Ρομαντισμός στη σχέση

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό θέμα... Αν όχι μεταφέρτε με! :D

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι.. :redface:

Είναι άρρωστο το μωρό μου και θα πάω το βράδυ σπίτι του να μου δώσει κάτι εργασίες που έχουμε να παραδώσουμε αύριο... (Ναι συνεργαζόμαστε και στα της σχολής! :D)

Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω κάτι, να του δείξω ότι τον σκέφτομαι... Δεν ξέρω τι όμως!
Να του φτιάξω ένα γλυκό; Ένα βιβλίο με κομιξ που του αρέσουν; a little help please; :)

Καμία ιδέα ΚουΕ, εσύ που είσαι καλή σε αυτά; :D

δεν του φτιάχνεις καμια σουπίτσα λέω εγώ καλύτερα? :P
μια σουπίτσα κι ένα περιοδικό ανα χείρας είναι μια χαρά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο;... :redface: Άμα δεν τους πούμε κάτι, δεν υπάρχει περίπτωση να το καταλάβουν μόνοι τους; :/:
Δηλαδή πρέπει να το (συ)ζητήσουμε; Εγώ πολλές φορές περιμένω από τον άλλο να καταλάβει π.χ. τι με ενόχλησε και να το διορθώσει, αλλά πάντα βρίσκομαι να το εξηγώ τελικά (επειδή εκείνος δεν είχε καταλάβει ότι ήταν αυτό που με πείραξε)!

Το έχω γράψει και αλλού μέσα στο φόρουμ αλλά νομίζω αξίζει να το αναφέρω κι εδώ:

Τα τελευταία 30 με 40 χρόνια, έρευνες με κλινικές αποδείξεις, δείχνουν ότι ο πρώτος χρόνος της ζωής ενός παιδιού, είναι καθοριστικός, γιατί το παιδί εξαρτάται απόλυτα από την ευαισθησία της μητέρας να απαντά στις ανάγκες του. Η στέρηση σε φροντίδα που θα υποστεί ένα βρέφος στον πρώτο αυτό χρόνο αναβιώνει αργότερα στις ενήλικες σχέσεις του. Συχνά οι σύζυγοι που έρχονται σε μένα και παραπονιούνται για το έτερον ήμισυ αναμένουν από τον άλλο μια κατανόηση η οποία είναι λίγο πολύ βρεφική. Όταν π.χ. τους ρωτάω αν τα παράπονα αυτά τα έχουν εκφράσει στον ενδιαφερόμενο, μου απαντούν ότι αξία έχει να το καταλάβει μόνος του. Αυτό όμως δεν είναι λογική απαίτηση ενήλικα, αλλά η απάιτηση ενός βρέφους, όπου η μαμά πράγματι πρέπει να καταλάβει μόνη της. Το μόνο που κάνουν τα βρέφη είναι να κλαίνε, το ίδιο κάνουν και οι ενήλικες.
Όταν το παιδί ως ενήλικας πια παντρεύεται και η γυναίκα του δεν αναταποκρίνεται στις ανάγκες του, τότε ο άντρας βιώνει πολύ έντονα συναισθήματα αντίστοιχα με αυτά που βίωσε με τη μητέρα του. Το ίδιο και η γυναίκα αντίστοιχα, βλέπει τον άντρα της σαν τη μαμά της. Έχει ανάγκες κατανόησης που γίνονται υπερβολικές, διότι τα προβλήματα που έχουμε σε όλη την παιδική ηλικία δεν είναι απλώς αναμνήσεις έστω θαμμένες και ασυνείδητες, είναι ζωντανές μέσα μας γιατί το ασυνείδητο είναι άχρονο.


Ματθαίος Γιωσαφατ, Ιδρυτής της Παιδοψυχιατρικής Εταιρείας Ελλάδας και της Ελληνικής Εταιρείας Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Καλυψώ ό,τι και να κάνεις, θα χαρεί!
Ένα πακετάκι σοκολάτες, να παίρνει ενέργεια... Ένα περιοδικό κόμιξ, να κάνει διάλειμμα... Μία γλυκειά καρτούλα! Ό,τι σου βγαίνει εσένα αυθόρμητα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ρομαντισμός είναι να της γράψεις ένα ποίημα, που να μιλάει γι' αυτήν και μόνο γι' αυτήν.
Ρομαντισμός είναι να την κρατάς σφιχτά σε κάποια ακρογιαλιά, τη νύχτα που τ' αστέρια έπεφταν βροχή κι έσκαζαν σαν πυροτεχνήματα πάνω απ' τα κεφάλια σας.
Τρυφερότητα είναι να την κάνεις να γελά, όταν δεις στα μάτια της μια στάλα θλίψη.

Τούτο το παιχνίδι είναι παιχνίδι προσφοράς, όχι ζήτησης. Όποιος δεν έχει τίποτε να δώσει, αγαπητές μου πολυπράγμονες κι απαιτητικές γυναίκες, δεν περιμένει τίποτε να πάρει. Τότε όλα θα μείνουν στις κοινοτοπίες, στ' ανόητα δώρα του ξενέρωτου Αγίου Βαλεντίνου, στα λουλούδια και στα σοκολατάκια. Τότε, φυσικά κάθε κίνηση στερεότυπης τρυφερότητας θα είναι ύποπτη στα μάτια σας. Η γλύκα μιας αξέχαστης στιγμής, κάποιας ματιάς που σ' έκανε να λες πως άξιζε να μείνεις ζωντανός για να κοιτάς μέσα στα δυο της μάτια, δεν μετριέται σε θερμίδες.

Ρομαντισμός είναι, την ιερή στιγμή του Έρωτα, εκεί, πάνω στης έξαψης το πάθος, να σου ψιθυρίζει απαλά στ' αυτί, δυο στίχους πρόστυχους του Εμπειρίκου.
Τα γεμάτα μ' ανεξάντλητα υποκοριστικά ερωτόλογα του παλιμπαιδισμού, είναι σαν τις φράουλες θεμοκηπίου: Όμορφες σ' εμφάνιση, αλλά από άρωμα, μηδέν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Καλυψώ ό,τι και να κάνεις, θα χαρεί!
Ένα πακετάκι σοκολάτες, να παίρνει ενέργεια... Ένα περιοδικό κόμιξ, να κάνει διάλειμμα... Μία γλυκειά καρτούλα! Ό,τι σου βγαίνει εσένα αυθόρμητα :)

Τελικά δεν πρόλαβα να κάνω τίποτα γιατί σαν να μην έφταναν όλες οι εργασίες που έπρεπε να κάνω, είχε και κίνηση και έφτασα σπίτι του 9 παρά, ενώ είχα φύγει από τις 7! Καταραμένα λεωφορεία... :mad:

Το είδα τον καημενούλη και ήταν χάλια... Δεν ήθελε να τον φιλήσω μην κολλήσω, αλλά όταν διαμαρτυρήθηκα του είπα ότι είναι χαζό με άφησε... Έκαιγε ολόκληρο το μωρό μου, τα ματάκια του ήταν κατακόκκινα και παρ' όλα αυτά είχε κάτσει να κάνει εργασίες. Του έκανα κι εγώ μία για να τον βοηθήσω και χάρηκα πολύ που κάπως τον ξαλάφρωσα... Αλλά στενοχωρήθηκα που δεν πρόλαβα έστω να του γράψω μία καρτούλα... :(

Τεσπα, ίσως πάω αύριο να τον δω και σίγουρα θα κάνω κάτι αυτή τη φορά!

Άσχετο αλλά σκεφτόμουν να του πάω τη σοκολάτα που του αρέσει, μετά όμως σκέφτηκα ότι μπορεί να μην κάνει με το 39μισό που έχει... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofaki_18

Νεοφερμένος

Η sofaki_18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ρομαντισμος στης σχεσεις υπαρχει αλλα πρεπει να ειναι πολλη δυνατος αν δεν ειναι δεν γινεται τπτ..μια σχεσει πρεπει να ειναι πολυ αγαπημενει κ να ειναι παντα δυνατη για ολα κ γερη..εγω με το πρωιν μ ειχαμε δυνατη σχεσει αλλα τωρα διαλεισε εξετιασ μιας..ο ρομαντισμοσ μας ειτανε πολυ δυνατος...:redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μιλουσα με μια φιλη περι ρομαντισμου και ερωτα σε μια σχεση και βεβαια, οπως παντα, διαφωνουσαμε...
Υποστηριζα οτι καποιος που δηλωνει ρομαντικος και πολυ ερωτευμενος, δε γινεται να μην εκδηλωνει το ρομαντισμο του, ακομα και εαν υπαρχουν διαφορα προβληματα μεσα στη σχεση...Αλλωστε και ποτε δεν υπαρχουν?!
Εκεινη με τη σειρα της δηλωνε οτι ειναι δυνατον να ισχυουν και τα δυο και ακριβως επειδη υπαρχουν καποια προβληματα να μην εκδηλωνεται ο ρομαντισμος...
Και σκεφτομαι εγω τωρα δινοντας ενα παραδειγμα..
Καποιος ρομαντικος και πολυ ερωτευμενος, με οποια προβληματα υπαρχουν σε μια σχεση (προφανως οχι τετοιας εκτασης, ωστε να μην υπαρχει ο ερωτας), περναει ομορφα πηγαινοντας για φαγητο σε ενα καλο μαγαζι, αλλα δε σκεφτεται ποτε να μαγειρεψει (εκπληξη) στο ετερον ημισυ?
Με το οποιο παραδειγμα θελω να πω...ναι οκ, να καταλαβω οτι ισως τα προβληματα που υφιστανται να επηρεαζουν τη ρομαντικη διαθεση του αλλου...αλλα ποσο την επηρεαζουν, οταν ναι μεν καποιος εναι διατεθημενος να απολαυσει ενα φαγητο και ενα καλο κρασι με τον αγαπημενο του, αλλα δε σκεφτεται ποτε ή δεν υλοποιει ποτε την ιδεα να του ετοιμασει μια βραδια με φαγητο και κρασι...?
Και ολα αυτα ισχυουν υπο την προυποθεση οτι μιλαμε για καποιον που δηλωνει και ρομαντικος και ερωτευμενος...

Αυτα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Μπορεί να μην ξέρει να μαγειρεύει το παιδί ή να βαριέται τη διαδικασία.

Δηλαδή θα έλεγες το ίδιο και για τα λουλούδια;
Αφού μπορεί να κόψει από τον κήπο και να της φτιάξει ένα ωραίο μπουκέτο, γιατί της αγοράζει από το ανθοπωλείο;:P


Κάντο λίγο πιο γενικό για να καταλάβουμε.

Επίσης αν δεν είσαι ρομαντικός σημαίνει ότι δεν είσαι και ερωτευμένος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μιλουσα με μια φιλη περι ρομαντισμου και ερωτα σε μια σχεση και βεβαια, οπως παντα, διαφωνουσαμε...
Υποστηριζα οτι καποιος που δηλωνει ρομαντικος και πολυ ερωτευμενος, δε γινεται να μην εκδηλωνει το ρομαντισμο του, ακομα και εαν υπαρχουν διαφορα προβληματα μεσα στη σχεση...Αλλωστε και ποτε δεν υπαρχουν?!
Εκεινη με τη σειρα της δηλωνε οτι ειναι δυνατον να ισχυουν και τα δυο και ακριβως επειδη υπαρχουν καποια προβληματα να μην εκδηλωνεται ο ρομαντισμος...


Το γενικο ειναι αυτο...

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις.
Μπορεί να μην ξέρει να μαγειρεύει το παιδί ή να βαριέται τη διαδικασία.

Δηλαδή θα έλεγες το ίδιο και για τα λουλούδια;
Αφού μπορεί να κόψει από τον κήπο και να της φτιάξει ένα ωραίο μπουκέτο, γιατί της αγοράζει από το ανθοπωλείο;:P


Κάντο λίγο πιο γενικό για να καταλάβουμε.

Οχι δε θα ελεγα το ιδιο...που για να με ρωτας κατι τετοιο, σημαινει οτι οντως δεν καταλαβες...:redface:
Το να πας για φαγητο και κρασι με το συντροφο σου ειναι συνηθισμενο...δεν αναφερομαι σε μια εξοδο εκπληξη...
Αλλα το να προετοιμασεις ενα δειπνο στο σπιτι, ειτε παραγγειλεις ειτε μαγειρεψεις, δηλωνει εαν αλφα ρομαντισμο...ειναι εκπληξη...οπως θα ηταν εκπληξη και ενα δειπνο σε καποιο μαγαζι που ξεφευγε απο τα συνηθη...
Σε αυτο που βασικα διαφωνουσαμε ειναι στο παραπανω quote...Δηλαδη μεχρι σε ποιο βαθμο ειναι δυνατον να επηρεαζεται η εκδηλωση του ρομαντισμου, οταν υπαρχουν καποια προβληματα μεσα σε μια σχεση ενω δεν λειπει ο ερωτας...
Και επειδη υποστηριζω οτι εαν εισαι ερωτευμενος και ρομαντικος, δε γινεται να μην φερεσαι και αναλογα, δαφωνουσαμε...:redface: Τα προβληματα που μπορει να εχουν προφανως δεν ειναι τετοιας εκτασης ωστε να μην υφισταται ερωτας ή να μην μπορουν να περασουν ευχαριστα...και εγω της ειπα, πως εαν ισχυει οτι ειναι ερωτευμενος, τοτε δεν ειναι ρομαντικος οπως υποστηριζει...

Ουφφφ, μηπως τωρα τα μπερδεψα περισσοτερο?!

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ναι:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Κορπς, εσυ δεν πιανεσαι:P
Ναι θα ελεγες ουτως η αλλως:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αφου προσπαθω να βγαλω ακρη τι στο καλο λες και δεν το πιανω :pfff:
Το ερωτημα με ΛΙΓΑ λογια (μην αρχισεις παλι με τα κρασια :P) ειναι αν μπορει να κανει κανεις ρομαντικες κινησεις ενω ειναι ερωτευμενος αλλα η σχεση εχει προβληματα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αφου προσπαθω να βγαλω ακρη τι στο καλο λες και δεν το πιανω :pfff:
Το ερωτημα με ΛΙΓΑ λογια (μην αρχισεις παλι με τα κρασια :P) ειναι αν μπορει να κανει κανεις ρομαντικες κινησεις ενω ειναι ερωτευμενος αλλα η σχεση εχει προβληματα; :hmm:

Ναι βρε μανα μου...αλλα τονιζοντας οτι τα οποια προβληματα εχουν δεν ειναι τετοιας εκτασης, ωστε να εχουν επηρεασει τα συναισθηματα τους. Με λιγα λογια ο ερωτας καλα κραττει...Γινεται δλδ καποιος και ρομαντικος και ερωτευμενος να μην εξωτερικευει τον ρομαντισμο που υποτιθεται, οπως λεει, εχει?

Και μη μου πεις παλι πως δεν καταλαβες....αιντε...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Τι είναι ρομαντισμός;

Για μένα για παράδειγμα δεν είναι απαραίτητα ένα δείπνο έκπληξη ή ο,τιδήποτε άλλο που παραπέμπει σε έκπληξη, και ρομαντικό.
Ρομαντικό θα έλεγα κάποιον που απολαμβάνει τη στιγμή, που λέει κάτι όμορφο όταν αυτή η στιγμή είναι τέτοια.
Αυτόν που εκεί που θα πίνουν μπύρες σε ένα πεζούλι θα αγκαλιάσει τη σύντροφό του για να χαζέψουν μαζί το φεγγάρι, θα αδειάσει τις σκέψεις του από ο,τιδήποτε άλλο και θα αφιερωθεί σε αυτό.

Θα δημιουργηθεί μια ρομαντική επομένως στιγμή, δεν μπορεί ένας άνθρωπος να είναι συνεχώς ρομαντικός.


Γινεται δλδ καποιος και ρομαντικος και ερωτευμενος να μην εξωτερικευει τον ρομαντισμο που υποτιθεται, οπως λεει, εχει?
Για σένα μπορεί να μην τον εξωτερικεύει, γιατί έχεις διαφορετικά κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ειδες τι ωραια τα λες αμα θελεις :P

Μπορει να ναι ενας εσωστρεφης-ρομαντικος, ενας μαγκωμενος-ρομαντικος, ενας με δικο-του-τροπο-ρομαντικος, ή καθολου-ρομαντικος..εξαρταται τι κινησεις κανει, και τι κινησεις περιμενει αντιστοιχα το αλλο μισο.. υποθετω :X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Ειδες τι ωραια τα λες αμα θελεις :P

Μπορει να ναι ενας εσωστρεφης-ρομαντικος, ενας μαγκωμενος-ρομαντικος, ενας με δικο-του-τροπο-ρομαντικος,

Ξερεις τι θα πω τωρα, ε...:pfff:
Χλιαρα και μετρια πραγματα....ή εισαι ή δεν εισαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ο ρομαντισμός είναι η χαζοχαρουμενίαση. Ο ρομαντισμός είναι η ανάγκη να δείξεις πόσο απολαμβάνεις κάτι. Και ο ρομαντισμός είναι η ανάγκη να προσφέρεις κάτι γλυκό/τρυφερό/ερωτικό στο σύντροφο και σε "εσάς" μαζί.

Από κει και πέρα, το κατά πόσο θα σε επηρεάσει το όποιο μελανό σημείο της σχέσης, είναι πολύ σχετικό. Μπορεί το ότι αυτός έχει πρόβλημα στύσης να μη σε χαλάει την ώρα που κοιτάζεστε σοροπιαστά ανάμεσα από τα κεριά που κοσμούν το τραπέζι, όπου τρώτε αφροδισιακά θαλασσινά.
Μπορεί όμως το ότι σχεδιάζει για άλλη μία φορά να πάει διακοπές μόνος, ενώ σε χαλάει πια, να μη σου "βγάζει" το μελιστάλαχτο χαμόγελο, να μη σε αφήνει να αφεθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.


Ξερεις τι θα πω τωρα, ε...:pfff:
Χλιαρα και μετρια πραγματα....ή εισαι ή δεν εισαι...

Όχι βρε καρδιά μου, δεν είναι τόσο απόλυτο... Γιατί για σενα μπορεί να μην είναι ρομαντικό κάτι που γι αυτόν είναι τέρμα ρομαντικό. Μπορεί εκείνος να θεωρεί ότι κάνει ρομαντικά πράγματα, ενώ εσύ ότι είναι στον κόσμο του, μπορεί να θεωρεί ότι σου μιλάει όπως υποθέτει ότι θα θελες να τον ακούς να σου μιλάει, αλλά εσύ να έχεις στο μυαλό σου κάτι εντελώς διαφορετικό.
Αυτό που έχω εγώ στο μυαλό μου ως ρομαντικό, μπορεί να διαφοροποιείται από λίγο έως και παρα πολύ από αυτό που έχεις εσύ στο δικό σου το μυαλό. :)
Επομένως, η καλύτερη κίνηση που μπορείς να κάνει σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να λες στον άλλο τι παίζει- δεν τον αφήνεις στα μαύρα μεσάνυχτα να νομίζει ότι είσαι ευχαριστημένη, ενώ εσύ θα θελες το κάτι παραπάνω. Αν θέλεις κάτι, το ζητάς...

(δεν αναφέρομαι σε σενα προσωπικά Νεράιδα, όπως κατάλαβα το τοποθετείς σε ένα γενικότερο πλαίσιο :))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ρε κορίτσια εσείς είστε ρομαντικές; Κι αν ναι πως το εκδηλώνετε δηλαδή;

Μπήκα σε βαθιές σκέψεις σήμερα με αφορμή το ποστ της Νεράιδας:P
Στο λεξιλόγιό μου δεν υπήρχε η λέξη "ρομαντικός" αλλά το "γλυκός" "τρυφερός" και άλλα τέτοια.
Ο ρομαντισμός μου βγάζει κάτι σε ξενέρωτο σαν έννοια και μόνο:P

Δηλαδή για μένα όπως είπα μπορεί να ονομαστεί ρομαντική στιγμή από έναν παρατηρητή, η στιγμή που θα μου προσφέρει για παράδειγμα το λέλουδο, αλλά εγώ δε θα τον ονομάσω ρομαντικό.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
θα συμφωνήσω εύκολα με γίδι-καλυψω-κορπς ( η τελευταία σκέφτεται σαν πραγματικό παληκάρι , να πάμε στο γήπεδο καμιά μέρα - σοβαρά τώρα μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι , ευέλικτος και χαλαρός)

Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ για την νεραϊδα είναι μήπως εννοεί ότι ο ρομαντισμός απαιτεί και φαντασία/πρωτοβουλίες και αν δεν τα δείχνει αυτά μάλλον είναι μια τυπική συμπεριφορά προορισμένη να συντηρίσει μια συνηθισμένη επιφανειακή σχέση που απλώς την μαθαίνουμε ως πρότυπο συμπεριφοράς . Δηλαδή αν κατάλαβα καλά το να την πας σε ένα εστιατόριο σου δίνει άπειρες ευκαιρίες να δείξεις ότι είσαι ρομαντικός σε χίλιες λεπτομέρειες αλλά το γεγονός ότι είναι η νόρμα για ένα ραντεβού δείχνει ότι για σένα και η άλλη είναι συνηθισμένη αφού ρομαντισμός σημαίνει καλώς ή κακώς εξιδανίκευση και άρα θεωρείς τον/την άλλη μοναδικό και άρα προσπαθε΄ςι να βρεις μοναδικά ή λιγότερο συνηθισμένα πράγματα να κάνεις μαζί του


π.σ. σου κατέστρεψα τον συλλογισμό ;

π.σ. 2 για περισσότερα άρθρα μου κοιτάξτε την στήλη μου στο κοσμοπόλιταν , κορίτσια

π.σ.3 @ηρώ τι θα τον ονομάσεις , λουλουδόφιλο ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top