Η γυναίκα πρέπει να..

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Καταλαβαίνω πώς το λες. Απλά θεωρώ οτι στη σημερινή κοινωνία τα πράγματα είναι πολύ περιπλοκα για τη γυναίκα. Κι αναρωτιέμαι μήπως τότε (μιλάω για τη δεκαετία του '50 έτσι; τότε επιτρεπόταν η γυναίκα να δουλεύει νομίζω) όντας τα πράγματα πιο απλά, η ευτυχία ήταν πιο εύκολη. Μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Να ειναι ψαγμενη, φιλοσοφημενη, θηλυκο και γυναικα πανω απο ολα, να προσεχει την εμφανιση της, την καρριερα της, την προσωπικη της ανελιξη κι αφου ολοκληρωθει αν θελησει και βρει τον ταιρι της, να γινει μητερα.
Σα μανα οφειλει να ειναι αξιοπρεπης απεναντι στην κοινωνια γιατι θελει δε θελει ειναι υπολογος πια σε αυτην, να δινει μεγιστη σημασια στα καθηκοντα της, να βαζει το παιδι πανω απο τον εαυτο της.

Καταλαβαίνω πώς το λες. Απλά θεωρώ οτι στη σημερινή κοινωνία τα πράγματα είναι πολύ περιπλοκα για τη γυναίκα. Κι αναρωτιέμαι μήπως τότε (μιλάω για τη δεκαετία του '50 έτσι; τότε επιτρεπόταν η γυναίκα να δουλεύει νομίζω) όντας τα πράγματα πιο απλά, η ευτυχία ήταν πιο εύκολη. Μπορεί να κάνω και λάθος.

Δεν κανεις λαθος γιατι σημερα η γυναικα εχει να παιξει πολλους ρολους ταυτοχρονα.
Αυτη η δυσκολια δεν ειναι απαραιτητα ασχημη ως προς την εξελιξης της γυναικειας υπαρξης.
Η γυναικα εχει απειρες επιλογες σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πρεπει να μην καβαλαει καλαμι και να ειναι ταπεινη..
οπως και ο ανδρας βεβαια..
ο πολυς εγωισμος που εχει πνίξει την εποχη μας σε γυναικες και ανδρες καταστρεφει τα παντα και κυριως την ευτυχια ανδρων και γυναικων..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,868 μηνύματα.
Η γυναικα εχει απειρες επιλογες σημερα.

Και κάπου εκεί χάνει την μπάλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εξαρταται πως το εννοει ο καθενας το ''ταπεινη''.
Ταπεινη μπορει να με παραπεμψει στο - υπηρετρια, δουλα και κυρα, απεξω σκυβει κεφαλι μπροστα στον αντρα- κι εγω δε συμφωνω με αυτου του ειδους την ταπεινοτητα που ζητουν πολλοι αντρες, γιαυτο ειναι και μονοι. Και σκουπα θα βαλουν σημερα, και σουπερ μαρκετ θα πανε και τα παιδια θα ταισουν και πανες θα αλλαξουν. Δε γινεται κι αλλιως, οταν δουλευουν και οι δυο απειρες ωρες. Σημερα με το συστημα της κοινωνιας μας θες δε θες για να φτασεις σε ενα ικανοπιητικο επιπεδο επαγγελματικο χωρις ιδιαιτερες φιλοδοξιες οφειλεις να δουλευεις αρκετες ωρες.
Ταπεινη θα μπορουσε να με παραπεμψει στο γεγονος οτι μπορει πχ ο αντρας επαγγελματικα η οικονομικα να ειναι πιο κατω απο τη γυναικα και η γυναικα σε αυτη την περιπτωση θα πρεπει να τον στηριζει και να τον ανεβαζει, να του δειχνει τον θαυμασμο της για εκεινον κι οχι να ειναι εγωπαθης και να θεωρει εαυτον καλυτερο. Αυτο παιζει πολυ σημερα στις σχεσεις. Αλλωστε τι να τον κανεις εναν ανδρα που τον εχεις ουσιαστικα στο φτυσιμο και τον υποβιβαζεις? Πολλες μενουν σε τετοιες σχεσεις γιατι αναρωτιουνται αν θα βρουν καλυτερο και φυσικα οσο πιο εγωπαθης μια γυναικα τοσο ανασφαλης ειναι με τον εαυτο της.
Τωρα για τον εγωισμο που λες δε διαφωνω ομως και δε συμφωνω, ειναι καπως περιπλοκο. Αν δεν εχω παραδειγματα δε μπορω να το δουλεψω στο μυαλο μου, υπαρχουν ανθρωποι κι ανθρωποι, εγωσιτες η μη. Ο εγωισμος παντως δεν κρυβεται, καταλαβαινεις τον αλλο απο χιλιομετρα, εκει μολις τον τσεκαρεις πως κοιτα την παρτη του, προχωρας, δε καθεσαι. Αυτα ειναι και μεσα απο την οικογενεια φερομενα σε πολλες περιπτωσεις. αν η μανα σε εχει μεγαλωσει κακομοιριστικα, να λες ναι παντου ετσι θα γινεις, αν σεχει μεγαλωσει να μην ριχνεις κεφαλι ακομα κι αν εχεις αδικο, ετσι θα συμπεριφερθεις, αν σεχει μεγαλωσει με ισορροπια σε αυτα τα δυο, τοτε ισορροπημενα θα φερεσαι. ο εγωισμος δεν ειναι κακο, ο εγωκεντρισμος ειναι. βεβαια το ατομο ενηλικιωνοντας πια, εχει αποκτησει προσωπικοττητα που οφειλει να δουλεψει σε τυχον λαθη, οποτε και η οικογενεια απο ενα σημειο κι επειτα, μοιαζει για δικαιολογια, η εστω ενα απο τα πολλα κριτηρια που τον διαμορφωνουν.

Και κάπου εκεί χάνει την μπάλα.

Μπα δε νομιζω. ολα ειναι θεμα συγχρονισμου και ισορροπιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
πρεπει να μην καβαλαει καλαμι και να ειναι ταπεινη..
οπως και ο ανδρας βεβαια..

πω πω ταπεινή γυναίκα, ό,τι πιο αποτρόπαιο.
Θα πω τι δεν πρέπει να είναι η γυναί, τουλά για με. Ταπεινή, χαζή, αμόρφωτη, αδύναμη, απλή, νευρωτική, ψυχρή, γλάστρα-μοντέλο, θρησκόληπτη, αταξίδευτη, ανήθικη, συντηρητική, ψεύτρα, απάνθρωπη. Ακόμα επειδή αναφερθήκατε στην Πόρνη έστω με Π κεφαλαίο, δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε. Μου φαίνεται κι αυτή μια ουτοπία όπως πολλές άλλες. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει Πόρνη με κεφαλαίο, ούτε γνώρισα ποτέ καμμιά, ερυθρά, γκρίζα ή γαλαζοπράσινη και δεν πιστεύω ότι θα γνωρίσω γιατί οι Πόρνες δεν υπάρχουν πια, τις πάτησε το τραίνο. Μόνο γυναικούλες υπάρχουν και Κυρίες. Ας ψάχνουμε τουλάχιστον για τις Κυρίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Να ειναι ψαγμενη, φιλοσοφημενη, θηλυκο και γυναικα πανω απο ολα, να προσεχει την εμφανιση της, την καρριερα της, την προσωπικη της ανελιξη κι αφου ολοκληρωθει αν θελησει και βρει τον ταιρι της, να γινει μητερα.
Σα μανα οφειλει να ειναι αξιοπρεπης απεναντι στην κοινωνια γιατι θελει δε θελει ειναι υπολογος πια σε αυτην, να δινει μεγιστη σημασια στα καθηκοντα της, να βαζει το παιδι πανω απο τον εαυτο της.

H Χάνα Άρεντ δεν πρόσεχε την εμφάνιση της, η Μέριλιν Μονρόε δεν ήταν καθόλου ψαγμένη ή φιλοσοφημένη, η γιαγιά σου δεν κοίταζε την καριέρα της, την Μεσσαλίνα δεν την ενδιέφερε η αξιοπρέπεια και φυσικά η μητέρα Τερέζα ήταν άκληρη. Όλες αυτές ήταν γυναίκες όμως.

Ο άντρας γονιμοποιεί και η γυναίκα γεννά ή για να το πούμε καλύτερα τα στοιχεία που διαφοροποιούν το 98% των περιπτώσεων στα δύο φύλα είναι τα όργανα με τα οποία αναπαράγονται. Τώρα όλα τα άλλα είναι αποτέλεσμα αυτού και των κοινωνικών δομών που οδηγούν σε τέτοια αφελή κανονιστικά επιχειρήματα. Υπάρχει μια τάση να αναγνωρίζεται στη γυναίκα περισσότερο το χαρακτηριστικό της ευαισθησίας και της φροντίδας αλλά ποιό είναι το συμπέρασμα; Τέτοια χαρακτηριστικά έχουν και αρκετοί άντρες. Μήπως αυτοί είναι παγιδευμένοι σε σώμα γυναικών; Όποιος ορισμός και να δοθεί στην "ουσία" της γυναίκας δεν είναι τίποτε άλλο από τις ιδεοληψίες που έχουμε διαμορφώσει ο καθένας προσωπικά

Το πιο ακριβές που διάβασα στο τόπικ ήταν η προσπάθεια μεταφοράς των μυθιστορημάτων στην πραγματικότητα ομολογώ με κέρδισε σα φράση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
H Χάνα Άρεντ δεν πρόσεχε την εμφάνιση της, η Μέριλιν Μονρόε δεν ήταν καθόλου ψαγμένη ή φιλοσοφημένη, η γιαγιά σου δεν κοίταζε την καριέρα της, την Μεσσαλίνα δεν την ενδιέφερε η αξιοπρέπεια και φυσικά η μητέρα Τερέζα ήταν άκληρη. Όλες αυτές ήταν γυναίκες όμως.

Ο άντρας γονιμοποιεί και η γυναίκα γεννά ή για να το πούμε καλύτερα τα στοιχεία που διαφοροποιούν το 98% των περιπτώσεων στα δύο φύλα είναι τα όργανα με τα οποία αναπαράγονται. Τώρα όλα τα άλλα είναι αποτέλεσμα αυτού και των κοινωνικών δομών που οδηγούν σε τέτοια αφελή κανονιστικά επιχειρήματα. Υπάρχει μια τάση να αναγνωρίζεται στη γυναίκα περισσότερο το χαρακτηριστικό της ευαισθησίας και της φροντίδας αλλά ποιό είναι το συμπέρασμα; Τέτοια χαρακτηριστικά έχουν και αρκετοί άντρες. Μήπως αυτοί είναι παγιδευμένοι σε σώμα γυναικών; Όποιος ορισμός και να δοθεί στην "ουσία" της γυναίκας δεν είναι τίποτε άλλο από τις ιδεοληψίες που έχουμε διαμορφώσει ο καθένας προσωπικά

Το πιο ακριβές που διάβασα στο τόπικ ήταν η προσπάθεια μεταφοράς των μυθιστορημάτων στην πραγματικότητα ομολογώ με κέρδισε σα φράση :P


Ναι.. ωραια.
Γιατι εκανες σε μενα την παραθεση και γιατι μου λες πως αυτες ηταν γυναικες? Λες να μην το ξερω? (την μια βεβαια ουτε που τη ξερω...)Η ολη ιστορια ξεκινα απο το πως φανταζονται οι γυναικες τον εαυτο τους και πως οι αντρες τις γυναικες. ειναι αυτο που λες πιο κατω, αλλα με αλλα λογια. Οποια βεβαια στο βγαζει και ντουντουκα πως ειναι ετσι κι ετσι εχει προβλημα. Αυτες οι γυναικες με το πακετο εμενα ας πουμε με τραβουν, χωρις αυτο να σημαινει πως δεν υπαρχουν γυναικες που εχουν ελλειψης πχ μορφωσης η και απεριποιησιας(αν υπαρχει λεξη) που δεν ειναι σπουδαιες σε κατι. Εγω ομως σου βαζω δω το πακετο, αν το βρεις και μπορεις να το αντεξεις...σου βγαζω και το καπελο!;)

α φαντα, το τοπικ μιλα για γυναικες, μη μπερδευεις με τους αντρες. Αντρες.....
Τρυπωνουν παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Σε όλους αυτούς τους "αφορισμούς" όπου το απόλυτο χαίρει άκρας υγείας εγώ δεν έχω καμμία θέση. Ίσως να είναι γιατί είμαι τεμπέλα ("δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω") και δεν έκανα πραγματικότητα την εικόνα που είχα για το μέλλον μου όταν είμουνα 13 χρονών, ίσως σε όλες αυτές τις τέχνες (γιατί τέχνες είναι και η Κυρία, και η Νοικοκυρά, και η Πόρνη) δεν είχα έφεση ούτε ταλέντο, ίσως γιατί ξεχάστηκα στην δίνη της καθημερινότητας και να έχασα το κέφι μου για διάφορα.

Πάντως δεν μπορώ να σε φανταστώ αγενή και ακοινώνητη, όπως δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν φροντίζεις -με τον τρόπο σου- τα παιδιά σου και τον άνθρωπό σου, ακόμη κι αν δεν είσαι καλή μαγείρισσα. Τι θέλω να πω;

Η φράση που έγινε αιτία να δημιουργηθεί αυτό το θέμα, είναι περισσότερο ...διαδικαστική παρά ουσιαστική. Θυμάμαι κάποια στιγμή έναν χρήστη που δήλωσε ότι θεωρεί απαραίτητο προσόν σε μια γυναίκα να ξέρει να οδηγεί, άρα αυτός πιθανότατα θα πρόσθετε και το "να είναι άσσος στο τιμόνι" κ.ο.κ.

Αντίστοιχα κάπου είχα ακούσει τη φράση: "Ο άνδρας πρέπει να έχει κινητό, ακίνητο, αυτοκίνητο και π... ευκίνητο". :P

Στο Καζαχστάν, έχουν ένα άλλο γνωμικό που λέει: «Τρία πράγματα πρέπει να έχει ο σωστός άνδρας: γρήγορο άλογο, κυνηγόσκυλο και χρυσαετό».

Όλα αυτά όπως είπε ο fanta και φαίνεται κι από τα παραδείγματα παραπάνω, είναι αποτέλεσμα των κοινωνικών δομών που οδηγούν σε τέτοια αφελή κανονιστικά επιχειρήματα.

Τίποτα από τα παραπάνω δεν μπορεί από μόνο του να χαρακτηρίσει έναν άνθρωπο, είτε άνδρας είναι, είτε γυναίκα, μπορεί όμως να αποτελέσει στοιχείο της προσωπικότητάς του χωρίς να είναι αυτό κατακριτέο. Δεν μπορώ να βρω κάτι μεμπτό στο να είναι μια γυναίκα ευπροσήγορη και χειραφετημένη, στο να ξέρει να μαγειρεύει ή στο να μπορεί να ευχαριστηθεί τον έρωτα και να προσφέρει ευχαρίστηση μέσα από αυτό, εάν βέβαια τα επιθυμεί και η ίδια, όπως δεν φαντάζομαι ότι υπάρχει άνδρας που θα τον ενοχλούσε η συμβία του να έχει κάτι ή όλα τα παραπάνω. Θα υπάρχουν βέβαια κι αυτοί...

Το σημαντικότερο, που θίγεις κι εσύ στο ποστ σου και έθιξα κι εγώ σε άλλο θέμα, είναι ότι πλέον η γυναίκα δεν είναι υποχρεωμένη να είναι "έτσι" ή "αλλιώς" διότι πλέον έχει επιλογές. Κάποτε δεν τις είχε. Όπως είπες κι εσύ τώρα έχεις εσύ την ευθύνη της προσωπικότητας σου και της ζωής σου.
Ακόμη καλύτερα, μπορείς να επιλέξεις το σύντροφο με τον οποίο θα μπορείς να εκφράσεις αυτές σου τις επιλογές χωρίς να χρεωθείς υποτιμητικά επίθετα ή να καταπιέσεις πτυχές που θεωρείς σημαντικές.

Κατά τη γνώμη μου, αυτές οι επιλογές των γυναικών συζύγων αλλά και μαμάδων, θα καθορίσουν τις γενιές του μέλλοντος.
Εάν σταδιακά περισσότερες γυναίκες μεγαλώνουν τα παιδιά τους να σέβονται τις ιδιαιτερότητες των φύλων και να εξομαλύνουν τις ανισότητες, εάν περισσότερες γυναίκες επιλέγουν άνδρες συνοδοιπόρους και όχι αφέντες, σιγά-σιγά θα ωριμάζει όλο και περισσότερο η ιδέα της ισότητας που τουλάχιστον στις μέρες μας κατοχυρώνεται νομικά, αν όχι απόλυτα, σε μεγάλο βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Πάντως δεν μπορώ να σε φανταστώ αγενή και ακοινώνητη, όπως δεν μπορώ να πιστέψω ότι δεν φροντίζεις -με τον τρόπο σου- τα παιδιά σου και τον άνθρωπό σου, ακόμη κι αν δεν είσαι καλή μαγείρισσα. Τι θέλω να πω;...........
......
Το σημαντικότερο, που θίγεις κι εσύ στο ποστ σου και έθιξα κι εγώ σε άλλο θέμα, είναι ότι πλέον η γυναίκα δεν είναι υποχρεωμένη να είναι "έτσι" ή "αλλιώς" διότι πλέον έχει επιλογές. Κάποτε δεν τις είχε. Όπως είπες κι εσύ τώρα έχεις εσύ την ευθύνη της προσωπικότητας σου και της ζωής σου.
Ακόμη καλύτερα, μπορείς να επιλέξεις το σύντροφο με τον οποίο θα μπορείς να εκφράσεις αυτές σου τις επιλογές χωρίς να χρεωθείς υποτιμητικά επίθετα ή να καταπιέσεις πτυχές που θεωρείς σημαντικές.
Ισως δεν έπρεπε να βάλω :redface: αλλά :P και τότε θα'χαμε συννενοηθεί καλύτερα...
Δεν κλάφτηκα, πλάκα έκανα αλλά πατώντας στην πραγματικότητα ότι το απόλυτο δεν με αφορά στις συζητήσεις, και δεν με αφορά στην ζωή. Δόξα τω Θεώ, ο άνθρωπος μου βρίσκει αυτό που χρειάζεται σε εμένα κι εγώ σε αυτόν... πολλά, πολλά χρόνια τώρα οπότε οι "γενικοί ορισμοί" δεν με πολυαπασχολούν για μένα. Αλλά ήθελα να το πω γιατί πιστεύω ότι δυσκολεύουν πολλούς άλλους, άντρες και γυναίκες, βάζοντας έναν πύχη που πιθανώς μετρά πράγματα που δεν τους αφορούν πραγματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
απο αυτο καταλαβαινουμε το φουσκωμενο εγωισμο της εποχης..(υπαρχει και ερευνα γιαυτο,οτι η γενιά απο το 80 και μετα και παγκοσμιως ακομα ειναι η πιο εγωιστικη γενια..)

ποσες αντιδρασεις προκαλεσε η λεξη ταπεινη...
που ειπα και για τους ανδρες οτι ισχυει.
ταπεινη εννοω το "Εν οιδα οτι Ουδεν οίδα"
την ταπεινοτητα του Ιησου...

πώς στραβωσαμε τις εννοιες..:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
δυσκολεύουν πολλούς άλλους, άντρες και γυναίκες, βάζοντας έναν πύχη που πιθανώς μετρά πράγματα που δεν τους αφορούν πραγματικά.
Πόσα και πόσα τέτοια, που με το πέρασμα του χρόνου φτάνουμε ν' αναρωτιόμαστε ποια ήταν στ' αλήθεια δικά μας και ποια μας επιβλήθηκαν χωρίς καν να το καταλάβουμε... :/: "Στερνή μου γνώση, να σ' είχα πρώτα" ...αν και αυτό θα στερούσε από την Ιθάκη το ωραίο ταξίδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 243356

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η γυναίκα πρέπει (αχ πόσο σιχαίνομαι αυτή τη λέξη) να κάνει αυτό που θέλει.
Ότι και αν είναι αυτό.
Σορρυ αλλα εισαι σιγουρα 19 οπως γραφεις στο προφιλ σου και οχι μικροτερης ηλικιας ;;
Γιατι τοτε συμφωνα και με την "λογικη σου"...

Και ο ανδρας πρεπει να κανει αυτο που θελει.
Οτι και να ειναι αυτο
και οχι μονο η γυναιικα.

Παντως οταν ζεις σε μια κοινωνια δεν γινεται οτι εσενα σου γουσταρει.
Υπαρχουν νομοι και ορια (το σιχαινεσαι δεν το σιχαινεσαι δεν εχει καμια σημασια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Σορρυ αλλα εισαι σιγουρα 19 οπως γραφεις στο προφιλ σου και οχι μικροτερης ηλικιας ;;
Αυτή κι αν είναι συλλογιστική, γειά σου ρε ....audi, ευτυχώς που έβαλες και το Σορρυ στην απαρχή της (καταδικασμένης) λογικής σου αλληλουχίας σκέψης! :hehe::hehe:

Και συνεχίζει....:eek:
τοτε συμφωνα και με την "λογικη σου"...
...
Kαι ο ανδρας πρεπει να κανει αυτο που θελει. Οτι και να ειναι αυτο και οχι μονο η γυναιικα.
Που το είδες ότι απέκλεισε όλα τα υπόλοιπα έμβια όντα, στη φαντασία σου; Γιατί από τη δήλωση της κοπέλας, δεν εξάγεται κάτι τέτοιο σαν συμπέρασμα...:hmm:

Πάντως οταν ζεις σε μια κοινωνια δεν γινεται οτι εσενα σου γουσταρει.
Υπαρχουν νομοι και ορια (το σιχαινεσαι δεν το σιχαινεσαι δεν εχει καμια σημασια)
Αυτή η διαπίστωση θα μπορούσε να θεωρηθεί και η ανακάλυψη (ξανά) του τροχού αν φυσικά η "καημένη" η Μάρω εννοούσε με την δήλωση της <<σιχαίνομαι τη λέξη πρέπει>> την κατάργηση κάθε έννοιας δικαίου, την καταπάτηση όλων των κανόνων, την έλλειψη ευθυνών και την ανεξέλεγτη....ελευθερία! :eek:
Θέλει ιδιαίτερη ικανότητα νόησης βρε....audi, για να αντιληφθεί κανείς ότι αναφέρεται σε αντιδιαστολή με την καταπίεση, και μάλιστα με ρητορική διάθεση; ;)

Hρέμησε, δεν κινδυνεύει η διασάλευση της δημόσιας τάξης και της παγκόσμιας ισορροπίας από αυτό που είπε μια 19άχρονη κι ας αμφισβητείται το γνήσιον της ληξιαρχικής της πράξης γέννησης από ....υπερβολικά υποψιασμένους εθνοσωτήρες! :whistle:

Περιβόλι σκέτο είναι οι απόψεις σου βρε μπαγάσα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Από αυτό συμπεραίνεις ότι θέτω προσωπικά βιώματα ως έχοντα γενική ισχύ?
Ή μήπως από το ότι διευκρινίζω πως διαμορφώνουμε απόψεις κατά μεγάλο μέρος και από προσωπικές εμπειρίες?
Το πρόβλημα εδώ είναι ότι οι προσωπικές μας εμπειρίες συχνά προέρχονται κατά μεγάλο μέρος από τις απόψεις που ήδη έχουμε, αφού συνήθως βλέπουμε γύρω μας, από μια απειρία καταστάσεων, αυτές που εμείς γνωρίζουμε, αναγνωρίζουμε και που επιβεβαιώνουν αυτά που πιστεύουμε, συνεπώς το ζήτημα κλείνει έναν ελαφρώς φαύλο κύκλο.

Έθεσα ερωτήματα στο τρίτο πρόσωπο και απάντησα με προσωπική εμπειρία μόνο αφού τέθηκε το θέμα με αυτόν τον τρόπο από άλλο μέλος στην απάντηση του. Δεν ξεκίνησα να λέω την ιστορία της ζωής μου αυθορμήτως.

Μέχρι πότε αλήθεια θα πρέπει να διαβεβαιώνω προς πάσα κατεύθυνση και σε κάθε ευκαιρία ότι παραθέτω προσωπικές απόψεις?
Τουλάχιστον οι διατυπώσεις του ποστ σου που παρέθεσα, έδειχναν γενική ισχύ. Ίσως και να κατάλαβα λάθος, όμως για παράδειγμα το "Ποιός φροντίζει έναν βαριά και χρόνια άρρωστο σε μια οικογένεια?" δεν λέει πουθενά "στη δική μου οικογένεια και στις οικογένειες των φίλων μου", αντίθετα "σε μία οικογένεια" σημαίνει "σε οποιαδήποτε οικογένεια", τουλάχιστον κατά το ταπεινό αντιληπτικό μου σύστημα.

Μακάρι!
Αν και όπως αναφέρεις παρακάτω, η αντίληψή σου για τον κανόνα και την εξαίρεση, μήπως οφείλεται σε "προσωπικές συναναστροφές"? Γιατί τότε ξαναπάμε στις υποκειμενικές απόψεις τις οποίες εγώ δεν αρνήθηκα. Κι εγώ σε δικές μου συναναστροφές αναφέρομαι και κάνω στατιστική.
Φαίνεται πως εγώ επιλέγω προσεκτικότερα τις συναναστροφές μου, τουλάχιστον να μη με θλίβουν με τις επιλογές τους.

Το επόμενο για τις στατιστικές, μάλιστα! Δώσε αν έχεις την καλοσύνη τις σχετικές παραπομπές για να προχωρήσει ουσιαστικά η συζήτηση.
Απόδειξε μου ότι κάνω λάθος, αφού το θεωρείς τόσο οφθαλμοφανές.
Εδώ έχουμε μια έρευνα του 2006, από το Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας.

Εδώ έχουμε μια πτυχιακή εργασία, που διεξήχθη το 2008 στην επαρχία, συγκεκριμένα στην περιοχή της Αμφιλοχίας.

Εάν κοιτάξει κανείς τις έρευνες αυτές, όπως και άλλες που έχω διαβάσει, όμως δυστυχώς δεν φρόντισα ν' αποδελτιώσω, αφού κάποτε κάποτε ζω κι εκτός διαδικτύου, θα δει πως επιβεβαιώνεται αυτό που έγραψα, ότι δηλαδή: "σήμερα όλο και περισσότεροι άντρες παίρνουν ενεργό ρόλο στη διαπαιδαγώγηση και τη φροντίδα των παιδιών, από την βρεφική ακόμη ηλικία, μοιράζονται εξ ίσου τις δουλειές του σπιτιού, κλπ.". Εάν μάλιστα είχαμε τη δυνατότητα να δούμε την κατανομή των απαντήσεων κατά ηλικιακή ομάδα, είμαι βέβαιος ότι στους άντρες κάτω των 30 τα ποσοστά θα ήταν πολύ καλύτερα από τον μέσο όρο. Όπως και να έχει, ακόμη και σε περιπτώσεις όπου οι άντρες με "μοντέρνες" (ας το πούμε έτσι) απόψεις μειοψηφούν, τα ποσοστά του επιπέδου του 47%, μόνο ως "εξαιρέσεις" δεν μπορούν να θεωρηθούν, αφού ένα τέτοιο ποσοστό, υπό άλλες συνθήκες εκλέγει αυτοδύναμη κυβέρνηση.

Εκείνο που μπορεί επίσης κάποιος να διαπιστώσει, είναι ότι πράγματι οι αντιλήψεις του παρελθόντος είναι ακόμη ισχυρές, ωστόσο νομίζω πως το έχω καλύψει κι αυτό, γράφοντας: "Εάν φυσικά περίμενες μέσα σε μια γενιά να εξαλειφθούν εντελώς τα φαινόμενα "έτσι πιστεύω γιατί έτσι με μεγάλωσε η μαμά μου", τότε απλώς είσαι υπεραισιόδοξη και με υπερβολικές προσδοκίες". Εδώ δέον να προσεχτεί η αιχμή που σημειώνω με bold, αφού είναι γνωστό ότι τη διδασκαλία των φαλλοκρατικών απόψεων στις επόμενες γενιές συχνότερα την πραγματοποιούν οι γυναίκες, παρά οι άντρες.

Ελπίζω ν' απέδειξα επαρκώς τα όσα έγραψα. Να πάρει, μια φορά είπα κι εγώ να γίνω λακωνικός και πάλι σε σεντόνι κατέληξα, λόγω των αμφισβητήσεων του προφανούς...:clapup:

Με δεδομένο ότι η συζήτηση αυτή κινδυνεύει να εξελιχθεί σε προσωπική αντιπαράθεση, κάτι που δεν επιθυμώ σε καμία περίπτωση, προτιμώ να την κλείσω εδώ όσον αφορά σε εμένα και στο κομμάτι των προσωπικών εμπειριών.
Παραμένω διαθέσιμη για συζήτηση πάνω σε πιο αντικειμενικά στοιχεία.
Δεν υπάρχει καμμία αντιπαράθεση και μάλιστα προσωπική, τουλάχιστον από τη δική μου πλευρά, δεν γνωρίζω πώς βλέπεις εσύ τα πράγματα. Στο μόνο που διαφωνούμε εντόνως είναι οι επικίνδυνες και ανεδαφικές γενικεύσεις, κατά τ' άλλα όλα είναι μέρος ελεύθερου διαλόγου...


σε όλες αυτές τις τέχνες (γιατί τέχνες είναι και η Κυρία, και η Νοικοκυρά, και η Πόρνη) δεν είχα έφεση ούτε ταλέντο
Κακώς, κακώς, εγώ είμαι της άποψης "μάθε τέχνη κι άστηνε κι αν πεινάσεις πιάστηνε". Πράγματι, σε εποχές οικονομικής κρίσης τούτες οι τέχνες (ειδικά η τρίτη εξ αυτών) μπορεί ν' αποδειχτούν σωτήριες...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Σορρυ αλλα εισαι σιγουρα 19 οπως γραφεις στο προφιλ σου και οχι μικροτερης ηλικιας ;;
Γιατι τοτε συμφωνα και με την "λογικη σου"...
Και ο ανδρας πρεπει να κανει αυτο που θελει.
Οτι και να ειναι αυτο
και οχι μονο η γυναιικα.

Παντως οταν ζεις σε μια κοινωνια δεν γινεται οτι εσενα σου γουσταρει.
Υπαρχουν νομοι και ορια (το σιχαινεσαι δεν το σιχαινεσαι δεν εχει καμια σημασια)
Δεν καταλαβαίνω το γεγονός ότι πρέπει να απαντάς προσβλητικά για το άτομο μου, ακόμα και αν δεν συμφωνείς με όσα λέω. Μπορείς να αντιταχθείς με σοβαρά επιχειρήματα και οχι ΜΠΟΥΡΔΕΣ περι κοινωνίας και νόμων.(Τη στιγμη που το σχόλιο μου δεν έχει καμία σχέση με αυτά)
Είμαι πρόθυμη να ακούσω επιχειρήματα που έχουν να κάνουν με την άποψη σου, άλλωστε για αυτό είμαι εδω, για να ακούω και άλλες απόψεις (κάτι που προφανώς εσύ δεν ξέρεις να αποδέχεσαι.)

Υ.Γ.1: Η δική σου "ηλικία" ποιά είναι?
Υ.Γ.2: Απάντησα στον Πέτρο ότι ΚΑΙ για τους άντρες ισχύει το αντίστοιχο (κάτι που δεν είδες και για να μην σε κουράσω στο παραθέτω από κάτω.)
Εννοείται Πέτρο ότι και ο άντρας πρέπει να κάνει ότι θέλει. Δεν το ανέφερα επειδή μιλάμε για γυναικες εδω.
Επειδή δεν γίνεται να στεριώσει μία τέτοια σχέση....το ζητούμενο (κατ'εμε) είναι να βρείς εναν άνθρωπο με τις ίδιες επιθυμίες. Και έτσι ολοι θα είναι ευχαριστημένοι κάνοντας αυτο που θέλουν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
...
Υπαρχουν νομοι και ορια (το σιχαινεσαι δεν το σιχαινεσαι δεν εχει καμια σημασια)

Μήπως ολίγον τι φασιστικό( το κοκκινισμένο); Τελικά τι νομίζεις πως ισχύει: οι νόμοι, για τον άνθρωπο ή ο άνθρωπος, για τους νόμους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
ο καθενας πρεπει να ειναι αυτο που αρεσει στον ιδιο και οχι αυτο που αρεσει στους αλλους!!Ο καθενας ειναι μια προσωπικοτητα και πρεπει να το σεβαστει αυτο
Οχι επειδη καποια στερεοτυπα υποστηριζουν αυτες τις αποψεις ...ντε και καλα πρεπει να τις ακολουθουμε!!!!ο καθενας ειναι αυτο που αισθανεται....η
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top