Εκτίμηση αποτελεσμάτων εκλογών Οκτωβρίου 2009

Ποιο κομμα θα νικήσει τις εκλογες???
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κουμπάκιας (aka Δεν απαντώ)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ποιος σου είπε οτι δεν τον στηρίζω; Το συμπέρανες απ'το οτι είπα οτι δεν προσπαθώ να τον υποστηρίξω; Ουδέτερος είμαι, δεν έχω διαβάσει το πρόγραμμα, πως το λένε...Κακώς βέβαια, απλώς δε μπήκα στον κόπο. Γι'αυτο δεν τον κρίνω κιόλας προς το παρόν. Τώρα εντάξει, όχι, για 30η φορά σου λέω, ότι δεν προκειται να στηριχτώ στο παραμύθι με τα σαρδάμ. Εντάξει, σέβομαι βεβαια την άποψή σου αλλά αντικειμενικά δεν τη θεωρώ παραγωγική, οτιδήποτε κι αν λες. Απλά γιατί στο δάσος δεν είναι ούτε δέντρο, ούτε γρασίδι, ούτε κόκκος χώματος. Δε νομίζω οτι χρειάζεται να το συζητησουμε άλλο αυτό, νομίζω οτι εξηγούμαι ξεκάθαρα.

Ναι, από εκεί το συμπέρανα...
"Τον στηρίζω αλλά δεν προσπαθώ να τον υποστηρίξω?" Ναι οκ, με το να λες ότι "ποιος σου είπε ότι δεν τον στηρίζω", εμένα το ίδιο μου κάνει. Τελοσπάντων, σου ζητάω τα δικά σου κριτήρια, πέραν του ότι δεν έχεις διαβάσει το κυβερνητικό του πρόγραμμα, και εκτός από τα σαρδάμ φυσικά, και δε μου τα λες, παρα μόνον συνεχίζεις να ψέγεις τα δικά μου ως γελοία ή τουλάχιστον ως μη παραγωγικά... Ναι αυτή η συζήτηση δεν έχει άλλο νόημα νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Ααα παιδακια δεν σας ειπα!
Σημερα στην πλατεια ελευθεριας, εκτος απο κασκολ κλπ κλπ του πασοκ που πουλουσανε, ξανααναστησανε τον ΑΝΔΡΕΑ Παπανδρεου!
Οχι ρε φιλε!
Αντε παλι!
Ποια η λογικη??
Να εχεις την ψευδαισθηση οτι ψηφιζεις τον μακαριτη, αρα οτι ψηφιζεις καποιον λιγοτερο στοκο?
ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΛΟ?
-----------------------------------------
Για να βγάλαμε τον Γιώργο πρωθυπουργό πρέπει να είμαστε πολύ απελπισμένος λαός
Βγαλε το "πρεπει να".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όταν λες ξαναναστήσανε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
Εννοω οτι πριν καιρο, στις ευρωεκλογες θαρρω ειχανε ξαναγεμισει τον τοπο με αφισες του συγχωρεμενου.
Παει, το εκαναν συστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Η Ένωση Κεντρώων ευχαριστεί όλους όσους την ψήφισαν και στήριξαν εμάς και το έργο μας παρ' όλες τις αντιξοότητες.
Εμείς δε θα συγχαρούμε τον απόγονο του Ανδρέα Παπανδρέου και συνεχιστή του έργου του ΦΑΣΙΣΤΑ, του ΑΡΚΟΥΔΕΑ, του ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ, του ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΟΣ, του ΚΑΤΑΚΑΘΙΟΥ, του ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥ, του ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥ του Μητσοτάκη. Που θα βάλει και την κόρη του, και το γιό του, και τη Μαρίκα και τους κιοφτέδες της.
ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
ΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝΕ!
ΚΑΡΚΙΙΙΙΙΙΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ!
ΖΗΤΩ Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ!
-----------------------------------------
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει...λατρεία σε πεθαμένα είδωλα, τι να πεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Εντάξει...λατρεία σε πεθαμένα είδωλα, τι να πεις. :D

Το ίδιο συνέβη και με τον Καραμανλή άλλωστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Ένωση Κεντρώων ευχαριστεί όλους όσους την ψήφισαν και στήριξαν εμάς και το έργο μας παρ' όλες τις αντιξοότητες.
Εμείς δε θα συγχαρούμε τον απόγονο του Ανδρέα Παπανδρέου και συνεχιστή του έργου του ΦΑΣΙΣΤΑ, του ΑΡΚΟΥΔΕΑ, του ΑΛΗΤΗΡΙΟΥ, του ΚΑΘΙΖΗΜΑΤΟΣ, του ΚΑΤΑΚΑΘΙΟΥ, του ΥΠΟΧΘΟΝΙΟΥ, του ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΥ του Μητσοτάκη. Που θα βάλει και την κόρη του, και το γιό του, και τη Μαρίκα και τους κιοφτέδες της.
ΑΙΣΧΟΣ! ΑΙΣΧΟΣ! ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΟΝΕΙΔΟΣ!
ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΣΤΑ ΚΟΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ!
ΑΙΣΧΡΟΙ ΚΙ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ.
ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝΕ!
ΚΑΡΚΙΙΙΙΙΙΝΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΟΥΣ ΤΑ ΣΟΓΙΑ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΡΚΙΝΟ!
ΖΗΤΩ Η ΕΝΩΣΗ ΚΕΝΤΡΩΩΝ!
-----------------------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=W3XZqb50SfI



Εντάξει, δεν ειναι αυτό που λες "εναλλακτική πρόταση", για πολλούς ειναι αστείος κιόλας, αλλά αν το παραβλέψεις, ο Λεβέντης τα λέει μια χαρά κι αν κάπου υπερβάλλει λίγο, συνήθως έχει point. Τι να κάνω...Ανάμεσα στα υπόλοιπα 18 ψηφοδέλτια, για δεύτερη φορά, αποφάσισα να ψηφίσω το δικό του. Όχι ότι έχει κάποιο ουσιαστικό νόημα η πράξη μου, απλώς δεν μπόρεσα να ψηφίσω κανέναν άλλον. Κι εντάξει, τον Ιούνιο το ειχα πάει μελετημένα και ήξερα τι θα ρίξω, σήμερα το αποφάσισα στο παραβάν. Ελπίζω στο μέλλον κάποιο κοινοβουλευτικό κόμμα να μου δώσει λόγους να του ρίξω μια πιο ουσιαστική ψήφο.Προς το παρόν...non, non, et non.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
ρε παιδια που θα βρψ τις δηλωσεις των πολιτικων αρχηγων μετα τις εκλογες??δεν τα χει ακομη το youtube!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στα sites τους μάλλον, με μορφή κειμένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Πόσο ανόητος μπορεί να είναι κάποιος που ξεκινά από το σπίτι του και τρώει όλη την κίνηση για να φτάσει Ιπποκράτους και να ανεμίσει μια σημαία ουρλιάζοντας ποδοσφαιρικά συνθήματα;

Ήμασταν είμαστε και θα είμαστε για τα πανηγύρια.

@Qslv,

κατάλαβες με ποιους εξισώνεσαι ψηφίζοντας από ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ και πρ.οικολόγους εως γιωργοκωσταλέξηδες μάτια μου, φρύδια μου, παρειές μου; :redface:

Το λέω σε σένα γιατί με ιδιαίτερη σπουδή, φάνηκες να γράφεις μπουλεταρισμένες σκέψεις αγνοώντας πιθανότατα ένα δοκίμιο του Τζόναθαν Σουίφτ: Η τέχνη της πολιτικής ψευδολογίας.

Το ζήτημα παρότι πολλές φορές με προβλημάτισε στη βάση ενός γρίφου που απαιτούσε άμεση απάντηση - ποιος να ʽναι ο λόγος που επιμένουν οι άνθρωποι σε συνθήκες εξελίξεων που δεν τους ευχαριστούν όπως το να ψηφίζουν παρά την ολοφάνερη δυσαρέσκεια τους προς τα κώματα και τη πολιτική κατάσταση που μοιάζει με ολοκαύτωμα αλλά απλώς αλλάζει δημιουργό ανα 4ετίες - λίμνασε συν τω χρόνω σε αξεδιάλυτη μορφή κι εδώ μέσα πια έχει γίνει υδροβιότοπος με επιχειρήματα φλαμένγκο, σωστά πετούμενα με λογικές μπαλαρίνες και ροζ φτερά, ψήγματα αιωνιότητας στον ευρώτα των νοημάτων σας..:hmm:



Αδυνατώ να μη σημειώσω με απορία την αινιγματική ανησυχία σου βλέποντας το θέμα του "δεν πάω να ψηφίσω" σαν απειλή δημιουργίας κινούμενης άμμου για όσους πήγαν να ψηφίσουν.

Θέτεις (άθελα σου) το ψεύτικο δίλημμα, ποιος υποθάλπει ποιον; Αυτός που ψηφίζει εκείνον που δεν ψηφίζει ή το αντίθετο;

Απάντηση: ΑΠΑΝΤΕΣ Η ΟΥΔΕΙΣ.

Μελετώντας προσεκτικά για να εξακριβώσω αν η πηγή του άγχους σου εντοπιζόταν σε κάποια διασυνδετική λεπτομέρεια, παρατήρησα ότι διακατέχεσαι από το σύνδρομο της άγουρης διδασκαλίας.

Τι εννοώ;

Καταλάβατε κάτι λάθος και κάνατε μια άστοχη ταύτιση.
Όσοι δεν πήγαν να ψηφίσουν είναι είτε υπάλληλοι σε κρεπερίζζζζ, είτε ο ομάρ ταρίφ με δικό του SLK ταξάκι, είτε θαμώνας μπυραρίας μετά από το τρίτο μπουκάλι μπύρας. (ξεμέθυστος μπορεί και να ψήφιζε) :worry:


Τόση επιμονή να μας διδάξετε; Aυτό που γράφετε το έμαθα στη β' λυκείου στο μάθημα της ψυχολογίας και ήταν και από τα SOS. Ρωτήστε ένα φίλο τριαντάρη να σας πει τι θέμα έπεσε στις απολύτηριες εξετάσεις β' λυκείου στο μάθημα της ψυχολογίας :-). Ο μόνος λόγος που έκανα την επισήμανση είναι γιατί αλλοιώσατε τα σχόλια που έκανα με την αναφορά σας στην ταύτιση "μη ψήφος = πράξη αμετανόητων βλακέντιων, κατ'επάγγελμα ξύστες με έφεση στο πιώμα" απο όπου και συνάγω σαφή διάθεση ρεβανσισμού (για την χρησιμοποίηση της έκφρασης "λοβοτομημένοι") που βλέπω ότι μερικές φορές σας αποδιοργανώνει ενώ μπορείτε να προσφέρετε τόση βοήθεια δεδομένων των γνώσεών σας....


Στην αρχή αναρωτήθηκα αν κάποια προδιάθεση για υψηλές επιδόσεις σε διευθετήσεις λεπτών χειρισμών και στυλιστικές λεπτομέρειες απτών δημοσιεύσεων απαντά στο γονιδίωμα κάποιων να κάνουν τις πράξεις τους ιδεολογήματα και σε γενετικές θέσεις συνδεδεμένες ως προς αυτές που φιλοξενούν τα γονίδια που καθορίζουν την αγάπη τους στη ψήφο, στο κώμα, στον τόπο, στο φόβο ακυβερνησίας με ταυτόχρονο παραμερισμό της προσωπικής τους απέχθειας για αυτό που τελικά υποστηρίζουν δια ψήφου!

Ε ρε καταραμένε επαγγελματικέ προσανατολισμέ! :confused:


Χωρίς αμφιβολία, ένα στραφταλίζον ή απαστράπτον ποστ σαν της QSLV θα μπορούσε να είναι γραμμοϊσοδύναμο (ποιητική) αδεία) με ένα χαριτωμένο σπασμένο χαμόγελο χρυσόψαρου που αλιεύθηκε από το χωριό του Ντουρούτι παρόλο ότι και σε κείνη και σε μένα είναι αδιάφορο (και το χρυσόψαρο και ο Ντουρούτης) και παρεκτροπή της συζήτησης.

Ο σουρεαλισμός στέκει εδώ ως έτερη μπετοκολώνα στη θέση της μονόπαντης θεώρησής σου. Για να πατάει και στα δυο πόδια...


Επιπροσθέτως, ο συντονισμός όλων των επιμέρους συνιστωσών σε μια μειλίχια χορευτική διαφάνεια πνευματικότητας του ζεν πρέπει να απαιτεί μια υγιέστατη παρεγκεφαλίδα -απαραίτητη προϋπόθεση για ισορροπημένες συνδιαστικές κινήσεις- γεγονός που υποσκάπτει εν μέρει χωρίς να αποκλείει βέβαια κάποια αμνησιακή διαταραχή όπως ότι ψηφίζω αλλά δε θυμάμαι το γιατί. :confused:


Για ένα λόγο που μέλλεται κάποτε να αποκαλυφθεί, οι εξ-μοντερέητορς επενεργούν μέσα από τις σωματικές γλώσσες του συρμού –τις υπαινίσσονται προσπερνώντας τές- προτείνοντας τον ένα αντίχειρα να βυθίζεται στην κορυφή της μύτης - ακόμα κι αν κοιτούν την ελ-σι-ντι οθόνη τους και δεν τους συλλαμβάνει εκείνη- και αυτό χωρίς εμφανή πρόθεση σεξουαλικής υπονόμευσης, κίνηση που πιστώνεται στη βάση μιας πνευματικής σαγήνης του αναγνωστικού κοινού.

Το αποκορύφωμα αυτής της μονόπλευρης έλξης που εκτινάσει όμως το θέαμα – τις κρέπες, τα ταξίμετρα και τις φθηνιάρικες μπύρες - σε θόλους ερωτικών αστερισμών απʼ όπου δεν μπορεί κανείς να διαφύγει, είναι ότι όλα γίνονται χωρίς ίχνη διάψευσης.

(ΑΜ ΔΕ...:P)

Απαγορεύεται έτσι έστω και μια φετιχιστική χρήση εξτρα μανιταριών πχ για το παράδειγμα της κρέπας...
πράγμα που αποδεικνύει ότι η ψήφος είναι ετερόκλητο μέσο και άρα το επιχείρημα κοντοστέκει ανάμεσα στην αβεβαιότητα και τον Πύργο της Πίζας..

Ας πούμε μιά, έστω μιά προσπάθεια απενοχοποίησης ή ένα πονηρό γελάκι (κι όχι μονίμως ντροπαλούτσικο) θα επέτρεπε στον έκθαμβο θεατή να συγκρατήσει όλη την ευχαρίστηση ή απαρέσκεια σε μια τόση δα λεπτομέρεια και να συνεχίσει την μέρα του, ενώ τώρα βυθίζεται σε μια λαβυρινθώδη αδιέξοδη φαντασίωση χωρίς δυνατότητα αποφόρτισης, ειδικά αν πρόκειται για άνθρωπο που δεν το κούνησε ρούπι από το σπίτι του για να πα' να ψηφί..

Δεν μπορεί να κρατηθεί από καμία λεπτομέρεια γιατί όλες περιστρέφονται γύρω από μια θεμελιώδη αντίφαση οπότε δεν εγείρεται θέμα, δυνατότητα, ή επιθυμία απόσπασης τους από το κάδρο. Το όλο ζήτημα αποκτά καταδιωκτικές διαστάσεις στο σύνολο του. Απέδωσα έτσι την ανησυχία μου στη βάση ενός βασανιστικά αδιέξοδου εγκλωβισμού.

Σημείωσα με αναγανάκτηση ότι ακόμη και στις διαφημίσεις καλσόν όπου συχνά χρησιμοποιείται το παιχνίδισμα μιας σκανδαλιστικής πνευματικότητας –κοκκάλινα γυαλιά, εστιασμένο βλέμμα στο άνω λοξό υπερπέραν- υπάρχει έστω μια λεπτομέρεια που ανατρέπει την όλη σκηνοθεσία. Και φυσικά δεν είναι τα ατέλειωτα πόδια αλλά ένα στυλό ή ένα ντοσιέ που πέφτει κάτω οδηγώντας τον θεατή να γίνει άγριος τιμωρός του αντικειμένου ώστε να επιστρέψει την εικόνα πίσω, να επέμβει σε μια φαντασιωτική αποκατάσταση της εντροπίας πριν την πτώση και την συνακόλουθη αναταραχή.

Εδώ όμως δεν υπάρχει αυτή η λεπτομέρεια και η φαντασίωση παγώνει εσαεί. Γιατί αυτή η ανατροπή -ένα ρήγμα αλήθειας στη σκηνοθεσία, θα αποτελούσε μια λεπτομέρεια βʼ διαλογής, κάτι δεύτερο, κάτι πρόστυχο, ασύμβατα τρικυμιώδες σε μια ήσυχη υγρή έκταση θεραπευτικής απόσυρσης, που θα γείωνε το όλο πράμα σε μια εκδοχή επίγειου μεταβολισμού. Ενώ τώρα το όλο θέαμα είναι πρόστυχο πέρα ως πέρα ως αδύνατο και την ίδια στιγμή κατʼ επίφαση ευγενές.

Να καταναλώνεις κάθε μέρα δεκάδες mg καφεϊνης -συνήθως κάπου στο πλάνο παίζει και μια καφετιέρα φίλτρου ή κάποια ιταλική ρετρό εσπρεσσομηχανή για τους πιο gourmet μοντερέητορς- και να διατηρείς τα πάντα πεντακάθαρα είναι ασφυκτικό ως εικόνα, σε κατακλύζει με μια εξοργιστική κοροϊδία.

Οι απόψεις περί απαράδεκτης αποχής από αυτές τις εκλογές αποκτούν μέσα σε αυτό των ωκεανό εξουδετερωτικών αντιφάσεων τον χαρακτήρα ενός αχαρτογράφητου ύφαλου ή σκόπελου. Σε δονούν με συναισθήματα συγκρουσιακής θλίψης γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις θεωρείς ότι η έλλειψη μιας αδύνατης σκηνοθεσίας τις καθιστά ντοκουμέντα ελαττωματικών διευθετήσεων.

Θυμάμαι, ύστερα από μια πρόσφατη εξωσωματική εμπειρία που είχα –έχω συγκρατήσει αυτή τη λεπτομέρεια με βαριά καρδιά- ότι το φλυτζάνι του καφέ δίπλα στον Καραγάτση -στην κλασσική φωτογραφία όπου βρίσκεται στο γραφείο του καπνίζοντας και γράφοντας- είναι βρώμικο και ακόμα ότι ο αθεόφοβος Καραγάτσης δεν είχε φροντίσει να προμηθευτεί έστω ένα πρόπλασμα βρώμικου φλυτζανιού όπως τα αντικείμενα των διαφημίσεων. Πιάνω τον εαυτό μου να εξερευνά αυτές τις φωτογραφίες με διάθεση να ρετουσάρει ό,τι μαρτυρά θνητότητα. Θέλω να διορθώσω τα στραβά κάδρα, να γυαλίσω τα τασάκια, να καθαρίσω τα ποτήρια, να στοιβάξω όμορφα τα βιβλία, να διορθώσω τα λουλούδια στο βάζο ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΨΗΦΙΣΩ. ΟΚ???????????? ARE YOU F*CKING OK WITH THAT?

Κάθομαι στο κρεβάτι μου τώρα και κοιτώντας τα βρώμικα βιβλία και το αναμαλιασμένο κουβερλί μου, επίγεια και υπέργεια νιώθω να σπέρνουν μέσα μου τυφλά ρήγματα δυστυχίας. Αδυνατώντας να αντέξω τόσα πλήγματα προσπαθώ να γιατρέψω τα τραύματα με θεραπευτικές φαντασιώσεις. Και βιβλία, πολλά βιβλία που δέχονται επιθέσεις από τα υπερβατικά νοήματα του ποστ της QSLV αλλά είναι άτρωτα, που σκίζω με βία τις σελίδες αλλά αποκαθίστανται στη στιγμή, που είναι αδύνατο να δεχτούν την όποια αποτύπωση χρήσης ή κατάχρησης στο σώμα τους.

Το δωμάτιο μου -μια μαγική κρυψώνα από τον έξω κόσμο, κάτι σαν την χώρα που έκρυβα κάτω από το κρεβάτι μου κάποτε- σταδιακά άρχισε να απομαγεύεται στο βλέμμα μου. Καθόμουν σιωπηλά στην καρέκλα μου και ευχόμουν αν υπάρχει θεός να επαναφέρει τα βιβλία μου στην κατάσταση που ήταν όταν τα αγόρασα. Καθαρά, λευκά στο σώμα τους, άσπιλα κι αμόλυντα. Αυτή η ελπίδα άρχισε σιγά-σιγά να λειτουργεί ως νάρθηκας που θα μου επέτρεπε να εστιάσω τη θλίψη μου όχι στα θλιβερές εκδιπλώσεις του βλέμματος αλλά σε μια δημιουργική προσπάθεια των χεριών. Να ξεπεράσω το πρόβλημα αγοράζοντας όλα μου τα φθαρμένα βιβλία εκ νέου.

Πρώτα ο θεός από αύριο ξεκινάω. Μέχρι να αξιωθώ να αποκτήσω μια καινούρια συλλογή έχω υποσχεθεί να μην ξαναδιαβάσω ποστ της QSLV. Να καθαρίζω κάθε βδομάδα τα βιβλία. Να τα προσέχω και να αγαπάω. Ώστε να μπορώ κάποια στιγμή να φωτογραφηθώ μαζί τους σε μια ωραία πόζα και να αιχμαλωτίσω το KOINO σε ουρανομήκεις φαντασιώσεις.

Δεν αντέχεται τόση πραγματικότητα μωρό μου...


Παρακαλώ, λεπτότητα από όλους.
Το θέμα δεν είναι πολιτικό ούτε ηθικό αλλά αυστηρώς συνειδησιακό.


Της ψήφου εννοώ.


υγ. όσοι ψηφίσατε εξωκοινοβουλευτικά, δέστε:

Τα λοιπά κόμματα θα κυμανθούν στο 1-1,5%, (τσάμπα ψηφαλάκια δηλ στην Αντίσταση κλπ)
οι οικολόγοι γύρω στο 2 (τσάμπα ψηφαλάκια, αζ γουέλ)
και ο γιωργάκης θα κυβερνήσει anyway.

Κι όσο εσείς κοβόσασταν τάχα μου για δημοκρατίες,
εγώ έτρωγα αποσβωλομένος από τη νοστιμιά ένα πιάτο παστίτσιο στην υγειά των ζώων (approx.8 / 10) που ψήφισαν Costa-Yorgo.

Από αύριο στο μαντρί.

Να ποιοι δεν έχουν δικαίωμα να γκρινιάζουν, αγάπη.



Νομίζω ότι η ένταση δικαιώνεται όταν παράγει αποτέλεσμα.

Άσχημο πράγμα να είσαι πολιτικός αναλυτής και να βγαίνεις οφσάϊντ...



Υποκλίνομαι.



Νινί νάνι. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Με λιγα λογια το δικο μου αδιεξοδο ειναι το εξης:

Αγαναχτω καθημερινα με την κατασταση σε αυτη τη χωρα και τους πολιτικους της..

Ερχονται εκλογες..

Ενα απο τα δυο μεγαλα κομματα δεν θελω να ψηφισω επειδη ξερω οτι δεν θα αλλαξει τιποτα..Ουτε τωρα ουτε και στο μελλον (αλλωστε και οι νεοι που μπαινουν σαν πολιτικοι σε αυτα τα κομματα,ειναι οι αρχιδαπιτες και οι αρχιπασπιτες των σχολων..Οταν αυτοι πατουσαν επι πτοωματων για να βγουνε στις φοιτητικες εκλογες και κανανε υπογειες συνεργασιες με τους καθηγητες με ανταλλαγμα να τους περνανε μαθηματα,τι ελπιδα να εχω εγω οτι θα εχουν ηθος ως πολιτικοι?)

Απο τα μικρα εντος βουλης το κκε ειναι εκτος εποχης,το λαος ειναι φασιστικο (παρεπιμπτωντος σημερα ειδα παλια φωτογραφια του βουλευτης μας Βοριδη: https://anything-but-nd.blogspot.com/2008/03/blog-post_07.html) και ο συνασπισμος εχει 15.000 συωιστωσες και τασεις και εχει αποδεχθει τον ρολο της μικρης αντιπολιτευσης..

Οι οικολογοι πρασινοι με χαλασανε που ηταν ετοιμοι αν μπαιναν στη βουλη και δεν εβγαζε αυτοδυναμια ο γιωργακης να συνεργαστουν..Ακομα νομιζουν οτι το πασοκ ειναι σοσιαλιστικο κομμα και εχει διαφορες απο τη νδ..:P

Ψηφιζοντας ενα απο τα μικρα εξωκοινοβουλευτικα κομματα εδινα μεγαλυτερες πιθανοτητες αυτοδυναμιας στο πασοκ..

Λευκο και ακυρο στηριζουν το πρωτο κομμα..

Η αποχη λαμβανεται ως αδιαφορια..

Εσυ ολα αυτα δεν τα βλεπεις ως αδιεξοδο???

Οχι φυσικα.

Πρωτον αυτο που περιγραφεις ειναι το αντιστοιχο του "δεν κανω φιλους, γιατι ο ταδε εχει το ενα ελαττωμα, ο δεινα το αλλο. Μα κανεις δεν ειναι τελειος". Προφανως! Τι θα επρεπε να προσφερει δηλαδη η δημοκρατια; Ενα κομμα στον καθενα, το οποιο να του ταριαζει απολυτα; Και μαλιστα οχι μονο σαν φιλοσοφια και ατομα, αλλα και σε συναρτηση με το τι θα σημαινε η ψηφος σε αυτο σε σχεση με τα μεγαλα κομματα;;;

Δευτερον, αυτο που αναλυεις εσυ, δεν ειναι αδιεξοδο της δημοκρατιας, ειναι αδιεξοδο δικο σου. Και εξηγουμαι: Η ολη θεωρηση ειναι λες και ψηφιζεις μονο εσυ. Αν ομως οι πολιτες ηταν συνειδητοποιημενοι, η μαζικη ψηφος σε εξωκοινοβουλευτικο κομμα δεν θα στηριζε την αυτοδυναμια του πασοκ, γιατι πολυ απλα θα το εκανε το ιδιο αυτοδυναμη κυβερνηση.

Το "προβλημα" εγκειται στο οτι ο κοσμος δεν ψηφιζει μαζικα πχ Ανταρσυα, ή δεν στηριζει παραπανω καποιο κοινοβουλευτικο κομμα, με αποτελεσμα να δημιουργειται το προσωπικο σου αδιεξοδο. Δεν εχει η δημοκρατια αδιεξοδα, η νοοτροπια των πολιτων τα δημιουργει.

Τελος, το ολο ζητημα εχει να κανει με "αδιεξοδο" μονο αν θεωρησουμε οτι "εμεις εχουμε δικιο, και ολοι οι αλλοι ειναι βλακες". Σε μια δημοκρατια, οφειλεις να καταλαβεις οτι η ψηφος του καθενος εχει την ιδια σημασια με τη δικη σου, και ετσι ο,τι ψηφιζεται πλειοψηφικα πρεπει να λαμβανει το σεβασμο των υπολοιπων. Δηλαδη, αν το 45% του κοσμου ψηφισε ΠΑΣΟΚ, αυτο δειχνει οτι για αυτους δεν ειναι αδιεξοδο, ειναι η λυση. ;)

Παρεμπιπτοντως, συνηθως δεν ασχολουμαι με τις "βαθμολογιες" των posts. Θα καταλαβαινα επισης, να δεχοταν αυτο πχ το post αρνητικη, μιας και εκφραζει και καποια αποψη. Το post μου που ομως, οπου απλα εκανα παραθεση τον jrot6 και του ζητουσα ευγενικα να μου αναλυσει τι εννοει, βαζοντας και smilie, τι αρνητικο ειχε; :hmm::confused:

Υ.Γ: Τωρα που το ειδα. Σορρυ Δεσμωτη, την αλλη φορα που θα ψηφισουμε ενα κομμα, θα προσπαθησουμε εκ των προτερων να ξερουμε αν θα μπει στη βουλη, για να "μην παει χαμενη η ψηφος μας". Ελεος πια.

Το να θελω να μπει ενα κομμα στη Βουλη, ειτε λογω ιδεολογιας ειτε λογω του οτι θα αυξησει την πολυφωνια, ειτε για οποονδηποτε αλλο λογο, και να το ψηφιζω, εχει νοημα απο μονο του. Το να το συνδεεις με το τελικο αποτελεσμα ειναι το ιδιο παραλογο με το να λεω οτι δεν αξιζει να δοκιμασω κατι στη ζωη μου γιατι μπορει να αποτυχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Κι εγώ μεταξύ Λεβέντη (για τους ίδιους λόγους με το miv) και αποχής ήμουν, κέρδισε το 2ο τελικά.

Εγώ κράτησα απο τις φετινές εκλογές:

1. Τα 2 μεγάλα κόμματα μάζεψαν πάνω απο 2% λιγότερο σε σχέση με το 2007, συνολικά 8% λιγότερο απο το 2004, χαίρομαι.
2. Αν και δεν έχουν καταμετρηθεί όλες οι ψήφοι ακόμα, βλέπω οτι η αποχή θα είναι τουλάχιστον 2-3% αυξημένη σε σχέση με το 2007. Και γι'αυτό χαίρομαι.
3. Κρίμα που ανέβηκε τόσο ο ΛΑ.Ο.Σ. αν και μυρίζομαι οτι πρόκειται κυρίως για ψηφοφόρους της ΝΔ που δεν ήθελαν να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Νεβερδελές, ανεβαίνει η ακροδεξιά πολύ.
4. Κρίμα που δεν μπήκαν οι οικολόγοι στη βουλή, για λόγους πολυφωνίας καθαρά.

Αυτά.

Ελπίζω ο Χόρχε να πάει καλύτερα απο τον Costa, αλλιώς τη βάψαμε. Βέβαια δεν εμπιστεύομαι γενικότερα τους πολιτικούς, ούτε την πολιτική σαν έννοια με τη μορφή που έχει σήμερα (φαίνεται κι απο την υπογραφή μου νομίζω :P), πράγμα που δε με κάνει ιδιαίτερα αισιόδοξο.

έδιτ: Να συμπληρώσω οτι 19.000 άτομα ψήφισαν Χρυσή Αυγή, αυτό δε χρειάζεται σχολιασμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
05-10-2009 : Ένα χάραμα, χωρίς αυγή! ("Βαθιά χαράματα", που λέμε!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
05-10-2009 : Ένα χάραμα, χωρίς αυγή! ("Βαθιά χαράματα", που λέμε!)


Νομίζω πως τώρα το δραματοποιούμε..

Η "αυγή" δεν είναι υπόθεση μίας ημέρας, ούτε μίας ψήφου.
Η "αυγή" είναι υπόθεση ταυτόχρονα συλλογική και του καθενός μας χωριστά.

Όπως όποιος και να έβγαινε σήμερα, "αυγή" δε θα ερχόταν, έτσι και αύριο, δεν θα έρθει κανένα τέλος. :)
Όσο ζούμε, όσο προσπαθούμε, όσο αγωνιζόμαστε για κάτι καλύτερο- όσοι αγωνιζόμαστε για κάτι καλύτερο, ακόμη και με το να μην αδιαφορούμε, να μη γυρίζουμε την πλάτη, να ενημερωνόμαστε και να ενημερώνουμε και τους άλλους, να μη μας λένε και να μη μας νομίζουν "χαϊβάνια" οι πολιτικοί, και οι κομματικοί (γιατί έτσι μας αποκαλούν- το ξέρατε;; εγώ σήμερα το μαθα.. :X )

Γιατί αν αδιαφορείς, τα πράγματα είναι εύκολα- και τελεσίδικα επίσης. Επειδή ήδη είσαι χαμένος με το να μην προσπαθείς καν. Και επειδή οι μεγάλοι, όλοι εκείνοι που κάθονται στις καρέκλες, τρίβουν τα χέρια τους γιατί όσο εμείς "αδιαφορούμε" εκείνοι τα τρώνε. :worry:

Αύριο λοιπόν θα είναι μια καινούρια ημέρα.. Και ο ήλιος θα βγει- θα βγει για όλους μας, γιατί αν εκείνοι που εμείς εκλέξαμε δεν αντεπεξέλθουν σε αυτά που τους ζητούνται, θα πρέπει να μας βρουν απέναντί τους κι εμείς θα είμαστε εκεί. Ας έχουν το νου τους λοιπόν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγώ μεταξύ Λεβέντη (για τους ίδιους λόγους με το miv) και αποχής ήμουν, κέρδισε το 2ο τελικά.

Εγώ κράτησα απο τις φετινές εκλογές:

1. Τα 2 μεγάλα κόμματα μάζεψαν πάνω απο 2% λιγότερο σε σχέση με το 2007, συνολικά 8% λιγότερο απο το 2004, χαίρομαι.
2. Αν και δεν έχουν καταμετρηθεί όλες οι ψήφοι ακόμα, βλέπω οτι η αποχή θα είναι τουλάχιστον 2-3% αυξημένη σε σχέση με το 2007. Και γι'αυτό χαίρομαι.
3. Κρίμα που ανέβηκε τόσο ο ΛΑ.Ο.Σ. αν και μυρίζομαι οτι πρόκειται κυρίως για ψηφοφόρους της ΝΔ που δεν ήθελαν να ψηφίσουν ΠΑΣΟΚ. Νεβερδελές, ανεβαίνει η ακροδεξιά πολύ.
4. Κρίμα που δεν μπήκαν οι οικολόγοι στη βουλή, για λόγους πολυφωνίας καθαρά.

Αυτά.

Ελπίζω ο Χόρχε να πάει καλύτερα απο τον Costa, αλλιώς τη βάψαμε. Βέβαια δεν εμπιστεύομαι γενικότερα τους πολιτικούς, ούτε την πολιτική σαν έννοια με τη μορφή που έχει σήμερα (φαίνεται κι απο την υπογραφή μου νομίζω :P), πράγμα που δε με κάνει ιδιαίτερα αισιόδοξο.

έδιτ: Να συμπληρώσω οτι 19.000 άτομα ψήφισαν Χρυσή Αυγή, αυτό δε χρειάζεται σχολιασμό.

Αποχή σκέφτηκα, αλλά μιας που θα ταξιδευα αναγκαστικά για να ψηφίσουμε, είπα να το ασκήσω. Σκέφτηκα και άκυρο, αλλά το άκυρο δεν λέει κάτι, καλύτερα αποχή. Τελικά εριξα αυτό που είπα. Μικρό, ακίνδυνο, σωστό και καλός άνθρωπος ο Λεβέντης. Με τις παρατηρήσεις σου συμφωνώ...Αλλά δεν θεωρώ επαρκή την "τιμωρία" στο δικομματισμό. Περίμενα και ήλπιζα πολύ πιο κάτω.
Για τη ΧΑ, άγνωστες οι βουλές του ανθρώπου...Εντάξει, ο καθένας θα χει τους λόγους του, τι να πω...Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι είχαν κι έχουν σταθερά πολύ μικρότερη απήχηση απ'το BZO στην Αυστρία, το BNP στη Βρετανία, το NPD στη Γερμανία και το FN στη Γαλλία.
-----------------------------------------
Το γλύψιμο που πέφτει από σήμερα κιόλας το πρωί στην ΕΡΤ από Λυριτζή-Οικονόμου ειναι τραγικό. Έλεος, σκουλήκια όλα σας, βάλτε μέσα τις γλώσσες, βρωμίσαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Ο ....άλλος μας έφερε τους ζαμπονόδερμους *** (για να σωθούν) ετούτος θα μας φέρει τους παχύδερμους (για να μας σώσουν)
Επίσης, ο γιός του υιού του ..."γέρου" θα χαρίσει - μαζί με τα μαθητικά notebooks- κι από ένα mountain bike (να συνηθίζουν τα παιδάκια από νωρίς τη ζωή-ποδήλατο) προσφορά της πασοκ ΑΕ, που με ηγέτη της (πλέον) τον γνησιότερο εκπρόσωπο του ρομαντισμού, θα (μας) αναβιώσει τις ένδοξες εποχές των....φιλελλήνων!

Θα κλάψω!!!!!!!!! :hehe:

*** Δεσμώτης-λεξιπλάστης :worship:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ρε παιδια, μπορει να μου εξηγισει κανεις πως γινετε να συμβενουν καπια πραγματα;....

Με οπιων και να μιλας, μενεις με την εντυπωση οτι ζουμε σε μια χωρα οπου πασοκ και ΝΔ βρεθικαν καταλαθος στην εξουσια, και στις επομενες εκλογες θα παρουν μονο κατι ψηφους απο αρκετα μεγαλητερους.... Αποχη εδω, μικρο κομμα απο εκει, ΚΚΕ, Συριζα, ΛΑΟΣ στα πολυ πανω τους.... Οχι στα ρουσφετια, να παρουν δρομο να φυγουν οι οικογενιες που μας κυβερνανε τοσα χρονια, που κληρονομουν (προσωπικη σημειωση, δεν κληρονομουν, εμεις τους χαριζουμε την θεση) την κυβερνηση κλπ γνωστα....
Και ερχετε η μερα τον εκλογων... 66% ψηφισε... Ναι, μεγαλο ποσοστο αποχης, αλλα οταν οι φοιτιτες μολις εχουν φυγει, και δεν εχουν την οικονομικη ανεση να γυρισουν για να ψηφισουν, ανεβενει πολυ το ποσοστο οχι λογο αποψης αλλα λογο οικονομικων.
Και απο αυτο το 66%, το 54,89% (το 55 δλδ...) ψηφισε τον νομιμο ιδιωκτητη της θεσης... Αφου ητανε του πατερα του, δεν πρεπει να παει και σε αυτων;... (κατα τα αλλα την κληρονομισε... με μολις 55%....)
Το 30,81 θεωρισε οτι ο αλλος γιος δεν προλαβε να χαρει την περιουσια του μπαμπα του, παρολα αυτα, δεν πληρωσε την δοση του δανειου, οποτε στον πληστιριασμο, και κριμα το παιδι....
Οσο για τους επαναστατες των μικρων μεγαλων κομματων, ουτε το 11% δεν καταφεραν να πιασουν, και μαζι με τα μικρα κομματα αντε να πιανουν το 12%...
(τα νουμερα ειναι για τα δωδεκανισα, οπου εγω τα ζω ολα αυτα)

Πιον κοροΐδευουμε ρε παιδια;... Που ειναι αυτοι που ψηφιζουν τους ιδιους, και μετα τους βριζουν;... Κριβονται και βγαινουν μονο να ψηφισουν, και μετα να κορναρουν με το αμαξι και να κυματιζουν την σημαια;... Τουλαχιστων αν ψηφιζεις επειδη εχεις μεσων, πες, εμενα με βολευει να ψηφισω κατι, γιατι ξερω οτι θα εχω και εγω ενα κερδος... Οχι να τους βριζουμε και μετα να τους ψηφιζουμε...
Χτες πχ ειμουν σε μια παρεα με 6 ατομα... Θεωριτικα απο αυτους ο ενας δεν ψηφισε, και οι 5 ψηφισαμε κατι... Τα πολιτικα δεν ειναι θεματα που συζιταμε, δεν ξερω τι ψηφισε ο καθενας τους, ουτε αυτοι ξερουν τι ψηφισα εγω, αλλα απο γενικοτερες ιδεες-αντιληψης-κουβεντα, βγαινει οτι κανεις μας δεν ψηφισε καπιο απο τα μεγαλα κομματα.... Και ναι, ξερω οτι 6 ατομα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο νουμερο, αλλα ετσι ειναι και με τα περισσοτερες παρεες (στις οπιες εγω τουλαχιστων εχω βρεθει). Οποτε, καπιοι απο αυτους τους 6, αλλα λενε και αλλα κανουν μαλλον... Δεν εξηγιτε αλλιως!

Ναι, ξερω οτι υπαρχει μια μεγαλητερη ηλικια, στην οπια ελαχιστοι ειναι αυτοι που δεν ψηφιζουν καπιο απο τα δυο κομματα... Οταν ο παπους μου ακουσε οτι δεν ψηφισα ουτε τον εναν ουτε τον αλλον ητανε σαν να του ειπα οτι ειδα εξωγηινο που λεει ο λογος, και ειχε και μια καπια απογοητευση...

Ελεος πια! Τουλαχιστων ας εχει τα κοτσια ο καθενας να πει οτι "ξερεις, το παιζω κουλτουρα, αλλα επειδη ο ταδε θα με βολεψει.... ε τι να κανω... θα τον ψηφισω, μπας και δω ασπρη μερα"... Ξερω μερικα ατομα που εχουν τα κοτσια και το κανουν, και πραγματικα μ'αρεσει που δεν κριβονται πισω απο το δαχτυλο τους... Οχι σαν "ψηφοφορους" του Συριζα/ΚΚΕ/ΛΑΟΣ/ακυρο και καναν μηνα μετα της εκλογες εχουν μια ωραιοτατη θεσουλα η μεταθεσουλα....
Η το αλλο με τους καθηγιτες.... Ας μην επεκταθω παραπανω... οσοι καταλαβαν απο τον προσδιορισμο του επαγκελματος καταλαβαν... οι υπολιποι θα καταλαβουν οταν αποκτισουν παιδια ισως... (η για τους πιο μικρους μολις πανε λυκειο)


ΕΛΕΟΣ!!!! θελετε να βγαλετε το πασοκ;... Βγαλτε το !!! Αλλα το 55% να εχει αντικρισμα... Οχι ο ενας τους 100 να ειναι πασοκ, και συνχρονος το πασοκ κυβερνηση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
ηρθε η εποχη της Ντορας.:confused:
Ναι... papandreoy dynasty απο δω, mitsotakis & karamanlis dynasty απο δω. Τουλάχιστον οι γαλάζιοι τις πάνε εναλλάξ τις δυναστείες...[μέχρι να μεγαλώσει ο γιος του κωστάκη θα έχει περάσει μια ντόρα πρώτα κοκ].


Πόσο ανόητος μπορεί να είναι κάποιος που ξεκινά από το σπίτι του και τρώει όλη την κίνηση για να φτάσει Ιπποκράτους και να ανεμίσει μια σημαία ουρλιάζοντας ποδοσφαιρικά συνθήματα;
αυτός που θα 'βολευτεί' αύριο παρα τω υπουργω/πρωθυπουργώ κοκ. Και με 0 προσόντα [αυτός, ο γιος του, ο ανηψιός του] θα "καθαρίζει" ένα παλαβό νουμέρο κάθε μήνα.

Ρε παιδια, μπορει να μου εξηγισει κανεις πως γινετε να συμβενουν καπια πραγματα;....

δεν είναι σαφές? οι...άλλοι ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Για να δούμε τι θα κάνει ο Γιώργος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 12 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top