους κρίνεις σφαιρικά και χαίρομαι γι' αυτό.

Αυτό που με ανησυχεί είναι η επιμονή των κρυφών γκέυ, να αλλάξουν τους άλλους, όσο και το πλήθος τους. Μια μόδα σεξουαλικότητας αμφίβολη, κάπόιες απόψεις περί "προχωρημένης" σεξουαλικής άπόψης, που αφήνει να εννοηθεί ότι πάς στρέιτ και ξενέρωτος ούτε λίγο ούτε πολύ. Και όλα αυτά πίσω από ένα μεγάλο, τεράστιο ψέμα. Το παραπέτασμα της υποτιθέμενης "δημοκρατικής" συζήτησης. Οτι δηλαδή εκφράζουν άποψη και φυσικά ειναι δικαίωμα τους.

Ποιός είπε βρε καλό μου ότι οι στρέιτ είναι ξενέρωτοι; Μα να σοβαρευτούμε. Δεν είμαι ομοφυλόφιλη, ούτε και πρόκειται να γίνω γιατί απλά μου αρέσουν τα αγοράκια. Όπως και σε σένα αρέσουν τα κοριτσάκια. Πρόκειται ποτέ να γίνεις εσύ; Όχι ... τότε τι φοβάσαι; Αυτό θέλω να μου εξηγήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Το θέμα κλειδώνεται μέχρι να καθαριστεί και να πέσουν οι τόνοι...:|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Το θέμα ξεκλειδώθηκε ,
καλή συνέχεια και δεκτή κάθε κριτική στα επιχειρήματα και όχι στον ίδιο τον συνομιλητή :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
.....και δεκτή κάθε κριτική στα επιχειρήματα και όχι στον ίδιο τον συνομιλητή :)
Όταν κάποιος θα παραθέσει τα επιχειρήματα του θα χαρώ να τα διαβάσω..... αλλά θα διαφωνήσω κάθετα με χαρακτηρισμούς που διαθέτουν από ολίγην έως πολύ δόση παραληρήματος..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Κατ' αρχάς φίλε Γκάνταλφ, θα σε παρακαλούσα να χαμηλώσεις τους τόνους όταν μου απευθύνεσαι και να μου δείξεις τον σεβασμό που έχω δείξει μέχρι στιγμής σ' εσένα.....
.... τούτη την ανοίκεια συμπεριφορά σου.
......Κατ' αρχάς, εάν είχες κάνει τον κόπο να συγκρατήσεις την οργή σου και να διαβάσεις αυτά που έγραψα πριν με προπηλακίσεις με κορφές και με κανέλες....
.....διαφωνείς μαζί μου και μάλιστα σ' αυτόν τον έξαλλο τόνο; Πρέπει να μετανιώνω κάθε φορά που ενδιαφέρομαι για κάποιον άνθρωπο;
Μήπως είναι η αλαζονεία της ηλικίας που τα ξέρει όλα;
.....Εάν πρόκειται να διαβάσω και πάλι το ύφος του προηγούμενου ποστ που μου απηύθυνες, καλύτερα να με αγνοήσεις και να μην μου απαντήσεις καθόλου.....

αφήνω τα υπόλοιπα μέλη του e-steki να διαβάσουν τα προηγούμενα post μου και να βγάλουν μόνοι τα συμπεράσματά τους.
Από κει και πέρα όταν κάνεις λόγο περί οργής και αυθάδειας και ανοίκειας συμπερίφορας και για κορφές και κανέλες ο μόνος που προδίδει την τσαντίλα του είσαι εσύ και κάνας άλλος, και αν το post μου ήταν όντως τόσο προκλητικό παρακαλώ τους διαχειριστές να το διαγράψουν πάραυτα. Το μόνο σφάλμα που αναγνωρίζω είναι η αναφορά στην ξανθιά και γι'αυτό ζητώ συγγνώμη. Η μόνη αλαζονεία ηλικίας από την άλλη που διακρίνω είναι η δικιά σου, που θεωρείς ότι λόγω κάποιον εμπειριών σου μπορείς να κρίνεις ένα άτομο που ούτε καν γνωρίζεις, και δη παραποιώντας αυτά που λέει 100% αλλά και το ύφος αυτών που λέει 100% για να αποδείξεις ότι.....????
είμαι στην πραγματικότητα κατατεθλιμμένος και δε έχω αποδεχτεί τον εαυτό μου? ότι ζω στον κόσμο μου? ότι παρόλο που έχω γράψει τόσα ποστ υπερασπιζόμενος την ομοφυλοφιλία, στην πραγματικότητα είμαι κατά της?? μήπως είμαι και κρυφοstr8??

Όταν μου λες "αυτό δεν το επέλεξα, μου προέκυψε", είναι σαν να λες "δεν φταίω εγώ, ο θεούλης μ' έκανε ομοφυλόφιλο", έχει δηλαδή έναν απολογητικό τόνο και βλέπω ότι το αντιμετωπίζεις ακριβώς ως κάτι το επίκτητο, ως κάτι που δεν σου αρέσει.

ορίστε λοιιπόν που παραποιείς τα λεγόμενα μου.

Ακριβώς επειδή δεν είναι επίκτητη η ομοφυλοφιλία δεν την θεωρώ κάτι κακό. Έχω εξάλλου επαναλάβει χιλιάδες φορές (πράγμα που συστηματικά αγνοείς, δες τα προηγούμενα ποστ μου) ότι χάρη στην ομοφυλοφιλία αναπτύχθηκαν κάποιες πτυχές του χαρακτήρα μου τις οποίες εγώ τις θεωρώ ξεχωριστές. Ούτε απολογητικό τόνο εγώ διακρίνω, ούτε λέω πουθενά ότι δεν μου αρέσει που είμαι gay. Στους άλλους δεν αρέσει απότι φαίνεται, και εκεί είναι το πρόβλημα στο οποίο εστιάζω.

Μεγάλη ιδέα έχεις φίλε για την ομοφυλοφιλία σου, άραξε και λίγο...

Τελικά αποφάσισε, έχω μεγάλη ιδέα για την ομοφυλοφιλία μου ή την θεωρώ κάτι κακό? Κομπάζω τελικά για αυτήν ή την θεωρώ κατάρα??
:hmm::hmm:








Ξέρεις, κι εγώ κάποια μέρα, γύρω στα 15 ανακάλυψα έντρομος ότι ήμουν αναρχικός, αντίχριστος και αντιδραστικός, απροσάρμοστος στην κοινωνία και πάντοτε σημείο αμφιλεγόμενο. Δεν ταίριαζα με τον περίγυρό μου· αυτά που για εκείνους ήταν σωστά, για μένα ήταν λάθος και τούμπαλιν. Δεν ένιωσα ότι το επέλεξα, έτσι διαμορφώθηκα από την μέχρι τότε πορεία μου, από τα οικογενειακά μου προβλήματα, από τις ορμόνες της εφηβείας μου αν θέλεις. Ως παιδί πάλι ήμουν πολύ καλοσυνάτο και τακτικό, ώστε τίποτε δεν προοιωνιζόταν το τέρας στο οποίο έπιασα τον εαυτό μου να μεταμορφώνεται από τη μια στιγμή στην άλλη. Νομίζεις ότι εάν δεν το αποδεχόμουν ως το Θέλημά μου, ως τον πραγματικό μου εαυτό και δεν στεκόμουν να το υπερασπιστώ, ότι θα ήμουν λιγότερο θύμα κοινωνικού ρατσισμού επειδή ήμουν ετεροφυλόφιλος;

μήπως, λέω ΜΗΠΩΣ, το δικό σου θέμα αφορά άμεσα τον κοινωνικό σου περίγυρο και την καθεστηκυία τάξη των πραγμάτων?? Μήπως το δικό μου θέμα δεν αφορά κανέναν απολύτως παρά ΜΟΝΟΝ εμένα και η κοινωνία κανονικά δεν θα πρεπε να δίνει δεκάρα για το τι κάνω στην προσωπική μου ζωή??? Μήπως το δικό σου θέμα και το δικό μου δεν έχουν καμμία απολύτως σχέση και δεν θα πρεπε να γίνεται καν λόγος για σύγκριση των δύο???

Δεν κατανοώ ειλικρινά την απαίτηση που έχεις να σε αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως για αυτό που είσαι. Κανένας μα κανένας δεν είναι πλήρως αποδεκτός απ' όλους ανεξαιρέτως. . Γεννιόμαστε μόνοι και πεθαίνουμε μόνοι κι αυτό ισχύει για όλους όσους διαφέρουν σημαντικά από το μέσο όρο, όπως απέδειξε και η συμπεριφορά σου απέναντί μου.

θα σε παρακαλέσω άλλη φορά να χρησιμοποιείς το εργαλείο "παράθεση" γιατί δεν καταλαβαίνω σε τι αναφέρεσαι. Δεν έχω καμμία απαίτηση να με αποδεχτούν όλοι ανεξαιρέτως, στα παπα(ούτσια!!) μου να γίνω γενικά αποδεκτός, δεν την χρειάζομαι άλλωστε την γενική αποδοχή, όπως επίσης έχω ξαναεπαναλάβει αν ανατρέξεις σε προηγούμενα ποστ, και ούτε με ενδιαφέρει να ξέρει ο οποιοσδήποτε ότι είμαι ομοφυλόφιλος και να με κάνει αποδεκτό, εκτός βέβαια από πολύ στενα πρόσωπα.

Το μόνο μου αίτημα είναι να μην θεωρείται γενικότερα η ομοφυλοφιλία αφορμή να στιγματιστεί κάποιος και κυρίως να μην στερούμεθα των δικαιωμάτων μας.

Αλλά και μιλώντας και για τον στιγματισμό, πέρα από αυτούς που είναι και οι ίδιοι ομοφυλόφιλοι δεν έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει να λες ότι είσαι gay και να φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την "καταδίκη" σου, θεωρώντας σε ψυχολογικά άρρωστο και διεστραμμένο για ένα θέμα που αφορά την προσωπική σου ζωή και μόνο και όχι την κοινωνία και τους θεσμούς της. (για να σε προλάβω πριν μου πεις ότι δέχτηκες και εσύ τον κοινωνικό ρατσισμό λόγω της στάσης σου). Είμαι παρανοικό αυτό το αίτημα?? Είναι, πάντα θα υπάρχει κόσμος που θα την θεωρεί αρρώστια, δες και τα ποστ των άγγελος και buggs και θα καταλάβεις πόσο παρανοικό είναι το να έχω μια τέτοια απαίτηση, αλλά τουλάχιστον αξίζει έστω και διαδικτυακά να επιχειρηματολογήσω περί του εναντίου, απλά γιατί μπορεί κάποια μέρα ένας έφηβος gay που ψάχνεται να δει αυτήν την σελίδα και τις απαράδεκτες απόψεις που διατυπώνονται κατά καιρούς σε αυτήν και σε άλλες και τότε να καταστραφεί πραγματικά (αυτό ορισμένοι αδυνατούν δυστυχώς να το καταλάβουν). Ας υπάρχει τουλάχιστον και η θετική άποψη περί του θέματος, ότι η ομοφυλοφιλία δεν έχει τίποτα κακό, και ας καταφέρει όποιος ψάχνεται να αποδεχτεί αυτό που είναι ένα λεπτό νωρίτερα.

Δεν το κάνω όλο αυτό, για να το πω διαφορετικά, για να αποδείξω στην κοινωνία του e-steki ή στον εαυτό μου ότι η ομοφυλοφιλία δεν είναι αρρώστια. Το κάνω πρωτίστως για να βοηθήσω άλλους νεαρούς (και νεαρές, γιατί όχι?) που βρίσκονται σε διάσταση, όπως ψαχνόμουν και εγώ κάποτε και έτυχε να πληροφορηθώ επί του θέματος. Το αν θα πείσω και τον άγγελο και τον buggs και οποιονδήποτε άλλον είναι δευτερευούσης σημασίας για μένα, αν γίνει και αυτό βέβαια τότε έχει καλώς. Η προσωπική αποδοχή είναι η κάλλιστη αρχή, και το πιστεύω περίτρανα. Όμως καλό δεν θα ταν να υπάρχει και μια διευκόλυνση από την κοινωνία? ίσως όχι τόσο στο θέμα της αποδοχής, δεν μπορούμε κάποιον να τον πιέσουμε με το ζόρι, αλλά στην εξασφάλιση των δικαιωμάτων μας να ζούμε όπως και οι άλλοι και να μην χρειάζεται να κρύβουμε τις σχέσεις μας από τον περίγυρο? Γιατί δεν λέω, καλή και η προσωπική αποδοχή, τι να την κανεις όμως αν συναντάς εμπόδια στο να ζήσεις στον αισθηματικό τομέα όπως και οι υπόλοιποι? Κάτι δεν πρέπει να γίνει και γι'αυτό? (δεν αναφέρομαι σε σένα chaos, είναι γενικότερο αυτό που λέω):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ακριβώς επειδή δεν είναι επίκτητη η ομοφυλοφιλία δεν την θεωρώ κάτι κακό.
Ερώτημα προς όλους: Γιατί εάν δεν ήταν (ή δεν είναι) επίκτητη η ομοφυλοφιλία, εάν ήταν καθαρά θέμα επιλογής, θα μιλούσαμε για κάτι κακό; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Ίσα-ίσα που και τότε θα έπρεπε να είναι απολύτως σεβαστή, αν θέλουμε να λέμε ότι σεβόμαστε τον Άνθρωπο. :hmm:

δεν έχει κανείς την παραμικρή ιδέα τι σημαίνει να λες ότι είσαι gay και να φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την "καταδίκη" σου, θεωρώντας σε ψυχολογικά άρρωστο και διεστραμμένο για ένα θέμα που αφορά την προσωπική σου ζωή και μόνο και όχι την κοινωνία και τους θεσμούς της.
Φίλε gandalf, έρχεσαι στα λόγια μου... Εάν (ο οποιοσδήποτε εσύ) "φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν" μάλλον εσύ προεξοφλείς την αρνητική τους στάση. Και τότε ποιος είναι ο προκατειλημμένος με τη στρεβλή θεώρηση;

Τελικά εσύ τι ακριβώς προτείνεις; Ποιες είναι οι προϋποθέσεις που θα σε έκαναν να μη φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την καταδίκη σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gandalf

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο gandalf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 174 μηνύματα.
Ερώτημα προς όλους: Γιατί εάν δεν ήταν (ή δεν είναι) επίκτητη η ομοφυλοφιλία, εάν ήταν καθαρά θέμα επιλογής, θα μιλούσαμε για κάτι κακό; Ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω.
Ίσα-ίσα που και τότε θα έπρεπε να είναι απολύτως σεβαστή, αν θέλουμε να λέμε ότι σεβόμαστε τον Άνθρωπο. :hmm:


Φίλε gandalf, έρχεσαι στα λόγια μου... Εάν (ο οποιοσδήποτε εσύ) "φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν" μάλλον εσύ προεξοφλείς την αρνητική τους στάση. Και τότε ποιος είναι ο προκατειλημμένος με τη στρεβλή θεώρηση;

Τελικά εσύ τι ακριβώς προτείνεις; Ποιες είναι οι προϋποθέσεις που θα σε έκαναν να μη φοβάσαι ότι οι άλλοι προεξοφλούν την καταδίκη σου;

αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του. Εννοείται πως θα σεβόμουν τις επιλογές του όμως, δεν είναι δουλειά μου να παρέμβω στα προσωπικά του.

Όσο για την ύπαρξη γενικότερης αρνητικής άποψης για τους gay ειδικά σε μεγαλύτερες ηλικίες αυτό κανείς δεν το αμφισβητεί.Αλλα και όταν ακούω τον αδερφό μου να βρίζει κάθε τρεις και λίγο τους gay, την γιαγιά μου να τους ταυτίζει με σατανιστές, τα παιδιά από το σχολείο μου να θέλουν να βρίσουν κάποιον και να τον αποκαλούν gay, και χιλιάδες άλλα παραδείγματα απτην καθημερινότητά μου, πώς μπορείς να μου λες εσύ να μην προεξοφλώ ως ένα βαθμό την αρνητική αποδοχή μου από πολλούς ανθρώπους? Δεν την προεξοφλώ γενικά και αόριστα φυσικά, ξέρω πολλά άτομα που δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να ανοιχτώ άλλωστε. Το ότι δεν ανοίγομαι είναι προσωπική μου επιλογή προς το παρόν την οποία την έχω αναλύσει πολλάκις, δεν θα επανέλθω σε προειπομένα πράγματα. Νομίζω έχω κάθε δικαίωμα να παραμένω κρυφός και να αποκαλύπτομαι μόνο σε άτομα που αγαπάω και εμπιστεύομαι , αυτωνών η αποδοχή είναι που με ενδιαφέρει εξάλλου, και μόνοσε αυτούς μπορώ να ανοιχτώ τόσο για τα προσωπικά μου. Αλήθεια, αρέσει σε πολλούς εδώ μέσα να βγαίνουν και να διαλαλούν την προσωπική τους ζωή? Εσύ βγαίνεις και διαδίδεις τα προσωπικά σου στον περίγυρό σου? Όχι φαντάζομαι, και δεν βρίσκω λόγο να το κάνω ούτε και εγώ, ούτε θα ενθάρρυνα ποτέ μου κάποιον άλλον να βγάζει στην φόρα την προσωπική του ζωή. Αν εσύ το θεωρείς δέον βέβαια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Το ότι δεν ανοίγομαι είναι προσωπική μου επιλογή προς το παρόν την οποία την έχω αναλύσει πολλάκις, δεν θα επανέλθω σε προειπομένα πράγματα.

Αντίστοιχα κι εγώ σε προηγούμενό μου ποστ, σου είπα ότι καλά κάνεις και δεν ανοίγεσαι σε όλους, πράγμα που θα θεωρούσα ανοησία, αφού κανένας μας δεν το κάνει. (Ελπίζω να διάβασες προσεκτικά τα ποστ μου, όπως απαιτείς από εμάς να κάνουμε).

Είναι διαφορετικό όμως να βγεις με ένα πανό που θα γράφει "Ομοφυλόφιλος" στο Σύνταγμα, διαφορετικό να ακούς σε μια παρέα μομφές για τους ομοφυλόφιλους και να πάρεις θέση και διαφορετικό επίσης να δέχεσαι τις μομφές στον κύκλο σου με συγκατάβαση και να συμμετέχεις κιόλας.

Θέλω να γίνει κατανοητό πως σε καμία περίπτωση δεν μιλάω προσωπικά για σένα. Μιλάω για οποιονδήποτε έχει να υποστηρίξει μια στάση ζωής.

π.χ. εγώ (αυτό δε σημαίνει ότι θα πρέπει απαραίτητα να το κάνεις και εσύ) αν είχα έναν αδερφό που έβριζε μια σημαντική πτυχή της προσωπικότητάς μου, θα ένιωθα την ανάγκη να του μιλήσω. Να του πω, πως η αδερφή που αγαπάει και εκτιμάει για χίλιους δύο λόγους, (εγώ δηλαδή) είναι κομμάτι αυτού που εκείνος λοιδορεί. Να τον προβληματίσω, να τον φέρω σε σύγκρουση με αυτά που πιστεύει κι αυτά που αγαπά... ποιος ξέρει, μπορεί έτσι να αποκτούσα έναν ακόμη σύμμαχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 690 μηνύματα.
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος..

Υπομονή!

Ο καιρός γάρ εγγύς που η ομοφυλοφιλία - ολοένα και εξαπλωνόμενη - θα καταστει (επιτέλους!!??) επιλογή.....:):( - και θα λυθούν (υποτιθεται) τα πάντα.

Μεχρι τότε,μοιραία κάποιοι θα σηκώσουν το σταυρό του (ομοφυλόφιλου) μαρτυρίου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ας μιλήσω λίγο επιθετικά στον Great Chaos ελπίζω να μην παρεξηγηθεί.

Σε έχω δει κατα καιρούς να μιλάς με απαξιωτικό τόνο για την κοινωνία και την δημοκρατία σαν κάτι το κακό. Δηλαδή με την δικιά σου λογική να σε πω και εγώ αδύναμο που δεν τα παράτησες όλα για να πας να ζήσεις μόνος σου ερημίτης στο βουνό ή που δεν κάνεις και μια επανάσταση βρε αδερφέ για να αλλάξει το πολιτικό τοπίο που τόσο μισείς. Εσύ τι διαφορά έχεις με τον Gandalf και δεν άρχισες στην (ώριμη ηλικία των άντα που είσαι ικανότερος να παρακάμψεις τις απόψεις των άλλων) την μεγάλη επανάσταση στα πάντα; Εγώ μπορώ να σου πω ότι εντελώς στείρα λογική να κάθεσαι και να κλαίγεσαι όπως παρομοίως αναφέρθηκες στο άλλο μέλος σε ένα φόρουμ για τα χάλια των πάντων. Γιατί δεν το κάνεις; Μάντεψε, ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς. Καλώς κάνει ο gandalf και δεν προσπαθεί να επιβάλλει και να προβάλλει την επιλογή του. Θα ήταν πολύ όμορφη η κοινωνία αν ηταν απαλλαγμένη από κάθε είδους στερεότυπο αλλά επειδή δεν πρέπει να είμαστε ουτοπιστές και να μην κάνουμε κηδεία με ξένα κόλυβα θα πρέπει να προσέχουμε αν η προσπάθεια να φτιάξουμε άλλους ήρωες τελικά βλάψει κάποιους άλλους. No more heroes anymore που λένε και οι stranglers

Ο Φαντασμένος δεν βρήκε φαίνεται επαρκή ερείσματα σε όσα έγραψα σε τούτο το θέμα, ώστε να μου επιτεθεί κι επέλεξε να επιδοθεί σε μια εφ' όλης της ύλης εναντίωση στις πολιτικές θέσεις που έχω εκφράσει σε άλλα θέματα του φόρουμ. Σ' αυτήν την πρόκληση είμαι υποχρεωμένος ν' απαντήσω και θα επιχειρήσω να το κάνω με αμιγώς πολιτικά επιχειρήματα, μιας και είμαστε στο Πολιτικό-Κοινωνικό φόρουμ και μέρες που είναι σηκώνει μια καλή πολιτική συζήτηση.

Ζητώ εκ των προτέρων συγνώμη για το μέγεθος της απάντησής μου, όμως όπως έχω πει και παλιότερα, ο λαϊκισμός έχει πάντοτε το πλεονέκτημα της απλοϊκότητας, ενώ η αντίκρουσή του απαιτεί βαθιά ανάλυση ώστε να συλλάβει κανείς τις αντινομίες στις οποίες υποπίπτει.

Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Είναι η δεύτερη φορά Φαντασμένε που μου απευθύνεσαι μέσα σ' αυτό το θέμα, όπως επίσης είναι η δεύτερη φορά που μου ζητάς να μη σε παρεξηγήσω, αναγνωρίζοντας προφανώς ότι το ύφος και τα υπονοούμενά σου είναι όντως παρεξηγήσιμα. Δεν θα πρέπει όμως ν' ανησυχείς, αφού οι προθέσεις σου είναι τόσο ευανάγνωστες, που δεν υπάρχει κανένα περιθώριο παρεξήγησής τους.

Στην προσπάθειά σου λοιπόν να εμφανιστείς ως κήνσορας των εν γένει πολιτικών μου αντιλήψεων, κατασκεύασες ένα εντυπωσιακά πομφολυγώδες συνονθύλευμα έωλων ιδεολογημάτων, που ακροβατεί μεταξύ πολιτικού και απολίτικου, κάπου ανάμεσα στον προοδευτισμό και τον ωχαδερφισμό. Είναι αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ενώ στην αρχή του κειμένου σου μου ασκείς δριμεία κριτική εγκαλώντας με διότι δεν ξεκίνησα ακόμη την Οκτωβριανή Επανάσταση ή επειδή δεν έχω πάρει τα βουνά ως άλλος Βελουχιώτης, καταλήγεις συμβουλεύοντας τους ομοφυλόφιλους να κρυφτούν, να σιωπήσουν και να παραμείνουν λάθρα βιώσαντες, επειδή λέει η κοινωνία είναι σκληρή, κακή και σαρκοβόρα. Ωστόσο, όλοι σχεδόν οι υπερψηφίσαντες το κείμενό σου έχουν προηγουμένως διακυρήξει σε κάθε τόνο ότι για τα δεινά των ομοφυλόφιλων ευθύνεται αυτή η ίδια κοινωνία.

Προκαλεί λοιπόν εύλογη απορία, πώς συμβιβάζεται από τη μία να κατηγορούμε την κοινωνία ότι δεν έχει ακόμη εξελιχθεί όσο θα έπρεπε, ενώ από την άλλη να προτρέπουμε τους άμεσα θιγόμενους να μην κουνησουν καν το δαχτυλάκι τους για την βελτίωση της θέσης τους, αλλά να βγάλουν απλά το σκασμό.

Μια τέτοια ερμαφρόδιτη πολιτική αντίληψη, εξυπηρετεί μόνον όσους θέλουν αφενός να επιδείξουν εκ του ασφαλούς τον προοδευτισμό και την πονόψυχη φιλανθρωπία τους, προτιμούν αφετέρου να κρύβουν τους ομοφυλόφυλους όπως τη σκόνη κάτω απ' το χαλί, προκειμένου να μην ενοχλείται η ηθική τους και να μην διαταρράσεται η ησυχία τους.

Επί το ειδικότερον τώρα:

1) Ασκείς κριτική στις απόψεις που έχω διατυπώσει σε άλλα θέματα, περί της ποιότητας της (μη) δημοκρατίας μας.

Απορία προκαλεί το γεγονός ότι ενώ δεν βρήκες ν' αντιτάξεις κανένα επιχείρημα υπέρ της αρρωστημένης δημοκρατίας σας, την οποία υποστηρίζετε μηχανικά σάμπως γριά σε κώμα που την κρατούν τα τέκνα της διασωληνωμένη, προκειμένου να μη χάσουν την παχυλή της σύνταξη, διάλεξες το παρόν thread ως μη όφειλες, για να ξεσπαθώσεις εναντίον μου. Ίσως να πίστευες ότι μέσα εδώ διαθέτεις το λεγόμενο "λαϊκό έρεισμα", ώστε να πάρεις κουράγιο να κάνεις κάτι τέτοιο. Είναι κι αυτό μια επανάσταση, όπως και να το κάνουμε...

2) Αμφισβητείς την πολιτική μου δράση και την ιδεολογική μου συνέπεια.

Πέραν του γεγονότος ότι για να πάρει κανείς το ύφος του τιμητή των αγώνων των άλλων, οφείλει προηγουμένως να εκθέσει τους δικούς του αγώνες, γνωρίζεις πολύ καλά ότι είναι ανέφικτο να μιλήσω δημοσίως μεν, ανωνύμως δε, για την όποια πολιτική μου δράση, τις τυχόν διώξεις που έχω υποστεί εξαιτίας της και το οιοδήποτε προσωπικό τίμημα που έχω πληρώσει για την υπεράσπιση των ιδεών μου. Κατά συνέπεια, αυτό αποτελεί ένα μακιαβελικής έμπνευσης χτύπημα κάτω απ' τη ζώνη, που μόνο σκοπό έχει τη δημιουργία εντυπώσεων.
Εκτός απ' αυτό όμως, παραγνωρίζεις το γεγονός ότι το επαναστατικό προτσές απαιτεί, πριν από την εκδήλωση μιας επανάστασης, τον καθορισμό μιας ιδεολογικής πλατφόρμας, με επαναστατικό προσανατολισμό, η οποία να στηρίζεται σε νέες ιδέες και σκέψη out of the box. Παραγνωρίζεις επίσης, το γεγονός ότι το ίδιο προτσές προαπαιτεί τη δημιουργία μιας κρίσιμης μάζας, ενός πυρήνα δηλαδή ανθρώπων αποφασισμένων να δράσουν και να υποστούν το τίμημα της δράσης αυτής, ανθρώπων με λίγα λόγια πρόθυμων να ξεβολευτούν με κάποιον τρόπο.

Όσες φορές ωστόσο δοκίμασα, εδώ μέσα ή αλλού, να εκφράσω ιδέες που διαφοροποιούνται από τις στείρες κατεστημένες αντιλήψεις της αριστεράς των ιστορικών συμβιβασμών και της συναίνεσης, βρήκα απέναντί μου τους αγωνιστές των σαλονιών, οι οποίοι θεωρούν ότι θ' αλλάξουν την κοινωνία, πατώντας τα κουμπιά του τηλεκοντρόλ της τηλεόρασής τους.

3) Με κατηγορείς για κλάψα, υπογραμμίζοντας μάλιστα τη σχετική λέξη, μην τυχόν και το εύρημά σου, διαφύγει της προσοχής.

Το να προσπαθεί ωστόσο κάποιος ν' αποδείξει ότι ειδικά εγώ κλαίγομαι μέσα εδώ, ισοδυναμεί με το ν' αποδείξει ότι οι ελέφαντες χτίζουν τις φωλιές τους πάνω σε δένδρα, φορώντας ροζ πουά σωβρακάκια. Έτσι, αντιπαρέρχομαι αυτήν σου την αιτίαση, απλά γελώντας τρανταχτά.

4) Με κατηγορείς ότι απαίτησα συγκεκριμένη συμπεριφορά, από συγκεκριμένο χρήστη.

Το μόνο που έκανα ήταν να εκθέσω κάτι που έχω κάνει εγώ προσωπικά, μια προσωπική μου δηλαδή ιστορία, προτείνοντας μια άλλη οδό αντιμετώπισης των προβλημάτων που αντιμετωπίζουν οι ομοφυλόφιλοι από την κοινωνία και να υπογραμμίσω το αυτονόητο, ότι ο δρόμος για την επίλυση των προσωπικών προβλημάτων του καθενός από εμάς, ξεκινά από μέσα κι όχι από έξω μας. Άλλοι συμφώνησαν, άλλοι διαφώνησαν, σίγουρα όμως δεν έπιασα κανέναν από το λαιμό.

Εντούτοις, η προσέγγιση που πρότεινα, αυτή της αυτοοργάνωσης και του λεγόμενου "outing" δεν είναι δικής μου επινόησης, ούτε και κάτι το καινοτόμο, αφού αποτελεί θέση των ακτιβιστικών ομοφυλοφιλικών κινημάτων εδώ και δεκαετίες. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι η ιδέα του outing, σόκαρε τόσο πολύ και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις. Ίσως έτσι να υπογραμμίζεται για μία ακόμη φορά, η άποψη ότι το όψιμο ενδιαφέρον για τους ομοφυλόφιλους είναι επιφανειακό και προσχηματικό, αποτέλεσμα μόδας όπως έχει ειπωθεί, ενώ στην πραγματικότητα οι περισσότεροι θα τους προτιμούσαν αφανείς και ίσως γκετοποιημένους. Οι ομοφυλόφιλοι σπάνια βρίσκουν πραγματική πολιτική στήριξη και γνήσια ανθρώπινη κατανόηση, ενώ συχνότερα αντιμετωπίζονται από τους "προοδευτικούς" με οίκτο και συγκατάβαση, χαρακτηριστικά της αστικής διανόησης.

5) Μου λες ότι "ζεις σε μια κοινωνία στην οποία δεν μπορείς να λειτουργείς σαν απροσάρμοστος και να προβάλλεις τις απόψεις σου μόνο και μόνο για να προκαλείς".

Ξεχνάς όμως, ότι η πολιτική πρόκληση (προβοκάτσια) αποτελεί ισχυρό μέσον για την ιδεολογική ζύμωση (αγκιτάτσια), πράγμα που αποτελεί θέσφατο για όλα τ' ακτιβιστικά κινήματα ανά τον κόσμο, ξεκινώντας από τα συχνά Happenings της Greenpeace, μέχρι τις γυμνές ποδηλατοδρομίες στους δρόμους των μεγαλουπόλεων. Αυτό δείχνει και πόση σχέση έχεις με τον ακτιβισμό και κατά πόσον είσαι ο κατάλληλος για να κάνεις κριτική στους άλλους επί τέτοιων ζητημάτων.

Τέλος, το "No more heroes anymore" είναι πράγματι το αγαπημένο άσμα των μεταξωτοβρακοφόρων προοδευτικών του καναπέ, προκειμένου να διασκεδάσουν την πλήξη των ιδεών τους και την πολιτική τους χλιαρότητα...

Επί του πιεστηρίου:
αν ήταν θέμα επιλογής η ομοφυλοφιλία βεβαίως και θα ήταν απόλυτα σεβαστή, όπως επίσης και τα δικαιώματα του ανθρώπου που το επέλεξε. Σίγουρα όμως δεν θα ήταν και μια πολύ λογική επιλογή, προσωπικά θα την χαρακτήριζα κακή επιλογή να διαλέξει κάποιος να είναι ομοφυλόφιλος, δεν θα καταλάβαινα ποτέ μου τα κίνητρα του.

Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;:confused::hmm:

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
whatever.

Τέλος, το "No more heroes anymore" είναι πράγματι το αγαπημένο άσμα των μεταξωτοβρακοφόρων προοδευτικών του καναπέ, προκειμένου να διασκεδάσουν την πλήξη των ιδεών τους και την πολιτική τους χλιαρότητα...
Ευχαριστώ για τον χαρακτηρισμό, το να είσαι δημοκράτης σήμερα είναι κακό, το ξέρω, ο μηδενισμός έκανε πολλούς να μισούν τον Άλλο και να βλέπουν πάνω του όλα τα στραβά και ανάποδα για την δικιά τους αποτυχία. Δεν το λέω εγώ το λέει ο Λίποβατς σε διάφορα βιβλία του. Αλλά να σου πω: ίσως να έχω πολιτική χλιαρότητα αλλά το θεωρώ σαν πλεονέκτημα. Βλέπεις την ρημάδα την δημοκρατία που μισείς εγώ την υπερασπίζομαι και την θεωρώ κατάκτηση.

Ελπίζω να ανοίξεις ένα θέμα και εκεί να σου παραθέσω εκτενέστερα γιατί θεωρώ ότι οι απόψεις σου είναι επικίνδυνες για την κοινωνία και γιατί εν μέρει ρέπουν προς την μισαλλοδοξία (κατηγορώ τις απόψεις σου σαν μισαλλόδοξες και όχι εσένα τον ίδιο για να μην παρεξηγηθείς)

Ελπίζω να είσαι εσύ ακτιβιστής και άσε με εμένα στο καναπέ...

Θα στο επαναλάβω: μην κάνεις κηδεία με ξένα κόλυβα είναι λάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Εντούτοις, η προσέγγιση που πρότεινα, αυτή της αυτοοργάνωσης και του λεγόμενου "outing" δεν είναι δικής μου επινόησης, ούτε και κάτι το καινοτόμο, αφού αποτελεί θέση των ακτιβιστικών ομοφυλοφιλικών κινημάτων εδώ και δεκαετίες. Εντύπωση μου προκαλεί το γεγονός ότι η ιδέα του outing, σόκαρε τόσο πολύ και προκάλεσε τόσες αντιδράσεις. Ίσως έτσι να υπογραμμίζεται για μία ακόμη φορά, η άποψη ότι το όψιμο ενδιαφέρον για τους ομοφυλόφιλους είναι επιφανειακό και προσχηματικό, αποτέλεσμα μόδας όπως έχει ειπωθεί, ενώ στην πραγματικότητα οι περισσότεροι θα τους προτιμούσαν αφανείς και ίσως γκετοποιημένους. Οι ομοφυλόφιλοι σπάνια βρίσκουν πραγματική πολιτική στήριξη και γνήσια ανθρώπινη κατανόηση, ενώ συχνότερα αντιμετωπίζονται από τους "προοδευτικούς" με οίκτο και συγκατάβαση, χαρακτηριστικά της αστικής διανόησης.

Χαος,αν και η απαντηση σου ηταν προς τον φαντασμενο θα μου επιτρεψεις να παρεμβω..

Εγω παντως διαβαζοντας την συζητηση δεν καταλαβα οτι οσοι διαφωνουσαν με τις αποψεις σου,εχουν επιφανειακο ενδιαφερον για τους ομοφυλοφυλους και τους προτιμουν αφανεις και γκετοποιημενους..

Απλα σου ειπανε οτι ωραια τα λογια,απλα καμια φορα στην πραξη ειναι πολυ ζορικα να τα κανει καποιος..Πχ το σωστο για εναν ομοφυλοφυλο θα ηταν να μην το κρυβει απο πουθενα..Ειναι ευκολο να το πεις πχ στους γονεις σου που ειναι 60βαλε χρονων και στο μυαλο τους ομοφυλοφυλος=ανωμαλος..Ειναι ευκολο να το δειξεις σε μια μικρη πολη-χωριο στην οποια θα στιγματιστεις? Ειδικα πχ να εχεις ενα επαγγελμα που εξαρτασαι απο τον γυρω κοσμο..Πχ ελευθερος επαγγελματιας σε κλειστη κοινωνια ή δασκαλος..Συμφωνω οτι θα πρεπει ο καθενας μας να παλεψει για τα δικαιωματα του,χωρις να περιμενει την εκ του ουρανου λυση,αλλα το λαθος σου για μενα (που ξεσηκωσε και τοσες αντιδρασεις) ηταν η κριτικη σου με πολυ σκληρο και επιθετικο υφος προς το συγκεκριμενο χρηστη..

Έτσι αποδεικνύεται ότι κάποιος είναι συμφιλιωμένος με την ομοφυλοφιλία του;:confused::hmm:

Δεν χρειάζεται να σου απαντήσω τίποτε άλλο, παρά μόνο ότι εάν το ίδιο attitude και την ίδια οργή που επιδεικνύεις εδώ μέσα απέναντί μου, εκ του ασφαλούς και ανωνύμως βεβαίως, τα είχες και irl, η θέση σου στην κοινωνία θα ήταν παλληκάρι μου πολύ καλύτερη από αυτήν που είναι τώρα...

Εγω καταλαβα οτι ο gandalf λεει οτι αν ηταν επιλογη η ομοφυλοφυλια ενω θα του ηταν σεβαστη, δεν θα του ηταν λογικη, επειδη ποιος ανθρωπος (αν δεν του εβγαινε απο μεσα του) θα επελεγε να γινει ομοφυλοφυλος και να βιωσει ολο αυτον τον ρατσισμο και την περιθωροποιηση?

Αυτο καταλαβα τουλαχιστον εγω..Ο gandalf μπορει να μας το εξηγησει και καλυτερα..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Όσοι δεν προσκυνούν το κατεστημένο της αριστεράς των πλουτοκρατών, είναι επικίνδυνοι για την κοινωνία, μια κοινωνία όμως που την διαχειρίζεστε εσείς και οι άλλοι συνδαιτυμόνες στο τραπέζι της μάσας και της απάτης και πάει από το κακό στο χειρότερο, μηδενιστές ενώ εσείς πηγαίνετε σ' εκλογές όπου κανείς δεν ελπίζει σε τίποτε και μισαλλόδοξοι, ενώ εσείς ανέχεστε τη διαφορετικότητα όταν φυσικά δεν σας ενοχλεί στην νιρβάνα σας. Αυτή είναι η δημοκρατία που υπερασπίζεσαι Φαντασμένε κι αυτή η δημοκρατική σου αντίληψη κι άσε τα whateva για κανέναν λιγότερο σκληραγωγημένο από μένα.]

Α, και δεν μισώ τη δημοκρατία. Τη δήθεν δημοκρατία των ανισοτήτων και της αγελαίας ψήφου, αυτή των υπηκόων και όχι των πολιτών, μισώ. Αυτή που εσύ τόσο αγαπάς. Να τη χαίρεσαι...

Όσο για την αποτυχία, οψόμεθα φιλαράκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top