Πόσο ψεύτες είστε;

Πόσο ψεύτες είστε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 91)
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 12 13.2%
  • Ελάχιστα

    Ψήφοι: 31 34.1%
  • Λίγο

    Ψήφοι: 23 25.3%
  • Μέτρια

    Ψήφοι: 17 18.7%
  • Αρκετά

    Ψήφοι: 4 4.4%
  • Ντροπή Μου

    Ψήφοι: 4 4.4%

IreneGr

Δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 697 μηνύματα.
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα. Οταν όμως μάθει ο άλλος ότι είπες ψέμματα, θα είναι χειρότερα.


Το ξέρω και δεν είναι τόσο αυτό όσο οι ενοχές που νιώθεις όταν λες ψέματα. Για αυτό όσο το ελαττώνουμε τόσο το καλύτερο. Είναι και πιο υγιές, αποφεύγουμε και το άγχος του αν αποκαλυφθεί, εκτός και αν κάποιοι είναι τόσο αδιάφοροι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ναι, lying sucks...

Αλλά είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι ποτέ "καλύτερο" να πεις ένα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Αλλά είμαστε σίγουροι ότι δεν είναι ποτέ "καλύτερο" να πεις ένα;
Μου διηγήθηκαν μια ιστορία κάποιου που στην δουλειά του, έπρεπε να λέει κάποια ψέμματα, αλλά εκείνος αρνιόταν συνέχεια.
Κάποια φορά μάλιστα του είπε το αφεντικό του να πει στον πελάτη ότι λείπει, αλλά εκείνος του είπε ότι είναι εδώ και του έδωσε το ακουστικό.
Αντί εκείνος να τον διώξει, επειδή ήξεραν όλοι ότι δεν μπορούσε να πει ψέμματα, κάθε φορά τον φώναζαν και έλεγαν: ΝΑ, ρωτήστε και αυτόν να σας πει ότι έτσι είναι, και λέω την αλήθεια !

Δεν λέω ότι δεν έχω πει ποτέ ψέμματα (θα έλεγα ψέμματα), αλλά όσο μπορώ προσπαθώ να είμαι ειλικρινής προς όλους και να μην λέω ψέμματα, όσο είναι δυνατόν.

Βέβαια, μπορεί να έρθεις κάποτε στην δύσκολη θέση να χρειάζεται να πεις ένα τραγικό νέο, εκεί προσπαθείς είτε με πλάγιο μέσο, είτε με μισή αλήθεια να το πεις, αν και λένε ότι και η μισή αλήθεια ισοδυναμεί με μισό ψέμα.

Όμως όσο είναι δυνατόν προσπαθώ να είμαι ειλικρινής προς όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aliona

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Αρκετά.:redface:

Τα ψέμματα όμως που λέω είναι πιο πολύ για να αποφύγω καταστάσεις και ανθρώπους που δεν μου είναι και τόσο ευχάριστοι.
Σοβαρά ψέμματα δεν λέω και όχι στους ανθρώπους που αγαπώ πάρα πολύ.
Συνήθως λέω στους φίλους μου ή σε γνωστούς για να τους αποφύγω,να δικαιολογηθώ ή κάτι παρόμοιο.Είναι πάντα αθώα ψέμματα,που δεν βλάπτουν κανένα και δεν θα άλλαζαν τίποτα συνήθως.Αλλά τις περισσότερες φορές προσπαθώ απλά να κρύβω την αλήθεια που μπορεί να μην αρέσει στους άλλους ή να τους στεναχωρέσει.Και πάλι όμως συχνά έχει να κάνει με πράγματα που αφορούν εμένα και κανέναν άλλο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.P

Νεοφερμένος

Ο Mr.P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χμμ μια περίοδο της ζωής μου όταν ήμουν αρκετά μικρότερος το ψεμα το είχα ψωμοτύρι.Μιλάμε σε κάποια φάση πρέπει να είχα χαθεί σε ένα παράλληλο σύμπαν από τις μπαρούφες που τάιζα τους γύρω μου.Αυτό υποχώρησε πολύ γρήγορα όταν άρχισα σπουδές. Σήμερα δε θα πώ ότι είμαι στο άλλο άκρο της απόλυτης ειλικρίνιας αλλά σίγουρα ψέματα λέω πλέον σε πολύ σπάνιες περιστάσεις και αυτό αφορά κυρίως όταν θέλω να αποφύγω κάποιον (και έχω εξαντλήσει όλα τα θεμιτά μέσα) ή όταν δε θέλω να στεναχωρήσω κάποιον. Ακόμα σπανιότερα ψεύδομαι σε καίριες προσωπικές ερωτήσεις.Απλά όταν δε θέλω να αποκαλύψω κάτι συνήθως επιλέγω απλά να μη σχολιάζω αποφεύγοντας έτσι να λέω ψέματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
σχεδον παντα μονο για πλακα λεω ψεματα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Μη σου μείνει κουσούρι!!!
βασικα ηθελα να πω οτι οποτε λεωω στο τοσο ρε παιδι μου σχεδοβν παντα οταν λεω τα λεω για πλακα!! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Δε λέω συχνά ψέματα, αλλά όταν λέω είμαι πολύ πειστική. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέω πάντα ψέμματα.

Think about it and your mind will explode.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Λέω πάντα ψέμματα.

Think about it and your mind will explode.

Βασικά όχι γιατί από τη στιγμή που είναι αληθές μια φορά το boolean value της έκφρασης:

"I lie always" = TRUE δεν εξετάζεις τη σημασιολογία του text string αλλά το parseάρεις ως χαρακτήρες, συνεπώς είναι ψέμμα ως constant χαρακτηριστικό σου αλλά αλήθεια ως dummy-symlink δήλωση.

Για να στο κάνω πιο απλά και κατανοητά για τον απλό λαό, είναι σα να έχεις δυο λογικές πύλες OR σε VLSI

σε τετοια διάταξη =(>ο-ο<)=

που είναι απλά μια λογική αυταπάτη.
 

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά όχι γιατί από τη στιγμή που είναι αληθές μια φορά το boolean value της έκφρασης:

"I lie always" = TRUE δεν εξετάζεις τη σημασιολογία του text string αλλά το parseάρεις ως χαρακτήρες, συνεπώς είναι ψέμμα ως constant χαρακτηριστικό σου αλλά αλήθεια ως dummy-symlink δήλωση.

Για να στο κάνω πιο απλά και κατανοητά για τον απλό λαό, είναι σα να έχεις δυο λογικές πύλες OR σε VLSI

σε τετοια διάταξη =(>ο-ο<)=

που είναι απλά μια λογική αυταπάτη.

Αχ τι ρομαντικός.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Γενικά δεν είμαι ψεύτης νομίζω. Τα ψέματα που λέω πιο συχνά είναι ψέματα ευγενείας. Δηλαδή μπορεί κάποιος να με κεράσει ένα απαίσιο γλυκό και να πω ότι είναι ωραίο. Εκτός αν δεν τρώγεται εκεί θα πω ότι δεν μου άρεσε. Κατά τ' άλλα δεν λέω ψέματα και δεν ξερω αν μου έχει βγει σε καλό ή σε κακό.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Για να πω την αλήθεια (:pleasantry:) για εμένα προσωπικά αυτό το θέμα αποτελεί πονοκέφαλος.

Όσο ήμουν μικρή συνήθιζα να λέω την αλήθεια. Θα με χαρακτήριζα ως παιδί με άγνοια κινδύνου.

Μεγαλώνοντας συνέχισα να λέω αλήθεια, απλά από κάποια στιγμή και μετά, αποφασίζω εγώ πότε, που , σε ποιον και γιατί θα πω την αλήθεια.

Η ψυχοσύνθεση του ανθρώπου είναι ιδιαίτερα πολύπλοκη και έχει αλλεργία στην αλήθεια.

Μόνο να φανταστεί κανείς το τι έχει δημιουργήσει ο ανθρώπινος νους, απλά και μόνο για να ξεφύγει από την πραγματικότητα, δε θα χρειαζόταν να κάνουμε αυτή την συζήτηση.

Εαν κάποιος θέλει την αντικειμενική μου άποψη για το οποιοδήποτε θέμα, θα του τη δώσω.

Αυτό που με ενοχλεί προσωπικά είναι η αδιακρισία, κι όταν βλέπω ότι κάποιος/α γίνεται αδιάκριτος, τότε ναι , θα ακούσει από εμένα, με τόνο άκρως ειρωνικό , ένα ωραιότατο ψέμα.

Να πω την αμαρτία μου , έχω πει την αλήθεια για να πληγώσω. Αφού έκρινα , ότι ο πισινός του χ το χρειαζόταν, του το έδωσα. Αλλά, όταν λέω την αλήθεια, γίνομαι σκληρή και απότομη, μάλλον θα πρέπει να με έχει εκνευρίσει πολύ κάποιος. Συνεπώς η τιμωρία μου για τα κακά παιδιά, είναι να τους πω την αλήθεια.

Τραγικο.

Αλλά, δε θα προσβάλλω ποτέ . Κανέναν. Το ύφος μου και ο λόγος μου είναι αρκετά αιχμηρά ξίφη από μόνα τους.

Για να πει κανείς την αλήθεια θέλει γερό στομάχι. Καιιι καμια φορά και αναισθησία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Να πω την αμαρτία μου , έχω πει την αλήθεια για να πληγώσω. Αφού έκρινα , ότι ο πισινός του χ το χρειαζόταν, του το έδωσα. Αλλά, όταν λέω την αλήθεια, γίνομαι σκληρή και απότομη, μάλλον θα πρέπει να με έχει εκνευρίσει πολύ κάποιος.
Πως μπορεί να σε εκνευρίσει κάποιος και ποιά αλήθεια μπορεί να τον πληγώσει;
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Πως μπορεί να σε εκνευρίσει κάποιος και ποιά αλήθεια μπορεί να τον πληγώσει;
Τώρα αυτό εξαρτάται.

Δε συνηθίζω να αφήνω τον εαυτό μου να εκνευριστεί, γαιτί έπειτα ...μπουμ

Τις περισσότερες φορές ακούω.Επεξεργάζομαι τις κινήσεις, τους τρόπους και τα θέματα που μπορεί να απασχολούν το χ. Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζω τις αδυναμίες του χ.

Αν κάποια στιγμή ο χ ξεπεράσει τα όρια, τότε κρίνω σωστό ότι θα πρέπει να τον στείλω μια βόλτα στο ψυχολόγο.

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα από προσωπική εμπειρία.

Μια φορά κι έναν καιρό, στα χρόνια του λυκείου, υπήρχε ένα κορίτσι που είχε πολλάααααα νευρά. Από τη μεριά μου το κατανοούσα. Καθόμουν πίσω της στην τάξη κι όποτε ρωτούσα ή μίλαγα, σχολίαζε με υποτιμητικό ή αγενή τρόπο.

Θυμάμαι μια μέρα να είναι η ώρα της γυμναστικής, εγώ να διαβάζω κι εκείνη έπαιζε- λέμε τώρα- μπάσκετ με κάτι άλλα παιδιά. Εκεί που καθόμουν, γυρνάω μια στιγμή να δω τα παιδιά που παίζουν κι αυτή ,τάχα μου της γλύστρισε η μπάλα και μου την πετάει στο κεφάλι.

Φυσικά όπως μπορεί να καταλάβει κανείς, εάν έχει ποτέ φάει μπάλα μπάσκετ στο κεφάλι του, ποναέι πολύ. Φοβεροί πονοκέφαλοι. Ζαλάδα.

Όπως τείνουν να κάνουν τα περισσότερα παιδιά, που σχεδόν ποτέ δεν αναλογίζονται τις πράξεις τους, άρχισαν να γελάνε κι εκείνη απλά μου ζήτησε να της δώσω την μπάλα.

Τότε ,έκρινα κάτι που με βασανίζει ακόμη. Γιατί θα έπρεπε να είμαι εγώ το άτομο που να δείχνει κατανόηση? Κέρδιζα κάτι?
Από εκείνη λοιπόν τη στιγμή, έχασα κάθε αίσθημα ανεκτικότητας και κατανόησης.

Σηκώνομαι , της δίνω τη μπάλα και της λέω:" Όταν γυρίσεις σπίτι, καλό θα ήταν να ρωτήσεις τον πατέρα σου να σου μάθει πως να ρίχνεις σωστά μια μπάλα. Αν δε σου μάθει σήμερα, ρώτα τον ξανά αύριο".

Για την ιστορία, είχα μάθει από άλλα άτομα, ότι η συγκεκριμένη κοπέλα είχε χάσει τον πατέρα της σε μικρή ηλικία. Γι αυτό λοιπόν κατανοούσα το λόγο που ήταν συνεχώς αντιδραστική και είχε πάντα νεύρα. Αλλά από τις αξίες που ανέπτυξα έπειτα, διαχώρισα την έννοια - κατανοώ κάποιον για μια συμπεριφορά όχι και τόσο κόσμια, που αρκετές φορές μπορεί να γίνει και προσβλητική- ,από την έννοια - ανέχομαι τον κάθε χ να κακομεταχειρίζεται τον κόσμο όπως θέλει απλά και μόνο γιατί του συνέβη κάποιο τραγικό γεγονός-.

Σε όλους συμβαίνουν. Πολλά. Δικαιολογούν τα τραύματα συμπερφορές αλλά δεν τις αιτιολογούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,548 μηνύματα.
Νομίζω ότι πολλοί αντιδρούμε ανάλογα εν βρασμό ψυχής. Είναι ανθρώπινο. Δεν είμαστε ρομπότ.
 

Silver Queen

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (StormBorn) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Νομίζω ότι πολλοί αντιδρούμε ανάλογα εν βρασμό ψυχής. Είναι ανθρώπινο. Δεν είμαστε ρομπότ.
Σίγουρα. Απλά έχω αποδεχτεί, ότι μια αντίδραση φέρνει μια άλλη.

Γι αυτό, αν δε θες να φας ξύλο, μη προκαλείς.

Αν δε θες να ακούσεις ψέμματα, μη ρωτάς.



Μυαλό και κρίση έχουμε . Τις περισσότερες φορές , γνωρίζουμε την αλήθεια , απλά ρωτάμε μήπως και η αλήθεια είναι διαφορετική από την δική μας βερσιόν.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top