Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Οι ελληνιδες ειναι οι καλυτερες!!!!!!!!!!:D

Σε ολααα φοβερες στο φαγητο στο σκουπισμα και στο ΚΡΕΒΑΤΙ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
φιλότιμο = η αυξημένη ευαισθησία κάποιου σε σχέση με την προσωπική τιμή, την αξιοπρέπειά του και γενικότερα με την εικόνα που σχηματίζουν οι άλλοι γι΄ αυτόν. Επίσης η προθυμία, η ευσυνειδησία, στην εκτέλεση του καθήκοντος, της εργασίας.

:hmm:

Καποιες λεξεις εκπροσωπουν μια ολοκληρη εννοια και δεν μπορουν να καλυφθουν με μια απλη "Αντιγραφη-Επικολληση" απο ενα λεξικο...
Τουλαχιστον για εμενα :hmm:

Επισης ολα αυτα που εγραψα τα συμπερανα βασει των δικων μου εμπειριων. Μπορει να επεσε στις δυο εξαιρεσεις (που μεταξι μας δεν το νομιζω) και το συμπερασμα μου να ειναι λαθος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Καποιες λεξεις εκπροσωπουν μια ολοκληρη εννοια και δεν μπορουν να καλυφθουν με μια απλη "Αντιγραφη-Επικολληση" απο ενα λεξικο...
Τουλαχιστον για εμενα :hmm:
Τότε να βγάλεις και εσύ ένα λεξικό… τι, ο Μπαμπινιώτης είναι καλύτερος?

Η λέξη που χρησιμοποίησες, συγκεκριμένα, φιλότιμο, σημαίνει αξιοπρέπεια, τιμή και υπερηφάνεια. Είσαι σίγουρος ότι έχοντας δυο εμπειρίες μπορείς να συμπεράνεις πως οι αλλοδαπές δεν έχουν φιλότιμο?

[later edit] Φυσικά και δεν μπορείς…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
βασικα οι βορειοευρωπαιες..
απο οτι ξερω,,και η αδελφη μου πχ μου ειχε πει για καναδα..

ειναι πιο αντρογυναικες,,και στο σωμα(ταβλες ,πανω κατω,αχαρες) και στη πιο επιθετικη σεξουλικη συμπεριφορα,,ευθυτητα..
αλλα ειναι πολυ ψυχρες μανες,,δεν ενδιαφερονται τοσο,,αλλα ειναι οπως ξερουμε απο τις τοσες τουριστριες πιο ευκολες στην πρωτη επαφη..σεξ κλπ
(μην ξεχναμε ομως πχ,οτι υπηρχε σχεδιο κυκλωμα σχεδον βορειευρωπαιων σκανδιναβων γυναικων τουριστριων που την επεφταν στους ελληνες στα νησια και μετα απειλουσαν με καταγγελια και ζητουσαν λεφτα..το ειχαν πει και στις ειδησεις..)

οι ελληνιδες ειναι πιο δυσκολες,,αλλα πιο θηλυκα,,και καλυτερες τρυφεροτερες μανες,,μετα..καλυτερες για οικογενεια δηλαδη

το καλο θηλυκο ειναι το πιο κρυφο ,μυστηριωδες και δυσκολο..

αν σου λεει ναι με τη μια,,ή στην πεφτει αυτη,,ωμα,,το παιζει ανδρας-λογω απουσιας του υποθετω-τι να την κανεις?γυναικα θελεις ,οχι ανδρα..


αυτη ειναι χοντρικα η αποψη μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Τότε να βγάλεις και εσύ ένα λεξικό… τι, ο Μπαμπινιώτης είναι καλύτερος?

Η λέξη που χρησιμοποίησες, συγκεκριμένα, φιλότιμο, σημαίνει αξιοπρέπεια, τιμή και υπερηφάνεια. Είσαι σίγουρος ότι έχοντας δυο εμπειρίες μπορείς να συμπεράνεις πως οι αλλοδαπές δεν έχουν φιλότιμο?

Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα) και θα σου απαντησω λεγοντας σου πως οσο και να προσπαθησεις να με πεισεις για το αντιθετο δεν προκειται να αλλαξω γνωμη γι αυτο το θεμα.
Σε αυτες τις δυο σχεσεις που ειχα (ειδικα στην δευτερη με την Κυπρια) εβλεπα πως εκανα πραγματα και για τους δυο μας τα οποια δεν τα εκτιμουσε και νομιζε οτι ηταν απλα για εμενα. Επισης με αφηνε να κανω σχεδια για τη σχεση που ειχαμε ενω ειχε προκαθορησει το τελος της και τελος, πολλες ηταν οι φορες που ηταν μακρυα μου σε δυσκολες στιγμες (οικονομικες, οικογενιακες, ψυχολογικες).

Υ.Γ. Σιγουρα ο Μπαμπινιωτης δεν ειναι καλυτερος απο εμενα. Αν εχεις κανει τον κοπο να ανοιξεις ποτε το λεξικο του θα εχεις παρατηρησει ποσο οπισθοδρομικος ανθρωπος ειναι. Ειναι ενας απο τους οπαδους της καθαρευουσας γλωσσας που εγκλωβιζουν τη γλωσσα και δεν την αφηνουν να αναπτυχθει και να αναπαραχθει οπως θα επρεπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα)
Ναι το παίρνω προσωπικά. Ή συζητάμε ή κοροϊδεύουμε. Αν είναι να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις μεταφορικά,(λασπώνετε τους άλλους, εντωμεταξύ[FONT=&quot])[/FONT] να γράψετε στο «μοιραζόμαστε τα ποιήματα μου». Εκει ο καλλιτέχνης έχει πάντα δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα).......
Μήπως γιατί της είπες ότι δεν έχει φιλότιμο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Ναι το παίρνω προσωπικά. Ή συζητάμε ή κοροϊδεύουμε. Αν είναι να χρησιμοποιήσετε τις λέξεις μεταφορικά,(λασπώνετε τους άλλους, εντωμεταξύ[FONT=&quot])[/FONT] να γράψετε στο «μοιραζόμαστε τα ποιήματα μου». Εκει ο καλλιτέχνης έχει πάντα δίκιο.

Ενταξει λοιπον. Σου ζητω συγγνωμη αν σε προσεβαλα με αυτα που ειπα.
Αν και δεν μιλουσα προσωπικα για εσενα (δεν θα μπορουσα αλλωστε εφ οσον δεν σε γνωριζω) και το διευκρινισα και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν σχολιαζω το ειρωνικο σου υφος (προφανως το πηρες πολυ προσωπικα) και θα σου απαντησω λεγοντας σου πως οσο και να προσπαθησεις να με πεισεις για το αντιθετο δεν προκειται να αλλαξω γνωμη γι αυτο το θεμα.
Nομίζω ότι προφανώς, ορθώς και δικαίως το πήρε ¨πολύ προσωπικά¨ για ένα θέμα που αφορά άμεσα την προσωπική της ταυτότητα και την προέλευσή της, όπως θα το παίρναμε ίσως εσύ και εγώ, αν μπαίναμε σε ένα site όπου εξέφραζαν λόγο κατά 99% αλλοδαποί, αποτελούσες-α μόλις το 1% , και σου-μου καταλόγιζαν ψυχρότητα, έλλειψη ευαισθησίας και φιλότιμου, ανηθικότητα, πουτανιά, σε αποκαλούσαν αντροχωρίστρα( οι παρθένες οι αγνές και αμόλυντες Ελληνίδες),κακή και ψυχρή μητέρα κτλ...Μιλάω για χαρακτηρισμούς προηγούμενων ποστς, όχι δικούς σου...Οι περισσότεροι εξ αυτών χωρίς να έχουν βιωματική εμπειρία και συναναστροφή με αυτό που βρίζουν...Τα 2-3 άτομα που ίσως έχουμε συναναστραφεί δεν αποτελούν ενδεικτικό κριτήριο...
Πολύ ¨Πας μη έλλην βάρβαρος¨ απόψεις, για να κουλάρουμε λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Μήπως γιατί της είπες ότι δεν έχει φιλότιμο?

Νομιζω οτι δεν κατανοητε αυτα που λεω. Τελος παντων εγω ξεκαθαρισα τη θεση μου και απολογηθηκα αν σε καποια περιπτωση προσεβαλα καποιον.
Σιγουρα δεν αλλαζει η αποψη μου, αλλα πιστευω στις εξαιρεσεις.
Τωρα αν εσεις οι δυο το πηρατε προσωπικα λυπουμαι διοτι γραφτηκα σε αυτο το forum για να μοιραστω αποψεις που αλλες φορες θα ειναι αρεστες και αλλες οχι και τοσο και περισσοτερο με ενδιαφερουν οι περιπτωσεις που οι αποψεις μου δεν ειναι αρεστες.
Κι εμενα υπηρχαν post σε διαφορα θεματα που δεν μου αρεσουν αλλα δεν ενιωσα προσβεβλημενος διοτι καταλαβαινω οτι σχολιαζουμε το γενικο και οχι συγκεκριμενα ενα ατομο.

Τα 2-3 άτομα που ίσως έχουμε συναναστραφεί δεν αποτελούν ενδεικτικό κριτήριο...
Πολύ ¨Πας μη έλλην βάρβαρος¨ απόψεις, για να κουλάρουμε λίγο...

Μα κανεις δεν διαβαζει ολα τα ποστ σε ενα θεμα πριν γραψει?
marina289 μηπως προσεξες οτι επανελαβα τοσες φορες οτι μιλω μεσω της δικης μου εμπειριας που μπορει να ειναι ανεπαρκης αλλα υπαρχει. Σιγουρα εχουν γραψει και ατομα σε αυτο το θεμα που δεν ειχαν καν καποια εμπειρια με αλλοδαπη γυναικα. Απλα εξεφρασαν την γνωμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Ενταξει λοιπον. Σου ζητω συγγνωμη αν σε προσεβαλα με αυτα που ειπα.
Αν και δεν μιλουσα προσωπικα για εσενα (δεν θα μπορουσα αλλωστε εφ οσον δεν σε γνωριζω) και το διευκρινισα και πριν.
Δεχτή, αν και δεν με πειράζει, πλέον.
Απλά διάβαζε (γενικά στο internet, chat, forums) πόσα κοριτσάκια αλλοδαπά αισθάνονται την ανάγκη να δικαιολογηθούν και δεν έχουν φιληθεί καν πρώτη φορά…

Πίστεψέ με, είναι άδικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν κατανοητε αυτα που λεω. Τελος παντων εγω ξεκαθαρισα τη θεση μου και απολογηθηκα αν σε καποια περιπτωση προσεβαλα καποιον.
Σιγουρα δεν αλλαζει η αποψη μου, αλλα πιστευω στις εξαιρεσεις.
Τωρα αν εσεις οι δυο το πηρατε προσωπικα λυπουμαι διοτι γραφτηκα σε αυτο το forum για να μοιραστω αποψεις που αλλες φορες θα ειναι αρεστες και αλλες οχι και τοσο και περισσοτερο με ενδιαφερουν οι περιπτωσεις που οι αποψεις μου δεν ειναι αρεστες.
Κι εμενα υπηρχαν post σε διαφορα θεματα που δεν μου αρεσουν αλλα δεν ενιωσα προσβεβλημενος διοτι καταλαβαινω οτι σχολιαζουμε το γενικο και οχι συγκεκριμενα ενα ατομο.
Αυτή είναι και η ένστασή μου... Αρκούν 2-3 άτομα που ίσως έχεις συναναστραφεί να σε κάνουν να σχηματίσεις μια τόσο αλώβητη άποψη για το ¨γενικό¨, για ολόκληρο το σύνολο;;;
Ίσως να ήταν πιο cool αν σχολίαζες τα δύο -τρία άτομα που γνώρισες, και σε έκαναν να σχηματίσεις αυτή την άποψη, και όχι να προέκτεινες γενικευμένα και σε συλλογικό επίπεδο...
Όπως και να'χει είναι η άποψή σου, και είναι σεβαστή! :)

Μα κανεις δεν διαβαζει ολα τα ποστ σε ενα θεμα πριν γραψει?
marina289 μηπως προσεξες οτι επανελαβα τοσες φορες οτι μιλω μεσω της δικης μου εμπειριας που μπορει να ειναι ανεπαρκης αλλα υπαρχει. Σιγουρα εχουν γραψει και ατομα σε αυτο το θεμα που δεν ειχαν καν καποια εμπειρια με αλλοδαπη γυναικα. Απλα εξεφρασαν την γνωμη τους.
για να μην το πολυαναλύουμε, η θετική που έριξα πιο πάνω στη ¨συγνώμη¨ σου, είναι η απάντησή μου...
Δεν τίθεται θέμα επίθεσης, μην το παίρνεις έτσι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DreamRider

Νεοφερμένος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Δεχτή, αν και δεν με πειράζει, πλέον.
Απλά διάβαζε (γενικά στο ιντερνετ, chat, forums) πόσα κοριτσάκια αλλοδαπά αισθάνονται την ανάγκη να δικαιολογηθούν και δεν έχουν φιληθεί καν πρώτη φορά…

Πίστεψέ με, είναι άδικο.

Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κατα τη γνωμη μου. Αυτο εχει σχεση με την συντηριτικοτητα της κοινωνιας που μεγαλωνουν που αλλαζει ανα χωρα.

για να μην το πολυαναλύουμε, η θετική που έριξα πιο πάνω στη ¨συγνώμη¨ σου, είναι η απάντησή μου...
Δεν τίθεται θέμα επίθεσης, μην το παίρνεις έτσι... :)

:P οκ τοτε δεν ανησυχω για την σωματικη μου ακαιρεοτητα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο κατα τη γνωμη μου. Αυτο εχει σχεση με την συντηριτικοτητα της κοινωνιας που μεγαλωνουν που αλλαζει ανα χωρα.
Οχι.
Έχει να κάνει με τον ρατσισμό και την απαξίωση που νιώθουν λόγω καταγωγής τους.


Όλο και λιγότερο, το αναγνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Αυτή είναι και η ένστασή μου... Αρκούν 2-3 άτομα που ίσως έχεις συναναστραφεί να σε κάνουν να σχηματίσεις μια τόσο αλώβητη άποψη για το ¨γενικό¨, για ολόκληρο το σύνολο;;;
Ίσως να ήταν πιο cool αν σχολίαζες τα δύο -τρία άτομα που γνώρισες, και σε έκαναν να σχηματίσεις αυτή την άποψη, και όχι να προέκτεινες γενικευμένα και σε συλλογικό επίπεδο...
Όπως και να'χει είναι η άποψή σου, και είναι σεβαστή! :)

Ρε συ Μαρίνα, συμφωνώ με το 95% περίπου των όλων των γραφόμενών σου μέσα στο στέκι. Είσαι ειλικρινής και οκ στις απόψεις σου, αλλά από φόβο μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές δεν μπορούμε να γράφουμε απόψεις;;; Γιατί συνήθως αυτό φοβόμαστε όταν αναλύουμε τέτοια θέματα, αρχίζουμε και κάνουμε πίσω και λέμε αυτά που θέλουμε καλυμένα. Γιατί να ζητάει συγνώμη ο φίλος πιο πάνω, επειδή έγραψε την εμπειρία του με δυο γυναίκες;; Αυτήν αποκόμισε αυτήν έγραψε. Φυσικά και δεν θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο σακί και φυσικά δεν άλλαξε η γνώμη μου, που διάβασα το ποστ του για τις Κύπριες ή για τις Γερμανίδες.....Δημοκρατία έχουμε.... άμα σου γράψω εγώ για μια Βουλγάρα που ζει στην πολυκατοικία μου και για μια Βελγίδα θα σε καραφλιάσω.....αυτές έχω μπροστά μου γι' αυτές θα γράψω, τις υπόλοιπες μπορώ απλά να τις φανταστώ......άλλωστε από που βγάζουμε συμπεράσματα για τους άλλους;; απο την καθημερινή επαφή μαζί τους....από που αλλού;;; Και φυσικά έχω την χειρότερη γνώμη για τις δυο κατσίκες που μένουν από κάτω μου, αλλά δεν θα πω ότι όλες οι Βελγίδες είναι θεοπάλαβες και όλες οι Βουλγάρες πουτάνες, επειδή έτυχε να συναντήσω αυτά τα δύο χείριστα παραδείγματα, αλλά την αλήθεια θα την πω, δεν θα την κάνω γαργάρα, από φόβο μήπως με πουν ρατσίστρια, τότε να κλείσει το θέμα και να βουλώσουμε το στόμα μας και να κρατήσουμε τις απόψεις μας για τον εαυτό μας.... αλλά αυτό θα ήταν πολύ άδικο για όλους μας....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Έχει να κάνει με τον ρατσισμό και την απαξίωση που νιώθουν λόγω καταγωγής τους.

δηλαδη εσυ πιστευεις πως δεν εχουν κανενα δικαιωμα μεχρι τωρα οι αλλοδαπες για αυτα που ακουγονται?:hmm:
δε το λεω με κακια, πολυ καλη μου φιλη ειναι αλλοδαπη και ειναι απιστευτα καλη κοπελα και αυτη και η οικογενεια της. ασε που και εσυ απο το λιγο που σε ξερω μεσα απο το φορουμ φαινεσαι υποδειγμα οικογενειαρχισας και ηθικης, απλα αναρρωτιεμαι εγω.. οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια?

δε γινεται να εχει βγει η φημη ετσι στα καλα καθουμενα. γιατι δεν εχει βγει για τις κινεζες μεταναστριες π.χ. και εχει βγει για αυτες του πρωην ανατολικου μπλοκ? :hmm:

εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?
Πώς μοιράζεται η σύνταξη θανάτου ανάμεσα στις συζύγους. Τί παίρνει η πρώην και τί η χήρα.


Την σύνταξη του θανάντος θα «μοιράζονται» όλες οι γυναίκες της ζωής του. Δεν θα την παίρνει μόνο η τελευταία.
Αυτό προβλέπει το νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο και είναι κάτι μπου έχει π[ροκαλεσει αναστάτωσει στις χήρες. Και αυτό καθώς η πρώην σύζυγος θα λαμβάνει μέρος της σύνταξης εις βάρος των αποδοχών της χήρας (δεύτερης ή τελευταίας συζύγου). Αρκει η πρώτη-προηγούμενη σύζυγος να έχει τουλάχιστον 10 χρόνια γάμου.


Η εν λόγω σύνταξη μπορεί να φτάσει ακόμη και στο 50% στην περίπτωση που ο γάμος διήρκησε έως και 35 έτη. Πάντως, η εν λόγω πρόβλεψη αφορά και τον άνδρα διαζευγμένο καθώς ο επόμενος και τελευταίος σύζυγος δεν λαμβάνει ολόκληρη την σύνταξη της θανούσης. Και αυτή η σύνταξη επιμερίζεται αναλόγως.
Σύμφωνα με το άρθρο 38 του σχεδίου νόμου του υπουργείου Εργασίας προβλέπεται ότι σε περίπτωση θανάτου του/της πρώην συζύγου, εφόσον ο γάμος είχε διαρκέσει τουλάχιστον 10 έτη έως τη λύση του με αμετάκλητη δικαστική απόφαση, το ποσό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα (τελευταία/ος σύζυγος) επιμερίζεται κατά 75% στο χήρο ή τη χήρα και 25% στο/στη διαζευγμένο/-η (πρώην σύζυγο). Για κάθε έτος και έως το 35ο έτος του γάμου, το ποσοστό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα μειώνεται κατά 1% στο χήρο ή χήρα και αυξάνεται αντίστοιχα κατά 1% στο/στη διαζευγμένο/-η. Ετσι για 20 χρονια (αρχικού) γάμου η πρώην σύζυγος λαμβάνει το 35% της σύνταξης του θανόντος. Προκειμένου για (πρώτο) γάμο που διήρκησε πλέον των τριανταπέντε (35) ετών έως τη λύση του, το ποσό σύνταξης που δικαιούται ο χήρος ή η χήρα αυξάνεται στο 50%. Δηλαδή με 35 έτη διαρκειας στον πρώτο γάμο η σύνταξη μοιράζεται μεταξύ της χήρας/ου (τελευταίας/ου συζύγου) και της/του πρώην συζύγου.
Στις ανωτέρω περιπτώσεις που ο θανών ή η θανούσα δεν αφήνει χήρα ή χήρο (μη τέλεση νέου γάμου ή θάνατος της τελευταίας/ου συζύγου), ο/η διαζευγμένος/-η (πρώτη σύζυγος) δικαιούται το ίδιο ποσοστό σύνταξης. Δεν δικαιούται δηλαδή ολόκληρη την σύνταξη του θανόντος-θανούσης.




να δουμε τωρα πως θα βολευονται οι παππουδες που θα το σκεφτονται περισσοτερο τωρα πια πριν τους παντρευτουν γι αν τους γηροκομησουν!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ρε συ Μαρίνα, συμφωνώ με το 95% περίπου των όλων των γραφόμενών σου μέσα στο στέκι. Είσαι ειλικρινής και οκ στις απόψεις σου, αλλά από φόβο μην χαρακτηριστούμε ρατσιστές δεν μπορούμε να γράφουμε απόψεις;;; Γιατί συνήθως αυτό φοβόμαστε όταν αναλύουμε τέτοια θέματα, αρχίζουμε και κάνουμε πίσω και λέμε αυτά που θέλουμε καλυμένα. Γιατί να ζητάει συγνώμη ο φίλος πιο πάνω, επειδή έγραψε την εμπειρία του με δυο γυναίκες;; Αυτήν αποκόμισε αυτήν έγραψε. Φυσικά και δεν θα τους βάλουμε όλους στο ίδιο σακί και φυσικά δεν άλλαξε η γνώμη μου, που διάβασα το ποστ του για τις Κύπριες ή για τις Γερμανίδες.....Δημοκρατία έχουμε.... άμα σου γράψω εγώ για μια Βουλγάρα που ζει στην πολυκατοικία μου και για μια Βελγίδα θα σε καραφλιάσω.....αυτές έχω μπροστά μου γι' αυτές θα γράψω, τις υπόλοιπες μπορώ απλά να τις φανταστώ......άλλωστε από που βγάζουμε συμπεράσματα για τους άλλους;; απο την καθημερινή επαφή μαζί τους....από που αλλού;;; Και φυσικά έχω την χειρότερη γνώμη για τις δυο κατσίκες που μένουν από κάτω μου, αλλά δεν θα πω ότι όλες οι Βελγίδες είναι θεοπάλαβες και όλες οι Βουλγάρες πουτάνες, επειδή έτυχε να συναντήσω αυτά τα δύο χείριστα παραδείγματα, αλλά την αλήθεια θα την πω, δεν θα την κάνω γαργάρα, από φόβο μήπως με πουν ρατσίστρια, τότε να κλείσει το θέμα και να βουλώσουμε το στόμα μας και να κρατήσουμε τις απόψεις μας για τον εαυτό μας.... αλλά αυτό θα ήταν πολύ άδικο για όλους μας....;)
Στο ¨συγνώμη¨ έβαλα θετική με χίλια, γιατί το θεωρώ μεγάλη μαγκιά για έναν άντρα, έναν άνθρωπο, να το λέει, και ειδικά όταν το κάνει ανοιχτά, είναι εντελώς προς τιμήν του!...
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ! Η άρση της ταμπελίτσας του μη ρατσιστή θα μας φάει...
Απλώς ας κρατάμε και μία πισινή... Ας κρατάμε μία μικρή πισινούλα...Αυτό το ¨αυτή είναι η άποψή μου και δεν αλλάζω¨ μου κάνει πολύ τσιμεντοποιημένη αντίληψη...Ειδικά όταν οι εμπειρίες μας δεν αποτελούν και αξιοσέβαστο στατιστικό δείγμα...
Μπήκα για λίγο στη θέση της roumana και εντελώς αυθόρμητα δικαιολόγησα την αντίδρασή της...
Ούτως ή άλλως, αναμενόμενο και εξαρχής προβλέψιμο σε ένα site Ελληνικό, να υποστηρίξουν πλειοψηφικά τις Ελληνίδες...
Θες να πάω στο Mycat να θέσω θέμα ¨γάτα ή σκύλος;;;¨;) ... Μακάρι να μπορούσα να παίξω στοίχημα τα αποτελέσματα να βγάλω κανα φράγκο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Στο ¨συγνώμη¨ έβαλα θετική με χίλια, γιατί το θεωρώ μεγάλη μαγκιά για έναν άντρα, έναν άνθρωπο, να το λέει, και ειδικά όταν το κάνει ανοιχτά, είναι εντελώς προς τιμήν του!...
Σε όλα τα άλλα συμφωνώ! Η άρση της ταμπελίτσας του μη ρατσιστή θα μας φάει...
Απλώς ας κρατάμε και μία πισινή... Ας κρατάμε μία μικρή πισινούλα...Αυτό το ¨αυτή είναι η άποψή μου και δεν αλλάζω¨ μου κάνει πολύ τσιμεντοποιημένη αντίληψη...Ειδικά όταν οι εμπειρίες μας δεν αποτελούν και αξιοσέβαστο στατιστικό δείγμα...
Μπήκα για λίγο στη θέση της roumana και εντελώς αυθόρμητα δικαιολόγησα την αντίδρασή της...
Ούτως ή άλλως, αναμενόμενο και εξαρχής προβλέψιμο σε ένα site Ελληνικό, να υποστηρίξουν πλειοψηφικά τις Ελληνίδες...
Θες να πάω στο Mycat να θέσω θέμα ¨γάτα ή σκύλος;;;¨;) ... Μακάρι να μπορούσα να παίξω στοίχημα τα αποτελέσματα να βγάλω κανα φράγκο...

Χαίρομαι που συμφωνείς μαζί μου. :D Όσο για αυτό που έχω με κόκκινο, δεν έχω πρόβλημα να υποστηρίξω τους πάντες εφόσον είναι εντάξει απεναντί μου, δεν θα κοιτάξω σε καμία περίπτωση την καταγωγή τους...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ ότι κάποιες αλλοδαπές τρώνε συντάξεις παππούδων...
Αλλά θα ήθελα να δω και τις Ελληνίδες αν αντιμετώπιζαν ανάλογες καταστάσεις επιβίωσης(κοντά είμαστε), πόσο ψηλά θα έβαζαν τον πήχη της ...τιμής τους...
Για την ώρα μιλάμε έξω από τον χορό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
δηλαδη εσυ πιστευεις πως δεν εχουν κανενα δικαιωμα μεχρι τωρα οι αλλοδαπες για αυτα που ακουγονται?:hmm:
δε το λεω με κακια, πολυ καλη μου φιλη ειναι αλλοδαπη και ειναι απιστευτα καλη κοπελα και αυτη και η οικογενεια της. ασε που και εσυ απο το λιγο που σε ξερω μεσα απο το φορουμ φαινεσαι υποδειγμα οικογενειαρχισας και ηθικης, απλα αναρρωτιεμαι εγω.. οπου υπαρχει καπνος, υπαρχει και φωτια?

δε γινεται να εχει βγει η φημη ετσι στα καλα καθουμενα. γιατι δεν εχει βγει για τις κινεζες μεταναστριες π.χ. και εχει βγει για αυτες του πρωην ανατολικου μπλοκ? :hmm:

εχετε ακουσει για το καινουριο νομο, συμφωνα με τον οποιο τη συνταξη του παππου μετα θανατον την παιρνει η πρωην γυναικα του αν εχει ζησει περισσοτερα χρονια μαζι του αποτι η καινουρια αλλοδαπη συζυγος?


να δουμε τωρα πως θα βολευονται οι παππουδες που θα το σκεφτονται περισσοτερο τωρα πια πριν τους παντρευτουν γι αν τους γηροκομησουν!:P

Αν αυτό ισχύσει είναι και το πιο σωστό, διότι όταν η άλλη είναι μαζί του μια ζωή, έχει παιδιά κ.λπ.και ξαφνικά για λίγα χρόνια γάμου με την αλλοδαπή (πόσο να ζήσει και ο παππούς;; θα τον αποτελειώσει:P) να τα παίρνει αυτή δεν είναι και τόσο δίκαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top