21χρονος αλλοδαπός κακοποίησε την 15χρονη!

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Θέλετε για λίγο να ηρεμήσετε και να μιλήσετε κανονικά; :worry:
Ναι οκ, δε συμφωνείται με το να φύγουν οι λαθρομετανάστες, όμως τι στο διάολο προτείνεται; Έχετε να πείτε κάτι πάνω σε αυτό; Δηλαδή για εσάς η κατάσταση με τους λαθρομετανάστες είναι φυσιολογική, δεν χρειάζεται να πάρουμε κάποια μέτρα;
Απορώ αυτή η φιλανθρωπία σας μόνο στα λόγια είναι ή ασχολείστε σοβαρά με το θέμα; Θέλω να πω τους βοηθάτε, τους δίνετε τροφή, χρήματα νοιάζεστε πραγματικά για τον λαθρομετανάστη ή @@, τους υποστηρίζεται πίσω από μια οθόνη,βολεύοντας το κ*λο σας και σκέφτεστε περήφανα "πω πω τι έκανα ο μεγάλος ρε, υπερασπίστηκα αβοήθητους λαθρομετανάστες, ουαου"
Συγνώμη αν σας πειράζουν αυτά που λέω, αλλά από τη στιγμή που δεν προτείνεται ΤΊΠΟΤΑ και απλά υπερασπίζεστε, μόνο τέτοια εικόνα μπορώ να φτιάξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Βεβαίως και δεν είσαι υποχρεωμένη να μου αναλύσεις τις σκλεψεις σου!
Αλλά από αυτά που λες, ("έχω προκατάληψη για αυτά τα θέματα χωρίς κάποιον ουσιαστικό λόγο") δεν σου περνάει από το μυαλό ότι πρόκειται για ξενοφοβία;;;

Και επίσης, και εμείς πεινασμένα ζώα και στερημένοι υπάρξαμε πριν μερικές δεκαείες. Συγκεκριμένα μας λέγανε "βρωμοέλληνες", το 1929-1930 στην Αμερική, για αυτό: https://www.iospress.gr/ios1999/ios19991128table1.htm

Υ.Γ: Πρώτη θέση στους βιασμούς, οι έλληνες...

οφ τοπικ, αλλά τελείως ενημερωτικά να προσθέσω πως στη Αμερική εκτός το "βρωμοέλλληνες" τα μαγαζιά είχαν ταμπέλες "απαγορεύεται η είσοδος σε σκυλιά και Έλληνες"

Βλα έχεις δίκιο σε όλα αυτά που λες, μα δεν νομίζω η Θάλεια, εγώ ή η κάθε εγώ που ήμαστε γυναίκες και υποστηρίζουμε αυτή τη θέση αλλά να δικαιολογούμαι τους Ελληναράδες βιαστές/φονιάδες/κλέφτες κλπ, κάθε άλλο κατακρίνουμε και αυτούς, και εγώ προσωπικά ιδιαίτερα αυτούς γιατί πραγματικά συχαίνομαι άτομα από τη πατρίδα μου να φέρονται κατά αυτόν τον τρόπο, και στο λέω αυτό με κάθε ειλικρίνεια, είτε μιλάμε, για το χθες, είτε μιλάμε για το σήμερα, απλά δε μπορούμε να αρνηθούμε ότι μεγάλο μέρος της εγκληματικότητας δημιουργείται από λαθρομετανάστες, όπως έγραψα πιο πάνω, μου έχουν αρπάξει την τσάντα δύο φόρες,και πάλι τι γλίτωσα φτηνά δεν έπαθα κάτι σπουδαίο, αηδιάζω όμως όταν σκέφτομαι ότι σε άλλες έχουν απλώσει χέρια και ένας Θεός ξέρει τι κάνουν.
Εμένα με εξοργίζουν τέτοια γεγονότα, δεν θέλω να συμβαίνουν, το έκανε Έλληνας; θα φάει καλά στη φυλακή αυτός,το έκανε λαθρομετανάστης;κανονικά, να γίνουν διαδικασίες να φύγει στη χώρα του και να εκτελέσει την ποινή του εκεί με κατάλληλα μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Να απαντήσω όμως στο ακλόνητο και καλά επιχείρημα του Rempeske. Ναι, Έλληνες ήταν και σίγουρα δεν ήταν οι τελευταίοι. Οι βιασμοί και τα εγκλήματα δεν θα πάψουν ποτέ. Είναι στην ανθρώπινη φύση και πάντα θα υπάρχει μια πολύ χαμηλή πιθανότητα να συμβούν. Δυστυχώς όμως για τις φιλάνθρωπες διαθέσεις σου, οι βιασμοί και τα εγκλήματα για τους ανθρώπους από τις χώρες αυτές, ιδίως αν βρίσκονται παράνομα εδώ, είναι τρόπος ζωής και επιβίωσης, για να μην πω "πολιτισμός" σε μερικές άλλες χώρες. Κάτι το οποίο εκτινάσσει τις πιθανότητες να συμβούν στα ύψη. Δυσνόητο, ε;

βρε παλουκαρι, σε ειπα οτι
αυτος ο βιασμος
δεν θα επηρεασει στο ελαχιστο την αντιδραση μας
στην επομενη επιθεση ενος Ελληναντρα.
τωρα με πιανς;



υγ. και μην πας μακρια για τους 3-κοσμικους αντρες που μας ηρθαν απο το Πακ
και η χωρα σου γεματη ειναι :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Κλασσικά βλέπετε το δέντρο, χάνετε το δάσος.
Το θέμα μας είναι η πράξη ή καταγωγή του δράστη κι οι συμπατριώτες του;
Πως σκατά καταλήγετε πάντα σε τέτοιου τύπου thread να λέτε τα ίδια και τα ίδια; Πριν καν το ανοίξω ήξερα τι θα διαβάσω!
Nothing personal, δεν μιλάω για συγκεκριμένα άτομα. Στο κλίμα που επικρατεί γενικότερα αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βρίσκω άρρωστα τα σχόλια τα οποία κάνουν οποιαδήποτε προσπάθεια δικαιολόγησης του βιαστή,εξ'αιτίας του ντυσίματος κλπ.Φανερώνουν πόσο βαθιά σεξιστική κοινωνία είμαστε (γυναίκες-"αντικείμενα/σκεύη ηδονής",άντρες-"αφέντες").Απ'την άλλη θα μου πείτε,ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όσο άρρωστο και φαλλοκρατικό μυαλό θέλει (αρκεί να μην κάνει πράξη τις σκέψεις του,όπως ο εν λόγω ψυχοπαθής).

Ακόμα περισσότερο με αηδιάζει αυτή η σύνδεση του συγκεκριμένου περιστατικού με τις διάφορες ρατσιστικές και μισάνθρωπες ιδεοληψίες του καθενός.Χτες ο exc πόσταρε αυτό το link,το οποίο βεβαίως χάθηκε.Είμαστε φαίνεται όλοι ίσοι απέναντι στον νόμο,αλλά κάποιοι είναι πιο ίσοι σε σχέση με κάποιους άλλους.Ο Έλληνας βιαστής είναι μάλλον κάπως λιγότερο ένοχος απ'τον αλλοδαπό βιαστή,και η Ελληνίδα κοπέλα είναι κάπως περισσότερο θύμα απ'την αλλοδαπή κοπέλα.

Διαβάζω μετά ότι δήθεν "οι αλλοδαποί που βιάζουν είναι περισσότεροι απ'τους Έλληνες,αναλογικά με τον αριθμό τους".Ε,λοιπόν,θα αποδείξω το αντίθετο.Πάρτε εδώ:

  • Έλληνας (και μάλιστα "υπερήφανος...",δηλαδή χρυσαυγίτης),κατηγορείται ότι ασελγούσε πάνω σε ανήλικες μαθήτριες,εδώ,εδώ και εδώ.
  • Έλληνας προπονητής,βιάζε επί σειρά ετών ανήλικα αγόρια,εδώ.
  • Έλληνες παιδεραστές 80 χρονών,καταδικάστηκαν για τον βιασμό δύο ανήλικων κοριτσιών,εδώ.
  • Έλληνας (και αυτός "υπερήφανος",δηλαδή μέλος της Χ.Α.),κατηγορείται για τον βιασμό ανήλικης Αλβανίδας (είπαμε,κάποιοι είμαστε πιο ίσοι απ'τους υπόλοιπους,απ'ότι φαίνεται),εδώ.
  • Έλληνας προπονητής (άλλος αυτός),ασελγούσε σε ανήλικα αγόρια,εδώ.
  • Έλληνας πατέρας,βιάζε επί χρόνια την ανήλικη κόρη του,εδώ.
  • Τέσσερις Έλληνες,διακινούσαν παιδική πορνογραφία με βιασμούς βρεφών,εδώ.
  • Έλληνας πατριός,βιάζε τη θετή ανήλικη κόρη του,εδώ.
  • Έλληνας στρατιωτικός,βιάσε ανήλικο αγόρι,εδώ.
  • Έλληνας προπονητής (τρίτος),βιάζε για χρόνια ανήλικα κορίτσια,εδώ.
  • Έλληνας βιάσε 10χρονο αγόρι,εδώ.
  • Έλληνας ηλικιωμένος,βιάζε το 6χρονο εγγόνι του,εδώ.
Τι θέλω να πω?Μήπως αυτό κάνει τους Έλληνες καθάρματα βιαστές και τους αλλοδαπούς καλούς?Μήπως κάνει λιγότερο ειδεχθές το έγκλημα του συλληφθέντα?Όχι φυσικά.Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι τέτοια αρχίδια,υπάρχουν παντού.Η αρρώστια και η διαστροφή,δεν γνωρίζουν εθνικότητα.Σε όλες τις φυλές υπάρχουν "ανθρωπόμορφα τέρατα" (όπως αρέσκονται τόσο να λένε οι δημοσιογράφοι,οι ίδιοι δημοσιογράφοι που για χρόνια καλλιεργούν τον σπόρο της ακροδεξιάς και του φασισμού στην ελληνική κοινωνία με τα δημοσιεύματά τους),που αξίζουν την ίδια μεταχείρηση,και τα θύματά τους βιώνουν τον ίδιο ακριβώς πόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι θέλω να πω?Μήπως αυτό κάνει τους Έλληνες καθάρματα βιαστές και τους αλλοδαπούς καλούς?Μήπως κάνει λιγότερο ειδεχθές το έγκλημα του συλληφθέντα?Όχι φυσικά.Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι τέτοια αρχίδια,υπάρχουν παντού.Η αρρώστια και η διαστροφή,δεν γνωρίζουν εθνικότητα.Σε όλες τις φυλές υπάρχουν "ανθρωπόμορφα τέρατα" (όπως αρέσκονται τόσο να λένε οι δημοσιογράφοι,οι ίδιοι δημοσιογράφοι που για χρόνια καλλιεργούν τον σπόρο της ακροδεξιάς και του φασισμού στην ελληνική κοινωνία με τα δημοσιεύματά τους),που αξίζουν την ίδια μεταχείρηση,και τα θύματά τους βιώνουν τον ίδιο ακριβώς πόνο.

Μην ξεχνάς ότι πριν λίγες βδομάδες αξιωματικός του ελληνικού ναυτικού τραυμάτησε και παράτησε 1 γυναίκα και τα 2 μικρά παδιά της σοβαρά.
Αυτός ο τυπάς είναι ακόμα στην υπηρεσία του......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Το παλουκάρι το παραβλέπω. Η καλή μανούλα σου σου έμαθε παραδόξως να σέβεσαι μόνο τον Πακιστανό για να αρέσεις στην Αννούλα του μπαλκονιού απέναντι για την καλή σου την καρδιά και να προσβάλλεις παράλληλα όποιον σου παραθέτει ένα κατεβατό επιχειρήματα και διαπράττει το έγκλημα του να έχει διαφορετική γνώμη από εσένα για να δείξεις με το διόλου επιτυχημένο χιούμορ σου πόσο μάγκας είσαι.

Θα μπορούσες να γίνεις πιο σαφής για να μας πεις τι θα έπρεπε να αλλάξει στις συνειδήσεις μας. Μάλλον θα εννοείς ότι θα έπρεπε να απαγορέψουμε σε όλα τα 15χρονα να βγαίνουν από το σπίτι. Γιατί όσον αφορά τον αποτροπιασμό της κοινωνίας, ο ίδιος ήταν κι όταν ήταν Έλληνες οι βιαστές. Προφανώς συνεχίζεις να μην κατανοείς ότι η κοσμικότητα την οποία ενθαρρύνετε πολλαπλασιάζει τις διόλου φρούδες ελπίδες για περισσότερα "μετάλλια". Η δική σας συνείδηση επί τούτου, παραμένει ατάραχη. Εγώ δεν προσφέρω και πολλά στην συζήτηση όμως, έχεις συντρίψει τον λόγο μου με 15 λέξεις. Δεν αντέχω τέτοια διαπόμπευση κι αποχωρώ από τον καταιγισμό των αντεπιχειρημάτων σου.

@wikiπήδας: αν εσύ βλέπεις μίσος προς την διαφορετικότητα από την μεριά μου, ας μην ρωτήσω πόσο σε βαθμολόγησαν στην κατανόηση κειμένου στο σχολείο. Ελπίζω να μην σπουδάζεις και ψυχολογία, γιατί δεν το'χεις καθόλου.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δηλαδή Crowley, έχεις θέμα με τους βιαστές χωρίς να "προσωποποιείς"(δεν μου κολλάει αυτή η λέξη) εθνικότητες κτλ κτλ.
Ας πω τότε και το δικό μου περιστατικό, διότι εν τέλει βγήκα ρατσίστρια, αλλόκοτο μιας και έχω αριστερές ιδέες. Ένιγουει.
Ήμουν με μία φίλη μου κατά τη 1 το βράδυ (δεν θα πω μέρος, γιατί ο κόσμος είναι πάάάρα πολύ μικρός). Γυρνούσαμε σπίτια μας και καταλάβαμε ότι μας ακολουθούσαν κάποιοι. Άρχισαν έλεγαν διάφορα πράγματα δυνατά, που δεν καταλαβαίναμε. Ήταν κάπως μελαχρινοί. Ίσως από Μπαγκλαντές, Πακιστάν, Ιράκ. Δεν με νοιάζει. Ήταν 5-6 άτομα. Έβγαλα το κινητό, πήρα τηλέφωνο σε κάποιον σε περίπτωση που γίνει κάτι να καλέσει αυτός βοήθεια. Ήρθε ένας, με χτύπησε στον αυχένα, μου πέταξε το κινητό και με έριξε κάτω. Την φίλη μου την είχαν πιάσει 2-3 καθώς άρχισε να τρέχει και να φωνάζει. Η κοπέλα φάνηκε άτυχη, εγώ πιο τυχερή. Ό,τι και να μου πείτε, από τότε δεν θέλω να βλέπω τέτοια άτομα. Μου θυμίζουν αυτό που έγινε πριν 3 μήνες.

Τα σέβη μου, κύριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Κλασσικά βλέπετε το δέντρο, χάνετε το δάσος.
Το θέμα μας είναι η πράξη ή καταγωγή του δράστη κι οι συμπατριώτες του;
Πως σκατά καταλήγετε πάντα σε τέτοιου τύπου thread να λέτε τα ίδια και τα ίδια; Πριν καν το ανοίξω ήξερα τι θα διαβάσω!
Nothing personal, δεν μιλάω για συγκεκριμένα άτομα. Στο κλίμα που επικρατεί γενικότερα αναφέρομαι.

Erinta ο τίτλος σου γράφει 21χρονος Αλλοδαπός οπότε λογικό για κάποιους να λειτουργεί ως κόκκινο πανί, δεν σε κατηγορώ ή κάτι τέτοιο, έτσι μας έχουν μάθει,να το φωνάζουμε από τον τίτλο ακόμη ο αλλοδαπός δράστης, ο αλλοδαπός κλέφτης κλπ θαρρείς και αν γράψουμε απλά "ο δράστης" και αναφέρουμε μετά την καταγωγή του το γεγονός θα περάσει απαρατήρητο.

Βρίσκω άρρωστα τα σχόλια τα οποία κάνουν οποιαδήποτε προσπάθεια δικαιολόγησης του βιαστή,εξ'αιτίας του ντυσίματος κλπ.Φανερώνουν πόσο βαθιά σεξιστική κοινωνία είμαστε (γυναίκες-"αντικείμενα/σκεύη ηδονής",άντρες-"αφέντες").Απ'την άλλη θα μου πείτε,ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει όσο άρρωστο και φαλλοκρατικό μυαλό θέλει (αρκεί να μην κάνει πράξη τις σκέψεις του,όπως ο εν λόγω ψυχοπαθής).


Ακόμα περισσότερο με αηδιάζει αυτή η σύνδεση του συγκεκριμένου περιστατικού με τις διάφορες ρατσιστικές και μισάνθρωπες ιδεοληψίες του καθενός.Χτες ο exc πόσταρε αυτό το link,το οποίο βεβαίως χάθηκε.Είμαστε φαίνεται όλοι ίσοι απέναντι στον νόμο,αλλά κάποιοι είναι πιο ίσοι σε σχέση με κάποιους άλλους.Ο Έλληνας βιαστής είναι μάλλον κάπως λιγότερο ένοχος απ'τον αλλοδαπό βιαστή,και η Ελληνίδα κοπέλα είναι κάπως περισσότερο θύμα απ'την αλλοδαπή κοπέλα.

Διαβάζω μετά ότι δήθεν "οι αλλοδαποί που βιάζουν είναι περισσότεροι απ'τους Έλληνες,αναλογικά με τον αριθμό τους".Ε,λοιπόν,θα αποδείξω το αντίθετο.Πάρτε εδώ:

  • Έλληνας (και μάλιστα "υπερήφανος...",δηλαδή χρυσαυγίτης),κατηγορείται ότι ασελγούσε πάνω σε ανήλικες μαθήτριες,εδώ,εδώ και εδώ.
  • Έλληνας προπονητής,βιάζε επί σειρά ετών ανήλικα αγόρια,εδώ.
  • Έλληνες παιδεραστές 80 χρονών,καταδικάστηκαν για τον βιασμό δύο ανήλικων κοριτσιών,εδώ.
  • Έλληνας (και αυτός "υπερήφανος",δηλαδή μέλος της Χ.Α.),κατηγορείται για τον βιασμό ανήλικης Αλβανίδας (είπαμε,κάποιοι είμαστε πιο ίσοι απ'τους υπόλοιπους,απ'ότι φαίνεται),εδώ.
  • Έλληνας προπονητής (άλλος αυτός),ασελγούσε σε ανήλικα αγόρια,εδώ.
  • Έλληνας πατέρας,βιάζε επί χρόνια την ανήλικη κόρη του,εδώ.
  • Τέσσερις Έλληνες,διακινούσαν παιδική πορνογραφία με βιασμούς βρεφών,εδώ.
  • Έλληνας πατριός,βιάζε τη θετή ανήλικη κόρη του,εδώ.
  • Έλληνας στρατιωτικός,βιάσε ανήλικο αγόρι,εδώ.
  • Έλληνας προπονητής (τρίτος),βιάζε για χρόνια ανήλικα κορίτσια,εδώ.
  • Έλληνας βιάσε 10χρονο αγόρι,εδώ.
  • Έλληνας ηλικιωμένος,βιάζε το 6χρονο εγγόνι του,εδώ.
Τι θέλω να πω?Μήπως αυτό κάνει τους Έλληνες καθάρματα βιαστές και τους αλλοδαπούς καλούς?Μήπως κάνει λιγότερο ειδεχθές το έγκλημα του συλληφθέντα?Όχι φυσικά.Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι τέτοια αρχίδια,υπάρχουν παντού.Η αρρώστια και η διαστροφή,δεν γνωρίζουν εθνικότητα.Σε όλες τις φυλές υπάρχουν "ανθρωπόμορφα τέρατα" (όπως αρέσκονται τόσο να λένε οι δημοσιογράφοι,οι ίδιοι δημοσιογράφοι που για χρόνια καλλιεργούν τον σπόρο της ακροδεξιάς και του φασισμού στην ελληνική κοινωνία με τα δημοσιεύματά τους),που αξίζουν την ίδια μεταχείρηση,και τα θύματά τους βιώνουν τον ίδιο ακριβώς πόνο.

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες αλήθεια συμφωνώ απλά μη μένεις μόνο σε αυτή τη μορφή βίας, το βιασμό, γιατί βία είναι και η αρπαγή της τσάντας, του κινητού,του βραχιολιού που φοράς,το άνοιγμα του σπιτιού σου κλπ.
Το γεγονός πέρα του ότι σχετίζεται καθαρά με την κακοποίηση ανήλικης βάζει όλους εμάς σε σκέψεις εξετάζοντας κι άλλα πράγματα που κρύβονται από πίσω. Αφορμή ήταν το γεγονός.
Θέλω να πω ότι πολλές γειτονιές και ειδικά σε μεγάλες πόλεις ζούνε συνέχεια με το φόβο της κλοπής αλλά και της κακοποίησης. Εκεί αν αφαιρέσεις τους χρήστες ουσιών οι περισσότερες κλοπές και γενικά αυτά τα σκηνικά γίνονται από αλλοδαπούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δηλαδή Crowley, έχεις θέμα με τους βιαστές χωρίς να "προσωποποιείς"(δεν μου κολλάει αυτή η λέξη) εθνικότητες κτλ κτλ.
Ας πω τότε και το δικό μου περιστατικό, διότι εν τέλει βγήκα ρατσίστρια, αλλόκοτο μιας και έχω αριστερές ιδέες. Ένιγουει.
Ήμουν με μία φίλη μου κατά τη 1 το βράδυ (δεν θα πω μέρος, γιατί ο κόσμος είναι πάάάρα πολύ μικρός). Γυρνούσαμε σπίτια μας και καταλάβαμε ότι μας ακολουθούσαν κάποιοι. Άρχισαν έλεγαν διάφορα πράγματα δυνατά, που δεν καταλαβαίναμε. Ήταν κάπως μελαχρινοί. Ίσως από Μπαγκλαντές, Πακιστάν, Ιράκ. Δεν με νοιάζει. Ήταν 5-6 άτομα. Έβγαλα το κινητό, πήρα τηλέφωνο σε κάποιον σε περίπτωση που γίνει κάτι να καλέσει αυτός βοήθεια. Ήρθε ένας, με χτύπησε στον αυχένα, μου πέταξε το κινητό και με έριξε κάτω. Την φίλη μου την είχαν πιάσει 2-3 καθώς άρχισε να τρέχει και να φωνάζει. Η κοπέλα φάνηκε άτυχη, εγώ πιο τυχερή. Ό,τι και να μου πείτε, από τότε δεν θέλω να βλέπω τέτοια άτομα. Μου θυμίζουν αυτό που έγινε πριν 3 μήνες.

Τα σέβη μου, κύριοι.

Μπορεί όχι συνειδητά,αλλά ναι,η περιγραφή σου,είναι ρατσιστική.Δεν το καταλαβαίνεις,αλλά στην περιγραφή ενός γεγονότος που κάνεις,υπάρχει ένας υπόγειος σχολιασμός,ο οποίος τη χρωματίζει ρατσιστικά.Δεν μπορεί να υπάρξει περιγραφή χωρίς έστω και τον ελάχιστο σχολιασμό,αντικειμενική περιγραφή.Για να υπάρξει γεγονός,πρέπει κάποιος να το παρατηρεί,και άπαξ και υπάρχει παρατηρητής το γεγονός αλλοιώνεται.Το ότι επιλέγεις να τονίσεις κάποια πράγματα έναντι άλλων,το ότι αναφέρεις ορισμένες λεπτομέριες ενώ άλλες όχι,έχει σημασία.Όλοι μας το κάνουμε αυτό,ασυναίσθητα.Για παράδειγμα,δεν αναφέρεις αν περπατούσατε σε πεζοδρόμιο,ή στην άσφαλτο,κάτι που κάποιος άλλος μπορεί να ανέφερε.Το τι αναφέρουμε και τι όχι,έχει σημασία.Anyway,μακρυγορώ.Υπάρχει ρατσιστική χροιά στην περιγραφή σου,διότι πέραν του αριθμού των δραστών,το μόνο άλλο χαρακτηριστικό που τους δίνεις,είναι ότι ήταν αλλοδαποί.Δεν μας περιγράφεις απολύτως τίποτε άλλο για την εμφάνισή τους,την ηλικία τους κλπ.Ασυνείδητα,αυτό το βρίσκεις σημαντικό,υπονοείς στην ουσία ότι σας επιτέθηκαν,επειδή ήταν αλλοδαποί,διαφορετικά,δεν θα το ανέφερες.Δες πως μπορώ να παραφράσω την ιστορία σου:
Ήμουν με μία φίλη μου κατά τη 1 το βράδυ (δεν θα πω μέρος, γιατί ο κόσμος είναι πάάάρα πολύ μικρός). Γυρνούσαμε σπίτια μας και καταλάβαμε ότι μας ακολουθούσαν κάποιοι. Άρχισαν έλεγαν διάφορα πράγματα δυνατά, που δεν καταλαβαίναμε. Φόρουσαν μακριά παντελόνια. Ίσως τζιν, υφασμάτινα, φόρμες. Δεν με νοιάζει. Ήταν 5-6 άτομα. Έβγαλα το κινητό, πήρα τηλέφωνο σε κάποιον σε περίπτωση που γίνει κάτι να καλέσει αυτός βοήθεια. Ήρθε ένας, με χτύπησε στον αυχένα, μου πέταξε το κινητό και με έριξε κάτω. Την φίλη μου την είχαν πιάσει 2-3 καθώς άρχισε να τρέχει και να φωνάζει. Η κοπέλα φάνηκε άτυχη, εγώ πιο τυχερή. Ό,τι και να μου πείτε, από τότε δεν θέλω να βλέπω άτομα με μακριά παντελόνια. Μου θυμίζουν αυτό που έγινε πριν 3 μήνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μπορεί όχι συνειδητά,αλλά ναι,η περιγραφή σου,είναι ρατσιστική.Δεν το καταλαβαίνεις,αλλά στην περιγραφή ενός γεγονότος που κάνεις,υπάρχει ένας υπόγειος σχολιασμός,ο οποίος τη χρωματίζει ρατσιστικά.Δεν μπορεί να υπάρξει περιγραφή χωρίς έστω και τον ελάχιστο σχολιασμό,αντικειμενική περιγραφή.Για να υπάρξει γεγονός,πρέπει κάποιος να το παρατηρεί,και άπαξ και υπάρχει παρατηρητής το γεγονός αλλοιώνεται.Το ότι επιλέγεις να τονίσεις κάποια πράγματα έναντι άλλων,το ότι αναφέρεις ορισμένες λεπτομέριες ενώ άλλες όχι,έχει σημασία.Όλοι μας το κάνουμε αυτό,ασυναίσθητα.Για παράδειγμα,δεν αναφέρεις αν περπατούσατε σε πεζοδρόμιο,ή στην άσφαλτο,κάτι που κάποιος άλλος μπορεί να ανέφερε.Το τι αναφέρουμε και τι όχι,έχει σημασία.Anyway,μακρυγορώ.Υπάρχει ρατσιστική χροιά στην περιγραφή σου,διότι πέραν του αριθμού των δραστών,το μόνο άλλο χαρακτηριστικό που τους δίνεις,είναι ότι ήταν αλλοδαποί.Δεν μας περιγράφεις απολύτως τίποτε άλλο για την εμφάνισή τους,την ηλικία τους κλπ.Ασυνείδητα,αυτό το βρίσκεις σημαντικό,υπονοείς στην ουσία ότι σας επιτέθηκαν,επειδή ήταν αλλοδαποί,διαφορετικά,δεν θα το ανέφερες.Δες πως μπορώ να παραφράσω την ιστορία σου:

Ήταν βράδυ. Τους κοίταξα 1 φορά. Εγώ είδα το πρόσωπο του ενός, αυτού που με χτύπησε. Και ναι, πρόσεξα μόνο ότι είναι 5-6, ότι είναι μελαχρινοί το είδα στο τέλος (από τον έναν εγώ, τους άλλους τους είδε η κοπέλα), επιπλέον την όποια καταγωγή την κατάλαβα (ας πούμε) και από την γλώσσα που δεν καταλαβαίναμε. Τέςπα, όταν σε κυριεύει το συναίσθημα "νασώσωτοτομάριμου" δεν κοιτάς σχήμα ματιών/προσώπου, γωνίες, μπουκλωτά/ίσια μαλλιά.
Αναφέρω όσα χρειάζονται για να γίνει αυτή η συζήτηση και να στηρίξω αυτό που λέω παραπάνω. Αν θέλεις μπορώ να μπω και σε περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πανσέληνος

Δραστήριο μέλος

Η Πανσέληνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 609 μηνύματα.


Στον εισαγγελέα σήμερα ο 21χρονος.

Ο ίδιος ομολόγησε και περιγράφοντας με λεπτομέρειες την πράξη του είπε μεταξύ άλλων: «Την πλησίασα με σκοπό να της κλέψω το τηλέφωνο από το οποίο άκουγε μουσική. Άρχισε να φωνάζει και να ζητεί σε βοήθεια. Της χτύπησα το κεφάλι στα βράχια και την κακοποίησα σεξουαλικά», φέρεται να υποστήριξε στους αστυνομικούς της Ασφάλειας που τον ανέκριναν.

Ο Πακιστανός μεταφέρθηκε στον εισαγγελέα πλειμμελειοδικών της Σύρου προκειμένου ν' απολογηθεί σήμερα περίπου στις 12 το μεσημέρι. Το πλοίο που τον μετέφερε στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων έφτασε περίπου στις 8 και μισή το βράδυ.

Ο δράστης, ο οποίος ήταν παράνομος μετανάστης έφτασε με το High Speed 6, μαζί με άλλους δύο ομοεθνείς του που κι αυτοί είχαν εισέλθει παράνομα στη χώρα και όλοι τους είχαν βρει καταφύγιο σε διαμέρισμα στη Νέα Χαλκηδόνα Αττικής στο οποίο και συνελήφθησαν τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Χαρακτηριστικό είναι ότι εκεί βρίσκονταν τόσο ο νέος Γενικός Αστυνομικός Διευθυντής Νοτίου Αιγαίου, κ. Λυγιδάκης, όσο και ο επικεφαλής της ασφάλειας Σύρου κ. Δεληγιάννης.

Υπό το φόβο μάλιστα μην δημιουργηθούν κάποια επεισόδια από οπαδούς της Χρυσής Αυγής (βρίσκονταν στο λιμάνι 20-25 άτομα) οι αστυνομικοί έβαλαν σε εφαρμογή το σχέδιό τους.

Κατά την άφιξή τους στο λιμάνι, επιβιβάστηκαν άμεσα σε περιπολικό της Ασφάλειας Σύρου, ενώ έξω από το πλοίο είχε συγκεντρωθεί κόσμος και τους αποδοκίμασε έντονα. Στο χώρο βρέθηκαν και μέλη της Χρυσής Αυγής. Το όχημα της Αστυνομίας έφυγε από την πύλη του λιμανιού που βρίσκεται στην πλευρά του ΚΤΕΛ για να απομακρυνθεί το συντομότερο δυνατό από το χώρο. Ο δράστης και οι ομοεθνείς του οδηγήθηκαν στο κτήριο της Αστυνομικής Δ/νσης Κυκλάδων.

Την εξιχνίαση της υπόθεσης γνωστοποίησε και ο εκπρόσωπος Τύπου της Ελληνικής Αστυνομίας, Χρήστος Μανούρας ο οποίος στην ενημέρωσή του ανέφερε μεταξύ άλλων: «H Ελληνική Αστυνομία μετά από μεθοδική και συστηματική έρευνα κατάφερε να εξιχνιάσει την υπόθεση της σοβαρής κακοποίησης της 15χρονης ημεδαπής στο νησί της Πάρου. Δράστης είναι ένας είκοσι ενός έτους αλλοδαπός υπήκοος Πακιστάν, ο οποίος βρίσκεται στα χέρια της Αστυνομίας».

Επίσης ο κ. Μανούρας πρόσθεσε: «Από το δράστη ελήφθη βιολογικό υλικό, το οποίο μετά από εξέταση στο Βιολογικό Εργαστήριο DΝΑ της Ιατροδικαστικής Υπηρεσίας Αθηνών ταυτοποιήθηκε με το βιολογικό υλικό από τα ρούχα της ανήλικης. Ο δράστης οδηγείται στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Σύρου. Όπως εξακριβώθηκε ήταν παράνομα στη χώρα, όπως και οι δύο ομοεθνείς του, οι οποίοι για το λόγο αυτό, οδηγούνται επίσης στον Εισαγγελέα Σύρου».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despoina_92

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μπορεί όχι συνειδητά,αλλά ναι,η περιγραφή σου,είναι ρατσιστική.Δεν το καταλαβαίνεις,αλλά στην περιγραφή ενός γεγονότος που κάνεις,υπάρχει ένας υπόγειος σχολιασμός,ο οποίος τη χρωματίζει ρατσιστικά.Δεν μπορεί να υπάρξει περιγραφή χωρίς έστω και τον ελάχιστο σχολιασμό,αντικειμενική περιγραφή.Για να υπάρξει γεγονός,πρέπει κάποιος να το παρατηρεί,και άπαξ και υπάρχει παρατηρητής το γεγονός αλλοιώνεται.Το ότι επιλέγεις να τονίσεις κάποια πράγματα έναντι άλλων,το ότι αναφέρεις ορισμένες λεπτομέριες ενώ άλλες όχι,έχει σημασία.Όλοι μας το κάνουμε αυτό,ασυναίσθητα.Για παράδειγμα,δεν αναφέρεις αν περπατούσατε σε πεζοδρόμιο,ή στην άσφαλτο,κάτι που κάποιος άλλος μπορεί να ανέφερε.Το τι αναφέρουμε και τι όχι,έχει σημασία.Anyway,μακρυγορώ.Υπάρχει ρατσιστική χροιά στην περιγραφή σου,διότι πέραν του αριθμού των δραστών,το μόνο άλλο χαρακτηριστικό που τους δίνεις,είναι ότι ήταν αλλοδαποί.Δεν μας περιγράφεις απολύτως τίποτε άλλο για την εμφάνισή τους,την ηλικία τους κλπ.Ασυνείδητα,αυτό το βρίσκεις σημαντικό,υπονοείς στην ουσία ότι σας επιτέθηκαν,επειδή ήταν αλλοδαποί,διαφορετικά,δεν θα το ανέφερες.Δες πως μπορώ να παραφράσω την ιστορία σου:
Ήμουν με μία φίλη μου κατά τη 1 το βράδυ (δεν θα πω μέρος, γιατί ο κόσμος είναι πάάάρα πολύ μικρός). Γυρνούσαμε σπίτια μας και καταλάβαμε ότι μας ακολουθούσαν κάποιοι. Άρχισαν έλεγαν διάφορα πράγματα δυνατά, που δεν καταλαβαίναμε. Φόρουσαν μακριά παντελόνια. Ίσως τζιν, υφασμάτινα, φόρμες. Δεν με νοιάζει. Ήταν 5-6 άτομα. Έβγαλα το κινητό, πήρα τηλέφωνο σε κάποιον σε περίπτωση που γίνει κάτι να καλέσει αυτός βοήθεια. Ήρθε ένας, με χτύπησε στον αυχένα, μου πέταξε το κινητό και με έριξε κάτω. Την φίλη μου την είχαν πιάσει 2-3 καθώς άρχισε να τρέχει και να φωνάζει. Η κοπέλα φάνηκε άτυχη, εγώ πιο τυχερή. Ό,τι και να μου πείτε, από τότε δεν θέλω να βλέπω άτομα με μακριά παντελόνια. Μου θυμίζουν αυτό που έγινε πριν 3 μήνες.


Τώρα μας δουλεύεις? Εσύ δηλαδή θεωρείς τα μακριά παντελόνια ως αναγνωριστικό που θα μπορούσε να καταδείξει τους δράστες? Θα πήγαιναν οι κοπέλες στην αστυνομία και θα έλεγαν : "Δεν ξέρουμε τι ήταν, πως ήταν, απλά φορούσαν μακριά παντελόνια" .
Είναι πολύ λογικό το χαρακτηριστικό που συγκράτησαν να ήταν το χρώμα τους και τι γλώσσα μιλούσαν.
Και όσον αφορά τις στατιστικές για τα εγκλήματα στη χώρα μας, όταν το 30 % αποδεικνύεται πως είναι αλλοδαποί , έχετε σκεφτεί ποτέ το ποιο ποσοστό καταλαμβάνουν οι αλλοδαποί στον πληθυσμό της χώρας? Αναλογικά λοιπόν με το πόσοι είναι συνολικά στην Ελλάδα, το ποσοστό των εγκλημάτων που κάνουν είναι μεγάλο. Για ποσοστό αναλογικά μιλάμε , δεν δικαιολόγησε ποτέ κανείς το υπόλοιπο 70% που είναι Έλληνες.



p.s.: Το θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο και απάνθρωπο να βρίσκεται στην εντατική η κοπέλα αυτή τη στιγμή κι εσείς να σχολιάζετε το πως ήταν ντυμένη και λοιπά. Και είναι τουλάχιστον κρίμα νέα αγόρια να έχετε τέτοιες φαλλοκρατικές αντιλήψεις. Δηλ αν βλέπατε μια κοπέλα ντυμένη λίγο έξαλλα, θα την κακοποιούσατε? Σας δίνει το ντύσιμο της το δικαίωμα να μην της φερθείτε ως άνθρωπο αλλά ως ζώο? Και αν λέτε ρατσιστές αυτούς που δεν βλέπουν τους λαθρομετανάστες με τόσο καλό μάτι, έχετε σκεφτεί μήπως είστε και οι ίδιοι?
"Δικαιολογείτε" το δράστη επειδή είναι αλλοδαπός. Μήπως λέω μήπως, είναι και αυτό ένα είδος ρατσισμού? Στο κάτω κάτω εγώ το αποτέλεσμα βλέπω, την καταστρεμένη ζωή της κοπέλας και όχι στην πικραμένη ζωή του δράστη και τι τον οδήγησε στην πράξη του. Που ό,τι και να έχει περάσει δηλαδή, το πολύ να πεινούσε. Δεν έκλεψε όμως για να φάει, βίασε και δεν υπάρχει ούτε πείνα,ούτε πονεμένη ζωή που να δικαιολογεί την πράξη του. Και μην προτρέξετε, το ίδιο σκληρή είμαι και με τους Έλληνες, όπως επίσης με σόκαραν τα link που ανεβάσατε με Έλληνες εγκληματίες. Όλους να τους τιμωρήσουν χωρίς διακρίσεις. Αλλά προς θεού, μην τους δικαιολογείτε μόνο και μόνο επειδή είναι αλλοδαποί, γίνεστε χειρότεροι ρατσιστές και από αυτούς που οι ίδιοι κράζετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
εγώ εκεί κολλάω...ΓΙΑΤΙ φέρθηκε τόσο απάνθρωπα και βίαια σε μια κοπέλα που ουσιαστικά δεν του έφταιγε,ούτε καν την ήξερε; όχι πως αν του έφταιγε θα ήταν πάλι σωστό κάτι τέτοιο,αλλά τουλάχιστον θα υπήρχε εξήγηση...δηλαδή έτσι πάμε να σκοτώσουμε τον πρώτο τυχόντα που θα βρούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό που λες αλήθεια συμφωνώ απλά μη μένεις μόνο σε αυτή τη μορφή βίας, το βιασμό, γιατί βία είναι και η αρπαγή της τσάντας, του κινητού,του βραχιολιού που φοράς,το άνοιγμα του σπιτιού σου κλπ.
Το γεγονός πέρα του ότι σχετίζεται καθαρά με την κακοποίηση ανήλικης βάζει όλους εμάς σε σκέψεις εξετάζοντας κι άλλα πράγματα που κρύβονται από πίσω. Αφορμή ήταν το γεγονός.
Θέλω να πω ότι πολλές γειτονιές και ειδικά σε μεγάλες πόλεις ζούνε συνέχεια με το φόβο της κλοπής αλλά και της κακοποίησης. Εκεί αν αφαιρέσεις τους χρήστες ουσιών οι περισσότερες κλοπές και γενικά αυτά τα σκηνικά γίνονται από αλλοδαπούς.

Δεν είναι όλες οι μορφές βίας το ίδιο.Δεν γίνονται για τον ίδιο σκοπό,κάτω απ'τις ίδιες συνθήκες,με τις ίδιες αιτίες.Για να εξετάσουμε κάθε πράξη,και μια βίαιη πράξη,πρέπει να γνωρίζουμε και τα κίνητρα.Άλλο το ασκώ βία σε αυτοάμυνα,άλλο από ανάγκη επιβίωσης,άλλο από απληστία,άλλο από διαστροφή.Το κίνητρο του βιασμού,στο μεγαλύτερο ποσοστό του,είναι η αρρώστια,και η αδυναμία ελέγχου του σεξουαλικού πάθους.Αντίθετα,το κίνητρο της κλοπής,δεν είναι το ίδιο.Το κίνητρο της κλοπής είναι η ανάγκη.Τι πάει να πει αυτό?Μήπως δικαιολογεί αυτόν που θα κλέψει τη σύνταξη της γριάς,ή αυτόν που θα μαχαιρώσει,πάνω στην απελπισία του,για ένα κινητό?Όχι,δεν τη δικαιολογεί.Την ερμηνεύει.Και απ'τη στιγμή που αιτία της πράξης δεν είναι κάποιο ερωτικό πάθος,αλλά μια βασική ανθρώπινη ανάγκη (αυτή της επιβίωσης,διότι κλέβω για να ζήσω),η πράξη αυτή μπορεί να μελετηθεί ρασιοναλιστικά.Και αυτό είναι το key point του θέματος.Ο άνθρωπος που βρίσκεται στην εξαθλίωση,και πιθανόν έχει και οικογένεια στην ίδια κατάσταση,αντιμετωπίζει ένα μοναδικό δίλημμα:να κλέψει,με την πιθανότητα να συλληφθεί,ή να μην κλέψει,με την βεβαιότητα να πεθάνει.Αυτό το δίλημμα όμως,έχει μια και μοναδική,προφανή απάντηση.Κανείς δεν θα κάτσει να πεθάνει αυτός και η οικογένειά του,το ίδιο έκαναν και οι Έλληνες μετανάστες (οι "Βρωμοέλληνες",οι "γκασταρμπάιτερς" κλπ),το ίδιο κάνει και ο κάθε εξαθλιωμένος σε κάθε εποχή της ιστορίας,σε κάθε μέρος του κόσμου.Είμαστε προγραμματισμένοι να είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε τα πάντα για την επιβίωσή μας,και αυτό δεν αλλάζει.Ποια είναι λοιπόν η ειδοποιός διαφορά ανάμεσα σε έναν βιασμό από πάθος,και μία κλοπή από ανάγκη?Η επιλογή.Στην πρώτη περίπτωση ο θύτης έχει επιλογή,στη δεύτερη όχι.Συνεπώς,τα δύο θέματα επιδέχονται διαφορετικής λύσης.Πρέπει να αναλογιστείς ποιος στερεί την επιλογή απ'τον δεύτερο άνθρωπο,ποιος τον κρατάει στην εξαθλίωση.Διότι ο θύτης της δεύτερης περίπτωσης,αποτελεί το θύμα κάποιου άλλου.

Αιτία της κλοπής,είναι η εξαθλίωση,όχι η καταγωγή,ή κάτι άλλο.Η ηθική της κοινωνίας που ζούμε όμως,η αστική ηθική,είναι επιλεκτική:θα σπεύσουν όλοι,αποτροπιασμένοι,να καταδικάσουν τα εγκλήματα του τοξικομανή,του "λαθραίου" (κανένας άνθρωπος δεν είναι λαθραίος),του lumpen,του κάθε εξαθλιωμένου και απελπισμένου στον πάτο της κοινωνίας,που στράφηκε ενάντια στους γύρω του,για ένα κομμάτι ψωμί.Κανείς όμως δεν μιλάει για τα εγκλήματα των ευυπόληπτων,των νομοταγών,των φιλήσυχων νοικουραίων.Του μαγαζάτορα που εκμεταλλεύτηκε τον εξαθλιωμένο,τον έβαλε να δουλέψει για ένα κομμάτι ψωμί,χωρίς να του αναγνωρίσει κανένα δικαίωμα και μετά τον πέταξε στο δρόμο,τον δουλέμπορο που τον ξεγέλασε,χρεώνοντάς τον ένα υπέρογκο ποσό υποσχόμενος τη γη της επαγγελίας,τον συνοριοφύλακα/λιμενικό που τον κυνήγησε μέσα στη νύχτα,τον στρατιώτη που του βομβάρδισε το σπίτι,τον μπάτσο που τον βασάνισε,τον κόσμο που τον περιθωριοποίησε,αυτούς δεν θα τους αγγίξει κανείς.Αυτοί όλοι είναι καλοί,παίζουν με τους όρους του συστήματος,απλώς εκμεταλλεύονται τους από κάτω,κανείς όμως δεν έκατσε να αμφισβητήσει αυτούς τους όρους.Κλείνω με μια φράση που έχω ξαναχρησιμοποιήσει παλαιότερα,την βρίσκω όμως το ακριβέστερο depiction της αστικής ηθικής:

"Φυσικά και είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στο νόμο. Απαγορεύεται το ίδιο, τόσο στους πλούσιους όσο και στους φτωχούς, να κοιμούνται κάτω από τις γέφυρες, να ζητιανεύουν και να κλέβουν ψωμί." (Άνατολ Φρανς)

Ήταν βράδυ. Τους κοίταξα 1 φορά. Εγώ είδα το πρόσωπο του ενός, αυτού που με χτύπησε. Και ναι, πρόσεξα μόνο ότι είναι 5-6, ότι είναι μελαχρινοί το είδα στο τέλος (από τον έναν εγώ, τους άλλους τους είδε η κοπέλα), επιπλέον την όποια καταγωγή την κατάλαβα (ας πούμε) και από την γλώσσα που δεν καταλαβαίναμε. Τέςπα, όταν σε κυριεύει το συναίσθημα "νασώσωτοτομάριμου" δεν κοιτάς σχήμα ματιών/προσώπου, γωνίες, μπουκλωτά/ίσια μαλλιά.
Αναφέρω όσα χρειάζονται για να γίνει αυτή η συζήτηση και να στηρίξω αυτό που λέω παραπάνω. Αν θέλεις μπορώ να μπω και σε περισσότερες λεπτομέρειες, αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται.

Δεν μίλησε για μαλλιά και γωνίες του προσώπου.Επέλεξα κάτι τρανταχτό,όπως η ενδυμασία,το οποίο σίγουρα πρόσεξε.Το αν ο εγκέφαλός σου,δεν το συγκράτησε,είναι άλλο θέμα.Και αυτό,διότι όπως είπα,έχουμε μάθει ασυναίσθητα να δουλεύουμε με συγκεκριμένα patterns.Όταν ένα παιδί από μικρό,δέχεται συνεχώς ρατσιστικά μηνύματα από την κοινωνία,σχετικά με τις άλλες φυλές,είναι λογικό το πρώτο πράγμα που θα συγκρατήσει αυτομάτως ο εγκέφαλος,είναι αυτό.Αν δεχόταν ρατσιστικά μηνύματα απέναντι στα μακριά παντελόνια,θα συγκρατούσε τα μακριά παντελόνια.
Η τελευταία φράση σου,που έχω τονίσει,με επιβεβαιώνει απόλυτα.Όταν περιγράφουμε ένα γεγονός,κάνουμε διαλογή,απ'αυτά που έχουμε συγκρατήσει,όσα κρίνουμε σημαντικά,και όσα ασήματα.Γιατί?Γιατί η κάθε εικόνα που λαμβάνουμε περνάει απ'αυτή τη φάση της επεξεργασίας,που αποτελεί έναν υποσυνείδητο σχολιασμό.Σαφέστατα,δεν είναι όλες οι λεπτομέριες σημαντικές.Εσύ όμως,έκρινες σημαντικό να μας πεις ότι ήταν αλλοδαποί,και όχι ότι ήταν π.χ. νεαρής ηλικίας.Γιατί?Τι σημασία έχει?Μήπως θα τους βρεις ευκολότερα έτσι,είναι κάτι πιο συγκεκριμένο απ'την ηλικία,που ανέφερα?Και πάλι,ψύλλους στ'άχυρα ψάχνεις.Όχι,πολύ απλά,ασυνείδητα,χωρίς να θες να είσαι ρατσίστρια on purpose,υπονοείς ότι η καταγωγή τους είχε κάποιου είδους αιτιακή σχέση με τις πράξεις τους,διότι μ'αυτό το μήνυμα βομβαρδιζόμαστε απ'τη στιγμή που γεννηθήκαμε.

Τώρα μας δουλεύεις? Εσύ δηλαδή θεωρείς τα μακριά παντελόνια ως αναγνωριστικό που θα μπορούσε να καταδείξει τους δράστες? Θα πήγαιναν οι κοπέλες στην αστυνομία και θα έλεγαν : "Δεν ξέρουμε τι ήταν, πως ήταν, απλά φορούσαν μακριά παντελόνια" .
Είναι πολύ λογικό το χαρακτηριστικό που συγκράτησαν να ήταν το χρώμα τους και τι γλώσσα μιλούσαν.

Γιατί,το να πουν ότι ήταν αλλοδαποί,ήταν λογικό χαρακτηριστικό?Σε περίπτωση που έχεις συγκρατήσει πλήρη εικόνα του δράστη,τότε λες τα πάντα:"ήταν αλλοδαπός,30-35 χρονών,με κοντά μαλλιά,λευκή μπλούζα,μια ελιά στη μύτη..." κλπ.Διαφορετικά,ό,τι και να πεις,δεν πρόκειται να αναγνωριστεί.Δηλαδή τι,με το να πεις "ήταν αλλοδαπός",καταδεικνύεις το δράστη?Εκτός βέβαια και αν εννοούμε ότι όλοι οι αλλοδαποί είναι δράστες,in which case δεν έχει σημασία ποιος αλλοδαπός,αρπάζουμε 5-6 τυχαίους απ'τον δρόμο και τους μπαγλαρώνουμε,γιατί οι ζωές τους δεν έχουν καμία αξία,είναι ένα τίποτα.

Και όσον αφορά τις στατιστικές για τα εγκλήματα στη χώρα μας, όταν το 30 % αποδεικνύεται πως είναι αλλοδαποί , έχετε σκεφτεί ποτέ το ποιο ποσοστό καταλαμβάνουν οι αλλοδαποί στον πληθυσμό της χώρας? Αναλογικά λοιπόν με το πόσοι είναι συνολικά στην Ελλάδα, το ποσοστό των εγκλημάτων που κάνουν είναι μεγάλο. Για ποσοστό αναλογικά μιλάμε , δεν δικαιολόγησε ποτέ κανείς το υπόλοιπο 70% που είναι Έλληνες.

Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι οι αλλοδαποί δεν παρουσιάζουν αυξημένη εγκληματικότητα αναλογικά με τον πληθυσμό τους εξ'αιτίας της καταγωγής τους,αλλά εξ'αιτίας της ταξικής τους θέσης?Συνεπώς,δεν έχει νόημα να λέμε ότι αυξάνονται οι αλλοδαποί άρα αυξάνεται η εγκληματικότητα,αλλά το ότι αυξάνονται τα εξαθλιωμένα,lumpen κομμάτια της κοινωνίας οπότε αυξάνεται και η εγκληματικότητα (ορίστε,για του λόγου το αληθές,η εξαθλίωση δεν γνωρίζει εθνικότητες)?Οπότε,το πρόβλημα δεν είναι οι αλλοδαποί,αλλά η συνεχώς αυξανόμενη εξαθλίωση,η οποία οφείλεται στις παραγωγικές σχέσεις του συστήματος?

"Δικαιολογείτε" το δράστη επειδή είναι αλλοδαπός. Μήπως λέω μήπως, είναι και αυτό ένα είδος ρατσισμού? Στο κάτω κάτω εγώ το αποτέλεσμα βλέπω, την καταστρεμένη ζωή της κοπέλας και όχι στην πικραμένη ζωή του δράστη και τι τον οδήγησε στην πράξη του. Που ό,τι και να έχει περάσει δηλαδή, το πολύ να πεινούσε. Δεν έκλεψε όμως για να φάει, βίασε και δεν υπάρχει ούτε πείνα,ούτε πονεμένη ζωή που να δικαιολογεί την πράξη του. Και μην προτρέξετε, το ίδιο σκληρή είμαι και με τους Έλληνες, όπως επίσης με σόκαραν τα link που ανεβάσατε με Έλληνες εγκληματίες. Όλους να τους τιμωρήσουν χωρίς διακρίσεις. Αλλά προς θεού, μην τους δικαιολογείτε μόνο και μόνο επειδή είναι αλλοδαποί, γίνεστε χειρότεροι ρατσιστές και από αυτούς που οι ίδιοι κράζετε.

Δεν νομίζω ότι τον δικαιολόγησα πουθενά επειδή ήταν αλλοδαπός.Το αντίθετο,ήμουν ξεκάθαρος ότι ο βιαστής είναι βιαστής,ανεξαρτήτου εθνικότητας:
Τι θέλω να πω?Μήπως αυτό κάνει τους Έλληνες καθάρματα βιαστές και τους αλλοδαπούς καλούς?Μήπως κάνει λιγότερο ειδεχθές το έγκλημα του συλληφθέντα?Όχι φυσικά.Αυτό που θέλω να πω,είναι ότι τέτοια αρχίδια,υπάρχουν παντού.Η αρρώστια και η διαστροφή,δεν γνωρίζουν εθνικότητα.Σε όλες τις φυλές υπάρχουν "ανθρωπόμορφα τέρατα" (όπως αρέσκονται τόσο να λένε οι δημοσιογράφοι,οι ίδιοι δημοσιογράφοι που για χρόνια καλλιεργούν τον σπόρο της ακροδεξιάς και του φασισμού στην ελληνική κοινωνία με τα δημοσιεύματά τους),που αξίζουν την ίδια μεταχείρηση,και τα θύματά τους βιώνουν τον ίδιο ακριβώς πόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Mr. Crowley λέμε ακριβώς το ίδιο, απλά εμείς το βλέπουμε από διαφορετική σκοπιά.
Κανένας δεν είπε ότι οι αλλοδαποί δεν είναι άνθρωποι,δεν θέλω να τους σκοτώσω, δεν θέλω να τους φάω, δεν θέλω να τους εξαφανίσω από προσώπου χάρτη, δεν είναι αυτοί που ευθύνονται για τον εξευτελιστικό τρόπο ζωής που ζούνε,και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ εγώ η Ελληνίδα την αφεντιά μου καλύτερη από τους άλλους, απλά παρατηρώ πως η εγκληματικότητα τουλάχιστον στη γειτονιά μου είναι στα ύψη και αυτό από αλλοδαπούς και όχι απαραίτητα μόνο από πακιστανούς.

Όταν η δική τους εξαθλίωση τους οδηγεί σε τέτοιες πράξεις και αυτόματα εγώ αρχίζω να ζω με τρόμο και φόβο,πες με εγωίστρια, αλλά συγνώμη, όχι δεν θα τους σκεφτώ πονόψυχα, θα απαιτήσω από αυτούς που τους κουβαλήσανε να τους μαζέψουνε, ή θα τους στείλω τους αλλοδαπούς πακέτο στα σπίτια αυτών, να βιάζουν τις δικές τους γυναίκες (γιατί όχι και αυτούς), και να αδειάσουν τα δικά τους σπίτια, και όχι τα δικά μου.
Γιατί άλλωστε μετά το γεγονός άρχισαν την επιχείρηση "σκούπα" όπως την αποκαλούν (δικιά μου γνώμη; επιχείρηση "ντροπή" είναι αυτό το πράγμα) σε Αθήνα και Έβρο; Γιατί ο κόσμος είναι εξοργισμένος με τους αλλοδαπούς, γιατί κάθε τόσο ο κόσμος αυτός στήνει ανθρωποκυνηγητό στις υποβαθμισμένες γειτονιές,και αυτό που έγινε τώρα ήταν το κερασάκι στη τούρτα, οπότε σου λέει ας βγάλουμε 2 κλούβες στους δρόμους να μαντρώσουμε 4.900+ αλλοδαπούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι πριν λίγες βδομάδες αξιωματικός του ελληνικού ναυτικού τραυμάτησε και παράτησε 1 γυναίκα και τα 2 μικρά παδιά της σοβαρά.
Αυτός ο τυπάς είναι ακόμα στην υπηρεσία του......

αν ηταν αλλοδαπος θα ειχε βουιξει ο τοπος.Οι Ελληνες γενικα οσο ζω εχω παρατηρησει οτι εχουν υφος ανωτερωτητας.Πισττευουν οτι επειδη ειχν καλη ιστορια ειναι οι καλυτεροι στον κοσμο αλλωστε αν πει κατι κακο ενας ξενος για την Ελλαδα οτι π.χ οι δημοσιοι υπαλληλοι ειναι τεμπεληδε(που ειναι) αμεσως πεφτουν πανω να τον φανε και του λενε οτι εμεις οι Ελληνες φεραμε την δημοκρατια και τις επιστημες ενω εσεις ησασταν ακομα στις ζουγκλες κτλ.Ιδιως για τους γερμανους αναφερουν συνεχεια τον Β παγκοσμιο και ξεχνανε μερικυς απο τους καλυτερους επιστημονες που ηταν Γερμανοι(Αινσταιν,Γκαους κ,α).Λιγο ασχετο αυτο που ειπα αλλα εννοω οτι γενικα οι Ελληνες εχουν αυτο την ταση,να θεωρουν τον εαυτο τους ανωτερο.Ξεχναμε ποσο για τον π**τσο ειμαστε τωρα και παντα αναφερομαστε στο παρελθον για να προσπαθουμε να υπερασπισουμε τους εαυτους μας.Παντα αν ο εγκλματιας ειναι αλλοδαπος(εστω και νομιμος) βγαινουν ολοι και λενε να τον κρεμασουν να φύγουν ολοι οι αλλοδαποι απο την Ελλαδα γιατι ετσι.Ξεχναμε ποσοι Ελληνες ειναι μεταναστες σε αλλες χωρες που και αυτοι προφανως θα κανουν εγκληματα.Δεν υπερασπίζομαι ωστοσο τον παρανομο μεταναστη οταν κανει εγκληματα γιατι αυτο φανερωνει πληρης ασεβεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Όταν η δική τους εξαθλίωση τους οδηγεί σε τέτοιες πράξεις και αυτόματα εγώ αρχίζω να ζω με τρόμο και φόβο,πες με εγωίστρια, αλλά συγνώμη, όχι δεν θα τους σκεφτώ πονόψυχα, θα απαιτήσω από αυτούς που τους κουβαλήσανε να τους μαζέψουνε, ή θα τους στείλω τους αλλοδαπούς πακέτο στα σπίτια αυτών, να βιάζουν τις δικές τους γυναίκες (γιατί όχι και αυτούς), και να αδειάσουν τα δικά τους σπίτια, και όχι τα δικά μου.
Γιατί άλλωστε μετά το γεγονός άρχισαν την επιχείρηση "σκούπα" όπως την αποκαλούν (δικιά μου γνώμη; επιχείρηση "ντροπή" είναι αυτό το πράγμα) σε Αθήνα και Έβρο; Γιατί ο κόσμος είναι εξοργισμένος με τους αλλοδαπούς, γιατί κάθε τόσο ο κόσμος αυτός στήνει ανθρωποκυνηγητό στις υποβαθμισμένες γειτονιές,και αυτό που έγινε τώρα ήταν το κερασάκι στη τούρτα, οπότε σου λέει ας βγάλουμε 2 κλούβες στους δρόμους να μαντρώσουμε 4.900+ αλλοδαπούς

Μηπως θα επρεπε καλυτερα να απαιτησεις να αλλαξει το παραγωγικο συστημα,δηλαδη ο καπιταλισμος?
Μηπως θα ηταν καλυτερα,να απαιτησεις να στειλουν πακετο τους πραγματικους υπεθυνους της καταστασης μας,που ωθει εξαθλιωμενα ατομα,στην μεγιστη κοινωνικη και βιοτικη εξαθλιωση,αντι να στρεφεις το μισος σου,προς τους αποδιοπομπαιους τραγους του συστηματος?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μηπως θα επρεπε καλυτερα να απαιτησεις να αλλαξει το παραγωγικο συστημα,δηλαδη ο καπιταλισμος?
Μηπως θα ηταν καλυτερα,να απαιτησεις να στειλουν πακετο τους πραγματικους υπεθυνους της καταστασης μας,που ωθει εξαθλιωμενα ατομα,στην μεγιστη κοινωνικη και βιοτικη εξαθλιωση,αντι να στρεφεις το μισος σου,προς τους αποδιοπομπαιους τραγους του συστηματος?:hmm:

αχαχχαααχαχαχα έχεις πλάκα.Ο πακιστανός δεν έκλεψε κάτι για να φάει αλλά βίασε μία κοπέλα 15 χρονών.Αυτήν του την βιοτική ανάγκη μπορούσε να την καλύψει αλλιώς.Γι'αυτό άσε τις μπούρδες περί καπιταλισμού για να το παίξεις ανθρωπιστής.Εκτός βέβαια και αν-με την πρόφαση του καπιταλισμού-σου αρέσει να δικαιολογείς κάτι που δεν δικαιολογείται με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Μηπως θα επρεπε καλυτερα να απαιτησεις να αλλαξει το παραγωγικο συστημα,δηλαδη ο καπιταλισμος?
Μηπως θα ηταν καλυτερα,να απαιτησεις να στειλουν πακετο τους πραγματικους υπεθυνους της καταστασης μας,που ωθει εξαθλιωμενα ατομα,στην μεγιστη κοινωνικη και βιοτικη εξαθλιωση,αντι να στρεφεις το μισος σου,προς τους αποδιοπομπαιους τραγους του συστηματος?:hmm:

DrHouse αυτά ο λαός τα έχει απαιτήσει, όταν όμως δεν βλέπεις προκοπή φτάνεις στο σημείο να μιλάς όπως μίλησα πιο πάνω.
Δεν έχω υπομονή να τα βλέπω έτσι τα πράγματα, γιατί όταν το κακό σου χτυπήσει τη πόρτα η οργή σου δε σε αφήνει να σκεφτείς τον "εγκέφαλο" του εγκλήματος που κρύβεται από πίσω, αλλά τον θύτη που για λόγους ανάγκης και επιβίωσης παίζει αναγκαστικά το παιχνίδι τους.

Εγώ όπως τα βλέπω τα πράγματα; Ή μετά το ανθρωποκυνηγητό που ασκούν στους αλλοδαπούς θα αρχίσουν και να τους εξαφανίζουν ή επιτέλους θα ξυπνήσουν και θα βγάλουν την οργή τους εκεί που πρέπει.
Ίσως σε μια άλλη περίοδο να είχα την υπομονή την επιμονή και καθαρό μυαλό να σκεφτώ ξεκάθαρα, τώρα όμως, αυτό που ζω με οδηγεί σε άλλα μονοπάτια, και όταν αυτός που έχεις βάλει να σε προστατέψει (τι ειρωνεία, περιμένεις να κάνει κάτι τέτοιο ο άνθρωπος που άνοιξε τα σύνορα) δεν το κάνει τότε παίρνεις την κατάσταση στα χέρια σου και ξεσπάς στην λάθος ψυχή, την λάθος στιγμή.

Και ναι, να απαιτήσω αυτά που λες, εγώ και εσύ. Με τους υπόλοιπους όμως; τι γίνεται;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top