Ο "Τέλειος Άνθρωπος" του Αναρχισμού

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε πολιτική συζήτηση και καταλήξαμε στους Sex Pistols.WowΤέσπα,αν θέλω να πετάξω σποντίτσες με ΠΑΣΠίτες μπορώ να πάω στο τραπεζάκι τους στη σχολή μου,face to face και όχι στο Ίντερνετ.I apologize for attacking you μόνο και μόνο επειδή είσαι ΠΑΣΠίτισα,ελπίζω να συνεχίσει η κουβέντα επί της ουσίας γιατί μετά τα 14 η συζήτηση για να "σου την πω-να μου την πεις" είναι κάπως βαρετή.
Μάλλον πρέπει να κάνεις ζεν πριν αρχίζεις τέτοιες συζητήσεις , γιατί φορτώνεις άσχημα και μάλλον ¨χάνεις¨ πολλά
.... φιλικά αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μάλλον πρέπει να κάνεις ζεν πριν αρχίζεις τέτοιες συζητήσεις , γιατί φορτώνεις άσχημα και μάλλον ¨χάνεις¨ πολλά
.... φιλικά αυτό...

I'm pretty relaxed,actually.Απλά δεν υιοθετώ εκείνο τον χαζοχαρούμενο φιλικό τόνο που έχουν οι περισσότεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
I'm pretty relaxed,actually.Απλά δεν υιοθετώ εκείνο τον χαζοχαρούμενο φιλικό τόνο που έχουν οι περισσότεροι.
Eννοείται....;)
Η πλειοψηφία μιλάει χαζοχαρούμενα... :pfff: αλλά και αυτή η χαζοχαρούμενη μάζα να σου πω, πως δεν νομίζω να έμπαινε σε διαδικασία διαλόγου με ένα αλλαζόνα και υπερόπτη συνομιλητή...
Συν τοις άλλοις, το αταξικό σύστημα που ονειρεύεσαι προϋποθέτει μέλη που αντιμετωπίζουν τον συνάνθρωπο ως ισότιμο... εσύ τη μία λες ¨δεν μιλάω με πασπίτες....οι πασπίτες δεν κάνουν σοβαρή συζήτηση... κράξτε την πασπίτισα¨, την άλλη ¨οι περισσότεροι μιλάνε χαζοχαρούμενα¨... :pfff:
το αταξικό σου σύστημα χρειάζεται μέλη που έχουν καλά αφομοιωμένο τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπο,
οπότε...catέβα απ'το βάθρο, έχεις πολύ δουλειά να κάνεις σε προσωπικό επίπεδο, πέρα από τη στείρα γνώση και θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
εσύ τη μία λες ¨δεν μιλάω με πασπίτες....οι πασπίτες δεν κάνουν σοβαρή συζήτηση... κράξτε την πασπίτισα¨,

Διευκρίνισις:για πολιτικά δε μιλάω με πασπίτες γιατί το θεωρώ ανούσιο,γενικά δεν έχω θέμα,και τάβλι παίζω μαζί τους στο κυλικείο της σχολής.Μόνο με τους δαπίτες δεν πολυμιλάω,αλλά λόγω αισθητικής (είναι θεόχοντροι).

το αταξικό σου σύστημα χρειάζεται μέλη που έχουν καλά αφομοιωμένο τον σεβασμό προς τον συνάνθρωπο,
οπότε...catέβα απ'το βάθρο, έχεις πολύ δουλειά να κάνεις σε προσωπικό επίπεδο, πέρα από τη στείρα γνώση και θεωρία...

Then I guess αν ποτέ είχαμε ταξικό πόλεμο in the open I would be better off dead για να μην καταλήξω "πατερούλης",ε? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε πολιτική συζήτηση και καταλήξαμε στους Sex Pistols.
Μα....
:D

--



Να υπενθυμίσω τον όρο #5, τον οποίο η συζήτηση προσεγγίζει επικίνδυνα, και λέει: Εκφράσεις ρατσιστικών & φανατικών ιδεών ή λεκτικές, υβριστικές επιθέσεις σε εθνικές, φυλετικές, κοινωνικοπολιτικές ή θρησκευτικές ομάδες απαγορεύονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Μα....
...



Να υπενθυμίσω τον όρο #5, τον οποίο η συζήτηση προσεγγίζει επικίνδυνα, και λέει: Εκφράσεις ... υβριστικές επιθέσεις σε ... κοινωνικοπολιτικές ... ομάδες απαγορεύονται.
:redface::redface::redface:: Αν κάποιος χαρακτηρίσει ως "ληστρική συμμορία" αυτούς που κυβερνούν σήμερα την Ελλάδα (ΠΑΣΟΚ-ΔΝΤ- ΕΕ), υβρίζει; Μα δεν είναι ύβρης, αν δεν τους υβρίζεις;:redface::redface::redface::hmm::hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Η Il Pensionero παντως, τα λέει καλά :confused:

Θέλεις εντατικά il Pensiero, όχι il Pensionero. Για φαντάσου αντί για mpeskere να σε έλεγα κουραμπιέ...........:P:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mittenwald

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mittenwald αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 58 ετών, επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Να σε πω...
Το μη άσπρο, τι χρώμα είναι;
Πορτοκαλί με μπλε βούλες;;;;;;;;;

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%96%CE%B1%CE%BD-%CE%A0%CF%89%CE%BB_%CE%A3%CE%B1%CF%81%CF%84%CF%81
"ο ίδιος υπήρξε ένας στρατευμένος καλλιτέχνης στηρίζοντας τις αριστερές πολιτικές επιλογές του με τη ζωή του και το έργο του"
Κατά τον αγαπητό Ρεμπεσκέ, ισχύει το ρητό:
"Αν η αλήθεια δεν συμφωνεί με αυτά που λέμε, τόσο το χειρότερο για την αλήθεια".
Να θυμίσω στους αγαπητούς συμφόρουμους και τη ρήση του Λένιν:
"Η χρήση των ψεμμάτων είναι θεμιτή εφόσον οδηγεί ένα βήμα προς την τελική νίκη".
(Και αυτό θα ζητήσω από τον αγαπητό Ρεμπεσκέ να το βρει μόνος του).
Να θυμίσω και τη συνάντηση του Σαρτρ με τον Τσε Γκεβάρα, και τις μεγάλες και εγκάρδιες συζητήσεις που είχαν. Μάλλον και ο Τσε δεν ήταν αριστερός, φαίνεται.


Μια σοβαρή ερώτηση τώρα.
Για την κυριαρχία ακροδεξιών κομμάτων σε όλη την Ευρώπη, δεν έχει μερίδιο ευθύνης η αριστερά;
Στην Γαλλία -που σε κάπια εφημερίδα διάβαζα διθύραμβους για τους αγώνες των Γάλλων- η κόρη του ακροδεξιού Λεπέν είναι πρώτη στις επιλογές για να γίνει Πρόεδρος...
Κατά πόσο φταίει ο "μικροαστισμός" (και όλα τα φαντάσματα που επικαλείται η αριστερά) που υπάρχουν δεκάδες παρακλάδια του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ξεκινήσαμε πολιτική συζήτηση και καταλήξαμε στους Sex Pistols.Wow.Τέσπα,αν θέλω να πετάξω σποντίτσες με ΠΑΣΠίτες μπορώ να πάω στο τραπεζάκι τους στη σχολή μου,face to face και όχι στο Ίντερνετ.I apologize for attacking you μόνο και μόνο επειδή είσαι ΠΑΣΠίτισα,ελπίζω να συνεχίσει η κουβέντα επί της ουσίας γιατί μετά τα 14 η συζήτηση για να "σου την πω-να μου την πεις" είναι κάπως βαρετή.
Ίσως εδώ συμφωνήσουμε... Οι (εκάστοτε) sex pistols εμπεριέχουν πολιτική θέση και άποψη, και δεν είναι και τόσο offtopic όσο νομίζεις -έχω την αίσθηση ότι το ξέρεις-... Όσοι δεν επιμένουν να διχοτομούν-τριχοτομούν κτλ τα πράγματα τόσο αυστηρά με χειρουργικό νυστέρι, ξέρουν πολύ καλά ότι οι ρίζες και τα παρακλάδια της πολιτικής βρίσκονται -ευτυχώς- -και- στην τέχνη...και δη στην μουσική...
Κατα τ'άλλα, ίσως αυτού του τύπου η στιχομυθία είναι αρκετά απρόσωπη και δεν catαλαβαίνεις -ή μάλλον,για να ακριβολογούμε, προφανώς και δεν στο έχω περάσει εγώ αρκετά καλά- ότι το να βλέπω αναρχάκια, metalάκια κτλ -ειδικά σε αυτές τις ηλικίες-, μόνο αισιόδοξα, τρυφερά και ελπιδοφόρα μπορώ να το βλέπω.... -αυτό δεν μου αναιρεί το δικαίωμα όμως να αμφισβητώ τη λειτουργικότητα μιας αταξικής κοινωνίας-...
Και επειδή το catα πόσο η θεωρία που πρεσβεύουμε δεν είναι μόνο θεωρία, τσεκάρεται πάντα στην πράξη .... μπορώ να σε ρωτήσω αν έχεις πάει ή αν θα πας στρατό;;;;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Έλα μου ντε....πως; Περιμένω κι εγώ από έναν αντιεξουσιαστή να απαντήσει. Ειρωνικό ήταν το σχόλιο μου φυσικά. Καμία κοινωνία δεν μπορεί να επιβιώσει χωρίς κανόνες και νόμους. Τώρα αν οι νόμοι αυτοί καταπατούνται από τους ίδιους που τους δημιουργούν......πως να μιλήσουμε για τάξη και δημοκρατία.;)
Ωραία η ειρωνεία, εγώ είμαι υπέρ. Ειδικά χωρίς να έχουμε διαβάσει τα όσα έχουν ειπωθεί, η ειρωνεία είναι διασκεδαστικότερη (ειδικά για όσους μας διαβάζουν).:hehe:

Μετά από αρχικά γόνιμη συζήτηση, πριν αρχίσουν οι γατοπασπιτοαναρχοκαυγάδες:P, είχα γράψει κάποιες σκέψεις, οι οποίες θα μπορούσαν, εάν η ανθρωπότητα το αποφάσιζε, να θεμελιώσουν μια κοινωνία που θα έτεινε, ή σωστότερα θα οραματιζόταν την αναρχία. Με λιγότερη κεντρική εξουσία κι έμφαση στην αυτοοργάνωση.

Ο καλύτερος τρόπος που έχει ποτέ θεσμοθετηθεί νομικά, ήταν εκείνος του Λυκούργου της Αρχαίας Σπάρτης. Ασχέτως με τη στρατοκρατική δομή του πολιτεύματος, την οποία επέλεξε, αφού αυτή ήταν η αναγκαία για την επιβίωση του κράτους του εκείνη τη δεδομένη εποχή, φρόντισε να δημιουργήσει ένα κυκλικό σύστημα ελέγχου της εξουσίας, όπου κανένα Θεσμικό Σώμα δεν ήταν ανεξέλεγκτο, αλλά το ένα έλεγχε το άλλο. Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει σε κάποιο επίπεδο.

Σίγουρα όμως, η Παιδεία είναι αυτή που διαμορφώνει τη φύση του ανθρώπου και εξανθρωπίζει την κτηνώδη της πλευρά. Περιπτώσεις που έχω διαβάσει από Ινδιάνικες φυλές, στηρίζονταν στην καλλιέργεια μιας κουλτούρας η οποία καθιστά κτήμα του κάθε πολίτη ότι η εξουσία απορρέει από αυτόν και ότι ο κάθε κυβερνήτης είναι υπηρέτης του και παραμένει στη θέση του μόνο όσο ο ίδιος το θέλει. Η βασική συνθήκη λειτουργίας μιας τέτοιας κοινωνίας είναι εκείνη που εξέφρασε κάποιος Ινδιάνος φύλαρχος του Αμαζονίου, όταν του ζήτησαν να διατάξει τους άντρες του να κάνουν κάτι: "Τη μέρα που θα χρειαστεί να τους διατάξω για να κάνουν κάτι που τους λέω, δεν θα είμαι πια αρχηγός τους".

Σωστά είπες, ότι το διαδίκτυο δίνει πολλές δυνατότητες οριζόντιας οργάνωσης των πολιτών, πράγμα που θα μπορούσε να περιορίζει κατά πολύ τις δυνατότητες οποιασδήποτε εξουσίας να ξεπεράσει τα όρια της δικαιοδοσίας και της υπηρεσίας και να καταστεί απολυταρχική ή συγκεντρωτική. Μπορεί πράγματι να χρησιμοποιηθεί, ως πρότυπο για την οργάνωση και υλικών κοινοτήτων, ωστόσο μην ξεχνάς τη δύναμη που έχει για παράδειγμα η Google τούτη τη στιγμή στην παγκόσμια διαδικτυακή κοινότητα, οπότε θυμήσου πως σε όλα τα πράγματα υπάρχει και άλλη πλευρά...

Επίσης, θα ήθελα να πω, ότι το μοίρασμα του πλούτου που παράγει μια κοινωνία, στους πολίτες της με δίκαιο τρόπο, αμβλύνει κατά πολύ τα αισθήματα ανταγωνισμού και τη βία μεταξύ ανθρώπων. Η εκμετάλλευση και η αδικία αποκτηνώνουν τον άνθρωπο, όταν διεγείρονται από το περιβάλλον του τα ένστικτα επιβίωσης, τα οποία βρίσκονται εκεί ακριβώς για τέτοιες περιστάσεις. Αυτό, σε συνδυασμό με μια βαθιά ανθρωπιστική παιδεία και καλλιέργεια του αισθήματος κοινότητας με διάφορες πρωτοβουλίες, μαζί με τη διοχέτευση των ενστίκτων ανταγωνισμού σε πιο ευγενή και παραγωγικά πράγματα, όπως αθλητισμός, καλλιτεχνική κι επιστημονική άμιλλα κλπ, θα μπορούσαν, αν όχι να δημιουργήσουν μια πλήρως αναρχική κοινωνία, τουλάχιστον μία που θα έτεινε προς τα εκεί. Άλλωστε το ιδεατό είναι για να το στοχεύουμε, όχι για να το πιάνουμε...

Ωραίος θα ήταν ο κόσμος εάν δεν υπήρχε αστυνομία, όμως κι ένας κόσμος που η αστυνομία θα ερχόταν στο σπίτι σου συνήθως για να κατεβάσει τη γάτα σου απ' το δέντρο, δεν θα με χαλούσε καθόλου, ούτε είναι και ανέφικτος όσο πιστεύουμε.

Άραγε οι παραπάνω πτυχές, δεν αξίζει ή μήπως δεν συμφέρει να συζητηθούν από τους επικριτές του αναρχισμού; :hmm:
Μπορώ άραγε ν' αναμένω για μια απάντηση;

I'm pretty relaxed,actually.Απλά δεν υιοθετώ εκείνο τον χαζοχαρούμενο φιλικό τόνο που έχουν οι περισσότεροι.
Αν και συμφωνώ γενικά με τα όσα λες, δεν μπορώ ν' αντισταθώ στον πειρασμό να παρατηρήσω ότι το γεγονός πως ο τρόπος των άλλων είναι ή μας φαίνεται χαζοχαρούμενος, δεν αποτελεί εγγύηση ότι ο δικός μας τρόπος δεν είναι εξίσου κωμικός, εάν το δει κάποιος από κάποια άλλη οπτική γωνία, σκωπτική και αναστοχαστική, όπως θα έλεγε και ο Οίζε. :devil: :hehe:

Κατά πόσο φταίει ο "μικροαστισμός" (και όλα τα φαντάσματα που επικαλείται η αριστερά) που υπάρχουν δεκάδες παρακλάδια του ΚΚΕ και της αριστεράς γενικότερα;
Ενδιαφέρουσα ερώτηση αγαπητέ, ομολογώ όμως ότι αδυνατώ να συλλάβω το πραγματικό της νόημα. Μήπως μπορείτε παρακαλώ να μας βοηθήσετε;

Αρχική Δημοσίευση από Marina289:
Κατα τ'άλλα, ίσως αυτού του τύπου η στιχομυθία είναι αρκετά απρόσωπη και δεν catαλαβαίνεις -ή μάλλον,για να ακριβολογούμε, προφανώς και δεν στο έχω περάσει εγώ αρκετά καλά- ότι το να βλέπω αναρχάκια, metalάκια κτλ -ειδικά σε αυτές τις ηλικίες-, μόνο αισιόδοξα, τρυφερά και ελπιδοφόρα μπορώ να το βλέπω.... -αυτό δεν μου αναιρεί το δικαίωμα όμως να αμφισβητώ τη λειτουργικότητα μιας αταξικής κοινωνίας-...
Και επειδή το catα πόσο η θεωρία που πρεσβεύουμε δεν είναι μόνο θεωρία, τσεκάρεται πάντα στην πράξη .... μπορώ να σε ρωτήσω αν έχεις πάει ή αν θα πας στρατό;;;;;;;
Ενώ δεν είναι εντελώς ψέμα ότι μεγαλώνοντας έχεις τη δυνατότητα να μάθεις πράγματα και ν' αποκτήσεις βιώματα, που να σε κάνουν ν' αναθεωρήσεις ή ν' αμφισβητήσεις παλιές σου απόψεις, αυτό που διάβασα εδώ, με τον τρόπο που το είδα γραμμένο, ανακίνησε τα έγκατα του πεπτικού μου συστήματος, ευτυχώς όμως η πίεση εκτονώθηκε προς τα κάτω, λίγο πριν βρει διέξοδο προς τα πάνω...:sick:

Χωρίς καμμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης με τη Μαρίνα ή τις γάτες της, και με όλο το σεβασμό, θα πω μιλώντας με πολιτική ορολογία, ότι εάν κάποιος μεγαλύτερος μου έλεγε τούτο το πράγμα, όταν ήμουν δεκαοκτώ ετών, θα τον έφτυνα κατάμουτρα. Εάν σήμερα έπιανα τον εαυτό μου να λέει το ίδιο σε κάποιον νεώτερο, η ροχάλα θα σημάδευε εσαεί τον καθρέφτη.

Δεν υπάρχει πιο ύπουλη προπαγάνδα από τούτη την καταχθόνια γενίκευση. Άξιος ο μισθός της ΠΑΣΠ...

Α, ναι εγώ πήγα στρατό και είμαι 44. Έχεις να μου πεις κάτι για να με νουθετήσεις πολιτικά Μαρίνα; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ωραία η ειρωνεία, εγώ είμαι υπέρ. Ειδικά χωρίς να έχουμε διαβάσει τα όσα έχουν ειπωθεί, η ειρωνεία είναι διασκεδαστικότερη (ειδικά για όσους μας διαβάζουν).:hehe:

Μετά από αρχικά γόνιμη συζήτηση, πριν αρχίσουν οι γατοπασπιτοαναρχοκαυγάδες:P, είχα γράψει κάποιες σκέψεις, οι οποίες θα μπορούσαν, εάν η ανθρωπότητα το αποφάσιζε, να θεμελιώσουν μια κοινωνία που θα έτεινε, ή σωστότερα θα οραματιζόταν την αναρχία. Με λιγότερη κεντρική εξουσία κι έμφαση στην αυτοοργάνωση.

Ο καλύτερος τρόπος που έχει ποτέ θεσμοθετηθεί νομικά, ήταν εκείνος του Λυκούργου της Αρχαίας Σπάρτης. Ασχέτως με τη στρατοκρατική δομή του πολιτεύματος, την οποία επέλεξε, αφού αυτή ήταν η αναγκαία για την επιβίωση του κράτους του εκείνη τη δεδομένη εποχή, φρόντισε να δημιουργήσει ένα κυκλικό σύστημα ελέγχου της εξουσίας, όπου κανένα Θεσμικό Σώμα δεν ήταν ανεξέλεγκτο, αλλά το ένα έλεγχε το άλλο. Αυτό θα μπορούσε να λειτουργήσει σε κάποιο επίπεδο.

Σίγουρα όμως, η Παιδεία είναι αυτή που διαμορφώνει τη φύση του ανθρώπου και εξανθρωπίζει την κτηνώδη της πλευρά. Περιπτώσεις που έχω διαβάσει από Ινδιάνικες φυλές, στηρίζονταν στην καλλιέργεια μιας κουλτούρας η οποία καθιστά κτήμα του κάθε πολίτη ότι η εξουσία απορρέει από αυτόν και ότι ο κάθε κυβερνήτης είναι υπηρέτης του και παραμένει στη θέση του μόνο όσο ο ίδιος το θέλει. Η βασική συνθήκη λειτουργίας μιας τέτοιας κοινωνίας είναι εκείνη που εξέφρασε κάποιος Ινδιάνος φύλαρχος του Αμαζονίου, όταν του ζήτησαν να διατάξει τους άντρες του να κάνουν κάτι: "Τη μέρα που θα χρειαστεί να τους διατάξω για να κάνουν κάτι που τους λέω, δεν θα είμαι πια αρχηγός τους".

Σωστά είπες, ότι το διαδίκτυο δίνει πολλές δυνατότητες οριζόντιας οργάνωσης των πολιτών, πράγμα που θα μπορούσε να περιορίζει κατά πολύ τις δυνατότητες οποιασδήποτε εξουσίας να ξεπεράσει τα όρια της δικαιοδοσίας και της υπηρεσίας και να καταστεί απολυταρχική ή συγκεντρωτική. Μπορεί πράγματι να χρησιμοποιηθεί, ως πρότυπο για την οργάνωση και υλικών κοινοτήτων, ωστόσο μην ξεχνάς τη δύναμη που έχει για παράδειγμα η Google τούτη τη στιγμή στην παγκόσμια διαδικτυακή κοινότητα, οπότε θυμήσου πως σε όλα τα πράγματα υπάρχει και άλλη πλευρά...

Επίσης, θα ήθελα να πω, ότι το μοίρασμα του πλούτου που παράγει μια κοινωνία, στους πολίτες της με δίκαιο τρόπο, αμβλύνει κατά πολύ τα αισθήματα ανταγωνισμού και τη βία μεταξύ ανθρώπων. Η εκμετάλλευση και η αδικία αποκτηνώνουν τον άνθρωπο, όταν διεγείρονται από το περιβάλλον του τα ένστικτα επιβίωσης, τα οποία βρίσκονται εκεί ακριβώς για τέτοιες περιστάσεις. Αυτό, σε συνδυασμό με μια βαθιά ανθρωπιστική παιδεία και καλλιέργεια του αισθήματος κοινότητας με διάφορες πρωτοβουλίες, μαζί με τη διοχέτευση των ενστίκτων ανταγωνισμού σε πιο ευγενή και παραγωγικά πράγματα, όπως αθλητισμός, καλλιτεχνική κι επιστημονική άμιλλα κλπ, θα μπορούσαν, αν όχι να δημιουργήσουν μια πλήρως αναρχική κοινωνία, τουλάχιστον μία που θα έτεινε προς τα εκεί. Άλλωστε το ιδεατό είναι για να το στοχεύουμε, όχι για να το πιάνουμε...

Ωραίος θα ήταν ο κόσμος εάν δεν υπήρχε αστυνομία, όμως κι ένας κόσμος που η αστυνομία θα ερχόταν στο σπίτι σου συνήθως για να κατεβάσει τη γάτα σου απ' το δέντρο, δεν θα με χαλούσε καθόλου, ούτε είναι και ανέφικτος όσο πιστεύουμε.

Άραγε οι παραπάνω πτυχές, δεν αξίζει ή μήπως δεν συμφέρει να συζητηθούν από τους επικριτές του αναρχισμού; :hmm:
Μπορώ άραγε ν' αναμένω για μια απάντηση;


Αν και συμφωνώ γενικά με τα όσα λες, δεν μπορώ ν' αντισταθώ στον πειρασμό να παρατηρήσω ότι το γεγονός πως ο τρόπος των άλλων είναι ή μας φαίνεται χαζοχαρούμενος, δεν αποτελεί εγγύηση ότι ο δικός μας τρόπος δεν είναι εξίσου κωμικός, εάν το δει κάποιος από κάποια άλλη οπτική γωνία, σκωπτική και αναστοχαστική, όπως θα έλεγε και ο Οίζε. :devil: :hehe:


Ενδιαφέρουσα ερώτηση αγαπητέ, ομολογώ όμως ότι αδυνατώ να συλλάβω το πραγματικό της νόημα. Μήπως μπορείτε παρακαλώ να μας βοηθήσετε;


Ενώ δεν είναι εντελώς ψέμα ότι μεγαλώνοντας έχεις τη δυνατότητα να μάθεις πράγματα και ν' αποκτήσεις βιώματα, που να σε κάνουν ν' αναθεωρήσεις ή ν' αμφισβητήσεις παλιές σου απόψεις, αυτό που διάβασα εδώ, με τον τρόπο που το είδα γραμμένο, ανακίνησε τα έγκατα του πεπτικού μου συστήματος, ευτυχώς όμως η πίεση εκτονώθηκε προς τα κάτω, λίγο πριν βρει διέξοδο προς τα πάνω...:sick:

Χωρίς καμμία πρόθεση προσωπικής αντιπαράθεσης με τη Μαρίνα ή τις γάτες της, και με όλο το σεβασμό, θα πω μιλώντας με πολιτική ορολογία, ότι εάν κάποιος μεγαλύτερος μου έλεγε τούτο το πράγμα, όταν ήμουν δεκαοκτώ ετών, θα τον έφτυνα κατάμουτρα. Εάν σήμερα έπιανα τον εαυτό μου να λέει το ίδιο σε κάποιον νεώτερο, η ροχάλα θα σημάδευε εσαεί τον καθρέφτη.

Δεν υπάρχει πιο ύπουλη προπαγάνδα από τούτη την καταχθόνια γενίκευση. Άξιος ο μισθός της ΠΑΣΠ...

Α, ναι εγώ πήγα στρατό και είμαι 44. Έχεις να μου πεις κάτι για να με νουθετήσεις πολιτικά Μαρίνα; :sly:
Catαρχήν οι θέσεις μου για την αναρχια έχουν αναλυθεί διεξοδικά σε άλλες , προηγούμενες σελίδες...
Έπειτα δεν κατάλαβες με ποια λογική το ρώτησα το περί στρατου, οπότε πριν μαζέψεις την χλέπα που θα μου έριχνες -πιες και πορτοκαλάδα μπλε για να γίνει καλύτερη και μετά φάε και καμιά σοροπιασμένη τουλούμπα, κανένα ζόρι δεν τραβάω- , άκου την συλλογιστική μου...
Γιατί θεωρείς ειρωνία, ή πολιτική νουθεσία το να ρωτάω κάποιον που αποκαλείται αναρχικός, αν έχει υπηρετήσει την μαμά πατρίδα;;; Είναι σαφές ότι δεν είναι μομφή για την ηλικία -έλεοοοοος!!!- αλλά στο ότι είναι ελαφρώς αντιφατικό , -δεν βρίσκεις; -, κάποιος να έχει μάθει απέξω και ανακατωτά τον μουτουαλισμό, τον κροπότκιν, τον πριμιτιβισμό, την αυτοοργάνωση, την αυτοδιάθεση, την κολλεκτιβοποίηση,και όλα τα μπλα ,μπλα, μπλα και να πηγαίνει στρατό...
Ρώτησα για να ξέρω αν έχω να κάνω με αναρχικό σε θεωρητικό μόνο πλαίσιο ,ή με κάποιον που το υποστηρίζει εμπράκτως και σαν στάση ζωής....
Τώρα έγινε catανοητό;;;
Οπότε πριν βρεθούν σε διλήμματα τα αέριά σου από ποια τρύπα σου και σε τί μορφή θα βγουν, καλό θα ήταν να ακούσεις πρώτα μεσα σε τί συλλογιστικό πλαίσιο σου μιλάει/γράφει ο άλλος...
Και αναφέρομαι στο ¨αυτό που διάβασα εδώ, με τον τρόπο που το είδα γραμμένο, ανακίνησε τα έγκατα του πεπτικού μου συστήματος, ευτυχώς όμως η πίεση εκτονώθηκε προς τα κάτω, λίγο πριν βρει διέξοδο προς τα πάνω...:sick:¨ που έγραψες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Catάντια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Επαναλαμβάνω ότι οι θέσεις μου για την αναρχία είναι οι εξής...
Μια αταξική κοινωνία, σίγουρα θα ήταν ευεργέτημα και ευεργετική για τον Υπεράνθρωπο του Ζαρατούστρα... Όχι όμως και για τον απλό άνθρωπο, που βάσει της ιστορικής του ανέλιξης και φτάνοντας μέχρι και το σήμερα, φαίνεται πως για να φτάσει στο σημείο της αυτοοργάνωσης-κολλεκτιβοποίησης και στο επιθυμητό πολυσυζητημένο σημείο σεβασμού προς τον συνάνθρωπο θα πρέπει να υπάρχει καλά αφομοιωμένη μια καθολική-ή τουλάχιστον πλειοψηφική- εσωτερική παιδεία, ένα καθολικό –ή τουλάχιστον πλειοψηφικό- σημείο αναφοράς και ηθικής ανάτασης... Πολύ καλό δηλαδή για να’ναι αληθινό...
.
Οπότε, εδώ τίθεται καθαρά θέμα αμφισβήτησης του ανθρώπινου είδους , και του κατά πόσο είναι εφικτό να φτάσει -σαν σύνολο, όχι σαν σκόρπιες μονάδες που πάντα αποτελούν την εξαίρεση,- σε σημείο ηθικοσυναισθηματικής ωρίμανσης, καλλιέργειας και εσωτερικής παιδείας ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει μουτουαλιστικά σε κατάσταση πλήρους ελευθερίας...

Καθόλη την ιστορική του ανέλιξη, και φτάνοντας μέχρι και τις εκφάνσεις της σύχρονης κοινωνικής πραγματικότητας, το ζώο ¨άνθρωπος¨ αποδεικνύει περίτρανα ότι η μόνη και συνήθης σχέση που έχει με την έννοια της ελευθερίας, είναι να την καταστρατηγεί και να την μετατρέπει, συνεχώς λεηλατώντας τη, σε ασυδοσία... Οπότε εδώ τίθεται το ερώτημα... θα περιέλθει ποτέ σε θέση το ανθρώπινο είδος να εκτιμήσει, να περιφρουρήσει, και να μην καταστρατηγήσει την απλόχερη ελευθερία που του παρέχει η ονειρεμένη αταξική κοινωνία;;; (Ρητορικό το ερώτημα... μέσα μας φαντάζομαι γνωρίζουμε, δυστυχώς, ποιά είναι η απάντηση...) Μια αταξική κοινωνία θα αποτελέσει το γόνιμο έδαφος ώστε ο άνθρωπος να κάνει την υπέρβαση και να γίνει ανθρωπινότερος ή θα τον κάνει ακόμη περισσότερο απανθρωπότερο;;; Μήπως, τελικά, η παροχή πλήρους ελευθερίας ταυτοποιηθεί με την ασυδοσία και όλα συμβάλουν στη δημιουργία μιας ζούγκλας, όπου ο ένας θα κανιβαλίζει (σ)τη ζωή του άλλου, και αναπόφευκτα ¨homo homini lupus¨;;;

Θα μπορούσαμε βεβαίως να τολμήσουμε να ρίξουμε –μέσα από ένα πολύ ευφάνταστα αισιόδοξο και διαστρεβλωτικό πρίσμα – ψήφο εμπιστοσύνης στον παράγοντα ¨άνθρωπος¨... να ενστερνιστούμε δηλαδή ότι σε μία κολλεκτιβική κοινωνία ΔΕΝ θα μετέτρεπε την ελευθερία σε ασυδοσία, ούτε τον περίφημο μουτουαλισμό σε κανιβαλισμό, ούτε ο κολλεκτιβισμός θα γινόταν μια αμείλικτη κρεατομηχανή, μα εγώ προσωπικά ΔΕΝ θα το κάνω... γιατί αυτή η προοπτική φαντάζει εξαιρετικά αφελής και αφελώς αισιόδοξη για μένα...

Απ’την αλλη μεριά, ο περίφημος πριμιτιβισμός, η αναρχοπρωτογονική δηλαδή αμφισβήτηση και άρνηση του πολιτισμού και της τεχνολογίας, σαφώς και λειτουργεί αναπόφευκτα σαν μηχανή εξομοίωσης, που τσουβαλιάζει και στοιβάζει σε κοινό παρανομαστή άρνησης εξέλιξης τους πάντες... Και εδώ τίθεται το ερώτημα, του κατά πόσο αυτή η φυγόπονη –επιτρέψτε μου- λογική εξομοίωσης και δήθεν ισοτιμίας, μπορεί να βαφτιστεί ¨δικαιοσύνη¨;;; Ή μήπως πολύ απλά και ισοπεδωτικά μιλάμε για μαζοποίηση με ψευδώνυμο ¨ισοτιμία¨ και χαϊδευτικό ¨δικαιοσύνη¨;;; Κατά πόσο ο παράγοντας άνθρωπος μπορεί να αναπτυχθεί και σαν μονάδα, και να μην πνιγεί στην ομοιογένεια μιας μάζας, που πολύ απλά και ...Προκρουστικά, κόβει το περίσσιο ¨μπόι¨ όποιου προεξέχει από το ... μέσο ύψος της μάζας;;; Μήπως , τελικά, η αναρχία λειτουργεί σαν ένα τεράστιο ...τηγάνι, και ούτε καν ...αντικολλητικό;;; Αν εξαιρέσεις την ύπαρξη του μπάρμπα-στρουμφ, η μόνη αρμονική, ιδεατή αταξική κοινωνία, που θα μπορούσε να θέσει σοβαρή υποψηφιότητα... είναι τα στρουμφάκια...

Θα μπορέσει ο άνθρωπος μέσα στην άναρχη-αταξική ευδαιμονική κοινωνία να υπερνικήσει αυτό που δεν έχει καταφέρει ποτέ να νικήσει;;; Την ανταγωνιστική φύση του και τα αρχέγονα ένστικτά του, που καλώς ή κακώς, πρόκειται για ένστικτα, και είναι καλά εγγεγραμένα στον ... σκληρό δίσκο του;;; Πρόκειται για κοινωνικοπολιτική συνθήκη ή για –επίπλαστα- αισιόδοξη ηθική έκλιση και επιταγή;;; Από αυτό το πρίσμα θα μπορούσε να γίνει ευκολότερα αποδεκτό...

Δεν νομιζω κανείς να παρεμποδίζεται αν θελει να αυτοοργανωθεί και να ακολουθήσει την μέθοδο της αυτοδιαχείρισης και αυτοδιάθεσης... όποιος θέλει,είναι ελεύθερος, καταφεύγει στην επαρχία , ασχολείται με την γεωργία, και ζει από τα προϊόντα που πρωτογενώς θα παράγει...Ο δρόμος είναι ανοιχτός!
Η κρίση που βιώνουμε σε όλα τα επίπεδα δεν μπορεί να ξεπεραστεί με ουτοπικά πρίσματα και ευχολόγια...Και, σίγουρα, η διέξοδος δεν εμπεριέχεται σε εξωραισμένα ημίμετρα, που προσπαθούν να σβήσουν την φουντωμένη φωτιά, και όχι την θράκα που σιγοκαίει συνέχεια...



ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΕΣ....
τις αντιγράφω από ανάλογη συζήτηση του mycat...
Catαρχήν είμαστε ίσως αρκετά :offtopic:, αλλά οκ,απ'την άλλη, αλληλένδετα με το αρχικό θέμα είναι και αυτά...
Ίσως και πολύ αλληλένδετα, αφού μιλάμε για Ελληνική Αστυνομία και αναρχικό χώρο... που δείχνουν τόσο αντίθετα, αλλά λειτουργούν και εκφράζονται τόσο όμοια και τόσο ισοπεδωτικά τελικά...
Έπειτα είμαι ασυνεπής αυτή τη στιγμή σ'αυτό που είχα γράψει ότι δεν επανέρχομαι στο θέμα...αλλά το κάνω...:redface: για τελευταία φορά...
Πατώντας στη γη και τη σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα, που καλώς ή κακώς αυτή είναι...-και όχι σκαρφαλωμένη σε ροζ συννεφάκια...και σχολιάζοντας θεωρίες που αποτελούνται από 1850 ουτοπικά, ανεδαφικά και πρωτόγονα ¨ΑΝ¨, που δεν έχουν εφαρμοστεί ποτέ στην πράξη- δεν μιλάω για την μειοψηφία του ¨κάτι%¨ που τα ασπάζεται...
Ευελπιστώ, λοιπόν, ότι δεν ψωνίζεις σε super-market και ενισχύεις το μανάβικο της γειτονιάς- το οποίο είναι σαφώς και για μένα προτιμότερη λύση-... αν και, αν μιλάμε για αυτοδιάθεση και αυτοοργάνωση , ίσως θα έπρεπε να ντυθούμε flintstones και να κόβουμε καρπούς από τα δέντρα...
Με ρωτας ποιο συστημα ειδα να πετυχαινει...Σε ρωτω ι) τι οριζεις ως επιτυχια ενος συστηματος και ιι) απο που τεκμαιρεται οτι το συστημα που εσυ επικαλεισαι θα ειχε βελτιωτικα αποτελεσματα για την πλειοψηφια των πολιτων σε σχεση με το ισχυον? Πως αποδεικνυεται αυτο?
Γραφεις οτι αν θελουν καποιοι να ζουν χωρις χρηματικες εξαρτησεις, δεν παρασιτοζωουν...Συμφωνω! Αρκει σε αυτο να ειναι ατεγκτως συνεπεις και να μην βαφτιζουν την βιαιη ενοπλη κλοπη τραπεζων και καταστημάτων ως ¨απαλλοτριωση¨ για την εξυπηρετηση των χρηματικων αναγκων του αγωνα, διοτι τοτε περνουν στο φασμα της παρασιτικης αεργιας που επικαλουμαι παραπανω. Νομιζω οτι συμφωνουμε και εδω...

Η αποτυχια η η επιτυχια ενος συστηματος, εν πολλοις, συναρταται απο τις αναγκες που καλειται να εξυπηρετησει... Αλλες οι αναγκες των ¨πρωτοπλαστων¨ που κυκλοφορουσαν ξυπολητοι και ψαχναν τροπους να γεμισουν το στομαχι τους, αλλες οι αναγκες του σημερα, που πιθανολογω ίσως εχεις ή θα έχεις μελλοντικά και το αυτοκινητακι σου, το κινητό σου, θα εχεις και το λαπτοπακι σου,και το γυμναστήριό σου,-ίσως- θα εχεις και το σινεμαδακι σου, και τα -όχι ένα προφανώς- ζευγάρια παπούτσια, και λοιπες καθημερινες καταναλωτικες συνηθειες, που εναν αιωνα πριν η μορφη των αναγκων και η κυριαρχη λογικη θα τις θεωρουσε πλεονασμο. Αν ωστοσο θεωρεις οτι ζωντας εναλλακτικα θα εισαι καλυτερα, τοτε δεν νομιζω οτι σε εμποδιζει κανεις να το κανεις.
Το καθε συστημα ειναι εξελιξη-μετεξελιξη ενος προηγουμενου βαση διαπιστωμενων παθογενειων απο τα μελη της κοινωνιας. Αυτο, δε, που σκιαγραφεις ειναι το πολιτικοοικονομικο συστημα της αυτοδιαχειρισης, που επικρατησε οταν ο ανθρωπος κατεβηκε απο τα δεντρα και λιγο πιο μετα, οταν δηλαδη ανακαλυψε μεσω της εξελικτικης διαδικασιας που περιγραφω και παραπανω, τα ευεργετικα αποτελεσματα του καταμερισμου της εργασιας, της οργανωσης κλπ...
Μιλας για μορφες αυτοργανωσης...Καλα ως εδω, ομως επιβεβαιωνεις σε προσωπικο επιπεδο τις αιτιασεις του αρχικου μου μηνυματος αναφορικα με το ανεφικτο της αυτοργανωσης/κολλεχτιβοποιησης.
Αφου δεν σου αρεσει το ισχυον πολιτικοοικονομικο συστημα, αφου θεωρεις οτι μπορεις καλυτερα να ζησεις με εναλλακτικες μορφες οργανωσης μεσω της καλλιεργειας της γης, για ποιο λογο δεν το κανεις?
Τι σε κραταει απτο να φυγεις στην επαρχια, να καλλιεργεις την γη σου και να ζεις απτα προιοντα που πρωτογενως θα παραγεις? Γραφεις μαλιστα την φραση ¨ποναει ποδι-κοψει ποδι¨...Νομιζω οτι κατεξοχην εσυ κινεισαι στα πλαισια αυτης της λογικης....
Δε διαφωνω οτι βιωνουμε ολοι με εντονο τροπο τα κρισιακα φαινομενα του παροντος, ειτε αυτα εχουν να κανουν στο οικονομικο, ειτε στο πολιτικο, ειτε στο συλλογικο- ηθικο πεδιο. Αυτο σημαινει οτι πρεπει να γυρισουμε 30 αιωνες πισω και να ξανανεβουμε στα δεντρα? Κριτικαρεις τον ρολο της αστυνομιας επειδη καποιοι εξουσιομανεις μπατσοι ξεσπουν τα προσωπικα τους συνδρομα στους διαδηλωτες και απ'αυτο συμπεραινεις οτι δεν χρειαζομαστε αστυνομια.
...Αρα στο ιδιο πλαισιο συλλογιστικης επειδη καποιοι γιατροι παιρνουνε φακελακια, ισως δεν χρειαζομαστε ουτε γιατρους. Επειδη καποιοι πανεπιστημιακοι κονομανε απο προγραμματα κλπ ισως πρεπει να καταργησουμε και τα πανεπιστημια. Επειδη οι περισσοτεροι δικαστικοι ειναι διεφθαρμενοι, ισως δεν χρειαζομαστε ουτε δικαιοσυνη! Αν αυτο δεν ειναι κατεξοχην δειγμα λογικης ¨ποναει ποδι-κοψει ποδι¨ τοτε τι ειναι?
Aυτα τα ¨λιγα¨ και αυτή τη φορά θα είμαι συνεπής στο ¨δεν επανέρχομαι¨......

υγ ...ευελπιστώ και εύχομαι ( ; ) κάπου, κάποτε στο μέλλον τα παιδιά σου να έχουν τη χαρά να είναι μέρη-μέλη της άναρχης ευδαιμονικής κοινωνίας που ονειρεύεσαι και περιγράφεις....[/quote]


Kατάλαβες τώρα πως εννοούσα το περί στρατού;;;;;
ή να χρησιμοποιήσω φράση των ημισκουμπρίων;;;
και πραγματικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να μπαίνουν κάθε τόσο σε τέτοιου είδους συζητήσεις και τα γατιά...
έλεος ρε παιδιά... τόση φθήνια;;;; τόση έλλειψη επιχειρημάτων που βάζετε και στο χορό τα γατιά;;;;
τί να πω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Μια αταξική κοινωνία, σίγουρα θα ήταν ευεργέτημα και ευεργετική για τον Υπεράνθρωπο του Ζαρατούστρα...


Ε νταξ όντως,
τις λίγες φορές που έχει σύντομα υπάρξει αταξική κοινωνία στην ιστορία,
είναι επειδή όλοι διάβαζαν Νίτσε τα βράδια πριν πάνε για ύπνο
(ή στην παραλία).





για το υπόλοιπο... tl;dr :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ε νταξ όντως,
τις λίγες φορές που έχει σύντομα υπάρξει αταξική κοινωνία στην ιστορία,
είναι επειδή όλοι διάβαζαν Νίτσε τα βράδια πριν πάνε για ύπνο
(ή στην παραλία).





για το υπόλοιπο... tl;dr :(
Ξέρεις, δεν με νοιάζει αν ο Νίτσε έχει γίνει της μόδας ή προέκταση των doors....ή αν διαβάζεται στο κρεβάτι ή στην τουαλέτα...
για να φτάσουμε να catανοούμε τον Νίτσε, πρέπει catα βάση να έχουμε μάθει να μην διαστρεβλώνουμε τα λεγόμενα του άλλου...
Όταν μιλάω με έναν ¨αναρχικό¨, για να ξέρω αν θα βάλω εισαγωγικά στη λέξη ¨αναρχικός¨ ή όχι... οφείλω να τον ρωτήσω αν έχει υπηρετήσει ως στρατιώτης, αυτό που στην θεωρία αποδοκιμάζει.... κατά πόσο δηλαδή παραπέει και πέφτει σε αντιφάσεις μεταξύ αυτών που υποστηρίζει και του τρόπου ζωής του...
Αυτό σε μια πρόχειρη ανάγνωση του ποδαριού , μεταφράστηκε ως ειρωνία για την ηλικία..... τσ,τσ,τσ,τσ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Και επειδή το catα πόσο η θεωρία που πρεσβεύουμε δεν είναι μόνο θεωρία, τσεκάρεται πάντα στην πράξη .... μπορώ να σε ρωτήσω αν έχεις πάει ή αν θα πας στρατό;;;;;;;:hmm:

No,I haven't.I guess θα πάω όταν τελειώσω τις σπουδές μου,μέχρι τότε έχω αναβολή.What's the point of all that?

Αν και συμφωνώ γενικά με τα όσα λες, δεν μπορώ ν' αντισταθώ στον πειρασμό να παρατηρήσω ότι το γεγονός πως ο τρόπος των άλλων είναι ή μας φαίνεται χαζοχαρούμενος, δεν αποτελεί εγγύηση ότι ο δικός μας τρόπος δεν είναι εξίσου κωμικός, εάν το δει κάποιος από κάποια άλλη οπτική γωνία, σκωπτική και αναστοχαστική, όπως θα έλεγε και ο Οίζε. :devil: :hehe:

Obviously.Αλλά έτσι κι αλλιώς,όταν λέμε ότι κάτι είναι κωμικό,πάντοτε δεν υπονοούμε ότι χρησιμοποιήσαμε υποκειμενικά κριτήρια?Δεν υπάρχει κάποια αντικειμενικότητα στο τι βρίσκουμε γελοίο,νομίζω. :)

Kατάλαβες τώρα πως εννοούσα το περί στρατού;;;;;
ή να χρησιμοποιήσω φράση των ημισκουμπρίων;;;
και πραγματικά δεν ξέρω γιατί πρέπει να μπαίνουν κάθε τόσο σε τέτοιου είδους συζητήσεις και τα γατιά...
έλεος ρε παιδιά... τόση φθήνια;;;; τόση έλλειψη επιχειρημάτων που βάζετε και στο χορό τα γατιά;;;;
τί να πω....



Και για να μην παρεξηγηθώ,την εικόνα δεν τη βάζω ούτε για να σε θίξω,ούτε για να συνεχίσω την ηλίθια κόντρα που είχαμε περί πασπ,αριστεράς κλπ.Ας ξεκαθαρίσω τη θέση μου:Ξεκινώντας αυτό το thread,στην ουσία έχουμε μια άποψη που πλειοψηφεί,ότι η αναρχική κοινωνία προϋποθέτει ανθρώπους με ανώτερο επίπεδο συνείδησης και ηθικής,που θα μπορούν ανά πάσα στιγμή να εξισορροπήσουν ανάμεσα στο ατομικό και το συλλογικό καλό και την αντίθετή της άποψη,ότι η αναρχική κοινωνία μπορεί να δημιουργηθεί από ένα οποιοδήποτε τυχαίο πλήθος ατόμων.Η συζήτηση λοιπόν ως επί το πλείστον ήταν ως εξής,μερικοί που υποστήριζαν την πρώτη άποψη,βασιζόμενοι πάντα στο θεωρητικό πλαίσιο της αναρχικής κοινωνίας,λαμβάνοντας ως δεδομένο ότι δεν έχει εφαρμοστεί (fail) και με άλλους να προσπαθούν να την αντικρούσουν,πάλι σε θεωρητικό επίπεδο,δεχόμενοι το ίδιο δεδομένο (fail).Anyway,χωρίς να έχω κοιτάξει και thoroughly όλα τα posts,απάντησα στο βασικό point περί "τέλειων ανθρώπων" με μερικά πρακτικά παραδείγματα εφαρμογής της αναρχικής κοινωνίας.Sure,that ain't much of a proof ότι η αναρχική κοινωνία είναι κάτι βιώσιμο που μπορεί να εφαρμοστεί σε παγκόσμιο επίπεδο,καταρρίπτει όμως μια χαρά τον μύθο του "τέλειου ανθρώπου".So,συνεχίζεται η συζήτηση και apparently κανείς δεν μπήκε στον κόπο to take into account τα παραδείγματα που έφερα.Anyway,μετά από αρκετές θεωρητικολογίες,φτάνουμε στο σημείο να ειπωθεί ότι είναι αδύνατον να υπάρξει μια τέτοια κοινωνία και είναι κάτι που δεν έχει υπάρξει ποτέ (!!!!).Αποφασίζω λοιπόν να δώσω ένα link για το original post μου,το οποίο περιέχει ιστορικά γεγονότα,σκεπτόμενος ότι τόσες σελίδες πριν,προφανώς αυτός που έγραψε το συγκεκριμένο σχόλιο,δεν μπήκε στον κόπο να το διαβάσει (I wouldn't have read it,either).After that,έρχεσαι και ξαναποστάρεις 2 (!!!) φορές το αρχικό σου σχόλιο ότι η αναρχική κοινωνία προϋποθέτει τέλειους ανθρώπους (με μια καθαρά θεωρητική ανάπτυξη) και τώρα μας λες για έλλειψη επιχειρημάτων.I mean,you gotta be kiddin' me,right?Αν αυτό δεν είναι ο ορισμός του "δώσε μου όσα στοιχεία θες,εγώ θα συνεχίζω να λέω το αρχικό μου point απαράλλαχτο χωρίς καν να τα σχολιάσω γιατί είμαι κολλημένος",τότε τι είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
marina289
Οπότε, εδώ τίθεται καθαρά θέμα αμφισβήτησης του ανθρώπινου είδους, και του κατά πόσο είναι εφικτό να φτάσει -σαν σύνολο, όχι σαν σκόρπιες μονάδες που πάντα αποτελούν την εξαίρεση,- σε σημείο ηθικοσυναισθηματικής ωρίμανσης, καλλιέργειας και εσωτερικής παιδείας ώστε να μπορέσει να λειτουργήσει μουτουαλιστικά σε κατάσταση πλήρους ελευθερίας...
Αυτό αφορά όλα τα επινοημένα κοινωνικά συστήματα και όλες τις επιβοηθητικές τους θρησκείες καθυπόταξης των ανθρώπινων πρακτικών, με τον φόβο της αμαρτίας και της εξουσίας να συνεργάζονται, που οδηγούν σε νοερές προσδοκίες του ανθρώπου για καλύτερη ζωή και στη γη και μετά από αυτή σε έναν απροσδιόριστο ουρανό που στον δείχνουν πάντα ψηλά και όχι μόνο τον αποκλειστικά πεζό επίγειο αναρχισμό. Γιατί βρίσκεις εμπόδιο μόνο στον αναρχισμό αυτή την σωστή αναφορά σου στο όραμα υπό τις προϋποθέσεις που αναφέρεις;
Η ίδια αδυνατότητα δεν καλύπτει π.χ. το όραμα του κομμουνισμού για το μαρξιστικό βασίλειο της ελευθερίας, τον σοσιαλισμό για απόλυτα δίκαιη κοινωνία, χωρίς ορισμό του δικαίου αν σκεφτείς ότι στη φιλοσοφία του δικαίου, δίκαιο (jus justum ή δίκαιο δίκαιο) είναι και το άδικο (jus injustum ή άδικο δίκαιο), τον παράδεισο κάθε μορφής θρησκείας και την αταξική κοινωνία του οράματος των αναρχικών;
Για την δημοκρατία ούτε λόγος βέβαια διότι είναι το πλέον υποκριτικό πολίτευμα και συγχρόνως βίαιο στη νόηση (ελευθερία επιλογής!) και στο σώμα (ιδρώτας) του ανθρώπου.
Δεν ανατιλαμβάνεσαι πως η αμφισβήτηση και μόνο, είναι μία δυναμική παράμετρος που μπορεί να επιδράσει στην έτσι ή αλλιώς μόνιμη ανθρώπινη ξεφτίλα που δεν είναι αντάξια της προσωρινότητάς μας; Η ψήφος σου, γι αυτούς τους βρικόλακες, είναι σημαντικότερη από τη ζωή σου και την προσωπικότητά σου και αν γνωρίζουν ότι δεν τους ψηφίζεις δεν τους απασχολεί αν ζείς. Σου έχουν λεωφορείο για να πηγαίνεις στη δουλειά σου στην ώρα σου ξεκούραστη ώστε να είσαι παραγωγική για τα κέρδη τους και όχι για να σε εξυπηρετούν επειδή σε νοιάζονται. Η παθητική αποδοχή των επινοημένων και δοτών καθεστώτων, συνεπάγεται αποδοχή της αυτό - υποβάθμισης του ανθρώπινου όντος.
Ποιο είναι για σένα το ιδανικό πολίτευμα για ανθρώπινες κοινωνικές σχέσεις, χωρίς τις προϋποθέσεις που θέτεις για τον αναρχισμό, ώστε να δεχτείς να τον καταστήσεις αντικείμενο μιας συζήτησης;
Αν τις ίδιες προϋποθέσεις που αναφέρεις σχετικά με τον αναρχισμό, τις αντιστοιχίσεις στο όποιο πολίτευμα θεωρείς καλύτερο, θα γίνεις αναρχική. Η φτήνεια του τώρα εμφανίζει το αναρχικό όραμα που στερούν όλα τα πολιτεύματα και οι θρησκείες και δεν είναι μαθηματικά. Όσο δύσκολο είναι να είσαι πραγματικός δημοκράτης, τόσο είναι να είσαι και αναρχικός.
Μόνο που ο αναρχικός δεν συμβιβάζεται και εξ αυτού στιγματίζεται σαν ουτοπικός, ενώ ο δημοκράτης είναι από χέρι συμβιβασμένος και ζει την πραγματική και όχι την οραματική ουτοπία, μιας αντιπροσωπευτικής της θέλησής του κοινωνικής αλλά εξουσιαστικής σχέσης.
Είναι ανακλαστικές αντιδράσεις στην βιαιότητα που επικρατεί και ονομάζεται δημοκρτατία ή αυτοκοροϊδία. Ακόμα και τα ζώα μεταλλάσσονται προσαρμοστικά των συνθηκών του περιβάλλοντος. Κατηγορούμε τον αναρχισμό που είναι αυτή ακριβώς η οραματική τάση του για προσαρμογή και πραγματική ζωή και όχι απλή επιβίωση;
Πολύ θα με ενδιέφερε η άποψή σου διότι το να κάνεις κριτική στον αναρχισμό υπό μορφή απαξίας, επειδή θέλεις έναν τέλειο άνθρωπο, για να λειτουργήσει σε ένα τέλειο οραματικό σύστημα, χωρίς την υπόδειξη μιας εναλλάκτική λύσης, μέσω της οποίας δεν χρειάζονται οι προϋπουθέσεις σου, μάλλον είναι ένα φάντασμα.
Ξέρεις κάτι; Κι εγώ αναρχικός είμαι, αλλά δεν είμαι αντάξιος του. Οι δημοκρτάτες, σοσιαλιστές, κομμουνιστές κ.ο.α. είναι αντάξιοι των δικών τους επιλεγμένων πιστεύω και κανείς δεν τους φταίει. Αν δεν υπήρχαν τα ζόρια της αμφισβήτησης του κάθε μορφής εφαρμοσμένου κοινωνικού συστήματος δεν θα συζητάγαμε τώρα για καλύτερες εναλλακτικές λύσεις - με τη δική σου συμμετοχή που συνεπάγεται πως αναγνωρίζεις αυτά τα ζόρια και σε προβληματίζουν ενδεχομένως - που θα μας αναβαθμίσουν από ζώα που απλά επιβιώνουν ή το προσπαθούν, σε ζώα που ζουν πραγματικά τη ζωή τους όπως τους αξίζει με τα πνευματικά εφόδια που έχει προικίσει τον άνθρωπο η ζωή, ώστε να είναι επικυρίαρχοι ενός όμορφου πλανήτη που γδέρνει το κέρδος...

ΥΓ: Δεν θέλω να πείσω κανέναν διότι είναι ευθύνη. Απλά καταθέτω συλλογισμούς που ίσως φανούν χρήσιμοι σε όποιον από συνήθεια, είτε με ερεθισμό, είτε χωρίς, συνομιλεί με τον ευατό του όπως εγώ.
Το ιδιανικό μου είναι ένας κόσμος χωρίς κλειδαριές και ρολόγια.
Ο απώτατος ισοουτοπικός με τα άλλα συστήματα κοινωνικών σχέσων αναρχισμός μου, συνοψίζετια σε μιαν αράδα:
Ένα πρέπει πρπέπει να ισχύει, να μην ισχύει κανένα πρέπει.
Για αυτό, κανείς μη με λάβει υπόψη του.


Στη μέση στέκομαι της απορίας,
αφέντης - κύριος που δεν λογάει,
έχω βασίλειο τη γη ολάκερη,
όμως, ο θρόνος μου με τυραννάει.

Σ` ότι παιδεύει τη λύση γύρεψα,
θρόνος μετέωρος, βαρύ το στέμμα,
ποιος με ενθρόνισε και γω το πίστεψα;
Τ` αφεντιλίκι μου να είναι ψέμα;

Στη γνώση άνοιξα φαρδύ το δρόμο,
πλανήτη γόνιμο έχω δικό μου,
ακόμα ψάχνομαι να βρω απάντηση,
μήπως δεν γνώρισα τον εαυτό μου.


Λάμπρος Θ. Μαγκλάρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η ίδια αδυνατότητα δεν καλύπτει π.χ. το όραμα του κομμουνισμού για το μαρξιστικό βασίλειο της ελευθερίας,

Η αναρχία οδηγεί στον κομμουνισμό και ο κομμουνισμός στην αναρχία,που έλεγε και ο γερό-Κροπότκιν. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η αναρχία οδηγεί στον κομμουνισμό και ο κομμουνισμός στην αναρχία,που έλεγε και ο γερό-Κροπότκιν. :)



Η αναρχία οδηγεί στον κομμουνισμό και ο κομμουνισμός στην αναρχία,που έλεγε και ο γερό-Κροπότκιν. :)



O "γέρο Κροπότκιν" (κολλητιλίκια βλέπω...) δεν το είπε σε δύο γράμμες αλλά εντός πλαισίου.
Από την άλλη, το καλύτερο σχόλιο πάνω στο ζήτημα της Κοππερφιλντ-ικής εξαφάνισης
των αναρχικών της Ρωσσίας, θα βρείτε στην τηλεοπτική μεταφορά
του "Δρ Ζιβάγκο", κάπου εκεί στην μικρή παραβολή του εκτοπισμού με τα τραίνα.

Τεσπα... Καληνυχτεζ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipios

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ipios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 338 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Mr. Crowley

Η αναρχία οδηγεί στον κομμουνισμό και ο κομμουνισμός στην αναρχία,που έλεγε και ο γερό-Κροπότκιν.
O "γέρο Κροπότκιν" (κολλητιλίκια βλέπω...) δεν το είπε σε δύο γράμμες αλλά εντός πλαισίου.
Από την άλλη, το καλύτερο σχόλιο πάνω στο ζήτημα της Κοππερφιλντ-ικής εξαφάνισης
των αναρχικών της Ρωσσίας, θα βρείτε στην τηλεοπτική μεταφορά
του "Δρ Ζιβάγκο", κάπου εκεί στην μικρή παραβολή του εκτοπισμού με τα τραίνα.

Τεσπα... Καληνυχτεζ

Για έναν αναρχικό τι λέει ο Κροπότκιν, ο Στίρνερ, ο Προυντόν, ο Μπακούνιν κ.α. δεν παίζει κανέναν ρόλο. Ο καθένας έχει τις δικές του προσωπικές αντιλήψεις. Αναρχισμός που διδάσκεται, έχει δηλαδή προτεινόμενες προδιαγραφές - ποιος τις ορίζει και σε τι θα διέφερε από μία πολιτεία με νομούς θετούς πέραν των φυσικών;) - δεν είναι αναρχισμός.
Εν τω μεταξύ να το ξεκαθαρίσω: Το τι και πως βλέπεις εσύ Rempeskes, είναι θέμα δικό σου. Ούτε τον γνωρίζω τον άνθρωπο, ούτε με απασχολεί να τον γνωρίσω και πολύ περισσότερο να τον κριτικάρω. Έτσι τα βλέπει, έτσι τα λέει, έτσι τα βλέπεις, έτσι τα λες, έτσι τα βλέπω, έτσι τα λέω. Ούτε εσένα κριτικάρω επομένως. Γνώμες αναταλλάσσουμε σε ένα ήπιο κλίμα και δεν το δένουμε σε ψιλό μαντήλι καλαματιανό, προς επίτευξη κάποιου απροσδιόριστου στόχου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top