Ποιος ο λόγος για να ζούμε;

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?

Να ζήσεις, για να τον βρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όσο ζεις, πάντα μπορείς να επιλέξεις να πεθάνεις.
Αν πεθάνεις όμως, δεν έχει Undo, δεν μπορείς να επιστρέψεις στη ζωή (εκτός αν είσαι ο Λάζαρος :lol: )
Για μένα αυτό είναι αρκετός λόγος, μιας και ποτέ δεν είμαι ΤΟΣΟ σίγουρη για κάποια απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Η ζωή ξέρεις είναι μεγάλο προνόμιο, κάτι για το οποίο κάποιοι άλλοι ξέρεις παλεύουν πολύ σκληρά. Το να την έχεις, να την θεωρείς δεδομένη, να της φέρεσαι με τόση αλαζονεία και υπεροψία και να την εγκαταλείπεις επειδή δεν σε ικανοποιεί (που στην ουσία σημαίνει ότι είσαι ή αισθάνεσαι ανίκανος να την χειριστείς με τρόπο που να σε ικανοποιεί), μοιάζει αυτή η κατάσταση τουλάχιστον αχαριστία.

Διάβασε την ιστορία του Φώτιου Τζίμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Υπάρχει κάπου στον κόσμο ένας γιατός που έχει σώσει τη ζωή πολλών ανθρώπων, ένας επιστήμονας που την έκανε ευκολότερη, ένας σύντροφος που κάνει το σύντροφό του να χαμογελά, ένας πατέρας που μεγάλωσε καλά τα παιδιά του, και όλοι αυτοι κάποια στιγμή σκεύτικαν αυτό που σκευτεσαι. Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.

A ωραια ζεις δηλαδη για να περνανε καλα οι αλλοι.

Καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Ζησε γιατι το χρωστάς σε αυτούς που είναι κοντά σου και σε αυτούς που θα έρθουν κοντά σου.

A ωραια ζεις δηλαδη για να περνανε καλα οι αλλοι.

Καλο.


Exμμμμ, μάλλον εννοεί
πως αν σε δουν πεθαμένο, μάλλον δεν θα σε πλησιάσει κανείς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
A ωραια ζεις δηλαδη για να περνανε καλα οι αλλοι.

Καλο.
Οταν κάνει κάποιος αυτή την ερώτηση, ηδη δεν βρίσκει κάτι για το οποίο να θέλει να ζήσει για τον εαυτό του. Αν μπόρούσε να τον πείσει το "η ζωή είναι ωραία" θα είχε απαντήσει μόνος του έτσι. Αν έβλεπε φώς στην άκρη του τούνελ θα ήταν επίσης προφανής η απάντηση. Τέτοιες στιγμές τείνουμε να κλεινόμαστε στον εαυτό μας και να ξεχνάμε να κοιτάξουμε γύρω μας. Αυτός ο λόγος ειναι μεν δευτερεύον για πολλούς δευτερεύον αλλά είναι αυτός που συνήθως δε βλέπουμε και πρέπει να μας τον υποδείξουν.

Και στο επειτα είναι ΠΟΛΥ μεγάλος παράγοντας η αποδοχή σου και του αναγκαίου της ύπαρξής σου. Το να σε συγχορέσει ο περίγυρός σου και οι δικοι σου άνθρωποι για ο,τι έχεις ανάγκη, και να σου δειξει οτι χρειάζεσαι και σε θέλουν μαζί τους. Και είναι απο τα πράγματα που εύκολα παραβλέπουμε.

Μακάρι να μπορούσα να το πώ καλύτερα, αυτά τα πράγματα μεταδίδονται δύσκολα. Υπάρχει ένα anime πολύ συναφές με το θέμα, λέγεται haibane renmei για όποιον είναι λάτρης του είδους (trailer).
</ΙΜΗΟ>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marilita2

Νεοφερμένος

Η marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Έχω κι εγώ την ίδια απορία ! Ο χρόνος περνάει ,τα προβλήματα και οι απαιτήσεις μεγαλώνουν ,βρίσκουμε χαρά σε όλο και λιγότερα πράγματα . . .ίσως τελικά και να μην υπάρχει λόγος !Αν αυτό σε κάνει να νοιώσεις καλύτερα : ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΟΣ ,ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠ'ΟΣΟ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ :clapup:!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitrioss

Νεοφερμένος

Ο Αποκλείεται να το μάθεις. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Θεολόγος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η Ζωή ειναι χαρά,ελπίδα,ευκαιρία να βιώσεις το μεγαλείο,ένας Θεός να σε δημιουργεί για την αθανασία και την Βασιλεία απάντων ,επί της γης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

krisnamourti

Νεοφερμένος

Ο krisnamourti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα ξεκινήσω με αυτά τα λόγια του μύστη osho: " Η ζωή αποτελείται από τα πράγματα που δεν έχουν κανένα απολύτως νόημα, που δεν έχουν καμία απολύτως σημασία-σημασία από την άποψη ότι δεν έχουν κανέναν σκοπό, ότι δεν σε οδηγούν πουθενά.Δεν αποκομίζεις τίποτα από αυτά. Με άλλα λόγια η ζωή είναι σημαντική από μόνη της." Η ζωή είναι σημαντική απο μόνη της αυτή ειναι η αλήθεια του Είναι μας, του ανθρώπου. Ερχόμαστε από την ύπαρξη και καταλήγουμε στην ύπαρξη. Αυτό το μεσοδιάστημα που λέγεται ζωή είναι μια αναλαμπή της πραγματικότητας του σύμπαντος από το οποίο προερχόμαστε.Μας δίνεται η ευκαιρία να συνειδητοποιήσουμε την ύπαρξη μας και αυτό ειναι δώρο. Τα λάθη,η ζωή,οι πόνοι, οι δυστυχίες είναι ένα μέρος που πρέπει να δούμε, να βιώσουμε για να κατανοήσουμε την ύπαρξη μας. Η ζωή είναι ένα ανεκτίμητο δώρο που πρέπει να απολαύσουμε,να εκτιμήσουμε, να σεβαστούμε, να στοχαστούμε και να βρούμε έστω και ένα μικρό νόημα.Να καταφέρουμε να βάλουμε ένα μικρό λιθαράκι στην ανθρωπότητα από την μοναδικότητα μας.Γιατί είμαστε μοναδικοί και διαφορετικοί ο καθένας μας με έναν μοναδικό τρόπο που μόνο η ζωή θα μπορούσε να δημιουργήσει. Είμαστε αυτοί που είμαστε.Η φύση μας ήθελε έτσι και μας έφερε στον κόσμο γιατι της είμασταν απαραίτητοι.Μας θέλει έτσι και μας αγαπά.Αυτό που εμείς πρέπει να εκτιμήσουμε και να αποδεχτούμε είναι τον εαυτό μας.Και όταν αποδεχόμαστε τον εαυτό μας αποδεχόμαστε την ζωή και την ακολουθούμε όπου και να μας πάει.Εκτιμούμε το δώρο της και αναζητούμε την πηγή μας που μας κάνει αυτους που είμαστε.Αξίζει να υπάρχουμε γιάυτον τον υπέροχο κόσμο που μας δόθηκε.Ας εκτιμούμε λίγο περισσότερο την κάθε στιγμή και ας είμαστε πιο ανοιχτοί στην ζωή και στα μηνύματα που μας δίνει καθημερινά.Ας αγαπάμε περισσότερο και ας εκτιμάμε την κάθε μέρα σαν να ήταν η τελευταία.Και τότε θα καταλάβουμε γιατι πρέπει να υπάρχουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ο λογος ναζεις??
δεν υπαρχει ωραιοτερο απο τη ζωη! αν κατσεις και μελετησεις ερευνες πουχουν γινει για αλλους πλανητες και τι επικρατει εκει θα ξενερωσεις!
το πιο πολυτιμο μας εχει χαριστει, απο ποιον δεν ξερουμε ακριβως ειτε λεγεται θεος ειτε αλλαχ ειτε οτιδηποτε, παντως απο καπου προερχομαστε και μια δυναμη μας εδωσε τη ζωη και μια δυναμη παλι μας την παιρνει.
δεν ειμαστε τυχαιοι εδω, και η ζωη ειναι δυσκολη να ξερεις, ειναι ατιμη κι αδικη, ομως εδω ειναι η μαγκια!
σου εχει δοθει ονους που ξεπερνα σε δυναμη ζωα και αλλα ειδη υπο ζωη, ο ανιρωπος εχει λοιπον τον νου και την καρδια συγχρονως κατι που τον κανει υπερδυναμο!!
μπορει να φερει τα πανω κατω ιατρικως, τεχνολογικως κ.ο.κ
η ζωη ειναι ενα στοιχημα που βαζεις με την δυναμη αυτη, ενα στοιχημα κοροιδευτικο υποθετω.
η θα βαλεις μυαλο και θα κινηθεις οπως σου υποδεικνυει η εκαστοτε κουλτουρα κ η εκαστοτε κοινωνια η θασαι καραγκιοζης και θα κανεις τα δικα σου και θα χασεις.
οσοι κοντεψαν να χασουν το μετανιωσαν κι αυτο επιβεβαιωνουν οσοι αρρωστησαν, εμειναν αναπηροι, κοντεψαν να φυγουν απο τη ζωη και τα ειδαν ολα κοκκινα! διαβασε, ενημερωσου για αυτα.
η ζωη ειναι γεματη δοκιμασιες, εξου και τα παιχνιδια που παιζουμε, ειναι στρατηγικη κι εμποδια! ερχεται η καρδια και μπλεκει ακομα πιο πολυ τα πραματα, μπλοκαρει τον μηχανισμο και κανει στροφες ατελειωτα αποτομες!
η ισορροπια αυτων ειναι η στρατηγικη και το αποτελεσμα ειναι βεβαιο! η νικη! ποια η νικη?
οι εμπειριες, η γνωση, η διδασκαλια παθητικα και ενεργητικα, η ομορφια και η γαληνη τςη ψυχης!
κανεις δε θελει να φυγει ανησυχος απο δω.
και η ισορροπια επιτυγχανεται μεσα απο την γνωση, τη μορφωση-οχι απαραιτητα των θρανιων-, την καλοψυχια και την υπομονη, την θεληση και το κουραγιο!
αξιζει κανεις να ζει για να δει να χαμογελα στον εαυτο του, για να δει να χαμογελα το παιδι του, για να δει να χαμογελα η μερα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
Γιατί η ζωή είναι το μόνο που ξέρεις. Ακόμη κι αυτή η ερώτηση που κάνεις αν αξίζει να ζείς, απορρέει από το γεγονός ότι ζείς. Κανένας ανύπαρκτος ή πεθαμένος δεν αναρωτήθηκε ποτέ για τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κανένας ανύπαρκτος ή πεθαμένος δεν αναρωτήθηκε ποτέ για τίποτα.

:hmm:

κι εσυ που το ξερεις??:clapup::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,048 μηνύματα.
:hmm: κι εσυ που το ξερεις??:clapup::P
Το υποθέτω. Προυπόθεση για να αναρωτιέσαι δεν είναι να διαθέτεις εγκέφαλο; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_ClouD

Νεοφερμένος

Ο Dark_ClouD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Τι μου θυμησες... Εχω κανει και εγω την ερωτηση στον εαυτο μου. Φυσικα δεν εκανα καμια τρελα γιατι σκεφτηκα τους γονεις, την αδερφη μου και τους φιλους μου. Γιατι να τους πληγωσω?

Ειμαι ενα αρκετα εσωστρεφης ατομο. Περναω απαρατηρητος και σε πολυ κοσμο δεν νιωθω καλα. Κλεινομαι και ξερω πως δεν ειναι σωστο. Ετσι κατεληξα να σκευτομαι οτι δεν ζω οτι απλα υπαρχω. Εβλεπα οτι οι αλλοι περνουσαν ομορφα στις παραιες τους, εκαναν σχεσεις και εγω δεν μπορουσα. Ετσι σκεφτηκα "γιατι ζω?"

Η ζωη μου αλλαξε... Τωρα το πως δεν εχει σημασια. Το θεμα ειναι οτι το προβλημα μου παρεμεινε. Κανω παρεα μονο με τους στενους φιλους και τους συμμαθητες. Με κοπελα ουτε για σκεψη εκτος απο ελαχιστες εξαιρεσεις.

Βρηκα ομως αλλους τροπους για να αντλω ευχαριστηση! Απολαμβανω πιο απλα πραγματα. Μου αρεσει να μαθαινω καινουρια πραγματα. Αρχισα τρεξιμο απο μονος μου στο κοντινο δασακι. Απολαμβανω οταν με χτυπα ο ηλιος και το απαλο αερακι. Μου αρεσει να παρατηρω και να κανω χαρουμενους τους φιλους και τους συνανθρωπους μου (κανοντας δωρα η αλλα).

Προσπαθω να γινομαι ολο και καλυτερος. Σωματικα και πανω απ`ολα πνευματικα...
Προσπαθω να βρω λυση στο προβλημα μου...

Αν κατσεις να σκεφτεις θα βρεις λογους για να ζεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Το υποθέτω. Προυπόθεση για να αναρωτιέσαι δεν είναι να διαθέτεις εγκέφαλο; :hmm:


:hmm:σωστο.

και που ξερεις πως εμεις ειμαστε υπαρκτοι?

:hmm:

ουπς!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
:hmm:σωστο.

και που ξερεις πως εμεις ειμαστε υπαρκτοι?

:hmm:

ουπς!:D:P

Προχθές γλίστρησα στις σκάλες, ο πόνος που ένιωσα ήταν υπαρκτός σου ζητάω να με πιστέψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Προχθές γλίστρησα στις σκάλες, ο πόνος που ένιωσα ήταν υπαρκτός σου ζητάω να με πιστέψεις

μηπως εισαι ''φαντασμενος'' κι ολα ειναι στο μυαλο σου??:whistle:

:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gatouni8400

Δραστήριο μέλος

Η Χαρά Καλέ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αισθητικός. Έχει γράψει 437 μηνύματα.
Θελω αν γινεται να μου πει καποιος ποιος ο λογος να ζω?
Μερικές φορές δεν είναι καλο να τα μαθαίνουμε όλα..κάποια πράγματα δεν έχουν εξήγηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loner59

Νεοφερμένος

Ο Loner59 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Κανένας απολύτως (πέρα από τη διαιώνιση του είδους φυσικά...) Στο manual που σε συνόδευε στο μαιευτήριο, δεν υπήρχε τέτοια καταχώρηση. Αν λοιπόν δεν έχεις βρει ακόμα λόγο, μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς λιγάκι περισσότερο, γιατί ΕΣΥ και μόνο ΕΣΥ θα τον καθορίσεις. Και μην αφήνεις να σε κυριεύουν μηδενιστικές τάσεις, γιατί η επιλογή θα δυσκολέψει ακόμα περισσότερο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top